laat Iragen' bïïa"n^fr?raS Deetman erkent dreigen met kabinetscrisis MORGEN VOOR VIJFDE MAAL DRIELANDEN-OVERLEG Max Havelaar-koffie in de winkel 'Lubbers werkt aan een traditie van jokkebrok' Jongeren lezen geen kranten meer I )e$re|yd BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR 'Verstopping' dreigt bij doorstroming asielzoekers 'Paspoort zal wel op tijd gereed zijn' T5 DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 EERSTE KAMER HEEFT HARDE KRITIEK OP GEBRUIK DREIGMIDDEL Verkiezingen I van WD en CDA in de Eer- O I DEN HAAG (ANP) - De massale sterfte onder de zeehonden is een signaal. De toestand van het Waddengebied is niet gezond. Er voltrekt zich een ramp. Dat stelt de Landelijke Vereniging tot i Behoud van de Waddenzee. j Palestina RUZIE TUSSEN PREMIER EN PVDA WETENSCHAPPER: NIET MEER DAN 5 MINUTEN PER DAG Fonds voor de Letteren: 7,7 ton meer Vut-financiering ambtenaren beperkt Onderzoek Twee van Breda vergt veel tijd Vonhoff betreurt gebruik woord 'schorem' Bejaardenbonden woedend op AbvaKabo Wijze van bevallen maakt niet uit voor kind Zaak 'beul van Ommen' opnieuw behandeld Veel belangstelling deeltijd-VUT onderwijs Cao-eis Hoogovens: 2 loonsverhoging Volgens schattingen van de LO leven ruim één miljoen ilestijnen in Jordanië en ieer dan 500.000 binnen de enzen van Israël van 1948. nderen hebben zich ver- ireid over het Midden-Oos- en Noord-Afrika. Naar hatting 300.000 Palestij nen onen naar wordt aangeno- ien in Europa of Noord- en uid-Amerika en hebben aar een nieuwe nationaliteit ngenomen. De PLO wil daarom net als iraël in 1948 een einde maken n de diaspora van haar olk. Ter verwezenlijking van :n eigen staat wil de PLO it VN-plan van 1947, resolu- 181, gebruiken omdat lerin het toenmalige Pales- na verdeelt is in een joodse een Arabische staat. De ereldgemeenschap erkende «n al het recht van de Pales- jnen op een eigen staat, ieent de PLO nu daaruit te mcluderen. De Arabisch/ alestijnse staat komt dan op e Westoever, de Gazastrook de grensstreek met Liba- on te liggen, plaatsen waar u veel Palestij nen in vluch- lingenkampen wonen en nu Intifadah plaatsvindt. De roclamatie is ook bedoeld om e Intifadah een steun in de jg te geven en zo de druk op iraël te vergroten. Maar het tij in Israël lijkt ch deze dagen ten nadele an de Palestijnen te keren, e gematigde regeringscoali- e van conservatieven en Ar- eiderspartij wilden nog met e Palestijnen tot een ak- oord komen maar de moge- ke vorming van een rege- ng van conservatieven met iltra-rechts is een recht- reekse bedreiging voor een aloog met de Palestijnen. Belangrijk is de reactie van ooral Israël en de Verenigde taten op de plannen van de LO. Het is daarom afwach- in wat er van de vredescon- rentie die door de VN moet orden georganiseerd terecht il komen. T28 :hrijven wat ze willen. Zelf rijg je deze opmerkingen ïeestal niet te zien. In deze tuatie ben je totaal afhanke- jk van je leiders en je code 's. Collega's, die jou niet ïogen, kunnen naar de leider «stappen en lelijke dingen ver je vertellen. Een slechte intekening in je dossier is uw gemaakt. En het ergste an dit alles is, dat het dossier ïclusief alle opmerkingen ;eeds met je meeverhuist als van baan verandert." „Overigens gaat dat veran- eren van baan niet zomaar.' a eenheid moet altijd toe- lemming geven, en als je een nmisbare kracht bent is het ^waarschijnlijk dat men je lat gaan. Ik weet ook bijna eker dat de universiteit mij een toestemming zal geven m elders te gaan solliciteren, a, in theorie is het mogelijk m bij een buitenlandse firma gaan werken. Dan hoef ik nijn kaarten niet af te halen iij de universiteit. Maar er ijn weinig van dergelijke fir- ïa's in China en stel dat ze ich terugtrekken uit het md, dan heb ik niets: geen zerk en ook geen kans op zerk, omdat ik mijn kaarten iet meer heb." „Weet je", zegt ze na een tilte, „ik vind de mensen in hina onwetend, naïef, soms elfs dom". Na enig nadenken erzucht ze: „Maar er is dan ok geen mogelijkheid om te ug te vechten tegen het sys- eem. Je moet in China kun- len verdragen. waarmee uitwonende stu denten financieel worden geconfronteerd. Dat zij te gen een en ander proteste ren is hun goed recht. Dat er na de manifestatie voor de actievoerders dan nog fi nanciële 'ruimte' is om een feestje te bouwen, ontgaat mij echter ten enenmale. Let wel: ik misgun nie mand zijn/haar natje of droogje. Maar door uitgere kend op die dag het nuttige met het aangename te vere nigen, loopt men toch min stens het risico niet erg ge loofwaardig over te komen. Laten wij hopen dat een en ander in Den Haag alleen maar paradoxaal overkomt, dan blijft het voorlopig bij een schijnbare tegenstel ling. Ulvenhout H. Knibbeler Het spektakel van de Ame rikaanse verkiezingen is voorbij. Ik hoop dat de me dia ook zoveel aandacht gaan besteden aan de Euro pese verkiezingen in 1989. Drimmelen J. van Schie I van onze Haagse redactie I pEN HAAG - Minister I ste Kamer gedreigd te heb- I ben met een kabinetscrisis. I neetman deed dat, om te voor- I komen dat de Senaat zijn voor- I stel zou blokkeren om de stu- I dieduur in het hoger onderwijs I te beperken tot zes jaar (de wet I Harmonisatie Collegegelden). Pe minister verklaarde dat gisteren in de Eerste Kamer. Hij moest daar reageren op een interpellatie van de senatoren Vis (D66) en De Gaay Fortman (PPR). „Ik heb aan de voorzitters van de regeringsfracties laten weten dat verwerping van het voorstel door de Senaat voor het kabinet niet acceptabel zou zijn", aldus Deetman. Maar volgens Deetman is de dreiging van een kabinetscrisis nooit actueel geworden. „Ik ben tijdens het debat de Senaat op zoveel punten tegemoetgeko men, dat hij uiteindelijk in meerderheid akkoord ging met het voorstel. Ik heb het machts woord dus niet hoeven te ge bruiken". Deetmans handelen werd fel bekritiseerd door D66-senator Vis. Hij vindt het onverteer baar dat de minister zijn be langrijkste troef - het dreigen met een kabinetscrisis - niet in het openbaar heeft uitgespeeld. Deetman heeft de kabinets kwestie „geprivatiseerd" en dat is volgens Vis in strijd met de grondregel van openbaarheid. De minister erkende gisteren ook dat hij de Senaat onjuist heeft ingelicht over de positie van gehandicapte studenten. In juli verklaarde Deetman nog herhaaldelijk dat de situatie voor gehandicapte studenten in de propedeuse-fase (de eerste twee jaar van de studie) door het wetsvoorstel niet verslech tert. Nu moest hij toegeven dat dat wel zo was. En hij kondigde tegelijkertijd een wetswijzi ging aan, waardoor ook in de nieuwe wet gehandicapte stu denten langer dan de feitelijk toegestane twee jaar over hun propedeuse mogen doen. Deetman en de regerings partijen in de Senaat zagen verder niets in het voorstel van Vis en De Gaay Fortman om een deel van de WetHarmoni- satie Collegegelden in te trek ken. Beide senatoren vinden het onjuist dat jongeren die al studeerden ook de dupe worden van de wet. De redenering daarachter: op het moment dat die j ongeren aan hun studie be gonnen, konden ze onmogelijk weten dat ze maar zes jaar over hun studie mochten doen. Dat onderdeel van de wet is in strijd met het beginsel van rechtszekerheid, aldus Vis en De Gaay Fortman. Dat vindt ook de president van de Haagse rechtbank, die om die reden de wet gedeelte lijk buiten werking stelde. Maar voor Deetman en een meerderheid van de Eerste Ka mer is dat niet overtuigend. 'Wadden: ramp voltrekt zich' Zij doet dat aan de vooravond van het vijfde gezamenlijk overleg van de Bondsrepubliek Duitsland, Denemarken en ons land over de bescherming van de Waddenzee. Dit overleg heeft morgen in Bonn plaats. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van minister Braks van land bouw en visserij. Hij is de eerst verantwoordelijke voor het Nederlandse beleid ten aanzien van de Waddenzee. I Minister Braks heeft zich gisteren uitgesproken over een ander nijpend milieuprobleem: de verzuring. Braks wijst na melijk de beschuldiging dat de intensieve veehouderij de be langrijkste veroorzaker is van de verzuring van de hand. Het buitenland is volgens hem voor 59 procent verantwoordelijk voor de verzuurde neerslag in ons land. De veehouderij in Ne derland voor 20 procent. De in tensieve veehouderij (varkens en pluimvee) neemt daarvan ongeveer een derde voor haar rekening. Het is daarom zeer ten onrechte dat de intensieve veehouderij als de oorzaak van de verzuring wordt gezien. Braks heeft dit dinsdag ge zegd in Utrecht tijdens de door hem verrichte opening van de Vakbeurs Intensieve Veehou derij. I Bij negen pompstations van waterwingebieden in Neder land is in september het be strijdingsmiddel bentazon aan getroffen in het gezuiverde drinkwater. Veel meer bedrij ven vonden bentazon in het grondwater en hier en daar werden ook sporen van andere bestrijdinsmiddelen aangetrof fen. Het ging om betrekkelijk dicht bij het stroomgebied van de Rijn gelegen winputten. Dit is gisteren in Nieuwegein meegedeeld door de VEWIN, de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland. Het aantal ongelukken met het transport van chemicaliën over zee stijgt. Daarom is ver gaande verbetering van de vei- HET UITROEPEN van de staat Palestina door het parlement van de PLO kan zonder enig voorbehoud als een historische stap worden omschreven. Het is echter uiterst twijfelachtig of de pro clamatie de vrede in het Midden-Oosten tastbaar nabij heeft ge- dracht. Daarvoor resten er nog te veel vragen, waarvoor - dat ran in ieder geval met zekerheid worden gesteld - op korte ter- mP geen antwoorden te verwachten zijn. Het grote winstpunt van het in Algiers genomen besluit is dat Palestijnse Nationale Raad in zijn standpunt ten opzichte van Israel verder is gegaan dan ooit daarvoor. De resoluties 242 en Jl8van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden wel iswaar niet impliciet aanvaard, maar uit de context kan worden afgeleid dat de bereidheid er is om eventueel het bestaansrecht van de staat Israël te erkennen. D® ingebouwde 'mitsen' en 'maren' zorgen er echter voor dat PLO nog alle kanten uit kan. Het was echter het uiterste resul taat wat er voor PLO-leider Yasir Arafat te behalen viel. Het op =en lijn brengen van zowel de gematigde als de radicale krachten „zlJn organisatie is op zich al een prestatie van formaat te noe- men. Aa,at begreep echter als geen ander dat de bijeenkomst in Al- m finiet weer mocht verzanden in onderling gekrakeel, geca moufleerd door nietszeggende communiqué's. De gebeurtenis je van het afgelopen jaar hebben de PLO er als het ware toe awongen om concrete politiek te bedrijven. Vooral de volksop- ka 'n de door 'sraa' bezette gebieden en in de vluchtelingen- barht6n heeft de Pales,iinse kwestie in een stroomversnelling ge- ten D®ze nu al ruim een iaar durende 'intifadah' plus een in zet n- interna,iona|e bemoeienis hebben Arafat onder druk ge- tuirl 'S er in 9eslaa9d om zijn gehoor in Algiers ervan te over- J® dat de machinerie van het vredesproces in het Midden- .i°:\en alleen maar in beweging kan worden gezet door conces sies te doen. Om le9even, een internationale vredesconferentie een kans van slagen mogen die tegemoetkomingen ook van de kant van Is- p vywden verwacht. De eerste reacties op het uitroepen van de de Pi nSe staat ziin echter uiterst cynisch. Israël wijst er op dat 1330 dan wel bereid is om op basis van de resoluties 242 en te onderhandelen, maar dat de passage in het PLO-handvest ann staat dat Israël vernietigd zal worden, niet is geschrapt. alt n over'9ens wel begrijpelijk dat Israël zich afwachtend op- Ue door de PLO uitgesproken intenties zullen in de praktijk I «TÏ* moeten bewijzen. Wat echter voor de PLO geldt, niet v or Israël. De Joodse staat kan het zich eenvoudigweg mem n°rloven om zich ,eru9 te trekken in een politiek isole- op int p?'estijnse kwestie is een internationale zaak, waarvoor vonden. ligheid aan boord van de sche pen en aanpassing van de na tionale calamiteitenorganisa ties nodig. Voorts moet er zo spoedig mogelijk een interna tionale conventie komen voor het vervoer van gevaarlijke chemische stoffen over zee. Tenslotte is een internatio nale aansprakelijkheidsrege ling dringend vereist om de kosten van schade aan het mi lieu en die van het opruimen van wrakken en de vrijgeko men chemicaliën te kunnen verhalen. Dit werd dinsdag vastgesteld op een door TNO georgani seerde internationale bijeen komst van deskundigen, die deze week in Amsterdam wordt gehouden. Een meerderheid van de Tweede Kamer stuurt minister Smit-Kroes terug naar de on derhandelingstafel van de Rij - noeverstaten over het Rijn- zoutverdrag. Het is nog te vroeg om het zoutverdrag een zijdig stil te leggen, daarmee verliest de minister haar on derhandelingspositie en krijgt Nederland het etiket een onbe trouwbare verdragspartner te zijn, was de teneur bij vrijwel alle fracties. Op de WD en D66 na, vindt de Kamer dat Smit-Kroes bij de Franse regering moet aan dringen op andere oplossingen voor het zoutprobleem. Een aantal milieuorganisa ties en particulieren heeft bij de Hoge Raad aangifte gedaan van het plegen van ambtsmis drijven door minister Smit- Kroes van verkeer een water staat. Door de lozingsvergun ningen voor cadmiumhoudend afval van DSM Meststoffen in Rotterdam en Windmill in Vlaardingen te verlengen, heeft de minister een aantal artikelen van het wetboek van strafrecht overtreden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA-fractie en premier Lubbers blijven ruziën over de meest wenselijke vereenvoudiging en verla ging van de belasting per 1 januari 1990. niet passen. Hij gedraagt zich echter even iets meer als Tom De PvdA riep de premier giste ren in de Kamer ter verant woording voor zijn aanval op het alternatief van de sociaal democraten afgelopen zaterdag op een partijraad in Ede. Volgens de PvdA-fractie ge bruikte Lubbers bewust foute informatie om haar alternatief voor de belastingvereenvoudi ging volgens Oort in een kwaad daglicht te stellen. Bovendien hanteerde de premier een in de ogen van de PvdA 'kwalijk' voorbeeld van een hoofdagent van politie die in het PvdA- plan tot de hogere inkomens wordt gerekend en in de kabi netsplannen niet. Fractievoorzitter Kok (PvdA) noemde dat al eerder 'demagogisch' met het oog op de politie-acties, terwijl PvdA- Kamerlid Kombrink gisteren aantoonde dat diezelfde hoofd agent ook in de kabinetsplan nen onder het hoger tarief valt. Volgens Kombrink werkt pre mier Lubbers zo langzamer hand aan een traditie van "jok kebrok'. „Dat zou een heer van stand Poes - verzin een list! - dan als heer Bommel. Maar de list deugt niet," aldus haalde Kom brink de geschriften van Mar ten Toonder aan. Prins Clans kreeg gisteren het eerste pak Max havelaar- koffie aangeboden door prof. Tinbergen (rechts). Een reeks winkelketens gaat de koffie verkopen, die wordt inge kocht bij coöperaties van kleine koffieboeren in Afrika en Latijns-Amerika en niet bij grootgrondbezit ters en tussenhandelaren. De boeren krijgen zo een betere prijs voor hun koffie. In to taal leveren 16, vooral kleine en middelgrote Nederlandse koffiebranders deze koffie. Op de foto verder Jos Brink (Max Havelaar' in de gelijk namige musical van zijn hand) en A. Abbema, voor zitter van de Max Havelaar Stichting. - rotoanp NIJMEGEN - De doorstro ming van asielzoekers van opvangcentra naar wonin gen dreigt binnen afzien bare tijd te stagneren. Oorzaak is dat veel gemeenten, die hebben toegezegd vluchte lingen te huisvesten, niet bij machte zijn tijdig de benodigde huizen beschikbaar te hebben. Om een 'verstopping' te voorkomen moeten die ge meenten die belofte snel en zo volledig mogelijk in daden om zetten. Het ministerie van WVC is van plan daarom op korte termijn met informatie bijeenkomsten de boer op te gaan om gemeenten daartoe aan te sporen. Van de ruim 11.000 opvang- woningen die gemeenten heb ben beloofd vóór 1992 beschik baar te hebben, zijn er momen teel ruim 5.000 opgeleverd. Tot het eind van het jaar moeten er volgens de toezeggingen aan WVC nog zo'n 2000 bij komen, voldoende om ook de ver wachte 1500 in die periode doorstromende asielzoekers aan onderdak te helpen. Vanaf begin volgend jaar kan de si tuatie echter nijpend worden. DEN HAAG (ANP) - De in voering van een nieuw pas poort hoeft volgens interim manager Van Dijk van pro ducent KEP niet te worden uitgesteld. Volgens hem kan de praktijk proef die op 21 november in een aantal gemeenten moet begin nen gewoon doorgaan, aldus Van Dijk dinsdag voor de Avro-radio. Technici van KEP hebben maandag een aantal fouten verholpen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken liet de Tweede Kamer vrijdag weten dat de invoering van het nieuwe paspoort per 1 januari er niet in zit, omdat bij de pro- duktie bij KEP bij tests bleek dat 20 procent van de pas poorten fouten vertoonde. Volgens Van Dijk gaat het deels om fout ingevulde formu lieren. Daarnaast zijn er fouten die onvoldoende bij de eindcon trole zijn onderkend. „Het is dus niet een fout, maar een aantal kleine foutjes, die op zichzelf onaccepetabel waren, maar die gelukkig heel gemak kelijk te verhelpen zijn", aldus Van Dijk. 0p j_ ryiesiijnse Kwes I vnn"'?rnatl0naal niveau een oplossing zal moeten worden ge- NOORDWIJK (ANP) - De interesse van jongeren voor het dagblad baart uitgevers zorgen. De jeugd van 15 tot 29 jaar die straks de oplage van de krant op peil moet gaan houden, blijkt een dalende interesse te heb ben in het lezen van dagbladen. Het is niet denkbeeldig dat een deel van deze jongeren ook op oudere leeftijd niet meer aan lezen toekomt omdat men het niet jong heeft geleerd. Tot deze conclusie kwam dinsdag dr. T. van der Voort, hoofddocent Kind en Media aan de Rijksuniversiteit in Leiden tijdens het symposium 'Jongeren en de krant' in Noordwijk. Volgens Van der Voort leest momen teel de groep tussen 12 en 19 jaar gemid deld maar vijf minuten de krant Bij de oudere jongeren tussen 20 en 34 jaar is de leestiid 15 minuten. Als een van de be langrijkste oorzaken voor het trager op gang komen van het lezen van de krant door jongeren, voert hij aan dat de jeugd later in het arbeidsproces wordt opgeno men. De dagbladsectoren die volgens Van der Voort het meest te duchten hebben van de verminderde interesse onder de jeugd, zijn de regionale en de confessio neel-geprofileerde dagbladen. De inte resse voor regionale bladen van de kant van de jeugd die het ouderlijk huis heeft verlaten, wordt extra negatief beïnvloed vanwege de grotere mobiliteit van deze jongeren; de binding met de regio ver vaagt. De dagbladen gericht op grote steden zulllen volgens Van der Voort rekening moeten houden met de sterke concentra tie van etnische minderheden. In Am sterdam behoort een kwart van de jeugd onder de 25 jaar tot deze groep en een derde van de kinderen onder de tien jaar. In Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn deze cijfers niet veel lager. Deze groep leest nog minder en boven dien is men van huis uit niet gewend aan een abonnement op een krant. De confessionele dagbladen tenslotte zullen te maken krijgen met de doorwer king van de hoge ontkerkelijkingsgraad onder de jeugd. Het dagblad wordt door veel jongeren als grijs en saai ervaren met te lange ar tikelen die te moeilijk geschreven zijn. Kortom, de krant is vooral gericht op de ouderen. Om toegankelijker te worden zou de krant meer met kleur moeten werken, zou meer gebruik gemaakt moeten worden van foto's en andersoor tige illustraties en zou de afmeting te ruggebracht moeten worden naar het zogenoemde tabloid-formaat (ongeveer de helft van de huidige krant). r c; 15 Merijn is ziek N I EUWSOVERZI CHT DEN HAAG (ANP) - De pot voor de Stichting Fonds voor de Letteren word met 770.000 gulden aangevuld. Bovendien zal worden bekeken of en in welke mate, er ruimte moet worden gecreëerd voor verdere verbetering van de inkomenspositie van auteurs en vertalers. Minister Brinkman van WVC heeft dat meegedeeld in de nota letterenbeleid die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In het op 1 november gepubli ceerde beleidsplan van het Fonds voor de Letteren bepleitte het bestuur een gefaseerde verhoging van de subsidie met 2,5 mil joen gulden voor de periode 1989-1992. Het fonds stelde dat de inkomsten van literaire auteurs en vertalers in het algemeen niet of nauwelijks voldoende zijn voor een volledige en zelf standige beroepsuitoefening. Dat bleek uit een onderzoek daarnaar van het Tilburgse sociaal-wetenschappelijk instituut IVA. De verhoging van de subsidie is bedoeld om het fonds op 'vlieghoogte' te houden, zo schrijft Brinkman nu in zijn nota. DEN HAAG (ANP) - De vier centrales van overheidspersoneel hebben gisteravond in Den Haag besloten in te gaan op het voorstel van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) om de vut-financiering voor ambtenaren te beperken. Daardoor komt 150 miljoen gulden extra beschikbaar voor de inkomens van de ambtenaren in 1989. Als laatste ging dinsdagmiddag de achterban van de grootste ambtenarenbond AbvaKabo hier mee akkoord. Thans lopende VUT-rechten komen niet in ge vaar door de beperking van de financiering. Nu de centrales hebben ingestemd met de beschikbare ruimte voor het overleg over arbeidsvoorwaarden en werkgelegenheid in 1989 kan het overleg over de feitelijke invulling beginnen. Er ligt nu 350 miljoen gulden voor inkomensverbetering op tafel en 175 mil joen gulden voor werkgelegenheid. Toch gaat het ambtenarenoverleg vandaag niet door omdat Van Dijk nog geen formele voorstellen aan de bonden heeft kunnen aanbieden, die zicht op overeenstemming zouden bie den. DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de toestand van Twee van Breda vergt veel tijd. Medisch onderzoek is bij gedetineer den niet altijd even eenvoudig te verwezenlijken als bij vrije mensen. Als gestraften bij voorbeeld voor een onderzoek de deur uitmoeten, vereist dat nogal wat organisatie. Dat is vol gens een woordvoerster van het ministerie van justitie één van de redenen waarom het zoveel tijd vergt. Drie deskundigen zijn al sinds augustus bezig om uit te vinden hoe de wegens oorlogsmisdaden tot levenslang veroordeelde Aus der Fünten (79) en Fischer (86) het maken en of er aanpassingen moeten komen om hun verblijf in de cel menswaardig te houden. De twee gevangenen worden onderzocht door drie medici van het buiten het gevangeniswezen. GRONINGEN (ANP) - De Groninger commissaris der konin gin H.J.L. Vonhoff betreurt het dat hij maandag een aantal agenten die een receptie verstoorden, heeft uitgemaakt voor 'schorem'. „Die woorden hadden niet gezegd moeten worden en daarom betreur ik ze", aldus dinsdagmiddag de commissaris. Vonhoff heeft een gesprek met vertegenwoordigers van poli tiebonden gehad en daarbij zijn standpunt verduidelijkt. De commissaris stelde dat hij zeer boos was geworden omdat hij agenten weg had moeten duwen om op een receptie te komen. „Ik vind nog steeds dat ik terecht boos ben geworden op dege nen onder de demonstrerende agenten die naar mijn mening over de -grens gingen. Maar dat betekent-niet dat iemand dié boos is zoiets ook hoort te zeggen", aldus Vonhoff. UTRECHT (ANP) - De bejaardenorganisaties LOBB en Cosbo Nederland zijn woedend op de FNV-bond AbvaKabo vanwege het voorstel om de eigen bijdrage van bewoners van bejaar denoorden te verhogen voor een loonsverbetering van de me dewerkers. De Abvakabo wil de sinds 1985 ontstane achter stand in beloning rechttrekken door iedere bewoner eenmalig 280 gulden extra bijdrage te laten betalen. Voor 1989 zou een verhoging met zestig gulden voldoende zijn, aldus AbvaKabö- bestuurder P.van Loon. Het Landelijk Overleg Bewonerscom missies Bejaardenhuizen (LOBB) en Cosbo Nederland vinden het „onvoorstelbaar dat de FNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers een nog hogere eigen bijdrage durft te eisen dan WVC al doet". fT NIJMEGEN (ANP) - Wanneer de zwangerschap normaal is ge weest en er goede verloskundige hulp is, maakt het voor de neurologische conditie van de nieuwgeborene nauwelijks iets uit of de bevalling thuis of in een ziekenhuis plaatsvindt. Dit blijkt uit een studie waarop drs. E. Spanjaards en drs. G. Berg- hs, beiden verbonden aan het Radboudziekenhuis in Nijmegen, donderdag zullen promoveren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Voorts blijkt uit het onderzoek dat bij bevallingen in het ziekenhuis vaker medisch werd ingegrepen dan bij thuisbevallingen. Op de uiteindelijke conditie van het kind had dit verschil in beleid echter geen invloed. Het onderzoek werd gehouden onder 1034 vrouwen met een normaal verlopende zwangerschap, van wie er 268 kozen voor bevalling in een zie kenhuis en 766 voor een bevalling thuis. DEN HAAG (ANP) - De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. J. Leyten zal zich op 20 december uitspreken over de zaak van 'de beul van Ommen'. De vraag is of de van oorlogsmisda den verdachte M. de R. begin dit jaar terecht werd vrijgespro ken door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Den Haag. De zaak is overigens alleen nog maar een principekwes tie. De voormalige oberkapo van kamp Erika in Ommen is na zijn vrijspraak meteen naar zijn huis in de Bondsrepubliek Duitsland teruggekeerd. Het is zeer onaannemelijk dat hij zich nog in Nederland laat zien als de Hoge Raad bepaalt dat zijn zaak opnieuw moet worden behandeld en een andere bijzon dere strafkamer alsnog tot een veroordeling komt ZOETERMEER (ANP) - De belangstelling voor de speciale VUT-regeling voor onderwijspersoneel van 55 jaar en ouder is groter dan verwacht. Ruim 60 procent van de leerkrachten en ander personeel (ongeveer 10.000 mensen) heeft van de regeling gebruik gemaakt. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor toegepaste sociale wetenschappen (ITS) in opdracht van het ministerie van onderwijs heeft verricht. Docenten konden dit jaar voor het eerst gebruik maken van de zogenoemde DOP-regeling (doorstroming onderwijspersoneel), bedoeld om werkloosheid in het onderwijs tegen te gaan. De leerkrachten konden afhankelijk van hun leeftijd geheel of gedeeltelijk ver vroegd uittreden. BEVERWIJK (ANP) - Leden van de Industriebond FNV heb ben dinsdag op een vergadering in Beverwijk het eisenpakket vastgesteld waarmee zij de cao-onderhandelingen voor de 17.500 mensen bij Hoogovens ingaan. Het eerste gesprek daar over met de directie is over een maand. De bond wil twee pro cent loonsverhoging, aldus een woordvoerder. De huidige tweejarige cao bij Hoogovens loopt 31 december af. De bond vindt dat er nu een eenjarige cao moet komen omdat de gevol gen van de plannen Dekker (herziening gezondheidszorg) en Oort (herziening belastingstelsel) nu nog niet zijn te overzien. Centraal in het eisenpakket staan maatregelen om de werkge legenheid te bevorderen.

de Stem | 1988 | | pagina 3