even UITBLAZEN Uitroepen Palestijnse staat veertig jaar te laat 'Je moet in China vooral veel kunnen verdragen' MORGEI 'Wa Palestina Grasduinen in Guinness DE STEM C( DESTEM ACHTERGROND WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 WIM KOCK -DE STEM- Chinese Verbazing Deetman Deetman (2) Verkiezingen DE STEM BINN DEN HAAG (ANP) - zeehonden is een sij Waddengebied is ni een ramp. Dat stelt Behoud van de Wadd HET Guinness Book of Records is zelf al lang een record. Het vermeldt zichzelf dan ook op pagina 69 onder het hoofdstukje 'bestsellers'. Dit jaar ging ergens het 60-miljoenste exemplaar over de toonbank. Alleen de Bijbel, het Rode Boekje van Mao Zedong (voorheen Tse Toeng) en de memoires van Stalin hebben hogere oplagen bereikt. Het Guinness-boek is echter 'het best verkochte boek waarop rechten rusten'. Tegen woordig verschijnt het in 35 ta len waaronder het Telegu, Ma- lajalam en Kanaresisch. Neder land en Vlaanderen kennen sinds 1971 een eigen editie on der de titel 'Het Groot Guin ness Record Boek' (Uitg. Kos mos Utrecht). Zopas is de jaar gang 1989 verschenen. De dit jaar in mei overleden dr. Wil lem Drees staat erin. Hij blijkt met 101 jaar en 313 dagen de langst geleefd hebbende 'eerste minister van enig land ter we reld' te zijn geweest. De vorige twee recordhouders sinds 1960, die in het recordboek ook wor den vermeld, liggen slechts op dagen afstand. De Canadese oud-premier Richard Gavin Reid (overl. 1980) werd 101 jaar en 274 dagen oud en de Noorse oud-premier Christop her Hornsrud (overl. 1960) 101 jaar en 28 dagen. Een vreemd boek, vind het telkens weer. Wat heb je eraan? Mijn zoon, die onder meer ook een rijtje exemplaren van het destijds jaarlijks verschijnende Guinness Book of Soccer (voet bal) bezit, zegt dat hij wel van het statistisch materiaal houdt dat dergelijke boeken bevatten. Wat dat betreft kan hij aan de editie van 1989 zijn hart opha len want daarin staan alle cij fers van de Olympische Spelen 1988 in Seoul. Het was trou wens een goed sportjaar voor Nederland en Vlaanderen. Daarvan getuigt de omslag: op de voorkant het Nederlands Elftal en Yvonne van Gennip en op de achterkant KV-Me- chelen. De oudste boom van Neder land is achthonderd jaar oud. Het is een linde en hij is te vin den in Sambeek. Indrukwek kend maar tegelijk niets verge leken met de Californische 'Methusala', die ont- -15 mis te Efeze, de tronende Zeus van Phidias te Olympia, het mausoleum te Halicarnassus, de Colossus van Rhodos en de vuurtoren op het eiland Pharos bij Alexandrië. Het aantal 'achtste wereldwonderen' is niet meer te tellen). Het leukste, vind ik per soonlijk, is zomaar wat grasdui nen in zo'n boek. Je komt dan de gekste weetjes tegen. Happy Birthday to you bijvoorbeeld, hoort tot de meest gezongen Engelstalige liedjes ter wereld. Toch werd het pas in 1935 door de dames Hill uit New York geschreven. Het heette oor spronkelijk Good morning to all. Veel ouder is het van oorsprong Franse For he's a jolly good fel low. Dat was al in 1781 bekend en toen luidde de eerste regel: Marlborough se va-t-en guerre. Een recordhoudster onder mijn eigen vakbroeders en -zus ters is Ann Landers van de Chi cago Tribune. Met haar co lumns bereikte ze via 1200 ver schillende kranten het record aantal van 90 miljoen lezers. Vorig jaar stapte zij, na er 32 jaar te hebben gewerkt, van de Chicago Sun over naar de Tri bune. Elk zichzelf respecterend bedrijf heeft tegenwoordig een personeelsorgaan. Dat is niet iets modems of van 'na de oor log'. Personeelskranten bestaan er al lang. De oudste Neder landse bedrijfskrant voor het personeel is de Fabrieksbode van Gist-Brocades, bezig aan zijn 108ste jaargang, een veer tiendaagse krant, nog altijd on der dezelfde naam verschijnend waaronder het blad op 24 juni 1881 voor het eerst werd ge drukt. Nog een kranterecord, met een grimlachje nu: de in 1970 overleden Willem van der Lans had, toen hij op 1 december 1969 wegens ziekte moest afha ken, vijftig jaar lang de (inmid dels verdwenen) Nieuwe Haar- lemsche Courant bezorgd. Vol gens berekeningen moet hij in die vijftig jaar een afstand heb ben gelopen, gelijk aan zeven tien maal de wereld rond. Toen hij in 1969 moest stoppen werd hij door de krant bedankt voor die halve eeuw trouwe dienst met de bekende enveloppe. Er zat 150 gulden in. Ja en dan heb je nog het hoofdstuk 'Menselijke presta ties', vol bizarre doch geslaagde recordpogingen van naar roem snakkende Onbekende Neder landers. Biels zagen, bier tap pen, bekertjes stapelen, bak steen werpen, een autobus op koffiekopjes parkeren, bedden- race, bal onder water houden, dak- en WC-pot-zitten, achter uit fietsen, flipperen en fluiten of jojoën. Allemaal prestaties waarmee je HET boek kunt ha len. demde toen de piramiden van Egypte nog gebouwd moesten worden. Die piramiden treffen we aan onder het kopje De ze ven wereldwonderen. De pira mide van Cheops bij Gizeh werd voltooid in ca. 2580 v.Chr. Toen stond dat Califor nische pijnboompje er dus al. Het recordboek vermeldt ook dat in 1974 is berekend dat 405 mannen met moderne hulpmid delen in zes jaar eenzelfde pira mide zouden kunnen bouwen. Het project zou toen 1,13 mil jard dollar hebben gekost. Leuk om te weten, maar de overige zes wereldwonderen blijven in het hoofdstukje onge noemd. (Ik heb ze even voor u opgezocht, zodat u ze kunt uit knippen en opbergen in uw eventuele exemplaar van het =j boek: de 'hangende tuinen' van Babyion, de tempel van Arte- iiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. j 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frits Kemperman MISSSCHIEN kwam het veertig jaar te laat, maar gisteren hebben de Pales tij nen hun onafhankelijk heid uitgeroepen. Veertig jaar eerder deed David Ben Goerion in Pa lestina hetzelfde voor de joden. De Palestijnen kon den toen alleen maar toe zien. Of zij nu net zoveel kansen hebben als Israël in 1948 valt te betwijfelen. De Palestijnse afgevaardig den, de Palestijnse Nationale Raad (PNR), zeg maar het Pa lestijnse parlement in bal lingschap, riep de onafhanke lijkheid uit in Algiers en heeft aan de Verenigde Naties ge vraagd het geclaimde grond gebied, dat nu in hun visie 'bezet' is door Israël onder controle te stellen en de bezet ting op te heffen. Jeruzalem moet de hoofdstad van de nieuwe staat worden. De grenzen van de nieuwe staat zijn door de PNR niet bekend gemaakt, maar aangenomen wordt dat de grenzen van het vredesplan van de VN uit 1947, dat in het gebied Pales tina twee staten had voorzien, zullen worden aangehouden. Wel verklaarde het Pales tijnse parlement dat de staat 'parlementair en democra tisch' zal zijn en 'gebaseerd op de vrijheid van denken en de vorming van partijen'. Ook besloot het Palestijnse parle ment akkoord te gaan met VN resoluties die het terrorisme veroordelen en bescherming van burgers inhouden. De PLO, de Palestijnse bevrij- dings organisatie, de raad die de Palestijnen vertegenwoor digt en die bijvoorbeeld het initiatief nam tot oprichting van het Palestijnse parle ment, zegt 'ter gelegener tijd' een Palestijnse regering te vormen. Het Palestijnse parlement wil een vredesconferentie on der leiding van de VN volgens resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de VN, waarin ook het recht van Israël op een veilig en erkend bestaan staat omschreven, en wees terrorisme af, hoewel het zich het recht voorbehoud Pales tijns gebied te verdedigen. Het is vooral Yassir Arafat die zich in Algiers tot het uiterste heeft ingezet om de uit 1967 daterende resolutie aanvaardt te krijgen. De PLO heeft zich altijd fel verzet te gen resolutie 242 omdat daarin het Palestijnse vraag stuk slecht als een vluchtelin genprobleem en niet als een politieke kwestie wordt ge zien. Door over resolutie 242 te spreken en alleen de terug trekking van Israël uit alle bezette gebieden te eisen, die sinds 1967 zijn bezet, inclusief Arabisch Jeruzalem, wordt het bestaan van Israël binnen de grenzen van 4 juni 1967 er kend. Op 5 juni begon Israël de Zes-Daagse oorlog waardoor Israël de Westelijke-Jordaan- oever en de Gazastrook ver overde - de gebieden waar die eventuele Palestijnse staat zou komen. De PLO wil ook resolutie 338 aanvaarden. Deze resolutie dateert uit 1973 - de Jom-Kipoer-oorlog - en houdt eigenlijk niet meer in dan een oproep tot uitvoering van resolutie 242. Het is de PLO dus ernst met de zaak. Het andere gebied dat Is raël in de oorlog van 1967 had veroverd - de Sinaï woestijn - is al aan Egypte teruggege ven. Het Camp David Ak koord uit 1978 tussen de Egyp tische president Sadat en de Israëlische premier Begin was een belangrijke stap naar vrede in het midden-Oosten. Alleen de Palestijnen zijn daarbij over het hoofd gezien. De VN speelt in de hele kwestie een dubbele rol. Er zijn door de Algemene verga dering (het parlement van de VN) veel resoluties aangeno men die de PLO graag aan vaard wil hebben maar deze Op het kaartje links het VN-plan in 1947 voor de verdeling van Palestina. Rechts de huidige staat Israël met de bezette gebieden. - graphic anp zijn nooit ter stemming geko men in de Veiligheidsraad (het dagelijks bestuur van de VN). De Algemene vergade ring is namelijk meer en meer een Derde-Wereld forum ge worden (de meerderheid van de leden bestaat uit Derde Wereldlanden) terwijl in de Veiligheidsraad de grote mo gendheden nog de dienst uit maken door hun veto-recht. Zo is de resolutie waarin zio nisme en rascisme op een lijn worden gesteld, nooit in de Veiligheidsraad gekomen om dat het veto van de VS deze resolutie onmiddellijk zou treffen. In augustus dit jaar gaf het buurland Jordanië de Pales tijnen een extra impuls om de onafhankelijkheid te bespoe digen. De Jordaanse koning Husyan gaf toen zijn aan spraken op de Westelijke- Jordaanoever op. Tijdens de onafhankelijkheidsoorlog van Israël in 1948, heeft Jordanië de Westoever en Oost-Jeruza- lem veroverd. Vele tiendui zenden Palestijnen vluchtten uit de nieuw gevormde staat Israël naar de door Jordanië bezette gebieden. In 1950 werd de Jordaanoever officieel geannexeerd. Tien jaar later kregen de Palestijnse vluchtelingen het Jordaanse staatsburgerschap aangeboden. Tijdens de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1967 raakte Jordanië de heer schappij over de Westoever en Oost-Jeruzalem kwijt. Sinds dien maakt Israël er de dienst uit. De Israëlische bezetting had tot gevolg dat wederom veel Palestijnen voor de Is raëlische overheersing op de vlucht sloegen. Een groot deel van hen zocht een goed heen komen in Jordanië. Mede als gevolg van deze vluchtelin genstroom is bijna de helft van de drie a 'vier miljoen in woners van Jordanië Pales tijn. Volgens schattingen van de PLO leven ruim één miljoen Palestijnen in Jordanië en meer dan 500.000 binnen de grenzen van Israël van 1948. Anderen hebben zich ver spreid over het Midden-Oos ten en Noord-Afrika. Naar schatting 300.000 Palestijnen wonen naar wordt aangeno men in Europa of Noord- en Zuid-Amerika en hebben daar een nieuwe nationaliteit aangenomen. De PLO wil daarom net als Israël in 1948 een einde maken aan de diaspora van haar volk. Ter verwezenlijking van een eigen staat wil de PLO het VN-plan van 1947, resolu tie 181, gebruiken omdat hierin het toenmalige Pales tina verdeelt is in een joodse en een Arabische staat. De wereldgemeenschap erkende toen al het recht van de Pales tijnen op een eigen staat, meent de PLO nu daaruit te concluderen. De Arabisch/ Palestijnse staat komt dan op de Westoever, de Gazastrook en de grensstreek met Liba non te liggen, plaatsen waar nu veel Palestijnen in vluch telingenkampen wonen en nu de Intifadah plaatsvindt. De proclamatie is ook bedoeld om die Intifadah een steun in de rug te geven en zo de druk op Israël te vergroten. Maar het tij in Israël lijkt zich deze dagen ten nadele van de Palestijnen te keren. De gematigde regeringscoali tie van conservatieven en Ar beiderspartij wilden nog met de Palestijnen tot een ak koord komen maar de moge lijke vorming van een rege ring van conservatieven met ultra-rechts is een recht streekse bedreiging voor een dialoog met de Palestijnen. Belangrij k is de reactie van vooral Israël en de Verenigde Staten op de plannen van de PLO. Het is daarom afwach ten wat er van de vredescon ferentie die door de VN moet worden georganiseerd terecht zal komen. Door Marilou den Outer „ZHONGGUO bu hao, het is slecht in China". Mary, een Chinese die Engels studeert aan de universiteit van Xia men, zegt dit een paar keer tijdens ons gesprek. Volgend jaar hoopt ze af te studeren. Als ik haar vraag waar ze denkt te kunnen gaan werken begint ze een lange monoloog over studeren in China en over wat haar na de studie te wachten staat. Hoewel de vooruitzichten niet erg hoop gevend zijn, vertelt ze haar verhaal nuchter en constate rend. „Na mijn studie wordt van mij verwacht dat ik ga wer ken op een universiteit hier ruim honderd kilometer van daan. Deze universiteit heeft namelijk mijn studie betaald en ik sta daardoor voor ruim 10.000 yuan (is ca. 5.500,-) in de schuld. Als tegenprestatie wordt verlangd dat ik op die universiteit vijftien jaar lang Engels ga doceren. Hij ligt weliswaar in een mooie stad en het salaris is er per maand 20 yuan hoger dan op de an dere universiteiten, maar toch voel ik er weinig voor om me zo lang te verbinden aan een baan. Ja, zo gaat dat in China. Je wordt als het ware begra ven op één plaats en dat kan in sommige gevallen genera ties voortduren, omdat je kin deren jouw werk kunnen overerven." „Zeker, een alternatief heb ik wel: ik kan de schuld afbe talen. Daarvoor moet ik een baan gaan zoeken bij een be- drijf in Xiamen dat behoefte heeft aan iemand die Engels spreekt. Zo'n baan te vinden is waarschijnlijk niet al te moeilijk, omdat er in Xiamen veel im- en export bedrijven zijn. De moeilijkheid is echter dat het zeer de vraag is of de universiteit waar ik in de schuld sta, mij zal laten gaan. Ik zal naar hen toe moeten gaan om mijn drie persoon lijke kaarten op te halen, want die heb ik nodig bij het solliciteren." „Weet je, die drie persoon lijke kaarten zijn voor iedere Chinees van levensbelang. Zonder deze kom je nergens. Als je ze niet hebt, besta je eigenlijk niet voor de autori teiten. Iedere bewoner van een stad behoort tot een werkeenheid of, als hij of zij een zelfstandige ondernemer Voor studenten, zoals die op de universiteit van Xiamen, ligt de toekomst niet open. - foto marilou den outer is, bij het buurtcomité. Deze instellingen hebben je drie kaarten in hun archief. In mijn geval heeft de universi teit die mijn studie heeft be taald mijn kaarten. De eerste kaart is je identiteitskaart". „Op straat kan de politie er altijd naar vragen en je hebt hem nodig als je op reis gaat. De kaart geeft ook recht op voedsel- en kolenbonnen. Met deze bonnen kun je met grote korting rijst, meel of olie ko pen. Bovendien heeft iedereen dit jaar vanwege de enorme prijsstijgingen extra geld ge kregen. Ook dat kreeg je al leen, als je een identiteits kaart bezat. Het komt voor dat mensen er geen hebben. Wat nog wel eens gebeurt, is dat een vrouw die een tweede kind wil hebben, dit ter we reld brengt in een andere stad. Zo ontloopt ze de boetes die staan op het krijgen van een tweede kind. Maar dat kind wordt in dat geval ner gens geregistreerd en krijgt dus geen identiteitskaart." „De andere kaarten heten 'salariskaart', waarop je je sa laris krijgt uitbetaald en 'per soonlijk dossier'. In het dos sier kunnen de leiders van je werkeenheid allerlei opmer kingen maken. Ze kunnen gaan over de prestaties in je werk, maar ook over bijvoor beeld je politieke opvattingen. Eigenlijk kunnen ze alles op schrijven wat ze willen. Zelf krijg je deze opmerkingen meestal niet te zien. In deze situatie ben je totaal afhanke lijk van je leiders en je colle ga's. Collega's, die jou niet mogen, kunnen naar de leider toestappen en lelijke dingen over je vertellen. Een slechte aantekening in je dossier is gauw gemaakt. En het ergste van dit alles is, dat het dossier inclusief alle opmerkingen steeds met je meeverhuist als je van baan verandert." „Overigens gaat dat veran deren van baan niet zomaar. Je eenheid moet altijd toe stemming geven, en als je een onmisbare kracht bent is het onwaarschijnlijk dat men je laat gaan. Ik weet ook bijna zeker dat de universiteit mij geen toestemming zal geven om elders te gaan solliciteren. Ja, in theorie is het mogelijk om bij een buitenlandse firma te gaan werken. Dan hoef ik mijn kaarten niet af te halen bij de universiteit. Maar er zijn weinig van dergelijke fir ma's in China en stel dat ze zich terugtrekken uit het land, dan heb ik niets: geen werk en ook geen kans op werk, omdat ik mijn kaarten niet meer heb." „Weet je", zegt ze na een stilte, „ik vind de mensen in China onwetend, naïef, soms zelfs dom". Na enig nadenken verzucht ze: „Maar er is dan ook geen mogelijkheid om te rug te vechten tegen het sys teem. Je moet in China kun nen verdragen. Mijn verbazing was groot, toen ik op maandagochtend 31 oktober De Stem opens loeg. Daarin stond op de pa- gine Extra een voorbe schouwing op de Israëlische verkiezingen. Bij dat artikel stond een foto afgedrukt van Israëli sche militairen en Pales tijnse vrouwen. Het onder schrift bij deze foto luidde: 'Harde confrontatie Het was dezelfde foto die de Volkskrant gebruikt heeft in hun krant van 16 maart 1988. Ook toen was een der gelijk onderschrift bij de foto gegeven. Daarop is een discussie ontstaan, want volgens een aantal mensen was het niet de bedoeling van de soldaat om in te slaan op de vrou wen, maar hulp te bieden, waar de vrouwen klaarblij kelijk om vragen. Het is na melijk onmogelijk voor de soldaat om te slaan met de band van zijn geweer nog om de hals. Die discussie heeft zich een paar maal voorgedaan, ook bij ons op school, de Academie voor de Journalistiek in Tilburg. Nu zet ik toch een aantal vraagtekens bij uw keuze van de foto en bij de verant woordelijke persoon daar voor. Hoe heeft u die discus sie mis kunnen lopen? Be kijkt u zelf de foto niet goed alvorens hem te plaatsen? Bovendien wekt u de indruk dat het hier om een recente foto gaat, terwijl deze dus al minstens zes maanden gele den genomen is. Duidelijk is dat u gewoon een anti-Is- raelische foto nodig had om het verkiezingsverhaal wat luister bij te zetten en heeft u naar alle waarschijnlijk heid de eerste de beste foto uit het archief tevoorschijn gehaald. Daarmee zet u na tuurlijk wel de objectiviteit van de redactie ter twijfel. Voor de ware toedracht van het gebeuren dat zich voordoet op de foto zou je terug moeten gaan naar de bron van de foto, de foto graaf. Je zou kunnen probe ren te achterhalen wie hij is (kennelijk een fotograaf van EPA, terwijl de Volkskrant ANP meldde), en de hele se rie foto's naast elkaar leg gen, zodat een beeldverhaal zou ontstaan. Ik verwacht niet dat u zich aan zo'n tijdrovende bezigheid zal wagen, maar zou, als ik u was, in het ver volg niet alleen uw krant le zen, maar ook eens een an dere krant, de Volkskrant bijvoorbeeld. Dan zou u deze fout naar alle waar schijnlijkheid niet hebben gemaakt. Breda P.Siteur Naschrift redactie: Daar waar gewapende militairen tegenover ongewapende vrouwen staan, daar is sprake van een harde con frontatie, zelfs al wordt dat met scherpe patronen gela den geweer niet gebruikt om te slaan. Er wordt nergens de indruk gewekt dat het om een recente foto zou gaan. Het zou ook onnodig zijn om die indruk te wekken, want soortgelijke taferelen zijn in de bezette gebieden aan de orde van de dag en daarvan komen, als de Israëlische autoriteiten die bezette ge bieden tenminste niet tot verboden gebied voor de pers verklaren, vrijwel dagelijks foto's binnen. Die foto's zijn allerminst anti-Israelisch, ze zijn doodeenvoudig waar heidsgetrouw. De geplaatste foto is dus van enige tijd ge leden, maar spijtig genoeg nog immer actueel. Dat er een discussie ontstaat over wat de foto mogelijk in zou kunnen houden, zegt eigen lijk meer over de motieven die aan die discussie ten grondslag liggen dan over de inhoud van die discussie. Tenslotte is een warrige dis cussie in een andere krant over een bepaalde foto voor ons geen reden om te beslui ten die foto niet te plaatsen. In De Stem van 10 novem ber lees ik dat minister Deetman met eieren en rot fruit is bekogeld én dat hij klappen heeft gekregen. Bo ven dit bericht een foto met o.a. een ontdane minister. De landelijke studenten vakbond heeft laten weten dat hij de klappen betreurt. Ik vind het uitdelen van klappen en gooien van rot fruit a-sociaal; de studenten die dit hebben gedaan zijn betreurenswaardig. Bij deze bied ik minister Deetman mijn excuses aan, niet na mens deze woedende stu denten, maar voor de woe dende studenten met hun boze buien. Geertruidenberg Eliza Wesselman, HBPO-studente In uw blad van donderdag 10 november jl. las ik onder de kop 'Studenten knopen eindjes aan elkaar', dat de HBO-studenten op maan dag 14 november a.s. gaan demonstreren tegen het be leid van minister Deetman van Onderwijs. Dit binnen het kader van een landelijke actieweek. Begrijp me goed: als ouder van drie beursstudenten ben ik volledig geïnfor meerd over de mogelijkhe den en onmogelijkheden, waarmee uitwonende stu denten financieel worden geconfronteerd. Dat zij te gen een en ander proteste ren is hun goed recht. Dat er na de manifestatie voor de actievoerders dan nog fi nanciële 'ruimte' is om een feestje te bouwen, ontgaat mij echter ten enenmale. Let wel: ik misgun nie mand zijn/haar natje of droogje. Maar door uitgere kend op die dag het nuttige met het aangename te vere nigen, loopt men toch min stens het risico niet erg ge loofwaardig over te komen Laten wij hopen dat een en ander in Den Haag alleen maar paradoxaal overkomt, dan blijft het voorlopig bij een schijnbare tegenstel ling. Ulvenhout H. Knibbeler Het spektakel van de Ame rikaanse verkiezingen is voorbij. Ik hoop dat de me dia ook zoveel aandacht gaan besteden aan de Euro pese verkiezingen in 1989. Drimmelen J. van Schie Van onze Haagse redactie pEN HAAG - M. Deetman (Onderwijs) erkend in juli de van WD en CDA in ste Kamer gedreigd - rrnn IraHirtO+t Minis he frac del te h Ste ix.au lei gcuicigu kt ji ben met een kabinetscris Deetman deed dat, om te v< komen dat de Senaat zijn v< stel zou blokkeren om de s dieduur in het hoger onden te beperken tot zes jaar (de Harmonisatie Collegegelder De minister verklaarde gisteren in de Eerste Kar Hij moest daar reageren op interpellatie van de senate Zij doet dat aan de voort overleg van de Bondsre en ons land over de bescl Dit overleg heeft morgen Bonn plaats. De Nederlan delegatie staat onder leid van minister Braks van la bouw en visserij. Hij is de verantwoordelijke voor Nederlandse beleid ten aanz van de Waddenzee. Minister Braks heeft gisteren uitgesproken over ander nijpend milieuproble de verzuring. Braks wijst melijk de beschuldiging dat intensieve veehouderij de langrijkste veroorzaker is de verzuring van de hand. buitenland is volgens hem i 59 procent verantwoorde) voor de verzuurde neerslag ons land. De veehouderij in 1 derland voor 20 procent. De tensieve veehouderij (vark en pluimvee) neemt daarv ongeveer een derde voor h rekening. Het is daarom ten onrechte dat de intensi veehouderij als de oorzaak de verzuring wordt gezien. Braks heeft dit dinsdag zegd in Utrecht tijdens de d hem verrichte opening van Vakbeurs Intensieve Veehc derij. Bij negen pompstations waterwingebieden in Ned land is in september het strijdingsmiddel bentazon a? getroffen in het gezuiver drinkwater. Veel meer bedi ven vonden bentazon in grondwater en hier en da werden ook sporen van and bestrijdinsmiddelen aangetr fen. Het ging om betrekkei dicht bij het stroomgebied de Rijn gelegen winputten. Dit is gisteren in Nieuweg meegedeeld door de VEWIN, Vereniging van Exploitant van Waterleidingbedrijven Nederland. Het aantal ongelukken het transport van chemical over zee stijgt. Daarom is v< gaande verbetering van de i HET UITROEPEN van de sta; de PLO kan zonder enig vo worden omschreven. Het is e clamatie de vrede in het Mid< bracht. Daarvoor resten er n kan in ieder geval met zekert mijn geen antwoorden te vervi Het grote winstpunt van h« ae Palestijnse Nationale Raa< verder is gegaan dan c .8 van de Veiligheidsraad v; 'swaar niet impliciet aanvaart afgeleid dat de bereidheid er van de staat Israël te erkennei De ingebouwde 'mitsen' er de PLO nog alle kanten uit ka raat wat er voor PLO-leider sen lijn brengen van zowel de ln zijn organisatie is op zich men. Arafat begreep echter als g giers niet weer mocht verzar moufleerd door nietszeggenc non van het afgelopen jaar h aydwongen om concrete polii 'and in de door Israël bezetl hf!Pen heeft de Palestijnse k t<Tn D®ze nu al ruim een jl 7etS'u— internationale bemoe Hliis er in geslaagd om 2 'gen dat de machinerie var „i°5,en alleen maar in beweg S|este doen. to n™ een internationale vree ra<H?Ven' mo9en die legemot paT,gorden verwacht. De eer pf !Jnse staat zijn echter u ood r0 dan wel bereid is orr vJL- 0nderhandelen, maar a"n. staat dat Israël vernieti stoit VIs overigens wel begrijp hUn d°or de PLO uitgesp Qpiri, aarde moeten bewijze aeidt °°k V0Qr |sraë| De JoQc mpnt n00r('oven om zich ter on int Pa|estijnse kwestie i vonde nat'0naal niveau een

de Stem | 1988 | | pagina 2