ONDERZOEK VAN DE DORPSRAAD OSSENISSE WIJST UIT: Voorwaardelijk en boete voor vechtende dames DE STEM Westdorpse fanfare wordt een harmonie Korst mossen V George g Sponselee z; BURENGERUCHT FNV Hulst bijeen uitgesteld Zoektocht van Rode Kruis PLAATSELIJK NIEUWS pESTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 OSSENISSE - Het lijkt voorlopig financieel niet haalbaar om voor kinderen uit het dorp Ossenisse een leerlin genvervoer tot stand te brengen naar de basi- school in Kloosterzan- de. Studiedag Vrouwengilde Leerlingen r_ Stoeptegel Pot stroop Brandstof Enkele waarnemingen Axel Clinge Graauw Hengstijk Kloosterzande Lamswaarde Liefde Sansculotten Haan velt heli Reinaertbeeld T22 Vervoer leerlingen kan niet Van onze verslaggever Tot die conclusie is de plaatselijke dorpsraad ge komen na een onderzoek naar de mogelijkheden daartoe. Een en ander bleek tijdens de hoorzitting over het pas gereed gekomen dorpsplan voor Osse nisse, waarin allerlei maatre gelen staan opgesomd om de leefbaarheid in het dorp te ver beteren. Tijdens de bijeen komst, die door zowat zeventig belangstellende werd bezocht, rees de vraag of het tot stand brengen van een leerlingenver voer niet belangrijker is dan de aanplant van groen of verbete ring van kruispunten. Burgemeester A. Kessen bleek het er meteen mee eens dat het vervoer van de kinde ren naar school een belangrijke zaak is. Echter, voor de ge meente is dat financieel niet te behappen. Uit het onderzoek van de dorpsraad is gebleken dat het inzetten van een busje zowat 1700 per jaar per kind zal kosten. In totaal gaat het om een bedrag van tussen de 25 en 30.000 gulden per jaar. Kessen wees erop dat voor zaken als groenaanplant en verkeers maatregelen subsidiebronnen kunnen worden aangeboord. Een leerlingenvervoer zou de gemeente volledig zelf uit eigen kas moeten betalen. Het idee om ouders met een busje te laten rijden stuit ook op heel wat problemen, zodat ook die mogelijkheid niet als haalbaar wordt gezien. Als de ouders met een goedkoper plan komen, zo beloofde Kessen, willen B en W de zaak nog wel eens bekijken. Het dorpsplan bleef tijdens de bijeenkomst zowat geheel ongeschonden. De aanwezigen bleken met de erin aange haalde zaken te kunnen in stemmen. Vragen over het dorpshuis, beplantingen, ver keer en een schaapvrije zone op de dijk hadden in feite achter wege kunnen blijven, als ieder een de moeite had genomen om het plan te lezen. Bij de meer derheid van de aanwezigen was dat echter niet het geval. Van onze correspondente MIDDELBURG - Bepaald 'ongepast' vond officier van justitie mr. Van Ginkel het gedrag van twee vrouwen, die dinsdag voor de politierechter in Middelburg terecht stonden. Het tweetal (de 26-jarige EB. en de 22-jarige LM. uit Mid delburg) was op 14 juli op de vuist gegaan met twee andere bezoeksters van een discotheek in Domburg. Aanleiding was een woordenwisseling in de toiletruimte van de bar, waarna de bezoeksters besloten te vertrekken. Maar voor B. was daarmee de kous niet af en buiten de bar vloog zij een van de vrouwen aan. Ook M. mengde zich in de strijd, waarop B. haar toevoegde dat ze 'dit zelf wel even zou afma ken'. Later dreigde ze een van de vrouwen nog 'te vermoor den' als ze aangifte zou doen of zich ooit weer in de discotheek zou vertonen. Voor de politierechter ont kende M. haar aandeel in de vechtpartij. Zij zou die avond voortdurend in de nabijheid van haar vriend (een broer van B.) geweest zijn en die beves tigde dat ook als getuige. Toch werd ook M. door omstanders herkend als degene die zich tij- Van onze verslaggever HULST - De FNV Groot Hulst houdt donderdag 17 november de najaarsverga dering in Den Dullaert. Om 19.30 uur start het officiële gedeelte, dat meteen wordt ge volgd door een discussie over het pas gepresenteerde rapport over de flexibilisering van de arbeid in Zeeuwsch-Vlaande ren. Ter inleiding zal de voor zitter van de werkgroep die het rapport heeft samengesteld, ra en ander uit de doeken ooen. Van onze verslaggever HULST - De studiedag die net Hulster Katholiek vrouwengilde voor morgen Wonderdag) had gepland in Detl Dullaert gaat niet door. Het thema van deze dag, vrouw en weerbaarheid', zou Worden verzorgd door Ruth Waterborg, maar die heeft we gens ziekte moeten afzeggen, "e studiedag is nu uitgesteld een nog nader te bepalen 0 VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Kantoren ^neuzen, Hulst en Goes, pressen en telefoon- ""nimers op pagina 2. Openingstijden: *-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie I®,neuzen: Rein van der vim (editie-chef), Romain "an Damme, Peter «enhalm, Conny van werriberghe, Ronald O [s,raten. Cor de Boer fin 1 Ton K°omen (sport), hi Jan Jansen. (m Eu9ène Verstraeten editiechef), Joep lr°mmelen. j^ertentie-exploltatle ^Pecteur Zeeland: 35g ®nu-Phivê tei. 01150- dens de 'afstraffing' niet onbe tuigd had gelaten. „Een dergelijk gedrag past niet bij dames", zo vond de of ficier, die dan ook het woord dames graag tussen aanha lingstekens wilde zetten. Dui delijk geërgerd door deze laat ste opmerking aanhoorden de vrouwen tenslotte het vonnis: B. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken plus een boete van 600 gulden, haar strijdmakker kreeg twee we ken voorwaardelijk opgelegd en een boete van 400 gulden. Van onze verslaggever HULST - In het kader van de ledenwerfactie van het Nederlandse Rode Kruis houdt de afdeling Hulst zondag 20 november een wandel- enb zoektocht in de binnenstad van Hulst. Deze tocht bestaat uit opdrach ten, vragen aan de hand van foto's en vragen over het Rode Kruis in het algemeen. Deelnemers kunnen vanaf 10.00 uur starten en tot 11.00 uur inschrijven. De uiterste in- levertijd van het deelnamefor mulier is 14.00 uur. Start en eindpunt van de tocht liggen bij het Rode Kruisgebouw aan de Hulsternieuwlandweg. Deelname kost een gulden. Op de winnaars liggen prijzen te wachten en voor iedere deelne mer is er een attentie. Repetitie van Eikels worden Boomen FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - Na 105 jaar als fanfare gedraaid te heb ben heeft de Westdorpse muziekvereniging 'Eikels worden Boomen' besloten de samenstelling te wijzigen in een harmonie. De animo voor koper-insturmenten neemt namelijk af terwijl de belangstelling voor riet instrumenten (klarinet, sax en dergelijke) toeneemt. Onlangs hield de vereniging een geslaagde informatie avond in het verenigingsge bouw Concordia. Negen leden waren het resultaat van die avond. Daarvan zijn er mo menteel zes in opleiding. De overige drie bespeelden reeds een instrument. Drie leerlingen zijn in opleiding voor klarinet bij Gina Lefebure, lerares aan de muziekschool te Zelzate. De andere drie worden door diri gent Henk Mulder opgeleid voor het bespelen van een ko perinstrument. Daarnaast heeft men nog de aanmelding van nieuwe leden in het voor uitzicht. Het totaal aantal spe lende leden van Eikels worden Boomen komt nu op dertig, al len voorzien van instrument en uniform. Dat laatste was mo gelijk dankzij de financiële steun van de Westdorpse be volking. De omschakeling van fanfare naar harmonie heeft als gevolg dat de vereniging de komende tijd in een ombouw-periode zit. Wanneer de leerlingen volledig mee kunnen spelen, zal een volwaardige harmonie te horen zijn. Een paar leden zullen van instrument moeten wisselen, maar dat zal geen al te grote problemen geven. De ledengroei brengt voor het bestuur veel werk met zich mee. Van het benaderen van potentiële leden tot de aanschaf van nieuwe instrumenten. Maar dat heeft men er graag voor over. „Wel zitten we wat het aantal leden betreft nu ver aan de top van onze financiële mogelijkheden," aldus secreta ris Eddy de Causemaeker, „want er moeten toch ook voor de nieuwe leden instrumenten en kostuums aangeschaft wor den." Voor één onderdeel van de muziekvereniging zou men graag nog enkele leden willen hebben en dat is de drumband. „We beschikken over een com pleet instrumentarium voor de drumband, alleen hebben we er geen muzikanten voor," zegt voorzitster Jos van der Ploeg. „Daarom zouden wij graag wat mensen oproepen voor de aan vulling daarvan. Aangezien men niet jong genoeg kan zijn om een instrument te bespelen, zijn ook kinderen van de basis school welkom om eens te ko men praten. We repeteren elke dinsdagavond om 20.00 uur in Concordia," besluit zij. Momenteel zijn de leden van Eikels worden Boomen druk bezig de stukken in te studeren voor het traditionele Nieuw jaars-concert. Dat wordt ge houden op 28 januari. De har monie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent zal daar èen gastoptreden verzorgen. BLADER JE een boek door dat over korstmossen han delt, dan krijg je foto's te zien van bomen waarvan de takken behangen zijn met lange slierten van een kroezelig, haarachtig iets. Het zijn net baarden, soms meters lang, en het heet dan ook baardmos wat er van die takken en stam men hangt. Andere foto's tonen velden met kaal uit ziende, struikvormige plantjes in geel, bruin, oranje, groen en vele tin ten daarvan. Bovendien blijkt dat er vele honder den soorten zijn. Bij ons in het Zeeuwse zoek je daar bijna tevergeefs naar. Misschien tref je hier en daar op de zandgronden een strookje aan van één tot an derhalve centimeter hoge bleekgroene bekertjes. Als al les meezit zijn die bekertjes nog rood ook. Op Flipland of in de duinbossen van Walche ren en Schouwen tref je nog wel eens een bladvormig groeisel aan. Elders in het ge bied evenwel kom je niet veel verder dan oranje, gele of groene korsten of een fijn bleekgroen tot geel poeder achtig iets op boomstammen en andere harde oppervlak ken. V' Ook dat zijn korstmossen en daar ligt juist hun kracht, ze gedijen op praktisch iedere Korstmossen. - FOTO ERIK OSSEWAARDE ondergrond: op het meest schrale zand, op stoeptegels en trottoirbanden, op de be ton- en basaltblokken in de glooiing van de zeedijk, zelfs op eterniet-golfplaten. Korst mossen plegen we dan ook pionierplanten te noemen. Zij zijn altijd bij de eersten om een nieuw gebied, dat voor dien maagdelijk onbegroeid was, in beslag te nemen. Nieuwe gebieden, bestaan die dan? Zeker. Rotsen die splij ten, waardoor plotseling aan de oppervlakte komt wat mil joenen jaren opgesloten geze ten heeft. Afgekoelde lavavel- den na vulkaanuitbarstingen, duinen die opgewaaid zijn uit zee, zandplaten die zich op werken tot eilanden. Niet te vergeten natuurlijk de kunstmatige rotswanden die wij optrekken in de vorm van bouwwerken. In derge lijke extreme gebieden, waar heet echt heet is, koud koud, de wind bijna altijd snijdend en de regen striemend, waar leven bijna niet mogelijk is, daar kunnen ze zich handha ven. We denken hierbij niet alleen aan gebieden als Sibe rië of de Sahara, maar aan een pas afgebrokkelde rots wand, de hoge zijmuur van een flatgebouw, het nieuwe golfplatendak op de garage. Zij redden het en zij hebben invloed op de ondergrond. Ze gaan die ondergrond aantas ten, weliswaar maar met de snelheid van een slak in een pot stroop, maar afgebroken wordt hij. De steenharde rots wordt klei, zand. De regen zal het materiaal dichtbij of veraf bijeen spoelen, een zaadje zal er kiemen en vaste voet krijgen. De wortels van dat plantje tasten die rots aan met wortelzuren; ze dringen en wringen in een spleet die ontstaan is door krimpen en uitzetten onder invloed van de temperatuur. Al wie zich verheft boven de grond wordt onmiddellijk aangepakt: zo worden hoog gebergten tot laagvlakten. Aan het hele vroege begin daarvan staan bescheiden plantjes als korstmossen. Boeiend is dat. Extra boeiend is, dat die plant eigenlijk geen plant is. Het is een samenle vingsvorm van tenminste twee totaal verschillende planten. Een bladgroen-bezit tend wierije dat dankzij dat bladgroen uit eenvoudige (nou ja!) dingen als water, kooldioxyde en zonlicht kool hydraten, suikers kan maken. Die twee energie-arme pro- dukten (hetgeen ook niet hele maal juist is) met zonne-ener- gie kan verrijken tot energie rijke produkten, suikers dus, of noem het koolhydraten. Met alleen koolhydraten ben je er nog niet, het is een uit stekende brandstof, maar er zijn ook bouwstoffen nodig. Het is ook een uitstekende grondstof om er met minera len als stikstof, ijzer, fosfor, zwavel, kalk die bouwstoffen van te maken. Aan die mine ralen kan dat wiertje niet al tijd aan. Wie dat wel kan is de partner, de schimmel. Die heeft echter geen bladgroen, kan geen suikers maken, maar.u voelt het al aanko men: samen kunnen ze het le ven aan! Is dat niet fantas tisch? Zie je dat af aan die vuilgroene plek op het paadje naar de voordeur? We willen nog een paar waar nemingen kwijt. Karei Spon selee te Axel trof in zijn tuin een duifgrote vogel aan, bruin als herfstbladeren, hoogge plaatste grote, donkere ogen en een lange snavel. Een houtsnip op doortrek die niet overweg kon met de tuidra- den van een antenne en wat versuft zat te kijken na de aanvaring. Met zorg opgevan gen en losgelaten in het Axele Bos. Om elders geschoten te worden, want de jacht er op is toegestaan? J. Weemaes ziet al vanaf 5 november bergvinken of zoals ze gewoonlijk genoemd wor den, kepen, wintergasten uit het noroden, op de Liniedijk bij Hulst. Eveneens bij Hulst (de wijk Moerschans) zag H. Bun 6 november twee pestvo gels. Zoek beide soorten eens op in het boekje, verheug u over de schoonheid ervan en noteer alle waarnemingen van de pestvogels eens. De keep is een min of meer regelmatige wintergast, de pestvogel is een invasievogel. Dat is een niet jaarlijks terug kerende gast. Dat hangt sa men met de voedselsituatie in het broedgebied ver weg in Noord-Europa. Die twee die H. Bun zag kunnen wel eens de voorboden zijn van een grote invasie en het is altijd boeiend het verloop daarvan te volgen. Opschrijven dus en tezijnertijd eens doorgeven. GOA - Leden van de hengel sportvereniging GOA (Ge duld Overwint Alles) visten de vierde en tevens laatste zeehengelwedstrijd in dit sei zoen meetellend voor het clubkampioenschap. De vangsten waren matig. Uit slag: 1. A. Coone 177 cm, 2. R. Uytterschaut 175,3. R. Six 122, 4. E. Parmentier 116, 5. E. Coppejans met 107 cm. Eind stand clubkampioenschap: 1. R. Six met 13 punten, 2. J. Beelaert 14,3. R. van Lier met 15 punten. Tijdens een door jeugdcommissie voor de ju nioren gehouden feestelijke avond werd de uitslag bekend gemaakt van de grote vissen- competitie. Steven Vanler- berghe mocht de beker in ont vangst nemen voor de door hem gevangen grootste kar per in dit seizoen (66 cm). Jan Verhelst ving de grootste bra sem met een lengte van 49 cm. De algemene ledenvergade ring van de vereniging wordt gehouden vrijdag 18 novem ber in café-restaurant Het Wapen van Axel, aanvang 20.00 uur. Tevens kunnen op deze avond ook de vergunnin gen voor het seizoen 1989 worden afgehaald. ZONNEBLOEM - De Zonne bloem afdeling Axel houdt donderdagmiddag 17 novem ber een bingomiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Belangstel lenden kunnen terecht in het zaaltje van de Ichtuskerk in de Pironstraat. TONEEL - Toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent brengt zaterdag 26 november de ko medie Liefde half om half op de planken in cultureel cen trum De Halle. Liefde half om half is van de hand van de Engelse toneelschrijver Alan Ayckbourn. Siesa gaf eeder vier sucesvolle voorstellingen in De Speye te Sas van Gent en trok daar in totaal 825 be zoekers. De voorstelling in Axel begint om 20.00 uur. Hulst STICHTING BINNENVEST - De Stichting De Binnenvest houdt zaterdag 19 november de jaarvergadering in De Stadsherberg. Op de agenda staan verschillende jaarver slagen en een uiteenzetting over de hoeveelheid sportvis die de sctichting volgend jaar in de Binnenvest gaat uitzet ten. De aanvang is 19.30 uur. POSTZEGELBEURS - In Den Dullaert hield de postze- gelverenigign Het Land van Hulst een beurs. Hiervoor be stond een bevredigende be langstelling. Er werd een gra tis en een kwartjesloterij ge houden en een veiling met mooie kavels Nederlandse ze gels. Voorzitter De Potter deelde mee dat er inschrij vingsformulieren zijn voor deelname aan de tentoonstel lingen in Kerkrade en Mid delburg. Verder wil het be stuur wat meer doen voor de jeugdige verzamelaars. Daarom wordt gevraagd of één van de oudere leden zich beschikbaar wil stellen voor het begeleiden van de jeugd. Binnenkort is er weer een velletje verkrijgbaar bij de post voor het verzenden van de kerstpost. Dit velletje moet wel besteld worden bij L. de Wilde, anders is het niet bij de nieuwtjesdienst verkrijg baar. KAARTING - De uitslag van de kaarting van kaartclub Schoppenboer op 11 novem ber is: 1. T. van Spaandonk. 2. R. Blommaert. 3. L. de Waal. De volgende kaarting is op 25 november. ZANGKOOR - Het plaatse lijk gemengd zangkoor St.- Cecilia houdt vrijdag 18 no vember de jaarlijkse gezellige avond in zaal De Troubadour. Het begint met een etentje, waarna de leden nog gezellig bijeen blijven. Aanvang 20.00 uur. WAGENBOUWERS - In het gemeenschapshuis wordt za terdag 26 november een wa genbouwersbal gehouden door de carnavalsvereniging. Dit bal is geschikt om alvast in stemming te komen voor het carnavalsfeest echt be gint. Voor de muzikale sfeer zorgen drie boerenkapellen en discobar Frankie X. Als hoogtepunt van de avond worden om elf minuten over elf prins Djerk en zijn gevolg aan het publiek voorgesteld. Het bal begint om 21.00 uur. KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan 41 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. R. D'Hooghe, Alpen aan de Rijn; 2. P. de Caluwé, Graauw; 3. E. Dankaert, Hulst. De volgende kaarting is donderdag 17 no vember, aanvang 13.45 uur. KAARTING - In het gemeen schapshuis werd een kaarting gehouden waaraan negentien personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Tieleman, 2. me vrouw Boone, 3. mevrouw Van Eerdenburg. BINGO - In zaal 't Jagershuis werd een bingo gehouden waaraan zeventig personen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Verschuren, Klooster- zande; 2. mevrouw Apers, Kieldrecht; 3. mevrouw Cor- dez, Vogelwaarde. KAARTING - In gemeen schapshuis St.-Martinus werd door het FNV een kaar ting gehouden waaraan 41 personen deelnamen. Uitslag: 1. P. Jonkers, 2. Th. Neve, 3. B. Kegels, allen Kloosterzande. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 76 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw De Waal, Os senisse; 2. J. Kegels, 3. me vrouw Kegels, beiden Kruis polderhaven. Bieden: 1. J. van de Ende, Hulst; 2. H. van de Berg, Westdorpe; 3. J. Tiele man, Kloosterzande. KAARTING - Vanmiddag is er een prijskaarting in De Kastanje, met bieden en joke ren. De aanvang is 14.00 uur. GAAIBOLLEN - In zaal De Lamsoren werd een gaaibol- ling gehouden waaraan vijf tien personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: L. den Breejen; linker zijvogel: F. van Dorsselaar; rechter zij vogel F. Poel; grootste aantal (8): E. van Waterschoot, allen Lamswaarde. GENT - Wekenlang al was hij in stilte verliefd op zijn klasgenote Veronique. Maar verder dan een keer een pintje drinken was hij nog niet gekomen. Samen met twee vrienden besloot hij een 35 meer breed spandoek te maken met daarop een on vervalste liefdesverklaring: 'Veronique ik zie je graag. Hans.' Het spandoek kreeg een plaats op een viaduct over de weg Eeklo-Gent. En met kloppend hart wachtte Hans het kleine autootje van zijn geliefde af. Dat verscheen en de bestuurster zag op een ge geven moment het spandoek, stopte langs de weg, merkte toen de blozende Hans op en beloonde hem met een klin kende zoen. Een attente verslaggever van Het Laatste Nieuws zocht het paar maandagmiddag op in een studentencafé in Gent. Vraagje: 'Heb jij Veronique vóór vandaag nooit gezoend?'. Antwoord: 'Nee, maar op mijn uitgebreide liefdes verklaring is ze nu wel inge gaan. Ik ben in de wolken. Wat drinkt ge?' Maandagavond echter ver schenen donkere wolken bo ven het prille liefdesgeluk. De redactie van de krant kreeg een geëmotioneerde Johan aan de lijn, jarenlang al vaste vriend van Veronique. Die zei: 'Het zint me niet dat er een kaper op de kust is. Maar ik ben toch fier dat mijn lief zoveel succes bij de jongens heeft. En wat er van zijVer onique blijft de mijne en wordt zeker niet de zijne. SINT-NIKLAAS - Bij de voetbalwedstrijd SK Sint- Niklaas tegen FC Roeselare ging het er nogal rumoerig aan toe. De scheidsrechter trok een tiental gele kaarten, waarvan acht voor de spelers uit Roeselare. Toen het arbi trale trio na afloop de kleed kamers weer opzocht bleken de broeken van de heren aan flarden gescheurd. Sansculot ten in het Waasland. KOBBEGEM - De torenhaan van de dorpskerk van Kobbe- gem heeft zich niet zomaar van zijn plaats laten verja gen. Een helicopter die werd ingezet bij het verwijderen van de spits raakte deze met zijn staart. Het tuig raakte prompt uit balans en viel met een smak op de grond. De pi loot werd met lichte verwon dingen in het ziekenhuis op genomen. Een bejaarde toe schouwer die een goed heen komen zocht kwam ten val en moest eveneens naar het zie kenhuis. De wentelwiek is rijp voor de schroothoop. STEKENE - Ook de grensge meente Stekene krijgt bin nenkort zijn eigen Reinaert beeld. De gemeenteraad be sloot een 2,15 meter hoog en 400 kilo zwaar sculptuur te kopen van Sint-Niklazenaar Albert De Smedt.

de Stem | 1988 | | pagina 15