Shamir zwicht voor eisen van joodse fundamentalisten Pakistani: bij stembus fraude op grote schaal SHAMIR: ERKENNING DOOR PLO SLECHTS 'TACTISCHE ZET' BUITENLAND rs enz. 40864 DE STEM BUITENLAND DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 JERUZALEM (DPA/RTR) - De Israëlische presi dent Chaim Herzog heeft premier Yizhak Shamir opdracht gegeven een nieuwe regering te vor men. Concessies 'Propaganda' Zorgeloos verzekerd hij VGZ. |_Of bel gratis 06- 0199. NIEUWSOVERZICHT Dubcek vreest maatregelen regime Praag 'Gorbimanie' baart NAVO zorgen Geen oplossing Namibia te verwachten Gents hof vonnist artsen wegens abortus Sacharov op bezoek op Witte Huis Westduitse douane doet heroïne vangst Miljoenen geëist voor ontvoerd Duitse kind Oud-premier Miki van Japan overleden N 17C, TEL: 076-223344 VEG 19, TEL: 01170-2996 3650 ROOSENDAAL, 49, TEL: 01150-97455. JERUZALEM (RTR) - De Israëlische premier Yitzhak Shamir komt tegemoet aan le eisen van de religieuze jartijen met wie hij in prin- ipe een regering wil vor sen. Ia 12 dagen onderhandelen „et Shamirs Likud en de Ar- jeiderspartij van minister van iuitenlandse Zaken Shimon ieres, hebben de ultra-ortho- i0xe partijen Shas en Agudat resident Chaim Herzog laten .eten dat Shamir de opdracht noet krijgen een coalitie te ormen. Herzog zelf had zich jtgesproken voor opnieuw een egering van nationale eenheid ■an Likud en Arbeiderspartij Shamir beloofde Shas en Sgudat dat Likud een wets voorstel zou ondersteunen waardoor alleen orthodoxe be keringen tot het jodendom er kend zouden worden. Daardoor zouden duizenden bekeringen in met name de Verenigde Sta ten die onder leiding van niet- orthodoxe rabbijnen plaatsvin den, in principe in Israël niet meer gelden. De premier beloofde ook dat zijn regering eraan zal mee werken dat de sabbat in ge meenten strenger wordt nage leefd. Maanden geleden kwam het in Israël tot vechtpartijen tussen orthodoxen en liberalen bij bioscopen die op de sabbat open bleven. In Tel-Aviv protesteerden zondag 20.000 Israëliërs voor het stadhuis tegen de vorming van een coalitieregering met daarin de ultra-orthodoxe par tijen en vóór een regering van nationale eenheid. Al jaren wordt in Israël ge klaagd over de buiten-propor tionele macht van de kleine partijtjes die in feite bepalen of bepaalde wetsvoorstellen het halen of niet en voor hun steun aan nu eens het Likudblok, dan weer de Arbeiderspartij con cessies op religieus gebied af dwingen. Een van de belangrijkste joodse organisaties in de we reld, de B'na B'rith, heeft pre mier Shamir gewaarschuwd voor de gevolgen van de door de Israëlische orthodoxe par tijen gevraagde nieuwe defini tie van jood. „Een verandering in de defi nitie van 'wie is jood' zou een verschrikkelijke klap toebren gen aan de joodse diaspora en zou uiteindelijk fataal kunnen zijn voor de belangen van Is raël", verklaarde de voorzitter van B'na B'rith, Seymour Reich, in New York. Door een ruime interpretatie van het joods-zijn van een in dividu kunnen nu honderddui zenden mensen in principe aanspraak maken op rechten die zijn geregeld in een wet op de 'terugkeer' van joden naar Israël. Als de orthodoxe partijen hun zin krijgen zou een joodse immigrant voortaan geboren moeten zijn uit een joodse moe der of bekeerd moeten zijn door orthodoxe rabbijnen. De aan vaarding van een dergelijke wet zou liberale joden en joden die voorstander zijn van een hervormingsgezind judaïsme uitsluiten van emigratie naar Israël. Shamir krijgt de formatie-opdracht van president Chaim Herzog (links). Israël krij gt rechts kabinet LAHORE (The Times) - Honderdduizenden mensen juichten Benazir Bhutto zondag avond toe terwijl ze door de straten van Lahore trok. Met haar bezoek aan de hoofdstad van de grootste provincie in Pa kistan besloot ze haar campagne voor de verkiezingen van morgen. Volgens^ functionarissen van Bhutto's Pakis taanse Volkspartij waren er een miljoen mensen op de been. De sfeer hield het midden tussen joligheid en dreiging. Ze dansten in het rond en zongen lied jes waarin ze Bhutto alle lof toezwaaiden en daar tegenstander, eerste minister Nawaz Sha- r:L beschimpten. 'IJzerdief', noemen ze hem, omdat hij ervan verdacht wordt zijn staalfa brieken op corrupte wijze te ebben verrijkt tij dens het regime van Zia. De belangrijkste tegenstander van de PPP, de islamitische Democratische Alliantie, had z'n OjJ eenkomsten en optocht op dezelfde dag ge- P'and, maar op het laatst toch maar verschoven daar de volgende dag. Nawaz Sharif hoopte op me manier te voorkomen dat deelnemers aan de •wee optochten slaags zouden raken. «ij beschuldigde de Volkspartij ervan 'bendes onder vrouwen heeft de Pakis- "olkspartij van Bhutto veel aanhang. Het verzoek komt nadat de extreem orthodox-religieuze partijen te kennen hadden gegeven dat zij het rechtse Li- kud-blok van Shamir steunen. Twee Israëlische soldaten op wacht in het Arabische deel van Jeruzalem. De laat ste tijd is het nogal onrustig in Oost-Jeruzalem. F0T0AP Shamir (73) heeft drie weken de tijd om een kabinet samen te stellen. Naar verwachting zal hij een coalitie vormen met de kleine rechtse en religieuze partijen die bij de verkiezingen van i november winst hebben geboekt. Met hun steun kan Shamir rekenen op 63 van de 120 afgevaardigden in het par lement (Knesset). Als het Shamir niet lukt bin nen 21 dagen een kabinet te vormen, kan de president deze termijn met nog eens 21 dagen verlengen. Zondag betuigden de religieuze partijen Shas en Agudat Israël, die samen 11 zetels hebben, hun steun aan Likud. De twee for maties deden dit in ruil voor Shamirs belofte dat zijn partij zou stemmen voor een wet waardoor alleen de orthodoxe bekering tot het jodendom wordt erkend. Likud-leider David Levy heeft zijn ontslag genomen uit de onderhandelingsploeg die een coalitie tot stand moet brengen. Hij beschuldigt Sha mir ervan de religieuze par tijen in staat te stellen alles ge daan te krijgen wat zij willen. 'Shamir is bereid alles weg te geven', zei hij maandag. De concessies kunnen woe dende reacties oproepen binnen de Israëlische gemeenschap en tot een breuk leiden met de 5,5 miljoen mensen tellende joodse gemeenschap in de Verenigde Staten, die in meerderheid be horen tot de niet-orthodoxe joodse bewegingen. Bij de verkiezingen van 1 no vember won Likud samen met de kleine rechtse partijen in to taal 47 zetels (40 voor Likud en zeven voor de drie rechtse par tijen). Het linkse blok en zijn aanhangers won 50 zetels, waarvan 39 voor de Arbeiders partij van Shimon Peres. Met de steun van de rechtse Natio naal Religieuze Partij NRP en de pas geworven steun van Agudat Israël en Shas heeft het rechtse blok er in totaal 16 ze tels bij. Overigens heeft Shamir de deur voor de linkse Arbeiders partij nog niet helemaal dicht gegooid. Gisteravond zei Sha mir dat hij de Arbeiderspartij zou vragen samen met zijn Li- kud-blok deel te nemen aan een nieuwe regering van natio nale eenheid. Beide partijen vormden de afgelopen vier jaar een dergelijke regering. Inmiddels heeft Shamir la ten weten niet van plan te zijn het beleid in de bezette gebie den te wijzigen. De impliciete erkenning van het bestaans recht van Israël door een meer derheid van de Palestijnse Na tionale Baad is slechts een 'tac tische stap'. De premier gelooft niet dat het besluit zal resulteren in een isolering van Israël of in de er kenning van een Palestijnse staat door de VS of de Sovjet unie. Hij noemde de aanvaarding van resolutie 242 van de VN een 'tactiek met propaganda-doel- einden'. (ADVERTENTIE) herrieschoppers' te hebben georganiseerd, die belast zouden zijn met het vernielen van de vlaggen van de Alliantie en het aanvallen van partij medewerkers. Aanhangers van de Volkspartij menen echter dat de Alliantie de optocht had afgelast om te vermijden dat z'n publiek wat magertjes zou af steken bij dat van de PPP. Bhutto's partij schijnt met name in de grotere steden in noorde lijk Pakistan een behoorlijke voorsprong te heb ben opgebouwd. Bovendien geniet de partij een grote steun on der de lagere bevolkingsklassen. Deskundigen verwachten dat de PPP in Lahore zes van de be schikbare negen zetels in het parlement zal ver overen. Van grote invloed op de verkiezingsresultaten is echter de nieuwe regeringsmaatregel dat alle kiezers een persoonsbewijs moeten tonen om te kunnen stemmen. Veel arme mensen, vooral vrouwen, bezitten geen legitimatiebewijs. De Volkspartij beschuldigt de interimrege ring van de Moslim Liga ervan partijdig te zijn in het verspreiden van de persoonsbewijzen. Er wordt zelfs beweerd dat sommige ministers van de Moslim Liga over machines beschikken waarmee ze valse legitimatiebewijzen drukken. Afgelopen zaterdag bekrachtigde de Hoge Raad de persoonsbewijs-voorwaarde en schortte het vonnis op dat het Hooggerechtshof van La hore vorige week had geveld. Dat had de legiti matie-eis afgewezen op grond van het feit dat de Pakistaanse regering niet kon aantonen dat alle kiezers een legitimatiebewijs hadden ontvangen. Boeren in Punjab zijn in elk geval woedend: ze hebben geen legitimatiebewijzen. Ze dreigen tóch hun stem uit te brengen, desnoods met ge weld. Bhutto's aanhangers zijn zichtbaar aangesla gen door het besluit van de Hoge Raad. Afgelo pen zaterdag zei de partij leidster dat door mid del van gerechtelijke actie was vastgesteld dat 'met de uitgifte van persoonsbewijzen gesjoe meld is ten nadele van Pakistaanse volk'. Op de uitspraak van de Hoge Raad wilde ze geen commentaar geven. Wel zei ze dat mensen die niet over een legitimatiebewijs beschikten tóch naar de stembus moeten gaan. Uit opiniepeilingen blijkt dat de Alliantiè op kop loopt met 31 procent en dat de Volkspartij volgt met 25 procent. De rest van de stemmen gaat naar kleinere partijen en onafhankelijken. Als u binnenkort de loongrens over schrijdt - en dus het ziekenfonds moet ver laten - komt u voor een moeilijke keuze te staan. Welke particuliere ziektekostenverze keringsmaatschappij moet u nu nemen? U wilt dan natuurlijk een ziektekostenverzeke ring waarbij u niet struikelt over de hoogte van de premie. VGZ is de aangewezen maat schappij. Want bij VGZ bent u tegen een aan trekkelijke premie zorgeloos verzekerd. Wilt u meer weten over VGZ, vul dan de coupon in. Binnen een paar dagen heeft u dan alle informatie en een geheel vrijblijvende offerte op maat in huis. Gratis 06-0199 bellen kan natuurlijk ook. Op werkdagen zijn wij bereikbaar van 08.00 tot 20.00 uur. [cTGRAAG ONTVANG IK MEER INFORMATIE*! j g EN EEN GEHEELVRIJBLIJVENDE OFFERTE, j I Naam:m/v I Adres: Plaats: Postcode: -Tel.: Beroep: Geboortedatum man: Gewenst eigen risiko: f Aantal kinderen: vrouw: Klasse: - waarvan boven de 16 jaar: Huidige verzekeraar: I Bon in ongefrankeerde envelop opsturen aan VGZ, I Antwoordnummer 292,6500 VG NIJMEGEN. VOLKSGEZONDHEIDSZORG-VGZ I ONDERLINGE WAARBORGMAATSCHAPPIJ UA BOLOGNA (AP) - Alexander Dubcek (foto) verwacht dat de Tsjechoslowaakse autori teiten hem na zijn terugkeer uit Italië niet ongemoeid zul len laten, in verband met zijn uitspraken tijdens zijn ver blijf daar. Dubcek heeft herhaaldelijk het beleid van de huidige Sovjet-leider Michail Gobats- jov aangehaald ter recht vaardiging van zijn eigen hervormingsbeleid dat in 1968 stuitte op een invasie door Warschaupact-troepen. Sinds zijn eerste dag in Italië, zaterdag, heeft Dubcek Gor- batsjov uitgebreid geprezen en felle kritiek geleverd op de autoriteiten in Tsjechoslowa- kije, omdat het land niet de- B *1 mocratisch genoeg is. Hij |fe pleitte voor een nieuwe MB Praagse Lente. HAMBURG (DPA/RTR) - Het ,Gorbatsjov-effect' baart de NAVO zorgen. Vooral in de Bondsrepubliek en in Skandinavië wordt door de grote populariteit van de Sovjetleider sterker dan ooit getwijfeld aan de noodzaak van afschrikking met kernwapens. Dit blijkt uit opiniepeilingen ten behoeve van de vierdaagse vergadering van de Noordatlantische Assemblee, het ,NAVO- parlement', in Hamburg. Nucleaire afschrikking vormt de ba sis van het NAVO-beleid tegenover het enorme conventionele overwicht van het Warschau-pact. NAVO-bevelhebber generaal John Galvin drong er maandag voor de militaire commissie van de Assemblée bij de westelijke leiders op aan de defensie sterk te houden, ook al komen er on derhandelingen met het Warschaupact over vermindering van de conventionele bewapening. GENEVE (AFP) - Zuidafrika heeft uitgesloten dat de huidige gespreksronde in Genève een akkoord oplevert tussen Zuid afrika, Cuba en Angola. De Zuidafrikaanse delegatie vertrekt in de loop van de dag uit Genève, aldus de woordvoerder van de Zuidafrikanen, Roland Barrell. In Genève voerden Angola, Cuba en Zuidafrika sinds vrijdag overleg over vrede in Angola en Namibia. Aanvankelijk zou den de besprekingen tot zondag duren, maar besloten werd er nog een of twee dagen aan vast te knopen. BRUSSEL (ANP) - Het hof van beroep in het Belgische Gent heeft maandag een aantal artsen en andere medewerkers van een medisch centrum in die stad veroordeeld wegens het ple gen van abortus. De artsen kregen een maand voorwaardelijk. De medewerkers werden veroordeeld tot een geldboete en de vrouwen die bij het medisch centrum hun zwangerschap hadden laten onderbre ken kregen eveneens een geldboete. In totaal ging het om 60 veroordelingen. De uitspraak van het hof heeft in België, vooral in liberale en progressieve kringen, nog al wat beroering gewekt. Eerder dit jaar had de correctionele rechtbank in Gent op twee vrouwen na alle betrokkenen vrijgesproken. De rechtbank had zorgvul dig alle individuele gevallen onderzocht en was tot de conclusie gekomen dat er in al die gevallen sprake was geweest van een noodtoestand. WASHINGTON (AP) - De Russische dissident en kernfysicus Andrei Sacharov is maandag op het Witte Huis ontvangen door president Reagan (zie foto). De Amerikaanse president zei dat de mensenrechten een twistpunt in de Sovjet-Amerikaanse be trekkingen zullen blijven zolang niet alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Sacharov zei daarop dat er 'alleen nog individuele personen' gevangen zitten. Hij zei ook dat het Westen zich meer zorgen zou moeten maken over de kans dat Gorbatsjov er niet in' slaagt de Sovjet-maatschappij te veranderen, dan over de vraag of het land sterker zal worden door de hervormingen. DÜSSELDORF (DPA) - Westduitse douanebeambten hebben vrijdag aan een grensovergang met Nederland 27 kilogram he roïne ontdekt met een geschatte marktwaarde van 7 miljoen gulden. Eten zegsman zei dat de lading verdovende middelen was ver stopt in de kofferbak van de auto van een 24-jarige Turk en diens 29 jaar oude vriendin uit de Bondsrepubliek, die beiden zijn gearresteerd. De verdachten wekten de argwaan van de grenswachters door verschillende verklaringen te geven over het doel van hun bezoek aan Nederland, aldus de zegsman. Volgens hem traden de twee op als koeriers voor een Neder landse organisatie die handelt in verdovende middelen, maar de arrestanten hebben dat tot nu toe ontkend. ESLOHE (AFP) - De ontvoerder van de vijftien maanden oude Patrick Padberg uit het Duitse Eslohe heeft zich maandag ge meld en een 'losgeld van miljoenen' geëist. In het belang van het onderzoek willen de autoriteiten geen nadere mededelin gen doen. Tijdens de ontvoering is de oma van de peuter gewurgd, zo valt te vernemen van de politie in Eslohe in de deelstaat Nordrhein- Westfalen. Eslohe ligt op 140 km van de grens met Nederland. De ouders van Patrick, een welgesteld aannemersechtpaar, zijn zondag met een particulier vliegtuig uit Griekenland te ruggekeerd. De politie beschikt niet over een signalement van de ontvoerder, die gemaskerd was. TOKYO (AP) - Op 81-jarige leeftijd is maandag in een ziekenhuis in Tokyo oud-pre mier Takeo Miki, die lange tijd de bijnaam van 'Mr. Clean' droeg, overleden. Miki (foto) werd in 1937 in het Japanse Huis van Afgevaar digden gekozen en fungeerde, afgezien van enkele perioden als minister en de periode 1974-76 waarin hij als pre mier optrad, tot zijn zieken huisopname in juni 1986 onaf gebroken als parlementslid. Miki kreeg in 1976 als premier te maken met de zogenaamde 'Lockheed-affaire'een cor ruptieschandaal waarbij ook de naam van prins Bernhard viel.

de Stem | 1988 | | pagina 5