even. UITBLAZEN 'Gepraat over extra geld politie is voorbarig' 'Hollanders kwamen om Chinezen te beroven' Meerde kleine 'Gorbiman Uitgestoke Geus maken MINISTER TERUGHOUDEND OVER OVERLEG MET POLITIE, MAAR: DE STEM! Chinese Dualisme? Ongepast Agenda Haags Hoogstandje Geitehaar ROND 'T BINNENHOF BELEID STA RHENEN - Bepalin verblijfskosten, tot overwerkvergoedir die niet langer in ce EEN voorwerp waar leather op staat blijkt van kunstleder te zijn. Echt leder heb je pas als er real leather op staat. Terwijl leder toch gewoon leder is of zou moeten zijn. Met boter heb je iets soortgelijks, al geloof ik niet dat margarine-fabrikanten 'boter' op hun pakjes marga rine zetten. Niettemin is wel het begrip echte boter volledig ingeburgerd. Thuis spraken we vroeger van goede boter. Goei- 'botter. Boter is altijd een luxe produkt geweest, schrijft een le zer uit Rucphen. Tegenwoordig eten veel, misschien wel de meeste, mensen kunstboter, want dat is margarine van oor sprong, uit gezondheidsoverwe gingen. Vroeger at men marga rine op de eerste plaats omdat die voordeliger was dan natuur boter, die overigens eveneens uit fabrieken komt. De margarine werd in 1869 uitgevonden door de Fransman Mège-Mouriés, toen er in het Frankrijk onder Napoleon III een tekort aan boter heerste. In Nederland werd in 1872 begon nen met de produktie van mar garine en wel door Anton Jur- gens, spoedig nagevolgd door Simon van den Bergh, beiden te Oss. Hier heerste weliswaar geen botertekort, maar er zat wel een gat in de markt omdat boter voor veel mensen te duur was. Uit de ondernemingen van de twee heren zou later het we reldconcern Unilever voortko men. Er was nog een andere ver vanger voor boter en zelfs tot op de dag van vandaag be schouwt een waarschijnlijk krimpende kring van liefheb bers die als een ware lekkernij: gestold spekvet, reuzel ge naamd. Een dun sneetje rogge met reuzel en suiker. De hoge marktpositie die boter altijd heeft ingenomen valt af te leiden uit tal van ge zegden die nog steeds worden gebruikt. Met je neus in de boter vallen is een bekend Neder lands gezegde, maar volgens de briefschrijver uit Rucphen is het een deftige correctie op het oorspronkelijke Met je kont in de boter vallen. Boter en achter werk hadden vroeger wel iets met elkaar te maken als ik zijn schrijven mag geloven. DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 75 WIMKOCK meeste mensen behielpen zich met aan velletjes geknipt kran tepapier. De dagelijkse douche was er ook niet bij en aan meer dan één verschoning per week kwamen de meeste mensen niet toe. Kortom: met de hygiëne was het niet zo best gesteld en huidirritaties rond de anus kwamen dan ook betrekkelijk veel voor. De beter gestelden konden de jeuk bestrijden met zoete boter, maar de armeren moesten maar krabben. Daar vandaan komt de uitdrukking 't Wordt 'n goei botter jaor, gebe zigd wanneer men iemand zijn achterste zag krabben. De lo gica ontgaat mij eerlijk gezegd een beetje, maar logica ligt lang niet altijd ten grondslag aan volksgezegden. Een verband is vaak al voldoende. Duidelijk is nu wel waarom een zichtbaar weldoorvoed per soon een botterkop werd ge noemd en waarom men van een schone en gezond ogende meid zei dat ze louter botter en melk Dezelfde briefschrijver vraagt naar achtergrond of re den van het geus maoken van een kar. In Oost-Brabant zou den ze in dit verband spreken van 'de kar geriffermeerd ma ken'. Wat het inhield is bekend, namelijk de kar ongeschikt ma ken voor het inspannen van een paard, door de burries op de een of andere manier te verstel len. Het Oostbrabantse geriffer meerd komt overigens vrijwel op hetzelfde neer als het West brabantse geusniet alleen waar het de aangeduide handeling betreft, maar ook in betekenis. Geus immers was een scheld woord voor protestant en in het Zuidnederlands zelfs voor iedereen die niet katholiek was, dus ook voor een liberaal. Ook katholieken die het openlijk niet zo nauw namen met hun plichten werden door hun ge loofsgenoten voor geus uitge scholden. Er bestaat zelfs een spreekwoord, dat zo te zien op huichelarij slaat. Het luidt: hoe dichter bij de kerk, hoe groter geus. (Van Dale). Maar terug naar het 'geus maken' van karren. De brief schrijver heeft zestig jaar gele den als kind zo'n gebeurtenis min of meer meegemaakt, toen hij 'op Baomes' (St. Bavo) een oudtante bezocht: 'Jonge boe ren hadden de kar geus ge maakt en daarna op het stro dak van een schuurtje gezet.' De vraag is waarom dat werd gedaan. Was het een uiting van vreugde? Of meer een soort volksgericht? Of misschien ge woon een pesterijtje? 'Oudere boeren zullen het zich nog wel kunnen herinneren', schrijft de lezer hoopvol. Daar rekenen we dan maar op. Men kent het adres: Even Uitblazen. Postbus 3229.4800 MB Breda. Hij haalt het voorbeeld aan van de dochter van een arme boer die op school in het gevlij probeert te komen van rijke luisdochters. Ze vraagt haar moeder wat extra zakgeld om die meisjes te kunnen trakteren. „Ja we zullen gek zijn", zegt de moeder, „botter aon d'r gat sme ren en zelf droog brood eten!" Het verband tussen boter en achterwerk zit in het feit dat zoete boter (dat is ongezouten boter) vroeger ook dikwijls werd gebruikt om brand- en schaafwonden mee in te sme ren. Mensen die het zich konden veroorloven wreven soms ook boter rond hun anus. Dat zat zo: je kunt je dat niet goed meer voorstellen, maar er is een tijd geweest, nog niet zo heel lang geleden, dat er geen spe ciaal toiletpapier bestond. De lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllli Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie®076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger ALS minister Van Dijk even over vijf op zijn mi nisterie arriveert, heeft hij er net een vergadering met de Tweede Kamer over het minderhedenbeleid op zit ten. De acties van de politie-agen- ten zijn letterlijk aan hem voorbijgegaan: op het mo ment dat de Rotterdamse po litie een container politiepet- ten voor de deuren van zijn departement wegzette, zat Van Dijk aan het Binnenhof achter de regeringstafel. Hij heeft van de politie-acties niets gemerkt en kan er dus geen reactie op geven. Hij wil wel wat kwijt over de 'wilde acties', zoals die de afgelopen weken her en der in het land zijn gehouden. De ac ties oordeelt Van Dijk „rede lijk beheerst en dikwijls lu diek". „Hier en daar waren ze op het randje of er overheen", aldus de minister. „Ik heb grote vraagtekens als de poli tie garages gaat blokkeren, fi les laat ontstaan en normale politietaken niet langer uit voert". Maar alles overziende is er volgens Van Dijk „geen reden tot overdrijven". „De politie heeft bij de acties in het algemeen de wil en be reidheid getoond om de belan gen van het publiek te waar borgen". Over eventuele toekomstige acties wil Van Dijk zich niet uitlaten. Die acties zullen er zeker komen wanneer de beide politieministers niet aan de eisen van de bonden tegemoet willen komen, wan neer ze niet bereid zijn om flink meer geld aan de politie te spenderen. Als de minister hiermee wordt geconfron teerd, stelt hij zich zeer for meel op: „Laten we eerst maar zorgen dat we het over leg afronden, dan praten we verder. Ik ga verder hierop niet speculeren". Het is niet de eerste keer dat de minister van Binnen landse Zaken zich zo opstelt. Van Dijk wil ook geen inhou delijke mededelingen doen over de stand van zaken in het informele overleg tussen bon den en politieministers. Dat minister'Korthals Altes (Jus titie) en in een reactie daarop de voorzitters van de politie bonden al wel uit de school hebben geklapt, is daarbij voor Van Dijk geen argument. „We hebben in dat overleg afgesproken dat we vertrou welijk zouden omgaan met datgene dat besproken was. Dat anderen die vertrouwe lijkheid niet in acht nemen, komt voor hun verantwoorde lij kheid. Maar dat betekent niet dat ik me ook niet aan de gemaakte afspraken hoef te houden". En ook op het verhaal dat de beide politieministers de bonden enigszins tegemoet zouden willen komen, wil Van Diik nauwelijks reageren. Van Dijk: „Wie nu al praat over meer geld' voor de politie, zit aan de ver keerde kant van het pro bleem" - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP „De ministers zijn niet met lege handen naar de onder handelingstafel gegaan. Maar om hoeveel geld het gaat, kan ik helaas niet zeggen". Vragen over de eisen van de bonden vergaat het al pre cies hetzelfde. Van Dijk ver kiest te zwijgen. De minister heeft naar eigen zeggen „een zeer uitgesproken menig" over de eisen van de bonden, maar wil die niet publiek ma ken. „Daarover onderhandel ik momenteel nog in ver- trovertrouwelij kheid met de bonden. Daarover ga ik nu geen uitlatingen doen in de publiciteit". Een ding staat voor Van Dijk als een paal boven water. Bergen extra geld voor de po litie zitten er niet direct in. Pleidooien van de politiebon den, de oppositie in de Tweede Kamer en, sinds enige weken, ook de fractie van de WD kunnen bij de minister niet op weerklank rekenen. „Wie nu al praat over meer geld voor de politie, zit aan de ver keerde kant van het pro bleem", vindt Van Dijk. „Pas wanneer je overtuigd bent dat de politie niet kan functione ren binnen de huidige begro ting van 3,5 miljard gulden, zal je pas te praten komen over andere stappen. Het hele gepraat over extra geld voor de politie is redelijk voorba rig". Neem bijvoorbeeld het pro bleem van de sterkteverde ling van de politie. Om de po litie daar te laten werken waar de meeste criminaliteit heerst, zouden volgens een ambtelijk plan 2600 agenten moeten verkassen van het stille platteland naar de cri minele grote stad. De politie bonden zijn daar fel tegen, WD-fractievoorzitter Voor hoeve lanceerde onlangs een oplossing: geef de grote steden met veel problemen extra mensen. Dat kost geld, maar zo wordt voorkomen dat klei nere steden agenten moeten inleveren. Van Dijk is niet gelukkig met die suggestie. Hij noemt het zelfs „volstrekt voorbarig om nu al te vragen om meer geld", terwijl nog niet eens duidelijk is hoe het kabinet de sterkteproblematiek wil aan pakken. „We moeten eerst in kaart brengen wat de beste oplossing is. Dan manifesteert de vraag zich of dat extra geld gaat kosten. Is dat het geval, dan moet je kijken of je dat binnen de bestaande begro ting kan opvangen. En pas in allerlaatste instantie kan het probleem zich voordoen dat je er niet of niet helemaal uit komt. En dan pas kan het ge beuren dat je moet gaan zeg gen: een goede en verant woorde oplossing zou ons zo- en-zoveel extra geld kosten". Voor Van Dijk is wel dui delijk dat een aantal korpsen met een aantoonbaar te hoge werkdruk er volgend jaar al extra agenten moet bij krij gen. „Wij weten dat er nogal wat grote en middelgrote ge meenten in Nederland zijn die in feite gezien de werkdruk zeer slecht bemand zijn en dat ook kunnen aantonen. Die korpsen hebben, dat blijkt ook uit het onderzoek, recht op te gemoetkoming in hun moei lijkheden". Volgens Van Dijk betreft het een vrij grote groep ge meenten. Hij noemt met name Breda en Heerlen, maar ook andere middelgrote gemeen ten in de grensstreek mogen op „soelaas" rekenen. Van Dijk weet nog niet waar die extra agenten vandaan moe ten komen. De marechaussee biedt voorlopig geen oplos sing, want daar komt pas in 1990 personeel vrij. Dus van rijkspolitie en politie in klei nere gemeenten, lijkt de ge rechtvaardigde conclusie. Maar ook daarop wil Van Dijk niet vooruitlopen. Het voortijdig uitlekken van de ambtelijke herverde lingsadviezen heeft volgens Van Dijk de onvrede bij de politie-agenten in een stroomversnelling gebracht. „Het feit dat de kale, techni sche cijfers uit het rapport zonder toelichting van ons naar buiten zijn gekomen, heeft begrijpelijkerwijs enorm veel onrust gezaaid De cijfers circuleerden al een paar weken voordat we het rapport zelf publiceerden Maar op dat moment hadden de bloedstollende koppen al in de krant gestaan. Kijk, de meeste politiemensen zien al die cijfers niet, die lezen die koppen in de krant. En die le zen 'Apeldoorn, zoveel plaat sen weg en Ede zoveel plaat sen weg'. Die gaan zich dan ook verbijsterd afvragen 'Wat is er nu weer aan de hand'. Die weten niet dat het alleen nog maar gaat om cijfers die slechts in een ambtelijk rap port naar buiten zijn ge bracht, dat het een zaak is waar nog geen besluit over is gevallen". Door Marilou den Outer EEN BUITENLANDER die van Hongkong naar Xiamen wil reizen hoort dit te doen per schip. Niet omdat vluchten naar Xia men in negen van de tien gevallen worden geannu leerd of zijn vertraagd, of omdat de bus er meer dan twintig uur over doet, ook al is dit allemaal waar. Nee, een schip blijft nu eenmaal de fraaiste ma nier om de stad Xiamen, die direct aan zee ligt, te bereizen. Het wegvaren uit de metro pool Hongkong, de aankomst 's ochtends vroeg, met eerst zicht op de rotsachtige kusten waar vroeger de piraten huis den en later, het zicht op Xia men en het er tegenoverlig gende schilderachtige eilande Gulangyu; het is allemaal even mooi. Wie vlak voordat het schip de haven binnenloopt, door de verrekijker kijkt, zal op twee eilandjes Taiwanese vlaggen zien wapperen. Op het strand staan puntige betonnen ob stakels opgesteld die een in vasie vanaf zee moeten ver hinderen. Deze eilandjes lig gen vlakbij het grotere en be kendere eiland Jinmen (Que- moy) dat na 1949 door de ver slagen Chiang Kai-shek en de zijnen werd bezet. Weldra komt Xiamen zelf in zicht met onder meer een hoog, splin ternieuw kantoorgebouw en op Gulangyu een groot stand- Chinese indrukken. Onder deze noemer schreef Marilou den Outer, in het Chinees Ou Meilou, eerder dit j aar een serie van acht verhalen over haar ervaringen in China. Vandaag beginnen wij met een tweede serie verhalen vanuit Xia men, een stad in Zuid-China, waar zij verbleef in het kader van een uitwisselingsproject voor studenten. Het eerste deel van de nieuwe Chi nese indrukken gaat over de 'Hollandse erfenis' in Xiamen. Het enorme standbeeld van de Chinese held Kon- xmga. beeld van de 'held' Koxinga, waarover later meer. Inmid dels legt het schip aan en kij ken we direct in de straten van de Volksrepubliek, waar inderdaad de spreekwoorde lijke bedrijvigheid heerst. Omdat het douaneperso neel, dat in de eetzaal van het schip de paspoorten komt controleren, geen haast maakt, is er alle tijd om vanaf het dek het straatleven te ob serveren. Op de kade kijkt een groep mensen verwachtings vol naar het schip omhoog. Onder hen zijn er zeker enke len die een familielid uit Tai wan verwachten. Sinds vorig jaar herfst staan de Taiwa nese autoriteiten familiebe zoek op het vasteland toe. Omdat er (nog) geen directe verbinding met het vasteland bestaat, moeten Taiwanezen altijd met een grote omweg naar Hongkong reizen. Taiwan, Xiamen en Ko xinga zijn namen die al een - FOTO MARILOU DEN OUTER paar honderd jaren met elk- aar zijn verbonden. Taiwane zen en Xiamenezen zouden er geen bezwaar tegen hebben als we de naam Holland aan dit rijtje zouden toevoegen. Aan beide zijden van de Straat van Taiwan weten ve len immers dat de Hollanders drie eeuwen geleden het veld moesten ruimen in deze zuid- Oost hoek van China. De mu sea in Tainan op Taiwan en in Xiamen houden de herinne ring aan deze gebeurtenis le vendig, evenals natuurlijk de imposante stenen Koxinga zelf, die de Hollanders de be slissende slag had toege bracht. „U komt uit Holland?" vraagt de directeur van het onlangs geopende museum voor de geschiedenis van Xia men, als we daar op bezoek komen. Dan, met een brede lach: „Ik moet u teleurstellen, uw landgenoten kwamen niet als eersten in Xiamen aan. De Portugezen en Spanjaarden waren u voor". Om precies te zijn was het in 1604 dat de eerste handelaren uit Holland in Xiamen (in het plaatselijke dialect 'Amoy') aan land gin gen. Dit gebeurde „op uitnodi ging van gewetenloze Chinese handelaren", zoals een Chi nees boek over de geschiede nis van Xiamen uit 1977 meldt. De Hollanders kwamen om handel te drijven. Ze waren vooral geïnteresseerd in de thee uit Fujian, de provincie waarin Xiamen is gelegen. Ze hebben zelfs de reputatie het woord 'thee' buiten China te hebben geïntroduceerd. Bij de Chinezen hadden de Hollan ders, evenals de toen aanwe zige Spanjaarden, Portugezen en Japanners alleen maar een slechte reputatie. Van 1604 tot 1624 probeerden de Hollan ders vanuit hun basis op de Pescadores nu eens door on derhandelingen dan weer door militair geweld de Chi nezen tot handel te bewegen. De Xiamezen noemden ons „half kooplieden, half zee rovers". „Jullie zijn naar China ge komen om de Chinezen te be roven. Jullie hebben noch geld noch goederen meegebracht pjn. handel met ons te drjjri ven", schreven de lokale auto riteiten toen de Hollanders om „vreedzame handel" had den gevraagd. Enkele stee ninscripties in Xiamen getui gen nog steeds van geslaagde militaire acties tegen de „rode (roodharige) buitenlanders" (hongyi)". In 1624 trokken de Hollanders zich terug op Tai wan, of Formosa zoals het eiland in de Westerse litera tuur werd genoemd. Van daaruit werd de (smokkel) handel voortgezet en deze was aardig bloeiend, mede dankzij het enorme handelsimperium dat de vader van Koxinga aan de kusten van Fujian had op gebouwd. Koxinga kwam echter roet in het eten gooien. In 1661 stak hij vanuit Xiamen met 900 schepen de Straat van Taiwan over en verdreef de Hollan ders. Door deze heldendaad wordt de rebel en de piraat Koxinga nog altijd vereerd en hij heeft een plaats in de Chi nese en Taiwanese geschied schrijving gekregen„die wel licht is te vergelijken met Piet Hein bij ons. De aanwezigheid van Ne derland op het Chinese eiland Xiamen is niet beëindigd na de verdrijving van de Hol landse kooplieden door de volksheld Koxinga in de 17de eeuw. Steeds weer hebben de Hollanders geprobeerd gaatjes te vinden in de Chi nese markt. Over hen werd in de 'Ge schiedenis van Formosa' ge schreven: „De Hollanders, die wij Roodharen of Rode Bar baren noemen, wonen aan de westelijke oceaan. Zij zijn hebzuchtig en geslepen, heb ben veel kennis van kostbare waren en zijn knap in het streven naar voordeel. Om winst ontzien zij zelfs hun le ven niet en geen plaats is zover of zij gaan er naar toe." ZE kwam plots keffend in de publiciteit. CDA-Kamerlid Ria Oomen-Ruyten opende geheel onverwacht (dachten we) de aanval op milieu-mi nister Ed Nijpels. Ze verweet de minister laksheid met mi lieu-maatregelen. Ze sprak hem krachtig toe over niet nagekomen beloften. Ze her innerde aan de bijzondere rol die de Kamer heeft tegenover het kabinet. Dat dualisme - het dure woord voor de eigen verantwoordelijkheid van het parlement - moest Nijpels niet vergeten. En wat hoorden we enkele dagen later, toen mevrouw Oomen schielijk was terugge kropen in haar bankje en het antwoord van Nijpels voor zoete koek had geslikt? Me vrouw Oomen had eigenlijk in eerste instantie nog een veel hardere aanval willen plaatsen. Maar ze had de mi nister van te voren even de tekst laten lezen - zo gaat dat in deze coalitie, waarin blijk baar een bijzonder soort dua lisme voorop staat. Minister Ed Nijpels had Ria Oomen laten weten geschrok ken te zijn van de harde woorden. En Oomen paste haar toespraak aan, maakte de rede zachter; weliswaar nog hard genoeg om de jour naals en de kranten te halen. Waarom was ze zo inschikke lijk voor de minister? Omdat Nijpels 'toch een aardige jon gen is', mompelde ze de vorige week in een keurig gezelschap van Europese christen-demo craten die net als zij hopen op een plaatsje in het nieuwe Europese Parlement. Mevrouw Oomen is een aardige vrouw, maar ze weet niet wat dualisme is, in elk geval niet in de Nederlandse praktijk van alledag. Be nieuwd hoe dat in Europa MINISTER H.O.C.R. (zeg maar Onno) Ruding van Fi nanciën is teleurgesteld, zoals vaders dat wel eens plegen te zijn als kinderen stout zijn geweest. In het CDA-partij- blad had een booswicht een artikel geschreven waarin hij Ruding verweet al te nadruk kelijk een relatie te leggen tussen de groeiende uitgaven voor ontwikkelingssamen werking en de groei van het financieringstekort. CD/Aktueel vond dat een kwalijke redenering. Voor Ontwikkelingssamenwerking geldt hetzelfde als voor De fensie en voor andere depar tementen, meende de schrij ver van het commentaar aan het adres van Ruding. Ruding kwaad. Ria Oomen:keffend - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Onder het kopje 'onzorg vuldig en ongepast' stuurde hij een ingezonden brief naar het CDA-periodiek, waarin hij verbazing uitspreekt en tevens de beschuldiging dat de samensteller van het stuk niet heeft geluisterd. Ruiterlijk geeft de minister van Financiën toe: „Kritiek is vanzelfsprekend toegestaan, ook in eigen kring". Maar de staats-penningmeester vindt het in dit geval toch ongepast, omdat hij zijn woorden slecht acht weergegeven. Ruding betoogde dat er iets schort aan de 'binnenlandse solidariteit'. Wellicht - maar we moeten voorzichtig zijn om niet op een ingezonden Ed Nijpels:.aardige jongen. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP brief te worden getrakteerd - bedoelt Ruding dat het Ne derlandse volk vaker zelf in de geldbuidel moet grijpen. Een zegsman van CD/Ak tueel maakt zich niet zo druk om de brief van de excellentie. 'Iedereen, hoe belangrijk ze ook zijn, mag een andere me ning hebben dan de redactie'. NAAR tijd gemeten krijgt de begroting van het ministerie van Economische Zaken deze week de meeste aandacht. Meer inhoudelijk zal er nau welijks nieuws te halen zijn, niet in de laatste plaats omdat het beleid van minister Ru- dolf de Korte er vooral op ge richt is om de bemoeienis van de rijksoverheid met 's lands economie zo veel mogelijk te beperken. De Tweede Kamer spreekt verder onder meer over het schoolwerkplan (het jaar lijkse draaiboek voor iedere basisschool), de waterkwali teit en de Nederlandse Antil len. Ook aan de orde komt het initiatief van PvdA'er Joop Worrell om de wet die de uit keringen voor burger-oor logsslachtoffers regelt te ver ruimen. Volgens de PvdA'er is het nu nog zo dat burger-oor logsslachtoffers in een aantal gevallen er slechter vanaf ko men dan slachtoffers uit het leger en het verzet. Aan de overzijde van het Binnenhof moet minister Deetman (Onderwijs) van daag op het matje komen bij de Eerste-Kamerleden. De se natoren Vis (D66) en De Gaay Fortman (PPR) willen van de bewindsman in een interpel latie weten of hij in juli van dit jaar inderdaad tegenover de Senaatsfracties van CDA en WD gedreigd heeft met aftreden. Deetman zou dat, blijkens uitlatingen in een in terview door de CDA-senator Grol-Overling, gedaan heb ben om zo een meerderheid van de Senaat alsnog achter zijn voorstel te krijgen om de studieduur in het hoger on derwijs tot zes jaar te beper ken. „Dit doet me toch wel iets, als zoon van een politieman". (CDA-Kamerlid Gualhérie van Weezei over de politie-ac ties) DE PPR begint schik te krij gen in milieuminister Ed Nij pels (WD), nu hij Nederland wil schoonmaken zoals de PPR dat al jaren predikt. Nij pels wil terug naar de kringloopeconomie van de geiteharen sokken uit de ja ren zestig en zeventig. Met deze late waardering voor de verguisde, grijsge- sokte radikalen kan Nijpels vrijwel geen kwaad meer doen bij de PPR. De partij voelt zelfs intens met hem mee. Want de collega's van Nijpels, Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat en Braks van Landbouw, die verant woordelijk zijn voor de groot ste verzuurders, laten Nijpels lelijk in de kou staan, treurt de PPR. De minister vereen zaamt steeds verder in het ka binet. En is het niet de PPR met zijn twee zetels die als ge® ander kan invoelen hoe het is in een politiek isolement te zitten; hoe groot je incasse ringsvermogen moet rij" steeds weer aan de bel te han gen en nooit gehoord te wor den Eenzelfde lot in het kabinet moet Nijpels worden be spaard. Daarom mag Nijpels overstappen. Naar de PPR. Hij is officieel per brief uitge nodigd. „Wij bereiden u graag een warm onthaal. Met ot zonder geiteharen sokken". pgSTEM BI JJEN HAAG (ANï Staatssecretaris Eve (midden- en kleinbe heeft forse kritiek van en PvdA te horen gek over zijn beleid ten aa van het midden- en I bedrijf. CDA-Kamerlid Smits he gisteren de 'vele nota's, br en notities die uitsluitenc ben geleid tot beleidsvc mens'. 'Veel is in de week g veel wordt onderzocht, veel wordt nagedacht, ove meer wordt er gecoördir hier en daar geïnteg KN Van onze verslaggever Nu is het ogenblik daa steeds verder uitdijen minga van het Koninl bond (KNOV) maanda Kamminga vindt dat we vers en ook werknemer het oog op de Europese eet ding na 1992 'flexibeler' ir kunnen opereren om te ki concurreren met buiten! bedrijven. Het Nederl stelsel van cao's, waarir gens Kamminga van all achter de komma is ger belemmert een dergelijke ibiliteit. 'Het bij iedere onderh lingsronde toevoegen nieuwe bepalingen heef veel cao's topzware boel ken gemaakt die voor gee nig mens meer te be\ zijn', aldus Kamminga. Hij vindt dat in een c, leen zaken moeten worde regeld met betrekking tot mene loonsverhogingen kantiedagen, ontslag en o termijnen, proeftijden en men van arbeidsduurve ting. Arbeidsduurverkortini het midden- en kleinbec volgens hem overigens ee tionale verarming. Een heid die het bedrijfslever noods wil dwingen de arl duur te bekorten, span paard achter de wagen, Kamminga. Korter werken wordt i MICHAIL GORBATSJOV dige gevoelens op. Ook mee om een objectief oon Enerzijds wordt hij ge molmde structuur van de derzijds leiden zijn ontwa politieke ideeën waarmee van angst en onrust. Voor tijd in de richting van We rend op de historische v waartoe hij nadrukkelijk politici kopschuw. Bij het grote publiek is De Sovjetleider is in he spreken zodanig aan dat hand aan het verdwijnen vierdaagse vergadering NAVO-parlement' - heb het Westen sterker dan c schrikking door kernwape Deze 'Gorbimanie' is v grote bron van zorg. Zij drukken dat het Westen militaire versterking. Voo landen van het Warscha van de NAVO-landen. Hoewel ook gegevens o meerdere uitleg vatbaar z jenng van de NAVO-kops Gorbatsjov voorstellen hf dering van eender welke Een dergelijk aanbod rr van realiteitszin getuigen aanzien van Gorbatsjov den, maar angst en want sis voor verdere onderhal Er spelen bovendien n [bag dan militair gesprot anden ter wereld zijn, in "jks een rol. Om te voor ve.au van een ontwikkel Prioriteit gegeven aan d« bij de uitzichtloze wapenv Die keuze heeft hem in opgeleverd. Bovendien nr van de grotere mate van Hoe moeizaam het g« aens nadrukkelijk aanger abteit geen discussie mc 'Prijswinnaar Andrej S artijleider Alexander D oat Gorbatsjov veel steu andig aan om de uitges f

de Stem | 1988 | | pagina 2