ledenvergadering stichting streekcentrum axel Dick Oggel voorzitter organisatoren verwachten een fikse aanvoer sint nicolaasactie van start gegaan Axel mikt op scheurkaartjes Actie verloopt goed w AXEL Trimloop Axel Verdeling van portefeuilles minder slachtoffers in verkeer Showavond De Halle ACTIVITEITEN GEMEENTE Geef nu een cadeaukaart DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 Belangstelling voor project 'Mensen zonder werk' is goed INFO-AXEL ONDER EINDREDACTIE VAN TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER A62 AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel heeft een nieuwe voorzitter. Na dat Jacky Schoot vorig jaar afscheid nam en de zaken lange tijd werden waarge nomen door vice-voorzitter Eric Spuesens, koos de le denvergadering van de Stichting Streekcentrum Axel, die onlangs in 'Het Wapen van Axel' werd ge houden, unaniem Dick Og- gel als nieuwe praeses. Tijdens de druk bezochte algemene ledenvergadering stond tevens de presentatie van de invulling van het Szydlowskiplein op het pro gramma. En daar waren de Axelse middenstanders massaal voor opgekomen. Wethouder Van Schaik, ver gezeld van kersverse eerste burger De Graaf en ge meentesecretaris Van Sab- ben, presenteerde daar de voorlopige plannen van pro jectontwikkelaar Property Management Services (PMS) aan de Stichting Streekcentrum Axel. Na mens PMS was de heer Goudzwaard present om eventuele vragen te beant woorden. Over het algemeen rea geerden de Axelse midden standers enthousiast op deze plannen, al werden er hier en daar zoals begrijpelijk wel kanttekeningen bij ge plaatst. Het bestuur van de Stichting Streekcentrum Axel was vooral zeer te spreken over de 'open en eerlijke manier' waarop wethouder Van Schaik de plannen presenteerde. Een van de zorgen was vooral de vrees voor overbewinkeling, omdat men van mening was dat het winkelbestand in Axel alle branches al in zich heeft. Van Schaik zei uit te gaan van een open invulling van het plein door PMS, maar dat om de vinger om de pols te houden er telkens contact zal zijn met de Stichting Streekcentrum Axel of de ondernemers. De middenstanders zullen in geen geval collectief be zwaar aantekenen tegen de plannen. Wellicht zal dat in dividueel wel gebeuren, maar dat werd niet uitge sproken tijdens de bijeen komst in 'Het Wapen van Axel'. Tijdens de bijeenkomst in Axel werd voorts het activi teitenprogramma voor het komende jaar besproken. Met organisator Jaap Schie man zal verder worden be keken of het aantal activi teiten in Axel nog kan wor den opgevoerd. Het ont- werp-programma ziet er in ieder geval al aantrekkelijk genoeg uit. Jaarmarkt weer trekpleister AXEL - Traditiegetrouw verwachten de organi satoren van de Axelse vee-jaarmarkt dit jaar weer een fikse aanvoer. Axel beleeft donderdag 8 decem ber een jubileum, want het betreft de veertigste na-oorlogse editie van de jaarmarkt, die zich tel- kens in een grote publieke belangstelling mag ver heugen. „We zijn bijzonder gelukkig, dat het ge meentebestuur weer zo bereidwillig is geweest de Markt voor dit spektakel, want dat is het toch, be schikbaar te stellen," zegt Ben IJsebaert, al jaren- lang voorzitter van het actieve jaarmarktcomité, die samen met secretaris-penningmeester Jan Die- leman het grootste aandeel heeft in de organisatie van dit evenement. Twee jaar geleden werd voor het eerst de verkoop van vaarzen door het Zeeuws Rundvee Syndicaat (ZRS) geïntroduceerd en dat werd een daverend succes. Kring voorzitter Machiel Vinke van het ZRS: „We komen ook nu met een aantrekkelijk aantal hoogwaardige drachtige vaar zen voor de verkoop. Zeeland en dan vooral Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft na Flevo land de beste kwaliteit vaar zen. We beschikken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen geluk- over hoogwaardig fokvee met de hoogste produktie. We proberen evenals de twee voorgaande jaren ook met succes fokstieren aan de man te brengen. Vooral vanuit Brabant is er veel belangstel ling voor ons fokvee. De Axelse jaarmarkt is een uit stekende gelegenheid ons te presenteren. Door het succes van voorgaande jaren, zijn we dan ook weer graag van de partij." Hoewel de organisatoren van de Axelse jaarmarkt ieder jaar voor een verrassing staan - het betreft in Axel een 'vrije markt' - verwacht men toch weer een grote aanvoer. „Het betreft een puur Zeeuws ge beuren. We zijn altijd content met de goede kwaliteit van het aangevoerde jongvee en slachtvee in Axel. Dat is van groot belang voor de handela ren, die traditiegetrouw uit stekende zaken doen tijdens de Axelse jaarmarkt," zegt voor zitter Ben IJsebaert. IJsebaert en zijn uitge breide staf van medewerkers hopen voorts dat er een leuke aanvoer zal zijn van paarden en schapen. IJsebaert: „Dat maakt de zaak er alleen maar aantrekkelijker op." De offi ciële opening van de jaar markt neemt dit jaar voor de eerste keer de nieuwe burge meester De Graaf voor zijn re kening. Omstreeks half tien 's morgens wordt begonnen met e keuringen en in de middag en is burgemeester De waaf opnieuw van de partij om de prijsuitreiking te ver zorgen. Uit de verschillende catego rieën aangevoerd vee worden door een deskundige jury kampioenen gekozen, voor wie er medailles, rozetten en linten gereed liggen. Het bestuur van het actieve jaarmarktcomité wordt gevormd door voorzit ter Ben IJsebaert, secretaris penningmeester Jan Diele- man, vice-voorzitter Fred Kerckhaert en de leden Jan de Feijter, Piet Basting en Peet den Hamer, allen uit Axel. De Stichting Streekcentrum Axel haakt opnieuw in op het Axelse jaarmartkgebeuren en stelt weer enkele fraaie boka len beschikbaar voor de twee algemene kampioenen van de jaarmarkt. In de directe om- Beeld van de Axelse jaarmarkt, altijd een trekpleister van de eerste orde. Ook dit jaar verwachten de organisatoren een drukte van - foto jos bleijenbefigh. belang. geving van de jaarmarkt zijn er voor de liefhebbers land bouwmachines te bezichtigen. Verschillende landbouwme- chanisatiebedrijven uit de re gio zijn present met hun ma chines, die op het Szydlowski plein staan opgesteld. Aan de jaarmarkt is tevens weer een loterij verbonden met om in de juiste sfeer te blijven een heel varken als hoofdprijs en voorts een fiks aantal kalkoenen. De trekking van deze loterij is om 16.00 uur in café De Graanbeurs. Al met al weer een aantrek kelijk programma, dat een be zoek aan de Axelse jaarmarkt dubbel en dwars waard is. AXEL - De Sint Nicolaasac- tie van de Stichting Streek centrum Axel is vrijdag 11 no vember van start gegaan en duurt tot en met maandag 5 december. „Een flitsende Sint Nicolaasactie, want we hebben er weer iets aparts van ge maakt," zegt Ria Timmer mans, de nijvere woordvoer ster van de organiserende Axelse middenstandsvereni ging. De Stichting Streekcentrum Axel pakt dit jaar niet uit met 'kraskaart] es', maar met 'scheurkaartjes'. Ria Timmer mans: „We denken daarmee een goede zet te hebben ge daan. De kraskaart] es wekten hier en daar wat irritatie op. Met de scheurkaartjes menen we dat probleem te hebben weggenomen. Er is een attrac tief prijzenpakket beschik baar gesteld van in totaal zo'n 10.000,- en dat mag er zijn." Tot en met maandag 5 de cember ontvangt de consu ment bij besteding van vijf gulden bij de deelnemende winkeliers één scheurkaartje. Wanneer de uiteinden van het kaartje worden afgescheurd ziet men aan de binnenzijde of direct een prijs is gewonnen of dat men meedingt naar één van de tien prijzen van 100,- elk. De prijswinnende kaartjes rijn: twee keer een zwarte Piet 10,- en twee keer een mijter direct 25,-. Ria Timmermans: „De kaartjes met afwijkende af beeldingen stopt de consument per tien stuks in een envelop pe, waarop duidelijk naam en adres moet worden genoteerd, en deponeert deze enveloppe in een speciale bus die bij ju welier Esselbrugge-Wikke- rink in de Noordstraatprome- nade staat opgesteld. De inle vering kan gebeuren tot en met dinsdag 6 december. Uit de ingeleverde enveloppen worden dan nog eens tien ex tra prijzen van 100,- getrok ken. Heeft men dus niet direct prijs, dan kan men alsnog AXEL - Zoals reeds eerder senield, wordt in het meerja renplan verkeersveiligheid 7-1991 de wens uitgespro- 5® dat het aantal verkeers- achtoffers zal verminderen. Ja verband hiermee wordt er "aaf gestreefd het aantal """«offers in het jaar 2000 et 25 procent te hebben ver- k,,! ir<i' B'j het hieraan ge- de actieprogramma, de etie-25y, is een belangrijke ^toebedeeld aan de gemeen- va?^,gemeenten en Sas j nt pin tn het kader van e actie een samenwer- X^band aangegaan. In- dat w. is bekend geworden «het eerste actiejaar, 1987, der, is verlopen. Zo is tij- ns dit -eerste actiejaar de uwe Veilig Verkeer Neder land afdeling Axel/Sas van Gent opgericht en zijn tal van verkeersmaatregelen geno men, teneinde de verkeersvei ligheid te vergroten. De eerste, concrete resulta ten zijn veelbelovend. Onlangs ontvingen de beide gemeente besturen een brief van het Mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat, waaruit blijkt dat binnen het samenwerkings verband het aantal verkeers slachtoffers gedurende het ka lenderjaar 1987 in vergelijking met het voorgaande kalender jaar is verminderd van 60 slachtoffers naar 51 slachtof fers. Een vermindering van maar liefst 15 procent. Uiteraard kan niet gesteld worden dat deze vermindering volledig is toe te schrijven aan het succesvolle verloop van de 'Actie-25%'. De vermindering is echter te groot om op louter toeval te berusten. De beide gemeentebesturen en de afde ling Axel/Sas van Gent van Veilig Verkeer Nederland zijn dan ook vast van plan de actie met groot enthousiasme te blijven voortzetten. Het aantal van 51 slachtoffers per jaar binnen de gemeenten Axel en Sas van Gent is immers nog erg groot. Positief hierbij is echter dat vanuit het Ministerie van Ver keer en Waterstaat een resul taatpremie van 9 x ƒ5000,-, dus in totaal 45.000,- zal wor den uitgekeerd. Deze premie zal benut worden om verdere veiligheidsacties voor te berei den en uit te voeren. meedingen naar tien aantrek kelijke geldprijzen. De trek king vindt plaats op woensdag 7 december. De prijswinnaars zullen worden bekend ge maakt via de regionale kran ten. De 10 prijzen van 100,- worden uitgekeerd in de vorm van waardebonnen. Deze kun nen alleen bij de deelnemers aan de Sint Nicolaasactie wor den verzilverd." De scheurkaartjes zijn ver krijgbaar bij alle deelne mende winkeliers. Deze zijn herkenbaar aan de op de eta lage aangebrachte affiches en een speciale vlag. In verband met deze Sint Nicolaasactie zullen de winkeliers in de week voor het Sinterklaas feest 's avonds langer geopend zijn. Van maandag 28 novem ber tot en met vrijdag 2 de cember kunnen inkopen wor den gedaan tot negen uur 's avonds. Overigens zijn ook vrijdag 25 november de win kels in Axel geopend tot 21.00 uur. Ook de jeugd is niet verge ten door de Axelse midden standsvereniging. Zo wordt is weer een tekenwedstrijd ge houden voor een drietal leef tijdscategorieën, te weten tot en met 6 jaar, 7- en 8-jarigen en 9 tot en met 12 jaar. Via de basisscholen in Axel zijn for mulieren aan de jeugd uitge reikt. Een fiks aantal tekenin gen werd al aan de Sint over handigd tijdens zijn bezoek afgelopen zaterdag aan Axel in cultureel centrum De Halle. Voor elke categorie heeft de Stichting Streekcentrum Axel tien waardebonnen van tien gulden elk beschikbaar ge steld. De tekeningen kunnen tot 5 december ook worden ge deponeerd in een speciale bus die voor de zaak van juwelier Esselbrugge-Wikkerink staat opgesteld in de Noordstraat- promenade. Een deskundige jury wijst de prijswinnaars aan. Zij krijgen schriftelijk bericht van het secretariaat van de Axelse middenstands vereniging. De prijsuitreiking vindt nog in december plaats. Afgelopen zaterdag hebben de jeugdigen al kunnen genie ten van het bezoek van Sin terklaas aan Axel. De goed heiligman werd ontvangen in het stadhuis door het college van burgemeester en wethou ders onder aanvoering van kersverse eerste burger De Graaf en de Sint maakte een feestelijke rondgang door Axel. Voor de jeugd was er voorts een speciale zeer ge slaagde voorstelling in cultu reel centrum De Halle van de clown Basera. Voor de kinde ren was er na afloop een per soonlijke tractatie van de goedheiligman. Kortom, activiteiten volop in Axel. Ria Timmermans: „We hebben er als Stichting Streekcentrum Axel werkelijk alles aan gedaan deze Sint Ni colaasactie tot een succes te maken. En de aanloop in ogen schouw genomen, meen ik te mogen stellen dat we daar ook in zullen slagen. We kunnen als middenstanders samen iets extra's doen voor onze klanten en dat wordt duidelijk op prijs gesteld, zo is te merken." De volgende Axelse mid denstanders werken mee aan de Sint Nicolaasactie van de Stichting Streekcentrum Axel: Dag Antheunis (verf en be hang), Jos Bleijenbergh (foto- handel), Blokkers (huishoude lijke artikelen), Buys-Ouwe- neel (juwelier, klokkengale- rij), Van Cadsand (audio-vi deo), Carianne (damesmode), Deto Jeans (kinder-, dames- en herenmode), Gerrit de Jonge (audio-video), Klaassen (speelgoed), Konraad (ijzerwa renhandel en gereedschap pen), Esselbrugge-Wikkerink (juwelier/opticiën), Landgraaf (dames- en kindermode), Mar- teijn-De Boevere (textiel), Ozo (sigarenmagazijn), Piet Pee- ters (electra en verlichting), Pinquin (breimode), Studio R (cadeaushop), Vasseur (schoe nenmode), Verschuren (naai- machnies), Printerij (boek handel), Wouters' Mode. Sint en Piet in cultureel centrum De Halle. - foto jos bleijenbergh. Maandag 14 tot en met zaterdag 26 november: tentoonstelling van werkstukken van de leerlingen van de basisscholen betreffende het thema 'boek' in christelijke openbare bilbiotheek Axel. Donderdag 17 november: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en bij drage 2,50 per persoon. Vrijdag 18 november: prijskaar- ting in gemeenschapshuis 'De Drie Gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. Kaartavond Ons Genoegen in clublokaal 'Breda Bar', aanvang 20.30. Zaterdag 19 november: weekmarkt kern Axel. Broodje Ben-trimloop Axel-Ter- neuzen-Axel. Start om 14.30 uur bij café De Pieper. Afstanden 2800, 7000 en 18.000 meter. Show- en revue-avond christe lijke drumfanfare Hosanna/Axe- lerando in cultureel centrum De Halle, aanvang 19.30 uur. Donderdag 24 november: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en bij drage 2,50 per persoon. Zaterdag 26 november: weekmarkt kern Axel. Bingo-avond in gemeenschaps huis 'De Drie Gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. Soos voor alleenstaanden in ge meenschapscentrum De Vla schaard te Koewacht, aanvang 20.00 uur. Toneelvoorstelling 'Liefde half om half' door toneelgroep Siesa in cultureel centrum De Halle, aan vang 20.00 uur. Woensdag 30 november: bezoek Sint Nicolaas aan de Christelijke openbare bibliotheek in Axel. Alle kinderen welkom van 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 1 december: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en bij drage 2,50 per persoon. Vrijdag 2 tot en met vrijdag 16 de cember: tentoonstelling over lichte muziek in christelijke openbare bi bliotheek Axel. Vrijdag 2 december: kaartavond Ons Genoegen in clublokaal 'Breda Bar', aanvang 20.30 uur. Zaterdag 3 december: weekmarkt kern Axel. Boekenbeurs tweedehands boe ken in winkelgalerij Cité aan de Noordstraatpromenade van 10.00 tot 17.00 uur. Sint Nicolaasfeest in gemeen schapshuis 'De Drie Gehughten' in Spui. Zondag 4 december: evangelisatie- dienst in Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkdreef te Axel, aanvang 19.00 uur. Donderdag 8 december: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar. Bijdrage 2,50 per persoon. Jaarmarkt Axel. Zaterdag 10 december: weekmarkt kern Axel. Zondag 11 december: voetbalwed strijd Axel-Moerse Boys op terrein aan Axelse bos, aanvang 14.30 uur. Donderdag 15 december: openbare vergadering gemeenteraad Axel in raadzaal stadhuis, aanvang 14.00 uur. Sport-overdag-instuif in sport hal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar. Bij drage 2,50 per persoon. Vrijdag 16 december: prijskaar- ting in gemeenschapshuis 'De Drie Gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. Kerstkaarting kaartclub 'Ons Genoegen' in clublokaal van Showband Axel aan de Tuinstraat, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 17 december: weekmarkt kern Axel. Bingo-avond in gemeenschaps centrum 'De Drie Gehughten' te Spui, aanvang 20.00 uur. AXEL - Het theaterseizoen in cultureel centrum De Halle in Axel wordt zaterdag 19 no vember voortgezet met een show- en revue-avond ver zorgd door de christelijke drumfanfare 'Hosanna en Axelerando'. Al ruim tien jaar verzorgt de christelijke drumfanfare 'Hosanna en Axelerando' show- en revue-avonden, die vooraf worden gegaan door lange periodes van voorberei dingen (ontwerpen van decor, samenstellen van toneelstuk jes en meerdere zaken). Grote bijval is er jaarlijks voor de groep Axelerando, die in de loop der jaren veel heeft bijge leerd. De leden van deze groep spelen op keybord en op ver schillende kleine instrumen ten, maar ook het playbacken van een bekende artiest vormt voor hen geen enkel probleem. Het optreden van 'Hosanna en Axelerando' begint om 19.30 uur en de toegangsprijs be draagt vijf gulden. AXEL - De Stichting Streekcentrum Axel verzorgt nog steeds de uitgifte van ca- deaukaarten ten bedrage van vijf, tien en vijfentwintig gul den. De cadeaukaarten zijn ver krijgbaar bij de Amro-bank in Axel en te besteden bij alle middenstanders die zijn aan gesloten bij de Stichting Streekcentrum Axel. AXEL - Nu het nieuwe cur susseizoen van het project 'Mensen zonder werk' al weer enkele weken oud is, blijkt dat er sprake is van een goede be langstelling voor de diverse activiteiten. Uit de gemeente Axel heb ben zich inmiddels 26 personen gemeld voor de diverse activi teiten. Hierbij moet^men zich bedenken dat een groot aantal van deze aangemelde perso nen aan meerdere activiteiten deelnemen. Met name de cur sussen Engels, Frans, typen en computerkunde worden druk bezocht. De projectleidster, Rineke Brouwers-Reijnders, wijst er op dat de ervaring leert, dat gedurende het seizoen zich nog nieuwe deelnemers aanmel den. Veel mensen zijn immers geneigd een wat afwachtende houding aan te nemen en even te wachten hoe de eerste we ken van een bepaalde cursus verlopen. Daarnaast zijn er natuurlijk ook mensen die pas onlangs zonder werk zijn ge raakt en graag aan de activi teiten willen deelnemen. Heeft men belangstelling voor deelname en staat men als werkzoekende ingeschre ven bij het regionaal arbeids bureau, dan kan men contact opnemen met de projectleid ster, die op dinsdag en vrijdag - ook telefonisch - bereikbaar is in cultureel centrum De Halle te Axel. AXEL - De Axelse Road Runners houden zaterdag 19 november in samenwerking met het Graauwse SV Aloy de vierde trimloop van dit sei zoen. Het betreft de Broodje Ben- trimloop Axel-Terneuzen- Axel met als afstanden 2800, 7000 en 18.000 meter. Het start schot klinkt voor alle afstan den om 14.30 uur bij café 'De Pieper' in de Weststraat, waar vanaf 13.30 uur kan worden ingeschreven. AXEL - Nu burgemeester De Graaf sinds 1 oktober in functie is heeft het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Axel in zijn eerste voltallige vergadering besloten de diverse beleidsta ken intern als volgt te verde len: Burgemeester De Graaf: openbare orde, politie, brand weer, representatie, voorlich ting, economische zaken, mid den- en kleinbedrijf, marktza- ken, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, volksge zondheid en milieuzaken. Wethouder De Mul: open bare werken, sociale zaken, maatschappelijk werk, sport, sportieve recreatie en volks kredietbank. Wethouder Van Schaik: fi nanciën, belastingen en an dere heffingen, welzijnszaken, onderwijs, project mensen zonder werk, museum, ge meente-archief, kabeltelevi sie, grondzaken en personeels zaken.

de Stem | 1988 | | pagina 21