;en MURK FNV-jongeren voeren actie 'OLAAS GEDEPUTEERDE OVER BEKABELING ONRENDABELE GEBIEDEN 'Milieuramp misschien onze beste bondgenoot9 Zangeressen en zanger in de bloemetjes gezet Politie Goes houdt vijf lastige rugbvspelers aan c. leer Meer POLITIERAPPORT Vervuild slib naar haven van Hansweert meer node Een mooi fotoalbum natuurlijk van Alles voor uw bureau natuurlijk van PLAATSELIJK NIEUWS A58 Terneuzen Tel. 01150-13339 nen enz. )tjes. INA DE8TEMVAN ZEELAND 3 DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 'WINKELPERSONEEL OP EIGEN RECHTEN WIJZEN' TERNEUZEN - Gedeputeerde E. Maris-Koster (VVD) sprak zich gisteren uit tegen een geldle ning met gunstige voorwaarden van de Provin ciale Zeeuws Energie Maatschappij (PZEM) aan de Zeeuwse Kabel Televisie (Zekatel) om met dat geld onrendabele gebieden op een televisie- en radiokabelnet aan te sluiten. Kamerlid houdt pleidooi voor kernenergie Prijs voor Ideeënbus Zuid-Chemie De Belgen Papierwinkel Lucht Botsing Geen voorrang Inbraak Diefstal Sas van Gent Biervliet Hoek Zaamslag Philippine s in zwart, bruin. rokken en lamnu de ie verdieping. :9 - TERNEUZEN boekhandel kantoor- en schrijfbehoeften drukkerij verver3 terneuzen noordstraat 10-12 01150-12031 st 4871 l-ln T16 boekhandel kantoor- en schrijfbehoeften drukkerij ververs terneuzen Hoofdstraat 10-12 V 01150-12031. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De jonge renbeweging verbonden met de FNV, afdeling Ter- neuzen, start aan het einde van deze week met een looncontröle actie' in de Terneuzense winkelstraten, pe actie is gericht op jonge werknemers in de detailhandel en hun werkgevers. „De bedoeling is om met een flinke groep jongeren, verkleed als Sinterklaas en zijn zwarte pieten, de binnenstad in te trekken en daar folders met in formatie uitreiken aan het winkelpersoneel. Daarmee wil len we de jongeren inlichten over de minimumlonen waar ze recht op hebben. Want het komt nog regelmatig voor dat ze daarvan niet op de hoogte zijn", aldus woordvoerster van de FNV-jongeren Dominique Buysse. De vrijdagavond is op zettelijk uitgekozen, omdat het dan koopavond is in Terneuzen en er veel publiek is. De actie loopt ook nog de ge hele volgende week. Daarna gaat de Jongerenbeweging zo genaamde 'Klachtenspreeku ren' houden. Werknemers die met vragen zitten naar aanlei ding van de informatiefolders kunnen daarmee terecht op vrijdag 9 december van 15.00 - 19.00 uur en op maandag 12 de cember van 10.00 - 18.00 uur. De spreekuren worden gehouden in de Blokken 12. Dat is het nieuwe onderkomen dat de jongeren van de gemeente heb ben gekregen. Het oude pand, eveneens aan de Blokken was vervallen en daardoor niet meer geschikt. De Jongerenbeweging is een landelijke organisatie die tracht de jongeren te organise ren in het verdedigen van hun belangen. De actie van de Ter neuzense afdeling is er één in een reeks van nieuwe activitei ten. Buysse: „Met de regerings maatregelen die op til zijn is er voor ons veel werk aan de win kel. Door vorming en acties op touw te zetten proberen we zo wel ten opzichte van de werk gevers als van de politici de po sitie van de jongeren duidelijk te maken en positieverbete- rende maatregelen af te dwin gen." De afdeling in Terneuzen gaat de ingebruikname van het nieuwe pand begin volgend jaar op grootse wijze vieren. Op 14 januari is de officiële opening. Wie die zal verrichten en hoe de rest van het pro gramma er precies uit zal zien is nog niet bekend. Geen Pzem- lening Zekatel' Van onze verslaggever Zij deed dat tijdens een vergadering van haar partij in het Churchill Hotel in Terneuzen, waar de ruimtelijke ordening centraal stond. Volgens Maris-Koster is het een principekwestie. Zij is er tegen dat geld dat alle Zeeuwen aan de PZEM betalen, aan slechts een kleine groep ten goede komt. „Er zou een lans voor te breken zijn als de PZEM de enige was die in aan merking kwam om te lenen. Maar er zijn ook particuliere maatschappijen die het kun nen, die de risico's die eraan verbonden zijn bij hun maat schappij zelf leggen. Nu liggen de risico's bij de PZEM, dus bij u en bij mij", sprak zij tot haar partijgenoten. Zij vindt de zaak zo belang rijk dat ze die in december in Provinciale Staten wil bespre ken. Voor die tijd moeten Ge deputeerde Staten nog een ge zamenlijk standpunt in nemen. Maris-Koster vond het echter nodig gisteren al een schot voor de boeg te geven. „Voor mij zal die principevraag voorop staan". Ze ging met haar verhaal in op de oproep van de Terneu zense wethouder W. Gosselaar, die tijdens de bijeenkomst een beroep deed op de provincie om in te grijpen. Wel waar schuwde ze tegen een discussie waarin mensen uitgaan van 'Zeeuwsch-Vlaanderen tegen de rest van Zeeland'. Ze bena drukte dat het om een provin ciale kwestie gaat. Maris-Kostér deelde nog een compliment uit aan de ge meente Axel. Toen zij sprak over de goede samenwerking tussen provincie en gemeenten op het gebied van de ruimte lijke ordening, maakte zij een uitzondering voor de proble matiek van de woonwagens. „Woonwagenzaken schijnen niet zonder problemen te kun nen worden opgelost", sprak ze. De gemeenten zouden er goed aan doen een voorbeeld te ne men aan Axel, waar binnen korte tijd nu al twee woonwa genlocaties zijn gekozen, waar tegen geen enkel bezwaar schrift is ingediend. Gosselaar sprak over de stand van zaken met betrek tóng tot de ruimtelijke orde ning in Terneuzen. Hij waar schuwde zijn gemeente, en ook de rest van Zeeland, dat nieuw- fan onze verslaggever ZEGGE - Het Tweede-Ka merlid A. Lansink (CDA) heeft gisteravond tijdens een toespraak in Zegge een warm pleidooi gehouden voor kernenergie. Lansink sprak tijdens een ver gadering van het CDA-Ruc- Pnen over de milieuproblema tiek in het algemeen. Kernenergie valt te prefere en boven kolencentrales, om- nat het koolzuur dat vrijkomt 1 verbranding van fossiele bindstoffen, zoals kolen, het ^geheten broeikaseffect op .^verstevigt, meende Lan- in rn?et Tweede-Kamerlid is GDA-kringen een fervent oorstander van kernenergie. 1 sloot het punt af met de waarschuwing. „Angst is en «echte raadgever". Hij duidde ermee op de ramp met de ^centrale in Tsjernobyl. "J* de andere grote milieu- hot van deze tijd deed ni Tweede-Kamerlid geen p awe mededelingen. De (iticf1^16 Vervuiling van het in- ^megebied op Vosdonk in dc ur ontlokte Lansink hfWtspraak dat dit thuis- lanrior •1in het rii^e van grote eiuelyke milieuschandalen. bouw en renovatie van huizen in de toekomst weieens sterk onder druk kunnen komen te staan. In de ontwerpnota voor de volkshuisvesting in de jaren '90 gaat de regering ervan uit dat de woningbehoefte daalt. Hij constateerde dat er in Terneuzen voldoende wonin gen zijn, maar dat er een groot verschil is tussen vraag en aanbod. Tegenover een grote vraag aan bijvoorbeeld pre miekoopwoningen staat een leegstand in de flats. Hij ver wacht dat de gemeenten in de toekomst steeds kleinere con tingenten nieuwe huizen mo gen bouwen. De grotere ge meenten kunnen deze door te schuiven met hun plannen nog wel enigszins opvangen, stelde hij. De kleinere gemeenten niet. Als Terneuzen van 100 naar 70 woningen per jaar te rug zou moeten, zou dat de ge meente voor grote problemen stellen. Ook op het gebied van de steeds vaker nodige renova tie van oude huizen geldt vol gens Gosselaar het zelfde ver haal. SAS VAN GENT/DEN HAAG - Uit een enquête over 1987 van het Ideeën- centrum in Den Haag blijkt dat Zuid-Chemie uit Sas van Gent hoog scoort, als het gaat om het aantal bruikbare ideeën per 100 werknemers. Het levert het Sasse bedrijf de derde prijs van het Ideeëncen- trum op, in de categorie Indu strieel Klein. Op donderdag 17 november reikt burgemeester J. van Kemenade van Eindho ven de onderscheiding en bij behorende oorkonde uit. Lid van het directie-comité M. Le- gemaate neemt de prijs in ont vangst. Zuid-Chemie bevindt zich bij de prijsuitreiking in het goede gezelschap van lande lijke grootheden als AKZO Ve zels en DAF Trucks. Het be drijf is het enige uit Zeeland dat een onderscheiding krijgt. ZE HEEFT het tij mee, zou je zeggen. Wie houdt er niet z'n hart vast nu stoere eiken het loodje leggen, de ozon-laag wordt weggespoten en zware metalen vissen vergiftigen? Toch heeft de Zeeuwse milieu-gede puteerde Greet de Vries- Hommes af en toe nog het gevoel dat ze tegen de stroom oproeit. Want hoeveel zijn er nog maar die de logische conse quenties trekken uit het groeiend milieubesef: be wust de auto thuis laten, verfrestjes bij het klein chemisch afval zetten, en alle lege flessen naar de glascontainer brengen? „Zolang je er zelf geen last van hebt; ik weet niet hoormisschien is een milieuramp wel onze beste bondgenoot." Door Jan Jansen HET KLINKT kras, maar ach, eigenlijk speelt zich in Zeeland al een milieuramp af. Terwijl miljarden zijn ge spendeerd om de Ooster- schelde te redden, verloedert wat verderop de Westerschel- de. Wie waagt zich nog te wa ter? Waar de Zeeuws-Vla mingen vroeger zwommen, drijven Brusselse drollen, en op de bodem vinden vissen enkel nog giftig voedsel; de eetlust vergaat je achter een bordje lamsoor uit de vieze rivier. Greet de Vries-Hommes weet er alles van. Een ruil handeltje met België is een van de grootste uitdagingen voor de milieu-gedeputeerde: een diepe Schelde voor een schone Schelde. Een ook door de Belgen aanvaard beleids plan Westerschelde moet dat dichterbij brengen. Rijk, pro vincie, gemeenten en water schappen schrijven het sa men. En beneden de grens is Antwerpen, havenstad die alle belang heeft bij dieper vaarwater, de troefkaart. Milieugedeputeerde G. de Vries: 'Van de lucht kun je niet leven, maar van vuile lucht ga je dood'. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER „Daar moet een opening in zitten, dat Antwerpen die verdieping nodig heeft. De Belgen hebben tot nu toe bij het overleg over het beleids plan gezeten. Ik verwacht wel dat men het onderschrijft." Anders was ze zo optimistisch niet. Deze maand had ze een afspraak met een Vlaamse minister, die niet doorging vanwege weer een machts wisseling. „Ik word er moe van. Het heeft driekwart jaar gekost om die afspraak te maken, en dan verandert het weer." „En toch zullen we het van overleg met de Belgen moeten hebben." De gedeputeerde verwacht dus weinig van een door provinciale staten aan genomen motie: schakel de EG-commissie in, want de twee landen worden het nooit eens. Zie de machteloosheid van de waarachtig toch niet kinderachtige commissie Biesheuvel/D'Avignon, die de waterverdragen ook niet uit het slop krijgt. „Ik weet het niet. 1992 Komt natuurlijk op ons af, maar je zult toch met elkaar moeten praten. Vergeet niet dat ook in België de milieubeweging, Agalev bijvoorbeeld, meer voet aan de grond krijgt. Daar heb ik wel een beetje hoop op." Ze rekent erop dat het redelijk succesvolle 'Rijn scenario', geleidelijk minder vuiligheid in de rivier, ook op de Westerschelde van toepas sing wordt. Maar de gedeputeerde dekt zich ook in. 'Wij kunnen het als provincie niet alleen,' roept ze herhaaldelijk. „Wij zijn maar uitvoerders, van rijksbeleid. Op dat niveau moet men durven kiezen. Neem de honderd miljoen die Nijpels extra kreeg voor mi lieubeleid. Braks wil er de helft van, maar hij gebruikt het niet om de veestapel terug te dringen. Nee, dat gaat op aan de techniek, aan symp toombestrijding. Dat is na tuurlijk geen oplossing." Dat ze niet durven kiezen, verwijt ze de bewindslieden vooral. „Kiezen, dat is echte veranderingen aanbrengen in produktieprocessen, bepaalde stoffen verbieden. Neem freon, dat spul uit spuitbus sen, dat de ozonlaag afbreekt. Als we nu zeggen: stoppen, dan betekent dat in de prak tijk dat het nog vier jaar on gehinderd de lucht in kan. En neem de lozingen. Er worden nog te veel ontheffingen ge geven, omdat bedrijven niet kunnen voldoen aan de nor men. Ja, je moet het bedrijfs leven wel mee hebben, anders is de politiek machteloos. De overheid kan een heleboel maatregelen nemen, maar ons hele bestel is te afhanke lijk van het bedrijfsleven en van het buitenland niet te vergeten. Daar moet het ook gebeuren." Bescheidenheid past dus het provinciebestuur. „Als je dat bekijkt, doen we het nog zo slecht niet. Ook de contro les bij bedrijven zijn beter dan men de laatste tijd ver onderstelt. Notoire smeerlap pen heb je in Zeeland toch niet meer. Zeker de grote be drijven houden zich over het algemeen aan de regels. Wat fout gaat, wordt netjes ge meld, er is veel overleg. Dow Chemical is zelfs een voor- beeld-bedrijf geworden. Komt natuurlijk ook door de scherpe regels in Amerika. Weet je dat dat scheelt, waar het moederbedrijf zit. NSM bijvoorbeeld doet het uitste kend sinds het bedrijf Noors is. Dat was vroeger met die Italianen anders. Een 'moe der' uit het zuiden ligt veel moeilijker op dit gebied." Goed, laat het niet slecht gaan. Toch roept de provin ciale afdeling vaak het beeld op van een papierwinkel. Zo als nu weer een milieube leidsplan wordt voorbe reid. het lijkt alsof ze wer ken aan een grondwetswijzi ging, zoveel werkgroepjes, begeleidingscommissies en inspraakkanalen. De Vries- Hommes: „Luister, je kunt ook twee mensen in een kan toortje zetten en tegen ze zeg gen: je komt er niet uit voor dat plan rond is, maar dan wordt er van alle kanten op geschoten. Daarom is het be ter er zoveel mogelijk men sen, afdelingen bij te betrek ken, ook al omdat je daarmee het milieubesef in de ambte lijke staf verbetert. Dat is heel belangrijk hoor." Ze wil geen 'rapporten van een meter dik'. „Maar je hebt wel een plan nodig. Men scheldt toch ook dat ik ad hoc-besluiten neem over de slibstortingen. Kom met een slibplan, zeggen ze. Akkoord, maar daar heb je landelijk richtlijnen voor nodig en die zijn er nog niet. Onze provin ciale werkgroep loopt daar dus op vooruit, wij kunnen echt niet sneller. Trouwens, wat moet je anders doen dan per gelegenheid beslissingen nemen, als je op problemen stuit en er zijn nog geen plan nen, geen structuren. Daar werken we intussen aan, maar het blijft toch vaak schipperen." Strategisch hebben Gedepu teerde Staten onlangs de Zeeuwse toekomst verkend, met als verrassende uitkomst dat de bestuurders het groene hart van de provincie willen koesteren. Milieubeleid voor op.. „Ja maar," nuanceert ze direct, „we brengen ook zone ringen aan, want zonder eco nomie kunnen we ook niet. Kanaalzone en Sloegebied, daar moeten we het toch van hebben, daar kun je ontwik kelingen concentreren. Als het maar past in een milieu beleid. Dat is eigenlijk het uitgangspunt: van de lucht kun je niet leven, maar van vuile lucht ga je dood." De jubilarissen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Acht le den van het rk Dameskoor en een lid van het rk Man nenkoor uit Sas van Gent zijn zaterdagavond tijdens een jubileumdienst van het koor in de rk kerk in de bloemetjes gezet. Evenals het jubilerende Da meskoor zelf, vierden de acht dames hun zilveren jubileum. De jubilarissen zijn leden van het eerste uur en zingen al 25 jaar. Reden voor het kerkbe stuur de zingende dames eens uitgebreid in de bloemetjes te zetten. Dat gebeurde zaterdag avond kort na de preek. De zilveren jubilarissen ont vingen uit handen van pastor M. Erpelinck de zilveren me daille van de Gregorius Ver eniging als blijk van waarde ring voor hun jarenlange inzet. Mevrouw Fassaert gaf de da mes namens het kerkbestuur bloemen. Daarnaast waren er voor de jubilerende leden tal van felicitaties, waaronder fe- licitatiekaarten van mevrouw van Rest, burgemeester van Sas van Gent en van collega zangkoren uit de omgeving. De feestelingen toonden zich zeer ingenomen met al deze hulde blijken. De negenjubilarissen zijn: mevrouw U. Bogaert, mevrouw J. Vermoet, mevrouw M. Kalle, mevrouw P. Hemelaar, me vrouw J. Bruggeman, me vrouw R. Vermoet, mevrouw F. van de Calseyde, mevrouw L. Nelen en de heer K. van Dorst. Na afloop van de dienst vierde het jubilerende zangkoor hun jubileum in de Royal. Samen met het herenkoor en onder het genot van koffie met gebak, ge noot men van een ontspan nende avond met conferencier Frans de Schepper. CLINGE - De automobilist P. D. uit Hulst ramde zondag avond laat een aan de Gra venstraat te Clinge gepar keerd staande personenauto. Hij werd door de rijkspolitie een adem analysetest afgeno men waaruit bleek dat hij te veel had gedronken. Behalve een proces verbaal kreeg hij een rijverbod opgelegd. Bij de botsing werden beiden voer tuigen zwaar beschadigd. HULST - Op de kruising Zoe- tevaartstraat- Van de Mael- stedeweg te Hults verleende gistermorgen de automobilist L. V. uit Aartselaar (B) geen voorrang aan een vrachtwa gen met oplegger bestuurd door A. D. uit Terneuzen. Het bleef bij materiële schade aan beide voertuigen. TERNEUZEN - Namens het aannnemersbedrijf GTI werd gistereen bij de gemeentepo-j litie aangifte gedaan van in braak in een loods staande op het terrein van het in aan bouw zijnde streekziekenhuis De Honte aan de Vlietstraaf in Terneuzen. Men had zich; toegang verschaft door het forceren van het hangslot. Uit de loods verdween onder an dere een lastafel en verder vier metalen gereedschapkis-, ten met inhoud elk met een waarde van 350 gulden. BRESKENS - Bij de firma Verduijn Suikerwerkfabriek aan de Julianastraat heeft men in de nacht van zondag op maandag getracht een vrachtauto te stelen. Door een ruitje van de vrachtauto ka-, pot te maken is men de auto binnen gekomen. Men is er, echter niet in geslaagd de auto mee te nemen. Wel wasj het dashboard van de auto i vernield. De reden dat men er niet in geslaagd is de auto mee te nemen was een defect contactslot. KINDERPOSTZEGELS - Het comité Kinderpostzegels Sas van Gent staat vanaf woens dag 16 november tot en met vrijdag 18 november met een stand in het postkantoor. Da gelijks kunnen er van 9.00 - 12.30 en van 14.00 - 17.00 uur kinderpostzegels en -kaarten worden gekocht. KINDERPOSTZEGELS - In het postkantoor te Biervliet kunnen op vrijdag 18 novem ber weer kinderpostzegels en -kaarten worden gekocht. Het comité Kinderpostzegels is 's middags van 15.30 - 17.30 uur met een stand aanwezig. BINGO-DANSANT - De soos De Hoekse Rakkers houdt za terdag 18 november een dans avond waar tevens bingo, wordt gespeeld, aanvang 20.30 uur. Deze avond is de eerste van dit soort in het nieuwe! seizoen. In december is een avond gepland waar kan worden gekaart in jokeren en bieden zonder roem. KINDERINSTUIF - De Hoekse Rakkers houdt woensdag 16 november een kinderinstuif. Kinderen van de basisschool zijn welkom vanaf 14.00 uur. Er kan wor den geknutseld, geplakt, ge knipt en in de keuken kunnen de kinderen zelf bakken. In de soos is muziek en kan ge danst worden. ACHTKAMP - Het tweede onderdeel van de achtkamp wordt vrijdag 18 november gespeeld. Deze avond is vol leybal gepland, een mooie kans voor volleybalvereni ging Philippine om iets te doen aan de laatste plaats die het verworven heeft op de eerste dag van de achttkamp. Bij het eerste onderdeel, bas ketbal, werd TCAZ winnaar en kreeg acht punten. 2. De Zwaan 7, 3. DIOK 6, 4. zaal voetbal Marinet 5, 5. De Kan jers 4 met joker 8, 6. biljart club Marinet 3, 7. De Reisduif 2, 8. volleybalvereniging Phi- lipine 1 punt. Het onderdeel vrijdag begint om 19.00 uur. ZAALVOETBAL - DFO (Door Familie Opgericht) houdt zondag 20 november het vijfde zaalvoetbaltoernooi in sporthal 't Sportuus te Axel. Er wordt gespeeld in twee poules, waarna kruisfi nales en finales volgen. In poule 1 spelen DFO (Zaam slag), Molenhoek (Hoek), Fam. Buys (Zaamslag) en J. Bruintje (Sluiskil). In poule 2 doen mee Marine Service (Terneuzen),1 Fam. De Putter (Sluiskil), Broomchemie (Ter neuzen en Chamori (Sas van Gent). Het toernooi begint om 13.30 uur en de finale is rond 18.00 uur. Er zijn bekers voor de topscorer van het toernooi en vroor de minst gepa- seeerde keeper. De leiding is in handen van de scheids rechters E. Seghers en M. van Hese. MIDDELBURG (ANP) - Het provinciaal bestuur van Zeeland stemt in met de plannen van Rijkswaterstaat om 180.000 kubieke meter zwaar verontreinigd baggers lib op te slaan in de ongebruikte haven van Hansweert. r\ De provincie eist wel dat Rijks waterstaat onder meer duide lijk aangeeft waar het slib vandaan komt en hoe ernstig het is vervuild. Om inzicht te krijgen in de mate van verspreiding van de zware metalen die uit het slib afkomstig zijn, moet elk jaar een monster worden genomen in de dijk aan de noordzijde van de opslagplaats. Het schei den van het verontreinigd slib is volgens de provincie te duur. Bovendien is het nog onduide lijk waar het vervuilde deel dan moet worden opgeslagen. Overigens lopen er nog be-1 zwaarschriftprocedures tegen de plannen. Het provinciaal bestuur werkt aan een beleidsplan., waarin nader wordt ingegaan op de problematiek van ver ontreinigde waterbodems en berging van vervuild slib op de lange termijn. De beoogde op slagplaats in Hansweert is vol gens de provincie een defini tieve oplossing, die snel kan worden aangelegd en milieu hygiënisch verantwoord is. Van onze correspondent GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft in de nacht van zondag op maandag vijf Hagenaars aangehouden en in verzekerde bewaring ge steld. Het vijftal wordt openbare geweldpleging ten laste gelegd. Alle vijf maakten ze deel uit van een rugbyteam dat zon dagavond in de Goese sporthal een wedstrijd hadden verloren met 48-0. Na afloop togen ze naar een café op de Grote markt in Goes. Op een gegeven moment vond de uitbater dat de gasten genoeg hadden ge dronken en wilde niet meer tappen voor de Hagenaars. Dil zinde hen niet met als resultaa dat ze hun lege glazen kapots, loegen op de toonbank. Omdat hierna op hun bestelling toch geen verse pinten bier werden getapt gingen ze over tot har- dere maatregelen en sloegen^ enkele barkrukken aan digge len. gewaar- xi De inmiddels schuwde politie verscheel daarna ten tonele. Vijf agenten^ met in hun kielzog twee poli tiehonden die nog het meeste ontzag bij de Hagenaars inboe zemden, brachten de rust in he café terug. De aangerichti schade bedraagt enkele hon derden guldens.

de Stem | 1988 | | pagina 17