IEN NSEN Ethyleenplaag Waasland nog duister PRISE BOM 'Hier zit het braafste deel' IMARKT AND 'Mensen zonder baan hebben weinig invloed' rS-b neleman/ 'WE MOETEN DUIDELIJK MAKEN DAT HET ONS ERNST IS' f K0RT,f! Commissie Hulst vreest voor hogere vuiltarieven Slopers op podium van concertzaal Terneuzen bouw/toffen zundert J BEVEREN - Een twee jaar I durend onderzoek naar ethyleenvervuiling in het I Waasland heeft nog geen duidelijke conclusies opge- I leverd. AAEDBEIENKWEKERS NA TWEE JAAR ONDERZOEK NOG WEINIG VERDER i TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie voerde gisteren beschaafd actie. Na een rustige bijeenkomst in de Terneuzense dansschool Bil- j derbeek, trok een politie-karavaan met loeiende sirenes en zwaailichten door Zeeuwsch-Vlaande ren. Rechter Politiek mse Koerier. MEERDERHEID POLITIE WIL HET VERZET RUSTIG OPBOUWEN Rondrit Petitie Lange weg DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 C. Cruson praat over Hugenoten NCB-kring Oostburg in Den Hoekzak Ziekenhuis opgeleverd KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN drukke |nu al zo- horeca- speciale fn ge- is opge- alle lenbijde En. |n met er- om even ügingen [aarschijn- |een baan i proberen pellen: itten-Leur rhout ten 01150- B I J A S B pén vakje benutten. Ivertentie wordt in een groter lom de advertentie met het belangrijkste J )rt en bondig. lonnummer in de advertentie op. ,n gemakkelijk en snel. DE ZIJKANT HET BEDRAG alen. Voor toezending van brieven 3,50 extra te betalen. Als een groene betaalcheque of een pén giro- of bankoverschrijving) betaling ontvangt u een |r wij u echter f 4,- ikening moeten brengen. an Dagblad De Stem, jreda. ps, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 eiop. 9.00-18.00 u zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND T27 I ','an onze verslaggever Het onderzoek werd verricht door de Katholieke Universiteit Leuven, naar aanleiding van bladkrul- verschijnselen bij aardbei en tomatenplanten in de grensgemeente Beveren en inZwijndrecht. De verschijnselen werden door de aardbeienkwekers voor het eerst opgemerkt in 1985 en 1986. Meteen al rees het vermoeden dat een te grote concentratie ethyleen in de lucht de boos doener was. Besloten werd daarom een meetcampagne op touw te zetten, verspreid over twee jaar. Op dertien plaatsen werden voordurend luchtmon sters genomen en noteerden de kwekers nauwgezet zaken als windsnelheid, windrichting en gewastoestand. Met die gege vens in de hand kon worden bekeken of de chemische indu strie ten noorden en ten oosten van het gebied de veroorzakers van de vervuiling kon zijn. Uit het onderzoek bleek dat de vervuilingswaarden flink schommelen, terwijl ook dit jaar een toename is geconsta teerd ten opzichte van 1987. Een duidelijk patroon zit er niet meteen in. Wel blijkt dat er bij noordenwind vrijwel steeds op donderdag een opmerkelijk hoge concentratie ethyleen in de lucht zit. Het is, zo menen de onderzoekers, een moeilijke zaak om één bepaald chemisch bedrijf met beschuldigende vinger aan te wijzen. Immers, het zou ook nog eens kunnen dat de bron moet worden ge zocht bij allerlei pijpleidingen •Jie in de Wase bodem liggen. Om daar achter te komen is een diepgaander onderzoek nodig. Daarbij zou dan ook het ver band tussen de ethyleencon- centratie en de groei van de aarbeien bestudeerd moeten worden. Dit jaar heeft maar één kweker melding gemaakt van effect van de vervuiling op de aardbeien. Volgens de on derzoekers een bevestiging van het vermoeden dat er bij de planten een soort 'ethyleenge- wenning' op treedt. Nog dit jaar zal bij het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek voor Nijverheid en Landbouw een aanvraag worden inge diend voor een verder onder zoek. Politie voert beschaafd actie Van onze verslaggever Op die tocht door het uitgestrekte werkterrein probeerde de politie haar strijd vooral onder aandacht van de poli- I tici te brengen. Daarom belden de actievoerende agenten in alle gemeenten aan bij het gemeentehuis. Aanvankelijk was het ook de bedoeling in drukke winkel straten en op de veerpleinen in Breskens en Perkpolder pam fletten uit te delen. Om bij het mislukken van de onderhande lingen met de overheid nog wat I achter de hand te hebben, werd die actie voorlopig uitgesteld. Voor de agenten de straat op gingen, drukten bestuursleden I van de politiebonden hen op het hart 'vooral publieksvrien- j delijk te zijn'. „De rechter heeft de grenzen aangegeven. Daar moeten we ons aan houden. Als de rechter weer moet ingrijpen zijn we even ver", aldus de woordvoerders van de bonden. Een van de sprekers was H. Meier voorzitter van de Alge meen Christelijke Politiebond I die na zijn toespraak pijlsnel vertrok. Aan het eind van de goed be zochte bijeenkomst in Terneu- zen werd door een deel van de aanwezigen gevraagd zoveel mogelijk 'ludieke acties' over boord te zetten. „Het ludieke moet eraf. We moeten iedereen duidelijk maken dat het ons ernst is". In Terneuzen stapte ook staats secretaris van Binnenlandse Zaken, mevrouw De Graaf- Nauta binnen. Zij was gisteren op werkbezoek in Zeeuwsch- Vlaanderen. De staatssecreta ris kreeg een petitie aari'gebo- den. Die kreeg ook Terneuzens burgemeester C. Ockeloen in zijn hoedanigheid als voorzit ter van de gezamenlijke ge meentebesturen. De Graaf- Nauta en Ockeloen deden er verder het zwij gen toe. Veel politici waren gisteren overigens niet aanwezig in de Terneuzense dansschool. „En dat is jammer", vond Eric Kint, de kersverse groepscomman dant van Axel. „Het gaat vooral om de politiek. Wij moe ten de politiek achter ons krij gen. Nu zijn we voorpagina nieuws, morgen zijn de mensen alweer vergeten waar het om gaat. Als de politiek ons niet steunt, komen we nergens". Ook in de rest van Zeeland voerde de politie rustig actie. „We zijn begonnen met bijeen komsten op de diverse bu reau's", vertelde woordvoerder Schot. „Daarna zijn de agenten naar de Middelburgse Loskade gegaan. In colonne zijn zij naar Vlissingen, naar het Stadhuis plein, gereden. Daar heb ik nog een toespraak gehouden en ook burgemeester J. van der Doef. Hij liet weten achter onze ac ties te staan". De politie deelde tussendoor pamfletten uit aan het publiek. Schot: „We hebben ook nog de actiebereidheid van de politie gepeild. Uit alles bleek dat men bereid is actie te blijven voe ren". RU! Bij aankoop van j een complete t" gg of een paar contactlenzen. pnnebrillen, skibrillen en kant en klare look-™* Van onze verslaggever HULST - De Hulster financiële commissie vreest dat het niet bij de ene verhoging voor de huisvuiltarieven zal Wijven, die volgend j aar wordt doorgevoerd. Hoewel wethouder G. van de Voorde de commissieleden pro beerde gerust te stellen slaagde bij er niet in de twijfels weg te nemen. Volgend jaar gaat het tarief voor het ophalen met vijf pro cent omhoog. Daar komt ook b°geens bedrag van achttien Hulden bovenop voor de huur van een rolemmer. „Bij de in dring van dit systeem heb- Mn wij de vrees voor tariefs verhogingen al uitgesproken", betoogde W. de Brouwer (Ge meenschappelijke Belangen). «ik ben hier niet blij mee. Ik oud er een wrange smaak aan over'. Volgens B. Martens (PvdA) Hrtft kriefsverhoging wel- nodig geweest als B l destijds nog een offerte en gevraagd aan een an- ophaaibedrijf. „De meer heid van de raad", viel A. de BowHWD) hem bij, „wordt nu H oonfronteerd met de eigen J'lssing om toch met Boon in Zeetegaan". heeft de verhoging vol- S wethouder Van de Voorde venter mets mee te maken. Het erin dat er meer afval aangeboden dan ver een "*^aar als we eenmaal jaar draaien, dan kunnen 6 pas echt met zekerheid zeg gen wat de invoering voor de rolemmers voor het tarief zal betekenen". Volgens de wethouder heeft de stijging van het vuilaanbod te maken met de verbetering van de economie, waardoor ge zinnen meer kunnen kopen en dus meer afval produceren. Aan de andere kant zei hij de indruk te hebben dat met de invoering van de rolemmers hoeveelheden afval zijn meege geven die mensen wellicht al een tijdje hadden liggen. Discussie ontstond er nog over het prijsverschil dat par ticulieren en bedrijven aan rei nigingsrechten moeten betalen. Immers, voor precies dezelfde emmer moet een bedrijfje aan zienlijk meer in de beurs tas ten. Met name H. Vercauteren (CDA) zij dat verschil te groot te vinden. Van de Voorde stelde echter dat elk bedrijfje, hoe klein dan ook, meer vuil produ ceert dan een particulier. „Maar veel mensen stampen hun emmer ook goed vol", wist De Booij. Toen de wethouder erop wees dat gelijktrekken van particulieren en kleine be drijfjes onvermijdelijk een nieuwe algehele tariefsverho ging tot gevolg zou hebben de den de commissieleden er ver der het zwijgen toe. Een politiemuts want de pet is opgestuurd naar Den Haag (foto boven). Een boterhammetje buiten-dienst (foto links) GEEN SPANDOEKEN met knetterende teksten. Geen striptease en geen boegeroep toen staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mevrouw De Graaff- Nauta binnen stapte. De actievoerende politie uit Zeeuwsch-Vlaanderen hield zich rustig en beperkte de acties tot een rondrit in het werkgebied. Dat stemde de bestuursleden van de politie-bonden tevreden. Voor alles moest vermeden worden dat de politie zou overgaan tot niet toegestane acties. Toch werd in Terneuzen duidelijk dat binnen de politie de meningen verdeeld zijn. Een deel wil harde acties, de meerderheid wil het verzet rustig opbouwen. Vandaar dat er in de Terneuzense dansschool Bilderbeek geen sprake was van een wilde tango of rumba, maar van een beschaafde Weense wals. Door Romain van Damme JAAP BOSMAN, Zeeuws- Vlaams bestuurslid van de Algemene Christelijke Po litiebond, was laatst op een bijeenkomst in Rotter dam. „Daar zei iemand, de overheid zaait wind en zal storm oogsten. De orkaan komt eraan". In Terneuzen was gisteren slechts sprake van een bries je. De Zeeuws-Vlaamse poli tie, bijeen in dansschool Bil derbeek, voelde zich nog niet geroepen de barricades op te gaan. De bijeenkomst begon rustig, bleef rustig en ein digde rustig. „Hier zit het braafste deel van de politie", wist een van Terneuzense dansschool Bilderbeek zit vol met onte vreden leden van de Zeeuws-Vlaamse politie. - FOTO'S WIMKOOYMAN de aanwezigen te melden. „Een groot deel wil er wél mee stoppen. Die mensen zeg gen, vijf jaar geleden voerden we actie met stickers, gingen we ook de straat op. En het heeft niets geholpen. We heb ben nog niets. Die mensen zijn niet gekomen. Die zijn het beu". Dat werd gisteren niet voor de microfoon gezegd. Toch bleek aan het eind van de bij eenkomst dat ook het geduld van de politie uit Zeeuwsch- Vlaanderen bijna op is. „We moeten af van het ludieke. Dat is allemaal leuk voor het publiek. Maar wij kopen er niets voor". En Eric Kint, de kersverse groepscommandant van Axel: „Die acties zetten geen zoden aan de dijk. We moeten er voor zorgen dat niet alleen het publiek, maar ook de politiek achter ons staat. Daar gaat het om, an ders bereiken we niets". 'Aanvallen' schalde het di verse keren uit de boxen van de geluidsinstallatie. Maar toen Jaap Bosman na de toe spraken vroeg wie er sugges ties had voor een 'vriende lijke actie', bleven bruikbare voorzetten achterwege. „Nou, laat ons dan maar eerst een bakje koffie doen. Zoiets houdt de brains draaiende". Dat hielp. Na de pauze kwa men er een paar voorstellen op tafel. „We kunnen bij de veerboten pamfletten uitdelen", stelde de groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen voor. „Of we gaan met een grote groep voetsurveillance in de win kelstraten doen". „Toch maar niet doen", meende iemand anders. „In Sluis en Hulst lo pen veel Belgen. Die hebben in feite niets te maken met onze acties". Veel keus was er echter niet. Daarom werd gekozen voor een rondrit door Zeeuwsch-Vlaanderen en bleven de schoppen en be zems thuis. Die wilde G. Doosje, de Oostburgse groepscommandant, meene men. „Dan kunnen we onder weg af en toe stoppen om de vuiligheid van de weg te ha len. Want zo worden we nu toch behandeld. We zijn er al leen maar om de vuiligheid op te knappen". De politiek had toen al zijn zegje gedaan. Dat was vlug gebeurd omdat de meeste po litici schitterden door afwe zigheid, al betuigde de PvdA- Terneuzen steun via een tele gram. Slechts zes raadsleden waren naar het actielokaal gekomen. Het raadslid André van Himme (Links Perspec tief Terneuzen) beloofde bij de eerstvolgende raadsverga dering een motie in te dienen. Hij kreeg meteen steun van D66'er Arends en applaus. Zeeuws-Vlaamse burgemees ters waren op dat moment in geen velden of wegen te be kennen. Drie van hen volgden staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mevrouw De Graaf-Nauta op de voet toen die de zaal binnenstapte. C. Ockeloen van Terneuzen, A. Kessen van Hontenisse en J. van Rest van Sas van Gent hielden echter de kaken op elkaar. En ook mevrouw de staatssecretaris, op werkbe zoek in Zeeuwsch-Vlaande ren, voelde zich niet geroepen het gehoor toe te spreken. Wel zei ze de haar aangeboden pe titie mee te nemen naar Den Haag. Daar zullen ze zeker nog meer horen van de politie. Want in zijn toespraak liet Sjaak Krombeen van de Ne derlandse Politie Bond duide lijk merken dat het zo niet langer kan. „De politie-sala- rissen zijn voor het laatst herzien in 1972 door uitvoe ring van het rapport Boot. De werkdruk is sindsdien sterk toegenomen. Voor ons is de boot nu aan". Krombeen haalde er zelfs de verloren WK-finale van Oranje in München bij. „Wij verloren eind '83 de slag met de minis ters. Dat kwam hard aan. Net zo hard, zo niet harder als verlies van het Nederlands elftal in 1974 tijdens het WK Pas als hier winst tegenover staat, zal dit verlies vergeten worden en is de revanche ge dachte weggenomen. Wij wensen deze nieuwe strijd in winst om te zetten. En ik ver zeker u, wij hebben een lange adem". Dat paste in het straatje van de coördinatoren. Zeventig procent van de Nederlandse bevolking vindt de actie van de politie terecht. „Dat moe ten we zo houden", vond het merendeel van de aanwezi gen. „De burgers hebben we nodig. Daar moeten we mee samenwerken". Maar dat wil volgens Jaap Bosman niet zeggen dat de Zeeuws- Vlaamse politie zal berusten. Integendeel. „Nee, zeker niet. Dit is nog maar het begin. We hebben een lange weg te gaan. Daarom moeten we niet meteen met grof geschut aan komen. Aan wilde acties heb ben we nu niets". Van onze verslaggever TERNEUZEN - Mensen zonder baan zouden zich in groten getale moeten aanmelden als lid van een bewe ging voor uitkeringsgerechtigden, zodat ze meer in-' vloed krijgen in de vakbeweging. Dat is een van de eindconclusies die zaterdag werd getrok ken op de studiedag van het Platform 'Mensen zonder Baan'. Tijdens de studiedag werd geprobeerd een antwoord te vinden op de vraag of werkloosheid bewust in stand wordt gehouden. Na een inleiding van industriepastor Wim Nabbe en een analyse van het werkloosheidsbeleid door Sylvia de Jong, kWamen de deelnemers tot de slotsom dat het over heidsbeleid kritisch benaderd moet worden: „De werkelijke oorzaken van de werkloosheid worden niet aangekaart. Er gens wordt de schuld van het werkloos zijn bij de werkloze zelf gelegd. Je scholingsniveau is te laag of je hebt een ge brek aan werkervaring". Een andere conclusie die werd getrokken, was dat te wei nig haanlozen zich bewust zijn van hun mogelijkheden om zich 'te verzetten tegen alles wat hen overkomt'. „We moeten bewustwording aanwakkeren en in algemene zin veel meer publiciteit geven, langs alle mogelijke kanalen", aldus het Platform. Van onze verslaggever OOSTBURG - Dr. C. Cruzon houdt vandaag in de burger zaal van het gemeentehuis in Oostburg een toespraak over 'Hugenoten in Holland en Zeeland'. Burgemeester J. Kruize van Oostburg zal om 20.00 uur de bijeen komst officieel openen. De organisatie is in handen van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. C. Cruzon is als docent verbonden aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Hij is geboren in Bres kens en Hugenoot. Cruzon heeft een studie gemaakt van de geschiedenis van af stammelingen van Franse Hugenoten die in West-Zeeuws-Vlaan deren wonen. De avond is gratis toegankelijk. Van onze verslaggever OOSTBURG - De NCB-kring Oostburg (West-Zeeuwsch- Vlaanderen) houdt maandag 21 november de kringvergadering in Den Hoekzak in Oostburg. De bijeenkomst begint om 10.00 uur 's morgens. Tijdens de vergadering wordt veel aandacht besteed aan de wijze waarop door de NCB belangenbehartiging en dienstverlening worden ver zorgd. Hiervoor is NCB-secre- taris A. Heijmans aanwezig. Na de pauze, zo rond 13.30 uur, is het woord aan de voor zitter van de NCB, A. Latijn houwers. Hij gaat tijdens een inleiding in op actuele zaken in de land- en tuinbouw en de po sitie van de agrariër als onder nemer. TERNEUZEN - Tijdens een be sloten bijeenkomst is gisteren het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen aan de opdracht gever, de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, opgele verd. Dat is anderhalve maand eerder dan aanvankelijk was gepland. Toen op 17 september 1986 werd gestart met de bouw werkzaamheden ging men er van uit dat de nieuwbouw op 1 januari 1969 kon worden opge leverd. Het nieuwbouwproject is ge realiseerd binnen het investe ringsbudget van 85 miljoen gulden. Nadat op 17 september 1986 de bouw was gestart kon staatssecretaris Dees op 9 okto ber de eerste paal slaan. Pre cies een jaar later, 9 oktober 1987, werd het hoogste punt be reikt. De volgende stap is de inge bruikname van het ziekenhuis. Daarvoor vindt op 14 december de patiëntenverhuizing plaats vanuit de huidige ziekenhuizen in Hulst, Terneuzen en Sluiskil. DE sloop in de Terneuzense binnenstad vordert gestaag. Is het resultaat van het werk van Kegels sloopbedrijf al enige tijd zichtbaar, gisteren kon het Breskense bedrijf Vermeulen aan de slag.. Voortvarend werd de voormalige Concertzaal aangepakt. Binnen de kortste keren waren muren gesloopt en was het vroegere toneel, eventjes, zichtbaar. Een paar forse stoten van de kraan en toneel en arcade, waarop en waarbinnen menig lokaal toneelspeler ooit triomfen vierde was wegge vaagd. Nog een paar weken en dan prijkt tussen Nieuwstraat en Burgemeester Geillstraat een grote open vlakte. Niet voor lang, want al snel beginnen de bouwwerkzaamheden voor het nieuwe winkelcentrum. - fotowimkooyman

de Stem | 1988 | | pagina 13