9.95 a de ketting vanwege illegale aanvoer vis Rode Kruis: Rijk moet geld geven voor extra taken Zeeuwsch-Vlaanderen klaar voor rampenbestrijding VANDAAG GROTE PROTEST-BIJEENKOMST IN TERNEUZEN Zeeuwse kotter aan Sinterklaas arriveert in Terneuzen tv defekt? atie jhense" B.V. /er met een ander MARIJKE LEASING CENTRUM JANSEN B.V. eel Z.-Vlaanderen. eparatie Ederij W. Braat 01620-55292 Technica Nova Oosterhout 0.321. BELFOON .320.05 TERNEUZEN - De actie coördinator van de Zeeuws- Vlaamse politie, J. Bosman, sluit niet uit dat de vanmor gen in Terneuzen vergade rende politiemensen van daag al de straat op gaan om hun protest tegen de rege ring kracht bij te zetten. Schip aan de grond gelopen MAANDAG 14 NOVEMBER 1988 Prins Emiel I blijft in Hulst li Hofdames II Muziek Onderhandelen Pleister OEFENING PARADE '88 BEWUST SLAGKRACHT VAN RODE KRUIS Zenuwachtig Nepbloed Broodjes Incidenten A97 oor en winkel. KTV Philips ctv-k8, met lampen, voor de knutse laar, 20,-. 076-223802 Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor- heen 295,-. Tevens voor al uw Bocht 35,076-141517. Bel Geen voorrijkosten Eigen technische dienst Arendshof 59-63 den Rijn oedige indiensttreding OED LOON tel.nr. na 17.00 uur Boon 02521-12197. praten n apart nieuwe g kunnen café waar EUW sn, bel de Babbelfoon als u trek in fijn gesprek volwassenen 50 ot. p.m. et casino en verliest u dan met Marijke of met ande- over lesbische vrouwen >ben of de comeback van Jlarijke-Jijn kunt u dit alle- stert gewoon naar wat an- i. lur per dag aanspreekbaar Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 Actie Zeeuws-Vlaamse politie Van onze verslaggever Hij verwacht zo'n honderd agen ten in dansschool Bilderbeek, on geveer de helft van het totale aantal dat in Zeeuwsch-Vlaan deren werkt. Van het overige deel is er een aantal op de politiebureau's aan het werk en de overigen zijn vrij of hebben ziekteverlof. „Het werk van de politie zal er zeker niet onder lijden. We hebben het zo geregeld dat de taken goed worden waargenomen. En als er werkelijk iets ernstigs gebeurt, weten ze waar we zitten. Iedereen is onmiddellijk op roepbaar in het geval van een calami teit", aldus Bosman. Hoofddoel van de bijeenkomst is met de leden van de Algemeen Christelijke Politiebond, de Neder landse Politiebond en de Algemene Nederlandse Politie Vereniging te praten over acties te voeren tot 14 de cember, de datum dat de Tweede Ka mer de politiebegroting bespreekt. Maar misschien krijgt de vergadering vandaag meteen al een staartje. De coördinator van de Zeeuws-Vlaamse politie, J. Bosman, sluit niet uit dat de agenten zich net als hun collega's op een bijeenkomst in Vlissingen, Goes of Middelburg, op straat begeven. „Ik heb wel gemerkt dat veel mensen lu dieke acties niet meer zien zitten. Die zijn er al teveel geweest. Het kan best zijn dat we besluiten in optocht naar het gemeentehuis te gaan". Bosman noemt een aantal voorbeel den van acties waartoe de leden van de bonden eventueel kunnen beslui ten. Hij benadrukt dat het niet om wilde acties gaat, maar dat de Zeeuws-Vlamingen zich stipt aan de plannen van hun hoofdbesturen hou den. „We zouden kunnen kiezen om bij lichte overtredingen als het niet branden van de fietslamp of een par- keerfout, niet meer te schrijven. Het is moeilijk om acties te kiezen, want we zijn ons zeer bewust van onze maat schappelijk taak. We mogen niet te ver gaan. Een ander voorbeeld is dat we precies volgens de regels zouden gaan werken, een soort stiptheidsactie dus". Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken mevrouw De Graaff-Nauta onderbreekt vandaag een werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen om aan wezig te zijn tijdens de bijeenkomst. De politiemensen overhandigen haar dan een petitie waarin ze aandringen op een betere behandeling. De burge meester van Terneuzen, C. Ockeloen, krijgt als voorzitter van de gezamen lijke gemeentebesturen in de streek ook een exemplaar. Op de vergade ring van deze ochtend is de voorzitter van de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) in Utrecht, H. Meier, een van de sprekers. Volgens Bosman willen bijna alle politiemensen in Zeeuwsch-Vlaande- ren dat er acties komen. „Er is een ca tegorie die vindt dat we nog veel te tam en te slap zijn. Die wil harder op treden van onze kant. Aan de andere kant is er een groep die zich zeer be wust is van het feit dat ze in een die nend beroep zitten. We zitten in een hele moeilijke positie, waarin kiezen niet gemakkelijk is. Dat is waar het kabinet ook vanuit gaat. Persoonlijk hoor ik zelf ook bij die laatste groep. Want je zult maar een ongeluk krij gen en op het politiebureau te horen krijgen dat ze je niet helpen". MIDDELBURG (ANP) - Een van de vijf viskotters uiit Arnemuiden en Vlissin gen, die zich hebben schul dig gemaakt aan de illegale aanvoer van vis in het Bel gische Zeebrugge, is door de Middelburgse rechter voor de rest van het jaar aan de ketting gelegd. De eigenaren van de vier an dere vissersschepen kwamen er af met een 'laatste waarschu wing': volgende overtredingen van de vangstbeperkende maatregelen worden wel be boet. Het gaat om voorlopige, in besloten zitting door de rechter genomen maatregelen. Er komt nog een openbare zitting, zoals volgens de de richtlijnen van de wet Economische Delicten moet. Alle vijf vissers kunnen dan in principe bij een nadere toetsing alsnog beboet worden. In België hangt hun boven dien ook nog vervolging boven het hoofd wegens de aanvoer van ondermaatse vis. De raadsman van de vissers over weegt om die reden in beroep te gaan tegen het stilleggen van de kotter: 'De visser wordt an ders dubbel gepakt.' Van onze correspondent TERNEUZEN - Het Thaiwanese containerschip Ming Sun, SO.OOObrt, is zaterdagavond omstreeks half acht in 'de pas van Terneuzen' tussen boei 6 en boei 8 aan de grond gelo pen. Vijf sleepboten, drie van de URS, één van Muller bv en één van Mi.ltraship bv, slaagden erin het schip kort na middernacht vlot te trekken. De Ming Sun heeft bij de stranding geen schade opgelopen. Na een door de bevoegde autoriteiten ingesteld onderzoek kreeg het schip toestemming zijn reis naar zee voort te zetten. De oorzaak van het aan de grond lopen is niet bekend. Wel dat het gebeurde tijdens mist en er een Belgische loods aan boord was. Van onze correspondente 88 HULST - Het jubileumjaar van de Carnavalsvereni- ijijijij ging de Vossen in Hulst is gezellig ingezet. Vrijdag 11 ;S$ november kwam even na elf uur Prins Emiel den Eer- Si:::! sten uit een taart gesprongen. Hij regeert straks voor |8 de vierde maal over de carnavalvierders. 88 De leuze '22 jaor hossen mee de Vossen' werd in praktijk ge- :ji;:j!; bracht tijdens de feestavond. De Havenzangers zorgden voor i;S:i: een juiste sfeer en het was gezellig druk in Zalencentrum :8S 'Tiffany'. De Boerenhofkapel 'de Kallesaien' warmde de SijS dansers op en met de Havenzangers sloeg de vlam goed in de jSjlj: pan. SiS: Voorzitter Piet van de Kerkhove stelde om 23.00 uur de Raad ISiS van Elf voor met de twee nieuwe leden Etiënne Wentzler en jljijij: Ronny van Waterschoot. Ook werden Pliessie Lex van Rie SiS en de twee charmante hofdames, de tweeling Marie Louise SS;! en Marie Cecile Ivens aan het publiek voorgesteld. De hof- SiS dames reden de taart met Prins Emiel den Eerste binnen. :SSi Deze hield zijn toespraak ondanks het (twee maal elf) jubi- S;S: leum erg kort. SiS De Havenzangers namen het initiatief snel over: de muzi- iSiS kanten verleidden de aanwezigen de beentjes eens goed van S8 de vloer te halen. In de tweede zaal speelde Eddy's Combo. S;S Nadat het muzikale gedeelte voorbij was bleven de 'echte' iSS Vossen nog lang nakaarten. iS8 MEER NIEUWS OVER '11-11'-VIERING OP ZEELAND 2 Van onze verslaggever NIEUWVLIET - Het Rode Kruis in Zeeuwsch-Vlaande ren verwacht van de overheid extra geld in verband met de overname van het werk van de Bescherming Bevol king (BB) bij rampenbestrijding. Sinterklaas moest in Ternevzen heel wat kinderen begroeten. Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdagmiddag om kwart voor twee zette St. Nicolaas weer voet aan wal in Terneuzen. Aan de ponton van de voormalige veerha ven hadden duizenden kinderen met hun ouders zich verzameld om de goedheiligman en zijn 25 zwarte Pie ten toe te juichen. Hij werd verwelkomd door de legendari sche figuur van kapitein Willem van der Decken. Voorafgegaan door harmonie De Vliegende Hollander maakte Sinterklaas, gezeten op een grijze schimmel, een rij toer. Ook dit jaar reed er in de stoet weer een wagentje mee van de projectgroep anti-vandalisme. De Noordzeeruiters wa ren met achttien paarden vertegenwoor digd. De Sint en zijn gevolg werden in het stadhuis officieel ontvangen door burg meester C. Ockeloen. - FOTO WIM KOOIJMAN Evenals voorgaande jaren had de bis schop uit Spanje ook dit jaar weer een ca deau voor de gemeente Terneuzen meege bracht. Dit jaar had de Sint allerlei spel letjes meegenomen voor de kinderafde ling van het nieuwe streekziekenhuis De Honte. Burgemeester Ockeloen overhan digde de spelen aan twee zusters van de kinderafdeling. Hierna maakte de stoet nog een rijtoer door Terneuzen. De goedheiligman liet zich afgelopen weekeinde ook alvast in Breskens zien. Dat zei P. Apers, Rode Kruis- voorlichter, zaterdagmiddag na de grote Rode Kruis-oefening in Nieuwvliet. De oefening kostte het Rode Kruis ruim ze venduizend gulden, terwijl de overheid voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen slechts vijfduizend gulden per jaar be schikbaar stelt. De overname van de BB- taak gaat officieel per 1 januari in. „De overheid moet voor dit soort zaken, die ons immers worden opgelegd, in de buidel tasten. Als ze willen dat we pa raat zijn en blijven, moeten we in de gelegenheid zijn dat op peil te houden. Dan moet er geld bijkomen", vindt Apers. De directie van het Rode Kruis onderhandelt momenteel met het ministerie van Binnen landse Zaken over een nieuwe geldelijke regeling. Apers schat dat Zeeuwsch-Vlaanderen ze ker 20.000 gulden per jaar nodig heeft om het werk naar beho ren te doen. De Rode Kruis-re- gio ten noorden van de Wester- schelde heeft volgens hem een zelfde bedrag nodig. Burgemeester van Oostburg J. Kruize gaf hem tijdens de eva luatiebijeenkomst na afloop van de oefening een 'pleister op de wonde'. Hij deelde de ruim honderdzestig Rode Kruis mensen in de kantine van cam ping De Panneschuur mee dat B en W van zijn gemeente van plan zijn vijftienhonderd gul den aan het Rode Kruis te ge ven. Naar aanleiding van het geldgebrek van de organisatie sprak hij van 'een redelijke wens'. Apers maakte van de gele genheid gebruik nog eens de aandacht te richten op de be hoefte aan materieel voor de rampenbestrijding. Hij vroeg aan Kruize tijdens het overleg van de Zeeuws-Vlaamse bur gemeesters de zaak nog eens aan te kaarten. (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Iedere donderdag orthop. SPREEKUUR schoenen Volgens afspraak semor J>rth°P- tel. 076-148168 schoenen steunzolen en inlays voor alle sport- en trimschoenen Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.-VI.) I Luxbel B.V. in liquidatie De besloten vennoot' schap Luxbel B.V. krachtens besluit van de algemene vergade* ring van aandeelhou ders van 20 oktober Is»" per die datum ontbon den. Het plan van uit kering is ter inzage voot een ieder neergelegd tei kantore van het Han delsregister van de Ka* mer van Koophandel Fabrieken voor Weste lijk Noord-Brabant K Breda. De Vereffenaar- Op Camping International in Nieuwvliet vindt een reünie plaats. De deelnemers bevinden zich al sinds woensdag op de camping en hun gezamenlijke hobby is het maken van strandwandelingen. Enkelen onder hen verzamelen graag oorlogstuig. Geïnspireerd door recente kranteberichten over spectaculaire vondsten, speuren ze het strand af naar projectielen en vinden 'een grote'. Ze besluiten het ding te demonteren en de springstof als materiaal te gebruiken voor een vuur werk ter afsluiting van het samenzijn. Vuurwerk komt er, en het einde van de reünie is er ook meteen. Vrijdagmiddag ontploft de bom en veroorzaakt een ramp langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. foor Joep Trommelen NIEUVLIET-Zó begint het draaiboek van de oefe ning Parade '88, waarmee het Rode Kruis zaterdag vnlde testen of het me disch peloton klaar is voor de overname van de taak van de Bescherming Be volking bij de rampenbe- s tij ding. Het draaiboek volgt de ge beurtenissen na de ontplof fing vrijdagmiddag nauwge zet: De burgemeester alar meert het Rode Kruis. De vier colonnes die Zeeuwsch- Vlaanderen rijk is, zijn vanaf aat moment paraat. Het Rode Hruis komt bij rampen na melijk pas in actie als de plaatselijke hulpverlenings diensten het zelf niet meer aankunnen. Vroeg in de zaterdagoch tend komt de oefening pas echt op gang. Het sein komt door dat de hulp van het Rode Kruis gewenst is en negentig Rode Kruis-vrij willigers ver trekken gezamenlijk vanuit Sas van Gent naar camping International. Enkele span nende uren breken aan. Op het campingterrein zijn ongeveer zestig 'gewonden', van wie er achttien ernstig aan toe zijn. In het begin van de oefening zijn de Rode Kruis mensen vrij zenuwach tig. enmaal aan het werk loopt Met vereende krachten wordt een slachtoffer op een brancard gelegd. - fotoswim kooijman alles als een trein. De gewon den worden opgevangen, krijgen eerste verzorging en een plaats in een gewonden nest. Het Rode Kruis ont fermt zich over hen tot ze met een ambulance kunnen wor den afgevoerd. De Lotus slachtoffers spelen hun rol met een haast ijselijk realisme. Er is veel nepbloed en het Rode Kruis heeft de handen vol snel door te heb ben wat iemand precies man keert. De Sluise burgemeester M. Everaers is naar de oefening komen kijken. Een gewon denverzorger die hem niet herkent vraagt 'meneer, kunt u even helpen' en enkele se conden staat de burgemeester met twee handvaten van een brancard in de hand. Brand weerlieden lopen als een soort scheidsrechter tussen de Rode Kruis-mensen door. Ze moe ten op een formulier aan de hand van vragen hun bevin dingen over het werk noteren. Iets nieuws in de oefening was de Opvang en Verzorging (OV). In de chaos na een ramp gaat het niet alleen om de verzorging van gewonden. Mensen hebben ook opvang nodig, zijn vaak in de war en zoeken een plaats waar ze - voor zover dat gaat - tot rust kunnen komen. De welfare-afdeling van het Rode Kruis leverde de mensen die tijdens Parade '88 voor het eerst dit werk op zich nemen. Nadat de meeste gewonden al zijn afgevoerd, zit een Lo tus-moeder met twee kinde ren zichtbaar bevend bij een meisje van het Rode Kruis. „Hoe is het met je handjes?", vraagt ze haar zoontje. Zelfs het kind speelt de rol perfect. „Gelukkig zijn we allemaal nog bij elkaar", zegt de moe der, zoonlief over de bol aai end. Even later zegt ze dat ze naar het toilet moet. Een man uit het restaurant van de camping zegt dat ze maar even mee moet komen. Het Rode Kruis-meisje wil ook wel even meelopen. Moeder vraagt of de kinderen ook moeten. Een man die de bomontplof fing ook niet zonder geeste lijke schade heeft doorstaan: „Ja, ze kunnen die wc na tuurlijk niet hier naartoe brengen!" Het meisje pro beert hem enige afleiding te geven en vraagt hoelang de man al op de camping was. „Vanaf woensdag", zegt deze. „En nu hebben we niks meer, geen eens geld of eten". „Maakt u zich maar geen zor gen", troost het meisje. „We zorgen wij voor u, zo meteen krijgt u soep en er zijn ook broodjes". „Hoe kon dit toch gebeuren?", vraagt de vrouw die naar het toilet moet met een wanhopige blik in haar ogen. „Ik weet het niet, ik weet het niet", zucht het meisje. Zomaar een voorbeeld van de realistische wijze waarop iedereen die bij Pa rade '88 was betrokken zijn rol invulde. Even later zijn de laatste 'slachtoffers' met een bestel bus afgevoerd en is een plasje nepbloed op een putdeksel het enige wat het Rode Kruis achter heeft gelaten. De brandweerlieden scheidsrec hters leveren hun formulie ren in en later in de middag vindt een bespreking plaats. Regiocommandant J. Valckx: „Ik ben onder de indruk van het geleverde werk. Temeer daar alle mensen er min of meer onverwacht voor kwa men te staan. Ze komen voor allerlei incidenten te staan, die allemaal goed zijn opge lost. Dat stemt me tot grote Een patiënt die op de ambulance moet wachten wordt gerustgesteld. tevredenheid". Ook over de OV is hij zeer te spreken. „Deze mensen hebben aan de toets voldaan. Natuurlijk moet er nog van alles aan ge beuren, we beginnen immers pas. Maar dat wisten we van- tevoren. Het begin is er in ieder geval". Alles op een rijtje zettend concludeert hij stellig: „Zeeuwsch-Vlaande ren is klaar voor de rampen- bestrijding, zonder meer". Teleurgesteld is hij wel over de geringe belangstel ling voor de oefening van de kant van de bestuurders. Alle burgemeesters en ook provin ciebestuurders waren uitge nodigd. Tijdens de oefening was echter alleen burgemees ter M. Everaers van Sluis aanwezig, 's Middags zij n in de kantine van camping De Pannenschuur ook de gezich ten van J. Kruize (Oostburg) en F. Jacobs (Hulst) te zien. Zij zijn getuige van de ver rassing die het Rode Kruis voor Valckx in petto had. Kringcommissaris N. Bollen speldde hem de bondsme- daille voor bewezen diensten in brons op.

de Stem | 1988 | | pagina 7