SILOOY HEKELT MENTALITEIT EN TELT ZIJN DAGEN: 'Het is weer gezellig' VERKUIJL EN AJAX KOMEN LANGZAAM OP TOEREN: RUUD MICHËLS ËN ZN. multi-tapijt-bedden-zonwering ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 PARIJS - Het stade ESSO in de Parijse prefec ture Bougival straalt de vervallen glorie uit van een Engelse club in Indië. Een fraai gesitueerd complex sportvelden, omzoomd door prachtige kronkelende lanen van rode steenslag, waar de chique van het benzinemerk zich kan verpozen met tennis, polo of petanque. Verslappen Draai Dieptepunt Hesp Praten Werdekker Kans ,a yTfTT OP KWALITEIT KUNT U REKENEN DE STFiyr Breda Belcrumweg 32 Tel. 076-711134 Dongen Hoge Ham 107 Tel. 01623-21241 4 Veel geld, weinig werk' Door Ted van Leeuwen In de lommerrijke omgeving bevinden zich ook de accom modaties van Shell, BP en Elf/ Aquitaine. Stade ESSO is moeilijk te vinden en vragen naar het trainingscomplex van de eredivisieclub Matra Racing biedt al helemaal geen soulaas. „Nooit van gehoord", zegt 95 procent van de bijna twintig ondervraagden in deze onvrij willige enquete. Uiteindelijk biedt de in wit geklede be diende van de BP-club uit komst. Het interieur van de gebouwen van de ESSO-club hebben de tand des tijds slecht doorstaan en zijn even sfeervol als een bezinepomp. De sportvelden echter liggen er perfect bij. Op één van de door Racing Matra (het moederbedrijf is eigenaar van het complex) gebruikte voetbalvelden doet een een zame figuur oefeningen. Het is Sonny Silooy. „Ik train voor mezelf, want ik voelde dat ik het nodig had. De trainingen zijn te kort en te weinig intensief. Sinds twee weken wordt hier bovendien meer gepraat dan getraind. We zitten constant in de kleedka mer te vergaderen. Ik blijf wachten tot iedereen weg is en ga dan voor mezelf wat lopen en schieten." De firma Matra, in metro's, wapengeleidingssystemen, ruimte-satellieten en nog veel meer (maar geen auto's) kocht in 1982 Racing Club de Paris, dat een kwijnend bestaan in de tweede divisie leidde. De naam werd (in '87) veranderd in Ra cing Matra en de voor veel geld aangetrokken topspelers brachten de ploeg naar de eer ste divisie. Daar kreeg Arthur Jorge, die met FC Porto de Europa Cup gewonnen had, de mogelijkheid een topclub te bouwen, want geld is geen pro bleem voor Matra. Vele tiental len miljoenen werden in spe lers geïnvesteerd, maar Racing Matra bevindt zich thans op een vijftiende plaats in de com petitie. Vorige week barstte de bom. Arthur Jorge, met wie Silooy het goed kon vinden, nam ont slag en de leiding van Matra kondigde aan zeker aan het eind van dit seizoen het voet- balbedrijf te zullen afstoten. Sonny Silooy: „Het vertrek van Arthur Jorge kwam als een donderslag bij heldere hemel. Nog geen maand geleden had hij zijn contract met twee maanden verlengd. Manager Piette wilde ons geen premies meer betalen. Jorge heeft zich daar tegen verzet en dat heeft hem de das omgedaan." „Nou ja, het was natuurlijk één van de vele kleine zaken die tot het vertrek van Jorge geleid hebben. Hier was niet één grote zaak aan de hand, maar veel kleine zaken die nu tot een explosie geleid hebben. Vorig jaar zei hij al eens tegen mij'Sonny, ik word zo gek van al die kleine problemen hier'." Jean-Louis Piette is de di recteur général van Racing Matra. Hij leidt het clubkan toor in de stad. Piette is niet uit de voetballerij afkomstig, maar net als clubpresident Jean-Luc Lagardére uit de Matra-orga- nisatie. Omdat Piette bij de niet presterende groot-verdie ners wilde ingrijpen, botste het. Denkt althans Silooy. „Piette wilde zich overal mee bemoeien. Vorig jaar draaiden we, zeker tot de winterstop, uitstekend. Toch zijn er deze zomer acht spelers verkocht en acht nieuwe aangetrokken. Jorgè heeft spelers gekocht, Piette ook. Dat is, ehh, een beetje langs elkaar heenge gaan. Er waren al weken wat problemen, maar veertien da gen geleden explodeerde het kruitvat." „De laatste maand was Ar thur Jorge drie weken in Por tugal geweest. Zijn vrouw had kanker en al het hele jaar op bed gelegen. Ze wilde in Portu gal sterven. Dat is gebeurd. Vreselijk, zeker in het geval Jorge want het was al zijn tweede vrouw. De eerste kwam om bij een auto-ongeluk." „Enfin, in die drie weken is er van alles gebeurd. Jorge kwam terug, we wonnen van Ajax maar verloren van Tou lon, 1-0. Toen werd alles op slag chaotisch. De pers werd op slag kritisch en Piette ging zich op- - Zo brengt Silooy een groot gedeelte van zijn tijd door; wachtend op een vliegtuig naar Parijs of naar Amsterdam. eens overal mee bemoeien. Hij ging met vier spelers praten. Toen Jorge daar achter kwam.Piette heeft zijn ont slag ingediend, dat werd ge weigerd door de president. Toen diende Jorge zijn ontslag in, dat werd geaccepteerd." „Wat er nu gaat gebeuren weet niemand, behalve dat Ma tra stopt. Dat is niet makkelijk, want Matra is de club. Ik heb het Max Bossis (Frans topin- ternational, red) gevraagd, want als ze hier snel praten kan ik ze niet volgen. De club is over, zei Max. Misschien al met de winterstop, maar Matra is het zat, ze gaan hooguit tot het einde van dit seizoen door. En dan? Ik weet het niet. Ze zoe ken een koper voor de club. Ik word door Matra betaald, net zoals de jongens van PSV door Philips." „Volgende week, of de week erop, zal ik eens aan Piette gaan vragen hoe de vlag ervoor staat. Nu nog niet, want de man heeft het met alle problemen al druk zat. Voor hoeveel ik weg kam Volgens mijn ploeggeno ten moeten de meeste spelers weg. Maar niemand weet iets, het is een chaos momenteel." - foto anp Sonny Silooy stond in Neder land bekend als modelprof. Al tijd als eerste op de training, voorbeeldige wedstrijdmenta liteit, een jongen op wie een trainer kan bouwen. In dertien maanden Frankrijk is hij vol ledig afgeknapt op de mentali teit van zijn collega's. Op de vraag hoe het hem bevalt in Parijs, zegt Silooy: „Ach, Zaan dam is maar vier uurtjes rij den." De uitleg: „Arthur Jorge merkte vorig seizoen al aan mij dat ik niet tegen de mentaliteit van de Franse voetballers kon. Althans bij deze club, waar zo veel meer betaald wordt dan elders. Racing Matra is veel geld en weinig werk voor de spelers. Daar kan ik inderdaad niet tegen." „De spelers zijn hier zó ver wend. On-voor-stel-baar! Kan ook niet anders. Ik heb een luxe appartement met twee badka mers in Maisons Laffittes. De club betaalt. Eerst woonden we twee maanden in het peper dure Concorde Lafayette-hotel. Elke avond eten in het restau rant, de club betaalde alles. Voor mijn appartement vroeg ik twee nieuwe wc-brillen voor mijn appartement. Dat kon niet. Maar ik kon wel een Volvo 740 uit komen zoeken. Haha- ha." „Luis Fernandez (de beste betaalde voetballer van Frank rijk, red) speelt hier. Hij heeft één keer meegedaan en raakte geblesseerd. Twee maanden geleden is dat. Daarna nooit meer gezien. Niet op de verzor ging, niet bij de thuiswedstrij den. Dan kan zomaar, ja. Snap jij dat? Toch een grote speler in Frankrijk, aanvoerder van de nationale ploeg. Hij moet weg hier, heb ik gehoord, maar mis schien moeten we dat allemaal wel." „Vrienden, nee vrienden heb ik hier niet. Geeneen. Fransen durven niet met je te praten. Vrijwel niemand spreek En gels. Mijn Frans is nu redelijk, maar mijn vriendin spreekt weinig Frans. Zij heeft het moeilijk. Parijzenaars zijn ar rogant en op lachen schijnt hier de doodstraf te staan. Ook met spelers gaan we niet om. Eén, Ben Mabrouck woont zelfs on der ons. Die zie ik een enkel keertje in het trappenhuis. Dan rijden we samen naar de trai ning. Hij en zijn vrouw zitten altijd in Parijs. Daar zitten hun vrienden. Zoveel vrienden „Wij importeren de vriend schap uit Nederland. Door ken nissen en familie over te laten komen. Bijna ieder weekeinde gaan we naar huis. Zaandam, bedoel ik. En 's maandags weer terug. Dat zedgt genoeg, ja." „Betaald, ja betaald wordt hier vreselijk, dat is waar en dat is óók wel iets natuurlijk. We hebben een vast salaris en een unieke premieregeling. In elk contract staat dat spelers geen recht kunnen doen gelden op premies. Voor het seizoen praat de groep over premies voor het halen van Europa Cupvoetbal, de beker en de titel. Daarover onderhandelt de aanvoerder, Ruben Umpierrez met de manager." „De premies voor competi tiewedstrijden worden voor elke wedstrijd door de mana ger vastgesteld. Piette komt bij de bespreking de kleedkamer binnen en zegt hoeveel er te verdienen valt Dat ligt dan aan het belang van de wed strijd, de plaats op de ranglijst, maar het is een beetje wille keurig. Nu heeft hij gezegd dat we pas weer een premie krij gen als we op de zevende plaats staan. We staan vijftiende..." „Daar baal ik van. Maar die andere gasten doet het niks. Die mentaliteit is nog het erg ste. Ze zitten toch aan je poen. Dat is niet het belangrijkste, het gaat om het principe. Ik was bij Ajax niet gewend te verliezen. Maar je kunt er niks van zeggen. Als je in Nederland iets vindt, zeg je er wat van. En dan wordt er wel iets terugge zegd. Dat zijn ze hier niet ge wend. Ze worden meteen kwaad, denken dat het per soonlijk is." „Toch gaat het om veel geld. Vorig jaar tegen Toulon, we stonden hoog, zij ook en aan Toulon hebben ze bij Matra een hekel. Die Courbis met zijn grote bek. We konden krij gen. eh, nee, ik zeg het toch maar niet. Dat was zo'n aso ciaal bedrag. Niet normaal. Ik wil niet dat de mensen in Ne derland dat lezen. Die premie was zo hoog, de meeste Neder landse spelers verdienen dat niet in een heel jaar." Geld vergoedt veel maar niet alles. De vorm van Silooy heeft onder de Franse slag te lijden. De oude, 'scherpe' Silooy lijkt verdwenen. Hij ontbrak op het EK... (Met verstikte stem) „Hou op man. Over hét EK wil ik niet praten. Kan ik niet." Over zijn vorm dan: „Zo slecht ben ik niet. Maar bij Ajax speelde ik in de mandek king, hier niet. We verdedigen met vijf man, bij Ajax met drie. Bovendien, voor de stomste overtreding krijg je hier geel. Dat helpt ook niet mee. Na Duitsland-Nederland heb ik niks van de bondscoach ge hoord over mijn spel. In de rust is er wel gesproken over de wisselwerking tussen Silooy en Koeman, die was niet in orde. Ook die tussen Bosman en Wouters niet. Het gat was te groot, na rust ging het ook be ter." PSV lijkt de geknipte ploeg voor Silooy. Hij is Nederlander, jong (25) en geroutineerd, op vele plaatsen inzetbaar en de jaren bij Gerets gaan tellen. „PSV? Dat zou een hartstikke goeie club om bij te spelen. Maar ik heb nog nooit met PSV gesproken. Zelfs niet óver PSV gesproken, ook niet met mijn zaakwaarnemer Lagendijk. Maar als er één club in staat is mij te betalen, is het PSV. Een ander buitenland? Kijk, ik wil hier weg, dat is duidelijk. Ik wil weer in de top spelen. In Sonny Silooy: 'De spelers zijn hier zó verwend. Dat is echt onvoorstelbaar V - foto de sttm/johan van gurp Het einde van Matra Racing, het voormalige Racing Club de Paris is nabij. Als de Franse voetbalclub waar de Neder landse international Sonny Silooy zijn brood verdient, van avond in en van Lille verliest stoot het moederbedrijf Matra de peperdure, maar slecht preserende voetbalstal vermoede lijk al voor de Kerstmis af. Dat is nu precies waar Sonny Silooy op zit te wachten. De 25-jarige vleugelverdediger die het EK door een zware bles sure in het gezicht miste, kwam dertien maanden geleden van Ajax voor de lieve som van 2.5 miljoen gulden naar Pa- rij s, waar hij voor bij na vier jaar tekende. Inmiddels is Silooy Matra beu: De modelprof is afgeknapt op de sfeer in de stad, de houding van zijn medespelers en zeker na het plotse vertrek van de Portugese toptrainer Arthur Jorge begin deze week, wil Sonny Silooy terug. Terug naar de top in zijn geval, waar dat dan ook is. Silooy zit echter vast aan een contract dat tot medio 1991 loopt en hem multi-miljonair maakt, de andere zijde van de medail le. Frankrijk zou ik alleen bij Bor deaux of Monaco willen voet ballen. Alleen daar heerst een profmentaliteit." Tijd voor de onvermijdelijke vraag: 'En, spijt?' Silooy: „Als ik het vantevoren geweten had, had ik het nooit gedaan. Over het geld heb ik niks te klagen, sportief wel." Maar als jij hier klaar bent heb je toch zoveel verdiend dat je nooit meer hoeft te werken? Silooy: „Inderdaad." „Arthur Jorge wilde me heb ben. Al eerder, maar toen wist hij al dat hij Porto wegging. Ik heb Ajax gevraagd of ik weg kon. Ze konden 2.5 miljoen krijgen, veel geld voor een ver dediger. Ze dachten, Cruijff dan, dat de opvolgers klaar stonden: Hesp en Ronald de Boer. Dus wilden ze me de kans niet onthouden." „Toen Matra kwam heb ik niet gekeken naar de sportieve mogelijkheden, ik kon zóveel verdienen. Die kans krijg je maar één keer in je leven en zoals je weet duurt een voet balleven maar heel kort. Die kans wilde ik pakken." „Mij werd wel verteld dat Matra in de toekomst een top club moest worden. Er zaten namen hoor, Fernandez, Fran- cescoli, Bossis, Tusseau, Mahut, allemaal internationals. Plus Jorge, met wie ik het goed kan vinden. Ik dacht echt dat we een goede ploeg werden." „Er zou een topclub gebouwd worden. Helaas is het er nooit van gekomen. De spelers ge dragen zich niet als topvoetbal- Iers en dat verbaast me niks. Hier word je teveel in de wat ten gelegd. Bovendien ben je hier na vier jaar transfervrij, wat denk je dat dat betekent? Dit jaar gingen er acht spelers weg!" Voor een slordige 15 miljoen kocht Matra nieuwe spelers, onder wie Jorge Placido en Aziz Bouderbala, de Marok kaanse WK-uitblinker. „Ik was eigelijk een koopje", lacht Silooy. „Op papier hebben we een ploeg, dat is niet te gelo ven. Maar het komt er niet uit 'Hoe komt dat toch', vragen ze me. 'Pour moi un grande mira cle', zeg ik dan altijd maar." nog twijfelt welke universiteit! stuur als de weerga de Info-B uitvoerig info-materiaal over 4 'J STtó-N-f ie over studeren aan de Kathol" iformatie over studeren in Tilburg af' it Brabant. lat uit naar de studierichtingen) - Voorletters: Plaats Klas: el. Aan: Katholieke Universiteit b 5037 GC Tilburg. Telefoon 013 AMSTERDAM - Ajax, de dub die in het verleden al- te won wat er maar te win- nen viel, leek aan het begin van dit voetbalseizoen alles verliezen wat hij maar kon verliezen. Trainer Kurt Linder moest weg, het be stuur stapte uit zichzelf op, het krediet voor de naam Ajax bij de pers raakte op etl de supporters bleven (Heer dan ooit weg. Jen trainerswissel en de 2- v-zege op 'troonopvolger' 8SV hebben de Amster damse formatie echter goed pdaan. Ze blijkt zelfs weer te kunnen verdedigen. Eén van de defensieve krachten js nieuweling Mark Ver- teyl. Hem wacht morgen in e Kuip, waar hij Feyen- o°rd-spits Peter Houtman aan banden moet leggen, van nieuwe test. hoor Hans Janssen Mark Verkuijl had verwacht J Aiax met de neus in de bo de vuhen. Hij viel echter van iv e.de in de andere verbazing, utrechter was wel wat ge- "T.want ook in zijn laatste ar by fc Groningen was het na niet koek en ei. De te alle11 k't Atax sloegen ech- AiL^ €r°P gerekend met bijna alle wedstrijden te winnen", vertelt de bijna 25-ja- rige Verkuijl. „Natuurlijk was het mij niet ontgaan dat Ajax vorig seizoen de nodige wed strijden had verloren, maar ik ging er gewoon van uit dat het eens beter zou gaan. Dat is ech ter pas sinds kort het geval. Voordat ik de vieze smaak die ik van de competitiestart heb overgehouden, ben kwijt ge raakt, zullen we nog vaak moe ten winnen". De voormalige vaste klant van Jong Oranje zal niet gauw meer de fout maken met een te hoog verwachtingspatroon aan een seizoen te beginnen. „Dat betekent overigens niet dat ik het tijdens de voorbereidings periode te gemakkelijk heb op genomen. Sterker nog, we heb ben keihard getraind en het was voor mij erg zwaar. Bo vendien krijg je hier helemaal geen kans om te verslappen. Bij FC Utrecht en FC Groningen kon je je het veroorloven om het eens een keertje rustig aan te doen. Dat moet je hier niet proberen, want je krijgt gelijk op je donder. Vooral Wouters doet dat op een vervelende ma nier, maar ik houd me dan voor dat zijn aanwijzingen goed be doeld zijn". En aanwijzigingen had (en heeft) Verkuijl nodig. Hij kreeg in de aanloopfase naar de com petitie en het vervolg daarop de nodige kritiek. 'Verkuijl is technisch beperkt, opbouwend zwak', zo werd gesteld. Velen vroegen zich af op Voorland - het opleidingsinstituut van Ajax - of geen betere verdedi gers voorhanden waren. De binnenkort van Nieuwegein naar Houten verhuizende Ver kuijl kan zich ten dele vinden in de commentaren op zijn per soontje. „Ik wist dat ik het moeilijk zou krijgen. Moet mijn draai inderdaad nog vinden, maar heb geen moment gewan hoopt. Jan Wouters raakte in de eerste drie maanden als Ajacied ook geen bal. En die is sindsdien alleen maar vooruit gegaan, dus.Ik ben in ieder geval geen type dat snel op geeft. Slechter dan in de eerste zeven competitiewedstrijden kan het gewoon niet", zegt Ver kuijl, met afgrijzen terugden kend aan de totaal mislukte seizoenstart. „Wat een verve lende tijd. Er werden onderling verwijten gemaakt, het ging allemaal zo krampachtig. Ge lukkig is de sfeer wat opge klaard. Het is weer gezellig". „Wat Kurt Linder betreft, ik vond hem op zich geen slechte trainer en, in tegenstelling tot wat anderen denken, echt niet te lief. Maar er is gewoon ver keerd getraind. Te weinig op interval en conditie. En condi tie moet altijd de basis zijn voor succes. Die achterstand zijn we nu aan het inhalen on der Spitz Kohn en Louis van Gaal (die eind september de functie van Linder overnamen, red.)". Bovendien weten de spe lers eindelijk waar ze aan toe zijn. Onder Linder werd ge schoven bij het leven, vooral in de achterhoede, een linie, die overigens nooit Ajax' sterkste deel zal worden. Pas in de achtste competitie wedstrijd, de verbleekte topper tegen koploper PSV, deed Ajax weer eens van zich spreken. De 2-0-zege had niet beter uit kunnen komen, want de woensdag daarvoor beleefde de Amsterdamse club de uitscha keling in het UEFA-cuptoer- nooi. „Dat was echt het diepte punt van het seizoen. We had den allemaal gehoopt ver te zullen komen. Na die nederlaag zaten we verschrikkelijk in de put", weet Verkuijl zich te her inneren. Een tactisch foefje van het tweemanschap Kohn/Van Gaal leidde tot de wederop- standig van de doodgewaande 'Griekse held'. De jeugdige Frank de Boer kwam terecht op de linksbackpositie van Verkuijl, die op zijn beurt naar het centrum van de verdedi ging verhuisde, naast Peter Larsson. Met het accent wat meer op de defensie heeft Ajax de terugweg naar de top weer ingeslagen. Werden de zeven wedstrijden vóór het duel tegen wikkeld als een degelijke ver dediger, die zelden geblesseerd raakt en zonder al te veel over tredingen aanvallers de baas blijft. Gele kaarten heeft hij niet veel achter zijn naam staan. Toch moest hij afgelopen zondag wegens een schorsing de wedstrijd tegen MW vanaf de tribune bekijken. „Dat was waardeloos. Ik had nog een kaart staan van Groningen en heb er dit seizoen van Van Swieten twee onterechte bij ge kregen. Tegen FC Utrecht werd ik bijvoorbeeld opge schreven voor een overtreding, die door Jan Wouters was ge maakt". Mark Verkuijl, op deze foto in een duel met Rene Ey keikamp van Groningen: „Ik wist dat ik het moeilijk zou krijgen. Moet mijn draai inderdaad nog vinden, maar heb geen moment gewanhoopt". - fotoanp PSV afgesloten met 5 winst punten en een doelsaldo van 13-15, nu, na twaalf rondes, heeft Ajax 14 punten en duide lijk betere doelcijfers van 25- 17. „Voorheen was het vaak open huis bij ons. Peter en ik moeten er nu voor zorgen dat de zaken organisatorisch kloppen. Ik moet de mensen neerzetten, veel meer praten dan ik ge wend was, en mijn man uit schakelen. En pas dan proberen me ook opbouwend verdienste lijk te maken", verduidelijkt Verkuijl, die bij Ajax ondanks zijn defensieve taken vol doende ruimte krijgt om zich aanvallend uit te leven. Hij maakte al drie doelpunten, waaronder twee belangrijke zelfs, want zowel tegen FC Groningen als VW brak hij de ban. En dan te bedenken dat hij in de voorgaande vier en een half jaar bij FC Utrecht en Groningen slechts vier maal scoorde. „Maar ja, dat is inhe rent aan het spelen bij die clubs. Die worden veel vaker in de verdediging gedrukt dan Ajax, dat juist veel aanvallen der is ingesteld". Ondertussen zit Hans Werdek ker zich te verbijten op de re servebank. De Haarlemmer was voorbestemd om met Lars son het hart van de achter hoede te vormen. Werdekker: „Ik was net hersteld van een blessure, toen ik voor de wed strijd tegen PSV door een keel ontsteking werd geveld. Ver kuijl werd toen op mijn plaats gezet en Frank de Boer ging linksback spelen. Dat doen ze tot op heden beiden prima, maar als ik niet ziek was ge worden, had Verkuijl nu moge lijk aan de kant gestaan". Verkuijl doet er alles aan om zijn plaats vast te houden. Hij is opgeleefd in zijn functie als voorstopper, die voor hem ove rigens niet helemaal nieuw is. Bij FC Groningen voetbalde hij al eens op die plaats. De gebo ren en getogen Utrechter is van huis uit eigenlijk linksbuiten, maar speelt sinds zijn entree in het betaald voetbal (januari 1984) als linkervleugelverdedi ger. „FC Utrecht was op zoek naar versterking voor de de fensie. W Utrecht, de ama teurclub waar ik toen lid van was, kwam dat ter ore en de trainer haalde me van voren naar achteren". Verkuijl heeft zich bij FC Utrecht en FC Groningen ont- Ajax nam Verkuijl in mei van dit jaar over van FC Gronin gen, waar hij drie seizoenen re delijk tot goed voldeed. De Am sterdamse club was op zoek naar een vervanger voor de ernstig geblesseerd geraakte Danny Hesp. „Ik wist nog van niets, toen ik hoorde dat de be sturen al tot overeenstemming waren gekomen. Binnen de kortste keren was ik zelf ook rond met Ajax. Zo'n kans om bij een topclub te voetballen laat je niet liggen", vertelt Ver kuijl. De droom Ajax werd echter snel een nachtmerrie. „Net als bij Groningen, waar we vorig seizoen net degradatie naar de eerste divisie wisten te voorko men, sluimerde de onrust al langer in De Meer. Die bom moest gewoon een keer bar sten. Ik heb geprobeerd me zo weinig mogelijk van alle pro blemen aan te trekken, heb be wust geselecteerd wat ik wel of niet moest lezen. Je leert ook door alle reacties heen te prik ken". Maar dat was dan ook het enige wat Verkuijl opstak van de slechte periode.

de Stem | 1988 | | pagina 9