even. UITBLAZEN PLO bijeen om historische stap te zetten Jan-Willem Bertens wil de politiek in Smit-Kroes breekt veel te veel eieren Defensi VOORST] gd uittreden KOMENDE WEEK UITROEPEN VAN ONAFHANKELIJKE STAAT VERWACHT DE STEM CC De schaduw v DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 _DESTEM_ AMBASSADEUR 'SOLLICITATIE' NAAR LIJSTTREKKERSCHAP D66 ggSTEM BINNE DEN HAAG (ANP) - ciering van de AOW derzocht, ziet niets in pensioenfondsen colle weduwnaarspensioen Toevallig -het móet wel toeval zijn - wordt er de laatste dagen in kringen weermee ik in aanraking kom meer dan anders over de VUT gepraat. Nou ja gepraét, het woordje vut lijkt wat dikwijls te vallen, meestal terloops. Momenteel kan ik de confrontatie met de VUT niet goed hebben en ik weet ook hoe dat komt. Volgende maand, de donkerste maand van-het jaar, gaan drie van mijn collega's met VUT. Drie in één maand! Dat geeft mij het ge voel alsof banden met mijn eigen verleden worden doorge sneden. Piet de Bont heeft u mis schien gisteren al in de krant zien staan. Breed grijnzend ter wijl hij een cadeau aanneemt van de commissaris van de ko ningin. Hij kreeg ook de ge denkpenning van de provincie Noord-Brabant en dat terwijl Piet keer op keer het Provincie huis op stelten zette met zijn in ambtelijke kring beruchte 'bur gemeesters-primeurs'. Piet wist altijd de naam van een nieuwe burgemeester al in de krant te zetten, lang vóór dit van de be noemende en adviserende auto riteiten mocht. Hoe sterk zal ik Piet mis sen? We hebben altijd op heel verschillende terreinen gewerkt, nooit samen. Bovendien was Piet, van Breda uit gezien, een buitenman, gevestigd te Bergen op Zoom. Wel kwam hij altijd, tijdens zijn wekelijkse bezoek aan de krant, even langs mijn bureau om te vragen of ik on langs nog in Engeland was ge weest om vervolgens, altijd een beetje haastig, verslag uit te brengen over over zijn zoveelste bezoek aan Denemarken. Zoiets schept ook wel een band, maar niet zo'n stevige als samenwerking of nabuurschap. Toon Kloet, die als provin cieredacteur nog de voorganger is geweest van Piet de Bont, bindt nu al jaren veel (Brabant se) lezers aan de krant met zijn twee keer in de week verschij nende rubriek 'Ondertoon'. Toon is van de drie VUT-ers de enige die er al zat toen ik bij de krant kwam. Dat was écht nog de goeie ouwe tijd. De koffie werd rondgebracht door de echtgenote van de chef techni sche dienst, die bij «het bedrijf woonde. In de gecapitonneerde telefooncel hing een nogal be schadigde poster van paus Jo hannes XXIII en de benoemin gen van het bisdom kregen een prominente plaats, bovenaan op pagina 3. Niettemin is Toon Kloet een van degenen geweest die mij snel bevrijdden van overtollige eerbied voor autori teiten. Wat die man, op zijn plaats, midden in het web van verslaggevers en corresponden ten - hij leidde toen een ploeg op de centrale provincieredac tie- niet wist te vertellen over burgemeesters en andere ge zagsdragers 'in het gewest'. En hoe hij dat allemaal kon formu leren, met een soms haast ver nietigend relativeringsvermo gen. T5 WIM KOCK Als columnisten zitten Toon en ik nu al jaren aan hetzelfde blok. Vanaf het moment dat hij zijn laatste stinksigaar uitdruk- te, heeft hij een hekel aan mijn Sigaretterook. Sinds de kruisra- s ketten van de baan zijn hebben we niet vaak meer een verschil van mening dat een heftige dis- cussie waard is, ook al probeert i Toon mij, als oud-beroepsmili- E tair, nog wel eens te provoceren met laatdunkende grapjes over de krijgsmacht, hoewel hij on- derhand wel moet weten dat mijn pro-militaire houding voornamelijk berust op het ge- geven dat mijn buren op de |j krant bijna allemaal antinulita- E risten zijn. 1 Het meest, denk ik, zal ik §j Gerard van Herpen missen, met wie ik al sinds jaren, al- thans in het bijzijn van derden, geen serieus gesprek meer kan voeren omdat wij beiden elkaar er voortdurend van verdenken E de ander voor de gek te willen houden, hetgeen trouwens ook dikwijls het geval is. Ook zijn vaak prachtige verhalen voor E de (helaas alleen Bredase) ru- 5 briek De Stad In zal ik missen. Als niet-Bredanaar las ik die s bijna dagelijks, lang voor ze in 3 de krant stonden, zo van het beeldscherm. Gerard hield op zijn beurt E ook bij wat ik in deze hoek schreef en hij had maar een half woord of een grap nodig om E mij duidelijk te maken wat hij ervan dacht. over eikaars Geen werk. discussies Een ter loopse opmerking, meer niet. Maar wel wederzijds de weten- schap dat het werk werd ge- E volgd en gewaardeerd. Zoiets E schept wel een sterke band, zonder dat die zichtbaar hoeft te worden in kameraderie of vi- sites van huis tot huis. Grote voldoening genoot ik nadat ik hem, met hulp van an- E deren, had weten over te halen eens naar Engeland te gaan en E zijn verslag van die persreis in 3 de krant las: het enthousiasme van de bekeerling, dat mijn E eigen liefde voor Albion voor 3 even deed verbleken. Volgend 3 jaar, zegt hij, gaat hij in Enge- 3 land echt op vakantie. Drie man in één maand. In E een klap plaatsen ze mij in de E grijze piek van de redactie. Er is nog maar één VUT-er vóór E mij als zij zijn vertrokken. Op E de hele redactie zit nu nog één 3 man die er al was toen ik aan- trad. Dat is niet veel op een E team van bijna tachtig koppen. 3 Voor mij zal op de krant op- E eens veel niet meer zijn wat het E altijd is geweest. Dat bedoel ik met „het gevoel te hebben dat banden met m'n eigen verleden worden doorgesneden". Men- sen die zoveel jaren je collega's zijn geweest, zijn een deel van je leven geworden. En dan tre- den ze zomaar uit 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111117; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB reip 230301584 - Rabo rek. 101053738. HET IS praktisch onvermijdelijk geworden dat de Pa lestijnse Raad die van vandaag tot dinsdag in Algiers bijeenkomt, zich zal uitspreken vóór het uitroepen van een Palestijnse staat. Formeel is het al dan niet uit roepen van een onafhanke lijke staat één van de voor stellen waarover de raad, het Palestijnse parlement-in-bal- lingschap, nog zal moeten stemmen. Maar na nachtenlange de batten tussen de belangrijkste PLO-stromingen in Tunis, tournees van PLO-functiona- rissen langs Arabische hoofd steden, na een top tussen de PLO, Egypte en Jordanië en gegeven de nu elf maanden oude Palestijnse opstand, zijn de kaarten in feite al geschud. Die indruk heeft blijkbaar ook de Israëlische regering. Donderdag kondigde zij bij monde van de woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken aan een di plomatiek „tegenoffensief" te openen, waarvoor alle Israëli sche ambassades al hun in structies hebben gekregen. De drie andere keuzes die het uitvoerend comité van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie aan het parlement zal voorleggen, hebben nadelen die het uitroepen van een Pa lestijnse staat niet heeft. Deze opties behelzen principe-be sluiten over de vraag of er een voorlopige regering moet worden gevormd, of er een re gering moet worden gevormd én tegelijkertijd een onafhan kelijke staat moet worden uitgeroepen en tenslotte de vraag of de door Israël bezette gebieden tijdelijk zouden moeten worden overgedragen aan de Verenigde Naties die er een referendum zouden moeten organiseren. Aan de vorming van een voorlopige regering kleven op dit moment tal van politieke bezwaren voor de Palestijnen, menen waarnemers. Over dit idee werd al gediscussieerd toen de Palestijnse opstand nog geen drie maanden oud was. Niets wijst er op echter dat de Palestijnen het al on derling eens zijn of zo'n rege ring de machtsverhoudingen in de PLO zou moeten weer spiegelen of dat een voorlo pige regering zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van alleen de 1,75 miljoen Pa lestijnen in de bezette gebie den. Een voorlopige regering in de eerste vorm zou guerrilla leiders kunnen omvatten die voor Israël en zijn westerse bondgenoten onaanvaardbare gesprekspartners zijn, terwijl een regering met alleen verte genwoordigers van de Pales tijnen uit de bezette gebieden het einde zou kunnen beteke nen van de PLO als vertegen woordiger van alle Palestij nen, ook die in Israël en in de vluchtelingenkampen in de Arabische buurlanden. Nade lig zou ook zijn dat een voor lopige regering vrij snel met een programma voor onder handelingen met Israël zou moeten komen en dat terwijl een internationale vredescon ferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties nog al lesbehalve op korte termijn in het verschiet ligt door onder meer de tegenstand van het Likudblok in Israël. Als er daarom al gestemd zal worden over een voorlo pige regering, zo menen som mige PLO-functionarissen, dan zou dat zijn in de vorm van ja of nee tegen de vor ming van zo'n regering op het moment dat de internationale vredesconferentie van de grond komt, maar niet eerder. Resteert de derde optie om de Palestijnen in de bezette gebieden via een referendum onder auspiciën van de Ver enigde Naties te laten stem men over de toekomst van Het uitroepen van een Palestijnse staat zou van de PLO definitief een hoofdzakelijk politieke organisatie maken. - fotoap hun gebied. De PLO heeft dit idee de afgelopen maanden verscheidene malen naar vo ren gebracht en PLO-functio narissen hebben verklaard alle vertrouwen in de uitslag van een dergelijk referendum te hebben. Om het referendum in alle rust en eerlijkheid te laten verlopen, zou er een 'bestand' uitgewerkt moeten worden tussen de Palestijnen in de bezette gebieden en het Israë lische leger en zouden VN- troepen zorg moeten dragen voor de bescherming van de Palestijnse burgerbevolking. Daarmee zou datgene wat nu zorgt voor de meeste druk op de ketel - de Palestijnse op stand - als factor worden uit geschakeld en het initiatief zou zich verplaatsen naar de burelen van de VN in New York. Als het Palestijnse parle- ment-in-ballingschap zoals wordt verwacht, maandag stemt voor het uitroepen van een onafhankelijke staat, zal dat waarschijnlijk zijn op ba sis van een kort document van een pagina waarin heel het vroegere Britse mandaatge bied Palestina als grondge bied van de nieuwe staat wordt genoemd met Jeruza lem als hoofdstad. Dat zou neerkomen op niet-erkenning van de staat Israël, maar te gelijk zal het parlement waarschijnlijk ervoor stem men om bij een internationale vredesconferentie - over de noodzaak waarvan een meer derheid van de PLO het al ja ren eens is - resolutie 181 van de Verenigde Naties als uit gangspunt voor onderhande lingen te nemen. In deze reso lutie uit 1947 werd gepleit voor oprichting van een joodse en een Palestijnse staat met Jeruzalem als internatio naal bestuurde hoofdstad. In het Palestijnse parle ment is, aldus PLO-leden, een meerderheid van 80 procent voor de 'gematigde' stand punten van al-Fatah. De pro- Syrische groepen zoals al- Saika die mordicus tegen een eigen Palestijnse staat blij ven, hebben aangekondigd niet naar Algiers te komen. Vorig jaar was de maan denlange, met steun van Syrië volgehouden belegering van de Palestijnse vluchtelingen kampen door shi'itische Amalmilities in Libanon de belangrijkste drijfveer voor een grote verzoening in het Palestijnse kamp. De conces sie die Arafats al-Fatah toen moest doen aan andere stro mingen, was meer distantie van Egypte. De PLO zou voortaan pas weer broederlijk met dit land in zee mogen gaan als Egypte niet vasthield aan uitvoering van de Camp David akkoorden. In dit ver drag werd - in de bijlagen - de autonomie voor de Palestij nen geregeld en verder beze gelden zij de vrede en de grenzen met Israël. De Egyp tische president, Hosni Muba rak, heeft al maanden geleden naar aanleiding van de Pales tijnse opstand verklaard dat de autonomie-gedachte van de Camp David akkoorden achterhaald is en een doodlo pende weg. Een ander concept dat in middels door de feiten achter haald is, was het idee om van de Westelijke Jordaanoever een autonome Jordaanse pro vincie te maken. Enkele maanden geleden heeft de Jordaanse koning Husayn alle bestuurlijke banden met dit gebied verbroken en de PLO uitgedaagd het bestuur ervan over te nemea Het uitroepen van een Pa lestijnse staat zou van de PLO definitief een hoofdzakelijk politieke organisatie maken, menen waarnemers. De Ara bische buurlanden zullen zich niet willen laten verleiden tot een militair avontuur om de Palestijnse onafhankelijk heidsstrijd te steunen, maar kunnen er amper omheen een Palestijnse staat te erkennen. De Palestijnen in de bezette gebieden weten ook dat aj niet op wapens hoeven te re kenen en hebben met hun on gewapende acties tegen het Israëlische leger het morele en politieke gelijk aan hun zijde proberen te krijgen. Een Israëlische generaal heeft eens gezegd dat achter eenvolgende Israëlische rege ringen de PLO nooit als een serieuze militaire bedreiging hebben gezien, maar des te bevreesder waren voor de PLO als politieke organisatie. Alles wijst erop dat het Pales tijnse parlement geen beslis singen zal willen nemen die verschillen van mening in de PLO opblazen tot een onrepa- reerbare verdeeldheid die tot politieke onmacht leidt waar door de Palestijnen in de be zette gebieden zich gedwon gen zouden zien het initiatief helemaal van de PLO over te nemen. (ANP/AFP) Door Jan Greyn Jan-Willem Bertens, Haags ambassadeur voor internationale culturele betrekkingen, wil de poli tiek in. Voor D66 wil hij plaats nemen in het Euro pees Parlement en als het even kan als lijsttrekker. Bertens (52) keerde on langs terug naar het va derland vanaf zijn post in San José in Midden-Ame rika. HELEMAAL aan het einde van een lange gang in het immense departement van Buitenlandse Zaken is het kantoor van de ambassa deur voor internationale culturele betrekkingen. Een beetje achteraf. Maar Jan-Willem Bertens heeft zich nooit laten weerhou den op welke plaats ter wereld dan ook om iets van zich te laten horen. De internationale culturele betrekkingen staan niet in de schijnwerper, Bertens inmiddels wel. „Ik wil er niet teveel over zeg gen," zegt Bertens helemaal tegen zijn karakter in. 'Er' is het rumoer dat onstond rondom zijn persoon. „Ik heb de leiding van de partij be loofd me enigszins uit de pu bliciteit te houden. Voor zover je dat onder controle hebt. Kijk, een ambassadeur spreekt blijkbaar erg tot de verbeelding van mensen. Vandaar de interesse van de media. Het is wat vreemd dat je dat op je brood krijgt als - zeg maar - slachtoffer. Zoiets orkestreer je niet, ik heb niets onoirbaars gedaan." Bertens is geen onbekende in het Jeruzalem van de me dia. Jarenlang was hij minis terieel zegsman op Buiten landse Zaken. Hij moet gewe ten hebben wat de aankondi ging van zijn kandidatuur te weeg zou brengen. Binnen de kortste keren was hij te be luisteren op de radio, com pleet met een interview in het Maastrichts, en te zien op de televisie. Het leek er voor de toevallige passant wellicht op dat hij al lijsttrekker was. Toch moet de partij nog een keuze maken uit het aanbod van kandidaten voor het Europees Parlement. „Dat heb ik ook steeds gezegd. Ver tel mij wat. Ik weet heus wel hoe het in de partij toegaat, al heb ik wat jaren in het bui tenland vertoeft. Lieden die mij verwijten niet actief in D66 te hebben deelgenomen, moeten zich eens afvragen hoe dat mogelijk is als je in Soedan of San José verblijft. Folders van D66 rondbrengen heeft daar geen zin." Bertens vindt zichzelf een goed voorbeeld van een D66'er: een non-conformist Bertens: 'ik relativeer niet alles.- fotoanp die niet doordrammerig links en ook niet verontwaardigd rechts is. Bovendien is Ber tens sinds zijn studie op de Nijmeegse universiteit be vriend met Hans van Mierlo, mr. D66 zelf - „Maar dat speelt verder geen rol." „Kijk, na de oorlog heb ik nog gejuicht toen de KVP het zo goed deed. Ik stak daar nog kaarsen voor op, omdat dat zo hoorde. Dat is intussen wel wat anders. Het enige dat ik nog steeds uit die tijd heb overgehouden, is mijn liefde voor de voetbalclub MW - wat doen ze het trouwens slecht." Jan-Willem - tot aan zijn achttiende heette hij nog ge woon Jan, maar ja, zo heet iedereen - Bertens besloot in september 1987 bij een bezoek aan Maya-ruïnes in het Hon- durese Copan om zijn heil te zoeken in de politiek. „Dat klinkt dramatisch, maar is het niet. Ik heb al vaker nage dacht over een politieke loop baan, niet dat ik als jongetje van zestien wakker werd van: ik' word minister-president. Nee." Bertens politieke aspiraties - „Nou, politieke aspiraties, ge woon aspiraties" - liggen in het Europees Parlement. „Europa is toch nog een beetje buitenland, zo moet je het zien. Het is een plezierige combinatie van Nederland en buitenland. En na 1992 krijgt Europa toch een belangrijker rol dan nu. Och, misschien is het een bevlieging. Je weet dat soort dingen pas achteraf. Dit is het moment dat ik heb gekozen. Ik ben een beetje af hankelijk van de goede wil van de partij. Ik heb daar wel vertrouwen in." Bertens bestrijdt krachtig de in een enkele krant geven tileerde opvatting dat hij met voorbedachten rade zijn weg zoekt via D66, omdat het in die partij makkelijker zou zijn hogerop te komen. „Van den Broek, mijn bewindsman hier op -BZ, is ook de politiek' ingerold. Maar laat ik uitkij ken te suggereren of ik al in de politiek ben. Ik ben nu nog diplomaat; dat is trouwens heel wat anders dan een amb tenaar op BZ, als je begrijpt wat ik bedoel." Nee. „Nou, een ambtenaar is meer iemand die precies vol gens de regeltjes zijn werk doet. Een diplomaat brengt zichzelf nadrukkelijk mee, hij gebruikt de regels om zijn koers uit te zetten." Bertens staat op BZ inderdaad bekend als iemand die fantasievol ge bruik maakt van de mogelijk heden die een diplomaat heeft. Hij kreeg daarom ook de opdracht een onderzoek in te stellen naar de moord op de IKON-ploeg in El Salvador. Kamer en regering waren tevreden over de inspannin gen van Bertens om de waar heid rondom de dood van de vier journalisten boven water te krijgen, al bleef het bij een poging. „In IKON-kring is men nog steeds ontevreden. Niettemin kan men niet ont kennen dat ik al het mogelijke heb gedaan de zaak uit te pluizen. Kijk, verwijten dat ik niet heb meegewerkt aan het gerechtelijk onderzoek in Sal vador zijn echt onzin. Iemand suggereerde zelfs dat ik de rechter, mevrouw De Claros, nooit gezien heb. Onzin." Bertens tovert een kleuren foto tevoorschijn, waarop hij, gezeten achter een dikke sta pel papieren, en een mevrouw te zien zijn. „Ja, dat is me vrouw De Claros. Mijn eigen vrouw nam de foto." Zo sim pel ziet de wereld van Bertens eruit. Er is geen reden tot somberheid, want er is altijd wel iets ergers in de wereld, is zijn leefregel. „Maar dat bete kent niet dat ik alles relati veer. Wel veel, ja." Bertens kreeg nog ooit ruime internationale publici teit toen hij op bezoek in de Saoedische ambassade in Soe dan geconfronteerd werd met een aanval van El Fatah. De palestijnen hielden de bezoe kers van de ambassade in gij zeling, maar Bertens wist te ontsnappen en alarm te slaan. Relativerend: „Ik had iets eerder een armbandje van olifantenhaar gekregen. Zo'n ding brengt geluk, zei de schenker. En verdomd, het klopte bij die overval. Ik heb het nooit meer afgedaan. En veel geluk gehad." Enig geluk zal Bertens ook nodig hebben bij de verkie zing tot lijsttrekker en later bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. De com motie die ontstond rondom de rijzende ster van Bertens als D66'er kan zich tegen de poli- ticus-in-spe keren Maar kunnen de collega-kandida ten van Bertens tegen olifan tenhaar op? Bovendien speelt Bertens bij de verkiezing vol gend voorjaar een thuiswed strijd, want het D66-congres is in zijn geliefde - wat heet! - Maastricht Door Marcel van Lingen ZE werd niet lang geleden tot een van de meest popu laire Nederlandse vrou wen verheven. De WD- leiding ziet in haar boven dien nog steeds het ge heime wapen, dat ingezet kan worden bij twijfel over de liberale daad kracht. Maar hoewel minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) door haar uiterst drukke bestaan als bewinds vrouw weinig tijd heeft om in de spaarzame vrije uren nog kranten en tijdschriften te le zen, kan haar niet zijn ont gaan dat de Tweede Kamer en collega ministers van de ove rige EG-landen haar niet meer juichend op een schild wensen rond te dragen. Minister Smit-Kroes krijgt na een lange tijd van lof de laatste tiid 'de handen niet meer op elkaar' en blijkt ook steeds meer 'eieren te moeten breken om een omelet te bak ken', indachtig een van haar meest geliefde beeldspraken. De Tweede Kamer heeft in het deze week gehouden debat over de begroting van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat met brute kracht de dadendrang van Neelie Smit- Kroes een halt toe geroepen. De grootste grief van de Kamer is dat zij als een oli fant in een porseleinkast de laatste weken binnen Europa tekeer is gegaan. Tijdens een Europese vergadering over de flitstrein liet zij plotseling verstek gaan. Ze propte een daar aanwezige topambte naar het TGV-dossier in han den en vloog ijlings naar Den Haag terug, legde aan bij pre mier Lubbers en drong er op aan dat Lubbers onmiddellijk bondskanselier Kohl moest bellen. Haar West-Duitse collega Warnke had, geïrriteerd over het uitblijven van Europese vervoersmaatregelen, de ver- voersstaat Nederland een hak gezet. Er werden voorlopig geen ritvergunningen meer afgegeven. Lubbers wist het Neelie Smit Kroes - FOTODESTEM/JOHANVANGURP conflict voorlopig te sussen. Vorige week sloeg Warnke de bewindsvrouw opnieuw om de oren. Hij besloot om vanaf 1 januari 1990 tol te gaan heffen op vrachtwagens die van de autobahnen ge bruik maken. De felle reactie van Smit-Kroes, haar drei ging om via de rechter haar gelijk te halen en nog een handvol pittige uitspraken hebben ook de Tweede Kamer doen steigeren. Volgens de PvdA, en in mindere mate CDA, isoleert de minister zich binnen Euro pa. Of, anders gezegd, irri teert zij haar collega' in hoge mate door haar ongekende verbale daadkracht. Het is voor de Tweede Kamer echter slechts de druppel die de em mer doet overlopen. Minister Smit-Kroes was al langer bezig om de Tweede Kamer te prikkelen. Het angstjagende ministeriële ge klungel rond de vrachtver voerder Granaria heeft diepe voren getrokken in de Tweede Kamer. Ze beloofde de vrachtvervoerder een schade vergoeding als deze alsnog af zag van het zélf vervoeren van graan. Zélf liet zij doorschemeren dat dit de Staat een half mil joen gulden kost. Granaria lachte daar hartelijk om en eist zonder blikken of blozen een vergoeding van zestig miljoen gulden. Een claim, die de Kamer beschouwt als een gigantische afstraffing voor de 'korte-baanstrategie' van Smit-Kroes. Het geknoei rond de aanleg van de startbaan van vlieg veld Beek in Zuid-Limburg beschouwde de kamer nog als een bitterzuur tussengerecht. De minister wil koste wat kost die baan snel aanleggen, om zo werkgelegenheid veilig te stellen. Maar ze dreigde daarbij alle noodzakelijke procedures te omzeilen, waar door de Raad van State op de rem trapte. Het resultaat van dat alles is dat de baan er met grote vertraging komt. Nu 'Europa' ook langzaam maar zeker de pest in krijgt over haar recente manier van optreden, gaat de Tweede Ka mer het zich steeds meer aan trekken. Gedonder in eigen huis is tot daar aan toe, maar als het de buren al gaat opval len wordt het vervelend, zo is de opvatting. Al dit rumoer zal de minis ter echter voorlopig niet tem men. Eerdere botsingen met de Tweede Kamer leren dat zij weinig voelt voor onmid dellijke, openbare, boetedoe ning. Pas als de zaken echt uit de hand gaan lopen, zal ze op een handige manier water in de wijn doen. Dan legt zij zich neer bij de kritiek, door te doen wat men haar vraagt Maar dan moet de Kamerle den wel duidelijk zijn dat haar veranderde opstelling slechts het resultaat is van een hoogstpersoonlijke ver nieuwde invulling van daad kracht. Want het kan haar niet veel schelen of politici haar aardig vinden. Zo vertrouwde zij een tijdschriftjournaliste ooit toe dat ze veel zelfvertrouwen heeft. „Nooit eerst wachten tot anderen iets gingen doen Ik denk dat het soms erg irri tant is," zo zei ze. „Als ze me niet aardig vinden, kan mi] dat geen pest schelea" 3EN HAAG/STOLZENA1 ANP) - Het ministerie va jefensie zal de komend jen jaar in de Bondsrepu iliek Duitsland in totas' jen bedrag van ruim ee jalf miljard gulden uitge ,en voor woningen van mi litairen en infrastructurel (verken. Staatssecretaris Van Houwel ingen van Defensie heeft dl neegedeeld tijdens een bezoe. ■Sch Ook de nu bestaande we dwijnen. Drees betoogde bijeenkomst van de centi ambtenaren CMHA. Dergelijke pensioenen zijn strijd met de gelijke behand ling, die in toenemende ma basis van wetgeving wor< doordat bij voorbeeld ong huwden moeten opdraai voor andermans keuze. Mens die trouwen of op andere wi, een samenlevingsverband wi len opzetten, moeten de zoi; Dr. W. Drees. - FOTO Al HET PROBLEEM is niet van generaliseren mag in dit geval de schaduw van de schande welijke gebeurtenissen herdei Wie probeert uit die schaduw land zelf, maar vooral ook in traverse, van constructieve di hek. Historici als Stefan Haffrl Historikerstreit) hebben de vr schap over zich heen gekreg] (de bekende knieval), de hui von Weiszacker ('wij wisten wtj pen bestonden') en Franz Jo collectief te schamen'). De Duitse bondsdagpreside man zonder bruin blazoen en jongste slachtoffer van zijn po Prekend' te zijn. Geen misvers sproken ter gelegenheid van d nacht van 1938 staan volstre echter zijn lange toespraak Is waarin de dingen gezegd wo: Z'jn eerlijke intentie, kan wein dekken. Jenninger kan wel verweten voorzichtig is geweest. Hij hei "Jke zin en met een gevoel va Hij had kunnen weten dat de F «n te schetsen. Bovendien is spreken over de joden die in teuden hebben afgeroepen. K e volgende vervolging. Jenninger moet als een tac veid ruimen, omdat hij op de v aa9 de verkeerde woorden he Hr is meer: Jenniger heeft sone Geschichte', te veel ove te weinig over de geschie' ^prekend in een brede conté hh J' dat die twaalf gruwelijk] jaenkingstoespraken kan d; oilectieve schande, de col oorop staan, die verantwool a" de nazi's. rirhr woord van zelfrechtvaar' tnh 's in de schaduw van! onaduw worden zelfs geen v oii-?nkerstrei1 heeft geleerd. n9en nodig, maar daarn! oor,'1 historische situatie - y nuanceerd worden. De Dui ®n, dat zij hun eigen histori tan daden onder Hitier niet aenover of naast die van Sta srh?nin9er heeft deze feiten tarn? De schijnbaar ontlasten ue(s,reit naar voren dreigd e mitlerjaren gaat. sr-h8 Duisers zullen de kor Para aden herinnerd word; l6n worden met genuancee] 2m'Jaat staan dat zij de pijn Uden kunnen helen.

de Stem | 1988 | | pagina 2