BKC rekent op handhaving in tweede klasse Veel belangstelling voor open dag ZMLK-sehool DOOR TERUGLOOP HUUROPBRENGSTEN VAN DORPSCENTRA Oostburg moet Rode Kruis steunen 'Verblijfsrecreatie Oostburg uitbreiden' WAAR GEHAKT WORDT, VALLEN SPAANDERS. DESTEM PLAATSELIJK NIEUWS Paardenkeuring in Goes Gemeente kan Groede niet helpen nfflRTEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 BUDRAGE VOOR AANSCHAF VAN EIGEN VERVOERMIDDEL Aardenburg Zuidzande - FOTOW1MKOOYMAN TOERISME IS ENIGE SECTOR MET GROEIMOGELIJKHEDEN Kampe )eren Landbouw Fietsen SLUIS - De gemeentelijke tarieven in Sluis gaan in 1989 met tien procent omhoog. F. Baarends volgt Van der Weegen op Van onze correspondent GOES - Door de samenwerkende bonden van paardenfok kers in Zeeland wordt woensdag in de Zeelandhallen in Goes een naj aars-keuring voor trekpaarden gehouden. Ruim honderd dieren worden ter keuring aangeboden. De keurin gen beginnen om 9.30 uur en de opening wordt verricht door wet houder W. van de Ree van Goes. Tussen 9.30 en 12.30 uur worden de jonge paarden gekeurd en wordt het jeugdkampioenschap ge houden. Vanaf 13.30 uur komen de oudere paarden, groepen en kampioenschappen aan de orde. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het college van B en W van Oostburg wil het Rode Kruis afdeling West Zeeuws-Vlaanderen 1500 gulden geven voor de aanschaf van een tweede hands bestelbus. Het Rode Kruis heeft dringend be hoefte aan een eigen auto en kan nu voor niet al te veel geld een geschikt voertuig kopen. De bestelbus die de verenigng op het oog heeft moet gebruikt worden voor de kolonne en de welfare. Het college vindt dat het Rode Kruis steun nodig heeft. In het voorstel dat de raad ko mende donderdagavond voor ogen krijgt, staat: 'Het Rode Kruis ontvangt op geen enkele wijze een financiële waarde ring voor het werk dat in de re gio wordt verricht. Desondanks speelt het Rode Kruis een be langrijke en actieve rol binnen de gemeentelijke rampenbe strijding'. De gemeente geeft een voor beeld uit de praktijk: 'Tijdens de bomopruiming op 25 sep tember 1987 is deze dienst nauw betrokken geweest bij de eva cuatievoorbereiding en -uit voering. Toen is al gebleken, dat er grote behoefte bestond aan eigen materieel, want er moest voor mensen die slecht ter been waren een beroep worden gedaan op de rolstoel bus uit Middelburg'. Volgens het college moet de bus multifunctioneel ingericht worden, zodat zowel het Rode Kruis als de gemeente van het vervoermiddel gebruik kunnen maken. Het Rode Kruis West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ook bij de gemeente Aarden burg en Sluis een aanvraag in gediend voor subsidie. In totaal gaat het om een bedrag van 4500 gulden. Het bedrag dat het college van Oostburg (1500 gulden) aan het Rode Kruis wil geven is eenmalig. De raad vergadert donderdag 17 november om 19.30 uur over de Rode Kruis- bus. EDELZANGER - Vogelvere niging De Edelzanger houdt zijn jaarlijkse tentoonstelling van 18 tot en met 20 november in hotel De Roode Leeuw aan de Kaai. De openingstijden Oostburg zijn vrijdag 18 november van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag 19 november van 13.00 tot 22.00 uur en zondag 20 november van 10.00 tot 19.00 uur. Weekend 1989 en de afstem mingsnotitie cultuur, recrea tie en toerisme (ontwerp).De openbare vergadering begint om 19.30 uur. DUIVEN - De duivensport vereniging De Bonte Duif houdt zijn jaarlijkse tentoon stelling zondag 26 november in De Zwaan aan de Beek manstraat. BINGO - Het Aardenburgse Vrouwengilde houdt dinsdag 22 november een bingo-avond in gasthof De Jonge Leeuw aan de Kaai, aanvang 19.30 uur. MUSEUM - De museumcom missie van de gemeente Aar denburg vergadert woensdag 16 november in het gemeente huis. Enkele punten op de agenda zijn: veertig jaar op- gravingen-dertig jaar mu seum, het Nationaal Museum BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield de vijfde wedstrijd voor promotie en degradatie. Uitslag groep A: 1. dames Van Opdorp-Fer- mont, 2. dames Brevet-Pie- ters, 3. de heren Haggenbrug- Van Dael. Groep B: 1. de he ren Eleveld-Lako, 2. me vrouw Van der Schaaf-de heer Mabelis, 3. dames Van Dun-Jonker. FRAKTIEBERAAD - De po litieke groepering Dorpsbe langen en Toerisme houdt maandag 14 november het maandelijks openbaar frak- tieberaad. Deze keer komt men bijeen in hotel De Rode Leeuw. Belangrijkste agen dapunt is de bespreking van de raadsagenda. Aanvang 20.00 uur. Van onze correspondent BRESKENS - De Breskense Korfbalclub BKC rekent op handhaving in de tweede klasse van de korfbalcompetitie in de zaal die vandaag begint. Eigenlijk zoals het al jaren doet. Geen directe aspiraties om hogerop te komen, maar wel beducht voor een mogelijke terugval naar de derde klasse. Het weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het is om na een degradatie de weg terug te vinden. Trainer Willem de Zeeuw re kent dan ook op handhaving. Als er toch degradatie zou vol gen, zou dat een enorme teleur stelling voor hem betekenen. Hij vindt wel dat de indeling in de tweede klasse B, waarin BKC zit, iets zwaarder oogt dan de tweede klasse A, waarin Zaamslag en Luctor 2 zijn in gedeeld. Hij gaat de competitie in met een mengeling van jeugd en routine, die met name bij de dames zit. De spelers zijn Jacco Fenijn, Jan Roest jr, Jan Roest, Edwin Verplanke, Frans Ver- planke (aanvoerder), Jenny van Haneghem, Jolanda van Haneghem, Karin Hubregtsen, Rita van der Lijke en Lilian Reijnhout. De Zeeuw vindt het niet erg dat de andere Zeeuws-Vlaamse teams niet samen met BKC zijn ingedeeld. Die wedstrijden ge ven te dijkwijls een andere sfeer. Hij speelt net zo lief te gen ploegen van de 'overkant'. In de oefenwedstrijd tegen Zaamslag werd dat nog eens bewaarheid. Zaamslag ging voluit en Edwin Verplanke werd daarvan met een knie blessure het slachtoffer. Die oefenwedstrijd gaf overigens best goed spel te zien, tot het moment van de blessure. Het was toen gelijk en in de con sternatie kon Zaamslag met 8- 11 de winst pakken. Hoop op een goede afloop heeft zeker aanvoerder Frans Verplanke, die de derby's ook niet ziet zitten. Tegen andere ploegen speel je toch meer je eigen spel en dat is er tegen Luctor en Zaamslag niet bij. Dan laat BKC zich teveel mee slepen door de sfeer. Op de vraag wie de zwaarste oppo nent is, meent hij dat dat Swift 4 is. Vorig seizoen was die ploeg veel te sterk voor BKC. Twee overwinningen met 13-2 en 12-4 voor Swift waren het resultaat. Dit jaar moet dat toch anders worden vindt hij. Gezien de veldresultaten en het ver toonde spel moet BKC een goede middenmoter kunnen worden. OOSTBURG/GROEDE - Ook de gemeente Oostburg heeft weinig geld over voor het laten asfalteren van de provinciale weg die door Groede leidt. P. Sarneel woordvoerder van de bewoners van Groede kreeg gisteren geen concrete toezeg ging van wethouder A. de Feij- ter. Sarneel: „De wethouder heeft wel begrip voor onze si tuatie. Maar ook de gemeente heeft geen geld in kas om de weg te laten asfalteren". Donderdag kregen de bewo ners van Groede al van het sta tenlid J. de Voogd te horen dat de weg op korte termijn niet zal worden aangepast. De be woners blijven voorlopig ge luidsoverlast houden. P. Sarneel geeft de strijd niet op. „We gaan nu persoonlijk de statenleden aanschrijven. Ook zullen we de stichting Geluids overlast en TNO inschakelen. Er moet toch echt snel iets ge beuren". (ADVERTENTIE) Leerlingen van de zmlk-school gaan met 'Catootje naar de markt'. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil de verblijfsre- creatieve mogelijkheden in net gebied uitbreiden. Het Kustgebied tussen Cadzand en Breskens moet als speer punt dienen. Dit staat in de nieuwe recreatienota van ue gemeente Oostburg. De toeristisch-recreatieve sec tor is de enige sector waarin nog groei van de werkgelegen heid verwacht mag worden. In de gemeente Oostburg is het totaal aantal arbeidsplaatsen tossen 1960 en 1970 met ruim tweeduizend gedaald. Daarom moet volgens Oostburg de toe- nstisch-recreatieve sector de werkgelegenheid een goede im- puls geven. be recreatiesector levert op dit moment minimaal vijfhonderd arbeidsplaasten op. Vooral in zomerwoningen- en appar- tomentensector is veel werk. De bouw van tweede wonin gen of appartementen leidt op zichzelf nauwelijks tot een gro wer aantal overnachtingen. Vol gens de beleidsnota moet het ,?e|it liggen op het bieden van allerlei andere aantrekkelijke oorzieningen, buiten het .Jdid. het landelijke karakter «i de rust. zit nog groei in de tweede i antie (vooral voor zomer- orungenverhuur en hotels), aar er moet wel een zo volle- g mogelijk pakket worden aangeboden. ^"discussiepunt blijft hoe mrV, .®6n (kampeer)bedrij f ven t n om ren<dabel te blij- itB, In de recreatienota van gold als uitgangspunt dat dit kampeerbedrijf w f^tojfseconomische over- - ®ngeri vier hectaren groot ven n om te hunnen overle- Maar de gemeente moet deze bepaling laten varen. Het blijkt dat tegenwoordig een be staande camping pas reilt en zeilt met een oppervlakte van zes a zeven hectaren. Nieuwe bedrijven zouden een opper vlakte van acht tot tien hecta ren nodig kunnen hebben. De gemeente geeft toe dat er een spanningsveld kan ont staan tussen een campingbe- drijf en andere belangen (zoals landbouw en natuurwaarden). De ondernemer zal dan ook met een gedegen bedrijfsecono misch rapport op de proppen moeten komen om aan te tonen dat uitbreiding noodzakelijk is. De gemeente wil wat gaan doen aan de zeer smalle kust strook tussen Breskens en Cad zand. Op sommige delen van de strook ontbreekt het strand ge heel. De smalle kuststrook fun geert wel als de belangrijkste drager van het toeristisch pro- dukt in de regio. De gemeente wil dan ook de kuststrook gaan aanpakken. Zo zal de kuststrook ook in de toekomst verbreed en be plant worden. Er komen re creatiestroken voor de toeris ten. Maar ook de gebieden die meer landinwaarts liggen, krijgen meer aandacht. De nota draagt voorzieningen aan, zo als fiets- en wandelverbindin gen en beplantingen langs de dijken en wegen tussen de kust en woonkern. Er moeten elkweervoorzienin- gen komen in het kustgebied. De sport- en spelaccomodaties, wel of niet overdekt, en speel tuinvoorzieningen zullen ook een belangrijkere rol gaan ver vullen. De gemeente wil de af wisseling tussen de stillere en drukke gebieden handhaven. De landingelegen polders moe ten attractiever worden. Als de dijken beplant worden, neemt de attractieve waarde van de polders toe. Ook moet er (meer) beplan ting komen rond de verbij fsac- comodaties, boerderijen en bij sommige woonkernen. Verder moeten ook buiten het hoogsei zoen winkels open blijven en attracties worden geboden, al dus de nota. Cadzand zal zich volgens de gemeente meer moeten richten op wat tegenwoordig de ge- zondheidsmarkt heet: de ver zorging van geest en lichaam. Er moet ook op de toenemende vergrijzing ingespeeld worden. Een kuuroord in Cadzand kan een van de mogelijkheden zijn. De gemeente ziet graag een vegroting in Cadzand van het recreatieve draagvlak. Enkele mogelijkheden in dit gebied zijn: het realiseren van een bosachtig gebied in de polder gelegen tussen de Badhuisweg en de Ringdijk-Noord, een fiets- en wandelverbinding vanaf het dorp tot aan de sporthal, dijkbeplanting langs het uitwateringskanaal om ook de bebouwing in het Zwin dorp visueel af te schermen en beplanting van de dijken tus sen de kust en het dorp en bij- voorbeelde het bos van Eras mus om aantrekkelijke fiets en wandelroutes te creëren. Voor Breskens staat de koppe ling van het zwembad De Veste met de dagrecreatieve invull- ling van het ongeveer tien hec taren grote terrein in het noordoostelijke hoek van het gebied Kieweg-Langeweg op het programma. Deze voorzie ning zal zich voornamelijk moeten richten op de bevolking van Breskens (sport) en de jon gere recreanten (gezinnen met kinderen). Ook voor de gebieden Groede en Nieuwvliet zal het gebied de nodige 'groen-injecties' moeten krijgen. In Groede zal een aan trekkelijk fiets- en wandelpad dat Groede-bad met de kern verbindt, niet misstaan. Voor bijna alle campings tussen Cadzand en Breskens zijn er nog mogelijkheden in de toe komst om uit te breiden. De gemeente Oostburg denkt toeristen te lokken met onder meer het aanleggen van fiets en wandelpaden, maar merkt in de nota op 'dat West Zeeuws-Vlaanderen nooit een ideaal fietsland worden, zoals Drenthe, Gelderland of Noord- Brabant met hun afwisselende, bosrijke landschappen'. 'Zeeuws-Vlaanderen wordt ook nog eens geplaagd door de wind, die het fietsen er niet aantrekkelijker op maakt'. Toch maken veel toeristen ge bruik van de fiets, meldt de no ta. De gemeente is op de goede weg, want de laatste jaren is het aantal en de lengte van vrij liggende fietspaden aan merkelijk toegenomen. Zo is het, op enkele kleine stukken na, mogelijk om vanaf 't Zwin tot Breskens over een vrij lig gend fietspad te rijden. Het is zelfs mogelijk om via drie tra jecten: over de dijken, buiten dijks en onderlangs de zeewe ring te fietsen. In het fietsenplan wordt re kening gehouden met een nieuwe bewegwijzerde route tussen Breskens-Hoofdplaat- Schoondijke-Nieuwvliet en de kust. Dit zal een onderdeel kunnen zijn voor een nieuwe lange-afstand fietsroute. Zo kan er in de toekomst wellicht een fietsverbinding tussen Cadzand-Bad en Knokke tot stand komen. Het parkeren in de kustge bieden biedt nog steeds over last. Als een van de maatregelen om deze overlast in te perken wil de gemeente het parkeren op sommige plaatsen onmogelijk maken door het plaatsen van bermpaaltjes en de aanplant van groen. Alle kranten staan dagelijks boordevol Want nieuws maakt weer méér nieuws. JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. nieuws.Nationaaleninternationaal.Maar,en En dat kan wel eens belangrijker zijn: hel dat is het grote verschil, in uw Regionale raakt u immers persoonlijk. DE KRANT VOOR KÈiGENSTlHt wnTkÖÊrund I Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen U hoeft alleen maar even te bellen en zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. ook dat nieuws komt dagelijks hij u in de bus. 076-236472 OOSTBURG - De zaal van de afde ling voor zeer moeilijk lerende kin deren (zmlk) van de Prins Willem Alexanderschool in Oostburg was bijna te klein om alle belangstellen den voor de feestvoorstelling te ber gen. In het kader van het vijfjarig bestaan van de afdeling was er een open middag. De leerkrachten en leerlingen van de afdeling gaven om 14.00 uur een feest voorstelling. Daarng konden de belang stellenden een kijkje nemen in het zelf gebouwd winkelcentrum. Verder was er een dia- en videovoorstelling over de di verse schoolactiviteiten en konden de nieuwste leermiddelen bekeken worden. Veel mensen wandelden gisteren het gebouw aan de Schoolstraat binnen. „Het was zo druk dat de dames die de wafels bakten het nauwelijks aankon den", aldus een tevreden leraar George de Sutter. Tarieven in Sluis Van onze verslaggever Dit is het gevolg van de teruglopende huuropbrengsten en de nadelige saldi van de dorpscentra en gymnastiek zalen. Dit staat in de begroting voor het jaar 1989 die op woensdag 16 november door de raads commissie Algemene Bestuur lijke Zaken van Sluis wordt be handeld. Een 'financiëel offer' is de bijdrage in de exploitatiekos ten van de strandpost 't Zwin die in 1989 stijgt tot 29.000 gul den. De subsidies aan de plaat selijke VW's blijven gelijk. De gemeente roept verder een werkgroep in het leven om het 700-jarig bestaan van de ge meente Sluis in 1990 voor te be reiden. In 1989 wil Sluis starten met de eerste fase van het automa tiseringsproject. Voor het on derzoek is twaalfduizend gul den uitgetrokken. In totaal heeft de gemeente een reserve van 220.000 gulden in kas. De gemeente gaat verder de wegen, rijwielpaden en bennen planmatig onderhouden en verbeteren. De jaarlijkse uit gaven op dit vlak gaat Sluis ongeveer 325.000 gulden kosten. Voor 1989 hoopt de gemeente een bedrag van ruim vierhon derdduizend gulden aan par- keergelden binnen te slepen. Dit bedrag is inclusief een ta riefsverhoging voor het par keerterrein aan de Sint Anna- straat. De gemeente heeft een streefplan opgesteld om de openbare verlichting te ver vangen. Binnen tien jaar (1989- 1999) moet het 'lichtkarwei' ge- Haard zij a Sluis raamt de jaarlijkse uitgaven op ongeveer twintigduizend gulden. Voor de automatisering van het caril lon is voor volgend jaar een be drag van 35.000 gulden in de knip. Verder wil Sluis de week markt verbeteren. De huidige winkelstructuur moet in stand gehouden worden. Ook op het vlak van het onderwijs zal er weinig veranderen. Voor het onderhoud van de schoolge bouwen is voldoende reserve opgebouwd (ongeveer zestig duizend gulden). Voor de nieuwbouwplannen van de kantine op het sport complex is al een bedrag van 25.000 gulden op de investe ringslijst gezet. Dat geld kan gebruikt worden als tot nieuw bouw wordt besloten. De uitgaven voor de riole ring stijgen volgend jaar met ongeveer 35.000 gulden. Dit is vooral het gevolg van de aanleg van de riolering in Heille en het bergingsriool. Jaarlijks is er een groot ver schil tussen de inkomsten en uitgaven van de begraafplaat sen. Daarom is het college van Sluis van plan de tarieven en begrafenisrechten in 1989 trendmatig te verhogen. De commissie ABZ verga dert woensdag om 19.30 uur in de commissiekamer van het Stadkantoor aan de Groote Markt 20 in Sluis. OOSTBURG - Op donderdag avond moet de Oostburgse raad beslissen of F. Baarends zitting mag nemen als nieuw raadslid van Doprsbelangen en Toe risme (D&T). Baarends volgt H. van der Weegen op, die vorige maand wegens privé-redenen niet meer als raadslid voor zijn par tij kon optreden. omhoog

de Stem | 1988 | | pagina 23