'PSD heeft slechte koffie en broodjes' Weerman Willy Tracénota WOV: open deuren Minder steun voor emancipatie Hulst P. HOMMEL B.V. PLAN WETHOUDER VLISSINGEN OM CONFLICT TE VOORKOMEN OP DE JOL DELFT! NIET MISSEN, 9ANKERS Drie stropers op heterdaad betrapt 'Flexibiliteit is hier al erg lang' Bingoliefhebbers willen verder spelen DIRECTEUR VAN HAVENSCHAP: Man (55) komt om in het verkeer 17.501 Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 d. In de tweede plaats leidt vergoeding fiscaal onbelast, j r-Optimaalhypotheek ieder- ast ook aantrekkelijk voor u. VLISSINGEN - Een kleine twee kisten kabel jauw per week. Dat offer vraagt de gemeente Vlissingen van de 600 Nederlandse boomkorvis- sers. Visdagen Rottigheid mee! Delft. Oostburg wil geld van fraudeurs beeft altijd ziér „iter-girantt" op voorrud. DE STEM VANZEELAND Van onze verslaggever 1 MIDDELBURG - De ser vice op de Zeeuwse veer ponten moet beter. Dat is de teneur van klachten, die on langs zijn gedeponeerd bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD). Daaronder een brief van een nog onbe kend statenlid dat mop perde over de restauratie aan boord van de Prinses Juliana, dubbeldekker op de lijn Breskens-Vlissingen. Ook de touringcarmaatschap- pjj AMZ-Reizen klaagde vorige maand over de service van de PSD; de onwelwillendheid van een personeelslid zorgde voor een uur vertraging bij een reisje naar Parijs. 'De verant woordelijke medewerkers heb ben in ieder geval bereikt dat aan zo'n honderd Zeeuwen de noodzaak van een zeer snelle komst van de WOV overduide lijk is gebleken', aldus een wrange brief van de AMZ-di- rectie. Volgens het statenlid, waar van PSD-directeur D. Oostinga de naam niet wil prijsgeven, bereiken hem regelmatig klachten over de kwaliteit van de waren: „Slechte koffie, idem broodjes". Ook de bediening zou te wensen over laten. „Uit eigen ervaring", zo schrijft het statenlid, „kan ik deze kritiek volledig onder schrijven. De tekortkomingen vallen extra op, omdat de buf fetvoorziening op de lijn Krui- ningen-Perkpolder wel tot ieders tevredenheid functio neert". Oostinga heeft op zijn beurt bij het betrokken restauratie- bedrijf aangeklopt, dat nogal verbaasd reageerde. Volgens het bedrijf zijn er nog nooit klachten ontvangen en zijn service en kwaliteit van hapjes en drankjes op alle boten het zelfde. Het bedrijf noemt de koffie 'eerste klas' en merkt op dat de broodjes dagelijks vers van een warme bakker uit Middelburg komen. Oostinga voegt er zelf nog aan toe dat er altijd wel wat valt te verbeteren. Maar vol gens hem is een zeer regelma tige controle vrijwel onmoge lijk. Die blijft beperkt tot het steekproefsgewijs onder de loupe nemen van koffie, brood jes en andere consumpties. Hij zal wel de hofmeesters atten deren op de bediening. Touringcarbedrijf AMZ- Reizen uit Goes klaagt niet over de koffie, maar over het oponthoud van honderd Parijs- gangers. In twee bussen moes ten zij op een vroege ochtend in oktober een vol uur wachten in T27 Vlissingen, terwijl er nog plaats genoeg was op de pont. Twee andere bussen konden nog wel mee. AMZ spreekt in de brief van 'het volledig ont breken van enig gevoel voor service', en voert gretig het wenkend perspectief van een WOV op. Oostinga vindt echter dat de PSD niets te verwijten valt. De veerboot moest stipt op tijd vertrekken in verband met de mist van die ochtend en de aansluiting op het openbaar vervoer. Het was in het belang van de andere passagiers dat de bussen moesten wachten, concludeert de directeur, die AMZ aanraadt voortaan wat vroeger te vertrekken. 'Zeeuwen meer kabelj auw I Van onze verslaggever Twee kisten kabeljauw ten behoeve van de Zeeuwse vis sers is de kern van een plan van de gemeente Vlissingen om een einde te maken aan de wekelijkse staat van beleg bij de plaatselijke vismijn. Moet de gemeente ook in 1989 een enorme politiemacht on dersteunen om de vissers in toom te houden, dan dreigt dat de gemeente tonnen aan sala rissen te gaan kosten, aldus wethouder T. Meijers, de ont werper van het plan. Het Ministerie van Land bouw en Visserij heeft in een reactie op het bemiddelings plan te kennen gegeven dat er, als het aan minister Braks ligt, nog geen graatje van een ka beljauw naar de weerspannige Zeeuwse vissers gaat. tiedienst (AID) en de vissers. Bovendien wil Vlissingen af van de markt-verstorende ille gale aanvoer van vis. Meijers schat dat de gemeentelijke vis mijn in 1988 een verlies van vier ton moet incasseren. In 1987 was er nog een positief saldo van vier ton. studie Bedrijfskunde of Land- |i in een belangrijke bedrijfstak: nog veel meer. uit het gegeven, dat ons natio- et grote exportvolume, nwording wordt veel aandacht ilematiek. Dat gebeurt o.a. door pgeleide mensen. Afgestudeer den snel hun weg naar het be- angssalaris belangrijk hoger, vorden toegelaten tot de studie- r- en scheikunde nodig. loeilijk meer: kom kijken op de 1. Voor nadere informatie kun je bellen: i: O15-1502 De reactie van voorzitter Eversdijk van de Vaste Ka mercommissie voor Visserij „Het eerste wat ik wil is die rottigheid op de kade weg. Het beroerde is dat er bij de andere Nederlandse vissers weinig neiging is de Zeeuwse colega's te helpen". Eversdijk gaat het Vlissingse plan wel ter sprake brengen tijdens de behandeling van de visserij begroting op 21 november. De achtergrond van het plan dat Vlissingen absoluut een einde wil maken aan de nach- :e confrontaties tussen door ME gesteunde ambtena- van de Algemene Inspec- Meijers heeft daarom een zes punten tellend plan bij Braks op tafel gelegd. Dat plan voor ziet in: beperking van het aantal vis dagen tot 140 per jaar. het beschikbaar stellen van een quotum, van 1625 ton ka beljauw per jaar aan de Vlis singse vloot (nu 485 ton) en 875 ton wijting (nu 275 ton). de garantie dat de Vlissingse vloot de hele vangst via de Vlissingse vismijn verhandelt (vrijwillige veilplicht). het ministerie garandeert dat dit quotum ook kan worden ge vangen. de vissers zullen, met een marge van vijf procent niet meer aanvoeren dan toege staan. extra individuele quota, ver kregen via huur of koop, wor den verrekend in het aantal visdagen. ZIE VERDER ZEELAND 2 Opperwachtmeester J. Millenaar toont de buit. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent AXEL - De rijkspolitie van de groep Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft donder dagavond in de Canisvlietpolder onder Sas van Gemt drie stropers op heterdaad be trapt. Met behulp van een lichtbak en een jachtgeweer trachtte het drietal zich alvast op de kerst voor te bereiden om zich van het nodige wild te voor zien. Omstreks 19.30 uur werd dit door de politie ontdekt. Het trio werd daarna anderhalf uur in de gaten gehouden, alvorens de politie tot actie overging. Daarbij werd assistentie verleend door de diensthond 'Rackie'. Aangehouden werden R. van H. uit Westdor- pe, R. van H. uit Sas van Gent en de Belg GR. uit Ertvelde. Bij een der verdachten werd tijdens een huiszoeking nog een vuurwapen en 200 bij horende patronen gevonden. Dit alles en vijf ge vangen hazen werden door de politie in beslag genomen. Tegen het drietal is proces verbaal op gemaakt. Van onze verslaggever TERNEUZEN - „Ik denk niet dat het karakter van de Zeeuws-Vlaamse bevolking veranderen omdat de vakbond dat wil. Flexibili teit was hier erg al, lang vóór het woord was uitge vonden". Net die woorden reageerde de fflrecteur van het Havenschap "erneuzen, G. van Houwenin- Se. gisteren op het deze week verschenen rapport van de re gionale FNV-werkgroep 'flexi bilisering'. Van Houweninge sprak voor een gezelschap van vertegen woordigers uit bank- en be drijfsleven over de doelstellin gen en het beleid van het ha venschap. Bij de opsomming van 'sterke punten' van de ha vens in de Kanaalzone noemde hij onder meer flexibele arbeid. „We mogen heel blij zijn dat dat hier lukt", vond Van Hou weninge, die er op wees dat met name buitenlandse investeer ders die flexibiliteit erg waar deren. Andere sterke punten waren volgens Van Houweninge de betrouwbaarheid - weinig of geen stakingen - de kleinscha lige manier van werken en de productie van grondstoffen in de regio. Gelet op het che misch/industrieel karakter van de regio zou er naar zijn mening meer specialisatie moeten plaatsvinden. Het enige zwakke punt voor de regio is zijns inziens het tekort aan be drijfsterreinen. Dat hij hoge waarde hecht aan de regionale industrie staat buiten kijf: „Als wij geen industrie hadden, waar zouden we dan staan? We kunnen wel in de 'consumen tensfeer' gaan treden, maar dan zet je de klok twintig jaar terug". n van de Benelux weer als :egen weggeef-prijzen o.a: [umiiuimerika/Canada, de ori9i 1 Ie pilotenjacks, ook voor 8'"°'^gj Ook gespecialiseerd in grote maten. Bij aankoop worden reiskosten vergoed. Inruil van lederen kleding en bont mogelijk. Iedere dag geopend van 10.00 tot 19.00 uur. Iedere zondag geopend van 10.00 tot 18.00 uur. jen inlevering van deze adver se ontvangt u max. 100,- extra ting bij aankopen boven 499,-- n Tilburg en Breda). 22923/41344. 7Q ik, België. Tel.: 09.32.11.564479 Wessem/Grathem. Richting Door Jan Jansen EN NU kan het rode pot lood op tafel komen. Ter wijl al tijden duidelijk was dat er maar een geschikt tracé is voor de Wester- schelde Oeververbinding (WOV), vermeed het Zeeuws provinciebestuur bangelijk ook maar te zin spelen op die onvermijde lijke keuze. Al die tijd is gebruikt voor het samen stellen van een zeer lijvig fapport, dat enkel open ®uren intrapt, maar dat gisteren toch met enig bombarie boven water wam. be 'eerste fase van de tracé- "ota en de milieu-effect-rap- Pwtage' leidt tot de voorspel bare slotsom dat het nog een "eel karwei gaat worden, ®aar dat de WOV, als-ie er tornt, een lijn oostelijk van 'erneuzen-Ellewoutsdijk zal tolgen. Alle andere varianten jjo schijnbewegingen; 'zorg- "udige besluitvorming' gede gradeerd tot het zorgvuldig ontlopen van keuzes. „We gaan nu een aantal tracé's schrappen. Hoeveel? Dat hangt af van de inspraak ronde die we nu krijgen," hield gedeputeerde R. Barbé gisteren het spelletje nog stug vol. Hij durfde zelfs niet pu bliekelijk beweren dat het tracé Breskens-Vlissingen, waar de verbinding twee keer zo duur zou worden als bij Terneuzen, nu toch echt wel de prullenbak in kan. Anderen zullen er hopelijk minder misverstand over la ten bestaan: de gertieenten, de waterschappen, de milieufe deratie, en nog meer instan ties die het rapport onder ogen krijgen, voor het bij pro vinciale staten terecht komt. Ze kunnen er allemaal uit le zen dat er van de zeven inge tekende tracé's feitelijk maar een overblijft. Want Vlissin- gen-Breskens en Borssele- Hoofdplaat zijn onbetaalbaar, Kruiningen-Perkpolder is ir reëel en net westelijk van Terneuzen rijzen de kosten ook de pan uit. En vooral die kosten zullen uiteindelijk bepalen of, en zo ja waar, er een WOV komt. De financiële opzetjes in de nota geven aan dat een WOV oostelijk van Terneuzen, en bij Ellewoutsdijk aansluitend op een autoweg die regelrecht naar Goes leidt, verreweg het aantrekkelijkst is. Alleen dan komt men toe met de bedra gen die nu zijn toegezegd door de overheid, en hoeft het kaartje voor de brug niet duurder te worden betaald dan nu een overtocht met de pont. Maar er zit ook een milieu- effect-rapport in de nota. En dat laat niets over van deze voor exploitanten zo aantrek kelijke oplossing: de overlast voor natuur en milieu is on aanvaardbaar groot, vooral vanwege het doorsnijden van de kwetsbare Zak van Zuid- Beveland. Ook dat wisten Barbé cs al lang. Maar ja, soms dienen rapporten alleen maar om voor open doel te scoren. Dus zit er niets anders op dan een brug Terneuzen-Elle- woutsdijk, met een aanslui tende weg die op Zuid-Beve- landse bodem prompt afbuigt naar het westen, richting Sloegebied. Een brug inder daad; die blijkt in alle varian ten het goedkoopst. Maar de Zeeuwse 'Golden Gate-brid ge' ligt er nog lang niet. De nota toont aan dat het best haalbare tracé een tariefstij- ging met meer dan een gulden of een veel hogere jaarlijkse bijdrage van rijk en provincie vraagt. Samen hebben die nu 34 miljoen toegezegd, het zouden er 39 moeten worden. „Ja maar," zei Barbé gisteren, „alle bedragen zijn op het ma ximum geschat." Wat de sug gestie inhoudt dat er links en rechts nog flink te schaven valt. Meevallers bij het af schaffen van de ponten bij voorbeeld, al moet er op Vlis- singen-Breskens een voetveer blijven varen. Of een langere afschrijvingstermijn (dertig inplaats van 25 jaar), al voe len financiers daar niks voor, en het rijk wellicht nog min der. Netzomin als voor een brug trouwens, want daar zouden de Vlaamse buren wel eens moeilijk over kunnen doen. Natuurlijk kan Zeeland makkelijk aantonen dat de Westerschelde een barrière vormt, zolang ponten de oevers verbinder-wachttij den kosten twintig miljoen per jaar. En dat die brug geen enkel probleem vormt voor de scheepvaart. En dat de pon ten, als ze straks aan vernieu wing toe zijn, alleen maar duurder worden. Dat allemaal wel. Zoals de vlag er nu bij hangt kan ech ter alleen maar uitkomen, wat Barbé in een openhartige bui vorige week zelf voorspel de: het wordt nog een harde dobber. De nota met de open deuren geeft het aan. Hij zou nog wel eens met zijn neus te gen een paar gesloten deuren aan kunnen lopen voor in de zomer van 1990 (Barbé's voor spelling!) de aannemers aan de slag kunnen. GOES - De 55-jarige fietser W. Goudzwaard uit 's-Gravenpol- der is gistermorgen omstreeks acht uur bij een verkeersonge val zwaar gewond geraakt^ Kort na aankomst in het Oos-' terschelde ziekenhuis te Goes overleed de man. Het slachtoffer kreeg op de kruising Buys Ballotstraat- Kloetingeseweg geen voorrang van een naar links afslaande vrachtwagen bestuurd door L. van D. uit Goes. OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil het geld terug dat tussen 1979 en 1988 onrechtma tig door twee inwoners van Schoondijke werd opgestreken via hun uitkering. Volgens de politie in Oost burg hebben JG. en zijn echt genote EH. de gemeente voor meer dan veertigduizend gul den benadeeld. De rijksover heid is voor bijna zeventigdui zend gulden opgelicht. Volgens wethouder J. de Vries (sociale zaken) moeten de twee inwoners uit Schoondijke het geld terugbetalen. De Vries: „We hebben het sterke vermoeden dat de mensen nog een groot deel van het geld in bezit hebben. We gaan het ge fraudeerde bedrag opeisen. De twee zullen, als de officier van Justitie er mee akkoord gaat, op hun uitkering worden ge kort". OOK VANDAAG zal het zwaar bewolkt zijn en is de kans op buien even groot als gisteren. De wind draait wat naar het noord-westen en dat betekent dat het wat frisser gaat wor den. Normaal moet het nu gemiddeld negen graden zijn, maar vandaag bereiken we zeker veertien graden. De draai ende wind voert toch frissere lucht aan tegen de avond en daardoor wordt het minder warm. Het kwik daalt dan naar elf graden. Dat betekent dat de mistkansen toenemen en het morgenochtend wel eens een kleine wereld kan zijn. Morgen blijft het in het begin bewolkt, maar als de mist en de laaghangende bewolking wegtrekken kan de zon er toch nog iets van maken. De vraag is echter, waar zal dat het eerst gebeuren? De kans dat sommige gebieden in onze stre ken de gehele dag de zon niet te zien krijgen is groot. Dat be tekent echter wel dat de dagtemperatuur een normale waarde krijgt tussen de acht en tien graden. De kou keert langzaam terug de komende dagen en het wordt rustiger en droger weer. De vorst aan de grond keert ook terug. U moet vanaf maandag rekening houden met maxima van zes tot zeven graden overdag. Ook de mistkansen blijven en die mist kan opnieuw blijven hangen. De wind draait langzaam van noord-west naar noord-oost tot oost. Het zou wel eens kunnen zijn dat de winter op kousevoeten onze streken bin nensluipt. U hebt wat cijfers over oktober te goed. De zon scheen in ok tober dit jaar 101 uur. Normaal is dat 123 uur en vorig jaar was dat 106 uur. Het was gemiddeld overdag 14,9 graden. Normaal is dat 14,3 graden en vorig jaar wees de thermome ter 16,3 graden aan. Het regende de voorbije 31 dagen 72 mil limeter. Normaal is dat voor oktober 71 millimeter en vorig jaar was dat 67 millimeter. Het kan allemaal anders. In ok tober 1965 scheem de zon 220 uur. Daarentegen was het som ber in 1974 met slechts 55 uur zou Het warmst in de twintig ste eeuw werd het in oktober 1921 met 19,7 graden. Het koudst in 1905 met 9,1 graden. Het regende het meest in 1932 met 227 millimeter en het droogst was het in oktober 1975 met slechts 5 millimeter neerslag. De weerspreuken: 'Krassen de kraaien verbolgen, weldra zal er regen volgen.' 'Regen voor acht uur, is niet van lange duur.' Van onze verslaggever HULST - In de gemeente Hulst komt volgend jaar ruim vijfduizend gulden minder beschikbaar voor emancipa torische activiteiten.Aanvankelijk stond voor dit doel op de begroting 8.335 gulden, maar door de invoering van een nieuwe subsidieregeling en het feit dat gr maar twee verzoeken binnen zijn is volgens B en W al dat geld niet nodig. Tot nu toe was het zo dat orga nisatoren van emnacipatori- sche activiteiten een compleet plan met begroting moesten in dienen. Vervolgens moest er dan nogs een over vergaderd worden, waarbij zowel plan als begroting flink aan de tand werden gevoeld. Muggenzifte rij over verschillende postjes leidde ertoe dat er vervolgens weer opnieuw overleg moest komen. Kortom, zo zijn B en W nu ook tot de slotsom gekomen, een nogal omslachtige metho de. Bovendien is het niet zelden voorgekomen dat zowel de ge meente als de subsidie-aanvra ger niet echt tevreden waren over het resultaat. Als het aan B en W ligt wor den discussies voortaan uitge sloten via een sterk vereenvou digd systeem. Dat houdt dat de gemeente zich niet meer druk moet maken over begrotings- posljes en dat de organisaties (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 P0PPEHKIVS1 64x108 Ctn xcl-W*"" Geldig t/m 19-11-6 vooraf weten wat ze maximaal van de gemeente kunnen van gen. Voor activiteiten waaran groepen van maximaal 15 per sonen meedoen willen B en W voortaan 100 gulden geven. Voor groepen van meer dan 50 personen hebben B en W maxi maal 200 gulden over. Daarbij willen ze nog inbouwen dat een organisatie per jaar maar 1.000 gulden mag krijgen. Als de werkelijke kosten van een acti viteit minder bedragen, wordt de subsidie vastgesteld op het exploitatietekort. Tot nu toe zijn er voor vol gend jaar twee verzoeken bin nen gekomen. De Katholieke Vrouwenorganisatie Hulst heeft 1.587 gulden tekort voor een uit elf bijeenkomsten be staande cursus. Het Katholiek vrouwengilde wil 1.323 gulden voor acht gespreksochtenden en een lezing. Volgens de nieuwe opzet krijgen beide verenigingen elk 1.000 gulden. B en W achten het niet uitge sloten dat er in de loop van vol gend jaar nog meer verzoeken binnen komen. Om daar op te kunnen inspelen willen ze nog 1.000 gulden achter hand hou den. De rest van de aanvanke lijk gereserveerde 8.335 gulden verdwijnt in de gemeentekas. FOTO WIL KOOYMAN Mevrouw Baert geeft de handtekeningen aan een Terneuzense agent. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Met behulp van 300 handte keningen proberen Terneuzense zendama teurs hun wekelijkse bingospel via de 27mc-bak weer in de lucht te krijgen. De Terneuzense politie kreeg de handtekenin gen van een vijf man sterke delegatie die de bingospelers vertegenwoordigen. Dinsdagavond maakte de gemeentepolitie een einde aan het bingospel. De politie deed dat om dat de bingospelers de wet op de kansspelen overtraden. „Dat kan zijn, maar dan vinden wij het toch raar dat we vijf en een half jaar moch ten spelen", aldus woordvoerderster mevrouw Baert. „Waarom waarschuuwt de radio controle diens (red) dan niet even. Dan waren we er zeker mee gestopt". Bij de overhandiging van de handtekeningen liet mevrouw Baert weten het vooral jammer te vinden dat mensen die nauwelijks van huis kun nen de dupe worden. „Het ging ons niet om winstbejag. We verloren er zelfs op. Voor de oudere mensen is het jammer dat ze niet meer kunnen spelen. Voor hen was dat een uitje. We hebben veel steun gekregen. Ook van mensen die niet meededen aan het spel. Misschien kan er voor gezorgd worden dat we in de toekomst op een legale manier bingo kunnen spelen". De woordvoerder van de politie beloofde dat de handtekeningen terecht zullen komen bij de officier van justitie die deze zaak behandelt.

de Stem | 1988 | | pagina 19