UITBLAZEN 'Politiebeleid is kabinetscrisis waard' 'Over de ruggen van de verzekerden even MINISTER Melkkoetje Etten en Olen POLITIEBOND-VOORZITTER LEEN VAN DER LINDEN: DE STEM COM Loonmatiging DESTEM achtergrond vrijdag 11 november 1988 WIM KOCK DE STEM HET MARKTELEMENT IN DE GEZONDHEIDSZORG-IN OPMARS Hoofddoek en gym fesS-gaëC" PAPIER VOOR UW PEN Service DESTEJVL binnenl DEN HAAG (ANP) - Mini| en Waterstaat noemt de v sloten en grondwater do| niet langer aanvaardbaar Groter Plan DE uitdrukking: Hij komt van Etten en weet van niks heeft eerder met een soort slim heid te maken dan met domheid. De boeren van Olen daarentegen zijn nog dommer dan we dachten. Een paar weken geleden heb ik u 'het' verhaal over de Boeren van Olen verteld. Het was me toegestuurd door een lezer, nadat in deze rubriek de naam was gevallen van dit aar dige Kempische dorp, bekend om zijn bierpot met vier oren. Om die gesmede pot draaide het verhaal. Toen keizer Karei het dorp bezocht kreeg hij die pot aangeboden, maar Sjarel, de gemeentesmid en schepen van schone kunsten, wist niet hoe hij zijn werkstuk de keizer moest aanreiken, zodat hij tot drie maal toe terug naar zijn smederij moest om de bierpot van een extra oor te voorzien. Pas toen er vier oren aanzaten was de keizer in staat er een te vatten en de pul aan te nemen. De climax kwam toen burge meester en schepenen de keizer schotels met rijstpap wilden aanbieden. De burgemeester die er zeker van wilde zijn dat de schepenen het goed zouden doen, drukte hen op het hart precies na te doen wat hij deed. Helaas struikelde de burgerva der en viel hij met zijn neus in de pap, waarop de schepenen dit voorbeeld volgden en allen druipend van de pap voor de gierende keizer stonden. Dat is in het kort de inhoud van het verhaal, zoals het in rijm is opgetekend door Toon Tinkel, in De Windroos (1940. Het Spectrum). Er blijkt echter nog een andere versie voor te komen en wel in Het Vlaamse Sprookjesboek van Maurits de Meyer (1973. Standaard). J. Nagelkerke uit Etten-Leur is zo vriendelijk geweest mij een fo- tocopie te sturen van de be wuste pagina. „Op zekere dag ontdekken de boeren van Olen dat de kerk te ver achteruit staat." Onder leiding van de burgemeester steken zij de koppen bij elkaar. Er is maar één conclusie moge lijk: de kerk moet een stuk naar voren worden getrokken. De sterkste boeren komen naar de kerk met kabeldikke touwen die ze 'driedubbel' om de kerk slaan. Ze trekken uit alle macht, maar de kerk geeft geen krimp. „We trekken nog niet hard genoeg", vindt de burge meester, die ook nu het goede voorbeeld wil geven. Hij trekt zijn jas uit en legt die netjes op gevouwen voor de kerkdeur. Weer gaan de boeren in de tou wen hangen en nu trekken ze zo hard dat de touwen knappen en zij met z'n allen over de grond rollen. „Met trekken zal het niet lukken", hijgt de burgemeester, „als we liever eens duwden." Dat vinden de boeren een slim idee en met z'n allen lopen ze naar de achterkant om de schouders stevig tegen de muur te zetten. De kerk lijkt nog steeds onwrikbaar op zijn fun- I damenten te staan. Maar de burgemeester is een optimist. „Wacht jongens", roept hij, „ik iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnimiiiiiiiiii zal eens gaan kijken of de kerk toch niet naar voren is gescho ven." Terwijl de boeren aan het duwen waren is een bedelaar voorbij de kerk gekomen. Die heeft de onbeheerde jas van de burgemeester zien liggen en omdat hij er zelf geen heeft en de winter voor de deur staat, heeft hij hem meegenomen. De burgemeester die zijn jas on middellijk mist als hij de hoek van het kerkgebouw omslaat, springt een gat in de lucht van vreugde. „Het is gelukt man nen!" roept hij naar achteren. „De kerk is naar voren gescho ven. Mijn jas ligt er al onder." Vijf lezers hebben gerea geerd op mijn vraag waar het gezegde: Hij komt van Etten. Hij weet van niks vandaan komt en op één na dekken hun ver klaringen elkaar in minstens één opzicht. Het moet een rech ter geweest zijn die de woorden voor het eerst bezigde, toen hij geconfronteerd werd met de zo veelste, zich van de domme houdende getuige uit Etten. G. Koen uit Sint Willebrord schrijft 'van nabij te hebben meegemaakt' hoe - vijfenvijftig tot zestig jaar geleden- enkele Ettense broers het aan de stok kregen met de nieuwe suisse (ordebewaarder) van de Sint Lambertuskerk. Ze daagden de man wat uit door te praten en te lachen en toen de suisse een van hen buiten wilde zetten, ontstond er een worsteling, waarvan de politie proces-ver baal opmaakte. Voor de rechts zaak die volgde werden ver schillende getuigen opgeroepen die allen beweerden niets ge zien te hebben, nergens van te weten. De rechter werd er moe deloos van: „Jij komt zeker ook van Etten en die weten alle maal van niks." In Etten von den ze dat wel leuk. Er is veel om gelachen en de uitspraak van de rechter werd zo een ge vleugeld woord. G. v.d. Buijs uit Wernhout en een Bredanaar wiens hand tekening ik niet kan ontcijferen geven een wat algemenere uit leg waaruit blijkt dat Ettenaren en trouwens.'ook de inwoners van omliggende dorpen, in het bijzonder Sint Willebrord, in de regionale rechtszalen de re putatie hadden nooit te willen getuigen. Vóór noch tegen een verdachte. Een Ettenaar had nooit iets gezien, wist van niets. Volgens V.d. Buys hadden ver dachte Willebrorders er soms ook een handje van de politie met een kluitje in het riet te sturen met verklaringen in de geest van: 'ge moet misschien een familielid van me hebben, een die op me üjkt. Ik kom niet van hier. Ik kom van Etten. Ik weet van niks." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek.,230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger LEEN van der Linden, voorzitter van de NPB, hoopt dat de politieminis ters Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) uiteindelijk toch onder druk van poli- tie-acties door de bocht zullen gaan en extra geld voor de politie zullen uit trekken. Die bereidheid is er op dit mo ment nog volstrekt niet, alus Van der Linden, hoewel de betrokkenheid van premier Lubbers erop zou kunnen dui den dat er weer enige bewe ging is. „Maar het is duidelijk dat het kabinet met extra geld moet komen, met flink wat extra geld. Heeft het kabinet die bereidheid niet, dan hoe ven we net zo goed niet met elkaar rond de tafel te gaan. zitten", aldus Van der Linden. En als de politieministers volharden in hun mening dat er geen cent extra voor de po litie af kan, dan zullen de po litiebonden hun acties ver scherpen. En wat de NPB be treft kan dat maar op één ma nier. Van der Linden: „In dat geval zal er voor de politie weinig anders opzitten dan te gaan staken". Maar zelfs bij grote en langduringe stakin gen staat voor de politiebon den voorop dat de basis-poli tiezorg gewaarborgd blijft. „Er mag geen man of vrouw te laat in het zieken huis komen, er mag geen zwaargewonde of dode vallen omdat de politie aan het actie voeren is. Dat kunnen we niet hebben, dat zou bovendien af breuk doen aan het positieve beeld dat het publiek van de politie-acties heeft". Een eventuele staking kan zonder meer rekenen op een scherpe reactie van de Van Dijk en Korthals Altes. Ze Veertigduizend politie-agenten gaan maandag 14 no vember massaal de straat op om te protesteren tegen het beleid van het kabinet. De agenten eisen een be tere salariëring, gelijke behandeling in arbeidsvoor waarden van administratief en executief personeel, het terugdraaien van de korting op de politiesterkte en het niet doorgaan van het plan om 2600 agenten te laten verhuizen. Tot nu toe hebben de agenten vooral wilde acties ge voerd. En dat is niet bij iedereen even goed gevallen. Politici van verschillende signatuur vinden die acties op het randje. Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Poltie Bond, wordt naar eigen zeggen doodmoe van al dat gelul. „Pure stemmingmakerij vindt hijEen interview met de voorman van de FNV-politiebond aan de vooravond van de grote lan delijke politie-actiedag. NPB-voorman Leen van der Linden: „Als de WD niet om extra geld vraagt, heeft Voorhoeve drie weken gele den een lulverhaal gehouden". zullen zonder meer naar de kantonrechter stappen op het moment dat de bonden een staking uitroepen. „Ach, dat risico moeten we dan maar nemen. De rechter heeft ons een paar jaar geleden de no dige beperkingen bij het voe ren van actie opgelegd, maar het is de vraag of dat in deze omstandigheden ook zal ge beuren", aldus Van der Lin den. De staking zal publieks vriendelijk moeten zijn, net zoals de actiedag op maandag 14 november. En ook de wilde, niet door de bonden gecoördi neerde acties van de politie hebben volgens Van der Lin den geen overlast voor het pu bliek veroorzaakt. Hij verzet zich dan ook scherp tegen aantijgingen van politici als Dijkstal (VVD), Van Es (PSP) en minister Van Dijk. De een oordeelt de wilde acties op het randje, de tweede vindt dat in uniform actievoerende poli tie-agenten misbruik maken van hun bevoegdheden en de derde kondigde aan acties van agenten die de openbare orde van vestoren, niet te zullen to lereren. Van der Linden reageert fel op die aantijgingen. „Laat ik het eens in rond en duidelijk Nederlands zeggen: ik word doodmoe van al dat gelul". Volgens hem is er sprake van stemmingmakerij. „Ik hoor dat wilde politie-acties in het land enorme files hebben ver oorzaakt. Dat is zegge en schrijven één keer gebeurd, een week of zo terug in Heer- hugowaard. Een half uurtje hebben daar wat automobilis ten moeten wachten. Dat was alles". En ook de uitlating van de voorzitter van de christelijke werknemers, CNV-voorman Hofstede dat er anarchie bij de politie dreigt, is volgens Van der Linden absolute on zin. „Ik heb er respect voor dat die man op zijn manier het kabinet onder druk heeft willen zetten, maar zijn be weringen missen echt iedere grond. Maar verder vind ik het zulke ongelooflijke onzin, ik snap er niks van". De NPB-voorzitter wijst erop dat bijvoorbeeld kader leden van zijn bond aanwezig zijn bij wilde acties. „We mo gen die acties dan wel niet zelf hebben uitgeroepen, we zijn er natuurlijk wel zelf bij om een oogje in het zeil te houden, om te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt". En de NPB-voorzitter ver wacht dat dat wel zal lukken. Hij wijst op de discipline, de jarenlange opleiding van agenten. „Mensen met een dergelijke achtergrond weten heel goed wat ze kunnen doen én tot hoever ze kunnen gaan", weet Van der Linden zeker. En alle agenten is op het hart gedrukt dat ze met publiek pesten niets bereiken. Politici, die mogen naar har telust gepest worden, het pu bliek moet buiten schot blij ven. Politici die zich beklagen over de wilde acties, kunnen volgens Van der Linden beter eerst bij zichzelf te rade gaan. „Die politici zouden zich eens afvragen hoe het komt dat de politie reageert zoals ze rea geert. Misschien zouden ze dan tot het inzicht komen dat de acties niet in de laatste plaats worden veroorzaakt door het gebrek aan belang stelling bij de politiek voor de verlangens van de politie". Begrijpen kan Van der Lin den de reacties op zich wel: „De politie is een cruciaal ap paraat. En als blijkt dat poli tici en de regering niet meer voor honderd procent op de politie kunnen bouwen, woi, den ze zenuwachtig". Het lij kt er overigens op de politiek de laatste wek? zich iets meer voor de wensej van de politie is gaan interes, seren. Zo vroeg WD-fractii voorzitter Joris Voorhof drie weken geleden alweer q een spreekbeurt in Assen os meer geld voor meer poUtfc agenten en een beter carrière, beleid. Van der Linden feit sterk aan de oprechthei: van Voorhoeves bedoelinger, „Ik heb de WD sindsdien nj> meer gehoord. Dat versterk mijn indruk dat Voorhoeq alleen geprobeerd heeft verb ren stemmen terug te winner, Uit onderzoeken blijkt dat nt nog maar acht procent vat alle agenten WD stemt, jaar geleden was dat nogjj procent". Duidelijkheid komt er vo® Van der Linden en de zijnet in ieder geval op maandag 1 december. Dan vergadert Kamer over de politiebegro. ting en dan zal ook blij ken o Voorhoeve zijn woorden ui Assen in daden zal omzetter. Van der Linden: „Als de VVI dan niet om extra geld vraag dan is dus overduidelijk Voorhoeve drie weken g den een lulverhaal heeft ge- houden". Van der Linden hoopt et verwacht dat de kleinste re geringsfractie voet bij stui houdt. Ook al zou dat leiden tot een enorme aanvaring me het kabinet dat, daartoe wel haast verordonneerd doo boekhouder Ruding, voorals nog geen cent extra, en ook niet aan de politie, ui uitgeven. De NPB-voorzitter „Want zeg nou zelf: als dit ka binet al in de problemen kom vanwege zoiets simpel als he paspoort, is het failliet van het politiebeleid al helemaal dubbel en dwars een kabi netscrisis waard". C. Wellhüner: over de ruggen van de ziekenfonds-ver zekerden - FOTO DE STEM BEN STEFFEN Door Peter Schouten AAN DE festiviteiten rond de opening van het nieuwe laboratorium van BCO (Bergschot Centrum voor Onderzoek, onder het zelfde dak als de SML, de Stichting Medische Labo ratoria) was een sympo sium gekoppeld. Gerenom meerde sprekers voerden daar het woord. Prof. dr. Wisse Dekker sprak er over de 'opmars van het marktelement in de ge zondheidszorg'. „Er is geen weg meer terug. In toenemende mate zal er een vrije markt komen, zeker ook voor het werk van dit soort klinische laboratoria", aldus Dekker. Directeur C. Wellhüner van het AZWZ (Algemeen Zieken fonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen) denkt intussen iets genuanceerder over het grote goed van de privatisering in de gezond heidszorg. „Directeur Scholtis van SML beheert aan de Bergschot een x-aantal stich tingen en vennootschappen. Het ziekenfonds heeft op geen enkele manier meer inzicht in de kostenopbouw van het ta rief. Sterker nog: de Zieken fondsraad laat ons weten dat. wij met SML twee maal zo duur uit zijn als fondsen overal verder in het land". Wellhüner noemt dat 'ver vreemding van de in de ge zondheidszorg opgebrachte gelden, over de ruggen van de ziekenfonds-verzekerden heen'. „Aan de Bergschot wordt niet alleen medisch on derzoek gedaan, er worden ook opdrachten uitgevoerd voor bedrijven en overheden op het gebied van het milieu en voor de veterinaire sector. LMS weigert ons inzicht te verschaffen in de opbouw van het kostenplaatje. Misschien betalen mijn verzekerden wel mee aan die andere onder zoeken? Wie weet?" De neiging om aan de be trouwbaarheid van de woor den van SML-directeur Scholtis te twijfelen neemt toe, wanneer blijkt dat zijn le zing over de overheveling van 2.2 miljoen van SML naar de zuster-stichting SRL (Stich ting Research Laboratoria) haaks staat op die van de di rectie van het Ignatiuszieken- huis. Voor de president van de Bredase rechtbank ver klaarde Scholtis gistermor gen: „Die ƒ2,2 miljoen zijn niet van mij, die beheer ik slechts. Het gaat in dit geval om een fonds voor medische research, dat is opgebouwd uit schenkingen". Maar vol gens drs. F. Croonen, direc teur-geneesheer van het Ig- natius-ziekenhuis, heeft dat 'fonds' een andere herkomst: „Toen SML en Ignatius bij de Het nieuwe lab van BCO aan de Bergschot. ingeschreven ais directeur of bestuurder van een vennoot schap of een stichting. En toch verzelfstandiging van het me disch lab uit elkaar gingen, heeft Scholtis die 2,2 miljoen als 'bruidsschat' meegekre gen. Hij had dat bedrag zelf opgespaard uit zijn honora rium. Heel verstandig overi gens, om er apparatuur en voorzieningen mee te kunnen financieren". Volgens de AZWZ-direc- teur hebben de ziekenfondsen nog zes miljoen te vorderen van SML, evenals trouwens de particuliere ziektekosten verzekeraars. „Maar wij heb ben van stond af aan gepro testeerd, de particulieren niet. Die hebben dus niets te clai men. De banken hebben ech ter ook nog een vordering van vijf miljoen bij SML. Ik moet nog zien, of dat geld er nog ooit uitkomt". In enkele jaren tijd werd er volgens het ziekenfonds ruim twaalf miljoen uit het SML- vermogen 'vervreemd'. Wie daar de vijf miljoen van de bank nog aan toevoegt, gaat al gauw denken aan de zoge heten 'sterfhuis-constructie'. Dat woord wordt de laatste dagen dan ook steeds vaker gehoord in de geruchten stroom, die gevolgd is na de eerste publikaties over het ge schil tussen SML en het zie kenfonds. Ook op de werkvloer aan de Bergschot, waar met de toe name van het aantal stichtin gen en vennootschappen de situatie voor het personeel er weinig inzichtelijker op is ge worden, heerst een bangelijke stemming. Naar verluidt zou directeur Scholtis grote groe pen van de driehonderd SML- werknemers reeds een ander arbeidscontract hebben aan geboden. Ook wordt het ge- - FOTO DE STEM/DICK DE BOER rucht steeds hardnekkiger, dat de administratieve opera tie om de apparatuur over te hevelen naar andere dan de SML-boeken op een oor na gevild is. Wat Wisse Dekker de 'op mars van het marktelement in de gezondheidszorg' noemt, kan ontaarden in vormen die de groezelige kenmerken heb ben van list en bedrog, zoals die enkele jaren terug door officieren van justitie op grote schaal ontmaskerd werden: vrachtwagens vol inbeslagge- nomen boekhoudingen van banken, beleggingsmaat schappijen, bouwonderne mingen en koppelbazen. Van een bio-chemicus, die nog niet eens zo lang geleden nog in loondienst was in een laboratorium-voorziening van een streekziekenhuis, verwacht men niet zo direct dat hij bij de Kamer van Koophandel vele malen staat komt de naam van Scholtis daar vijf maal voor in ver band met stichtingen: Stichting Medische Laborato ria, de Stichting Research La boratoria, de Stichting Berg schot Centrum voor Mee Onderzoek, de Stichting Re gionale Trombose Dienst er de Stichting Symposia Medi sche Laboratoria. Scholtis staat ingeschreven als directeur van talloze bv): BCO Medical Service bv, BCO Analytical Services bv, Computer Services, BCO Cen trum voor Onderzoek bv, BCO Know How Services bv. Voorts staan op het a Bergschot 69-71 nog inge schreven de Ace Resultance bv, zijnde een nevenkantoor van een hoofdvestiging in Zutphen, en de Ace Participa tie bv, eveneens een neven kantoor van een hoofdvesti ging in Zutphen. De heer Scholtis bestiert een goed beklante winkel Aan een van zijn groot klanten, Medisch Centrum Klokkenberg, daarom j vraagd of men tevreden is over de service. Algemeen di recteur J. Kegelaar: „Wij heb ben met SML een contract tot 1 januari 1990. We zijn aan het onderhandelen over wat er daarna moet gebeuren". Per 1 januari echter veran dert de declaratie-methodiek Elk ziekenhuis krijgt dan een budget voor klinisch medisch onderzoek. Is de heer Kege laar niet bang dat hij medio '89 door zijn budget heen is, nu hij weet dat SML twee maal zo duur is als de labora toria elders? „Dat zullen we nog bezien. We zullen dan in goed overleg met SML de cor tract-prijs moeten bijstellen' En als, zoals de geruchten willen, er inderdaad sprake is van een 'sterfhuis', wat doet de Klokkenberg dan? Het antwoord van Kegelaar is niet van flegma gespeend: „Dan is het helemaal opgelost. Als e' geen SML meer is, is er ook geen contract meer. Dan kun nen we dus vrij op zoek naar een ander lab". IN De Stem van 4-11 bracht u op de voorpagina een wat paniekerig verslag over een 'geschokt' Oosterhout: twee Marokkaanse leerlingen van school gestuurd van wege een hoofddoek. Helaas was uw verhaal niet al te nauwkeurig. - Beide leerlingen hebben nooit één gymles willen vol gen, hoe kunnen ze dan tij dens de gymles 'weigeren' hun hoofddoek af te doen? - Maatschappelijk werker Aallali lijkt mij onnodig ge schokt: al in september was hij (met o.a. de leerplicht ambtenaar van de gemeen te) deelnemer aan een ge- IHCW' «006° sprek over de regelgeving op onze school. Uw bericht komt trouwens ruim twee weken na de gebeurtenis sen; is hij 'uitgesteld ge schokt?' - Er is uiteraard uitgebreid contact geweest met de on derwijsinspectie; geen en kele school kan 'zo maar' leerlingen van school stu ren. - Aallali meent dat zoiets nog nooit eerder is voorge komen, en dat leerlingen in Breda en Roosendaal 'ge woon' mogen sporten. Oók op 4-11 verschijnt in een an dere Brabantse krant het bericht dat in Helmond twee leerlingen van school zijn gestuurd om soortgelijke re denen. De ouders zijn naar de rechter gestapt, maar uitspraken tot en met de Hoge Raad hebben in het verleden de eisers steeds in het ongelijk gesteld. Hoe kan dit als het nooit eerder is voorgekomen? - Tijdens een eerder ge sprek heeft Aallali gesugge reerd dat er wel eens iets in de krant zou kunnen komen, ,of een demonstratie van boze Marokkanen, als deze leerlingen zouden worden uitgeschreven. En zie hier: De Stem laat zich braaf en ongenuanceerd voor zijn lang geleden aangekondigde karretje spannen. Blijkbaar gaat men volle dig voorbij aan het veilig heidsaspect: het dragen van een hoofddoek bij gym kan wel degelijk risico's met zich meebrengen. De school is hiervoor verantwoorde lijk. Ik vraag me af hoe de Marokkaanse 'gemeen schap' zou reageren als hierdoor een ongeval zou plaatsvinden. Bovendien, moet wat in Marokko zelf géén probleem is, dat in Oosterhout wél worden? Geschokt of doordram- men? Lange tenen of poging tot begrip? Hoe dan ook, dit soort opgeklopte veront waardiging zal dat begrip niet bepaald vergroten, maar naar twee kanten vooroordeel-bevestigend werken. Oosterhout J.B. Fikkers Begeleider buitenlandse leerlingen S.G. De Brug IK wil mijn hart luchten over de abominabele service van de PTT. Deze instelling, die monopolistisch is en be paald niet goedkoop, bestaat het om op 25 oktober een ka belbreuk te hebben tussen Made en het zuiden van Europa. Deze ongelukken kunnen voorkomen, het erge is dat op dit n» ment, een dag later, no? geen enkele.verbinding n»j gelijk is met bijvoorbw1 België. Het is duidelijk, het maar over Made. Maar derzij ds moet toch duid# gesteld worden dat wij ven in 1989, dat Europa realiteit wordt, en dat tele foonlijnen in de plaats w gekomen van koeriers paard. Wil Nederland W ven meespelen in Euror dan zullen zij miss#1 verplicht zijn om hun c trales zo om te bouwen dergelijke belachelijke fflrt' denten niet meer voorkomen. Made Drs. P.M.F. Slootmans 1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De groei van het aantal deeltijdbanen in ons land stagneert. Bij on gewijzigd beleid zullen er tot 1992 in ons land onge veer 200.000 deeltijdbanen bijkomen. Dat is 100.000 minder dan het kabinet had gehoopt. Om daar iets aan te doen, krijgen alle bedrijven die meer dan 100 werknemers in dienst hebben, vandaag een brief van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) waarin deze aandacht vraagt voor deeltijd werk. Smit De 'gigantische' hoeveelheid fo kens- en koeiemest veroorzak voorziening in belangrijke del haar in de gevarenzone gebracJ De minister reageerde hiermee li op kritiek van de linkse par tijen in de Tweede Kamer op de milieuvervuiling door het ver keer. Hiermee volgt zij haar partijgenoot en collega minis ter Nijpels van Milieubeheer, die vorige week heeft gezegd dat de veestapel zo langzamer hand maar eens flink moet worden verkleind. Minister Braks (CDA) is verantwoorde lijk voor de landbouw. Volgens minister Smit is de watervervuiling door de zoge noemde intensieve veehouderij vele malen groter dan de ver ontreiniging van bijvoorbeeld de Rijn door de industrie. PPR- woordvoerder Lankhorst kon niet veel waardering opbren gen voor de manier waarop de minister de verantwoordelijk heid voor de milieuvervuiling afschoof op minister Braks. „U praat wel over vervuiling door de landbouw, maar niet over de vervuiling door het autover keer", aldus de radicale politi cus. De minister hield vast aan haar plan om vanaf 1990 autover lichting overdag verplicht te stellen. Zij gaf aan blindelings te vertrouwen op het advies van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersvei- LOONMATIGING WAS OOIT een sche problemen zonder al teveel k| Zo zou de na-oorlogse wederopboi, pen als de lonen geen pas op de pij waar 'gedwongen' vanwege de toei den 'geleide loonpolitiek', maar h( voor de welvaart in de zestiger en zi Toen de zaken daarna wat uit de overheidsuitgaven, te hoge belast gende werkloosheid en een enort iemand in Den Haag zich die na-oor zie, de loonmatiging werd wederorr om de zieke economie te genezen. Zowel vlak na de oorlog als in c vakcentrales in volle overtuiging a werkt. Niet alleen omdat daar óók h mie doodziek was, maar ook omda gen beloofden bij voortgaande loon van de werknemers te zullen belone Werknemers gaan zich echter la 'ot in lengte van dagen gematigd groeit weer behoorlijk (we lopen in c tG-landen), de winsten van de ouderwets de pan uit en de sanerini efen eind op de goede weg. Geen afvragen waarom ze nauwelijks mi nieuwe welvaart. Natuurlijk zijn ministers en werkgev Komen dat de noodzaak voor loonrr gelang het ons economisch beter nieuwe argumenten om op zich gen weren. Zo heeft minister Ruding (Financi matiging straks de AOW en de per FPwn' En de metaalwerkgevers c urf" llnnengrenzen in 1992 aan om" oorbaat naar de prullebak te verwij: hJra]is oneigenlijk gebruik van het et al dan niet profiteren van de Ei eer af van het ondernemerschap an van de loonkosten die, zeker ve va^ Kinden' °P een laa9 Peil staan, an Nederlandse bedrijven is daarvc ren n .wat de AOW en de pensioene «gering bezorgd zijn over de toenei "andse bevolking. Regeren is im nstateren <jat straks steeds mind mon °Pbrengen voor het uitbetali sino en 's nie' voldoende. Er moet ruirm' 4et slaken van kreten over mor, J3'' bedrijven voor de ouded raar afwentelen- Ruding kan beter QniH en Pensioenfondsen of die de krtS we'20 9°ed beheren als ze en °m' toonmatiging mag niet h( en al|eman worden.

de Stem | 1988 | | pagina 2