IN DE MARKT P go niet blij rijzenslag JURY LET STRENG OP EEN ACHTTAL PUNTEN Glamour in hotel Revolutionaire trein Wijnspel Mysteries in China DE STEM CONSUMENT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 ijft aanhouden. ART MILJOENEN S2 IJDAG 11 NOVEMBER 1988 ;nt van maandag: S1 pi «ijs Lego kopen. Sinterklaas kan dit I jaren. Het wereldberoemde Lego is- In in de uitverkoop gedaan. Speelgi- el in het hoenderhok. •achten ze de decemberfolder op de igd dat Lego-artikelen met een kor- i verkocht tot en met 31 december. ders wisten op dat moment nog van de grootste geheimhouding gedrukt, lang op zich wachten. Bart Smit en kortingsschepje bovenop en nu zijn tkoopprijs aanbieden. bveel mogelijk mensen naar de win- buiten de Lego-bouwstenen ook an- ;rijkste inkoopmaand: november. speelgoedland. Van de 800 miljoen n dikke tien procent naar Grootegast t het enorme magazijn van Lego Ne-1 eer Lego', alias importeur A. Avis. lelemaal niet büj met de strijd tussen oeren hoort niet bij Lego. Lego moet stralen. Directeur A. Avis van Lego n over het kleine 8-nops steentje van 1,6 x 32 x 16 millimeter. En zeg nooit heb je hem echt op de kast zitten. e opvoeding. „Het is een emotioneel ort." Hij pakt drie bouwstenen. Een „Kijk, hoeveel combinaties kan ik Twintig? Nee, ruim 9000. Dat op zich is een onhandig kind voor: niet muzi- irtistiek en heeft moeite met lezen en uders corrigerend optreden. Nu gaat Hij maakt de prachtigste dingen, 's :rs het werkstuk. 'Zo, dat heb je mooi geestelijke aai over zijn bol. Echt, zo dat mag je rustig zeggen, maar men k materiaal, dat wel twee of drie gene- en. Er is trouwens bijna geen Neder- :tje met Lego-bouwstenen staat. Het k wijst uit dat in een gezin waar eer per jaar 61 minuten mee De Stichting Speel Goed Nederland heeft voor de zeventiende keer speelgoed in zes categorieën bekroond met de prijs: 'Het Beste Speelgoed van 1988'. De prijzen werden namens de Stichting Speel Goed Nederland toegekend door een deskundige jury on der voorzitterschap van de heer P. Erich, product manager bij De Speelboom. Verder maakten van de jury deel uit mevrouw N. Ooms, redactrice van het maandblad Ouders van Nu, de heer H.P.C. Barde loos, ontwerper en producent van educatieve ten toonstellingen, de heer P., Fischer, Intertoys-detail- list en de heer A.P. Ubels, inkoper speelgoed bij de i firma Blokker. De Stichting Speel Goed Nederland heeft tot doel het imago van speelgoed, in het bijzonder kwalita tief goed speelgoed, te verbeteren. Daarbij wordt gedacht aan onder andere het ontwikkelen van ac tiviteiten voor zowel de industrie, de handel als de consument. Het geven van voorlichting en het ont wikkelen van voorlichtingsmateriaal zal daar ook toe behoren. Het toekennen van deze jaarlijks te- I rugkerende prijzen past ook binnen dat streven. De jury moet daarbij letten op een achttal punten die in het reglement worden genoemd: de techni sche kwaliteit van het artikel en van de verpakking, de vormgeving evenals de grafische verzorging en de kleur, de speelwaarde, de veiligheid, de doehna- i tigheid, de originaliteit, de aanwezigheid van een I duidelijke handleiding voorzover nodig en ten slotte de prijs en het marketingconcept. j Driewieler ln de categorie babyspeelgoed won een beuken houten driewieler van Van Bueren de prijs. Drie wielers en loopvoertuigen zijn er in vele uitvoerin- I gen en ze worden sinds de opkomst van kunststof dan ook meestal van dit materiaal gemaakt. Toch heeft de jury gekozen voor een houten drie wieler om de volgende redenen: bijzonder exclusieve vormgeving; produkt van Nederlands fabrikaat; i verantwoorde materiaalkeuze; i zeer stabiele en degelijke uitvoering. I Al deze punten tesamen zorgen ervoor dat dit pro dukt het kind in deze leeftijdscategorie veel speel- plezier zal verschaffen. Prijs 89. Potten en pannen De bekroning in de categorie peuter- en kleuter- speelgoed was voor het Disney Potten en Pannen Orkest van Mattel. Met deze keukenmuziek kan het kind zich geheel uitleven. Met pannen-bongo's, steelpannen-xylofoon, samba-fluitketel en tamboe- I rijn-koekepan kunnen de hummels muziek maken, I de keuken nabootsen, 'koken' en stapelen. Elke pan klinkt anders en de lepels doen dienst als trommelstokken. De slimmeriken kunnen het mu- I ziekboekje gebruiken waarbij de pannenkleuren de noten aangeven. I De overweging van de jury: I zeer origineel; goede muziekklanken; multifunctioneel; grote variatie aan spelmogelijkheden. Prijs 69,95. I Vliegdekschip I ln de categorie voor jongens van 6 jaar en ouder I blonk de Micro Machines Aircraftcarrier van Otto Simon uit. Nauwkeurige detaillering, een uitste- opgebouwd assortiment, de grote speel- I waarde en de vele combinatiemogelijkheden van I dit vliegdekschip met toebehoren spraken de jury I bijzonder aan. Met dit uitgekiende concept van mi- I niatuur-voertuigen kan het kind zich in zijn fanta- I siewereld prima uitleven. Alle uitbreidingssets zijn I verkrijgbaar in de populaire prijsklasse onder de I 10. De Aircraftcarrier is gekozen omdat deze alle I elementen van Micro Machines vertegenwoordigt. 1 De jury voert de volgende redenen aan: Iiets nieuws op het gebied van voertuigen; I compleet programma met vele uitbreidingsmo gelijkheden in de populaire prijsklasse onder dé If 10; I' verzameleffect; Iveel speelmogelijkheden op een kleine opper- I vlakte. [Prijs 49,95. r Legoland in het Deense Billund. Een le voorgrond: een copie van het Capitool :t van tienduizenden stenen, is ruim 600 'ers hebben er zeven maanden werk aan FOTO DE STEM JOHAN VAN CURT XX) dozen verkocht in Nederland en n (en volwassenen) met de uitvinding die de naam Lego afleidde van 'LEg ed'. Veel later ontdekte hij dat Lego in tekent. maar Avis probeert gewoon een goed bedrijf (55 man) te verdienen, laar helpt deze prijzenslag beslist ruet een Nederlander die een treintje van rikt de 32 die hij 'verdiend' heeft niet ls. Dat geld houdt hij lekker in de zak te van extra omzet". jt nu niet meer bijslepen, terwijl de an- zitten. Mensen gaan volgend jaar weet vachten, waardoor we weer een enorm' november krijgen. Net nu we er in f n iets te spreiden." :en unieke situatie. In 1985 was er oo ïaar dat was slechts de laatste 18 dag'n Intertoys al 58 dagen van tevoren d' Avis: „En niet met drie of vier bouw- ssortiment van driehonderd dozen v0° ri wil het kind er zelf wat bijkopen "J tientallen procenten gestegen. Je tnf loze brieven er bij meneer Lego binne11 :n hoe de grote speelgoedbusiness eigeD ook wendt of keert, Sinterklaas vaart Beste speelgoed van 1988 Beukenhouten driewieler. Een degelijk stuk speel- Voor jongens van zes jaar en ouder: een vliegdekschip met een groot aantal speelmogelijkheden. goed voor de allerkleinsten. De jury vond er dit van: alle speelmogelijkheden van de klassieke pop; leuke variatie op de zgn. opmaakpop; echt iets nieuws op poppengebied. Prijs 49,95. Spannend stapelen Timber van Otto Simon is goed voor een prijs in de categorie spellen en puzzels. Timber is een span nend gezelschapsspel voor jong en oud. Bouw een toren met in elke laag drie verschillende kleuren. Leg elke laag steeds in de tegenovergestelde rich ting als van die eronder. Zo worden alle blokken in de toren verwerkt. De spelers gooien om de beurt met een kleurendobbelsteen. Afhankelijk van de kleur die gegooid wordt, moet een blok uit de toren genomen worden en in tegenovergestelde richting op de top van de toren geplaatst worden. De toren is gemaakt van blokken van verschillende dikten zodat de 'los' liggende blokken gemakkelijk verwij derd kunnen worden. Gedurende het spel wordt de toren steeds groter, maar ook minder stabiel Tot dat een speler zijn zenuwen niet meer kan bedwin gen en de toren omvalt! Een leuk aktiespel vol spanning en tumult met eenvoudige spelregels. De jury voert aan: origineel en degelijk uitgevoerd; grote speelwaarde voor jong en oud; aantrekkelijke uitvoering door frisse kleurstel ling. Prijs 29,95. Videospel Nintendo Entertainmentsystem van Bandai (zie ook Consument-1) is een videospel met duizend en-één mogelijkheden. Je kunt er ijsbergen mee be klimmen, motorracen, je bent Kung-Fu meester of tennisster McEnroe. De wereld van het videogame is sport, spel, ontspanning en snelheid. Neem bij voorbeeld Family Fun Fitness. Je springt en sprint op een mat. Thuis op het tv-scherm scheren de fi guurtjes over de horden. Wie wordt de eerste? Iedereen kan het spelen, klein, groot, jong en oud. Dit Nintendo computerspel kent vele uitbreidings mogelijkheden zoals golf, soccer, slalom en vele an deren. Het basisapparaat bestaat uit een control deck met twee spelcontrollers. De jury is van mening dat dit spel in de categorie hobby, techniek en creativiteit door onderstaande punten een beloning verdient: ongekende spelmogelijkheden; grafisch en technisch zeer goed uitgevoerd; geschikt voor een zeer brede leeftijdsgroep; fantastische uitbreidingsmogelijkheden met o.a. fitness-mat. Prijs 298. Een spannend spel is Timber. Het bouwen van een toren die niet om mag vallen maar dat toch wel eens doet. Bekroning in de categorie spellen. In de categorie Hobby en Techniek blonk dit fantastische videospel uit. Make-up pop met toebehoren. Origineel is dat er niet geknoeid kan worden. Voor meisjes van zes jaar en ouder. Potten en pannen die samen een heel orkest vormen. Een feest voor de leeftijdsgroep 2 tot 5 jaar. !-up zonder knoeien r meisjes van 6 jaar en ouder is een produkt "■gewezen, dat voor hen in deze leeftijd twee be- We punten samenbrengt: poppen en make- P- Met Miss Make Up van Mattel kan elk meisje I Cl1 van harte uitleven. Zij maakt Miss Make Up ■te '®nt'er dat er make-up aan te, pas komt. Door liet s'fe m ijskoud water te dompelen en over gezichtje te vegen, verschijnen oogschaduw, Pers- rouge, rode lippen en een hartje op de I g van de pop. Zo krijgen de nagels ook een Lu"Je' De speciale make-up van de pop blijft de L?e zitten en hoeft niet te worden bijge- L ^e' gezicht wordt weer make-up vrij door re®igingspad in de poederdoos in lauwwarm A' ;len en over de make-up te vegen. Stap binnen in de wereld van glitter en glamour. Dat kan met het nieuwe spel 'Hotel' van MB International in Utrecht. Met zijn tweeën of met zijn vieren kun je met dit spel een tocht maken langs de beroemdste hotels in de wereld. Gedurende circa twee uur ko-' pen de spelers grond, vragen bouwvergunningen aan, plaatsen een hoofdgebouw, kopen entrees (waardoor de gasten kunnen binnen komen om te overnachten) en zetten uitbreidingen neer. Maar één verkeerde worp met de dobbelstenen en glitter en glamour verdwij nen voor korte of langere tijd. Want bijvoorbeeld een overnachting in een hotel van een tegenspeler kan een vermogen kosten. Naar mate het spel vordert, wisselt het geld meer en meer van eigenaar en dan kan er van alles gebeuren. 'Hotel' richt zich op spelers vanaf acht jaar. De prijs is 59. Iets nieuws binnen de wereld van modelspoorbanen is het Alpha- systeem van Marklin Nederland in Oosterhout. Het bedrijf heeft Alpha in eerste instantie ontwikkeld voor de jeugd in de categorie basisschool. De trein met toebehoren biedt volgens de fabrikant ruimte aan de fantasie en creativiteit van het hedendaagse kind. De rijtuigen en andere elementen kunnen heel gemakkelijk uit elkaar worden gehaald en net zo moeiteloos weer in elkaar worden gezet voor een ander avontuur. De kinderen kunnen door een speciaal klik-systeem de rails zelf heel eenvoudig in elkaar zetten. Er komen ook geen stekkers aan te pas. De transformator is uitgerust met een accu die steeds opnieuw is op te laden en dan een uur lang werkt. Ouders hoeven er dus niet meer aan te pas te komen. Alpha is in Neurenberg uitgeroepen tot de revolutionairste speel- goedtrein van Europa. Marklin brengt Alpha uit aan de vooravond van het honderddertigjarig bestaan. Om niemand teleur te stellen is het systeem zó ontworpen, dat het volledig uitwisselbaar is met het bestaande Marklin HO-systeem. Een basisdoos kost 300. Eenieder krijgt nu de kans om spelenderwijs aardig wat basisken nis op te doen van Franse wijn. Wijnschrijver Robert Leenaers heeft een spel ontwikkeld dat authentiek heet te zijn. 'Grand Vin' kan door iedereen met veel plezier gespeeld worden. Uitgegaan wordt van de rol die de wijnproducent speelt. In één spelronde die overeenkomt met een wijnjaar, gebeuren er allerlei zaken die aan de werkelijkheid zijn ontleend. Zo worden er chateau's gekocht, plukkers ingehuurd, flessen en kurken aangeschaft en uiteindelijk wordt de wijn aan de man gebracht waarbij het de bedoeling is om winst te maken. Maar de gedurende het spel gebottelde wijn kan ook worden bewaard om die 'enkele jaren later' voor meer geld op de markt te brengen. Voor het concept en de spelregels tekent de spellendeskundige Ed win den Ouden. De uitgever is Inmerc In Wormer. Ook heeft So- pexa zijn naam aan het spel verbonden. Sopexa promoot in Neder land Franse wijn en andere Franse landbouwprodukten. Grand Vin is een vondst en wordt geïntroduceerd door V D. Het is daar te koop voor 39,95. 'De Peking Mysteries' is een familiespel voor jonge en jonggeble- ven speurneuzen. Er zijn vijftig mysteries die om een oplossing vra gen. Per mysterie moeten ook nog eens een aantal problemen wor den opgelost. Zo kan de speler in de huid van een Chinese recher cheur kruipen en getuigen ondervragen. Het gaat er uiteindelijk om, om de dader van een misdrijf te vinden. Op deze manier is het mogelijk dat Nik Sien de roodbrokaten pyama van meneer Ho Gen Dro Gi heeft gestolen. Maar er zijn veel meer mogelijkheden waar de detectives Tsja Wat Nu, Un Clou, Rap Ding, Slim Pi, Doe Tje en Pak Ti mee te maken krijgen. Er kunnen twee tot zes spelers aan dit spel meedoen. Het is uitgebracht door MB International in Utrecht. Voor 59"is de hele familie een paar uur zoet.

de Stem | 1988 | | pagina 19