DE STEM De Niro geestig en ontroerend 'The Last Tycoon' in Pinter-festival 'MIDNIGHT RUN' AARDIGE MISDAAD KOMEDIE VAN MARTIN BREST 'Vliegende Hollander' Joris Ivens van diverse kanten belicht Vlaams commercieel net voorlopig niet te ontvangen in ons land Y VRIJDAG 11 NOVEMBER 198! DE STEM GIDS 2 De corruptie van de Amerikaanse politie, waar de normen aardig vervaagd lijken en de ambte naren dezelfde methoden hanteren als de mis- arr' daad, is al in alle filmtoonaarden 'bezongen'. Dubbelspel Techniek Montage Brussel Klasgenoten SPEELFILMS OP TV UlEDERLAND 1 00K IN DE BIOSCOOP NEDERLAND 2 NEDERLAND 3 DUITSLAND 3 Sushe en Wiske: Hambone T2 Door Marjan Mes Ook de onhandigheid van de FBI is al vaak bespot. De slimheid van individuele rechercheurs en mafiabazen - eikaars tegenstanders in menige thriller - is misschien wel het meest geliefde onderwerp in het misdaadgenre. Dat die thema's toch weer kun nen verrassen in de misdaad komedie 'Midnight Run', ligt aan het ijzersterke scenario van George Gallo, het voortref felijke spel van Robert de Niro en Charles Grodin en de uitne mende regie van Martin Brest. De laatste was ook verant woordelijk voor 'Beverly Hills Cop'. Gallo schreef eerder het t script voor 'Wise Guys' van Brian de Palma, maar deze nieuwe 'Midnight Run' is veel beter. Geestig en soms ontroerend speelt Robert de Niro de ex-po- litieman Jack Walsh uit Chica go, die zijn corps heeft verlaten omdat hij onderdeel was van een corrupt systeem. Hij moet nu aan de kost zien te komen als premiejager voor een lou che detectivebureau door cri minelen in te rekenen, die dan voor geld aan de politie worden uitgeleverd. Binnen de kortste keren weet hij een accountant (Char les Grodin) op te sporen naar wie zowel de Italiaanse mafia- baas Serrano, de politie als de FBI op zoek zijn. De man wordt ervan verdacht Serrano te heb ben opgelicht en dus van dief stal van onrechtmatig verkre gen geld. Later in dit geestige achtervolgingsavontuur met zijn weemoedige ondertoon zal blijken waarom Walsh per se Serrano te slim af wil zijn. Hij was indertijd degene die het politiecorps in Chiaco naar zijn -pijpen liet dansen. Walsh gijzelt accountant Mar- dukas en wil met hem per vliegtuig naar Los Angeles om hem daar tegen een hoge belo- Robert de Niro en Charles Grodin als premiejager en ge gijzelde in de sterke misdaadkomedie 'Midnight Run'. - foto universal pictures. ning aan de politie uit te leve ren. Mardukas beweert echter een vliegfobie te hebben, waar door de reis gedwongen per trein gaat. Het aardige van het verhaal is dat, terwijl een steeds groeiend leger van FBI- funetionarissen de trein ach tervolgt en ook het privé-de- tectivebureau en de Italiaanse gangsters het tweetal op de hielen zit, er een merkwaardige band tussen hen groeit. Mardukas ontpopt zich als een moralistische mensen vriend, die het cynische harnas van Walsh met welgekozen op merkingen weet te doorbrekea Beiden herkennen in elkaar de slimme deugniet met een noch tans gevoelige ziel en een af keer van corruptie. Of Mardu kas, schitterend gespeeld door Charles Grodin (o.a. 'The Wo man in Red' en The Couch Trip'), overigens wel zo kosjer is, mag aan het verrassende slot worden betwijfeld. Tijdens de achtervolging, die wordt gecompliceerd door het dubbelspel van Walsh' op drachtgever die ook een andere premiejager achter Mardukas aan laat gaan, raakt het sym pathieke maar uitgekookte duo in benarde situaties verzeild Ze belanden onder ondere in een waterval en in een wilde achtervolging op de snelweg. Aandoenlijk is in het begin het bezoek van Walsh aan zijn ex- vrouw en dochtertje, die hij om geld komt vragen omdat zijn concurrent-premiejager zijn bankrekening heeft laten blok keren onder valse naam. Ook Walsh maakt dankbaar ge bruik van een valse identiteit, die hij letterlijk steelt van een zwarte FBI-chef. De man blijft hem woedend met zijn groeiend aantal man schappen achtervolgen, maar steeds is Walsh of zijn concur rent de FBI-sukkels te vlug af. Hoewel hij zijn gijzelaar on danks precaire omstandighe den steeds onder bedwang weet te houden, raakt Walsh Mardu kas toch een keer kwijt doordat de Italianen en dan weer zijn louche concurrent-premiejager ertussen komen. Hoewel ieder een elkaar bedriegt, worden de slechterikken gestraft en trek ken De Niro en Walsh aan het langste eind. Robert de Niro's spel is zeer overtuigend. Hij geeft Walsh een fraaie mengeling van cy nisme en gevoeligheid mee; een ruwe bolster met een blanke pit bij wie gauw een gevoelige snaar kan worden geraakt. En dat zie je dan ook op zijn ge zicht. De moraal van deze amu sante film is dat het kwaad uit eindelijk toch wordt gestraft. 'Midnight Run' van Martin Brest draait in Casino 3 in Bre da. -jjI 9g- Jitï. Scène uit 'The Last Tycoon' met Robert de Niro als Holly- wood-producent. - fotoarchief de stem Van onze filmredactie Filmhuis Concordia in Breda zet zaterdag 12 no vember zijn 'Harold Pinter Festival' voort met de ver toning van 'Accident', waarvoor deze Britse to neelschrijver het scena rio schreef. Een film uit 1967 die werd geregis seerd door de fameuze Joseph Losey. Ook zondagavond wordt deze intrigerende film met Dirk Bo- garde als een Oxford-professor die verliefd wordt op een stu dente, gedraaid. Een ingewik kelde en provocerende con structie waarin het minder om het liefdesverhaal dan om het onderzoek naar het gedrag en het denken van de personages gaat. Michael York speelt zijn eerste grote rol. Op 14 en 15 november: The Go-Between' uit 1971, eveneens geregisseerd door Losey met wie Pinter veel heeft samenge werkt. Een boeiende, uitste kend geacteerde film over de Engelse adel rond de eeuwwis seling. Een dertienjarige jon gen van geringe afkomst wordt tijdens zijn zomervakantie op een statig landgoed de intermé diair in de romance tussen de aristocratische Julie Christie en een boer uit de omgeving (Alan Bates). Heden, verleden en herinnering grijpen subtiel in elkaar. Gouden Palm-win- nar in Cannes in 1971. Op 16 en 17 november: The Last Tycoon' uit 1976, geregis seerd door de bejaarde Ameri kaanse maestro Elia Kazan. Een verfilming van de roman van F. Scott Fitzgerald uit 1941, waarin Robert de Niro als een ambitieus filmproducent in de jaren dertig in Hollywood zich uit liefdesverdriet naar de on dergang toe werkt. Pinter be werkte de roman heel nauwge zet met handhaving van de dialoog. Hier blijkt hoe hij zich als scenario-schrijver kon aan passen aan de eisen van Holly wood, terwijl hij in zijn 'Engel se' films dichterbij zijn eigen, absurdistische schrijfstijl bleef. Zijn virtuositeit in het be werken van bestaande romans blijkt ook uit The French Lieutenant's Woman', geba seerd op de dubbelzinnige ro man van John Fowles, waarin een 19e eeuwse liefdesgeschie denis wordt afgezet tegen de problematische romance tussen de twee filmacteurs die deze historie moeten uitbeelden. Karei Reisz regisseerde deze mooie, weemoedige film met Meryl Streep als een 19e eeuw- se, onconventionele vrouw, die haar bestaan ontleent aan een mysterieuze passie, maar die uiteindelijk kiest voor een on afhankelijk leven als kunste nares. Op 18 en 19 november in Filmhuis Breda. Pinter's originaliteit blijkt echter veel meer uit het geesti ge, onconventionele scenario voor Turtle Diary", geregis seerd door John Irvin. Een bi zarre, kostelijke fabel over een man en een vrouw (Glenda Jackson en Ben Kingsley) die elkaar vinden door een onge wone, gedeelde belangstelling: hun bezorgdheid over het lot van de reuzenschildpadden in de Londense Zoo. Harold Pin ter is zelf heel even te zien als klant in een boekwinkel. Op 20 en 21 november. Het Pinter-festival wordt op 22 en 23 november afgesloten met 'Betrayal' uit 1982, geregis seerd door de Brit David Jones. Hier spreekt de kunstmatig heid van een toneelschrijver/ regisseur, die zijn eigen toneel stuk bewerkte. Een driehoeks verhouding tussen een echt paar en een huisvriend uit de gegoede Engelse burgerij is vooral een fenomenaal geac teerd drama geworden. Even wel zonder veel filmische over tuigingskracht. Jeremy Irons speelt de minnaar, die gekweld wordt door beschaafd schuld gevoel, schitterend Patricia Hodge en Ben Kingsley geven een kwetsbaar echtpaar gestal te. Vervolg 'Harold Pinter Filmfestival' in Filmhuis Con cordia tot en met 23 november. Telkens om 19.30 uur. -te: Door Marjan Mes „Je zweeft van de ene trapeze naar de andere, soms zelfs zonder net", schreef de dichter Marsman over zijn vriend, de cineast Joris Ivens. Beiden waren geobsedeerd door het vliegen, in letterlijke en overdrachtelijke zin. Behalve in het circus waar de salto mortale de mens aan de zwaarte kracht overleverde, was in de jaren twintig het vliegtuig een mogelijkheid geworden om zich in de lucht te verplaat sen. ANTWERPEN (ANP) - Het Vlaamse commerciële televi sienet zal voorlopig niet in Nederland te zien zijn. Toegang tot de Nederlandse kabelnetten zou enerzijds een andere programmering noodzakelijk maken en anderzijds een sterke stijging van de prijzen van buitenlandse filmpro- dukten met zich mee brengen. De Vlaamse Televisie Maat schappij (VTM) heeft daar het geld niet voor en heeft daarom verzoeken van Nederlandse kabelexploitanten om het programma door te mogen geven van de hand gewezen. Joris Ivens kreeg als zwer vende revolutionair in de jaren vijftig de bijnaam 'De Vlie gende Hollander'. Een thema dat hij en Marsman in de jaren twintig al hanteerden in hun werk. Vooral bij Ivens bleken leven en werk een onderdeel baar geheel. Zelfs nu, op zijn negentigste, is dat nog het ge val. Ter gelegenheid van zijn verjaardag, onlangs in zijn ge boorteplaats Nijmegen gevierd, is het aantrekkelijk geïllu streerde boekwerk 'Rondom Joris Ivens, wereldcineast' ver schenen. Een collage van histo rische artikelen van geestver- wachten als Menno ter Braak, de componist Hanns Eisler, Marsman en Ivens zelf, heden daagse Ivens-kenners en uniek historische fotomateriaal. Veel werd ontleend aan het Joris Ivens Archief dat werd opgte- bouwd door Jan de Vaal, de vo rige directeur van het Filmmu seum in Amsterdam. Dank zij hem is de kennis over de we reldberoemde cineast - maker van dialectische en kunstzin nige documentaires - voor Ne derland niet verloren gegaan. Het boek heeft de ondertitel 'Het begin, 1898-1934' en be steedt dan ook veel aandacht aan de jeugd van de eigenzin nige George (later pas Joris), zoon van een vooruitstrevende, liberaal-katholieke fotohande laar in Nijmegen, die niet al leen de grondlegger van een keten van fotozaken maar ook van een filmproduktiemaat- schappij, CAPI, werd. Hierdoor kon Joris zijn technische ken nis van het filmvak ontwikke len en er in de jaren twintig anderen in laten delen. Hij was de eerste in Nederland die 'Pantserkruiser Potemkin' van Eisenstein in 1927 vertoonde, ondanks het verbod van de Amsterdamse burgemeester. Het werd tevens de geboorte van de befaamde Filmliga; een besloten filmclub die belang rijke internationale films ver toonde en die theoretisch werd begeleid door o.a. Menno ter Braak en L.J. Jordaan Joris Ivens begon de film stroken van de revolutionaire Russische films te analyseren, wat de aanzet betekende voor Joris Ivens en zijn vrouw Marcelle Loridan met de Gouden Leeuw, die zij ontvingen voor 1'Histoire du Vent'. foto archief de stem zijn eerste eigen filmexperi menten als 'De Brug' eh 'Bran ding'. Hij was toen nog geen politiek propagandist maar werd beïnvloed door de inter nationale avantgarde op het gebied van de fotografie, beel dende kunst, poëzie en muziek. De montage als expressiemid del voor een 'artistieke waar heid' werd, in navolging van Eisenstein, zijn grote kracht. Door de botsing van filmbeel den kon hij een nieuwe beteke nis geven aan de onderwerpen die hij vastlegde, zoals in 'Zui derzee', 'Borinage' en 'Komso mol'. Het ging om een dialecti sche methode, zoals Eisenstein bijvoorbeeld had laten zien in 'Staking'. Door beelden van het neerslaan van een staking te combineren met die van het slachten van een rund kon het publiek verbanden leggen en een standpunt innemen. Joris Ivens werd een meester van de montage, ook in zijn la tere werk, na zijn Chinese pe riode, waarin hij de idealen van Mao in lange reportages over arbeiders en boeren vast legde. Deze controversiële pe riode waarvan de bejaarde Ivens inmiddels afstand heeft genomen, wordt in dit boek nauwelijks behandeld, aange zien het alleen de vroege Ivens van alle kanten belicht. Wel wordt een totaal overzicht van al zijn films gegeven, tot en met '1'Histoire du Vent'; een film over de wind, in letterlijke en overdrachtelijke betekenis, die hij op 89-jarige leeftijd samen met zijn levensgezellin Mar celle Loridan maakte. En die onlangs in Venetië met een 'Gouden Leeuw' werd be kroond. Zo is de cirkel weer rond. De indruk wordt gewekt, vooral vanwege de ondertitel, dat een vervolg over de periode 1934-1988, op komst is, maar de uitgever blijkt die plannen niet te hebben. Hondom Joris Ivens' is een uitgave van Het Wereldvenster (Unieboek) en kost 29.90. Deze lage prijs werd mogelijk gemaakt door subsidies, o.a. van WVC. Dit bleek uit de bijdrage van VTM-direkteur C. Gepts op het symposium 'België ontdekt' dat woensdag in Antwerpen werd gehouden. Het symposium was gericht op Nederlandse recla me- en advertentieadviseurs met het doel inzicht te geven in de Belgische mediamarkt. Het Vlaamse commerciële tele visiestation dat vorig jaar zijn wettelijk basis kreeg, gaat op 1 februari officieel van start. Het station zal alleen te zien zijn op de Vlaamse kabel en op een ge deelte van de Brusselse kabel. In totaal zegt Gepts met zijn programma 2,3 miljoen huis houdens te kunnen bereiken, ofwel 95 procent van de kabel abonnees in Vlaanderen. De VTM-directeur verwacht twee tot drie jaar nodig te heb ben om het station renderend te laten draaien. Voor 1989 ver wacht hij dat de geplande com merciële zendtijd geheel ver kocht kan worden. De op brengst schat hij op twee mil jard Belgische francs (ca. 104 miljoen gulden), een bedrag dat in de nabije toekomst moet kunnen oplopen tot drie mil jard (156 miljoen). De kosten van zijn station wil Gepts drukken door zo min mogelijk te investeren in facili teiten. Alleen het nieuws zal in eigen huis worden gemaakt. De resterende programma's zullen alle worden uitbesteed, waarbij ook Nederlandse facilitaire be drijven worden ingeschakeld. Eén programma, een variant op 'Klasgenoten' van Veronica, zal geheel in Nederland worden gemaakt. Daarnaast zijn er al zeker drie Belgische facilitaire bedrijfjes opgericht, met Ne derlandse deelname, aldus Gepts. Het programma dat hem voor ogen staat zal voor circa 50 pro cent bestaan uit Vlaams of Ne derlandstalig produkt. De an dere helft wordt aangekocht uit het buitenland en bestaat hoofdzakelijk uit films, minise ries en feuilletons. Het Vlaamse repertoire bestaat hoofdzakelijk uit nieuws, spel en praatprogramma's en in een later stadium ook Vlaamse se- ZATERDAG All quiet on the western Front (USA 1979, Ned. 2, uur). De oorspronkelijk voor tv gemaakte herver van Erich Maria Remarque's anti-oorlogsroman. Met F chard Thomas, Emest Borgnine en Donald Pleasance. Earthquake (USA 1974, Did. 1, 23.10 uur). De inwoners t Los Angeles worden verrast door een aardschokken penfilm met Charlton Heston en Geneviève Bujold Firecreek (USA 1968, Did 2, 20.15 uur). Een afgelegen s wordt door vijf desperado's geterroriseerd De sheriff wa<] lang op ingrijpen. Met Henry Fonda en James Stewart. Border incident (USA 1949, Did 3 WDF, 20.00 uur). Tw«(j heime agenten worden naar de Mexicaanse grens gestuj| om een bende mensensmokkelaars op te rollen. Met Ric; Montalban en George Murphy. Bringing up baby (USA 1938, België 1,16.00 uur). Profes. Cary Grant staat op het punt met zijn serieuze medeweïi ster te trouwen, als een frivool meisje, Katherine Hepbi zijn pad kruist. Komedie van Howard Hawks. ZONDAG Can she bake a cherry pie? (USA 1983, Ned 2,21.32 uurj.i onzekere Zee wordt door haar echtgenoot in de steek ten. Dan ontmoet ze een gescheiden man. Karen Black J Michael Emil in film van Henry Jaglom. Waldwinter (W.-Duitsland 1956, Did. 2,20.15 uur). In janu» 1945 vlucht een Silezische baron met het hele dorp naari, Beierse Woud om een nieuw bestaan op te bouwen. Ail quiet on the western Front (USA 1930, Did 2, 22.05 uï| Lewis Milestone's met twee Oscars bekroonde ver van de anti-ooriogsklassieker van Erich Maria Ren Lew Ayres speelt de gymnasiast Paul. Samen met zijn k genoten wordt hij in 1915 door een leraar aangezet om v willig dienst te nemen. Startfieber (O.-Duitsland 1986, België 1, 14.30 uur), jonge ski-vrienden krijgen als zij ouder worden last v naijver, zowel in de sport als in de liefde. MAANDAG Spartacus (USA 1960, Ned. 2, 20.29 uur). Eerste deel vanj beroemde historische spektakelfilm over slaaf SpartaJ die in opstand komt tegen de Romeinen. Kirk Douglas |j film van Stanley Kubrick. Das Haus in Montevideo (W.-Duitsland 1951, Did 2,1!| uur). Een pedante professor heeft ooit zijn zuster vamv een "misstap' de deur gewezen. Ze laat hem een erfenis lij waaraan een speciale clausule is verbonden Film ter e van acteur-regisseur Curt Goetz. DINSDAG Murder at the gallop (Engeland 1963, Did. 2, 20.15 uurj.T dens een geldinzamelingsactie komt Miss Marple bij eenei| centrieke oude man, die voor haar ogen dood neervalt li Margaret Rutherford. WOENSDAG Jan auf der Zille (O.-Duitsland 1986, Did 1,14.35 uur). In krijgt een communist een door de SA begane moord in schoenen geschoven en wordt zogenaamd tijdens de vli neergeschoten. Dan komt zijn zoon in actie. Jeugdfilm novelle van Auguste Lazar. The black shield of Falworth (USA 1954, Did 1, 16.00 ui Middeleeuws ridderverhaal met Tony Curtis als boerenji gen, die de zoon van een graaf blijkt te zijn. Die Vogelscheuche (Rusland 1983, Did 2,16.05 uur). De til Lena woont met haar zonderlinge grootvader in een Ri sisch provinciestadje, waar ze door haar klasgenoten w< gepest en bespot. Lonely hearts (Australië 1981, Did. 2, 22.50 uur). Een vij: jarige vrijgezel heeft altijd bij zijn moeder gewoond Als komt te overlijden, gaat hij naar een huwelijksbureau, medie van de in Nederland geboren Paul Cox. Last of the pagans (USA 1935, Did 3 WDF, 22.30 uur). Op Polynesisch eiland wordt de vredige rust verstoord dm blanke schurken Een Zuidzee-avontuur van Richard Th» pe. An American tragedy (USA 1931, België 2, 21.15 uur), chologisch drama van Josef von Sternberg over een j< man, die een verhouding begint met een arm en een meisje. Als het arme meisje een baby van hem verwad: zoekt hij een manier om van haar af te komen. Met Phillip Holmes, Sylvia Sidney en Frances Dee. DONDERDAG Cleopatra (USA 1934, Did 3 WDF, 20.00 uur). Cecil B. ML le's nog steeds niet verouderde spektakelfilm met Claudetï Colbert als Cleopatra. 'Death on arrival' in Roxy 2 in Bergen op Zoom, korW 'D.O. A.', is een nieuwe versie van een heel oude Duitse thril ler van Robert Siodmak. Dennis Quiad speelt een man die. het ziekenhuis hoort dat hij nog een paar dagen te leve heeft. Hij gebruikt die korte tijd om de mensen te vinden a eerder een aanslag op zijn leven hebben gepleegd Meg Ryi helpt hem daarbij. 'Die Hard' van John McTiernan is geprlongeerd in Grai Theater in Breda, Centraal in Geertruidenberg, City 1 Roosendaal, Cinemactieel 2 in Bergen op Zoom en De ning van Engeland in Hulst. Spannende harde actietta* met Bruce Willis als een eenzame bestrijder van een welddadige gijzeling in een wolkenkrabber. Humor ensatir vestigen de aandacht op de rotheid van een samenleving, i door haar bureaucratie en sensatiezucht misdaad niet lat ger onder controle heeft. 'Hairspray', de bizarre komedie met de dikke travestiet vine, blijft in Cinésol 2 in Breda. 'Big Business' van Jim Abrahams gaat verder in Cinésol it Breda. Verrassende, dubbelzinnige komedie met een koste lijke Bette Midler in een dubbelrol van twee in de wieg ver wisselde tweelingzusters, die aan twee verkeerde tweeling zusters (Lily Tomlin) zijn gekoppeld. 'Masquerade' met Rob Lowe en Meg Tilly draait di Mignon in Breda. Modieus aangeklede maar weinig overt® gende thriller over een miljonairsdochter die bijna slachtoffer wordt van oplichters. 'Goormorning Vietnam' van Barry Levenson met Rojj Williams in een aandoenlijke hoofdrol blijft te zien in CS sol 3 in Breda. 'Coming to America' van John Landis met Eddie Murphy® Afrikaanse prins is geprolongeerd in Casino 1 in Breda, O 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Ko» van Engeland in Hulst. 'De ondraaglijke lichtheid van het bestaan' van Pb® Kaufman naar de roman van Milan Kundera is nog stt zien in Casino 2 in Breda, City 3 in Roosendaal en Cto®? tueel 3 in Bergen op Zoom. Prachtig geënsceneerd lis®, verhaal tegen de achtergrond van de Russische inva' Praag in 1968. 'Red Heaf van Walter Hill wordt weer vertoond in. in Breda en Cinemactueel 1 in Bergen op Zoom. Met Ja® Belushi als een Amerikaanse en Arnold Schwarzenegg# een Russische politieman die samen een Russische coc# dealer in Amerika uitschakelen. Op donderdag 17 november gaat in Filmhuis Conco^ 'Sierra Leone' van Uwe Schrader draaien. Een depriro®! de, realistische en documentaire-achtige film over Duitse arbeider die na een driejarig verblijf in de geW mige Afrikaanse staat een troosteloos thuisland aan' waarvoor hij al autorijdend op de vlucht slaat. i Wereld van 17.4b I marionetten Muppets-vader Jim Henson gaat op bezoek in MeppeL In zijn serie 'De wereld van het marionettenspel' is een afle vering gewijd aan het pop penspelers-echtpaar Henk en Ans BoerwinkeL De Boer winkels verzorgen sinds 1963 voorstellingen, waarin zij marionetten, handpoppen, maskers en mime met elkaar combineren. 20.00 Rlgoletto Rechtstreeks vanuit het Mu ziekcentrum in Enschede brengt de KRO de première van Verdi's opera *Rigoletto'. De uitvoering door het mu ziekgezelschap Forum staat onder regie van de Engelse regisseur Anthony Besch. Hij heeft het verhaal van Ttigo- letto', dat gebaseerd is op het toneelstuk 'Le roi s'amuse' van Victor Hugo, naar de ja ren zestig van deze eeuw ver plaatst Aan het hof van de hertog van Mantua is Rigo- letto een mismaakte nar, die ingaat op iedere gril van zijn baas. 22.55 Het fort Rachel Ward uit 'De doorn vogels' speelt de hoofdrol in de Australische tv-thriller 'Het fort'. Ze is onderwijzeres Sally Jones, die samen met haar leerlingen door vier ge maskerde mannen wordt ontvoerd. De mannen bren gen Sally en de kinderen naar een vochtige donkere grot, waar hen een griezelig avontuur wacht 20.29 De laatste reis Honderd jaar geleden werd Matthijs Vermeulen geboren, een componist die bijna ver geten is. Tijdens zijn leven, hij stierf in 1967, bleef zijn muziek verborgen en werd nauwelijks uitgevoerd. Als hommage aan Vermeulen maakten Kees Hin en compo nist Otto Ketting de film 'De laatste reis', die de NOS uit zendt. De film is een speur tocht naar fragmenten uit het leven van de Helmonde naar, verbeeld aan de hand van zijn dagboeken en mu ziek. 22.35 Shirlns Hochzelt In het kader van de Turkije- week op het derde Duitse net zendt de WDF de tv-film 'Shirins Hochzeit' van Helma Sanders uit Het meisje Shi- rin woont in een dorp in Anatolië. Op een dag wordt haar vader gearresteerd, om dat hij de pacht voor zijn stukje grond niet meer kan betalen. litre meruen, ik ben ook u Mi/ dit ic mü httrooh u {erriifd hebben'. Jkut toer jullie illemul ook ie U ten liedje nnjen ALi> M/JN VP0i/k/ 0, kOMT. /RENE, IV/l J£ pir MAïkER OfZer

de Stem | 1988 | | pagina 16