JR ORPAND tuHfyof iATIS... Aids-voorlichting omstreden Hostel is voorbeeld voor heel provincie Volksunie wil de Vlaams-Zeeuwse band wat aanhalen Overvaller bank in Zaamslag houdt zes jaar gevangenisstraf 99 MBERMAAND MAAND 54.50 1198.' <ktf Zeeland betaalt voor veiligere Schelde-Rijn-route 'OOSTERSCHELDE MOET TOEGANKELIJK BLIJVEN VOOR SPORTVISSERU' Dectieven, BEDRIJF binnenstad van M .-installatie. IETS TE VIEREN? NOORD-BRABANT EN ZUID-HOLLAND WILLEN NIET MEEBETALEN 3ERGEN OP ZOOM - De Deltafederatie, waar bij 34.000 hengelaars in het zuidwesten van Ne derland zijn aangesloten, en de landelijke hen- gelsportbond NWS (340.000 leden) gaan knokken roor het behoud van de sportvisserij op en rond de Oosterschelde. fspraken Verboden Straffen PSYCHIATRISCHE VOORZIENING 'DICHTBIJ DE MENSEN' Samenwerking Niet meetbaar 3 gewonden bij verkeersongeval Werkbezoek van staatssecretaris De Graaff-Nauta >op van uw kurkvloer, ke voorlijmsysteem rden gratis voorgelijmd) elt u honderden guldens ofiteer hiervan BIJZONDERE SCHOLEN NEMEN AFWACHTENDE HOUDING AAN Belachelijk Veilig vrijen p .ICHTGEWICHT SUPERSTOMER t Traploze emperatuurinstelling. 3rote thermostaatknop. ndicatielampje Groot ioorzichtig waterreservoir. WIJ HEBBEN AL EEN WASCOMBINATIE s raat 15 ijke 321 riftelijk reageren, n aan: B Terneuzen. Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant tt culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 tr DE STEM VAN ZEELAND VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 MIDDELBURG DINTEL- SAS - Het brandweerkorps ran Dinteloord zal de ploeg leveren die bij calimiteiten jp de Schelde-Rijnverbin- jing met het schip van ber ger G. Theunisse zal uitruk ken. De brandweer van Tholen zal een soort reser- veploeg samenstellen. pe opleiding van de bemannin gen zal betaald worden door de provincie Zeeland. In tegen- rg tot de provincies Noord-Brabant en Zuid-Hol land zijn de Zeeuwen wel be reid een financiële bijdrage te leveren aan de zogeheten waakvlamovereenkomst voor de beveiliging van de Schelde- Rijnverbinding tussen de Kreekraksluizen en het Helle gatsplein. Hoe hoog die Zeeuwse bij drage wordt, kan men op het provinciehuis in Middelburg nog niet zeggen. „Eerst moet er een formeel verzoek binnenko men met een specificatie van de kosten. Wij zullen dan be kijken wat in onze ogen wel en niet noodzakelijk is", aldus een woordvoerder. „Ik denk dat wij in Zeeland meer gevoel voor het water hebben en dus ook meer belang aan deze overeenkomst hech ten", zo verklaart men in het Middelburgse provinciehuis de welwillende houding van het Zeeuwse college van gedepu teerde staten. Bovendien is de Schelde-Rijnverbinding niet de enige vaarroute in Zeeland waarvan de beveiliging gere geld moet worden. Op de Wes- engelaars binden strijd aan strijd gaat tegen minister G. Braks van Landbouw en Visserij, in wiens voorontwerp van wet staat dat de Oos- «rschelde met ingang van 1 januari 1989 als natuurge bied moet worden beschouwd. Dit gaat dan gepaard met dusdanige regels en beperkingen dat de hengelsport in dit gebied haast helemaal de nek wordt omgedraaid. Toon van Overveld uit Nieuw- fossemeer, voorzitter van zo- rel de Deltafederatie als van |de NWS, is woedend „De jd gaat nu ontbranden," egt Van Overveld. „De zaak it ons erg hoog." Het gaat hem niet alleen om |de recreatie voor vele duizen den mensen Maar ook om het loud van honderden ar- eidsplaatsen. „Wat de visserij op de Oosterschelde betreft, gaat het om omzetten van vele niljoenen guldens. Neem bij voorbeeld alleen al de vele bo- die uitvaren met henge aars aan boord," aldus Van. verveld Volgens hem klopt de rede- iring van de minister ook niet met de plannen van de provin cie Zeeland als het gaat om het komstig gebruik van de Bterschelde. „We hebben in ieland rond de tafel gezeten [net de provincie, de milieufe deratie, de natuurbescherming de beroeps visserij. Het is Ivoor iedereen duidelijk dat het pater van de Oosterschelde niet alleen bestemd is voor de sen, maar ook voor de mens. pie moet er ook gebruik van nen maken voor zwemmen, rfen, varen en vissen." [Van Overveld vindt dat over ra verantwoord omgaan met de Oosterschelde goede afspra ken te maken zijn. „Het belang o de natuur mag best voorop laan," meent hij. „Maar dat "t niet te betekenen dat de ireatie en de visserij hier boor een groot deel verdwij- Ten." Hij merkt hierbij op dat de sportvisserij bereid is om con cessies te doen. „In dat verband is ook nagegaan hoe de situatie is op het gebied van vegetatie, watersport, dijkrecreatie, be roepsvisserij en hengelsport. Daarbij is gekeken naar de beste plaats voor dit alles in het hele gebied. Voor de hengel sport willen we bijvoorbeeld graag een aantal goede vis- plaatsen behouden." De plannen van de Deltafede ratie en van de NWS stroken echter niet met die van Braks. Die wil bijvoorbeeld het gehele oostelijke deel van de Ooster schelde tot verboden gebied verklaren voor de hengelaars. Van Overveld: „Onverteer baar." Het steekt hem ook dat van uit de natuur- en milieuhoek kritiek wordt geleverd op de hengelaars die pieren steken. Die zouden dan de natuur ver- storea „Het pieren steken ge beurt maar in een klein deel van de Oosterschelde. Boven dien wordt hierdoor allerminst de natuur verstoord. Integen deel. Je moet eens kijken hoe veel vogels er op dat steken af komen en daar wat van mee pikken." Van Overveld wil Braks duide lijk maken dat die niet eventjes eenzijdig de zaak kan regelea Overleg acht hij op zijn minst gewenst. In het kader van het overleg vindt hij het onj uist dat de minister per 1 januari al straffen gaat uitdelen aan mensen die zich niet aan zijn richtlijnen houdea Bezoekers bekijken een van de woonkamers in het hostel. FOTO W1M KOOYMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - „Een enorme kwaliteitsverbete ring binnen de geestelijke gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen". Al dus karakteriseerde gede puteerde W. Don gisteren de start van het psychiatrisch hostel en van de psychiatri sche afdeling voor deeltijd behandeling in Terneuzen. Don sprak ter gelegenheid van de officiële opening van de re gionale vestiging die tot stand kwam op initiatief het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ). Aan de vestiging is een periode van zes jaar voorberei dend werk voorafgegaan „Maar", stelde Don, „dit is eigenlijk pas het begin. Nu moeten de mensen die er wer ken zelf zorgen voor de kwali teit". Hij wees erop dat de tot standkoming van de vestiging was gebaseerd op het idee van een eigen netwerk van psy chiatrische voorzieningen, 'dichtbij de mensen'. In het verleden was Zeeuwsch- Vlaanderen afhankelijk van voorzieningen in Midden-Zee land. De reisafstand was daar bij vaak een obstakel. Nu is er volgens Don dan ook sprake van 'een stap vooruit'. De gedeputeerde roemde de sa menwerking tussen onder meer PZZ, RIAGG en ZCAD. Hij zei samenwerking op het gebied van de gezondheidszorg van groot belang te vinden en zei kritisch te staan tegenover het feit dat gebied van gehan dicaptenzorg acht verschil lende instellingen in de regio werkzaam zijn. Ook de voorzit ter van het PZZ, J. Balkenende, legde de nadruk op samenwer- king: „Zoals die hier gestalte heeft gekregen hoop ik dat ze een voorbeeldfunctie zal krij gen voor de rest van Zeeland." Hij stelde evenwel dat die sa menwerking 'niet tot elke prijs' moet worden nagestreefd. „We blijven onze eigen verantwoor delijkheid houden", aldus Bal kenende. Volgens Balkenende zijn de voorwaarden voor een goede hulpverlening aanwezig, te meer omdat de vestiging zich op loopafstand van het nieuwe streekziekenhuis bevindt. Somber was hij echter over het overheidsbeleid, dat volgens hem getuigt van een starre T27 terschelde en een deel van de Oosterschelde spelen vergelijk- bare.problemen. Het maakt de Zeeuwen overigens niet uit of de opleiding tot brandweerman te water door Brabanders (Dinteloord) of door Zeeuwen (Tholen) wordt gevolgd. Tholen en St.-Philipsland, twee van de drie betrokken Zeeuwse ge meenten, zijn toch al aangeslo ten bij de regionale brandweer van het streekgewest Westelijk Noord-Brabant. Van onze correspondent DE KLINGE - Het Vlaamse statenlid Robert van Duyse van de Volksunie heeft het idee geopperd om de culturele banden tussen de provincie Oost-Vlaanderen en Zeeland nauwer aan te ha len. Tijdens de statenverga dering in Gent wees Van Duyse erop dat beide provincies in feite al heel wat cultuur-historische banden hebben. Boven dien zou ook het wegval len van de grenzen in 1992 een goed aankno pingspunt zijn voor een verdergaande samen werking. Zijn voorkeur gaat er naar uit om al in 1989 te komen tot een Vlaams- Zeeuwse culturele dag. Tijdens zo'n dag zouden er recreatieve sporteve nementen kunnen wor den gehouden alsmede kleine kunstactiviteiten. Ook de plaats waar der gelijke activiteiten kun nen worden gehouden heeft Van Duyse al op het oog, het provinciaal domein Puyenbroeck te Wachtebeke. Als dergelijke ontmoe tingen worden gehouden, zou dit zeker leiden tot culturele en sportieve contacten, die de beide provincies ten goede ko men, aldus Van Duyse. houding ten opzichte van de psychiatrie. Hij zei er begrip voor te hebben dat de psychiatrie vaak onder hevig is aan kritiek - 'de resul taten zijn nu eenmaal moeilijk meetbaar' - maar vond die kri tiek ook 'dubbelzinnig'. Hij wees in dat verband op de toe nemende hulpvraag, die met name als het om verslaafden gaat de laatste jaren met meer dan honderd procent is geste gen. In het Hostel en op de afde ling Deeltijdbehandeling wer ken zes verpleegkundigen. In de twee panden aan de Roer straat in Terneuzen is plaats voor zestien patiënten die er kunnen worden voorbereid op hun terugkeer in de samenle ving. Van onze correspondent DEN HAAG - De Hoge Raad heeft deze week de door het gerechtshof in Den Haag vorig jaar opgelegde gevangenis straf van zes jaar tegen de 34-jarige Maastrichtenaar RI. gehandhaafd. met een vuurwapen gedwon gen de kluis te openen, waarna ze werden geboeid en aan de verwarming gekluisterd. Daarbij zag de beheerder toch kans het alarm in werking te stellen. Tijdens een korte vlucht konden de daders door de poli tie worden overmeesterd. De advocaat van I. had tegen het vonnis van het Haagse ge rechtshof hoger beroep aange tekend op grond van wat 'te genstrijdige verklaringen van de politie'. Een argument wat door de Hoge Raad niet werd gehonoreerd. I. was enkele jaren geleden be trokken bij een overval op de NMB aan de Terneuzensestraat in Zaamslag. Daarbij werd voor ongeveer 40.000 gulden buitgemaakt. I. en een medeverdachte wa ren destijds in de vroege mor genuren het bankgebouw bin nengedrongen. Toen de beheer der en een cassière arriveerden werden deze onder bedreiging Van onze correpondent VOGELWAARDE - Bij een verkeersongeval op de weg tussen Stoppeldijkveer en Rapenburg zijn woensdag avond drie mensen gewond geraakt. Ze moesten per ambulance worden overge bracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Sluiskil. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist L.J. uit Ter neuzen te laat een file opmerk te. Hij reed achterop een perso nenauto bestuurd door me vrouw CW. uit Zaamslag die stilstond. Dit voertuig botste door de klap van de aanrijding tegen een personenauto be stuurd door mevrouw SM. uit Terneuzen. Twee passagiers in het voer tuig van L. en mevrouw CW. liepen bij de botsing dusdanige verwondingen op dat over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. De schade aan de drie voertuigen was aanzienlijk. TERNEUZEN - Staatsse cretaris D. de Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) brengt maandag 14 novem ber een werkbezoek aan de regionale brandweer voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen. De Graaff arriveert omstreekt 10.00 uur op het gemeentehuis. Zij zal daar een bespreking hebben met het dagelijkse be stuur van de regionale brand weer. Na de lunch brengt ze om 13.30 uur een bezoekje aan Dow Chemical. Zij inspecteert op het bedrijfsterrein nieuwe veilig heidssystemen. Rond 15.30 uur bekijkt de staatssecretaris de alarmcen trale in Terneuzen. De Graaff vertrekt ongeveer om 16.00 uur uit Terneuzen. 6-236911 oop van een P.V.C.-vloer V.C.-lijm. la. Haagdijk 60.076-144428-1361W sendaal, Raadhuisstraat 60.01650-°° Monsterstraat 8.0412048927-4879» singen. Walstraat 44.01164-13304 DE AIDS-VOORLICH TING op scholen voor voortgezet onderwijs is te eenzijdig, vinden de schoolbesturen en ouder verenigingen van Protes tants-Christelijke scho len. Ze hebben daarom bij staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) aange drongen op een even wichtiger voorlichting. Leerlingen van amper zestien jaar wordt met de Paplepel ingegeven hoe ze veilig moeten vrijen. En aet materiaal - dat on langs is verspreid over de scholen in den lande - is je onthullend, te natuur lijk en dus niet te gebrui ken. De Protestantse en Katholieke scholen willen en 'verantwoorde' voor- ichting, die zich niet al leen beperkt tot het tech nische deel. De bijzondere scholen in Zeeuwsch- uaanderen nemen voor alsnog een afwachtende houding aan. Sommigen •;ebbenhet 'Aids-pakket' jj°S niet ontvangen, an- eren buigen zich bin- r'enkort met het onder- ijzend personeel over de zaak. Door Ans van Goch en Joep Trommelen VOORLICHTING OVER aids is nodig. Hoort ook op school thuis, zeker in deze tijd Daar wordt door niemand die iets met het onderwijs te maken heeft ook maar iets aan afge daan. De Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) heeft over dit onderwerp een videoband ge maakt. En de gewraakte bro chures met foto's naar de scholen voor voortgezet on derwijs gestuurd, samen met bestelbonnen voor of pakken met condooms. „Als ik het materiaal bekijk vraag ik me weieens af: moet dat nou zo?", zegt C. Vermeu len, directeur van de Rooms- Katholieke Steelant Mavo in Terneuzen. Wel is zijn school van plan in de biologielessen van de derde klas aids aan de orde te stellen. „We hebben al het lesmateriaal aange vraagd, maar gaan het niet voor alle leerlingen gebrui ken. Momenteel zijn er nog televisie-uitzendingen over het onderwerp die bij het pakket horen. Die nemen we allemaal op video op. Als het geheel compleet is gaan we met de docenten rond de tafel zitten om te bespreken wat we wel en wat we niet ge bruiken. We besteden er wel aandacht aan, maar zijn ze ker niet van plan alles inte graal mee te nemen", zegt Vermeulen beslist. Ook adjunct-directeur C. Du- rinck van de Rooms-Katho- lieke scholengemeenschap voor Lager Beroeps Onder wijs De Rietvliet in Hulst laat zich in dezelfde bewoordin gen uit. Hij denkt dat er zeker bruikbare dingen in het pak ket zitten, maar dat zijn school toch voorzichtig moet zijn. „Op dit moment wordt er bij ons niets mee gedaan. Met de docenten gaan we binnen kort rond de tafel zitten om te zien hoe we de zaak het beste kunnen aanpakken". Durinck onderkent het be lang van goede voorlichting over aids, maar stelt dat de context waarbinnen deze plaatsvindt bepaalt welke waarde het lessenpakket heeft. De makers van het pakket kunnen er in ieder ge val niet van beschuldigd wor den dat ze geen goede bedoe lingen hebben, zeht hij. „Maar zoals met alle serieus bedoelde zaken, kan ook dit als het in de verkeerde con text wordt geplaatst in het belachelijke worden getrok ken". De Rooms-Katholieke scho lengemeenschap Jansenius in Hulst zendt zelfs drie mensen naar een bijscholingscursus over aids-voorlichting. De Stichting Bijscholing Acade mie Leffelaar uit Amsterdam begint 16 november in Mid delburg met een cursus voor docenten. A. Cosijn, rector van'het Jansenius: „We heb ben nog geen standpunt inge nomen. We gaan zeker aan aids aandacht besteden, maar beslissen daarover pas na de cursus. Dan passen denken we te weten hoe we de voor lichting het beste kunnen aanpakken, en ook in welke lessen ze het beste past. Het welzijn van de kinderen is ons uitgangspunt. En dan denk ik dat verzwijgen geen zin heeft". Op de Christelijke Mavo De Weistede in Axel gaan de do centen begin volgende week met elkaar in discussie over de NOT-pakket. Ook zij on derkennen het belang, maar hebben enige reserves. De Christelijke Mavo in Tholen stelt zich een stuk harder op en gebruikt het materiaal dat via de NOT is verstrekt absoluut niet. „Het is niet geschikt", zegt biolo- gie-docente mevrouw Schreuders heel resoluut. Ze erkent - en collega Simons die maatschappijleer geeft is het er volledig mee eens - dat je in deze tijd niet niet meer om de aids-problematiek heen kunt. Er wordt tijdens de bio logieles dan ook zijdelings aandacht aan besteed 'met onze christelijke overtuiging in het achterhoofd'. „Maar zo grootschalig als de overheid wil, nee dat gebeurt bij ons zeker niet." „Begrijp ons goed, we zijn een voorstander van de voorlich- tings-campgne op zich", be nadrukt De Regt, woordvoer der van de Vereniging Bestu- renraad van het Protestants- Christelijk onderwijs. In deze raad zitten alle geledingen, dus bestuur, leerkrachten, vakbonden en oudervereni gingen die het Protestants- Christelijk onderwijs zijn toegewijd. De Regt zegt na mens 95 procent van deze vorm van bijzonder onder- wijste spreken. „Maar de campagne is ver- Volgens veel scholen is het voorlichtingsmateriaal over aids te onthullend en te eenzijdig. Deze sticker zit daar niet bij, maar is afkomstig van de belangenorganisatie van prostituées De Rode Draad, die met een directe bena dering wat minder moeite heeft. smald tot een 'veilig vrijen'- campagne. Er zijn verschil lende manieren om met sek-^ suele relaties om te gaan." Maar daaraan wordt geen en kele aandacht besteed. Waar bij komt dat de meeste leer lingen in de praktijk über haupt nog niet aan die sek suele omgang toe zijn waar van je aids kunt krij gen". De Regt heeft weinig goede woorden over voor de wijze waarop de problematiek in de brochure in beeld is gebracht. „Hoewel je er persoonlijk van kunt vinden wat je wilt. Wij vertegenwoordigen scholen van streng reformatorische signatuur tot bijna oeceme- nisch. Uiteraard mogen de scholen zelf kiezen. Het is niet zo dat wij ze dicteren wat ze moeten doen". Hij verheelt niet dat de 'vlam helemaal in de pan is geslagen' nadat de staatsse cretaris in een radiopro gramma had beweerd dat de ouders juist achter de ver vaardiging van het ge wraakte foldermateriaal stonden. „Dat is helemaal niet waar." De ouders, verenigd in de Ne derlandse Katholieke Ouder vereniging (NKO), zijn juist erg boos dat ze niet van meet af aan betrokken zijn bij het samenstellen van het voor lichtingsmateriaal. „Wij zijn juist eerst betrokkenen", stelt de directeur van de NKO, „en dus verantwoordelijk." De NKO pleit ervoor om zo goed mogelijk gebruik te maken van het beschikbare mate riaal. Een speciale commissie moet daar wat meer duide lijkheid over geven. „Maar bij eerste lezing hebben we wel de indruk dat het eenzijdig is. De nadruk ligt op biologische •en medisch-technische aspec ten. Er is minder aandacht voor vorming, relaties en ethiek en dat zijn juist aspec ten waar wij voro staan." Het nationaal comité Aids- bestrijding, dat de landelijke campagne ter voorkoming van deze ziekte coördineert, gaat binnen afzienbare tijd met de boze schoolbesturen om de tafel zitten. „Om over ander materiaal te praten, ^ja", laat een woordvoerder weten. De specifieke klachten speelt hij echter door naar de NOT. „Hoewel het natuurlijk een beetje onder onze paraplu valt. Maar daarom gaan we er ook over praten."

de Stem | 1988 | | pagina 11