MEER INSPANNING VOOR VERWEZENLIJKEN G EENWORDING wm Politie te kameel Baker nieuwe minister Buitenlandse Zaken VS 'Luchtmacht geen schuld vliegtuigongeval' rol voor it Quayle Politie België voert ook acties De zege van George Bush toonbeeld te 'mammf TOPFUNCTIE VOOR VERTROUWELING VAN NIEUWE PRESIDENT BUSH 't hebben ke mannen BUITENLAND merkx ft) vleeswaren Uitslag per staat pflSTEM BUITENLAND DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 ITALIAANSE MINISTER BLUFT ACHTER STANDPUNT VAN HET LEGER BRUSSEL - De EG zal wil dat eind 1992 alle binnengrenzen in de gemeenschap kun nen worden geschrapt. Maar het samensmel ten van de twaalf na- m Quayle zichzelf met deze 1 tionale markten tot een "c,plpf'k groot economisch Wnb* blok verloopt 'minder onbe vredigend' dan ge dacht. - de NIEUWSOVERZICHT Honderden toeristen verlaten Sri Lanka Nigeria wil afspraak over export giftig afval Onderzoek naar ophanging Surinamer Dodental door tyfoon Skip stijgt Stakingen in Gdansk afgelopen Belgische mijnenjager komt terug Kloosterorde voor zes miljoen opgelicht Zult van Merkx Kuipje vol smaak en variatie. T21 De Italiaanse minister van Defensie Zanone - fotoap. Door Gerard Kessels ROME - De Italiaanse luchtmacht kan het ongeval met het verkeersvliegtuig dat in 1980 aan 81 mensen het leven kostte, niet ver oorzaakt hebben. Dat heeft minister Valerio Zanone van Defensie gisteren tij dens het kabinetsberaad herhaald. Italië is al wekenlang in rep en roer door steeds sterkere aan wijzingen dat de DC-9 getrof fen werd door een raket. Za none heeft beklemtoond dat er ten tijde van het ongeval geen oefeningen aan de gang waren. Volgens Zanone is het perti nent niet waar dat de legertop probeert de zaak in de doofpot te stoppen. „De loyaliteit van de militairen bij het onderzoek staat buiten kijf", zo heeft hij verklaard. De regering in Rome heeft besloten een onderzoekscom missie in te stellen die na moet gaan wat er in de vroege avond van die 27e juni 1980 precies ge beurd is. Daarnaast is het jus titiële onderzoek, dat acht jaar geleden begon, nog steeds in volle gang. Uit het onderzoek van de romp van het vliegtuig en van de stoffelijke resten van de slachtoffers zou gebleken zijn dat de DC-9 door een raket werd getroffen. Er zouden ook radar-opnames zijn waaruit zou blijken dat er zich vlie gende objecten bij het vliegtuig bevonden, vlak voor het onge val. Het onderzoek onder lei ding van de Romeinse rechter commissaris Bucarelli zal bin nenkort worden afgesloten. Zanone heeft steeds gezegd dat hij de militairen blijft gelo ven 'totdat het tegendeel bewe zen is'. aan hun nieuwe vice-pn. - foto# rote handicap. Open grenzen EG ver weg Door Frans Boogaard A er harder tegenaan Aankomend president lmnpten ais ,jj werke- eken voor zijn omstreden ,moexen aiS werKe 41-jarige senator uit In- iratische tegenvoeter uoyo ■ntsen, verloor hij zijn ge- ht. Bentsen brak zijn tegen- nder af met de uitspraak; bent géén John Kennedy"' srgeleek Volgens oud minister van litenlandse zaken Henry Kis- nger zou Quayle wel enig irstand hebben van militaire tken, wat een basis zou kun- bn bieden voor een rol op hel ibied van buitenlandse poll ek. Maar anders blijft het bij eningen en kransleggingen. WH VJ De EG-commissaris voor de interne markt, de Brit Lord Cockfield, zei dat gis teren in Brussel. Cockfield werkt momenteel aan een belangrijk tussenrap port over de Europese eenwor ding, dat begin volgende maand op het Griekse Rhodos aan de regeringsleiders van de twaalf EG-lidstaten wordt aangeboden. End dit jaar is precies de helft van de tijd verstreken die er ligt tussen de publicatie van Cockfields 'witboek', ruim 300 ontwerp-besluiten die tot de (ADVERTENTIE) •st Lady met twee van hm - FOTO» - Barbara Bush, de vrouw veel Amerikanen het beeld en gezond ogende oma met eigen boontjes kan doppen geen politiek advies van hi nodig heeft. Wel kan zij scherp worden zodra iemand aan haai George komt, die het haar uitsluitend aan zijn eigen talenten te danken heeft dat hij het zo ver heeft geschopt. Als zij van mening verschilt met haar man over hete hangijzers in de politiek, hangt zij dat „uit loyaliteit" niet aan de grots klok Zij is het bij voorbeeld niet eens met het radicale anti abortusstandpunt van haai man. Hoewel zij evenals George uit een rijke familie kc kleedt zij zich eenvoudig doet niet mee aan de laatste mode. George heeft er in het verleden op aangedrongen dal zij haar witte haren verft, om dat zij de indruk wekt zijn moeder te zijn, maar daar heelt ze zich niets van aangetrokken- Al haar kinderen - George j' (42), Jeb (35), Neil (33), Marvin (31) en Dorothy (29) - zijn ge trouwd en het huis uit. Premier Thatcher roept EG commissaris Lord Cock field terug naar huis omdat hij zich te Europees heeft op gesteld. - fotoap gemeenschappelijke markt moeten leiden, en de datum waarop al die ontwerp-beslui ten in wetgeving moeten zijn omgezet. Eerder dit jaar al stelde een groep economen on der leiding van de Italiaanse oud-EG-ambtenaar Cecchini, dat alleen bij een volledig aan vaard witboek de gemeenschap optimaal profiteert van alle voordelen die de gemeenschap pelijke markt met zich mee brengt. Alleen dan mogen de twaalf lidstaten rekenen op een prijsdaling van rond zes pro cent, een economisch voordeel van 500 miljard gulden en zo'n twee tot vijf miljoen nieuwe banen. Cockfield, die per 1 januari naar Londen wordt terugge roepen, omdat hij zich volgens premier Thatcher te Europees heeft opgesteld, gaf gisteren een uitvoerig exposé over de mate waarin zijn witboek is af gewerkt. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft nu al zo'n negentig procent van alle ontwerp-be sluiten klaar. De ministerraden hebben ongeveer veertig pro cent daarvan aanvaard, tegen het eind van dit jaar mogelijk vijftig procent. „Dat lijkt bevredigend, maar dat is het niet", aldus Cockfield. „Want zelfs als de ministers de ontwerp-besluiten hebben aanvaard, moeten die nog in de nationale wetgeving van de lidstaten worden verwerkt. De ministerraden moeten dus hun werk niet in de komende vier, maar eigenlijk al in de ko mende twee jaar afronden." De voortgang in al die inge wikkelde dossiers loopt boven dien nogal uiteen, aldus de nu 72-jarige Brit. Veel technische obstakels (standaardisatie van apparaten en onderdelen, de beroemde Philips-stekkers) zijn uit de weg geruimd. Het kapitaalverkeer is geliberali seerd, de personen- en goede rencontroles aan de grenzen zijn afgeschaft of sterk vereen voudigd. Maar met het harmo niseren van de verzekeringen in de gemeenschap is het nog steeds treurig gesteld. Met de Europese normen voor de gezondheid van dieren en de kwaliteit van plantaar dige en dierlijke voedingspro- dukten is het van hetzelfde la ken een pak, en ook de harmo nisatie van de indirecte belas tingen (BTW en accijnzen) komt maar niet op gang. Cock field: „We hebben dat plantje vijf jaar geleden zorgvuldig in de grond gestopt, maar de mi nisters van Financiën spitten het elk jaar op om te zien of de wortels al gegroeid zijn. Zo groeit het niet." In de aanhef van zijn rapportage zal Cock- field, die er in de EG om be kend staat dat hij geen blad voor de mond neemt, er de re geringsleiders dan ook nadruk kelijk aan herinneren dat zon der een volledig aanvaard wit boek er van een gemeenschap pelijke markt voor meer dan 320 miljoen consumenten geen 'sprake kan zijn. Cockfield: „Het is de sleutel die de deur naar Europa's toekomst opent." De Zuidafrikaanse politie viert haar 75-jarige bestaan. In de straten van Johannesburg laat een agent zijn kameel tot rust komen. - fotoanp BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Louis Tobback, heeft woensdag de eisen van de Belgische politie 'belangrijk en begrijpelijk' ge noemd. Maar tegelijkertijd zei hij dat de stiptheidsac ties die verscheidene politiekorpsen voeren het noodzakelijke politiewerk niet in het gedrang mogen brengen. Het is de verantwoordelijkheid van de burgemeesters daar op toe te zien, aldus de minister. Tobback zei dat hij als minister alleen ver antwoordelijkheid heeft voor de salariëring van het politiepersoneel. Er wordt druk gezocht naar een oplossing voor het personeelsgebrek bij de Brusselse politiekorpsen, zo zei hij nog. De federatie van politiebonden van het Brus selse gewest heeft inmiddels toestemming ge vraagd voor het houden van een nationale poli- tiebetoging in de hoofdstad, volgende week woensdag. Als er na die manifestatie niet snel een oplossing voor de problemen komt zal de fe deratie de politie oproepen stiptheidsacties te gaan voeren. „Die zullen een verkeerschaos ver oorzaken die tot ver buiten de hoofdstad gevol gen zal hebben". De acties bij de politie in Belgie breiden zich nog steeds uit. Bij veel korpsen in gemeenten in de provincie Limburg werden er woensdag ac ties gevoerd en de hoofdcommissaris van Has selt meldde zich ziek. In Leuven weigerde de po litie nog verder administratieve taken uit te voeren. Er worden geen boetes meer gegeven, verkeerd geparkeerde wagens worden niet meer weggesleept en men wil met die actie doorgaan tot er resultaten zijn geboekt. rge Bush heeft zijn overwin* blanke mannen. Vrouwe", nse origine hadden een voor- ties belangrijk vinden. Ee" kwart van de kiezers achtw deze kwesties het belangrijk ste. Van hen stemde 77 procen op Dukakis en 22 procent °P Bush. Economische kwesti® werden het belangrijk5" geacht door 41 procent van kiezers. Van hen stemde 53 Pr®* cent voor Bush en 47 proce» voor Dukakis. Ruim de helft van de onder vraagde kiezers, 52 Profj?!j verklaarde een voortzetwj van het beleid van Reagan willen. Van deze groep steffl0 93 procent voor Bush. In alle leeftijdsgroepen J** halve die van 60 jaar en ouo stemde een meerderheid vcw Bush. Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - Na de re publikeinse conventie in New Orleans is in de VS en daarbuiten de enigszins misplaatste discussie op gang gekomen over de posi tie die Dan Quayle - die door George Bush als kan didaat voor het vice-presi- dentschap naar voren is ge schoven - zal gaan innemen. Quayle wordt door velen wordt gezien als de rechterhand en tweede man van George Bush. Maar die plaats is door Bush met ingeruimd voor de omstre den lichtgewicht-senator uit Indiana, maar voor James Ba ker III. De man die enkele maanden geduldig achter de coulissen neeft gewacht, is gisteren door de nieuw gekozen president be noemd tot minister van Bui tenlandse Zaken; de 'konings- j**t' 'n ieder Amerikaans ka binet. Nadat hij zich afgelopen zo mer als minister van Financiën terugtrok, leidde Baker met vaste hand het verkiezings- yan George Bush. Dat karwei was hem op het lijf ge schreven. Baker stond Bush al «Jzijde toen die in 1970 een verigens vergeefse greep deed aar een zetel in de Ameri kaanse Senaat. In 1972 was de l Texas afkomstige jurist en rtei v rs.zoon 6611 van finan ce breinen achter de herver- ozingscampagne van Richard J In 1976 werd Baker de r lracle man' van president ycrald Fords poging het Witte uit1j houden. Hoewel Ford ï/temdeUjk verloor van Jimmy rwr, wist hij - dankzij Baker lijH, aanvankelijk hopeloos achterstand op zijn te maken nagenoeS goed te acht 19®° kaatste Baker zich de presidentiële ambi- Aantal Bush Dukakis kiesmannen in% in% Alabama 9 60 40 Alaska 3 60 40 Arizona 7 60 40 Arkansas 7 57 43 California 47 52 48 Colorado 8 46 54 Connecticut 8 52 48 Delaware 3 57 43 Washington D.C. 3 14 86 Florida 21 61 39 Georgia 12 60 40 Hawaii 4 44 56 Idaho 4 64 36 Illinois 24 52 48 Indiana 12 60 40 Iowa 8 45 55 Kansas 7 57 43 Kentucky 9 56 44 Louisiana 10 55 45 Maine 4 56 44 Maryland 10 51 49 Massachusetts 13 46 54 Michigan 20 54 46 Minnesota 10 46 54 Mississippi 7 61 39 Missoun 11 51 49 Montana 4 53 47 Nebraska 5 60 40 Nevada 4 60 38 New Hampshire 4 63 37 New Jersey 16 57 43 New Mexico 5 52 48 New York 36 48 52 North Carolina 13 58 42 North Dakota 3 56 44 Ohio 23 55 44 Oklahoma 8 58 42 Oregon 7 48 52 Pennsylvania 25 51 49 Rhode Island 4 44 56 South Carolina 8 62 38 South Dakota 3 53 47 Tennessee 11 58 42 Texas 29 56 44 Utah 5 68 32 Vermont 3 52 48 Virginia 12 60 40 Washington 10 49 51 West Virginia 6 48 52 Wisconsin 11 48 52 Wyoming 3 61 39 538 54 46 NswHatipsNre 4 Massachusetts 13 Rhode Island 4 CoenectoitS NewJeiseyl6 ties van George Bush. Bush was evenwel geen partij voor Ronald Reagan en liet zich dan ook prompt als diens vice-pre sident inlijven. James Baker profiteerde zeer van de opmars van zijn politiek idool: hij werd chef-staf van het Witte Huis en was als zodanig verantwoorde lijk voor Reagans opmerkelijk succesvol verlopen eerste ambtsperiode. Tesamen met Michael Deaver en Edwin Meese - die beide met schande beladen het politiek toneel heb ben moeten verlaten - vormde hij het 'ijzeren trio' dat het Witte Huis op een ongekend ef fectieve manier liet opereren. Na Reagans herverkiezing in 1984 werd Baker minister van Financiën en in die functie bouwde hij het internationale prestige op dat hem nu bij uit stek geschikt maakt als opvol ger van George Shultz. Bakers belangrijkste wapenfeiten: het terugdringen van de hoge dol larkoers en het lanceren van een naar hem genoemd plan - dat overigens nooit helemaal van de grond is gekomen - ter bestrijding van het internatio naal schuldenvraagstuk. Baker is in menig opzicht met de huidige Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, George Shultz, te vergelij ken. Hij heeft een ruime erva ring en is een realist die over een grote vasthoudendheid en een hoog ontwikkelde persoon lijke charme beschikt en die te gelijkertijd een gezonde afkeer van holle retoriek en dwaze po litieke avonturen heeft. Wat Baker tot een zeer effectief man kan maken is dat hij in alle opzichten een Bush-man is. In dat opzicht onderscheidt hij zich wel van George Shultz die nooit een echte Reagan-man is geweest en wiens stijl en op vattingen vaak botsten met die van de Grote Communicator. Shultz was - net als Baker overigens - geen lid van de Ca- lifornische coterie die Reagan naar Washington volgde. De leden van die coterie zijn niet bijzonder succesvol geweest in de Amerikaanse hoofdstad. Daarentegen hebben realisti sche buitenstaanders als Baker en Shultz in de woelige Rea- gan-periode een reputatie van onkreukbaarheid en be kwaamheid opgebouwd. James Baker III zal niet al leen de belangrijkste 'filosoof', maar ook de meest prominente uitvoerder van Bush nieuwe presidentiële nieuwe beleid worden, dat - zo wordt alge meen aangenomen - gematigd, weinig luidruchtig, behoudend, niet al te fantasierijk, maar ook oerdegelijk zal zijn. Immers, mannen als Bush en Baker gedijen slechts in een klimaat waarin uitgesproken ideologische opvattingen op veilige afstand worden gehou den en waarin de waarheid al tijd ergens in het midden wordt gezocht. Europese toeristen staan in de rij op de internationale luchthaven van Colombo, om Sri Lanka zo snel mogelijk te verlaten. - fotoanp COLOMBO (RTR/DPA/AFP) - Meer dan 1.000 toeristen heb ben Sri Lanka verlaten met speciale chartervliegtuigen. De re gering raadde reisbureau-agenten aan toeristen zo snel moge lijk naar huis te sturen. Om een einde te maken aan de onrust en de stakingen die gisteren hun derde dag ingingen, heeft de regering aangekondigd demonstranten standrechtelijk dood te schieten. Volgens de regering proberen subversieve groepen de voorbe reidingen voor de presidentsverkiezingen van 19 december in het honderd te laten lopen. GENEVE/BRUSSEL (IPS) - De discussie over de handel in gif tig afval heeft tot een ernstig meningsverschil geleid tussen de Derde Wereld en industrielanden. Nigeria, dat afgelopen zo mer chemisch afval uit het buitenland weigerde, wil dat het Algemeen Akkoord inzake Handel en Tarieven (GATT) zich buigt over een gedragscode voor export van giftige resten. Dit is zeer tegen de zin van de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap (EG). Een Nigeriaanse delegatie legde het voor stel maandag op tafel tijdens de jaarvergadering van het Gatt in Genève. Nigeria vindt dat produkten die in een land zelf verboden zijn niet zonder meer geëxporteerd mogen worden. Er zou alleen een exportvergunning mogen worden afgegeven na toestemming van het land van bestemming. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassade in Parama ribo onderzoekt namens het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag de ophanging van de 28-jarige A.C.H. Ganga- ram-Panday. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is de man, met een door justitie gekocht ticket, zon der dwang uit Nederland vertrokken. Gangaram-Panday heeft in het verleden bij de politie in Til burg politiek asiel aangevraagd. Volgens justitie was daarover nog geen beschikking afgekomen, zoidat er tot nu toe voor de overheid geen enkele reden was iets aan de status van de man te wijzigen. Hij heeft zich zelf vorige week bij de politie in Zwijndrecht gemeld en zijn aanvraag voor asiel ingetrokkea Volgens de politie in Zwijndrecht heeft de man te kennen gege ven terug te willen naar Suriname, maar geen geld te hebben voor een ticket. MANILLA (UPI/AFP) - Het dodental als gevolg van de tyfoon Skip, die al grote verwoestingen heeft aangericht op de Filip pijnen, is opgelopen tot 87 en 95 mensen worden vermist. Een miljoen mensen hebben hun huizen verlaten en op hoger gele gen plaatsen een goed heenkomen gezocht. De tyfoon bevindt zich nu boven de Zuidehinese Zee en gaat met windsnelheden van 130 km per uur richting Vietnam. De meeste doden vielen door aardverschuivingen, rondvliegend puin en overstromingen. Skip, de derde storm die in twee we ken op de Filipijnen huishoudt, bleek uiteindelijk nog heviger dan de vorige Ruby die meer dan 300 dodelijke slachtoffers maakte. Duizenden huizen zijn vernield en kokos-, rijst- en suikeroogsten zijn verloren gegaan. Gdansk (RTR) - De stakingen op de scheepswerven in Gdansk zijn gisteren afgelopen. De stakingen waren dinsdag begonnen door aanhangers van Solidariteit nadat Lech Walesa, de leider van het verboden vakverbond, verklaarde de tijd niet rijp te achten voor een confrontatie met de regering over de sluiting van de Lenin-werf en in tegenstelling tot een belofte afzag van oproepen tot een nationale staking. Walesa had dinsdag al ge dreigd op te stappen als leider van Solidariteit, als er geen einde aan de stakingen zou komen. BRUSSEL (ANP) - De Belgische mijnenjager Crocus wordt te ruggehaald uit de Perzische Golf. Dat heeft het ministerie van defensie in Brussel woensdag bekend gemaakt. Met de terug keer van de Crocus komt er een einde aan de Belgische deel name aan de mijnenveegoperatie Calender II in de Golf. De Crocus, het laatste schip dat België nog in de Golf heeft, zal zondagmiddag in Muscat (in het sultanaat Oman) aan de thuis reis beginnen. Het schip wordt op 23 december in de haven van Zeebrugge verwacht. Aan die operatie, in het gebied tussen de Straat van Hormuz, aan de toegang tot de Golf, en Qatar, na men ook de Nederlandse mijnenjager Urk en Britse mijnenve gers deel. De Nederlandse deelneming aan het mijn-bestrij- dingswerk in de Golf wordt volgens een aankondiging van het ministerie van defensie in januari beëindigd. BRUSSEL - Ruim vier jaar cel, een forse boete en in een aantal gevallen terugbetaling van de geleden schade: met die forse straf heeft de correctionele rechtbank in Brussel de 74-jarige Yvonne D. bedacht. Oma Champagne, zoals vrijwel heel België haar kent, is een onverbeterlijk gokster, die gedurende ruim een halve eeuw een spoor van fraude, diefstal en oplichting achterliet. Om haar grote passie, het bezoeken van casino's, te kunnen botvieren, was geen portemonnee of bankrekening veilig voor haar. Maar als een soort vrouwelijke Robin Hood zocht ze haar slachtof fers wel voornamelijk in de betere kringen: de adel en andere welgestelde lieden. Haar celstraf dankt Yvonne D. aan het op lichten van de broeders Maristen, een kloosterorde die ze met een glad praatje 6,6 miljoen gulden lichter maakte, en aan het beledigen van de politiemensen die haar uiteindelijk voor de rechter brachten. (ADVERTENTIE) slechts 182 Kcal. per 100 gram. Roestenbergstraat 59 5171 JB Kaatsheuvel De originele Brabantse Zult van Merkx geeft smaak en variatie aan brood, zuurkool, boerenkool of zelfgemaakte stamppotten. Geu rige, verfijnde bouillon dient als basis, subtiele tuinkruiden ge ven de heerlijke smaak. Vraag naar ons receptenboekje of stuur even een kaartje.

de Stem | 1988 | | pagina 5