even UITBLAZEN Nederland wil koerswijzing van FAO Buitenlandse kinderen wel goed in Nederlands begrote PAKKUM President Ge< Upstairs downstairs IDE STEM CO DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 pESTEM BINNEN WIM KOCK DE Stem PRILLEVITZ: „MINDER VELDWERK, MEER BELEIDSADVIEZEN" PAPIER VOOR UW PEN Service Zwammen Merijntje Ginjaar-Maas (2) Hoofddoek en gym DEN HAAG - Minister binnen het kabinet opn man van Onderwijs ligt collega Ruding (Financ: het onderwij bestel. DE verwoesting die de orkaan van vorig jaar oktober heeft aangericht is in Chilston Parknet als overal elders in Kent, nog pijnlijk goed te zien. Overal op het gol vende terrein liggen dikke boomstammen te wachten om te worden verzaagd tot planken of haardblokken en met het vallen van het blad zijn ook de geschonden kruinen van de overlevenden, met hun dra matische stompen van afge rukte takken, weer zichtbaar geworden. Het mooie, bakste nen landhuis spiegelt zich in een rimpelloos meer waarvan het water wordt ververst door een over het landgoed stro mende beek. Er knallen geweerschoten als onze auto voor het zeshon derd jaar oude huis tot stil stand komt tussen een Porsche en een Jaguar. De gasten ver maken zich met het schieten op kleiduiven. Het is een van de sportieve genoegens die Chil ston te bieden heeft. Je kunt er ook jagen, vissen of ballonva ren. Je hoeft de Rentmeester, zo heet hier de manager, maar te laten weten welke je liefheb berijen zijn en hij zorgt ervoor dat ze kunnen worden gebot- vierd. Al wil je vliegen. Met de Rentmeester drin ken we in de blauwe salon een Grolsch. Dit Oost-Nederlandse bier blijkt plotseling enige po pulariteit te genieten in be paalde Engelse kringen. De Rentmeester vindt het 'een puik bier dat zich onderscheidt van andere bieren'. Ik geniet er van omdat ik dorst heb, maar al proevend kan ik niet uitma ken of het geïmporteerd Grolsch uit Nederland is of een onder licensie in Engeland zelf gebrouwen lager. De Rentmeester is niet de enige in Chilston Park met de in het hotelwezen wat onge wone titel. Chilston Park is ook geen hotel al kun je er wel eten en logeren. Tegen een fikse be taling. Je wordt er op je wenken bediend door parlourmaids en footmen. Als je wat te klagen hebt schiet je de butler aan of de onder-butler. Knechten en meiden heb je in rangen. Er zijn ook chambermaids. Kamer meisjes. Parlourmaids zijn vol gens het woordenboek 'binnen meiden'. De laagste knechten zijn de boots. Die kun je om een boodschap sturep!.;u Hogerop heb je de rijknechten. Die rij den niet, maar serveren maaltij den in dat deel van de stallen dat is verbouwd tot eetgelegen heid met vergaderzaal. In rijkleding, dat wel. De footmen, livreiknechten, lopen er deftig bij, met een rok- achtig costuum dat niettemin duidelijk te onderscheiden is van de eventuele avondkleding der mannelijke gasten. Waar schijnlijk helpen ze je bij het aan- en uitkleden als je daarom zou vragen. Wat ze ook doen is elke avond, bij het vallen van de schemering, tweehonderd kaarsen aansteken, want in Chilston Park hebben ze er hun specialisme van gemaakt de gasten terug te werpen in de ja ren van '80 en '90 van de vorige T5 eeuw. Al het personeel, behalve de Rentmeester, is gekleed naar de mode van Downstairs 1888. Een party- en conferentie centrum mag je Chilston ook al niet noemen al kunt je er te recht met een party of voor een conferentie, seminar of presen tatie. Chilston onttrekt zich aan alle courante horeca-kwalifica- ties. Een 'normaal' restaurant is er niet, wel dining rooms van verschillend formaat. Je kunt er met je personeel een paar da gen naartoe, maar ook voor een paar weken alleen met je vrouw. Er kan eigenlijk van al les tegelijkertijd, behalve wan neer een rijkaard het hele huis voor exclusief gebruik heeft ge huurd, want dat kan ook. Over wie dêt doen is de Rentmeester uiterst discreet. Er vallen een paar namen van pop- en thea- tersterren, van wie iedereen zoiets toch al verwacht, maar absoluut geen namen van poli tici en zakenlieden, 'ook uit Frankrijk en Nederland'. De eigenaars van Chilston zijn Martin en Judith Miller, geen onbekenden in de interna tionale antiekwereld. Zij zijn de uitgevers van onder meer Mil ler's Antiques Price Guide, een jaarlijks verschijnende almanak voor antiquairs. Het huis bevat de indrukwekkende privé-col- lectie antiek en kunstvoorwer pen van de Millers. Op het eer ste oog maken de kamers een nogal overvolle indruk, maar de Rentmeester verzekert me dat rijke Victorianen er zo bij zaten in hun dagen, bedolven bijna onder hun kostbaarhe den. De Millers hebben er zelf een tijdje tussen gewoond, maar ze verkasten nadat ze hadden besloten hun huis open te stellen voor betalende logés. „De kern van onze aanpak is", zegt de Rentmeester, „dat onze klanten zich hier moeten voelen als de privé-gasten van de heer des huizes". Om dat ge voel te stimuleren staan overal waar dat past familiefoto's van Millers. Als we hebben geluncht in een van de kleinere eetkamers, neemt de Rentmeester ons mee naar een andere dining room. De tafel biedt plaats aan twaalf personen. Er wordt gedekt voor een diner dat een jubilerende Nederlandse makelaar zijn per soneel aanbiedt. Logeren doet de groep hier niet. Daarvoor hebben ze de minder preten tieuze, maar knusse en vooral portemonnee-vriendelijke Woolpack Inn te Chilham uit gekozen. In Chilston Park kan alles. Je kunt je er wentelen in Victoriaanse luxe, maar wil je er slechts even aan ruiken of van proeven, dan kan dat dus ook. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllfr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447, NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Gerard Kessels ALS het aan de Neder landse regering ligt onder gaat de Wereldvoedsel- en landbouworganisatie FAO in Rome een radicale koerswijziging. De FAO moet minder veldwerk doen en zich meer concen treren op het geven van goede adviezen aan de re geringen van de ontwikke lingslanden. Dat heeft mi nister Gerrit Braks van landbouw aan FAO-direc- teur-generaal Edouard Saouma laten weten. Het rommelt bij de FAO. De organisatie, met ruim 6.000 personeelsleden de grootste van de instellingen van de Verenigde Naties, zit op zwart zaad. Geldgebrek dwingt de kolos nu tot een herbezinning op zijn taken. Twee interna tionale commissies bestude ren hoe de FAO goedkoper en misschien ook beter dan tot nu toe de honger in de wereld kan bestrijden. Nederland heeft duidelijke ideeën over welke kant het uitmoet. Want momenteel is de FAO niet goed bezig, zo meent onze per manente vertegenwoordiger bij de FAO, ir. Frits C. Pril- levitz. „Het veldwerk overheerst te zeer. De FAO kan geen su permarkt van projecten zijn waar elk ontwikkelingsland maar naar believen uithaalt. In het hoofdkantoor hier in Rome zijn de mensen zestig tot zeventig procent van hun tijd kwijt met de begeleiding van veldwerkprojecten. Dat vinden wij veel te veel." De FAO moet volgens Ne derland meer goed doortim merde landbouwbeleidsad- viezen gaan geven. „Een aan tal ontwikkelingslanden is in ernstige problemen gekomen door de enorme schuldenlast. Deze landen krijgen pijnlijke aanpassingsprogramma's op gelegd door de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. De Wereldbank heeft nu zelfs een speciale afdeling opgericht om die landen te adviseren op het gebied van de landbouw. Maar dat zou juist de taak van de FAO moeten zijn. Hier in Rome is die kennis al. Maar de FAO versnippert zijn kennis en ac tiviteiten te zeer. De FAO zou aan moeten geven hoe landen hun landbouw op moeten zet ten tegen de achtergrond van de economische sanering die ze door moeten voeren." De FAO heeft een turbulent jaar achter de rug. De Ameri kanen, bezig met een kruis tocht tegen de grote interna tionale organisaties, weiger den hun contributie te beta len. Zonder die bijdrage kan de FAO niet veel, want de Amerikanen zijn goed voor een kwart van de begroting, die in totaal zo'n 270 miljoen dollar bedraagt. Toch hebben de Amerikanen net als de 157 andere ledenlanden maar één stem. Ze hebben dus niet meer te vertellen dan kleintjes als Luxemburg of de Fiji-Eilan- den. Met het dichtdraaien van de geldkraan hoopten de Amerikanen ook een nieuwe herverkiezing van Saouma tot directeur-generaal te verhin deren. Maar dat is dus niet gelukt. Saouma werd vorig jaar met een ruime meerder heid herkozen voor een derde, termijn van zes jaar. De Amerikanen lijken nu hun houding een beetje te ma tigen Ze hebben dit jaar 25 miljoen dollar overgemaakt aan de organisatie. Het be treft hier echter oude schul den. Van de contributie van dit jaar schijnt nog niets be taald te zijn. Maar er wordt tenminste weer betaald, ter wijl er een jaar geleden zelfs niet over geld te praten was met Washington. „Wij hebben steeds wat tegenstrijdige ge voelens gehad bij het Ameri kaanse offensief tegen de FAO", zegt Prillevitz. „Ze gin gen er hard tegenaan, maar van de andere kant hebben ze de FAO kunnen dwingen tot een grondige herbezinning op zijn activiteiten en dat werd tijd." Ook Saouma, die vroeger weinig voelde voor een ingrij pende verandering van de or ganisatie, is nu door de bocht. Hij heeft echter één niet onbe langrijke eis gesteld. Alle lan den moeten het eens zijn over de nieuwe koers. Saouma wil geen verdeeldheid in huis. Ook de Amerikanen moeten dus weer in het gelid. Prille vitz: „De Amerikanen zullen volgend jaar toch met de bil len bloot moeten. Ze hebben steeds geroepen om ingrij pende veranderingen. Als die er straks komen en ook door hen gesteund worden kunnen ze hun contributies moeilijk achter blijven houden". De Amerikanen zouden van de FAO het liefst een grote we reldomvattende databank maken. Ondanks alle kritiek op zijn persoon geldt Saouma als een krachtig manager, die kei hard werkt. Volgens Prille vitz is Saouma, nu hij zijn aarzelingen heeft overwon nen, wellicht de meest ge schikte man om het reorgani satie-proces tot een goed einde te brengen. Velen bij FAO betwijfelen ernstig of de Afrikaan Moise Mensah, de tegenkandidaat vorig jaar van Saouma, daar ooit enige greep op zou hebben gekre gen. Of de opvattingen van Ne derland het straks gaan win nen is nog maar zeer de vraag. Ze worden voor een belang rijk deel gedeeld door de zoge naamde Camberley-groep. Genoemd naar het Engelse plaatsje waar ze voor het eerst bijeen kwamen, omvat deze club dertien landen. Be halve de Verenigde Staten en Japan, horen er ondere an dere ook Nederland, Engeland en Denemarken bij. Deze groep stelt ongeveer drie kwart van de middelen voor de FAO ter beschikking. Maar de FAO is een organisatie die zijn geld krijgt van het we&f ten, maar waar de ontwikke lingslanden een sterk stempel drukken op de besluitvorm ming. De ontwikkelingslanden en Saouma hechten zeer aan het veldwerk. Zij zeggen dat FAO juist in staat is regeringen goede adviezen te geven dankzij de praktijk die in het veldwerk wordt opgedaan. Zij vrezen een burocratisering van de organisatie en een ver lies van deskundigheid, wan neer het veldwerk sterk wordt verminderd. Volgens Nederland en veel andere westerse landen hoeft het zo'n Nederland: niet teveel veldtverk. vaart beslist niet te lopen. Het voorstel van Nederland is radikaal omdat het hele beeld van de FAO er door zou veranderen. Terwijl de We reldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) een sterk Amerikaans en westers stempel dragen, heeft de FAO een duidelijk imago als een organisatie van de ontwikkelingslanden. Anders en wat simpeler gezegd: het beeld van Wereldbank en IMF in de ontwikkelingslan den is vaak negatief, dat van de FAO positief. Door in het kielzog van Wereldbank en IMF te gaan opereren zou FAO veel van zijn geloof - - foto ap waardigheid in de ontwikkel lingslanden kunnen verliezea De organisatie zou gezien kunnen worden als een ver lengstuk van de rigoureuze saneerders van beide mach tige bankinstellingen. Prille vitz erkent dat dat gevaar niet denkbeeldig is. „Een der- gelijke ontwikkeling moet in elk geval voorkomen worden De FAO is de enige plek waar oost en west, noord en zuid elkaar ontmoeten. Er moeten garanties komen dat die fo- rumtaak behouden blijft. Met het huidige systeem dat elk land een stem heeft bij FAO hoeven we daar ook niet zo bang voor te zijn." ONDERZOEKERS plegen over het algemeen de min der succesvolle loopbaan van kinderen van sommige etnische minderheden toe te schrijven aan een onvol doende beheersing van de Nederlandse taal. En daarmee slaan zij de plank helemaal mis. Want wat blijkt er uit het proefschrift 'Taalvaardigheid' en school succes' van Anne Kerkhof: veel buitenlandse kinderen beschikken aan het eind van de basisschool over een grote taalvaardigheid in het Neder lands. In hun taalgebruik ko men geen fouten voor die niet ook voorkomen bij kinderen voor wie Nederlands de moe dertaal is. Anne Kerkhof, die morgen promoveert aan de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg deed van 1983 tot 1985 onderzoek op vijf basisscholen in Tilburg en Breda. Ze volgde in totaal 179 leerlingen in hun gang van de vijfde naar de zesde klas en verzamelde gegevens over hun onderwijsresultaten, de vaardigheid in het Neder lands en hun achtergronden. door frans van mourik De onderzochte scholen lig gen in stimuleringswijken, gekenmerkt door veel inwo ners uit vooral het lagere so ciaal-economische milieu. Wijken met veel buitenlan ders, 9 tot 40 procent en bo vendien wijken die een tame lijk troosteloze aanblik bie den, onder meer door veel leegstand. De klassen uit het onderzoek zijn daar een af spiegeling van: 72 tot 86 pro cent van de leerlingen komt uit de laagste sociaal-econo mische milieus. Waarom die keuze zo kun je je dan afvragen. Die ligt voor de hand. Als je naar het onderwijs kijkt vind je in het lager beroepsonderwijs (lbo) een statistische oververtegen woordiging van Turken en Marokkanen, in het algemeen vormend onderwijs (avo) kom je veel minder buitenlandse kinderen tegen. Die situatie lijkt als twee druppels water op de positie waarin zich de. kinderen bevinden uit wat dan plat heet het arbeiders milieu. Ook die lopen bij de overgang van basisschool naar middelbare school een achterstand op die vrijwel niet meer kan worden inge haald. En waar veel onderzoekers in hun beschouwingen bleven hangen in de conclusie dat een geringere taalvaardigheid de buitenlandse kinderen wel parten zou spelen ging Anne Kerkhof een stapje verder. Zij zag de overeenkomsten tussen buitenlandse en Nederlandse kinderen uit een wat dan heet het lager sociaal-economisch milieu. Ze had daarbij overigens best het begrip kunnen ge bruiken dat haar collega-we tenschapper Jaap Dronkers van de KUB na aan het hart ligt: het cultureel kapitaal. Dat staat voor je hele cultu rele bezit, voor alles wat je weet van cultuur in de brede zin van het woord. Dus niet alleen een volle boekenkast en drie keer per week naar de schouwburg, maar ook je kennis van en je inzicht in het functioneren van de maat schappij. Vaak verworven via onderwijs maar soms ook via zelfeducatie. Wie niet be schikt over voldoende cultu reel kapitaal, komt op school met een achterstand en blijft daarna achter lopen. In het onderzoek is dat terug te vin den. Kinderen van ouders met veel cultureel kapitaal (hoger sociaal-economisch milieu) doen het goed, of ze nu bui tenlands of Nederlands zijn. Anne Kerkhof ontdekte dat aan het eind van de basis school buitenlandse kinderen vaak veel minder gunstige adviezen krijgen. Maar 9.6 procent krijgt een avo-advies en dan nog meestal meestal mavo, terwijl van de Neder landse kinderen 25.2 een avo- advies ontvangt. Overigens zijn er bij de buitenlandse kinderen ook weer verschillen in advisering: Turken en Ma rokkanen krijgen meestal een laag advies, Molukse en Suri naamse kinderen een hoger. Uit het onderzoek blijkt zo als gezegd dat buitenlandse kinderen aan het eind van de basisschool de Nederlandse taal voldoende beheersen. Hun woordenschat is wat minder dan die van de Neder landse kinderen, maar ze ma ken in hun opstellen dezelfde fouten. En als het gaat om vorm en inhoud van de taal doen ze zeker niet onder voor andere kinderen. De buiten landse kinderen die niet uit landen rond de Middellandse Zee komen, overtreffen hun Nederlandse klasgenoten zelfs als het gaat om het ver beteren van fouten in ander mans werk. Verder spittend in de mate rie ontdekte Anne Kerkhof dat adviezen voor verder le ren na de basisschool vooral gebaseerd worden op de pres taties bij rekenen. Volgens het onderzoek worden die echter niet ongunstig beïnvloed door de beheersing van de Neder landse taal. Maar leerkrach ten van de basisschool houden er bij hun advisering wel re kening mee dat Nederlands voor buitenlandse kinderen de tweede taal is. Alleen als het gaat om een vwo-advies moeten de taalcijfers van bui tenlandse kinderen even hoog zijn als die van hun Neder landse klasgenoten. In dat op zicht zijn kinderen die van huis uit een Nederlands dia-'1 lect spreken slechter af, ze moeten zowel voor rekenen als taal een hogere prestatie leveren om een avo- of vwo- advies te krijgen Er zijn, zo blijkt, duidelijke overeenkomsten tussen bui tenlandse en Nederlandse kinderen in een achterstands situatie. Anne Kerkhof vindt dan ook dat verbetering van het taalonderwijs in de hoog ste klassen van de basisschool ten goede zal komen aan beide groepen. Daarnaast pleit ze voor onderzoek gericht op de schoolloopbaan van zowel buitenlandse als Nederlandse kinderen. Beide groepen dus, om te voorkomen dat je er een uitpikt en die het stempel op drukt van 'de kansarmsten der kansarmen', zoals in het verleden nog al eens is ge beurd met de buitenlandse kinderen. iop \Y**> Ik wil mijn hart luchten over de abominabele service van de PTT. Deze instelling, die monopolistisch is en be paald niet goedkoop, bestaat het om op 25 oktober een ka belbreuk te hebben tussen Made en het zuiden van Europa. Deze ongelukken kunnen voorkomen, maar het erge is dat op dit mo ment, een dag later, nog geen enkele verbinding mo gelijk is met bijvoorbeeld België. Het is duidelijk, het gaat maar over Made. Maar an derzijds moet toch duidelijk gesteld worden dat wij le- woon' mogen sporten. Oók op 4-11 verschijnt in een an dere Brabantse krant het bericht dat in Helmond twee leerlingen van school zijn gestuurd om soortgelijke re denen. De ouders zijn naar de rechter gestapt, maar uitspraken tot en met de Hoge Raad hebben in het verleden de eisers steeds in het ongelijk gesteld. Hoe kan dit als het nooit eerder is voorgekomen? - Tijdens een eerder ge sprek heeft Aallali gesugge reerd dat er wel eens iets in de krant zou kunnen komen, of een demonstratie van boze Marokkanen, als deze leerlingen zouden worden uitgeschreven. En zie hier: De Stem laat zich braaf en ongenuanceerd voor zijn lang geleden aangekondigde karretje spannen. Blijkbaar gaat men volle dig voorbij aan het veilig heidsaspect: het dragen van een hoofddoek bij gym kan wel degelijk risico's met zich meebrengen. De school is hiervoor verantwoorde lijk. Ik vraag me af hoe de Marokkaanse 'gemeen schap' zou reageren als hierdoor een ongeval zou plaatsvinden. Bovendien, moet wat in Marokko zelf géén probleem is, dat in Oosterhout wél worden? Geschokt of doordram- men? Lange tenen of poging tot begrip? Hoe dan ook, dit soort opgeklopte veront waardiging zal dat begrip niet bepaald vergroten, maar naar twee kanten vooroordeel-bevestigend werken. Oosterhout J.B. Fikkers Begeleider buitenlandse leerlingen S.G. De Brug In 'Deze tijd' van vandaag schrijft Merijn dat 'wij Ne derlanders toch lekker zwammen'. Waar volgens Van Dale zwammen bete kent 'op ondegelijke wijze eindeloos redeneren' ben ik het daar roerend mee eens. Kampioen zwammen van Nederland vind ik uw me dewerker van 'De Stem Commentaar'. Sas van Gent W.H.M. Colsen Weer meent onze beroeps grappenmaker op de voor pagina van De Stem 'humor' op bestelling te moeten le veren. In Duitsland heeft een jager een militair voor een wild zwijn aangezien. Terwijl de man zwaar ge wond is en nog in levensge vaar verkeert, doet onze be taalde lolbroek zijn gebrui kelijke duit in het zakje. Mijn advies: Merijntje ver dwijn! Raamsdonksveer J.Th.M. Kraanen Volgens een bericht in De Stem van 29 oktober jl., is staatssecretaris Ginjaar- Maas van mening, dat het met de wachtlijsten in het Speciaal Onderwijs nogal meevalt, ondanks de forma tiestop in juni jl. Zij baseert haar stelling op een enquête die door de schoolinspecties is gehouden. Ik maak deel uit van het di- recteurenoverleg van het Speciaal Onderwijs in het Stadsgewest Breda (D.O.B.) en ik wil de volgende kant tekeningen plaatsen: Het onderzoek vond plaats in het begin van het school jaar (september). Het aantal 'wachtenden' was toen bij zonder klein. Onderwijsge venden zijn, zeker in het Speciaal Onderwijs, geneigd om meer het kind in nood te kijken, dan naar hun eigen werkdruk. Er zijn dus meer leerlingen toegelaten, dan strikt nodig was. Het is jam mer, dat de staatssecretaris hier niet naar heeft laten vragen. Duidelijker was het geweest, om te tellen hoe veel leerlingen geplaatst zijn, boven het per school vastgestelde bevriezingsge tal. Er ontstaat ook een on zuiver beeld, omdat ouders en verwij zers afzien van een toelatingsonderzoek voor een S.O.-school, omdat men vermoedt, dat er toch geen plaats is! In het Stadsgewest Breda is de werkelijke situatie an ders dan het rapport sugge reert. Ons eigen onderzoek onder 20 S.O.-scholen van 7 oktober jl. toont aan, dat er voor bepaalde kinderen, op bepaalde scholen, nog zo'n 40 a 50 plaatsingsmogelijk heden zijn. Niettemin ston den er, als gevolg van ver schil tussen vraag en aan bod, 41 kinderen op de wachtlijsten. 95 kinderen waren op dat moment in on- Ginjaar Maas derzoek en 99 kinderen zijn geplaatst boven het bevrie zingsgetal. Dat betekent: bij verlies van de boventallige leerkrachten (uiterlijk 1 augustus 1990 moeten die weg zijn!) zullen, volgens de huidige cijfers, zo'n kleine 200 kinderen in Breda niet op een school voor Speciaal Onderwijs geplaatst kun nen worden. Een school die voor hen bedoeld is en waar zij recht op hebben. Om dan te zeggen, dat de situatie meevalt, getuigt mijns inziens van zeer veel onbegrip en gebrek aan in-' voelingsvermogen met de betrokken kinderen, ouders, verwij zers en leerkrachten. Breda N. Kools In De Stem van 4-11 bracht u op de voorpagina een wat paniekerig verslag over een 'geschokt' Oosterhout: twee Marokkaanse leerlingen van school gestuurd van wege een hoofddoek. Helaas was uw verhaal niet al te nauwkeurig. - Beide leerlingen hebben nooit één gymles willen vol gen, hoe kunnen ze dan tij dens de gymles 'weigeren' hun hoofddoek af te doen? - Maatschappelijk werker Aallali lijkt mij onnodig ge schokt: al in september was hij (met o.a. de leerplicht ambtenaar van de gemeen te) deelnemer aan een ge sprek over de regelgeving op onze school. Uw bericht komt trouwens ruim twee weken na de gebeurtenis sen; is hij 'uitgesteld ge- schokt?' - Er is uiteraard uitgebreid contact geweest met de on derwijsinspectie; geen en kele school kan 'zo maar' leerlingen van school stu ren. - Aallali meent dat zoiets nog nooit eerder is voorge komen, en dat leerlingen in Breda en Roosendaal 'g^ ven in 1989, dat Europa een realiteit wordt, en dat tele foonlijnen in de plaats zijn gekomen van koeriers te paard. Wil Nederland blij ven meespelen in Europa dan zullen zij misschien verplicht zijn om hun cen trales zo om te bouwen dat dergelijke belachelijke inci denten niet meer kunnen voorkomen. Made Drs. P.M.F. Slootmans Van onze verslaggever RIJSWIJK - De Industrie- bond-FNV heeft woedend gereageerd op de cao-voor stellen van de werkgevers jn de kleinmetaal (220.000 werknemers). pe werkgevers gaan de cao- onderhandelingen in met de eis, dat de loonkosten de ko mende twee jaar niet mogen stijgen. Eisen de bonden toch een loonsverhoging dan zal dat ergens anders vandaan ge haald moeten worden. Dee Van onze Haagse redactie In een brief aan het kabine dat Deetman dit jaar bijna dan de begroting van zijn m: Kringen rondom minister Deetman, die zelf niet wenst te reageren op de brief van Ru- ding, willen echter van geen begrotingsoverschrijding we ten. Volgens hen is er geen sprake van dat de minister van Onderwijs teveel geld zou uit geven. ■Te laat. meestal is het kwaad al geschied |Van Heiist zorgt, dat het van te voren al veilig is. Hoe' Voor u een vraag, voor i een weet Vraag ons ernaar I Erkend Rolluiken uneto volgens Beveritgings- richtlijnen ROMAZO cERST MAAR de clichévragen: jeorge Bush, de hakkelende jende lakei van Ronald Reag. <an Bush buiten de schaduw v springen? Kunnen we Bush hi (Tteer dan de gunst van de twijfel De Amerikaanse historie in 'ragen niet per definitie ontke. jelijkertijd moet geconstateerd aren heel moeilijk zal krijgen. 'ichten een klinkende overwinn joorlijk werd verzuurd omdat o iemocraten in de Senaat en he; e vergroten. Bush zal moeten iratische meerderheid in een hum aan politieke speelruimte 'e liberale opvattingen van Dl Jush gehate liberalisme is met met dood. Bush kan echter snel aan pre ne leider Gorbatsjov een ov erewapenreducties. Dat prest e in Amerika zelf in het slop c eelt voor zijn 'damage manag jeder geval de steun van het Bovendien: George Bush is ES»*! d'e in veel mindere ma ,®^de dan bijvoorbeeld Ronal 'stale hardnekkigheid va ii™P1?rnissen bereid. Daarom usn de enorme ideologische iiet'S ?nts,aan' minstens voor 'at n ad de voormalige ultra-c nil1 Robertson zijn twijfels o leuwe Amerikaanse president. Michael Dukakis heeft tot h electoraal wonder. Hij he r een deel te danken aan ee J ,en aan z'in hardnekkig g< L van competentie' was. In «echt begrepen. Die kiezei 1f> ue en sociale veiligheid inr,ot ?ld' Bovendien was ai! »LZ bloot te geven, de *e manifesteren, de angst ■WeeRt^rffu1'6 is nooit een cc n\bt 1 heeft Michael Duk: ervaren. Dukakis taan*! u an van Geor9e Busl uioenH ezers n°9 steeds bei iKr8 hheerderheid in het Zen mi e bewiis- De vraag 1 jen ls'°m in 1992 opnieuv

de Stem | 1988 | | pagina 2