Alle kinderleed is nu bezongen UT DEEL 9 VAN 'KINDEREN VOOR KINDEREN' MET SONJA BAREND Om aan te raken Zeeuwen in Vlaanderen 0-28843 TROS huurt avonturier Cohensius in voor 6De Eerste de Beste' Cosby schenkt 40 miljoen jto's? Snel naar de at een auto waar je Colt. Z'n ontwape- at. En hij stuurt zoals jr niet van z'n stuk te lende hoofdzaken, de komende jaren. i\ en veel meer luxe ille motoren zijn ver- inhoud. Op één na gsator en rijden dus alijks parkeerplaats, eruit ziet. En je kunt n daken. Er is al een icht (ECI) inspuiters ar de top is: f 36.995,-. jijden, die neemt de je daar vrolijk usief BTW, afj ehouden. motors LDE PERFEKTIE het jaar in Japan. edrijf evers b.v., Lm-, U. NIEUWE IINNEN! ieten maakt ihangen lijk A Verkiezingen in VS: NOS en ATV gelijk Nieuw talent Krokodil Mat DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 Portretten 5x Koninklijk 'Wilde' Ine MITSUBISHI 785. I jnen kopen? Dan >ijtgroothandel zijnl iu een ruime sorte rende lage Tapijt- ren (1800 soorten), ide) bijkomstighe- maken en hangen Ing van de Tapijt- Ti dus snel eens kij- larte welkoml „Een goed huis betekent voor veel men sen geborgenheid en een compensatie voor de moeilijkheden buiten Herman Hertzberger, architect DE STEM Door Jan Koesen HILVERSUM - Sonja Barend is de presentator van de negende 'Kinderen voor Kinderen', die vanavond door de VARA op Nederland 1 wordt uitgezonden. Ook speelt Sonja een bescheiden rolletje als oma in het liedje 'Dement' dat begint met de tekst: „Mijn oma is al tachtig - Dat weet ze zelf niet meer - Ik heb het vaak gezegd - Maar ze vergeet het telkens weer." Zoals altijd is 'Kinderen voor door kinderen zelf ingestuurd. Kinderen' een uiterst ver zorgde uitzending vol leuke liedjes, op een thema gemaakt Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Nederland 2 en Nederland 3 hebben evenveel kijkers getrokken tijdens de rechtstreekse uit zendingen van de Ameri kaanse presidentsverkie zingen. Nederland 2, het net van AVRO, TROS en Vero nica, scoorde even hoog als de NOS op 3. Op beide netten werd een kijk- dichtheidspercentage van 1,2% gemeten, dat overeenkomt met, ongeveer 160.000 kijkers per net. De Dienst heeft maar tot 2 uur in de nacht kunnen meten. Toen was het percentage op beide netten gezakt tot 0,4, on geveer 60.000 kijkers. Een zelfde aantal heeft om die tijd naar het tweede Duitse net gekeken. Tegen de ochtend nam het aantal kijkers dras tisch toe, net als destijds bij de Olympische Spelen. Bob Rooyens zorgde net als vo rig jaar voor de regie en het re sultaat is een bont palet voor trendy kleuren met elektroni sche geintjes. Dit jaar is afgeweken van de stijl van vorig jaar, overigens uit nood geboren, want Freek de Jonge kreeg toen te elfder ure van de VARA-leiding het verbod het programma te pre senteren. Toen zorgden kinde ren voor de verbindende tekst en ze deden dit zo goed, dat de achtste 'Kinderen voor Kinde ren' op het festival van Mon- treux beloond werd met een Bronzen Roos. Dit jaar is de VARA weer teruggevallen op de bekende formule van een volwassen presentator die wat interviewtjes houdt en de num mers aan elkaar praat. De nieuwe uitzending bevat dertien liedjes. De elpee (mu- ziekcassette/cd) heeft er twee meer. De VARA heeft naast haar vaste tekstdichters als Jack Gadella, Letty Koster man, Henk Westbroek, Jan Boerstoel, Herman Pieter de Boer plus Lenny Kuhr, Robert Long en Ivo de Wijs ook nieuw talent een kans gegeven, zoals onder meer Marian van Gog, Gerij an Groenendijk, Gon Hoefsloot en André van der Sonja Barend presenteert vanavond 'Kinderen voor kinderen'. - foto vara Lee. En hetzelfde is gebeurd met de componisten. Behalve de vaste krachten als Henk Westrus, Henk Temmin,g Ruud Bos, Jules de Korte, Henk van der Molen, Tonny Eyk en Joop Stokkermans zijn deze maal aangetrokken nieuwelingen als Joop Baggen en Jean Wiertz. De kinderen worden langza merhand groot, om niet te zeg gen te groot. Er zijn er bij die tot aan de oren van Sonja rei ken en die zullen dus volgend jaar door een jonge lichting vervangen moeten worden. Dit jaar zijn er tien nieuwe kinde ren bij het team. Echt nieuwe onderwerpen zijn er dit jaar niet bij. De kinderen zijn lang zamerhand door hun voorraad problemen heen. In een van de eerste liedjes wil len kinderen een krokodil als huisdier en dit geblokkeerde verlangen kan toch moeilijk als kinderleed aangemerkt wor den. In een volgende song komt de beroepskeuze aan de orde met als finale 'Van al die keu zes krijg ik het steeds spaans benauwd - Net ais Wubbo Oc- kels word ik ook maar Astro naut'. Een boom is de grote kinder vriend in liedje drie. „Om bo men heb je geen verdriet - Om bomen huilen doe je niet." Dolf Brouwers mag even de mes- jogge ouweheer uithangen in het liedje 'Sneu', waarin kinde ren zich generen over het gekke gedrag van hun verwek kers. Een serieus probleem, overigens niet alleen voor kin deren, heet het drievoudige kussen te zijn als de visite komt en gaat: „Die vieze ouwe dikke lippen." Een conflict kan zijn als va der en moeder tegenstrijdige bevelen geven. Robert Long heeft naar mijn gevoel nog een van de beste liedjes gemaakt met een van hem bekend the ma. Joris en Jan zijn twee te dikke vrienden, vindt de buurt. „Daarom noemen ze ons nich ten-Wat niet klopt- Maar als het waar is wat dan nog - Ze lullen toch." Ivo de Wijs be schrijft een knappe uitvinder die belaagd wordt met verzoe ken. De liedjes zijn wat mat, qua tekst en muziek. Er worden geen taboes meer doorbroken, want die zijn vermoedelijk op en er zit niets meer bij wat tot nadenken stemt. En dat terwijl 'Kinderen voor Kinderen' al de jaren door baanbrekend werk op dat gebied heeft verricht. Ik denk aan 'Een tweedehands jas', 'Beugelbekkie, pestbril', 'Mijn broertje het mongooltje', 'Foto Album' (waarin een kind bladert door het album toen de ouders nog bij elkaar waren). Je mist de kwaliteit van 'De Lek', dat hartverscheurend lied over een vader die aan long kanker is gestorven en treu rend langs de rivier loopt en ook mis ik klappers als 'Als ik de baas zou zijn van het Jour naal', 'Als de lichtjes doven' en 'Ik ben toch zeker Sinterklaas niet.' Zoals altijd is een deel van de opbrengst bestemd voor VA- RA's Speelgoedaktie. Per plaat (cassette, cd) wordt een rijks daalder afgedragen. Dit jaar gaat het geld naar kampeerter reinen voor de jeugd die wor den beheerd door de Stichting voor Zon en Vrijheid. ROTTERDAM - Joost Cohensius is vanaf mor gen de nieuwe presenta tor van het TROS-pro- gramma 'De Eerste de Beste.' Hij volgt Walter Tiemessen op (die het te druk heeft) en Tom Blom (die na al die jaren eens wat anders wil gaan doen.). 'De Eerste de Bes te' gaat zijn negende sei zoen in en verandert in grijpend van karakter. Niet meer records staan centraal (want die zijn langzamerhand op), maar meer het avontuur. En Joost Cohensius moet dat avontuur uitdragen. Die rol is hem op het lijf ge schreven. Want Joost, thans 29, heeft een avontuurlijk verleden. Hij is bergsport instructeur geweest en is aktief skiër. Daarnaast had hij een poos een reisbureau gespecialiseerd in ijzige trektochten op Spitsbergen. Ook heeft hij zich altijd be zig gehouden met de kunst van overleven onder barre omstandigheden. De vraag of hij de oerwouden, ravij nen en woestijnen van Hil versum zal overleven zal dit seizoen beslist worden. In de nieuwe 'Eerste de Beste' speelt de driemast- gaffeltop zeilschoener 'De Eendracht' een grote rol. Dit schip vaart al veertien jaar en heeft 240.000 zeemijlen afgelegd met vooral jonge ren aan boord die voor 100 per dag (eventueel met sub sidie van het C.J. Jaski Fonds) in staat worden ge steld de zee 'echt te leren kennen. Er moet een nieuwe Joost Cohensius: nieuwe presentator van 'De Eerste de Beste'. - foto tros 'Eendracht' komen, want de oude is te klein. De nieuwe Eendacht is met zijn 60 me ter en 500 ton tweemaal zo groot als de oude waarvoor een koper moet worden ge zocht. Dat laatste zal niet meevallen. Er moet min stens 3,5 miljoen neergeteld worden. Er is veel belang stelling van verenigingen, maar deze hebben het geld niet. In 'De Eerste de Beste' zal een aktie gehouden worden om bijna 10 miljoen voor de nieuwe schoener bij elkaar te brengen. Dit geld zal ove rigens niet alleen door de TROS verzameld worden, maar moet ook uit andere fondsen komen, zoals de Stichting 'Het Zeilend Zee schip', die de eigenaar van de boot is en de overheid. In het TROS-programma komt een 'Eendracht Journaal'. Cohensius probeert, golven klievend, de jeugd op te wekken op originele wijze geld in te zamelen voor het zeilschip en ook worden de kijkers op de hoogte gehou den van de bouw van de nieuwe 'Eendracht'. ATLANTA (AP) - De Amerikaanse acteur Bill Cosby, be kend van de Cosby-Show, heeft 40 miljoen gulden geschon ken aan het Spelman College, een onderwijsinstelling voor zwarte vrouwen in Atlanta. De gift zal worden gebruikt voor nieuwe afdelingen. Cosby waar schuwde niet te vroeg te juichen. Het gebouw staat er nog niet, en 'de beste bedoelingen kunnen door de eerste de beste loodgieter om zeep worden geholpen', grapte de acteur. Hans de Wit, tekeningen en schilderijen. De Beyerd, Boschstraat 22, Breda. Open: dinsdag-zondag 10.06 (za. en zo. 13.00)-17.00 uur. Tot 1 januari. Hans de Wit (1952, Eindho ven) laat indrukwekkende te keningen en zeer materiële schilderijen zien. Tijdens een inleiding bij de opening werd verteld dat hij zijn jeugd thuis had doorgebracht tus sen donkere ruimten vol din gen en dingetjes die zijn va der beroepshalve opsloeg. Er werd gesproken over donkere zolders vol schemerige en ge heimzinnige ruimten en vor men. Die sfeer is op zijn schil derijen terug te vinden. De grote doeken zijn opge bouwd uit veelal hoekige vlakken, die soms naar het fi guratieve neigen maar meestal op abstracte ordenin gen lijken. Ook zijn er doeken waarop de materie is ver werkt tot organische patro nen, die sferen uitstralen. Broeierige duisternissen lich ten hier en daar wat op; roe pen vermoedens op. Drei gende stapelingen die per spectieven uiteentrekken doen een beroep op de asso ciatieve vermogens van de kijker. Hans de Wit werkt daarbij zeer materieel; de verf wordt verwerkt op een manier die soms aan zogehe ten materie-schilderijen laat denken. Daarbij komt dat hij dunne stukjes hout, op een bijna huis vlij tachtige manier, in patronen op het schilderij plakt. Ruud Schenk zegt in de catalogus terecht, dat het doeken zijn om aan te raken. 'Wanneer je ogen tekort schieten, probeer het dan met je handen'. Een leuke uitnodi ging op een expositie. Zijn metershoge tekenin gen met houtskool, krijt, con té en grafiet op Nepalees ge schept papier zijn monumen taal. Technisch-organische patronen vloeien met de structuur van het grote blad mee tot vormen, die met al lure uiteenlopende delen met elkaar in harmonie brengen. Heel mooi. H.E. St.-Anna ter Muiden in Maldegem; tekenakademie van Maldegem. Open: werkdagen van 9.00-12.00, 14.00-17.00 en 18.00-20.00 uur, za./zo. van 10.00-12.00 en van 15.00-17.00 uur. Tot 18 november 1988. In het kader van een cultu rele uitwisseling tussen Zeeuwsch-Vlaanderen het buurland België, die op de meest natuurlijke wijze en zonder officiële poespas plaatsvindt, is de Zeeuws- vlaamse expositiegroep St- Anna ter Muiden die tijdens oe zomer- en wintermaanden regelmatig het werk van haar loden en dat van gastexpo- santen laat zien in het voor- malige raadhuis van dit char mante grensdorp, thans te gast in de ruimte tentoonstel- bngszaal van de Tekenakade- "ne te Maldegem. In zijn welómstwoord bij opening wees de organisa- van deze expositie, de be- graficus en professor aan de Gentse Akademie Pol Verheylezoon ero, dat deze nu al zeven jaar bestaande expo- sitiegroep geen uitgesproken richting in de moderne beel- kunst vertegenwoor dig, maar bestaat uit een «ntal kunstenaars van hoog Veau, die op eenzelfde peil staande collega's uit Neder land en Vlaanderen om zich weten te verzamelen. Belangrijk in de eerste plaats is de kameraderie on der de leden, de eendracht en het enthousiasme waarmee ze hun werk uitdragen; de aard van dat werk blijft echter be paald door aard, visie en tem perament van elk hunner. Norm is de kwaliteit van wat ieder, tot welke richting of stroming hij moge behoren, zelf tot stand brengt. Daarna ging Verheylezoon over tot een korte karakteristiek van de leden van St.-Anna ter Muiden, aanvangend bij de geestelijke initiatior en men tor van de groep, de beeld houwer en graficus Ernest Joachim - hier aanwezig met veertien bronssculpturen - die hij een man van oervor men noemde, welke hij op technisch perfecte wijze tot monumentaliteit verheft. Liesbeth Huser, vertegen woordigd met een viertal ra zend knappe linosneden van vissen en enkele charmante plantenaquarellen noemde hij vanwege de muzikaliteit van haar composities en kleurgebruik de harp in het gezelschap, Wim Krull een fotograaf, die zijn foto's tot kunst weet te maken doordat Hans de Wit: The world of knowledge (houtskool, conté/rubbing). hij de dingen uit de natuur - ditmaal met name structuren van hout en steen - met een macro-oog laat zien, Horst de Biaere, de Vlaamse gastexpo- sant - aanwezig met zeven et sen - een graficus die zich ook op groot formaat een meester toont van het zwart-wit en de kleur. Het werk van de tweede gastexposant, de internatio naal vermaarde keramist Antonio Lampecco - verte genwoordigd met twaalf wer ken - karakteriseerde Ver heylezoon als een bijna vol maakte synthese van artisti citeit en functionaliteit. Wat alle exposanten met behoud van de eigen stijl met elkaar gemeen hebben, zo besloot de inleider, is een feilloos gevoel voor de juiste omgang met vlak en ruimte. Een bezoek aan deze expositie kan de juistheid van deze vaststel ling alleen maar bevestigen. W.E. Riky Schellart-van Deur- sen; olieverven, aquarellen, tekeningen en klein plastiek. Boerderij Denissen, Berkel- Enschot. Open: maandag tot en met donderdag 13.00-22.00 uur en zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. Tot 5 decem ber. Het laten schilderen van een portret komt weer meer in zwang. Het aantal kunste naars dat dit vak beheerst is niet zo groot, omdat in voor gaande decennia de artistieke aspiraties zich anders richt ten. Het portretteren wordt door haar beheerst. Zoals be kend portretteerde zij met haar leerlingen van de acade mie in Den Haag het hele ka binet Lubbers, zodat ex-mi nister Van Eekelen deze ten toonstelling zondag LI. open de. Op deze uitvoerige ten toonstelling wordt een groot deel door portretten ingeno men; in olieverf en pastel. Vooral de geschilderde por tretten en de in krachtige be lijningen getekende koppen zijn het meest expressief. Daarmee in tegenstelling zijn van de talrijke aquarellen (landschappen en stillevens) de transparante, ingehouden taferelen het sterkst spre kend; daarop gebeurt iets. Genoemd moeten ook worden een lange gang met modelte keningen in kwijt, die niet al leen laten zien dat Riky Schellart het vak voortdu rend in beweging houdt maar ook tot spanning brengt voor de kijker. Een aantal bronzen, portretten en vrij werk, ron den op deze expositie het zicht af op een veelzijdige kunste nares. H.E. Vijf Haagse Kunste naars, Tongerlohuys, Mo lenstraat 2, Roosendaal Geopend: di.-zo. 14.00-17.00 uur. Tot en met 27 novem ber. Een gevariëerde aanblik. Er zijn sieraden van Cees Post, etsen van Betty Brink en van Lukie de Bree, pastels van Betty Scheer en beelden van Peter Harskamp. De vijf hebben een gemeenschappe lijke achtergrond: de Konink lijke Academie in Den Haag. Cees Post volgde daarvoor ook nog de opleiding tot edelsmid in Schoonhovea Hij decoreert zijn zilveren bro ches, armbanden en ringen met een streng patroon van rechte, evenwijdige lijnen, een invloed van zijn grafische opleiding aan de 'Koninklij ke'. Ondanks winderige onder werpen als 'Zeilvliegers', 'Vlaggenzicht' en 'Windfui- ken' zijn de etsen van Betty Brink volkomen statisch. De onbeweeglijke zeilen en vlag gen zijn geometrische vormen geworden, een abstract pa troon van gekleurde, hoekige vlakjes. De abstracte werken van Lukie de Bree verleiden tot het zoeken naar vormen uit de werkelijkheid. In de zware kleurvlakken (in zwart, oker of groen) op de vuilwitte ondergrond zijn met een beetje goede wil een soort vogeltjes te herkennen met sprieterige pootjes. De pastels van Betty Scheer hebben landschappen en naakte vrouwen tot onder werp. Vreemd genoeg is er geen enkel sfeerverschil tus sen de Spaanse landschappen en de heuvel in de Ardennen. De pastels laten zien hoe het landschap ter plaatse was in gedeeld, maar meer ook niet De naakten zijn sprekender. Wulpse vrouwen liggen of zitten in bevallige poses in een rose-rode omgeving. Scheer associëert naakt met circus, dus zijn op de achter grond een piste en een panter te zien. De bronzen paardjes en mensjes van Peter Harskamp hebben zware lijfjes, gedra gen door slanke beentjes. Soms missen ze hun uitste kende delen. Harskamp heeft niet zoveel aandacht voor de tails, zoals ook te zien is aan de hoofdjes: een ronde of ovale vorm met twee puntjes als ogen en een streep als mond. Hij concentreert zich op de dynamiek van het paard en de ruiter. Het is een mooie tentoon stelling, waarin de werken van de Hagenaars stuk voor stuk goed tot hun recht ko men, ondanks de grote ver schillen in werkwijze en stijl. E.R. Ine van de Ven, acryl- schilderijen, Het Kijkhuis, Heuvel 23, Oosterhout. Open: dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en 14 tot 17 uur, vrijdag 19 tot 21 uur, zondag 14 tot 17 uur. Tot en met 25 novem ber. Tegen wil en dank schil dert Ine van de Ven dat de vonken er af vliegen. Nadat ze op de academie in Den Bosch haar grafische studie had beëindigd en ze zich ge heel naar eigen wens profes sioneel met deze richting ging bezighouden, ontstond er bij haar een steeds nadrukkelij ker wordende, niet langer meer te negeren drang tot schilderen. Deze tentoonstel ling is het resultaat van de voltrekking van dit proces, een honger naar schilderen. Ieder schilderij schreeuwt het: dit moest geschilderd worden. Als een bevrijding van te lang onderdrukte po tenties. Golven van heftige kleuren bieden tegen elkaar op in figuraties die allemaal op een zelfde thema terug te voeren zijn: een speurtocht naar de eigen identiteit. Bij het creatieve proces laat ze zich voornamelijk door haar onderbewuste leidea Al schilderend ontstaat er een bewustwording en concreti sering van het onderwerp. Zo ontstonden na het lezen van 'Het Bot' van Gunther Grass twee letterlijk en fi guurlijk vlammende schilde rijen waarin de centrale posi tie van de vrouw in archaï sche tijden en nu aan de orde komt. Gloeiend rode vlam men in scherp contrast met de helder gele achtergrond om ringen een kleurrijke vrouw met hond. Er zijn ook onthut sende zelfportretten waarbij Ine van de Ven niet schroomt haar innerlijk geworstel on omwonden in verwrongen beelden weer te geven. De schildersdrift, de gela denheid van het onderwerp en de kracht van de expressie liegen er niet om. Expressio nisten als Munch en Ko- koschka met hun belangstel ling voor psychologie evenals hedendaagse representanten van deze stroming zijn haar inspiratoren. De Deutsche Wilden zijn inmiddels ge noegzaam bekend. Een nieuwe Nederlandse 'Wilde' is opgestaan. L.R. EINDHOVENzaterdag 12 november start voor de twin- tigte keer de jaarlijkse actie 'Grafiek' in De Krabbendans (tegelijk in De Vaart, Hilver sum; Librije, Zwolle en Van Bommel-Van Dam, Venlo). Je kunt daarbij voordelig inteke nen op een map met vijf of tien prenten. In de voorbije ja ren werden 25.000 prenten van 250 kunstenaars verkocht. Dit jaar kregen weer 27 kunste naars een opdracht een ets, li no, litho of zeefdruk te maken. Onder hen: Cees Andriessen, Arie Berkulin, Johan Claas- sen, Theo Kuijpers, Bert Loe rakker, Klaas Gubbels en Fon Klement. Nieuw is de deel name van vijf kunstenaars met elk twee fotowerken (Ar thur Bagen, Wijnanda Deroo, J.C.J. van der Heyden, Win- nand van Lieshout en Tajiri). •GRONINGEN: vrijdag 11 november wordt in het pro vinciehuis het boek 'Confor meren aan de avant-garde, 25 jaar galerie Waalkens' ten doop gehouden. Het fenomeen Albert Waalkens uit Finster- wolde wordt in dit boek door talrijke kunstkenners uitge licht. Het boek ligt voor 29.50 in de winkel. DEN BOSCH: Museum voor Hedendaagse Kunst Het Kruithuis laat zondag 13 no vember staatssecretaris rar. Yvonne van Rooy om 14.00 uur de expositie 'Made in Holland' openen. Een presentatie van Nederlandse gebruikerskera- miek uit de periode 1945-1988 (ontwerpen van onder meer Rob Brandt, Floris Meydam, Cheops, Borek Sipek e.a.). BREDA: Kloosteriaan 138 heeft weer wat! Lokaal 01 kent op vrijdag il november (20.00 uur), zaterdag en zondag 14.30- 17.00 uur de presentatie van 'Diner is served' door Berna- dette Esselaar. En galerie Stalker opent op vrijdag 11 no vember, 20.00 uur, een exposi tie met werk van Eran Schaerf, Hans Mosman, Jo Heijnen, Geoff Miller, Monika Brandmeier. Tot 4 december. VLISSINGEN: In het kader van de nieuwe Cobra-explosie exposeert het Projekt Advies Centrum Ahrend aan de Pre sident Rooseveltlaan 737 tot en met 30 november op werkda gen van 9.00-17.00 uur werk van Corneille. OIRSCHOT: In het gemeen tehuis worden 36 werken ge toond van de Brabantse schil der Jan Kruijsen uit de pe riode dat hij in deze plaats werkte (1924-1938). Niet eerder getoonde Brabantse land schappen. Open: maandag vrijdag 9.00-12.00 en zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. AMSTERDAM: De jaarlijkse tekenveiling bij Christie's om vat 284 nummers, waaronder zeven tekeningen van Goltzius (schatting twee ton), Maria Sybilla Merian 15.000), Jor- daens, Willem van de Velde I en II, Adriaen Bloemaert etc. Op 14 november 19.00 uur. Kij ken: 9-13 november 10.00-16.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 21