[contract met aardenburgse uitbaatster getekend 'e perikelen rond een stuk Graaf Jansdijk 6 extra plaatsen voor de Dethon Walcherse politie brengt klaarheid in reeks inbraken 'Oranjebloem' weer zelf op de planken buit meer dan een ton itoorgevels onder de modder gescheurde en vochtige muren wachtlijst kan korter PLAATSELIJK NIEUWS I AARDENBURG - De Aardenburgse voetbalclub AVC is de nieuwe uit bater van het sportpaviljoen op het sportpark in Aardenburg. Woens dagavond zijn de papieren voor de I overname door de huidige uitbaat- Ister G. Devreeze-van de Geuchte en I de voetbalvereniging getekend. MARKTEN Kunstschilder Gust Smet exposeert in Terneuzen Scholentoernooi in Oostburg SUMATRA CUM LAUDE pflRTEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 T16 ONZE VOORRAAD I Van onze verslaggever Eede St.-Kruis Hoofdplaat Breskens [Voetbal mag in paviljoen B.V. PRIJS KLEUR JAAR 1989 4-drs. grijs 1988 rood 1986 drs. wit 1984-1986 wit 1986 wit 1986 Jé groen 1985 wit 1985 wit 1985 groen 1985 rood 1985 s. groen met. 1985 wit 1985 blauw 1981 bruin 1981 s. demo rood 1988 0 zwart-wit 1988 rood 1987 wit 1986 .0 grijs 1987 .3 grijs 1986 beige 1986 wit 1985 wit 1984 grijs 1983 rood 1982 wit 1981 bruin 1980 rood 1980 bruin 1980 groen 1980 beige 1979 wit 1985 blauw 1982 beige 1985 wit 1986 rood 1985 |De nieuwe voorzitter van AVC, Frans van I Dongen, deelde dit gisteren mee „We heb- [ben conform de afspraken handtekenin- Igen gezet onder de papieren. Alles ging in I een goede samenwerking met de gemeente [en familie Devreeze". Tijdens de raadsvergadering van donderdag 27 oktober ontstond er nogal wat tumult toen het voorstel tot overname van het paviljoen werd behandeld. Tijdens de discussie bleek dat de hui dige uitbaatster niet uit het paviljoen wilde. Vol gens Van Dongen was dat niet waar. „Enkele raadsleden hebben niet goed begrepen waar het over ging. We waren mondeling met Devreeze tot overeenstemming gekomen. Beide partijen gingen akkoord met de clausules in het voorstel. Het tumult dat tijdens de vergadering ontstond was volkomen misplaats. Er was geen vuiltje aan de lucht". Raadslid H. van Rie (D66) stuurde vorige week een brief naar burgemeester E. Jongmans. Van Rie was kwaad dat het huidige contract niet vol gens een eerder genomen raadsbesluit was aan gepast. Een paar jaar terug wilde de raad een clausule in het contract met Devreeze laten op nemen dat de huurster de eerste vijf jaar niet uit het clubhuis gezet kon worden. Die clausule was niet in het huidige contract terug te vinden. Van Dongen: „De kritiek van Van Rie doet niet meer ter zake. Wij hebben te maken met het contract dat er nu ligt. We hebben alles volgens de regels gespeeld. Maar met de politiek wil ik me niet bemoeien. Dat is een zaak tussen het col lege van B en W en de raadsleden". Voetbalclub AVC is bijzonder blij met het sportpaviljoen. Van Dongen: „We hopen dat we officieel op 1 januari het paviljoen in kunnen. Er komt een grootse, feestelijke opening. Eindelijk heeft de club een eigen ruimte. Daar is zoveel jaar hard aan gewerkt. We zijn in een feeststem ming, want wat is een vereniging zonder clublo kaal?". In totaal gaat de overname zestigduizend gul den kosten. De gemeente zal zelf 45.000 gulden bijspringen in de vorm van subsidies, renteloos voorschot en een bijdrage in het groot onder houd. AVC draagt zorg voor het beheer en ex ploitatie. Ook zal het paviljoen gedurende het zwemseizoen open zijn voor gebruikers van het openluchtbad. Het paviljoen houdt een gemeen schapsfunctie. Verder draagt de vereniging zorg voor een groot deel van het onderhoud. Zo zullen rotte de len van het dak en kozijnen vervangen moeten worden. Ook moet de club vijftienduizend gul den meebetalen aan de overnamekosten. Van Dongen: „We zullen onze portemonnee moeten aanspreken om dat geld bijeen te krij gen. Er komen binnenkort acties, welke weten we nog niet precies. En verder gaan we mis schien geld lenen. We werken in ieder geval kei hard aan een goede oplossing". De leden van AVC hebben deze week ook een nieuw bestuur gekozen. Frans van Dongen is nu de nieuwe voorzitter. Verder zijn gekozen: B. Stokman (vice-voorzitter), R. Buzeijn (secreta ris), Cees Boeije (wedstrijdcommissaris), J. Jans sen en H. Ginneberge (bestuursleden). Van Don gen: „Sportief gezien gaat het AVC al goed. We staan op dit moment tweede in de de tweede klasse A, afdeling Zeeland. Ook op ander gebie den zullen we AVC groot maken". I Van onze correspondent VLISSINGEN/MIDDELBURG - Een rechercheteam van de gemeentepolitie Vlissingen en Middelburg heeft klaar heid gebracht in 65 inbraken. Daarbij werd voor ruim 1100.000 gulden aan goederen gestolen. Een groot gedeelte van de buit j zo'n tien helers worden I achterhaald. De beide verdach- I ten van de inbraken, de 21-ja- Irige M. de G. uit Vlissingen en de evenoude Middelburger F. J de J. blijven na voorgeleiding Voor de officier van justitie in liddelburg in verzekerde be- |waring. De politie acht niet uitgeslo- Iten dat beide verdachten nog |meer op hun kerfstok hebben dat mogelijk nog meerdere Aanhoudingen zullen volgea Aan de begin augustus van Idit jaar begonnen reeks inbra- Jken door het duo kwam op 31 loktober een bruusk einde. Op |die dag werd de Vlissingse po litie getipt dat werd ingebro- |ken in een woning in Souburg, waarvan op dat moment de be- |woners afwezig waren. Toen de lolitie ter plaatse verscheen |kon die de Vlissinger De G. op iheterdaad betrappen. De jon geman had geen kans meer ge zien het pand te verlaten en [zich verstopt in een kast in een [slaapkamer. Zijn maat, de "Jiddelburger De J. werd een lag later aangehouden en [eveneens ingesloten. Uit de verhoren die in de laarop volgende dagen plaats vonden kwam aan het licht dat |de politie met de aanhouding [Ven de mannen een goede slag had geslagen. Tot gisteren be kenden ze 65 gepleegde inbra ken. Voornamelijk in Middel burg), Vlissingen (19) ge pleegd. Een keer trok het duo ook naar Breskens waar drie inbraken werden gepleegd. De resterende kraken werden el ders in Midden-Zeeland ge pleegd. Bij hun strooptochten ging het hen meestal om geluidsap paratuur, tv's, en video's. Ook werd ergens een muntenverza meling meegenomen. Verder waren gouden en zilveren sie raden een geliefd artikel en ook girobetaalkaarten en cheques. Deze werden verzilverd zodat beiden door de politie ook vals heid in geschrifte ten laste word gelegd. In deze zaak werd ook me vrouw E. de V. uit Vlissingen aangehouden. Zij had tijdelijk onderdak aan het tweetal ver leend, waarbij het niet bleef. Met haar medeweten en goed keuren werd uit haar woning door het duo voor enkele dui zenden guldens aan geluidsap paratuur meegenomen. Daarna deed ze aangifte bij de politie van diefstal, om zodoende een claim te kunnen leggen bij haar verzekeringsmaatschap pij. Het onderzoek door het re chercheteam duurt nog voort. Repetitie van 'Markus de Waterman'. FOTO PETER NICOUU Van onze correspondent SLUIS - De Sluise Rederij kerskamer 'De Oranje- bloem' voert zaterdag 19 no vember een blijspel op. De afgelopen jaren gaf toneel vereniging Thalia uit Bres kens voorstellingen in Sluis omdat de Rederijkerskamer een tekort aan speelsters en spelers had. Ook was er geen regisseur. Het bestuur heeft nu een uiter ste inspanning gedaan om ter voorbereiding van het 125-jarig bestaan (maart 1989) zelfstan dig een uitvoering op de plan ken te brengen. De Oranje- bloem werd in maart 1864 op gericht door de bekende Sluize- naar Johan (de dikke) van Da- Ie. Zaterdag 19 november is het dan zover. Dan wordt het blij spel 'Markus de Waterman' in drie bedrijven opgevoerd en wel in de thuishaven, het ge meenschapscentrum 't Zoute Vestje. Men begint om 20.00 uur. Na afloop is er een bal met mede werking van het dansorkest 'The Shoestring Band'. De regie van 'Markus de Waterman' is in handen van Emmy van Hijf- te. Souffleur is Bram Basting sr. en de grime wordt verzorgd door Nelleke de Dreu. 'De Oranjebloem' maakt met dit blijspel een rondgang door West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De première vindt plaats op 15 november in Ter Schelde te Breskens. Het bejaardentehuis Coensdike te Aardenburg ont vangt 'De Oranjebloem' op 22 november en het slotoptreden is in het dorpshuis van Retran- chement op 25 november. IVan onze correspondent IWESTDORPE - Rond de ja- pt 1350-1400 werd door [raaf Jan van Namen, zoon [van Gewijde van Dampier- "K-, een dijk opgeworpen om de rijke en vruchtbare ader ij en in het noorder- «nd van het Brugse Vrije te «schermen tegen overstro- imingen. |Een dijk cUe bij het Noord- irranse Gravelines en eindigt |MJ het Verdronken Land van ;e. Onderweg kronke- «a door het Zeeuwse en laamse land en getooid met ®yerse namen als Gravenjans- Gravenstraat, Graven- T j maar ook Sasdijk en woQsdijk. De Graaf Jansdijk i:®'de dijk die de typische bebouwing van Westdorpe <;tÏÏ i en het daarmee tot, na .^kanaal, iangstgerekte °rp van Nederland maakt. v,„, B"kant (richting Axel) m de dijk telt zo'n 200 huizen [die op of aan de voet van de IdiilL l ue voet van IS» uwd zijn, elk met zijn ld® Problemen, veroorzaakt I diit v s'echte toestand van de I tot k °°r8evels die van onder I ten i en onder de modder zit- la"' Kozijnen en deuren die Itot! KÜn door opspattend I sr-fr' ,vocht in muren en ge- Li= muren. Een van de d»„ngri^kste oorzaken van schiJ'ro^emen ligt in de ge- dijk Van Graaf Jans- Aanvankelijk aangelegd ter bescherming, groeide deze in de loop van de eeuwen uit tot een belangrijke verkeersader tot de komst van de Tractaatweg. In de loop van de jaren is er met het verkeer heel wat veran derd. Vooral de tonnages van de vrachtwagens en de boeren wagens werden steeds groter, met als gevolg dat de dijk al dit geweld niet aankon en begon te verzakken. Een andere oorzaak, zeker voor de scheurende muren, is het busverkeer. Met hoge snel heden boven het maximum denderen de bussen over de dijk waarbij elke onrechtma tigheid in het wegdek de glazen in de kasten doet rinkelen. Al met al veel problemen voor de dijkbewoners en die zij zo snel mogelijk opgelost willen zien. Zo'n elf jaar geleden kwam er al enige verbetering in de si tuatie, toen de kinderkopjes met aan beide kanten een fiets pad, werden vervangen door klinkerbestrating. Op feeste lijke wijze werd destijds de weg heropend. Voor jaren zou den de bewoners van de pro blemen verlost zijn, dacht men. Na korte tijd begonnen de problemen echter terug te ko men. Het begon met hier en daar een putje en na verloop van tijd was de dijk weer een en al put. Zeven jaar geleden werd een gedeelte herbestraat, waarbij in de fundering een soort mat werd aangebracht. Ook deze oplossing had geen baat. De problemen werden steeds groter. Op sommige plaatsen kwamen putten in het wegdek, waarbij men op moest passen dat men niet met de pe dalen de rand van de put raak te. Kinderen kwamen soms doornat op school aan, wanneer ze gepasseerd waren door een auto. Het onderhoud aan het weg dek liet ook te wensen over, zo dat sommige bewoners op den duur zelf het stuk straat voor hun huis gingen herbestraten. Toch was de slechte gesteld heid en de daarmee gepaard gaande problemen voor de meeste bewoners geen reden om te verhuizen. Het wonen aan de dijk, met het prachtige uitzicht over de polders en de vrijheid, is blijkbaar belangrij ker dan het ongemak. Ook zijn er in de loop van de jaren veel jonge mensen gaan wonen en verbouwden de oude huizen meestal vrij drastisch in de hoop dat er spoedig een verbe tering in het wegdek zou ko men, zodat hun noeste arbeid niet verloren zou gaan. In september 1987 vond een aantal dijkbewoners dat de maat vol was. Een comité werd opgericht en er volgde een handtekeningactie, waaraan de meeste bewoners hun mede werking verleenden. In een pe titie aan het gemeentebestuur stelden zij twee prioriteiten. Ten eerste; maatregelen om de veiligheid van de fietsers te ga randeren en een betere verlich ting. Ten tweede vroegen zij het gemeentebestuur van Sas van Gent een scherpere con trole op de snelheid op de dijk. Uiteraard kaartten zij in hun petitie ook de schade aan de huizen aan. Gemeenteraadslid M. Wee- maes, die zelf dagelijks meer dere keren over de dijk rijdt en elk putje weet te liggen, drong er in de raadsvergaderingen meerdere keren op aan de si tuatie van de dijk te verbete ren. Toen het comité afgelopen septembermaand nog geen en kele verbetering in de situatie zag, nodigde het de fractie voorzitters van de politieke partijen in Sas van Gent uit om eens te komen kijken. Blijk baar vonden deze dat de situa tie inderdaad schrijnend was, al stond de Graaf Jansdijk al jaren bovenaan de top tien van te renoveren wegen in de ge meente, want nu schijnt er dan toch enige voorrang aan de Graaf Jansdijk gegeven te worden. Diverse procedé's zijn de dienst gemeentewerken al de revue gepasseerd, waaronder een fundatie op schuimbeton- basis, wat onlangs in KRO- Brandpunt in de Markt te zien was. Weemaes vond dit het Ei van Columbus voor toepassing op de Graaf Jansdijk. Het grote probleem wat nu om de hoek komt kijken zijn de leidingen van de nutsbedrijven, die onder de hele dijk doorlopen en niet netjes bij elkaar, maar over de volle breedte verspreid zija Volgens Weemaes moet het toch mogelijk zijn om bij een volledige renovatie van de dijk deze nutsleidingen bij elkaar in één goot te leggen. Hoofd gemeentewerken A. van Dongen is wat dat betreft minder optimistisch. Momen teel is er bij zijn dienst een pro cédé in onderzoek, waarbij de constructie van de fundering ten grondslag ligt aan een blij vende verbetering van het wegdek. In december zal hier over in de gemeenteraad ge praat worden en aan de hand van hetgeen daar uitkomt zul len volgend jaar één of twee proefvakken volgens dit procé dé gelegd worden. Volgens Van Dongen is het niet zomaar een kwestie van eventjes een dijk aanpassen, het gaat om een project waar veel geld mee ge moeid is en wat ook tientallen j aren moet kunnen meegaan. Inmiddels is men vorige week begonnen met het opvul len van de ergste putten bij de huizen. De bewoners zijn hier over verdeeld. Immers de ruimte tussen twee opgehoogde gedeelten is ook een put, dus verleg je de problemen alleen maar. Ook zijn ze bang dat dit maar een zoethoudertje is en dat werkelijke renovatie nog jaren op zich zal laten wachten. Wat er nu gebeurt is maar een beetje inhalen van het achter stallig onderhoud, vinden veel dijkbewoners. Inmidddels komt er bij elke regenbui, ze ker nu met het bietenvervoer, weer een mooi laagje modder bij op de gevels en komen de kinderen meer nat van het op spattend water dan van de re gendruppels op school aan. „Hoe lang nog," verzuchten de dijkbewoners. SINTERKLAAS - De Intocht van St.-Nicolaas in Eede is zaterdag 26 november. De Sint wordt om 15.00 uur ver wacht bij de Rabobank aan de Brieversstraat. Om 15.15 uur is er een ontvangst in De Hof van Eede. DIA'S - In het dorpshuis wordt 18 november een dia avond gehouden. A. Kools vertelt daarbij over zijn reis naar Indonesië. SINTERKLAAS - St.-Nico- laas brengt dit jaar zaterdag 3 december een bezoek een St.- Kruis. Vanaf 10.00 uur zijn er kinderspelen in het dorpshuis en de Sint wordt om 14.30 uur verwacht. KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregroriaans koor is zaterdag 12 november te gast in de Eligiuskerk en luistert de eucharistieviering van 17.00 uur op. KAARTING - In de kantine van de Aijoanbolbaan wordt vrijdag 11 november een kaarting gehouden. Er is ge legenheid om te bieden en te jokeren. Aanvang 19.30 uur. BOLLING - De Arjoanbol- club speelt zaterdag 12 no vember een onderlinge com petitie tegen de bejaardenbol- club uit IJzendijke. Deze tweede ronde, begint om 13.30 uur in IJzenijke. AMSTERDAM, 9 nov. - In Bintje 40-50mm, oogst '88, werden 30 con tracten verhandeld voor levering april tegen 24,00 tot 23,80 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50 mm, oogst '88 werden 31 con tracten verhandeld voor levering april tegen 29,00 tot 28,70 per 100 kg. De stemming was respectievelijk kalm en kalm-prijshoudend. Van onze correspondent TERNEUZEN - Van 11 november tot 5 december wordt in de exposeerruimte van het VVV-kantoor in Terneuzen een opmerkelijke tentoonstelling gehouden van schilderwer ken van de Vlaamse kunstschilder Gust Smet. De 25 wer ken die geëxposeerd worden geven een beeld van het volle dige oeuvre van de nu 77-jarige kunstschilder uit Lokeren. Stond de kwaliteit van de ex posities in het voormalig mu seum nogal eens ter discussie, met de invitatie van Gust Smet heeft men kwaliteit in huis ge haald. De uitnodiging kwam tot stand dankzij de medewer king van kunstschilder Bert Begijn en diens vrienden Le- vien Hamelink en Daan Melle- naar. „Moderne abstracte kunst is in Terneuzen onderge waardeerd. Gust is onbetwist een van de groten. Zijn werk is van hoog niveau. Ik hoop dat we met deze tentoonstelling de internationale samenwerking met België een eerste aanzet hebben gegeven", aldus Begijn. „Mijn werk laat zich niet vangen in een bepaald isme. Ik schilder uit een bepaalde ge drevenheid. Mijn inspiratie doe ik op op straat en eigenlijk in alles. In feite draait heel mijn werk om de mens", aldus de schilder zelf. Gust Smet be hoort net als Bert Begijn tot de categorie van gekwelde schil ders. Tussen realiteit en on werkelijkheid heeft Gust een eigen wereld gecreëerd waarbij hij probeert het leven van zijn figuren op het doek naar buiten toe te schilderen. Van de bezoe kers vragen de schilderijen wel dat men zich probeert in te le ven in de werkelijkheid van de schilder. Hierbij hebben de uiterlijke verschijningsvormen slechts een minieme functie. Vrijdag 11 november wordt de expositie geopend en is daarna gratis te bezichtigen tijdens kantooruren van het VW-kantoor aan de Burg. Geillstraat in Terneuzen. Van onze correspondent OOSTBURG - Evenals voorgaande jaren wordt in Oostburg een scholentoer nooi gehouden. De eerste wedstrijdag werd een bas- kebaltoernooi afgewerkt voor de derde tot en met de zesde klasse van het voort gezet onderwijs. UITSLAGEN: meisjes: 1. VWO 5, 2. Havo 5, 3. Mavo 3A, 4. Mavo 4A, 5. Oostelijke 4, 6. VWO 3/Havo 3, 7. Mavo 3C. Jongens: 1. VWO/Havo 3,2. Oostdijke 1, 3. Oostdijke 2, 4. Havo 3, 5. VWO/Havo 1, 6. Mavo 3C. Vierde tot en met zesde klasse: 1. Havo 4AB, 2. Oostdijke 3,3. Atheneum 6,4. Athe neum 4/5, 5. Havo 4AB, 6. Havo 4AB 2, Havo 5/2 en Havo 5/1. De volgende toernooien staan gepland voor zaterdag 19 november, dan is er basketbal voor tweedeklassers en zater dag 26 november basketbal voor eersteklassers. TERNEUZEN - Het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft aan het sociale werkvoorzie ningsschap Dethon in Ter neuzen zes extra werk plaatsen toegekend. Het bestuur van Dethon had hier om gevraagd, omdat de wachtlijst voor een arbeids plaats binnen het Zeeuwsch- Vlaamse schap de laatste jaren alleen maar groeide. Met de extra plaatsen kan het schap nu enigszins ontlast worden en kunnen er zes men sen structureel rekenen op een plaatsje. Desondanks blijft De thon kampen met een wacht lijst. Per 1 oktober wachtten er nog 46 mensen (afkomstig uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen) op een arbeidsplaats. De druk op de wachtlijst blijft, omdat doorstroming van WSW-werk- nemers naar het reguliere be drijfsleven in Zeeuwsch- Vlaanderen vrijwel nihil is. Dethon wordt het volgend jaar geconfronteerd met de in voering van budgetfinancie ring. Bijkomstigheid is dan dat de gemeenten zelf kunnen be sluiten om meer mensen dan voorheen in het sociale werk voorzieningsschap op te nemea Het bestuur van het Zeeuws- Vlaamse schap, waarin de ge meenten zijn vertegenwoor digd, heeft zich tot nu toe niet uitgesproken over het al dan niet plaatsen van meer mensem Het Terneuzense gemeente bestuur heeft zich ook nog geen oordeel gevorm over het bekos tigen van die extra plaatsin gen. De zes extra toegewezen plaatsen komen evenwel niet voor rekening van de gemeen ten. Het ministerie heeft hier voor budgetten beschikbaar gesteld. (ADVERTENTIE) Brussel 1985. Ik was op een uiterst sjieke party en iemand hield een sigaren doos voor m'n neus. Waarom niet, dacht ik toen. Vond ik fantastisch! Terug ben ik naar m'n sigarenman gegaan en die was lyrisch over Oud Kampen. Toen heb ik eerst alleen de Havana Natura gerookt maar nu uitsluitend nog maar een behoorlijke Corona, want dat is pas weten hoe lekker het kan zijn. Ze zeggen dat ik er wat brutaals door krijg. So what! Zul je van ons niet horen. Van cigarillos lot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN f,

de Stem | 1988 | | pagina 17