Veel proeven en weinig slikken FONS v. DORST b.v. Politie lost hele reeks misdaden op 'AANTAL INBRAKEN EN VERNIELINGEN NU FORS MINDER' Terhole en Kuitaart blijven last houden van snelle rijders CDA blokkeert lagere grondprijs Hengstdijk Kessen: Gedonder moet afgelopen zijn jjjt bocht Bossen in het nauw PvdA Hulst wil meer lantaarns voor vrouwen Provincie financiert schade pont AUTOBEDRIJF 22 JONGENS UIT OOSTBURG EN SCHOONDIJKE AANGEHOUDEN T27 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 TERNEUZEN - Sinds minister Deetman in zijn onderwijsvergoeding aan gemeenten een bedrag heeft opgenomen waaruit (gedeeltelijk) een alarmsysteem in schoolgebouwen kan worden bekostigd, zijn veel gemeenten ertoe overgegaan de scholen hiermee uit te rusten. Amateur Dansfestival in Terneuzen LEDEN AMBRASSERIE MAKEN ZELF WIJN EN BIER TOERISTENBELASTING HONTENISSE MAAKT TONGEN WEER LOS Ontmoetingsdag Vrouwengilde in Vlissingen Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* Donderdag geopend tot 21.00 uur DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggevers OOSTBURG - Na een paar weken werken heeft de re cherche van de rijkspolitie groep West-Zeeuwsch- Vlaanderen 63 zaken opge lost. Niet minder dan 22 jon gens, in leeftijd variërend van 13 tot 24 jaar en afkom stig uit Oostburg en Schoondijke, blijken hierbij betrokken te zijn. Zestien hebben inmiddels hun wan daden bekend, zes worden binnenkort nog verhoord. De zaken variëren van profes sionele inbraken in scholen en het grondig vernielen van een politie-auto tot vandalisme en de diefstal van auto-emblemen en wieldoppen. „Een hele opluchting", aldus recherchechef A. van Wely. „Opmerkelijk is wel dat van de door de jongens bekende zaken er ruim zestig procent bij ons was aangegeven. Aanmerkelijk hoger dan elders in het land waar slechts 41,5 procent van de gevallen door de slachtof fers bij de politie worden ge meld. Kennelijk heeft men in onze streek meer vertrouwen in de politie dan elders, hoewel zestig procent op zich eigenlijk ook weinig is". De zaak kwam aan het rollen toen op 27 oktober in Middel burg drie jongens werden aan gehouden: F.W (17) uit Schoondijke en E.A. (17) en MD. (18) uit Oostburg. De jon gens werden betrapt toen ze met luchtdrukpistolen schoten op mensen en auto's. Bij hun aanhouding bleken ze een fors bedrag aan geld te bezitten, een kleine zeventienhonderd gul den. De jongens vertelden dit geld gewonnen te hebben op gokmachines in een Oostburgse cafetaria. Navraag leerde dat dit absoluut niet het geval was. „De samenstelling van het be drag, de bankbiljetten, zette ons op het spoor van een in braak in cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg", zei groepsrechercheur B. van Til. „De jongens zijn ondervraagd en van het een kwam het an der. Uiteindelijk blijken 22 jon gens betrokken bij de 63 zaken die ze bekend hebben". Opgelost zijn nu de inbraken in de bibiliotheek, het arbeids bureau, een woning, de Sint- Bavoschool en de lts in Oost burg en in de soos in Schoon dijke. Verschillende gestolen artikelen zijn teruggevonden bij de daders, zoals de op 27 fe bruari 1987 verdwenen video recorder van de lts in Oostburg. Die stond bij een van de daders thuis. Ook bleken ze zich veel vuldig te hebben schuldig ge maakt aan diefstallen uit gar derobes. De jongens opereerden in steeds wisselende groepen. Hoofddaders lijken het in Mid delburg aangehouden trio en de 20-jarige IJ. uit Schoondij ke. Die werd als dienstplichtig militair door de marechaussee aangehouden tijdens een oefe ning in het Duitse Seedorf. „Hij werd zo uit zijn schuttersputje gelicht", zegt Van Wely. On derzoek van zijn bezittingen door de militaire politie leerde dat J. zich ook had vergrepen aan diverse rijkseigendommen. Veel schade werd door een aantal jongens berokkend aan een patrouille-auto van de po litie. De carrosserie werd onder handen genomen wat resul teerde in een schadepost van zo'n vierduizend gulden. De jongens die tot nu toe zijn aangehouden hebben allen een of meer zaken bekend. Het zijn naast de vier bovengenoemden: FW. (17), PK. (16), E. de V. (21) en C. van H. (16) uit Schoondijke; E.A. (17), M.D. (18), R.P. (16), M. de K. (15), RD. (18), BD. (20), A. van H. (14), J.D. (24), C.B. (13) uit Oostburg; CR. (20) uit Krab- bendijke en KN. (16) uit Ber gen op Zoom. De laatste twee waren bekenden van een of meer verdachten. Na het op maken van het proces-verbaal zijn ze allen op vrije voeten ge steld. Van onze verslaggever HULST - De Pvda in Hulst vindt dat er meer aan dacht moet worden besteed aan de openbare verlich ting met het oog op de veiligheid van vrouwen in de gemeente. De partij concludeert in het partijblad van deze maand dat vrouwen noodgedwongen minder gebruik maken van open bare routes dan mannen, omdat deze in vele gevallen minder veilig zijn. Maatregelen om de openbare ruimte op een be tere manier in te richten zijn daarom dringend noozakelijk, vindt de PvdA. De partij wil tot een samenhangend pakket van maatregelen komen. Volgens de PvdA is ongeveer de helft van de plaatsen waar vrouwen zich onveilig voelen ook daadwerkelijk niet te vertrouwen. De criminaliteit die met die onveiligheid te maken heeft belemmert vrouwen volgens de partij in hun bestaan. De PvdA denkt dat ze zelf wel maatregelen ter ver betering de situatie kan bedenken als de de mensen die de touwtjes in handen hebben het nalaten. De vrouwen in de partij kunnen als ze zelf de routes langsfietsen die 's avonds vaak gebruikt worden als ze van hun zwem- of gymclub af komen genoeg conclusies trekken, stelt de PvdA in het le denblad. Ze kunnen zelf bijvoorbeeld foto's nemen of aan de slag gaan met materiaal dat het landelijk beraad van de Rooie Vrouwen ter beschikking stelt om onveilige toestan den te signaleren. Donderdag 19 november is er om 20.00 uur een bijeen komst in de kleine zaal van Den Dullaert om ideeën hierover te bespreken. Alle vrouwen zijn welkom. Alarmsysteem op scholen Van onze verslaggever Het niet gedekte deel van deze investeringen moet komen uit de verlaagde premies, die verzekeringsmaatschap pijen berekenen als een dergelijke voorzieningen is aan gebracht. In Temeuzen zijn alle scholen met een alarmsysteem uitge rust. „En het werkt uitste kend", aldus een woordvoerder van de gemeente Temeuzen. .Sinds de alarmsystemen zijn aangebracht is het aantal in braken en vernielingen aan scholen aanzienlijk vermin derd. Een goede investering. Vooral bij die scholen die wat afgelegen liggen en dikwijls ongewenst bezoek kregen". In Oostburg is het principe besluit genomen de scholen in die gemeenten ook met alarm uitte rusten. „Wij zijn momen teel in onderhandeling met de verzekeringsmaatschappij en to komen er wel uit denk ik", aldus een medewerker van de afdeling onderwijs. „Oostburg heeft gelukkig niet zoveel te 'en onder inbraken en ver nielingen aan schoolgebouwen, maar voorkomen is beter dan genezen". Het systeem dat Oostburg voor ogen staat is er een 'met toeters en bellen'. „Geen stil alarm, want dan kan men nog een tijdje bezig blijven. Maar veel lawaai en licht zodat men sen bij de eerste poging om bin nen te dringen op de vlucht ge jaagd worden. Op zo'n manfef beperk je de schade zoveel mo gelijk". In de gemeente Hulst zijn nagenoeg alle scholen met alarmeringen uitgerust. Wet houder Keijzer vond dit een goede investeringen, 'hoewel wij scholen hebben waar nog nooit iets is gebeurd, zelfs geen ruit gebroken' „Maar als er iets gebeurd ligt het hele schoolle ven de andere dag stil. De leer lingen mogen de klas niet in voor de politie is geweest, en noem maar op. Dat hopen we met die alarmeringen te voor komen". Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De prijzen voor bouwgrond in het toekomstig uitbreidingsplannetje in Hengstdijk gaan niet omlaag. Een voorstel van A. Roctus (eigen lijst) om de prijzen te hanteren jue aanvankelijk waren berekend om het plannetje kostendek kend te maken haalde het niet. Uit de becijferingen blijkt dat voor vrijstaande of twee-aan- een-woningen ruim 68 gulden per vierkante meter zou moeten worden berekend en voor bungalows een kleine 69 gulden. Deze Pryzen worden echter kunstmatig opgetrokken naar respectieve- hjk 77 en 80 gulden per vierkante meter, om de braak liggende jjouwgrond in de overige kleine kernen geen concurrentie aan te Deze handelwijze vond A. Roctus niet geslaagd. „We hebben Pe mond vol over kleine kernen, maar het komt aan op daden", «toogde hij. „Laat ons nou eens echt kiezen voor de kleine kernen de prijs zo laten". B. Pauwels (CDA) zei het roerend met de ge- ®ehtengang van Roctus eens te zijn, maar na een korte schorsing »an de vergadering bleken de christen democraten plotsklaps te- te stemmen. Roctus kreeg enkel nog steun van de fractie L. ngnus, zodat de hogere grondprijs met zeven tegen vijf stern en toch gehandhaafd blijft. Wijn en bier geven plezier. FOTO DE STEM COR J. DE BOER CLINGE - De vereniging Ambras- serie bestaat ruim twee jaar en heeft als doel het bereiden van wijn en bier uit allerlei vruchten. Appels, peren, rozebottel, pruimen en an dere soorten vormen een bron tot inspiratie. Het bier heeft een andere bereidings wijze met mout, hop, water en gist. Het eindresultaat is een smakelijk samen gaan van deze ingrediënten in een zelf getapte fles. De bewuste brouwer ont werpt uiteraard een etiket naar eigen persoonlijke voorkeur. De club komt een keer in de maand samen in de vergaderzaal van de Sterre en heeft ruim twintig ledea Ambrasse- rie is de énige club in Oost-Zeeuws- Vlaanderen die zich op amateuristische manier bezig houdt met het maken van wijn en bier. De leden maken in hun huiskamer de eigen recepten, gebruik makend van hun fantasie. De wijnma kers gaan de competitie aan in dertien verschillende klassen en de biermakers in vijf klassen. Elk lid heeft een logboek waarin zijn of haar verrichtingen zo goed en zo kwaad als het gaat worden bijgeschreven. Naast de receptuuur staan in het logboek het verloop van de gisting, de helderheid van de drank, de datum van het bottelen, het zuur- en al coholgehalte. Dat laatste heeft veel te maken met het - vaak niet te voorspel len - verloop van de gisting. Iedere bier brouwer heeft een hygiënisch verloop van de gisting hoog in zijn vaandel ge schreven. Wie met vieze handjes werkt, kan zijn vaatje wel vergeten. Iedere maand komen de leden van de club bij elkaar. Zij generen zich niet om dan met de billen bloot te gaan en nun brouwsel aan een kritisch oordeel bloot te stellen. Uitgangspunt van de club is zowel de positieve als negatieve kanten van hun brouwerscapaciteiten te be lichten. Op de bijeenkomsten proeven de leden wel, maar slikken zij weinig door, zuinig op hun creatie als ze zijn. Voorzitter H. van Zaltbommel vindt het noodzakelijk dat zijn leden aan wedstrijden deelnemen, omdat ze zo kunnen zien hoever ze met het maken van hun favoriete drank gevorderd zijn. Ervaren juryleden houden een oogje in het zeil en zijn streng met hun oordeel. Helderheid, kleur, aroma, smaak en an dere afwijkingen zijn belangrijke crite ria. In oktober namen ze deel aan de Zeeuwse kampioenschappen in Kapelle. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Van de snelheidsremmende maatregelen in de dorpen Terhole en Kuitaart moeten geen wonderen verwacht worden. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De pro vincie moet 2,2 miljoen gul den voorschieten om scha deposten tot een totaalbe drag van 2,2 miljoen gulden aan de nieuwe dubbeldek ker Prinses Juliana te be kostigen. Dat blijkt uit een voorstel van GS aan pro vinciale staten. De pont, die vaart op Vlissin- gen-Breskens, liep in april en juli van dit jaar ernstige schade op aan twee dieselmoto ren. Dat was het gevolg van trillingen in de voetsteunen van de generatoren, waarvan de oorzaak moeilijk is te ach terhalen. De schadepost valt buiten de garantietermijn en het is twij felachtig of de schade valt toe te schrijven aan 'oorzaken van buitenaf'. Om die reden zien GS de tegenvaller als een 'cala miteit', die ze volgens de gel dende overeenkomst in reke ning kunnen brengen bij het rijk. Als de kwestie volgens het boekje wordt afgewikkeld, telt de schadepost mee voor de rijksbijdrage vanaf 1989, waar over de onderhandelingen nu gaande zijn. De provincie heeft de schade alvast als calamiteit gemeld, en het geld noodge dwongen voorgeschoten: de pont moet wel in de vaart blij ven. Of men het rijk inderdaad kan laten opdraaien voor deze tegenvaller moet nog blijken. Burgemeester A. Kessen voor spelde dat woensdag tijdens de Hontenisser raadsvergadering, naar aanleiding van vragen door mevrouw J. de Koek (lijst P. Mangnus). Het raadslid wilde graag we ten of de al enige tijd geleden aangebrachte vluchtheuvelljes met paalljes aan de ingang van de dorpen het gewenste effect hebben. Volgens haar zouden de voorzieningen overigens een gevaar opleveren voor brom fietsers. Burgemeester Kessen wees erop dat de maatregelen, geno men door Rijkswaterstaat, nog niet compleet zijn. Er moeten nog wat hekken en bordjes bij komen. Die moet de gemeente betalen. Het is de bedoeling daarvan een gedeelte te ge bruiken van het geld dat Hon- tenisse krijgt in het kader van de landelijke actie '-25 procent verkeersslachtoffers'. „Wij zijn een van de eerste gemeenten die het geld ook daadwerkelijk aan verkeersmaatregelen be steedt", betoogde Kessen. „In andere gemeenten worden er computers voor gekocht". Van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Katho lieke Vrouwengilde in Zee land houdt vandaag een ontmoetingsdag in hotel Britannia in Vlissingen. Het thema van de dag is 'Al leenstaand, en dan De bege leiding is in handen van I. de Bruine vice-voorzitster van het landelijke bestuur. En verder is L. van Splunder van de werk groep 'Vrouw en relatie' aan wezig. De ontmoetingsdag begint om 10.00 uur met ontvangst en koffie. Daarna spreken de eer der genoemde genodigden. Vervolgens kunnen de aanwe zigen na de lunch discussiëren over het thema. Om 15.30 uur is de sluiting. "an onze verslaggever GOES - Op zaterdag 19 en widag 20 november wordt het Zuidlandtheater in Wnetizen voor de tweede aal het Zeeuws Amateur i ansfestival gehouden. wü t'an tweehonderd ama- waansers uit de hele provin- dat »n mee aan dit festival, cial ens dienst als provin- ijjL6 "°orronde voor een lande- C''estival, volgend jaar in ^terdam. hst programma voor het fes- (jj.; m Temeuzen bestaat uit 0Vp onderdelen. Zaterdag geboet5 er inmiddels vol- *t- workshops voor de t deelnemers op het gebied van jazzballet, moderne dans en volksdans. Zaterdagavond (20.00 uur) geeft de stichting Dansz uit Goes een voorstelling in het Zuidlandtheater. Dansz is de enige semi-professionele dansgroep die Zeeland rijk is. Het eigenlijke festival begint pas zondagmiddag en maar liefst twintig dansscholen, - groepen en verenigingen doen eraan mee in een vrijwel alles omvattend programma. Inlichtingen over dit festival, waaraan de gemeente Terneu zen en de provincie een steentje bijdragen zijn verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater, waar ook de kaartverkoop plaatsvindt. t Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - „Het gedonder over de toeristen belasting moet nu maar eens afgelopen zijn. Die be lasting is via een democra tisch besluit ingevoerd en moet gewoon betaald wor den. Zoniet, dan grijpen we naar wettelijke maatrege len". Een geïrriteerde burgemeester A. Kessen van Hontenisse zei dat gisteren tijdens de raads vergadering, toen de fractie L. Mangnus de knuppel nog maar eens in het hoenderhok wierp. Mangnus zag zijn eerdere voorspelling uitkomen, dat de inning van de toeristenbelas ting niet van een leien dakje zou gaan. Immers, de drie cam pinghouders in de gemeente hebben nu van de gemeente een brief gekregen dat ze binnen tien dagen met geld over de brug moeten komen. Mangnus kwam met een motie op de proppen die gesteund bleek door het CDA en de fractie A. Roctus. In de motie werd voor gesteld een commissie in het le ven te roepen, die een oplossing moet brengen voor de proble men tussen gemeente en cam pinghouders. Voorts sprak het stuk de wens uit dat de 'ver stoorde verstandhouding' met het college van B en W hersteld mag worden. Kessen trok daarop fel van Van onze verslaggever TERNEUZEN - Anneke Houdijk van de Katholieke Universiteit in Nijmegen sluit niet uit dat de bossen in Zeeuwsch-Vlaanderen een prooi worden van de verzuring. Houdijk is een van de twee onderzoekers die onlangs een rap port publiceerden. In dat rapport stond dat de neerslag van am moniak in Zeeuwsch-Vlaanderen schrikbarend hoog is. Nu nog staan de meeste bossen van Zeeuwsch-Vlaanderen er goed bij. Een bos, de Kriekeputten bij Clinge, is er uitermate slecht aan toe. „Dat bossen in de buurt van dat perceel er toch re delijk goed bij staan, is mogelijk", zeggen milieudeskundigen. „Maar verzuring kan snel gaan", voegt Anneke Houdijk er aan toe. „Drie, vier jaar geleden was De Kriekeputten een fraai per ceel. Nu is het er slecht aan toe". ZIE VERDER ZEELAND A leer. „Wij staan altijd klaar om de campinghouders van dienst te zijn. Als er al een verstoorde verhouding is, dan komt die ze ker niet van onze kant". Kessen adviseerde de raad de motie niet in stemming te brengen. Hij voorspelde daarbij alvast dat B en W het papier ijskoud naast zich neer zouden leggen. „Wij hebben hier geen enkele behoefte aan. Daarbij vind ik het uitermate vreemd dat een uitnodiging voor een gesprek via een motie moet komen. We hebben in het gemeentehuis toch telefoons zat dacht ik". De raadsleden hadden een dergelijke reactie blijkbaar niet verwacht. Voordat het de bat kon verharden bracht A. Sponselee (CDA) de oplossing. De motie wordt eerst nog eens besproken in het seniorencon vent, 'voordat er ook binnen de raad verstoorde verhoudingen ontstaan'. OP de Hogeweg te St. Jansteen raakte de automobilist A. S. uit Hulst gistermiddag, volgens de politie door het rijden met een te hoge snelheid, in een bocht van de weg in een slip en de macht over het stuur kwijt. Hij kwam met zijn voer tuig tegen een boom tot stilstand. Daarbij raakte zijn auto geheel vernield. Bij het ongeval werd de bestuurder slechts licht gewond. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER

de Stem | 1988 | | pagina 13