vullen NEDERLANDERS HEBBAN STEEDS MEER LAST VAN KABAAL Smit-Kroes irriteert overige EG-landen Politieacties voorlopig niet van de baan NIET KINDERACHTIG 25-50% KORTING* OP JONGENSKLEDING I )e?e|yd Banken gaan zich ook inzetten voor kinderopvang BINNENLAND De lange mars van Walesa T5 PARTEM BINNENLAND WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 T28 [DEN HAAG (ANP) - De geluidhinder in Neder land neemt steeds ernstiger vormen aan. Dat [geldt zowel voor het lawaai dat verkeer, vliegtui- [gen en industrie veroorzaken, als voor de herrie |van de buren. Maar ook de geluiden uit de eigen woningen brengen veel hinder te weeg. DE STEM COMMENTAAR Gemeenteraad Smallingerland naar de rechter NIEUWSOVERZICHT Deetman dreigde Senaat met aftreden Benzine en diesel morgen weer duurder Deel onderwijs boos over aidsvoorlichting Rechter achter eisen spermadonor Ontucht onderwijzer met leerlingen 'Radioactieve waarschijnlijk gevaarlijker' CDA-VVD voor vernieuwing atoomwapens Laatste publieke blik op baby Renee f f\ I - FOTOAP as een eind zal komen 1 bereid is met de Pa- vredesonderhande- e voeren op basis van rwee-staten-oplossing, ïafhankelijke Pales- taat naast de Joodse sraëlische leger is in- weer met groot- e preventieve acties in ;te gebieden begonnen, ie verwachte betogin- lens de zitting van de nse nationale raad, die n de week in Algiers :al komen, in de kiem nen smoren. Op de ke Jordaanoever en in istrook zijn tijdens he] en weekeinde wee; tientallen Palestijn sraëlische militairi choten. tijden - net als voor vader en kind met eik- aten optrekken, jekende en de onbe- ionor hebben een ding beiden wensen conti- De onbekende blijft it zo lang mogelijk on- Met de moeder hij de (stilzwijgende) k, dat zij het kind al- iu opvoeden. Spreken vrouw af met elkaar opvoeding te zullen en zij komen die af- na, dan behoren bei- danks het ontbreken liefdesrelatie in het van elkaar en het kind noeilijke tijden uit res- ior elkaar vol te hou- recht op een 'harmo- gezinsleven brengt ve- jirant, donoren ertoe edewerking verder te ten. Hun anonimiteit erloren als de moeder soek van haar kind zijn gaat noemen. Continuï- het zwijgen is voor de zo belangrijk, dat zijn verantie daarvan af inbreuk op de conti- van de bekende itse donor - gedeeltelijk en van de afspraak - hem ertoe niet voor eede keer zaad te wil- eren. inuïteit is dus heel be- in een (gebrekkige) elatie. En chantage moeder) zal nooit een ;rond worden. Het lijkt op, dat de vrouw in de Utrechtse kinderrech- orliggende zaak in het i k zal worden gesteld. gen financiële karretje sn. Als je enige kans wil op rijkdom moet je de dus aftroeven, advi- lij. Hij noemt dan zaken luchten' (zonder vaste jfplaats kan de fiscus je aalplukken), de wet on- ijk gebruiken (moge den legio) en zwart wer- tegenwoordige bij vrij- dere burger gewoon), astingontduiking is pmerhand een maat- pelijk aanvaard ver- sel en waarom zou je, et-rijke, daar geen ge- van maken. Via gesjoe- net BV'ijes kun je in sg drie, vier jaar belas- •ij aardig wat verdienen, i der Kleijn besluit z'n iet (alweer) een ideolo- getint praatje, waarbij vens de weg naar een zame revolutie aangeeft, AS geheten. Dat staat .Tegen Onderdrukkende tsstrukturen'. MAS wil via het ont- ;len van de bestaande tsblokken komen tot rdeling van kapitaal en affing van het centrale eidsapparaat. Erg over- nd klinkt dat niet, zeker i de tips om nog even aan het 'grote graaien e nemen. rleven na de crisis' door van der Kleijn. Uitg- (Topspot BV). i Minister Smit-Kroes. FOTO DE STEM/ J0HAN VAN GURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Neder landse regering werkt zich door het optreden van mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) binnen Europa steeds verder in de nesten. De bewindsvrouw zou er goed aan doen wat minder hoog van de toren te blazen. Dat scherpe verwijt maakte de Tweede Kamer in wisselende bewoordingen gisteren aan mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) tijdens de behan deling van haar begroting. Volgens een meerderheid van de Tweede Kamer, waarbij zich ook CDA en WD voor zichtig aansloten, moet de mi nister uitkijken dat Nederland zich door haar felle optreden niet isoleert. Vooral haar bit tere reactie op het West-Duitse plan om vanaf 1 januari 1990 tol te heffen op de Autobahnen is slecht gevallen. PvdA-woordvoerder Castri- cum liet geen spaan heel van de houding van de minister. „Ik verklap niks nieuws wanneer ik zeg dat men binnen de Euro pese Gemeenschap nogal eens met verwondering kennis neemt van het optreden van de bewindsvrouw. Zo worden we niet alleen het Jutland maar ook het lachertje van Europa," aldus Castricum. Hij vind haar wegblijven bij de vergadering over de 'snelle trein' „een blun der". Volgens hem komen de problemen rond de tolheffing en de ritmachtigingen door toedoen van de minister „niet uit de lucht vallen." Het CDA-kamerlid Henne- kam vindt dat de minister zich „te progressief" opstelt en „soms een sfeer schept die wei nig bevorderlijk is voor de communautaire gedachte". Volgens het CDA breekt die opstelling Nederland „zuur op". Daardoor, aldus het CDA, wei gert België bijvoorbeeld ak koord te gaan met de aanleg van een nieuwe startbaan bij het Limburgse vliegveld Beek. Het WD-kamerlid Jorrits- ma-Lebbink, partijgenote van de minister, vroeg zich af wat de minister met al die proble men gaat doen „zonder zelf het beeld van nationaal denken op ons te laden". De Tweede Kamer probeerde de bewindsvrouw ook te over reden om een gedeelte van het extra bedrag (400 miljoen gul den) dat ze jaarlijks wil uit trekken voor verkeer en ver voer ook te besteden aan spoor lij nen en wegen buiten de- Randstad. De bewindsvrouw reageert morgen. Lawaai nationale kwelling Dat blijkt uit onderzoek dat TNO heeft uitgevoerd voor het ministerie van VROM. De resultaten van het onder- I zoek zijn neergelegd in twee rapporten, 'Geluidhinder in Nederland: 10 jaar later' en 'Geluidhinder in Nederland: rangorde van geluidbronnen naar hinderlijkheid'. [De rappporten worden deze I week aan het ministerie aange- I boden, aldus de samensteller ervan, drs. R.G. de Jong, dins dag- De Jong concludeert in zijn algemeenheid dat Nederland steeds lawaaieriger wordt. Hij spreekt van 'een deken van ge luid waarin we ons hebben ge rold'. De belangrijkste veroorza ker van geluidhinder zijn vol gens hem de woongeluiden. Hiervan zegt 83 procent van de Nederlandse bevolking last te ondervinden. Veertig procent heeft zelfs in ernstige mate hinder van woongeluiden. Vol gens De Jong wordt de geluid hinder door de buren vooral veroorzaakt door lopen ('Steeds meer mensen hebben harde vloerbedekking'), slaande deu ren, de waterleiding, audio-ap- paratuur en huisdieren. Daar naast wordt in de eigen woning ook veel geluidhinder veroor zaakt, die niet altijd te beïn vloeden is. Het gaat daarbij on der meer om lawaai van koel kast, wasmachine, waterlei ding, stofzuiger en boormachi ne. In de periode 1977-1987 is het percentage Nederlanders dat hinder ondervindt van ver keerslawaai toegenomen van <8 tot 60 procent. Het aantal mensen dat zegt 'ernstige' last te hebben van verkeerslawaai is in die periode licht gedaald: "an 20 naar 19 procent. Dat komt volgens De Jong doordat de wet geluidhinder grensnor- men stelt, waardoor extreme situaties niet meer kunnen voorkomen. De luchtvaart veroorzaakt oij 40 procent van de bevolking hinder. Tien jaar geleden was dat nog 29 procent. Ook hier is de ernstige hinder licht afgeno men: van 15 naar 11 procent. De voornaamste veroorzakers van geluidhinder in deze categorie zijn militaire vliegtuigen. Zij bezorgen 28 procent van de be volking last, met name in het oosten van het land, aldus De Jong. Industrie-lawaai, waartoe ook de geluidoverlast van bouw- en sloopbedrijven, we genbouw en dergelijke wordt gerekend, bezorgt 15 procent van de bevolking hinder, tegen 9 procent tien jaar geleden. Railverkeer zorgt relatief voor weinig geluidoverlast: 6 pro cent van de bevolking zegt hiervan last te hebben. Tien jaar geleden was dat percen tage echter nog vier. Bij de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG) komen volgens een woordvoerder de laatste tijd vooral klachten binnen over hondegeblaf. Van de klachten over geluidoverlast van de buren die de NSG berei ken, had dit jaar 28 procent be trekking op huisdieren. Vorig jaar was dat 13 procent. De stijging is volgens de woord voerder mogelijk veroorzaakt door de slechte zomer, waar door veel huisdieren binnen moesten blijven. Over muziek van de buren (met name piano en drum) wordt dit jaar minder geklaagd bij de NSG. Vorig jaar was deze vorm van de geluidhinder nog de belangrijkste bron van klachten. Volgens de woord voerder is de campagne die de stichting vorig jaar heeft ge voerd tegen deze vorm van overlast hier mede debet aan. |DE LANGE MARS van Lech Walesa lijkt haar einde te naderen, k! wereldberoemde aanvoerder van de verboden Poolse vak- I bond Solidariteit, de hoop van miljoenen mensen in zovele bange (dagen, is vastgelopen en verstrikt geraakt in een lepe hinderlaag I van de Poolse regering. I In augustus van dit jaar maakte Lech Walesa een einde aan I oen landelijke staking. Hij kreeg een beloning van de kant van de regering: de toezegging tot een rondetafelconferentie over de economische crisis, waarbij de verboden vakbond zou mogen I aanschuiven. De toezegging ging nog iets verder: De regering zei I ervoor te voelen enige vorm van erkenning voor Solidariteit te wil- Ien uitdokteren. Want, zo redeneerde Warschau, de vakbond is I "°g steeds de meest inspirerende maatschappelijke macht in Po- l'n en willen we ooit fundamenteale hervormingen doorvoeren, aankunnen we niet zonder Solidarteit. Opvallend in augustus was, dat Lech Walesa voor zijn 'over eenkomst' met de regering (voor het eerst) geen applaus kreeg en zijn achterban. Integendeel, een groot deel van zijn achter- ean sprak zich zeer kritisch uit en vond dat Walesa niets had be- ®kt en gewoon was ingepakt. '°en de rondetafelconferentie steeds weer werd uitgesteld, om de Poolse arbeiders nog meer nattigheid. De laatste poot dp p de ronde tafel werd echter vorige week weggeslagen, toen Gri ?'se Premier Rakowski de sluiting van de Lening-werf in aansk, de geboorteplaats van Solidariteit en symbool van verzet =9en de regering, aankondigde. zei i Polkieke provocatie. De Poolse regering speelt met vuur, ten h Walesa, maar uitgerekend hij moet ten lange leste heb- «T °®.seft, dat ze hem in augstus doelbewust met lege handen aar zijn achterban terugstuurde. mopfm'0r Rakowski. bij heeft enige faam als politiek strateeg, hop rti8t zi^n maa'regelen ten aanzien van de Lenin-werf hebben kunCa efd' bat hij op een krachtmeting met Solidariteit zou I van"6" Pansturen- Hij moet ook hebben bedacht, dat de 'mensen Qenr|Zer20als de arbeiders van de scheepswerf met een eretitel La ,T,d w°rden, zijn politieke graf zouden kunnen veroorzaken. Qd®™ nawkoski er namelijk niet in de werf te sluiten, dan wordt Ral n°9 meer het symbool van macht en van vrijheid. Item t Sk' heeft er uiteraard ook rekening mee gehouden dat nen <i h8n harcie confrontatie, het uitspelen van de fracties bin- sdoph8 de or|dergang van Solidariteit en Walesa kan be- I ken7'9en' De eers,e tekenen dat het spel van Rawkoski kan luk- I Greint'h 0r' Walesa heeft ziJn achterban niet meer in de hand en Iovenl' erb'i neer te 9°oien- Dat zou een belangrijke I Proble'H® z''n voor be Poolse regering. Maar zij zou Polens I r°l sop1?*? waderom niet oplossen. Rakowski, die een leidende 30 w t '''bans de moeizame geboorte van Solidariteit van I "linnen8 Dif zi'n ver|sden dat politieke en economische hervor- I willen 'n alleen maar slagen als de Poolse arbeiders hen DEN HAAG (ANP) - Als minister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken weigert in te grijpen in het conflict tussen de gemeenteraad Smallingerland en burge meester Smallenbroek stapt de raad mogelijk naar de rechter. De Amsterdamse hoogleraar en advocaat prof.dr. N.S.J. Koeman, die door de raad van Smallingerland is aangetrok ken als juridisch adviseur, heeft dat dinsdagavond meege deeld. Koeman verwacht niet dat het zo'n vaart zal lopen. „Er be staat op dit moment in Smal lingerland een volstrekt on werkbare situatie die ten na dele is van het belang van de gemeente. Smallenbroek wekt niet eens de indruk dat hij dat belang wil dienen. De minister zal hieraan wel iets moeten doen. Ik kan me niet voorstel len dat hij zo'n patstelling laat voortbestaan." Volhardt Van Dijk echter in het 'werkgeversstandpunt' dat benoeming en ontslag van de burgemeester uitsluitend een zaak is van de Kroon, dan komt de zaak anders te liggen, aldus Koeman. „De minister is welis waar populair gezegd de baas van Smallenbroek, maar ook een baas kan niet over een lijst van verifieerbaar disfunctio nerende bewijzen heenstap pen." Tijdens de opening van de A-50 tras de politie duidelijk aanwezig.. ARNHEM - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) was voor de tweede keer dinsdag het slachtoffer van politieacties. Dinsdag morgen bij de opening van de A50 werd de bus waarin de minister reed al tien mi nuten opgehouden. Ook daar kreeg de minister een petitie. Van de Rotterdamse politie kreeg ze er nog een proces-verbaal bij waar groot 'Waarschuwing' op stond. Terwijl minister Smit-Kroes met de politiemensen sprak ar riveerde de koningin. Van te voren was afgesproken dat haar geen strobreed in de weg gelegd zou worden maar de in gang was volledig geblokkeerd door de auto van de minister, politiemensen, journalisten en fotografen. Er werd ruimte vrijgemaakt en de koningin en haar gevolg reden door. De politiebonden ACP en NPB zijn niet bang dat de lan delijke actiedag van maandag 14 november in het water valt als gevolg van de wilde acties die ook deze week volop wor den gevoerd. De leden hebben weliswaar het advies gekregen hun kruit tot de veertiende droog te houden, maar nu ze dat niet doen, is er geen reden om aan te nemen dat de animo voor de actiedag afneemt, aldus woordvoerders van beide poli tiebonden dinsdag. Alle acties tegen het kabi netsbeleid vóór 14 november zijn 'wild', wat wil zeggen dat de bonden niet tot de acties hebben opgeroepen en ze dus ook niet ondersteunen. Het verzoek aan de kaderleden om in zo'n geval toch even contact met de bond op te nemen, wordt niet of nauwelijks inge willigd. Dat heeft tot nu toé echter" niet geleid tot juridisch onaan vaardbare acties die discipli naire maatregelen van de korpsleiding uitlokken, zoals het lamleggen van het verkeer. „Integendeel, de korpschefs on dersteunen de wilde acties juist", aldus een ACP-woord voerder. Kleinere korpsen heb ben de afgelopen weken op de actiedag vooruit gelopen omdat een minister in de buurt was, een te mooie gelegenheid om ongemerkt te laten passeren. Verschillende politiekorpsen en -districten (onder meer Friesland en Gelderland) heb ben al aangekondigd dat ze tussen 14 november en 12 de cember geen bekeuring geven voor lichte overtredingen, zoals fout parkeren en door rood licht rijden. Ook deze acties moeten de steun van de politie bonden ontberen. Volgens de jurisprudentie zijn 'uitsluitend acties toegestaan met een de monstratief karakter die niet tot gevolg hebben dat aan de normale gang van zaken bij de politie afbreuk wordt gedaan'. De bonden zijn zeer huiverig voor acties die met deze rech terlijke uitspraak in strijd zijn. (ADVERTENTIE) 'TIJDELIJK OP EEN GROOT GEDEELTE VAN DE KOLLEKTIE DEN HAAG (ANP) - De banken hebben zich ge schaard in de rij organisa ties die een plan op tafel hebben gelegd voor de op lossing van het kinderop- vangprobleem. De Nederlandse Middenstands- bank (NMB) heeft een brochure gereed over de financiering van kinderdagverblijven. „En dat is niet de enige bank die daarmee bezig is", zo weet woordvoerster L. Pot van de Werkgemeenschap Kindercen tra Nederland (WKN) in Utrecht te melden. De NMB ziet samenwerking van gemeenten met bedrijven (de zogenoemde Public Private Partnership) als basis. De over heid heeft een bedrag van 125 miljoen gulden, te spreiden over een periode van vijf jaar, beschikbaar. Dat bedrag zou in een garantiefonds moeten wor den gestort, waaruit kan wor den geput bij het opzetten van nieuwe opvangcentra. De NMB kan op basis van plannen daar voor vervolgens verder finan cieel bijdragen. Volgens E. van de Vorst van deze bank is op deze manier een gezonde en derhalve commercieel aantrek kelijke exploitatie te verkrij gen. De WKN, de overkoepelende organisatie voor peuterspeel zalen en kinderdagverblijven, staat niet onwelwillend tegen over dit plan en soortgelijke plannen waarin van zo'n fonds sprake is. Elk goed plan is be spreekbaar. Het probleem schuilt hem echter in de stort vloed aan plannen. De afgelo pen twee jaar lanceerden onder meer PvdA, Emancipatieraad, FNV, WD en de overheid zelf diverse plannen. „De minister moet op de kleintjes passen" was al eens te horen, want al met al is er nog steeds geen de finitieve regeling door de over heid op tafel gelegd. In georganiseerde vorm worden momenteel ongeveer 144.000 kinderen 'opgevangen'. Een onderzoek in opdracht van het ministerie van Sociale Za ken vorig jaar, leerde dat er di rect behoefte bestaat aan nog eens 230.000 plaatsen. De veel voud aan plannen heeft tot weinig geleid. „Als die 125 mil joen op is, wat dan? Wat wij steeds maar weer bij alles mis sen is een toekomstvisie van de overheid en coördinatie van alle ideeën", aldus de WKN. Bestaat er op zichzelf geen be zwaar tegen een plan als dat van de NMB, behoefte aan „een concurrentieslag tussen ban ken en andére grote bedrijven om de kinderopvang" is er nou ook weer niet. De bank in kwestie meent dat in nauw overleg met de ge meenten en 'hun' bedrijven in ieder afzonderlijk geval een 'gezond financieel plaatje' is te maken. Een plan dat niet ineen hoeft te storten wanneer over vijf jaar de 125 miljoen van de overheid op is. Uitgangspunt hierbij is de overweldigende belangstelling voor de opvang centra die steeds maar weer wordt gehoord. De WKN blijft sceptisch. „Die fondsgedachte is een tijd geleden ook al eens door een hoge ambtenaar geuit. Momen teel hebben we echter het idee dat dit in regeringskringen al weer op non-actief is gezet", al dus de woordvoerster. Eerst zien en dan geloven, is het motto van de werkgemeen schap. Ondertussen is de bank met zijn plan al de hort op ge weest bij diverse gemeenten en ondervond daar „positieve be langstelling". Het standpunt van de overheid en zijn plan nen wordt één dezer dagen ver wacht. J In Smallingerland schijnen ze sinds kort een echoput te heb ben. Het schijnt er in te zijn om boven die put te gaan hangen, en te roepen 'Wat ver gat-ie in het bordeel, die burgemeester Smallenbroek?' "nbroek, 'nbroek, 'nbroek, 'nbroek' krijg je dan als antwoord. De tijd vliegt, zeggen ze wel eens en wie bij De Tijd is, vliegt er dus uit. Sytze Faber, u weet wel die andere burgemeester, heeft dat gemerkt. Het weekblad De Tijd heeft hem aan de kant gezet als politiek columnist, omdat hij niet over de 'Zwolse affaire' wilde schrijven. I. Die weigering vinden ze bij dat blad 'mallotig'. Zouden ze bij De Tijd nu echt bij de tijd zijn, of is dat een illussie. Je krijgt het gevoel dat het opinieblad een columnist kost wat kost heeft willen dumpen. j De Tijd zal het nooit leren, denk ik dan in zulke gevallen. Het is daar kennelijk nog veel mistiger dan zo nu en dan op dè Nederlandse wegen. De Tijd syt ze vliegen. De Nederlandse stukjesschrijvers dienen in dit geval schou der aan schouder te staan en rare eisen van redacties naast zich neer te leggen. Ze moeten daden stellen. 17 Bij deze weiger ik de smeuïge details te vertellen van de lieder lijke uitspattingen die ik in mijn vrije tijd heb. Ik hul me in stilzwijgen. Aan mijn lijf geen polonaise, tenminste, niet in de krant. MERIJN DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) moet volgende week dinsdag in de Eerste Kamer antwoord geven op de vraag of hij in juni tegenover de Senaatsfracties van WD en CDA gedreigd heeft met aftreden en een kabinetscrisis. Deetman zou dat gedaan hebben om te voorkomen dat de Se naat zijn plan zou tegenhouden om studenten in het hoger on derwijs niet langer dan zes jaar te laten studeren. De Senaat ging uiteindelijk met een krappe meerderheid akkoord met Deetmans wetsvoorstel. De Eerste Kamer stemde gisteren in een verzoek van de sena toren Vis (D66) en De Gaay Fortman (PPR) om de minister daarover op het mafje te roepen. ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van benzine en dieselolie gaan donderdag omhoog. Superbenzine wordt een cent per liter duurder en gaat aan de zelftankpomp 160 cent kosten Euro loodvrij komt, met een stijging van eveneens een cent, op 154 cent per liter. Dieselolie wordt twee cent duurder en gaat 81,80 cent per liter kosten. Dat hebben de benzinehandelaren dinsdag in Rotterdam be kend gemaakt. De prijsverhogingen zijn het gevolg van de combinatie van de ontwikkelingen in de olieprijzen en de dol larnotering. DEN HAAG - Een aantal organisaties voor bijzonder onder wijs heeft bij staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) aan gedrongen op een 'evenwichtiger' voorlichting over aids op scholen voor voortgezet onderwijs. De klacht van PPCO (pro testantse schoolbesturen), OPCO (protestantse oudervereni gingen) en NKO (katholieke ouderverenigingen) vindt zijn aanleiding in de programma's van de Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT). UTRECHT (ANP) - De Utrechtse kinderrechter mr. A.C. Quik- Schuijt heeft dinsdag een spermadonor die een omgangsrege ling wil met het dochtertje van een lesbische vrouw die zichzelf met zijn zaad heeft geïnsemineerd, ontvankelijk verklaard. Dit betekent, dat hij 'behoort tot de kring van personen die zich tot de rechter kan wenden met een dergelijk verzoek'. De rechter zal nu later uitspraak doen over de gevraagde omgangsrege ling. ZIE ACHTERGROND LEEK (ANP) - Een 38-jarige onderwijzer aan de openbare ba sisschool De Nijenoert in Leek (Gr.) heeft toegegeven ontucht te hebben gepleegd met twintig scholieren van tien tot vijftien jaar. Het gaat om tien jongens die op De Nijenoert zitten of za ten en tien jongens van andere scholen voor basis- en voortge zet onderwijs in de gemeente Leek. De onderwijzer was al lan gere tijd op diverse scholen in de gemeente Leek werkzaam. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Leek dinsdag be kend gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Op verzoek van de PvdA zal Kamervoor zitter Dolman minister Nijpels (Milieubeheer) vragen een TNO-rapport over gevolgen van radio-actieve straling open baar te maken. CD A-Kamerlid Lansink steunde dit verzoek en vroeg aanvullend om een regeringsstandpunt over het rapport. De Kamerleden Lansink en Braams hadden om het rapport ge vraagd in een motie. TNO zou tot de slotsom zijn gekomen dat de schade door radio-actieve straling wel vijf maal zo ernstig is als tot dusver werd aangenomen. Een woordvoerder van het ministerie van VROM liet weten dat er nog geen sprake is van een TNO-rapport „Er is een con cept dat volgende maand wordt afgerond. Vooralsnog is er dus nog geen reactie van onze kant", aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD verzetten zich niet tegen de Navo-plannen tot modernise ring van een aantal kernwapensystemen. Het betreft de ver vanging van de Lance-raket door een verderdragende raket, die een reductie van de nucleaire artilleriegranaten mogelijk maakt. De vliegtuigbommen van de F16-gevechtsvliegtuigen worden, als de verdragsorganisatie haar zin krijgt, vervangen door ver derdragende raketten, terwijl ook de reikwijdte van de nu cleaire artillerie zal worden uitgebreid. rw~ DORDRECHT-Baby Renee is naar huis. Voor de laatste keer mocht de pers hem fotograferen maar nu wil de fa milie rUSt. FOTpANP

de Stem | 1988 | | pagina 3