even UITBLAZEN! Likud weet wel raad met Palestijnen Vader mag ook vechten om zijn kind Hoe je snel vóór de ondergang nog even je zakken kunt vullen NEDERLAJ> Files in de mist DE STEM COM De lange mars DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 DE STEM WIM KOCK OPSTAND MET HARDE HAND TE ONDERDRUKKEN VERZORGENDE OUDER HEEFT GEEN EXCLUSIEF RECHT OP OPVOEDING MET TOMAS' TEN STRIJDE TEGEN HET 'GROTE GRAAIEN' VAN DE MACHTHEBBERS pE STEM BINNENLA DEN HAAG (ANP) - De g< land neemt steeds ernstig geldt zowel voor het lawaai gen en industrie veroorzak van de buren. Maar ook de woningen brengen veel hint T5 VOOR niets in het ver keer ben ik zo be ducht als voor mist op de autosnelweg. Ik heb destijds als verslaggever met m'n neus bovenop de ellende van Prinsenbeek gestaan. Voor mist als die van maandagmorgen laat ik sindsdien elke afspraak lo pen, laat ik het vliegtuig ver trekken zonder mij, kom ik maar te laat op m'n werk of he lemaal niet. Eventueel ga ik met de trein of ik neem een ver lofdag op. Ziek melden kan ook, maar op de autosnelweg zien ze me niet. Ik heb makke lijk praten. Ik heb mijn baan niet in de randstad. Veel men sen kunnen moeilijk anders dan zich maar in de stroom voegen en hopen dat er niets gebeurt. Op de autosnelweg in het mis tig spitsuur voel je pas hoe machteloos je kunt zijn als üd van een gigantisch collectief dat blind en hersenloos is, zich niet bewust van risico's en ge vaar en dat slechts voort wil. Voort! Afstand houden, zei u? Helpt niet. Kan vaak niet eens. Autosnelwegen zijn regelmatig zo vol dat elk gaatje dat je val len laat om afstand te bewaren, direct wordt opgevuld door een van de andere rijbaan komende auto. Wil je dan afstand blijven houden dan komt het er op neer dat je je steeds verder te rug laat zakken zodat er ver derop achter je een toenemend gerem ontstaat en tenslotte een stilstaande file, een soort prop, die spoedig weer op gang komt maar intussen wel het risico in houdt dat er een paar op de achterhoede ervan knallen. Eén keer heb ik zelf in een kop-staart-botsing gezeten. Dat is al jaren geleden en het zal wel niet zo druk op de wegen zijn geweest als tegenwoordig. Het was overigens wel op een toen berucht stukje weg: bij het 'viaduct van Jutphaas' in de A 2, waar ze sindsdien Nieuwe- gein uit de grond hebben ge stampt. Het motregende en ik reed in een lange, inhalende co lonne op de linkerstrook. Har der dan zeventig, tachtig gingen we niet. Ik hield behoorlijk af stand want er was al een paar keer geremd. Er werd weer ge remd, nogal abrupt deze keer. Toen ik stilstond zat er nog bijna een autolengte ruimte tussen mijn auto en de auto voor mij. Een snelle blik in de spiegel leerde me dat de man achter mij ook veilig tot stil stand kwam. Toen hoorde ik hem aanko men, naar later bleek een Vol vo. Gekrijs van banden. Een doffe metalige knal en nóg een. In mijn spiegel zag ik de auto die achter de mijne had gestaan op me afspringen. Ik trok in een reflex m'n stuur naar links om niet frontaal op de auto voor me te worden gegooid. Tussen die auto en de vangrail kwam m'n neus klem te zitten. Ik vloekte zoals ik nog nooit had gevloekt. De politie was al 'ter plaatse' want het was daar niet de eerste kop-staart-bot sing van die dag. Er waren geen gewonden in de zes auto's die geraakt waren. Illllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli? De boosdoener, die gewoon te hard gereden had en te laat ge reageerd, hield niet op zijn ex cuses te maken. Niemand van zijn slachtoffers maakte zich erg dik om hem. Gelaten on derwierpen zij zich aan het ritu eel dat bij zulke situaties past. De politie hielp bij het wat ge compliceerde uitwisselen van verzekeringsgegevens. Na wat trek-, duw- en klopwerk van een bemanningslid van een ta kelwagen kon ik verder rijden. Er hadden twee auto's gestaan tussen de mijne en de aanstor mende Volvo en die hadden de ontketende energie al groten deels geabsorbeerd eer ik aan de beurt kwam. Zo was de schade beperkt gebleven tot wat gescheurd en gedeukt blik voor en achter. Ik heb toen ge leerd dat je in de file niets te vertellen hebt; dat je voor meer dan negentig procent afhanke lijk bent van wat er toevallig met de file gebeurt of niet ge beurt. Mist is niet dót soort toeval. Mist wordt door kranten, radio en televisie voorspeld. Je ziet de mist als je buitenkomt. Op de autoradio kun je horen hoe het er bijstaat op de weg die je hebt te gaan. Iedereen moet toch wel op de hoogte zijn van de geva ren van mist. Toch razen ze even later met z'n allen voort in de file. Ik was in Engeland toen zich in de buurt waar ik ver bleef, op de beruchte autosnel weg M6, een van de drukste van Europa, een soortgelijke ramp voordeed als die van Prinsenbeek. Met nóg meer do den zelfs. Het was ook daar de eerste verkeersramp van die soort. De volgende morgen was het wéér mistig op dat, van wege het veelvuldig voorkomen van mist, sowieso al jaren be rucht stuk M6. Een radiover slaggever had een directe ver binding met de poütie op de plek waar de ramp had plaats gehad. Met een stem, schor van verbijstering en ongeloof, meldde de politieman dat er weer met veel te hoge snelheid gereden werd. Alsof er 's- avonds tevoren geen tv-beelden te zien waren geweest die het hele land hadden doen huive ren. Te veel mensen blijven blijkbaar denken dat hen niets kan overkomen: 'Mij niet. Niet vandaag in elk geval. Vergeet dat maar. Er komen nog meer mistige dagen. En van die botsingen. Met doden en gewonden. Er is maar één manier om zekerheid te krijgen dat je er niet tussen komt te zitten: de spits op de autosnelweg vermijden als het mistig is. Want in je eentje, af stand bewarend, langzaam gaan rijden helpt niet. Integen deel! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons De Likud van premier Shamir heeft plannen op gesteld om de 'Intifadah', de bijna elf maanden du rende Palestijnse opstand in de bezette gebieden, de kop in te drukken, zodra een nieuwe regering Sha mir zal zijn gevormd. Met een reeks militaire straf fen, wettelijke en administra tieve maatregelen denkt de Likud de opstand onder con trole te kunnen krijgen, het geen het Israëlische leger on danks het 'ijzeren-vuist'-be- leid van minister van Defen sie Rabin, niet gelukt is. Sha mir heeft Rabin, die samen met minister Peres van Bui tenlandse Zaken de leiding van de Arbeiderspartij vormt steeds de hand boven het hoofd gehouden en diens be leid tegen de Palestijnen in de bezette gebieden volledig ge steund. Meteen na de verkie zingen heeft de demissionaire premier niet nader aange duide 'energieke' maatregelen in de strijd tegen de 'Intifa dah' in het vooruitzicht ge steld. De voormalige minister van Defensie Ariel Sharon, die in de demissionaire rege ring van Nationale Eenheid minister van Handel en Indu strie is, heeft steeds betoogd, dat met de Palestijnse 'op roerkraaiers' korte metten moet worden gemaakt. Sha ron heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat hij met zijn ruime militaire ervaring in de strijd tegen de Palestijnse ter reur bij uitstek geschikt is om Rabin dat karwei te klaren en dus in een te vormen Likud-regering opnieuw als minister van De fensie dient te worden be noemd. Ten einde zijn aan spraken op de door zijn Li- kud-rivaal Moshe Arens eveneens fel begeerde post kracht bij te zetten, heeft Sharon al 60 Likud-afdelin- gen gemobiliseerd om zijn kandidatuur te ondersteunen. Voor de Knesseth-verkie- zingen had Sharon zich er in een vraaggesprek met een Amerikaanse krant over be klaagd, dat hij in de verkie zingscampagne van de Likud op de achtergrond werd ge houden en zijn ideeën over een doeltreffende aanpak van de 'Intifadah' niet voor de Is raëlische kiezers via propa- ganda-uitzendingen op radio en televisie uit de doeken kon doen. Het uitgelekte strijdplan van de Likud tegen de 'Intifa dah' zou dan ook ten dele uit de koker van Sharon afkom stig zijn. Op korte termijn wil de Likud vooral de Palestijnse infrastructuur treffen door tal van organisaties te verbie den. Hoewel Shamir voortdu rend zegt, vast te houden aan Palestijnse autonomie in het kader van de Camp-David- akkoorden is de Likud van plan het Palestijnse vereni- gings- en vakbondsleven te ontwrichten door de kantoren te sluiten van allerlei organi saties, die volgens de Likud in het politieke centrum van de PLO in Oost-Jeruzalem zijn gevestigd. De in Oost-Jeruza- lem verschijnende Palestijnse kranten worden met een ver schijningsverbod bedreigd. De mogelijkheden worden on derzocht de bewegingsvrij heid van de Palestijnen in de bezette gebieden tot hun dis tricten te beperken. Financiële instellingen zul len onder striktere controle komen te staan. Overwogen wordt voor Palestijnse inwo ners van de bezette gebieden het recht af te schaffen om bij het Israëlische Hooggerechts hof in beroep te gaan. Bij voorbeeld tegen een uitwij zingsbevel of een bevel tot het opblazen van een huis van een Palestijns gezin. Voltrekking van het doodvonnis tegen Pa lestijnen die aanslagen met bijzonder ernstige gevolgen hebben uit gevoerd, staat ook op het Likud-programma. Op langere termijn is het de be doeling, een deel van de Pa lestijnse vluchtelingenkam pen te ontmantelen, zodat de opeengepakte bevolking over een groter gebied kan worden verspreid. In Israëlische legerkringen maakt men zich geen illusies, dat het Likud-plan meer ef fect zou sorteren dan het knuppel- en schietbeleid van Rabin, dat gepaard is gegaan met massale arrestaties, tien tallen uitwijzingen, het op blazen van zo'n 120 huizen, langdurige uitgaansverboden en andere collectieve straf maatregelen. De Palestijnen vrezen weliswaar onder een Likud-minister van Defensie een nog ruimer gebruik van Shamir militaire kracht tegen de 'In tifadah', maar zij zeggen tege lijkertijd, ondanks de grote aantallen doden en gewonden en de immense materiële schade, de strijd voor hun on afhankelijkheid niet te zullen opgeven. Legercommandanten heb ben er al maanden op gewe zen, dat alleen een politieke oplossing van het Palestijnse vraagstuk een eind aan de 'Intifadah' kan maken. Vol gens de bevelhebbers van de Israëlische strijdkrachten kunnen zij de Palestijnse op stand met militaire macht wel beteugelen, maar niet hele maal onderdrukken. Pales tijnse leiders in de bezette ge bieden hebben van meet af aan gesteld, dat aan de 'Inti- - FOTO AP fadah' pas een eind zal komen als Israël bereid is met de Pa lestijnen vredesonderhande lingen te voeren op basis van een twee-staten-oplossing. Een onafhankelijke Pales tijnse staat naast de Joodse staat. Het Israëlische leger is in tussen weer met groot scheepse preventieve acties in de bezette gebieden begonnen, ten einde verwachte betogin gen tijdens de zitting van de Palestijnse nationale raad, die eind van de week in Algiers bijeen zal komen, in de kiem te kunnen smoren. Op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook zijn tijdens hel afgelopen weekeinde weej enkele tientallen Palestijni door Israëlische militairi neergeschoten. Door Jan van de Ven EEN vader mag ook vech ten om zijn kind. De moe der kan hem niet afhouden van een poging omgang met zijn kind te herstellen. Conclusie, aldus de Utrechtse kinderrechter: wat de relatie tussen vader en kind ook is, hij mag voor de rechter zijn belan gen bepleiten. De afhou dende moeder komt bin nenkort voor nog een ver rassing: zij behoort een re latie tussen vader en kind te respecteren. De Utrechtse kinderrechter is ingeschakeld door een lesbi sche moeder, die via insemi natie een kind heeft gekregen. Voor en kort na de geboorte van het kind onderhouden de vrouw en de zaaddonor een uitstekende relatie. Hij mag het kind - naar de omstandig heden - mee opvoeden. Daar zijn bewijzen van. De moeder maakt plotseling een einde aan de relatie tussen vader en kind als hij niet bereid blijkt voor een tweede kind donor te zijn. De moeder schakelt de kin derrechter in als de vader geen genoegen neemt met de klimaatsverandering. De rechter moet als buffer fun geren tussen kind en zaaddo nor. Deze vertwijfelde opera tie gaat de vrouw leren, dat de Nederlandse wetgeving wel iswaar niet up to date is, maar dat er wel degelijk recht be staat. Dat de Nederlandse rechter zich in zijn uitspraken baseert op het Europese Ver- drag voor de Rechten van de Mens. Het mensenrechtenverdrag verleent elke betrokkene recht op een harmonieus ge zinsleven. Zowel vader, moe der, als kind mogen met een beroep op dat recht voor zich zelf opkomen. In onderhavig geval kan de donorvader dus met een beroep op een prak tijk, namelijk het mede op voeden van zijn kind, voor de rechter handhaving van die praktijk bepleiten. De zaak voor de Utrechtse kinderrechter voegt een nieuwe dimensie toe aan het moderne Nederlandse 'gezins leven'. Begin dit jaar bepaalde de Hoge Raad, dat ouders en kinderen het recht hebben van eikaars bestaan op de hoogte te zijn. Ongehuwde moeders moeten hun kinde ren op verzoek vertellen wie de vader is. Het 'gezinsleven' van die kinderen bestaat dan uit de wetenschap wie vader en moeder zijn. Wat de kinde ren ermee aanwillen bepalen ze zelf. Een vader mag zich van de Hoge Raad bekendmaken door zich bij de burgerlijke stand als zodanig te laten in schrijven. De moeder kan die stap niet zonder meer tegen houden. Zij moet al zwaarwe gende motieven hebben om de vader verre van het kind te houden. D.e Hoge Raad laat het aan de wetgever over be perkingen in de natuurlijke relatie aan te brengen. Het politieke kamp, politici van CDA en WD fungeren als coalitie en bepalen als meerderheid in belangrijke mate hoe wetgeving gedu rende deze regeerperiode er uit ziet, houdt zich wel met het onderwerp gezin en ge zinsleven bezig. Een oplossing voor afdoend wetgevend ver woorden van het begrip mo dern gezinsleven is echter nog niet gevonden. Vraag is of de politici het op korte termijn met elkaar eens zullen wor den. De christelijke levens overtuiging verbiedt bij het verwekken van kinderen kunstgrepen toe te passen. De problematiek wordt daardoor ingewikkelder dan zij al is. In de redenering gaat het CDA ervan uit, dat niet te tor nen val aan zijn uitgangs punt: het gezin is de hoek steen van de samenleving. En in het gezin behoren de belan gen van het kind voorop te staan. Bij het CDA bestaat geen twijfel over de rechten van het kind. Het mag alles over zijn afkomst weten. Ze ker ook als het kind met zaad van een anonieme donor is verwekt. Moeilijkheid in het christe lijke standpunt is het zwaar tepunt in de discussie. Alle gewicht leggen op de belan gen van het kind maakt van een of beide ouders gemakke lijk lichtgewichten. Uitslui tend kijken naar de belangen van het kind kan tot gevolg hebben, dat een vader niet meer is dan een naam. Op grond van de belangen van het kind (gemoedsrust, be staanszekerheid) zou het CDA de aanwezigheid van de vader niet nodig kunnen achten. Het Europese mensenrech tenverdrag biedt alle gezins leden (vader, moeder en kind) gelijke rechten. Ook de Hoge Raad hangt de stelling aan, dat geen der partijen onder geschikt is aan de twee ande ren. Een moeder beschikt niet over het vermogen haar zaad donor in de anonimiteit te dringen. De wereld van de moeder kan zich niet beper ken tot haar kind, omdat voor het krijgen van dat kind een man heeft meegespeeld. Twee lesbische vrouwen ontbreekt het aan vermogen vader en moeder te zijn. In de rechtspraktijk was het mogelijk een onbekende vader buiten de opvoeding te houden. Wanneer twee vrou wen na inseminatie van een van de twee de zorg voor een kind op zich hebben genomen, mag de zaaddonor zich niet na verloop van tijd aandienen om een in balans zijnde ge meenschap te verstoren. De belangen van de twee vrou wen en het kind wegen dan zwaarder dan het belang van de man, die door zijn gedrag vanaf de bevruchting geen 'recht van spreken' heeft. Hij mag wel erop aandringen, dat de vrouwen - daarom door het kind gevraagd - uiteindelijk zijn bestaan bekend maken. De Utrechtse rechter heeft een ander geval voorgelegd gekregen. De zaaddonor, die nu zijn belangen bepleit, zet zich vanaf de geboorte in voor het welzijn van het kind. Tus sen vader en kind groeide een emotionele band, die ruwweg werd verbroken omdat hij niet voor een tweede maal do nor wilde zijn. In feite chan teert de moeder haar kind en zijn vader in hun relatie om er zelf beter van te worden. Met weglating van de emo ties antwoord de rechter bin nenkort op de vraag of het recht op een harmonieus ge zinsleven met de actie van de moeder geweld wordt aange daan. Of de belangen van de vader en het kind niet lijden onder uitsluiting van het con tact tussen die twee. Of de moeder niet verplicht is op' gezette tijden - net als voor heen - vader en kind met elk aar te laten optrekken. De bekende en de onbe kende donor hebben een ding gemeen: beiden wensen conti nuïteit. De onbekende blijft het liefst zo lang mogelijk on bekend. Met de moeder maakte hij de (stilzwijgende) afspraak, dat zij het kind al leen zou opvoeden. Spreken man en vrouw af met elkaar voor de opvoeding te zullen zorgen en zij komen die af spraak na, dan behoren bei den ondanks het ontbreken van een liefdesrelatie in het belang van elkaar en het kind ook in moeilijke tijden uit res pect voor elkaar vol te hou den. Het recht op een 'harmo nieus' gezinsleven brengt ve le, aspirant, donoren ertoe hun medewerking verder te weigeren. Hun anonimiteit gaat verloren als de moeder op verzoek van haar kind zijn naam gaat noemen. Continuï teit in het zwijgen is voor de donor zo belangrijk, dat zijn zaadleverantie daarvan af hangt. Inbreuk op de conti nuïteit van de bekende Utrechtse donor - gedeeltelijk nakomen van de afspraak bracht hem ertoe niet voor een tweede keer zaad te wil len leveren. Continuïteit is dus heel be langrijk in een (gebrekkige) gezinsrelatie. En chantage (van de moeder) zal nooit een rechtsgrond worden. Het lijkt er dus op, dat de vrouw in de aan de Utrechtse kinderrech ter voorliggende zaak in het ongelijk zal worden gesteld Door Pieter-Jan Dekkers „De machthebbers in Ne derland vullen steeds openlijker hun zakken. In tussen is, onder andere als gevolg van de enorme geldverspilling door de overheid, de economie aan het wankelen". „De beurskracht van 1987 was nog maar een eerste waar schuwing. In de avond-sche mering van de na-oorlogse welvaartsgolf zal het grote graaien steeds brutaler wor den". Een pakkender verkoop praatje voor een boek valt nauwelijks te bedenken, zeker niet als de uitgever daar in één adem aan toe voegt dat de auteur ook het recept voor het overleven van de komende fi- nancële wereldcrisis (voor f 15) verstrekt. De uitgeverij heet Creos, de auteur Wim van der Kleijn en het onderwerp waarover hij z'n licht laat schijnen 'Overle ven na de crisis'. De ondertiteling 'Rijk wor den in een ontspoorde maat schappij' dekt de lading beter dan de pretentieuze titel 'Overleven na de crisis'. Maar goed, rijk worden in een ontspoorde maatschappij dus. De auteur constateert - niet geheel ten onrechte - dat vooral macht het motief van mensen is om rijk te willen worden. Het bezit van veel geld geeft rijken macht over de armen. De massa kan, stelt de auteur, per definitie niet mee delen in de 'buit'. Dan krijgt iedereen maar een beetje ex tra en blijft er voor de macht hebbers maar weinig over. Daarom, en niet vanwege een slechte economische si tuatie, gaan cao-onderhande lingen vaak over niet meer dan tienden van procenten. Immers, elke 0,1 procent waarmee de loonstijging kan worden beperkt is kassa voor de machthebbers. Met andere woorden: de massa wordt met cao's gemuilkorfd. Rijk wordt je niet door je aan te passen aan de traditio nele maatschappelijke nor men. Dat wil zeggen door een vaste baan, te sparen en een huis te kopen. Huisje- boompje-beestje brengt slechte de middenklasse als beloning. Als middenmotor kun je straks met AOW en pensioen en wat je aan bezit hebt ver gaard, van een tamelijk on verzorgde dag genieten. „Het is een aalmoes voor de gedis ciplineerde harde werkers, die het mogelijk maakt dat hun bazen echt rijk worden", constateert Van der Kleijn. Deze middenmotors kun nen zich overigens troosten met het idee dat ze ruim staan boven het proletariaat-nieu- we-stijl: de werklozen, bij standstrekkers, arbeidsonge schikten en andere 'misluk kingen'. Een tevreden mid denklasse, als buffer tussen het voetvolk en de machtheb bers. Waarom deze ideologische getinte inleiding in een boek dat voor het grootste deel tips verstrekt om rijker te worden. Dat blijft een raadsel, of het moet zijn de bij mensen inge bakken hebzucht: het voet volk kan zich immers altijd nog opwerken tot middenmo tor en die kan op z'n beurt in uitzonderlijke gevallen tot volle rijkdom komen. Via een korte beschrijving van de oorzaken waarom de financiële wereld richting af grond koerst dan toch de tips waarom de lezer het boek mo gelij k zal aanschaffen. Koop geen aandelen en be zit je die, doe ze dan zo snel mogelijk, van de hand. Want, voorspelt de auteur, die zullen snel in waarde dalen. Je kunt je beter overgeven aan het be tere gokwerk: de optiebeurs. Met een paar duizend gulden kun je daar in korte tijd tien duizenden guldens verdienen, als je het maar handig aan pakt. Ook het aankopen van edele metalen kan de weg naar rijkdom begaanbaar maken. Maar, bezweert hij de asprirant-koper, probeer dan vooral gouden tientjes op de kop te tikken. Sparen en beleggen moet je zo snel mogelijk uit je hoofd zetten. De grootste geldma kers zijn niet degenen die hun zuur verdiende centen naar de spaarbank of de verzeke raar brengen. Die banken en verzekeraars zijn de grote geldmakers. Als bewijs dient de vol gende berekening. Als je 10.000 gulden per jaar spaart duurt het 100 jaar voor je mil jonair bent. Slaag je erin die 10.000 gulden tegen 5 procent weg te zetten dan nog duurt het 36 jaar aleer je een cijfer met vijf nullen op je bank- boekje hebt. En dat is meer dan een half mensenleven werken. De auteur maakt vervol gens een zij stapje richting middenmotors en doet uit de doeken dat het kopen van een huis slechts als een troostprijs moet worden gekwalificeerd. Want, waarschuwt hij, anno 1988 worstelen nog steeds veel ex-huizenbezitters met de ca tastrofale gevolgen van het kopen van een huis in de dure jaren 76-81. En omdat de hui dige welvaart op drijfzand is gebouwd is je nu diep in de schuld steken om die 'troost prijs' te verwerven een grote gok. Waar je wel rijk mee kunt worden is een goed idee in een produkt of dienst omzetten. Je bent dan wel afhankelijk van degenen die je helpen dat idee te realiseren. Dat lukt zelden, omdat degenen die je bijstaan meer de eigen portemonnee in de gaten houden dan jouw bankboekje. Rijk worden met een eigen bedrijf is ook niet alles, con stateert hij. Je bent afhanke lijk van banken (die zijn al leen maar uit op je geld), ad viseurs (duur!), leveranciers (eerst geld zien), klanten (be talen ho maar) en collega's (hoe help ik m'n concurrent zo snel mogelijk om zeep). En, last but not least, van de fis cus. Daarover spuwt de schrij ver in de meest fraaie proza z'n gal. De fiscus is er volgens hem de oorzaak van dat ge zonde bedrijven over de kop gaan en dat startende onder nemers meestal struikelen. „De gemeenschappelijke noe mer die in de weg staat dat. gewone burgers tot enige rijkdom komen is voor bijna iedereen de fiscus", schrijft hij. Voor de gewone man dus, want de fiscus is volgens hem tevens de 'mafia voor de rij ken'. Hij haalt vervolgens de zaak-Lubbers van stal om te bewijzen dat de machtheb bers via trucs de fiscus voor hun eigen financiële karretje spannen. Als je enige kans wil maken op rijkdom moet je de fiscus dus aftroeven, advi seert hij. Hij noemt dan zaken als 'vluchten' (zonder vaste verblijfplaats kan de fiscus je niet kaalplukken), de wet on eigenlijk gebruiken (moge lijkheden legio) en zwart wer ken (tegenwoordige bij vrij wel iedere burger gewoon). Belastingontduiking is langzamerhand een maat schappelijk aanvaard ver schijnsel en waarom zou je, als niet-rijke, daar geen ge bruik van maken. Via gesjoe mel met BV'tjes kun je in pakweg drie, vier jaar belas tingvrij aardig wat verdienen. Van der Kleijn besluit z'n tips met (alweer) een ideolo; gisch getint praatje, waarbij hij tevens de weg naar een vreedzame revolutie aangeeft, TOMAS geheten. Dat staat voor „Tegen Onderdrukkende Machtsstrukturen'. TOMAS wil via het ont mantelen van de bestaande machtsblokken komen tot herverdeling van kapitaal en afschaffing van het centrale overheidsapparaat. Erg over tuigend klinkt dat niet, zeker gezien de tips om nog even snel aan het 'grote graaien deel te nemen. ■Overleven na de crisis' door Wim van der Kleijn. Uitg- Creos (Topspot BV). i Minister Smit-Kroes. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP D la di n ei E ni zc rr bi D T Lawi Dat blijkt uit onderzoek dat TI het ministerie van VROM. De r zoek zijn neergelegd in twee ra Nederland: 10 jaar later' en 'Ge rangorde van geluidbronnen na. hir da de mi vo ge] zij be vo oo: Jo oo bo ge gei va 9 Ra wé cel hit jar ta Ge vo la: bir de va ke tre jar sti, vo* dof do mc (m wc bij de; no; kir va sti va OVi De rappporten worden deze week aan het ministerie aange boden, aldus de samensteller ervan, drs. R.G. de Jong, dins dag. De Jong concludeert in zijn algemeenheid dat Nederland steeds lawaaieriger wordt. Hij spreekt van 'een deken van ge luid waarin we ons hebben ge rold'. De belangrijkste veroorza ker van geluidhinder zijn vol gens hem de woongeluiden. Hiervan zegt 83 procent van de Nederlandse bevolking last te ondervinden. Veertig procent heeft zelfs in ernstige mate hinder van woongeluiden. Vol gens De Jong wordt de geluid hinder door de buren vooral veroorzaakt door lopen ('Steeds meer mensen hebben harde vloerbedekking'), slaande deu ren, de waterleiding, audio-ap- paratuur en huisdieren. Daar naast wordt in de eigen woning ook veel geluidhinder veroor zaakt, die niet altijd te beïn vloeden is. Het gaat daarbij on der meer om lawaai van koel kast, wasmachine, waterlei ding, stofzuiger en boormachi ne- In de periode 1977-1987 is het percentage Nederlanders dat hinder ondervindt van ver keerslawaai toegenomen van 49 tot 60 procent. Het aantal mensen dat zegt 'ernstige' last te hebben van verkeerslawaai is in die periode licht gedaald: van 20 naar 19 procent. Dat komt volgens De Jong doordat de wet geluidhinder grensnor- men stelt, waardoor extreme situaties niet meer kunnen voorkomen. De luchtvaart veroorzaakt bij 40 procent van de bevolking DE LANGE MARS van Lech Walesa De wereldberoemde aanvoerder va bond Solidariteit, de hoop van miljoe dagen, is vastgelopen en verstrikt ge van de Poolse regering. !n augustus van dit jaar maakte 1 een landelijke staking. Hij kreeg een regering: de toezegging tot een ro economische crisis, waarbij de ver aanschuiven. De toezegging ging no ervoor te voelen enige vorm van erke 'en uitdokteren. Want, zo redeneerc nog steeds de meest inspirerende m< en willen we ooit fundamenteak dan kunnen we niet zonder Solidarte Opvallend in augustus was, dat L eenkomst' met de regering (voor he van zijn achterban. Integendeel, eer n?u+Sprak zich zeer krifisch uit en vc eikt en gewoon was ingepakt. '°en de rondetafelconferentie st rmH de Poo|se arbeiders nog me rio d de ronde tafel werd echter vor Crt 'se Premier Rakowski de sli tenans?' de Qeboorteplaats van Solid agen de regering, aankondigde, zo; i0n P°''tieke provocatie. De Pool; hJ„ Walesa, maar uitgerekend n beseft, dat ze hem in augstus c ar zijn achterban terugstuurde. mni»ernier Rak°wski, hij heeft enigi in® H?et z'in maatregelen ten aanzii k Er? culeerd' dat hij op een kracf vannen ®ansturen. Hij moet ook hebt n '|Zer; zoals de arbeiders van de Sia= TTl worden, zijn politieke graf gSi koski er namelijk niet in ansk nog meer het symbool van rr hii dk?wski heeft er uiteraard ook i nin ®6n harde confrontatie, het i Snr, de bond, de ondergang van Sc ken v9en' De eerste tekenen dat he dreinf1,!"1 er; Walesa heeft zijn achter overwin61 biil1'e erbii neer te 9°oie verwmnmg zijn voor de Poolse re ro, ^en wederom niet oplossen. I9sn ,fe t'Jdens de moeizame g minnen0 nil ziin verleden dat politi Willen 'n alleen maar slagen

de Stem | 1988 | | pagina 2