LSTOEL Nieuwe politiechef Axel Dienstverlening voor BH W-fanaat uit Hulst Wafels eten voor de reddingsbrigade GS TEGEN BUNGALOWS IN CULTUUR-HISTORISCH LANDSCHAP Vlakbij en toch ver weg ZAKENNIEU W S En PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENS ONS WERK velen denker Hulst Axel St.-Jansteen Kloosterzande 3kt werk voor lar. AVO- a. opleidingen, atb.v. teveel vrije ederland helpt ort schieten. Voor Eerste Zeeuwse kanosteiger staat in Hulst Gewonde bij aanrijding op kruising in Hulst ELLEN KLOOSTERZANDE - Ge deputeerde Staten (GS) heb ben een streep gezet door het uitbreidingsplan het fflü STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 Ig Geschiedenis Enthousiast Risico KVG - Het Katholiek Vrou wengilde houdt donderdag 17 november een cursusdag met als thema: Vrouw en weer baarheid. De dag duurt van 10.00 tot 12.0 uur en van 13.00 tot 16.00 uur in de kleine zaal van Den Dullaert. De studie dag staat onder leiding van Ruth Waterborg, die onder werpen als weerbaarheid te gen sociaal, politiek en per soonlijk onrecht aan de orde stelt. Voor deze dag hoeft men zich niet van tevoren op te ge ven. ADVENTSVIERNG - Door de Bond voor Ouderen wordt donderdag 8 december in cul tureel centrum Den Dullaert de adventsviering gehouden., Tevens wordt het eerste lus trum gevierd. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 10.30 uur ontvangst met kof fie, 10.50 uur welkomstwoord, 11.00 uur eucharistieviering, 12.00 uur koffiemaaltijd, 13.30 uur toneelvoorstelling, 14.45 uur pauze, 15.15 uur tweede gedeelte toneel of zang, 16.30 uur sluiting. POSTZEGELBEURS - De postzegelvereniging Het Land van Hulst houdt zondag 13 november in Den Dullaert een postzegelbeurs. De verza melaars kunnen de nieuwste uitgiften van Nederland en de overzeese gebiedsdelen afha len bij de nieuwtjesdienst. Om 10.00 uur doet voorzitter R. de Potter enkele medede lingen en attendeert er op dat de kavels voor de grote veilig vóór de jaarvergadering vol gend jaar ingeleverd kunnen worden bij Jo de Meyer op de decemberbij eenkomst. Op deze manier kunnen de leden hun overtollige zegels verko pen. Ook is er een gratis lote rij voor de leden een kwartjesloterij. De beurs be gint om 10.00 uur. DANSAVOND - Het dansa- musement St. Jan houdt za terdag 12 november een dans avond in den Dullaert. Voor de muziek zorgt het orkest Hollywood. Toegangskaarten zijn uitsluitend in voorver koop verkrijgbaar via 01146- 1792 en 01140-13268. BINGO - De katholieke bond van ouderen houdt vrijdag 11 november een bingomiddag. AAnvang 13.30 uur in het dienstencentrum De Lieve. KAARTING - Kaartclub Ons Genoegen hield de vierde clubkaarting van het seizoen. Uitslag bieden: 1. Ivonne de Deijn, 2. Jan van Hove, 3. Marco Herman. Jokeren: 1. Marian de Beer, 2. Lia de Waal, 3. Ankie Verhelst. Stand kampioenschap bieden: 1. Marco Herman 171 punten, 2. Giancarlo Ambrosini 169, 3. Peter Asselman 156. Jokeren: 1. Marian de Beer 71,2. Ankie Verhelst 67, 3. Riet Kempe 63 punten. CARNAVAL - Voorzitter Jo Verstraeten van de carna valsvereniging De Krieke- putters maakt vrijdag 11 no vember in zaal De Trouba dour prins carnaval 1988-189 bekend en de leden van de raad en elf. Daarna houdt de prins met zijn gevolg en de raad van elf een kroegentocht langs alle horecabedrijven in het dorp. KAARTING - In zaal Den Ouden Arend werd een kaar ting gehouden waaraan 42 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. P. Poppe, St.-Jan- steen; 2. A. van Driel, Terneu- zen; 3. E. Stevendael, Terhole. Jokeren: 1. mevrouw Jans- sens, St-Jansteen; 2. me vrouw Impens, 3. de heer Im- pens, beiden Terneuzen. JEUGDSOOS - In gemeen schapscentrum De Warande wordt vrijdag 11 november de tiende jeugdsoos gehouden voor kinderen tot zestien jaar. Er zijn weer verschillende spelen en er is een disco. De soos duurt van 19.00 tot 22.00 uur BRONZEN MEDAILLES - Twee solisten van Kloortje hebben een bronzen medaille gewonnen bij de twirlwed- strijden te Ridderkerk. Jes sica Goossens, die voor de eerste keer deelnam, be haalde in haar categorie solo- twirling-senioren-beginners een eerste plaats. Zij had ech ter te weinig punten voor een gouden meaille, maar wel ge noeg voor een bronzen plak. Annelies Maas kwam met een bronzen medaille naar huis in de categorie solo-twirling-se- nioren-intermediate, doordat zij op de tweede plaats ein digde. AAN de Zeeuwse bestuursacademie slaagden de volgende kandidaten uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor de herexamens: Basisopleiding Bestuursambtenaar: J. van Drongelen, Axel, J. Hage- man Hengstdijk. Bestuursambtenaar: M. Ringoot, Hulst Bevolkings boekhouding: A. Gelderland-Vos, Hoek. Sint Nicolaas actie in Axel AXEL - De intocht van Sinterklaas in Axel is aanstaande za terdag 12 november. De stoet van de goedheiligman vertrekt aan de Sportlaan om 14.00 uur. De komst van de Sint gaat ge paard met een winkeliersactie. Er is een officiële ontvangst op het stadhuis en een rondgang over de weekmarkt. Sinterklaas gaat met pietermannen ook op bezoek bij jeugd die feest viert in cultureel centrum De Halle. Daar treedt een clown op en de jeugdgroep van de showband Axelrando. De winkeliers van Axel hebben 10.000 gulden in de prij zen- pot van een actie gestopt. Woensdag 7 december worden uit de deelnemers tien winnaars getrokken die ieder honderd gulden winnen.Ook de jeugd wordt niet vergeten. Er is een kleurwed- strijd met mooie prijzen. De inzendingen worden ingedeeld in de catogorieën zes, zeven, acht en negen tot dertien jaar. niet voor niets! schermvrouwe IM de Koningin Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De inwoners van Hontenisse kun nen zaterdag 12 november op een smakelijke manier de plaatstelijke reddingsbrigade steunen. Namelijk door het verorberen van wafels. Na het succes van vorig jaar gaat de reddingsbrigade ook nu weer op pad om de lekkernijen aan de man te brengen. Er wordt genoeg beslag gemaakt om een kleine tweeduizend wafels te bakken. Leden van de reddingsbrigade beginnen zaterdag al om zeven uur om van zowat vijftig kilo bloem en andere ingrediënten een smakelijk beslag te maken. Rond half negen begint het bakken. Men hoopt dat het gezamenlijk energieverbruik van de wafel ijzers geen technische storingen zal veroorzaken. Vorig jaar im mers, sloegen de stoppen door. De leden beginnen rond half tien met de bezorging van de lek kernijen. Eerst komen de kleinere kernen aan de beurt en als laatste Kloosterzande. In totaal komen zowat vijftig leden in ac tie. Inwoners die zeker willen zijn van warme wafels kunnen ze overigens vanaf elf uur ook zelf komen ophalen in zaal Van Leu ven. Inmiddels wil het bestuur de leden nog even herinneren aan de brieves met suggesties voor de Sinterklaasavond. Op de volgende oefendag 26 november beslist de trekking wie voor wie een sur prise moet maken. De reddingsbrigade kan ook nog nieuwe leden gebruiken. Vooral ouderen vanaf vijftien jaar met enige zwemervaring. Die krijgen dan een opleiding voor de strandwacht. Die is momenteel mager bezet en de Reddingsbrigade wil na heel wat jaartjes vol gens zomer niet graag verstek gaan. de vormen van Pleegzorg helpt u te leze coupon. it (een postzegel is niet nodig). Van onze correspondente HULST - De kanosteiger aan de binnenvest in Hulst blijkt een primeur ui Zeeland. De Kanoclub Zeeuwsch-Vlaanderen bouwde de afgelopen twee weekenden deze aanleg steiger omdat de animo voor deze watersport in het land van Hulst stijgt De aanlegsteiger is op ue juiste hoogte aange bracht. Meestal worden de steigers veel hoger ge bouwd zodat ook andere watersporters er gebruik vau kunnen maken. De kano's moeten dan steeds onder de steiger door va ren. Nu bezit Hulst als eerste plaats in Zeeland een alleen voor deze boten Beschikte aanlegsteiger. De kanoclub is inmid dels gestart met een cur sus eskimoteren voor de 'tv8o in het zwembad van De Sterre' in Clinge. Es- kimoteren is het om de as oraaiervVan een kanoër. wel meegaan met het voorstel, omdat S. niet eerder met justi tie in aanraking was geweest. Hij eiste tenslotte voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden met daarvoor in de plaats honderd uur dienstver lening. Omdat het dienstverle ningscontract nog niet gereed was besloot de politierechter de uitspraak in deze zaak te bepa len op 13 december. Van onze correspondent HULST - De bromfietser C. de W. uit Heikant raakte gister morgen bij een verkeersonge val op de kruising Glasisweg- Zoutestraat te Hulst gewond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis in Sluiskil. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist A. de R. wel in eerste instantie voor de krui sing was gestopt maar de nade rende bromfietser, aan wie hij voorrang moest verlenen, over het hoofd zag. Streep door het Laantje Van onze verslaggever Laantje in Kloosterzande. Wat GS betreft moet het ge- biedje in zijn huidige staat blijven en mogen er geen luxe bungalows in gebouwd worden. Het dagelijks bestuur van de provincie komt daarmee tege moet aan de bezwaren die tegen de bouwplannen zijn ingediend. Volgens een woordvoerder van de provincie onderschrijven GS de argumenten van de indieners dat door de bouw van huizen de cultuur-historische en land schappelijke waarden van het gebiedje zullen worden aange tast. De preciese argumentatie voor hun besluit moeten GS nog op papier zet ten. Voor het Hontenisser gemeentebe stuur is de afwijzing van het bestem mingsplan een fikse streek door de re kening. Het was de bedoeling dat het plannetje ruimte zou bieden voor de bouw van dertien luxe bungalows. Met de opbrengst van de grondver- koop, zo werd gedacht, zou dan de rest van het natuurgebiedje kunnen wor den opgeknapt. De plannen riepen al vanaf het be gin fikse weerstand op bij de omwo nenden in de Cloosterstraat. Dat leidde ondermeer tot een groot scheepse handtekeningenactie, die zo wat vierhonderd handtekeningen op leverde. Ook de Nederlands Her vormde Gemeente, de Oudheidkun dige Kring en de Steltkluut sprongen op de barricades. De bezwaren wer den in eerste instantie door de Honte nisser gemeenteraad weggewuifd. Maar nu hebben de indieners bij de provincie alsnog hun gelijk gekregen. Tijdens een hoorzitting in Middel burg werd vorige maand de discussie nog eens dunnetjes over gedaan. Toen bleek dat de verschillende standpun ten onwrikbaar vast lagen. Volgens de gemeente zou er slechts sprake zijn van een 'minimale aantasting' van het gebiedje. Volgens de bezwaarden is er elders in Kloosterzande plaats genoeg om dergelijke bungalows neer te zet ten. Ze kondigden toen aan de zaak desnoods tot bij de kroon aan te vech ten. Nu ze 'gewonnen' hebben kan de gemeente echter op zijn beurt naar de kroon toestappen om de bungalow- bouw alsnog te realiseren. Of dat ook gebeuren gaat, was gisteren nog niet bekend. Op het gemeentehuis is de be slissing van GS officieel nog niet- gearriveerd. Van onze verslaggever Van onze correspondente MIDDELBURG - De 27-ja- rige Hulstenaar MS. stond dinsdag voor de politierech ter in Middelburg, waar hij beschuldigd werd van helen van een BMW op 21 mei en het bezit van een kogelge weer. AXEL - De minister van justitie heeft Erik Kint (35) benoemd als nieuwe groepcommandant van de rijkspolitie- groep Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. De groep opereert in de gemeenten Axel en Sas van Gent. De benoeming is per 1 november ingegaan. Kint volgt Van de Walle op, die een half jaar geleden naar Limburg vertrok. De auto was enige tijd tevoren in Antwerpen gestolen en S. kreeg de BMW in ruil voor een schuld die twee mannen bij hem zouden hebben voor de le vering van een hoeveelheid anabole steroïden. S. vermoedde wel dat er 'iets niet klopte' met de auto, reden waarom hij het chassisnummer wegvijlde en de kentekenpla ten verwisselde voor die van een sloopauto. Uit angst voor represailles weigerde S. de na men te noemen van de twee Belgen die hem de auto hadden geleverd. Op de vraag waarom hij dan toch zo'n groot risico had willen lopen, antwoordde de Hulstenaar, 'Ik wilde nu eenmaal een BMW hebben en had geen geld om er een te ko pen'. Hoewel de officier van justi tie het feit eigenlijk te ernstig vond om bestraft te kunnen worden met een dienstverle ning, wilde hij tenslotte toch 01640-53081 076-142116 01620-27371 01184-12313 Erik Kint kwam in 1972 op de politie school. Na het behalen van zijn diploma werd hij voor een jaar gestationeerd in Breskens. Vervolgens kwam hij bij de groep Axel. In 1980 werd hij rayoncom mandant van Koewacht. De afgelopen ja ren heeft hij herhaaldelijk waargenomen tijdens afwezigheid van de groepscomman dant. HET WAS een akelig goed idee van de oudheidkun dige kring (OHK) De Vier Ambachten de jaarlijkse busreis eens dichtbij huis te houden, namelijk in twee van de vier Ambach ten. OHK De Vier Am bachten heeft als werkge bied geheel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Globaal gezegd zijn dat twee van de vier vroegere Am bachten (een ambacht was een bestuurseenheid, een soort supergemeente) te we ten Hulster- en Axeler Am bacht. Niet te verwarren met huidige en voormalige water schappen van die naam. De twee andere van de vier wa ren Assenede en Bouchoute of Boekhoute. Overigens, even terzijde, van die voormalige Ambach ten is nog wel wat meer over dan alleen de naam. Op en kele plaatsen staan nog altijd grenspalen zoals rechts in de berm van de N 61 tussen Ra penburg-Tol en Stoppeldijk- veer en natuurlijk het 's Landshuis in de Hulsterse Steenstraat, waar het bestuur van Hulster Ambacht zetelde. Daar gaat het nu niet om, het gaat over die busreis naar Boekhoute en Assenede dus. Kijk, als stukjesschrijver over de streek, denk je van je zelf: ik weet het hier wel voor een groot deel. Hoe vaak reed je niet van Philippine over Isabellasluis naar het westen? Je kwam wel eens in Boek houte, dronk eens een pint er gens rond de kerk van Asse nede, maar je komt tot de be schamende ontdekking dat er je eigenlijk niets van weet.' Het idee van burgemeester Kessen, dat mag dan ook wel eens gezegd worden, om te verbroederen met Stekene is duidelijk zinvoller dan om dat te doen met Nagasaki (Mid delburg). Die vissersschuit midden in het dorp Boekhoute ligt daar een verhaal te vertellen over de visserijgeschiedenis van het dorp. Zo'n verhaal, een bewogen verhaal, moet je ho ren vertellen, liefst nog door de zeer enthousiasmerende ere-burgemeeste E. Stock man. Je kunt die boot ook in je eentje gaan bekijken, kij ken hoe de mensen er op leef den, werkten woondea Je kunt slenteren door het dorp langs het kasteel Ter- leyen en je moet zeker probe ren het museum te bezoeken. Een heimpje of huiskrekel. E. Kint: 'Ik ben uiteraard heel blij'. - foto de stem/corj.de boer Per 1 november vorig jaar werd hij officieel aangesteld als plaatsvervanger en nu, een jaar later, is hij de nieuwe groeps commandant. „Ik ben er uiteraard heel blij mee", zegt de nieuwe politiechef. Wanneer de officiële installatie zal plaatsvinden is nog niet bekend. In de zomer (mei tot septem ber) lukt dat wel, dan is het op zon- en feestdagen na de mid dag open en dagelijks voor groepen. Dat zijn deelnemers aan georganiseerde busexcur sies en daarvan komen er jaarlijks enkele honderden in Boekhoute. Het museum is dus meestal wel open. Daar buiten is het geopend op ver zoek voor groepen, maar mis schien ook wel voor een groep van minimale omvang: twee man. Infonneer eens bij de ereburger. Dan dat museumpje op de zolder van de Jongensschool. Je raakt er niet uitgekeken: de eerste pijp van de laatste visser, of omgekeerd dat kan ook wel. Kraaiepoten uit het smokkelverleden van het grensdorp, oude ambachten, foto's, devotionalia, een echte of vermeende spionne uit We reldoorlog Één, krantenknip sels, oude landkaarten, kin derspeelgoed, noem het maar op. Uren en uren kim je daar blijven rondneuzen. We zijn er zo enthousiast over, niet alleen omdat we OHK De Vier Ambachten eens publiekelijk willen prij zen voor die goede gedachte, ook omdat we u er een beetje naar toe willen praten. Het is vlakbij, voor een stuk is het ons eigen verleden, maar alles tezamen weten we er zo goed als geen fluit van. Echt eens doen en dan hebben we over Assenede nog nauwelijks iets gezegd. Dat doen we ook niet meer, we hebben u nu op het spoor gezet, want we werden op onze vingers getikt. We tipten de redactie over het ei van de grijze rood staart-papegaai te St.-Jan- steen. Vrij zeldzaam lieten we erbij zetten, ons baserend op wat verouderde literatuur. H. Goethals uit Westdorpe kon zo twee, drie adressen opnoe men waar hetzelfde was voor gevallen. Zelf heeft hij een mannetje dus hij rekent ner gens meer op. De familie Kor- tekaas uit Axel kweekt regel matig jongen van deze soort. Ze doet dat trouwens met di verse soorten, waaronder ver schillende Dwergpapegaaien. Een oorkonde van onder an dere de Nederlandse Bond De Bouchoute 8 als museumschip midden in het Vlaamse dorp. - foto's erikossewaarde van Vogelliefhebbers (NBW) kreeg ze vanwege de uitzon- derilijke prestatie om bruin- kopparkieten te fokken. Grijze roodstaarten kwe ken zij jaren, amazone-pape gaaien ook, kortom ze hebben het in de vingers. In vogel- houderskringen geldt immers als stelregel dat alleen vogels in optimale conditie en onder ideale omstandigheden in ge vangenschap tot broeden ko men. Weet u bijvoorbeeld dat er met huismussen, die alge mene, doodgewone huismus, nog nauwelijks gefokt is in gevangenschap? In ons land is er, menen we, een man die dat voor elkaar krijgt: een Hage naar als we het wel hebben. We lopen weer het risico ge corrigeerd te worden. A. Mi- chielsen uit Axel ving 30 okto ber een huiskrekel of heimpje in ziin woning. Deze soort is niet uezelfde als de veldkrekel die bij ons vermoedelijk niet meer voorkomt. In feite is dit een ingevoerd dier, waar schijnlijk afkomstig uit Noord-Afrika of het Midden- Oosten. Het is dus een warm- teminner en daarom leeft hij normaal binnenshuis, in kas sen of in ander warme milieus als composthopen en dergelij ke. Ze sjirpen, net als sprink hanen, maar dan vooral 's nachts. Daardoor vallen ze nogal op. Het boekje De Kre kels en Sprinkhanen van de Benelux zegt er onder meer over: Het opgeven van vind plaatsen in de Benelux heeft geen zin. Waarom niet, vra gen wij ons af? Omdat het geen inheems dier is of omdat het zo algemeen is? Dat laat ste betwijfelen we, want we hebben er bij ons weten maar eens een keer een melding van gekregen. Als deze opmerking niet juist is, tikt u ons maar op de vingers. Daarom lieten we ten uwen gerieve toch maar een foto maken. Denk erom; is vooral 's nachts actief, dat is de beste, eerste aanwijzing dat het om dit diertje gaat. En ziet u het: aan het achterzijde zijn twee zijdelings uitste kende 'sprieten'. Sprinkhanen hebben dat niet. De veldkre kel (zwart) wel en de veenmol (veel groter) ook. De lengte van dit beest is zo'n anderhalf tot twee centimeter.

de Stem | 1988 | | pagina 13