ders 9 Provincie blijft potten voor WOY 1799- 'EG inschakelen voor schone Westerschelde' 'VERLIES VAN ARBEIDSPLAATSEN EN GROTERE WERKDRUK' De Vries opent kunstexpositie Schelphoek 'Groei toerisme moeilijke klus7 Politie protesteert in dansschool Terneuzen Huisvuil kan nog tot '97 in Koegorspolder LDERBEEK Van Montfrans serieuze kandidaat voor Katwijk Voor een halve ton aan drank gestolen in Hulst van DORS I E LSTAD it nu al inschrijven een seizoen lang SPLEZIER de jeugd vanaf 14 in voor paren. VANG DER SUSSEN TEMBER A.S. in, 01150-12199 :e STOP BIJ ONZE SHOWROOMI WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 HULST - De zogenaamde 'flexibilisering van de arbeid', die ook in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer de kop opsteekt, moet met kracht worden ingedijkt. RESTAURAIVI OfhetNu uitdeIengteofw» dverteren ihept een band, weller.^ Bejaardenkoor Westdorpe viert feest Dorpsraad van Philippine bespreekt het woonwagenkamp BURGEMEESTER VAN VEERE WELLICHT WEG ,BARBÉ: MIJ BRANDT HET GELD NIET IN DE ZAK Breskens in VENTEVOGEL TEMPERT OPTIMISME: Winterbus naar Hulst Chauffeur uit Frankrijk verongelukt Want het complete, uiterst hier ziet kost bij Sanders En dan bezorgt Sanders uw ratis bij u thuis ook. rne lijn van dit interieur moet ocht u 't nou net even en probleem. Sanders geeft u onal touch'. en een 3-zitter, is uitgevoerd et een blauw streepje, eus in andere bekledingen, voor de liefhebbers is er een Is afgebeeld atie slechts afel heeft een lichtgrijs U kunt echter ook de kleuren art bestellen. 299.- ubel geeft een zeer ruime van ingebouwde verlichting, fzonderlijk te 11QQ voor maar 11 7 7f eetkamerstoelen met grijze j vormen een stijlvol geheel (299,-), die ook in tuimel- Tijdelijk kost 899.- rieur, dat Sanders uiteraard ert, kost nu slechts 3999- ar' aan dit aanbod verbonden: tijd. Om precies te zijn t/m dus van deze aantrekkelijke fiteren, wacht u dan niet te showrooms staan voor u open. -889144. Donderdag koopavond, tel. 04990-72065. elijk Alle Toyota modellen In voorraad! Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasion Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VANZEELAND Van onze verslagge' er MIDDELBURG - De Euro pese commissie moet er aan te pas komen om de 'gigan tische vervuiling' van de Westerschelde terug te dringen. Dat is de strekking van een door D66 inge diende motie, waarmee een grote meerderheid van de Zeeuwse staten gisteren in stemde. Alleen de gedepu teerden en de fracties van SGP en GPV/RPF stemden tegen. Volgens de motie moet de Europese commissie een be middelende rol spelen en 'zo mogelijk bindende richtlijnen opstellen'. Een overweging van D66 om de uitspraak te vragen was dat 'de nationale overhe den er kennelijk geen oplossing voor kunnen of willen aandra gen'. De fractie moest die zin snede echter schrappen om de motie aanvaard te krijgen. Voor GS was dat nog niet ge noeg. Namens het college bleek gedeputeerde G. de Vries- Hommes de kwestie een goed hart toe te dragen. „Geen diepe Schelde zonder een schone Schelde," sprak ze minister Smit-Kroes na. Hoewel D66- woordvoerder A. Dij kwel dat tegensprak, meende ze echter ook dat de EG geen bevoegdhe den heeft, en dat de twee lan den het samen eens moeten zien te worden over de Wester schelde. Een meerderheid zag daar kennelijk weinig brood in. Met een toezegging van de FNV tegen flexibel werken Van onze verslaggever Tot die slotsom komt de vanuit de Zeeuws-Vlaamse FNV-afdelingen geformeerde werkgroep 'Flexibilise ring' in een pas verschenen rapport. Over te nemen IN BELGIË klein gezellig ingericht dicht bij de Nederlandse grens Tel. 09-3291258461 voor 10.00 uur TTCpwi-uin KMCETltttf TantfiZaavnEtf HERENKONFEKTK TOM DE ZEEUW Uw tpmciemU—S tuiert uithuilt 'g Noordstr. Tan»10 V jen: De Stem, 076-236971 Onder 'flexibilisering', zeg maar versoepeling van arbeid, vallen verschijnselen als op roepkrachten, contractors, wis selende werktijden, soepele ploegenroosters, prestatieionen en combi-functies. Deze zaken, zo meent de werkgroep, onder mijnt het aantal vaste arbeids plaatsen en betekenen een toe nemende werkdruk voor per soneelsleden. De werkgroep komt tot die conclusies na een onderzoek bij tien bedrijven in Zeeuwsch- Vlaanderen, voornamelijk in de Kanaalzone. Bij die tien be drijven werkten in 1981 nog in totaal 6543 mensen. Nu is het aantal arbeidsplaatsen terug gelopen met 601 tot 5942. De in druk bestaat dat het aantal werknemers 'piekgevoeliger' wordt en dat meer en meer werk wordt uitbesteed, zeker onderhoudswerk. De FNV-werkgroep consta teert dat er sprake is van een 'bonte verzameling' van ploe- WESTDORPE - Het bejaar denkoor te Westdorpe viert vandaag het vijfjarig be staan. Het koor verzorgde gedurende de afgelopen ja ren elke week de muzikale omlijsting van de euchris- tievieringen in de Visitatie- kerk te Westdorpe. De repetities werden gehouden in 't Verlaet. Uit dankbaarheid voor de gastvrijheid tijdens de repetities zingt het bejaarden koor 's middags een aantal lie deren voor de bejaarden in de recreatiezaal van het centrum. Avonds is er een gezellige avond voor leden en genodig den. Het koor bestaat uit ne gentien leden, in leeftijd va- nërnd van 55 tot boven de tachtig jaar. Dirigent is Os wald Hemelsoet. PHILIPPINE - De dorps raad van Philippine is gepi keerd, omdat het gemeente bestuur van Sas van Gent zonder vooroverleg met de dorpsbevolking op de prop- is gekomen met een P'an om ook in Philippine nieuw woonwagen kamp in te richten, he dorpsraad vindt het erg ,f11mer dat zij als bewoners vertegenwoordiging door de =™®nte is gepasseerd. Mede wn.aie reden en om een beeld te ifm van koe de dorpsbevol- ng tegen het voornemen van et eoüege aankijkt is de wrpsraad een handtekenin genactie begonnen. n de dorpskrant van deze maand roept de raad de Philip- Lenaren °P hun mening ken- nm,r maken- Donderdag 10 P(.r,em^er worden de woonwa- senpenkelen besproken tijdens „"gemene jaarvergadering van de dorpsraad, dera dijeehkomst begint don- nerdag om 20.00 uur. genstelsels en dat op alle be drijven overwerk voorkomt Er is bovendien een toenemende druk op de weekends en avon den en een toename van deel tijdarbeid. Ook de toenne- mende automatisering leidt volgens de werkgroep tot een hogere werkdruk. Dit omdat werknemers steeds meer op verschillende plaatsen worden ingezet. Een andere constatering is dat winstuitkering en beloning onder invloed van beoordeling veld winnen. Volcontinu en an dere ploegenstelsels worden op grote schaal toegepast. Dit ge beurt, zo meent de werkgroep om puur economische redenen. „Met premies worden asrbei- ders afgekocht zodat ze de psy chologische en lichamelijke na delen accepteren". Als tegenstrategie oppert de werkgroep een 'eerherstel' voor de arbeids-tijd-verkorting (atv) plus herbezetting plus looneis. Dit om de werkloos heid te bestrijden, de uitzend bureaus de wind uit de zeilen te nemen en de werkdruk te verminderen. Voorts wordt waakzaamheid en verzet ge predikt tegen experimenten om ploegenstelsels flexibeler te maken en tegen versoepeling van wettelijke regelingen. Ook wordt opgeroepen winstuitke ring en beloning op basis van beoordeling principieel te wei geren. „Wij hebben de stellige in druk", meent werkgroepsecre taris L. Brusselaers, „dat steeds meer het werk centraal wordt gesteld en dat de mensen op een tweede plaats, of nog ver der, komen". De toename van flexibele arbeid laat zich vol gens Brusselaers gemakkelijk verklaren. „Zonder vaste baan is het voor bedrijven gemakke lijker mensen te lozen en het personeel te misbruiken". Over deze ontwikkelingen houdt de FNV op 17 november een dis cussie-avond in Den Dullaert te Hulst. Aanvang 19.30 uur. Kunstemaker J. de Vries (met baret en baard) legt samen met een leerling van de Schelphoek de laatste hand aan een schilderij. - foto peter nicolai Van onze verslaggever BRESKENS - Wethouder J. de Vries heeft een kun stexpositie in de roomska- tholieke basisschool De Schelphoek in Breskens geopend. De wethouder was even kun stenaar en maakte samen met echte kunstenaar Ronald Spiessens en enkele school kinderen een werkstuk. De expositie Is deze week van 13.30 uur tot 14.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in de hal en gemeenschapsruimte te bezichtigen. Er zijn wer ken te zien van Breskense kunstenaars en leerlingen van De Schelphoek. De kinderen van de Schel phoek hebben aan een pro ject meegewerkt van de Zeeuwse Museumstichting in het kader van Nederland Museumland. De kinderen van de Schelphoek hadden daarmee een prijs gewonnen en mochten een tijdje terug een bezoekje brengen aan drie musea in Zeeland. En kele kinderen kregen tijdens de opening nog een prijsje. De tentoonstelling in de Schelphoek aan de Dorps straat duurt tot en met vrij dag 11 november. VEERE - De burgemeester van Veere, mevrouw G. van Montfrans-Hartman maakt een zeer goede kans om burge meester te worden van Katwijk in Zuid-Holland. Van Montfrans, naast burge meester ook lid van het bestuur van het landelijke CDA, is één van de naar schatting dertig kandidaten voor de post in Katwijk. Van die kandidaten wordt ze, door goedingelichte kringen, als een van de meest serieuze gezien. Haar lande lijke positie en vertrouwdheid met de Haagse politiek tellen zwaar in haar voordeel. Het is wel zo dat de overstap van een kleine gemeente - Veere heeft 5000 inwoners - naar een veel grotere - Katwijk telt ongeveer 35.000 zielen - minder gebrui kelijk is. De vertrouwenscommissie van de gemeenteraad in Kat wijk moet overigens nog begin nen aan de gesprekken met de kandidaten voor de burge meesterspost. De procedure zal nog enkele maanden duren. G. van Montfrans. - foto willem mieras Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Zeeuws provin ciebestuur blijft potten voor een Wes terschelde Oeververbinding (WOV). Dat is nodig omdat het project de pro vincie wellicht meer gaat kosten dan de geraamde vier miljoen gulden per jaar. De nu lopende onderhandelingen met de twee kandidaat-bouwers zullen daarover uiterlijk in het voorjaar van 1989 uitsluit sel geven, zo maakte gedeputeerde R. Bar- bé gisteren duidelijk in de statenvergade ring. Het betekent dat er ook volgend jaar weer gewoon 2,1 miljoen gulden in de WOV-reserve wordt gestort. Een motie van de PvdA-fractie om voortaan te vol staan met 1,5 miljoen per jaar haalde het gisteren niet. Alleen D66 stemde mee met de PvdA. „Mij brandt het geld niet in de zak," zei gedeputeerde R. Barbé om aan te geven dat hij weliswaar armslag nodig heeft bij de onderhandelingen over het project, maar dat hij het geld niet over de balk zal smijten. Hij bekende wel dat de PvdA goed had gerekend. Ook als de provincie jaarlijks 'maar' anderhalf miljoen opzij legt, is er in 1995 genoeg gepot om ieder jaar vier miljoen bij te kunnen dragen. „Maar misschien gaat het meer kosten. Het is niet zwak, maar realistisch om te zeggen dat dat afhangt van de onderhan delingen," zo reageerde hij ook op een ver wijt van de WD-fractie. Die had het 'angsthazen-politiek' genoemd om nu te rug te krabbelen en de eerder zo ferm ge formuleerde financiële uitgangspunten van de provincie geweld aan te doen. Barbé: „We handhaven die. uitgangs punten wel, maar daarmee is het niet ze ker dat je die ook allemaal terugvindt in het eindresultaat." Als voorbeeld noemde hij de zes miljoen gulden die de provincie nu al heeft uitgegeven aan de voorberei ding van het project en die de staten graag 'terug willen zien'. „Dat zal een harde dob ber worden," voorspelde de gedeputeerde, die voor de onderhandelingen het vertrou wen vroeg en kreeg van de staten. Nog voor de financiële verplichtingen voor de WOV duidelijk worden, zullen de staten ook meehobbelen op 'het tweede spoor' in de voorbereiding van de brug/ tunnel: de milieu-effect-rapportage (MER) en de tracé-nota. Deze week ver schijnt de eerste versie van het milieu-ef fect-rapport, waarin GS zes mogelijke tracé's 'aanbieden' voor inspraak, zonder er zelf al een uitspraak over te doen. Ook het door vrijwel iedereen verfoeide tracé dwars door de Zak van Zuid-Beve land is opgevoerd. 'Eigenlijk alleen maar om aan te geven waarom het daar niet kan', suste Barbé. Hij beloofde dat de sta ten zowel het MER als de resultaten van de inspraak begin volgend jaar kunnen bespreken. Er komt volgend jaar drie ton meer be schikbaar voor de Zeeuwse wegen. Dat magere resultaat bereikten de staten na veel vijven en zessen, en vergeefse pogin gen van vooral de WD-fractie om nog meer in de wacht te slepen. 'Meer geld voor wegen' was een van de hete hang ijzers bij de behandeling van de provincie begroting door de staten, die echter te ver deeld waren om een vuist te maken tegen over GS. CDA en PvdA torpedeerden eensgezind een motie van de WD om 700.000 gulden extra uit te trekken. Een motie van het CDA haalde het vervolgens wel, maar daarvan bleef de strekking enigszins in de mist hangen: de vraag is of het extraatje van drie ton ieder jaar op de begroting komt, of alleen in 1989. En de vraag bleef of het misschien ook nog zes ton kan wor den door minder te reserveren voor onder houd van de Zeeland-brug. „Ik zie echt niet waar het CDA die drie ton vandaan haalt," stak gedeputeerde J. de Voogd ver twijfeld zijn armen in de lucht. De staten hielpen hem niet uit de droom. T27 gedeputeerde dat de provincie voortaan meer zal doen aan controle op de naleving van milieuwetten door een andere werkwijze op de milieu-afde ling, namen de staten wel ge noegen. De PvdA-fractie slikte een motie in om daarvoor meer geld uit te trekken. Wei aan vaardden de staten een motie van het CDA, die vraagt om een betere afstemming van de controles tussen verschillende instanties. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De groei van het toerisme in Zeeland is veel moelij ker te bereiken dan me nigeen denkt. Het zal niet meevallen om de afne mende belangstelling voor het toeristisch kam peren te compenseren door een groei van bunga low- en hotelvakanties. Gedeputeerde J. Vente- vogel, doorgaans een fel pleitbezorger van de toe ristische sector, liet die waarschuwing gisteren horen tijdens de begro tingsbehandeling door provinciale staten. Niet alleen neemt volgens hem het kamperen af, ook is er meer toeristi sche concurrentie van andere provincies. „We proberen de zaak nu wel om te buigen naar de hotel- en bungalow sector, maar de provincie heeft daarop maar wei nig invloed. En meer dan er nu gebeurt kunnen we niet doen, want dan krijg je weer versnippering. Dat moeten we ook niet hebben," aldus Ventevo- gel. De gedeputeerde klopte zichzelf wel op de borst over het tot nu toe gevoerde beleid: „Twin tig procent van de rijks subsidies voor toeristi sche speerpunten is de afgelopen jaren naar Zeeland gekomen. Dat is prima, maar de vraag is of je het kunt voortzet ten." TERNEUZEN - Maandagmorgen 14 november is dans school Bilderbeek in Terneuzen het actiecentrum van de protesterende politiemensen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het betreft zowel leden van het korps gemeentepolitie uit Ter- neuzen als de rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een actiecomité heeft de leden van de diverse politiebonden daar bijeengeroepen om samen met de acht burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen en alle fractievoorzitters uit de divese gemeenteraden van gedachten te wisselen over de penibele si tuatie bij de politie. „Ook de in dividuele burger is maandag morgen welkom", aldus woord voerder Bosman. Inmiddels is bekend gewor den dat ook staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken (werkgever van gemeentepoli tie) mevrouw De Graaff-Nauta aanwezig is. Op de bijeenkomst wordt onder meer gesproken door de bondsvoorzitters van ACPenNPB. In de uitnodigingsbrieven aan de burgemeesters zijn de voornaamste grieven van de politiemensen nogeens op een rijtje gezet: er moet een her waardering van de salarissen komen, de rechtspositie van alle politie-functionarissen moet worden rechtgetrokken en er moet gestopt worden met sterkte-kortingea „Dat laatste is ook in het belang van elke gemeente. Regelmatig zien wij collega's vertrekken, maar nieuwe komen er niet voor te rug. Hopelijk zien de burge meesters zich geroepen ook hun mening over deze situatie te uiten", aldus Bosman. Op de bijeenkomst in Ter- neuzen zijn suggesties van de aanwezige bondsleden om tot 14 december-de dag waarop de politiebegroting in de Tweede Kamer wordt behan deld - de argumenten kracht bij te zetten welkom. „Elke suggestie wordt doorgegeven aan het centrale actiecomité", zo zei Bosman. Hij sloot voor stellen om van 14 november tot 14 december niet meer op te treden bij lichte overtredingen (geen bekeuringen voor fout parkeren, door rood licht rij den, etc.) niet uit. Van onze verslaggever HULST - Ook dit jaar wordt in de winterperiode door de nv Streekvervoer Zuid-West-Nederland een bus (lijn 15) ingezet op het traject Hengstdijk-Vogel- waarde-Hulst. Van deze 'wintertij n' wordt vooral door scholieren gebruik gemaakt en dat is ook de reden waarom de bus niet rijdt in de kerst- en voorjaarsvakantie. De ritten worden gereden vanaf maandag 14 november 1988 tot en met vrijdag 24 fe bruari 1989, echter niet in de periode 26 december tot en net 6 januari en van 6 tot en met 10 februari. De bus vertrekt uit Hengst dijk om 8.28 uur en is om 8.51 uur aan het eindpunt in Hulst, 's Middags vertrekt de bus om 15.45 uur uit Hulst en bereikt om 16.10 uur Hengstdijk. HULST - Bij een inbraak in het magazijn van een loods van drankenhandel Wauters aan de Beneluxweg in Hulst is voor 50.000 gulden aan sterke drank gestolen. De schade aan de afrastering van het terrein, alsmede die aan de deuren van loods en magazijn is niet bekend. In to taal verdwenen 200 dozen drank, voor het merendeel de duurdere soortea De diefstal moet zijn ge pleegd rond half vijf gister morgen. Volgens een woord voerster van het bedrijf zijn de dieven kenners geweest. De duurste soorten werden meege nomen. De minst gebruikte dranken bleven onaangeroerd. Ook de partij die klaarstond om dinsdag naar verschillende horeca ondernemingen ver voerd te worden werd onge moeid gelaten. Om in het magazijn te ko men moesten de daders eerst de afrastering van het omliggend terrein kapotknippen. Dat zelfde werd ook gedaan in de toegangsdeur van de loods waar een gat werd gemaakt waarna men de deur via de binnenzijde kon openen, aldus de politie. Vervolgens werd met een koevoet de deur die naar het magazijn geforceerd. De dief stal zal volgens de woordvoer ster van het bedrijf geen stag natie tot gevolg hebben in dei bevoorrading van de horecabe drijven. TERNEUZEN - Het is nog onduidelijk wat er in de nabije toekomst gebeuren gaat met het afval uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Het college van B en W van Terneuzen acht een eigen vuilverbrandingsinstallatie voor de regio niet haalbaar. Van onze verslaggever BRESKENS/ LILLE - Bij een ongeval op de autoweg Lille-Parijs - net voorbij de Belgisch-Franse grens - is de 29-jarige A. Roest uit Breskens om het leven ge komen. Roest reed tijdens zeer dichte mist met de door hem bestuurde vrachtwa gen op een voorganger. De schade aan de vrachtwagen, eigendom van een IJzen- dijks transportbedrijf, was zeer groot. Het gemeentebestuur stelt dit in de memorie van antwoord op vragen over de begroting voor 1989. Het college is van mening dat het aanbod aan af val te gering zal zijn om de in vestering van een afvalver brandingsinstallatie rendabel te maken. Vanuit de gemeenteraad is bij het college aangedrongen om eens te laten onderzoeken of het mogelijk is het huishou delijk afval in Belgische ovens te laten verbranden. Dit in ver band met de lagere transport kosten. Het college antwoordt dat die optie momenteel onder zocht wordt door het inge nieursbureau DHV. De groep deskundigen bestudeert ook de mogelijkheid om Zeeuws afval te laten verbranden in de mo gelijk aan te leggen afvalver werkingsinstallatie bij Moer dijk. DHV onderzoekt verder de mogelijkheden om in Zee land een eigen afvalverwer kingscentrale in te richten. Het onderzoek van DHV is afgestemd op de zogenaamde houtskoolschetsen, waarin van rijkswege gebieden zijn aange geven die eventueel kunnen sa menwerken bij de verbranding van afvalstoffen. In deze schet sen wordt de geografische bar rière van de Westerschelde voor Zeeuwsch-Vlaanderen onderkend. Het college van B en W kan, met het oog op het nog lopende onderzoek, nog niet aangeven welke optie de voorkeur geniet. Wel meldt het dagelijks be stuur van Terneuzen dat het huishoudelijk afval van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten tot 1997 nog gestort worden op de intergemeentelijke belt in de Koegorspolder.

de Stem | 1988 | | pagina 11