'WINNER TAKE ALL'-PRINCIPE SLECHT VOOR DUKAKIS Doden bij treinongeluk Zin in een Caraïbische cruise? Ingreep op Maldiven bevestigt groeiend prestige India Christendemocraten: geen uitbreiding EG Computerkraker kreeg passeerwoord Martens van kabinetsmedewerker BUITENLAND AMSTERDAM! KM tofƒ6 rhoven- ,<o6rs daa|t,e DE STEM BUITENLAND DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 WASHINGTON George Bush, de repu blikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, gaat - althans volgens de jongste opiniepeilingen - vandaag gekozen worden tot de 41e pre sident van de Ver enigde Staten. Speel nu mee in de Lotto! Post van en naar Parijs vertraagd N I EUWSOVERZI CHT DE.STEM FINANf Staalproduktie Honderden doden bij aardbeving China EG fors hoger Communistenleider gepakt in Manila Sacharov in de VS aangekomen Filipijnen opnieuw door tyfoon getroffen Sovjet-Unie doet oproep aan Westen Brusselse politie staakt Betogingen op dag van de Revolutie Afgrendeling bezette gebieden voorspeld Australiër krijgt Westduitse prijs Unilever koopt bedrijf in bakkerijprodukten Elve Beheer Breda voortaan Electron Zwakke markt kampt met tegenwind <w„P, de Parallelmarkt ging Textlite on- '"'Unm'ddels ontkende verhalen over tnrt! J e Priemen maakten beleggers i kopschuw temeer daar het halfjaar- ha,,,? steeds maar weer op de lange T21 Bush kan niet verliezen Van onze correspondent Bush heeft, als het om het totale aantal stemmen gaat, een comfortabele voorsprong van rond de 10 procent. Gaat het evenwel om het college van kies mannen, dan is zijn voor sprong nog groter. Formeel zijn het niet de kie zers, maar de 538 kiesmannen van de 50 Amerikaanse staten die de president kiezen. Iedere staat heeft evenveel kiesman nen als ze afgevaardigden en senatoren in het Congres heeft. Na de verkiezingen komen de kiesmannen van iedere afzon derlijke staat bijeen en bren gen - overigens op basis van de uitspraken van de kiezers - hun stem op een van de kandi daten uit. De kandidaat die in een staat de meeste stemmen behaalt, krijgt vervolgens alle stemmen van de kiesmannen in George en Barbara Bush doen alvast alsof zij in het Witte Huis zitten. die staat. Dat wordt in de VS het 'winner-take-all'-effect ge noemd. Een presidentskandidaat heeft de stemmen van 270 kies mannen nodig om gekozen te worden. Zoals de zaken er nu voorstaan kan George Bush op 194 kiesmannen rekenen, ter wijl de kans dat hij nog 109 an dere kiesmannen aan zich kan binden, zeer groot is. Michael Dukakis kan reke nen op 24 kiesmannen. De kans dat hij aan dat getal nog 50 an dere kiesmannen kan toevoe gen is zeer aanzienlijk. De strijd spitst zich vandaag dan ook toe op de 161 kiesmannen in 10 voornamelijk noordelijke staten waar het niet duidelijk is wie de meeste stemmen zal behalen. Vooral de kiesmannen van Pennsylvania (25) en die van Californië (47) spelen daar bij een belangrijke rol. Keert Californië zich tegen Dukakis, dan is zijn kans om tot presi dent gekozen te worden nage noeg nihil Het veel bekritiseerde kies- mannensysteem heeft grote verschillen tot gevolg in het aantal stemmen dat op een pre sidentskandidaat wordt uitge bracht en het aantal kiesman nen dat hem formeel tot presi dent kiest. Zo behaalde Ronald Reagan in 1984 58.8 procent van de stemmen, tegen zijn rivaal Mondale 40.6 procent. Reagan kreeg daarentegen 525 kies mannen achter zich, tegen Mondale 13. In 1960 kregen zowel Ken nedy als Nixon beiden meer dan 49 procent van de stem men. Kennedy versloeg Nixon tenslotte met slechts iets meer dan 120.000 stemmen. Niette min kreeg hij 303 kiesmannen achter zich, tegen Nixon 219. In het afgelopen weekeinde gehouden onderzoeken toonden aan dat 14 procent van de kie zers die hun voorkeur uitspra ken voor George Bush, lieten weten nog altijd bereid te zijn van kandidaat te veranderen. Er is zelfs een klein percentage kiezers dat pas in het stem hokje zijn beslissing neemt. Michael Dukakis' lot lijkt van deze relatief kleine groep kie zers af te hangen. Maar het is vrijwel uitgesloten dat alle kie zers die zeggen bereid te zijn nog op het laatste ogenblik van mening te veranderen, dat in de praktijk ook zullen doea Van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische computerkraker die maandenlang de per soonlijke rubrieken van premier Wilfried Mar tens op nieuws heeft na- gevloostd;'heeft diens pas seerwoord en daarmee de toegang tót het-geheugen van zijn computer recht streeks van een kabi netsmedewerker gekre gen. Welke stappen tegen beiden worden onderno men, is nog niet bekend. Met die ontknoping lijkt een voorlopig eind gekomen aan de 'Bistel-kraak', die heel België wekenlang bezig hield. Luc Panckoucke, een 27-jarige hotelhouder in Gistel, meldde zichzelf bij de politie aan, nadat hij had gehoord dat als gevolg van zijn activiteiten verschil lende medewerkers van Martens hun baan dreigden te verliezen. Twee weken geleden kwam hij onder het pseudoniem 'W.M' (de ini tialen van de Belgische pre mier) in het nieuws met het opzienbarende verhaal dat hij via een simpele personal computer inzage had in de persoonlijke corresponden tie van Martens en stukken voor de ministerraad. Maar Panckoucke - getrouwd, va der van twee kinderen en wat het gebruik van compu ters betreft autodidact - heeft niet zelf de ingang naar de overheidscomputer gevonden: hij kreeg die van Bart Halevinjck (26), een partijgenoot en voormalig medewerker van Martens, die al twee jaar geleden een aantal toenmalige ministers en staatssecretarissen in het gebruik van de computer inwijdde. Hun passeerwoor- den waren na twee jaar nog steeds dezelfde. Martens, die bij Justitie twee weken geleden een 'klacht tegen onbekenden' indiende en zich bovendien burgerlijke partij stelde, loopt daardoor volgens ju risten het risiko dat zijn aanklacht zich tegen hem keert. Vast staat nu al dat zoniet de premier, dan toch zijn ministers zeer slordig waren in hun gebruik van hun computer. „Als zij zich aan de regels hadden ge houden, was er niets ge beurd," aldus een Antwerps jurist, die hun gedrag ver geleek met iemand die zijn auto met de deuren open en de sleutel in het contact op straat laat staan. Van onze verslaggever LUXEMBURG - De vraag of in de komende jaren nog meer landen dan de huidige twaalf lid van de Europese Gemeenschap kunnen wor den, verdeelt de christende mocratische partijen in de EG. Het congres van de EVP, de Europese partij for matie waarin de christen democratische partijen ver enigd zijn, slaagden er gis teren niet in het twistpunt te overwinnen. Tussen de tegenstanders van uitbreiding, waaronder het CDA, en de voorstanders, aan-! gevoerd door CDU/CSU bleek L vooralsnog geen vergelijk mo gelijk. Vandaag zal het congres het verlossende woord moeten spreken. De tegenstanders stellen zich op het standpunt dat de twaalf nu eerst de interne problemen waarmee de EG op weg naar 1992 - het jaar waarin de bin nengrenzen moeten vervallen - moeten oplossen. Zij voorzien dat daarna nog een periode van consolidatie nodig zal zijn. De voorstanders wijzen erop dat de EG door haar scheppers, zo als Robert Schumann, altijd is gezien als een unie van zoveel mogelijk Europese democrati sche staten. Zij vrezen dat de houding van de tegenstanders de gemeenschap in strijd met de bedoelingen tot een gesloten blok maakt. In het ontwerp-verkiezings- programma van de EVP, dat hier vandaag wordt vastge steld, staat dat nieuwe leden slechts tot de EG kunnen toe treden als ze dezelfde rechten en plichten aanvaarden als de huidige lidstaten. Bovendien zouden zij bij de aanvrage van het lidmaatschap moeten ver klaren dat zij zonder voor waarden de politieke doelstel lingen van de EG erkennen. Deze ontwerptekst kreeg in de programmacommissie geen meerderheid. Enkele leden meenden dat door deze tekst landen, als Turkije en Oosten- ^jtuele toetreding van Oostenrijk duitse jongeren dienden de Jongerenorganisatie van de EVP een eigen tekst in. Met een verwijzing naar de ideeën van Schumann willen de jongeren in het EVP-programma vast gelegd zien dat met de uitbrei ding van de gemeenschap tot twaalf leden, het proces van de Europese eenwording nog niet is voltooid. De Westduitse jon geren hechten aan deze tekst omdat die in hun visie de open heid van de EG onderstreept en daarbij geen barrières opwerpt voor bijvoorbeeld het toetreden van Oostenrijk. Binnen het CDA heeft men moeilijkhedëh 'mfet de even rijk vari het EG-lidmaatschap zouden worden uitgesloten. In het CDA, dat zich wel met deze tekst kan verenigen, ziet men het voorstel als een rem op snelle uitbreiding. Op initiatief van de West als neutraal land. Die neutrali teit zou Oostenrijk verhinderen de politieke doelstellingne van de EG te onderschrijven. Pro blemen heeft het CDA ook met eventuele toetreding van Tur kije. (ADVERTENTIE Lottotrekking zaterdagavond Ned. 3,19.45 uur U heeft nog 4 kansen om mee te spelen in de tropische Lotto-Najaarsactie met gratis extra prijzen: op 12, 19, 26 en 30 november. Misschien bent u wel de ge lukkige die liefst 10 dagen geheel verzorgd met z'n partner langs prachtige eilanden gaat varen, bi Of wint u een lang weekend voor 2 naar het Sauerland met de laatste vier cijfers goed van uw for muliernummer? Natuurlijk houdt u kans op de hoofdprijs in de Lotto en op de vele andere geldprijzen. Lever deze week het for mulier in bij uw club of winkelier. En kijk zaterdag 12 novem- ~T~Tf~\ ber naar de trekking via I \^J Nederland 3. De Lotto lijkt een spelletje, totdatje 'm wint. Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen EPERNAY (AFP) - Bij een ontsporing van een sneltrein tussen Luxemburg en Parijs zijn gisteren minstens tien doden en tien gewonden gevallen. Het ongeluk deed zich voor op een station in het oosten van Frankrijk, aldus de brandweer in Epernay. Reddingsploegen zijn ter plekke aanwezig. De sneltrein Luxemburg-Parijs reed bij het station van het dorp Ay in op een werktrein met arbeiders die reparatiewerkzaamheden verrichtten. Het is het derde treinongeluk in Frankrijk in vier maanden. Volgens ooggetuigen gebeurde de botsing in dichte mist In de sneltrein zaten circa 400 mensen. Een woordvoerder van de Franse natio nale spoorwegen, SCNF, zei dat negen van de 11 wagons bij de botsing van de rails zijn gelo pen. - FOTO AP PARIJS - Post van en naar Parijs zal de ko mende dagen niet of nauwelijks aankomen als gevolg van een sta king van postwagenrij ders in de regio rond de Franse hoofdstad. Uit protest tegen privati seringsplannen voor be paalde PTT-diensten en bovendien ontevreden over hun salaris, hebben de vrachtrijders een aan tal distributiecentra ge blokkeerd. De berg niet verwerkte post is daar inmiddels ge groeid tot vele miljoenen brieven en pakketten. Naar verluidt zouden sta kers en PTT-directie op het punt staan een ac- coord te sluiten, waarbij de privatiseringsplannen van de baan zijn. I PEKING (RTR) - Bij een aardbeving in het zuidwesten va] China zijn zondag minstens 600 doden gevallen. De aardbevi deed zich vlak bij de grens met Burma voor en had een kracj van 7,6 op de schaal van Richter. In de buurt van het epict trum van de aardschok, in de provincie Yunnan, werd 'aan zienlijke materiële schade aangericht'. Huizen stortten in$ verbindingen werden afgesneden. De autoriteiten in Yu vroegen direct om noodhulp zoals voedsel en medicijnen. 1 persbureau Xinhua meldde maandag dat in de districten LaJI cang en Menglian vrijwel alle gebouwen waren vernield. MANILA (UPU/DPA) - De Filipijnse politie heeft maandJ een van de hoogste leiders van de verboden communiste'1 partij (CPP) gearresteerd. Ignacio Cabigsan, secretaris-generaal en derde man van a CPP, werd aangehouden op een parkeerterrein bij het veld van Manila waar hij een vliegtuig naar de Verenigde Stal ten wilde nemen. De CPP en haar militaire arm, het NP» (Nieuwe Volksleger) dat naar schatting 25.000 man telt, zijn J jaren verwikkeld in een bloedige strijd met de regering in Ma l nila. De tweede man van de partij, Rafael Baylosies, werd verf leden jaar maart gearresteerd. De partijleider zelf, Tiamzon, wist toen aan arrestatie te ontkomen. NEW YORK (UPI/AFP) - De Sovjet-natuurkundige en Nobell prijswinnaar Andrej Sacharov is zondag in New York aangd komen. Hij zal twee weken in de Verenigde Staten blijven. Hetl is zijn eerste buitenlandse reis sinds dertig jaar. Sacharov (67), die vorige maand toestemming kreeg voor t, bezoek aan de VS, neemt volgende week deel aan een vergadel ring in Washington van de Internationale Stichting voor htl Voortbestaan en de Ontwikkeling van de Mensheid. Het Wittil Huis liet weten dat president Reagan waarschijnlijk op de ld november een ontmoeting zal hebben met Sacharov. De ml tuurkundige, zou volgens een Amerikaanse krant, waarschijn! lijk een medische behandeling ondergaan in een ziekenhuis Boston. Onderzocht zal worden of bij de Nobelprijswinnaai| een pacemaker kan worden ingebracht. MANILA (AFP/DPA) - De Filipijnen zijn opnieuw get roffel door een tyfoon. Nadat de tropische storm Ruby, twee wekesl geleden met rampzalige gevolgen over de Filipijnen raasde.I werd het land gisteren getroffen door de tyfoon, Skip. Tot nt I toe zijn door het noodweer tien doden gevallen. Ruby eiste twetl weken geleden zeker 150 levens en trok een spoor van verniej lingen door het land. MOSKOU (DPA) - Met een oproep aan het Westen af te zien van het moderniseren van kern- en conventionele wapens, heeft de Sovjetminister van defensie, generaal Dimitri Jasov, maandag de militaire parade ter ere van de 71ste verjaardag van de Oktoberrevolutie geopend. Op het Rode Plein in Moskou onderstreepte Jasov dat er in de internationale politiek nieuwe voorwaarden zijn ontstaan vooi ontspanning tussen Oost en West. Ter onderstreping van de verbetering van de wederzijdse verstandhouding waren Wes terse ambassadeurs, met inbegrip van de Amerikaanse zaak gelastigde John M. Joyce, voor het eerst sinds de Sovjetinvalia Afghanistan in 1979 op de parade aanwezig. BRUSSEL (ANP) - De politie van Brussel is gisteren plotseling in staking gegaan. De agenten van de Belgische hoofdstad wil len meer loon en uitbreiding van het politiecorps. Verder eisen ze dat de premie die ze krijgen voor zondagsdienst weer volle dig wordt uitbetaald. Andere eisen van de Brusselse agenten zijn: warmere dienst kleding voor de winter en het langer openstellen van de kanti ne. De staking bétekende dat er vrijwel geen politiepatrouilles in de straten vanBrussel waren. De agenten hielden zich ech ter wel beschikbaar. Ook beantwoordden ze noodoproepen. MOSKOU (RTR/AFP) -Estlandse nationalisten hebben maan dag op de dag van de jaarlijkse viering van de Russische Dag van de Revolutie in de hoofdstad van voormalige onafhanke lijke Oostzee-republiek gedemonstreerd. Er werden spandoe ken meegedragen waarop stond „communisme is het laatste stadium van het delirium". Ook in Litouwen en de hoofdstad van de zuidelijke republiek Armenië werd van de optochten gebruik gemaakt om nationalistische gevoelens te uiten. Ook in Jerevan, de hoofdstad van de zuidelijke republiek Armenië, werden nationalistische leuzen meegevoerd. JERUZALEM (AFP) - Vanaf vrijdag zullen de door Israël be zette gebiedsdelen voor onbepaalde tijd worden afgegrendeld Palestijnen kunnen dan de Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook niet meer in of uit en journalisten mogen de gebieden alleen bezoeken in het gezelschap van een vertegenwoordiger van het leger. Dit schrijft het onafhankelijke Israëlische dag blad Ma'ariv maandag.De maatregel gaat een dag voordat in Algiers de Palestijnse Nationale Raad, het Palestijnse parle-' ment in ballingschap bijeenkomt, in. BONN (DPA) - De Australiër Donald Metcalf (59) heeft maan dag de Robert-Koch-prijs gekregen. Dit is één van de hoogste wetenschappelijke onderscheidingen in de Bondsrepubliek, waaraan een geldbedrag verbonden is van 80.000 mark. Metcalf, die hoofd is van de afdeling kankeronderzoek aan het bekende Walter and Eliza Hall Institute in Victoria (Australië), krijgt de onderscheiding voor zijn hematologisch-immunolo- gisch onderzoek en dan vooral voor zijn opzienbarende ontdek king van hematologische groeifactoren.Deze in het lichaam aanwezige, hormoonachtige substanties stimuleren de vorming en activering van de witte bloedlichaampjes. Op basis van deze spectaculaire resultaten kunnen nieuwe medicijnen ontwik keld worden voor gebruik bij beenmergtransplantaties en voor de behandeling van kankergezwellen. Door Frits Kemperman DE INGREEP van India tij dens de coup op de Maldi ven is een teken van de groeiende invloed van India in de regio rond de Indische oceaan. De staatsgreep vo rige week op de eilanden groep ten zuiden van India is door het leger van India verijdeld. „Vroeger zou de VS op de Mal diven hebben ingegrepen maar nu wordt dat aan India ge vraagd" zegt K. Lieten, mede werker van het Centre for Asian studies in Amsterdam. Tot het ingrijpen van India is volgens Lieten na overleg door de SARC besloten. De SARC is een overlegstructuur waarvan India, Nepal, Pakistan, Bangla desh en de Maldiven lid zijn. In deze organisatie is India de grootste partner. Het ingrijpen op de Maldiven is door de wet tige regering van de eilanden groep gevraagd en dan is het volgens Lieten een logisch ge volg dat India daaraan, na overleg, gevolg geeft. In de SARC is India duide lijk de leider. Het land is alleen al vanwege zijn omvang en be volking (ruim 800 miljoen) de natuurlijke leider van de regio. De SARC komt tweemaal per jaar bijeen en houdt zich voor namelijk bezig met samenwer king tegen terrorisme. „Het terrorisme van de laatste vijf jaar van vooral de Tamiltijgers op Sri Lanka is een van de be langrijkste onderwerpen op dit overleg" zegt Lieten. Daarover is eerder dit jaar zelfs een ak koord gesloten. Lieten vervolgt dat er ook over economische onderwerpen wordt gesproken maar dat sa menwerking op dat terrein nog ver te zoeken is. Het beleid in Pakistan en Bangladesh is to taal verschillend van dat van India en Nepal. De verschillen in Godsdienst (en daarmee in cultuur) lijken een onover brugbare barrière. Ingrijpen van India bij bin nenlandse aangelegenheden in andere buurlanden acht Lieten zeker niet uitgesloten. „Als de wettige regering van een land, net zoals die van de Maldiven, hier om vraagt dan zal India dat zeker doen, het verschil met vroeger is dat het nu aan India gevraagd wordt, dat is een teken van stijgend presti ge". Het zal wel een verschil blijven in welk land om ingrij pen wordt gevraagd. De kans dat Nepal om steun vraagt is veel groter dan dat Pakistan of Bangladesh dit vragen. Sinds enkele maanden is er een Indische garantiemacht op Sri Lanks aanwezig. Deze is daar op verzoek van de Sri Lankaanse regering, om het kleine leger van Sri lanka te steunen tegen het terrorisme. In 1970 heeft India zich ook met de interne aangelegenheden van een buurland bemoeid. Toen steunde het de onafhan kelijkheidsbeweging van Bangladesh. Deze streed tegen de Pakistaanse regering. In 1971 werd Bangladesh pas on afhankelijk van Pakistan. Je kunt dan ook niet zeggen dat India de politieagent van de regio wordt maar de invloed groeit wel. Het land is per slot van rekening wat bevolking betreft nummer twee in de we reld, een slapende reus net als China. De relatie met buurman China is op dit moment koel. De grens is nog steeds een bron van conflict maar op dit mo ment is er een wordt er een be standslijn in acht genomen. Eten rol van politieagent in het conflict Afghanistan wil India absoluut niet spelen. In dia verwijt de Pakistaanse ei) Amerikaanse betrokkenheid bij het conflict. India meent namelijk dat Pakistan in het conflict de eerste stap heeft ge zet en dat de Russen alleen maar de wettig regering te hulp zijn gèschoten. „Van een oplevende interesse en be moeienis met de omringende landen kun je dan ook niet spreken" meent Lieten. Ook het zwakke leiderschap Rajiv Ghandi staat een over heersende rol van India in de weg. Zijn wispelturigheid en angst om beslissingen te nemen zijn grote tekortkomingen Maar ook de economische si tuatie van India is een rem of de ontwikkelingen. De econ°* mische problemen van India vergelijkt Lieten met die van Brazilië en Mexico. Wel een voordeel voor regionaal leider schap is de forse militaire macht. Met een staand lege' van een miljoen en de beschik' king over atoomwapens is I"' dia een niet te verwaarlozen factor in de Indische regio. He' optreden vorige week op de Maldiven lag dan ook geheel in de lijn der verwachtingen be* sluit Lieten. BRUSSEL (ANP) - De staal produktie in de twaalf EG-lan den is in de eerste negen maan den van 1988 met 8,5 procent toegenomen vergeleken met de overeenkomstige periode in 1987, zo blijkt uit officiële cij fers die maandag in Brussel zijn verstrekt. In september werd 11,8 miljoen ton ruwstaal geproduceerd, waarvan 483.000 ton in Neder land. Dat is 3,5 procent minder dan in augustus, maar 12,5 pro cent meer dan in september vo rig jaar. ROTTERDAM (ANP) - Unile ver is eigenaar geworden van Pennant Products in Rochester in de Amerikaanse staat New York. Pennant maakt speciale bakkerijprodukten zoals bak kerijmixen, vruchtenvullingen, glaceermiddelen en diepvries deeg. Het bedrijf, dat particulier be zit was, heeft vier produktie- vestigingen en 390 werkne mers. Het verkoopt zijn pro- dukten voornamelijk aan bak kerijafdelingen van kruide nierszaken, supermarkten en cateringbedrij ven. Unilever is vooral in Europa een belangrijk leverancier van de bakkerij-industrie. Met Pennant heeft het concern nu voor deze activiteiten een goede basis in de VS, aldus Unilever. Unilever heeft geen verdere details over de aankoop in Amerika verstrekt. Van onze verslaggever BREDA - Het elektrotechni sche bedrijf Elve Beheer BV uit Breda heeft de eigen naam ge wijzigd en heet met ingang van 7 november Electron Beheer BV. Ook de dochterbedrijven ETB Electron BV (Breda, Leeuwar den en Terneuzen), ETB Van der Veer BV. (Amsterdam), Vétolme Elëktra Installatie BV (Maassluis) ën'Vërölmè Elektra Fabricage BV (Maassluis) voe ren voortaan de naam Electron. De bedrijven zijn onder één naam gebracht om de onder linge verbondenheid beter zichtbaar te maken en om de kracht van de onderneming als geheel beter tot uitdrukking te laten komen. De naamsveran dering brengt organisatorisch vrijwel geen veranderingen met zich mee en heeft geen ne gatieve gevolgen voor de werk gelegenheid De werkmaatschappijen blijven wel verantwoordelijk voor eigen omzet en resultaat. De jaaromzet van de Electron- groep bedraagt ongeveer hon derd miljoen gulden. De groep telt zo'n 800 medewerkers. AMSTERDAM (ANP) - Het Beursplein had jjjaandag met tegenwind te kampen. Een a Kalvende dollar, een flauw geweest en Wtivend Wall Street alsmede een afwach tende houding in verband met de presi dentsverkiezingen in de VS hielden beleg- fs afzijdig. Hierdoor kon het aanbod siecbts tegen voortdurend lagere prijzen worden verwerkt. Veel hoofdfondsen slo ten dan ook op het laagste punt van de Zo moest Koninklijke Olie genoegen ne tton™' 66,1 achteruitgang van ƒ3 op fiSS' Alao 9in9 ƒ2,70 achteruit tot óhT en Unitever ƒ2,10 tot ƒ118,70. *ps daalde bijna ƒ1 tot ƒ31,80 evenals mwl0.U39, verzekeraars verloren ge jodeld ƒ1 en ook bij andere hoofdfond- jen waren verliezen van ƒ1 of nog wat w schering en inslag. De stemmingsin- apx daalde 1,2 punt tot 99,8. bekrullok'e markt Weven de verliezen Nnrft ot enke,e pechvogels. Zo zakte ",'et minder dan ƒ13 tot ƒ510 en die ha £s f9 teru9 naar ƒ276. Cindu Key syPLhet P'iPbekledingsbedrijf in Maas- °p moet ontslaan verloor ƒ1,50 vraaü de nphebeurs was maandag veel leninLl3^ W-opoties op de eoe-aande- verhanH ,ïraar.4400 indexopties werden Ab. BÜ de aandelenomzet was eennm'st driJkst verhandelde fonds met Weribï?] 3800 contracten. In totaal On a - contracten verhandeld, druk Fmanctële Termijnmarkt werd aamiil ïdeld in de furire op de eoe- ik J?"lndex- °e totale omzet in fti-futu- oeoroeg ruim 1300 contracten. Daar- na a,, inr, maandag precies twee weken tiet m iw, ic,ie van deze future tevens gezien ;?e "'"Contract verhandeld. Aan- ftOonn 'k contract een waarde van "id mpt ^eflenwoordigt werd in korte Wtaintou nieuwe beleggingsinstrument leen aan 'n waarde van 500 mil-

de Stem | 1988 | | pagina 4