UITBLAZEN Strafrecht komt op hellend vlak even Islamitische leerlingen moeten gelijk bij rechter zien te halen INTERN OV Passagieren in Bombay Onrust DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 DE STEM BEDENKEN VAN MISDRIJF ALS MISDRIJF AAN TE PAKKEN CONFLICT IN OOSTERHOUT OVER VERBOD OP DRAGEN HOOFDDOEKJE BIJ GYMLES Waar? Haags Hoogstandje Boerenpartij Op de hoogte Agenda DE STEM BINNENL/* Delegatie uit Smallingerland naar Van Dijk DE STEMCQJY T51 WIM KOCK VOOR me ligt een lichtelijk jaloers ma kend geschrift. Het is een gelegenheidsblad dat Extra MarineNieuws heet en helemaal is gewijd aan Fairwind 88, de snoep- en oefenreis naar Australië van drie van Hare Maje- steits fregatten, begeleid door het bevoorradingsschip Zuider kruis. Het blad staat vol foto's van passagierende schepelingen in Cairo, Bombay en Soera- baya. Er wordt geposeerd met mohammedaanse vrouwen en kinderen; onderhandeld over de prijs van souvenirs bij de pi ramiden van Gizeh; speelgoed uitgedeeld aan kinderen in Bombay; een krans gelegd bij Nederlandse marinegraven op een totaal overwoekerd, tro pisch kerkhof en ook op een zo te zien keurig onderhouden ere- veld bij Jakarta. Ik zie op de foto's dat Jan nen tegenwoordig in hun 'witje' mogen passagieren. Een witje is een wit T-shirt met donker blauwe zoompjes langs hals en mouwen. Op de foto's dragen ze het witje op de lange witte broek. In mijn tijd mocht het witje uitsluitend in combinatie met korte broek worden gedra gen. 'Kort wit' was voor passa gieren overdag. Na zonsonder gang was 'lang wit' verplicht. Lange broek met tropenhemd en braniekraag. Aan boord werd het witje gecombineerd met de korte kakibroek. Het tropenhemd met braniekraag bestaat evenwel nog steeds, maar wordt blijkbaar alleen nog bij plechtige gelegenheden gedragen. Zo zie ik een foto van een beëdiging waarop een Jan in lang wit staat te zweren. Onder het tropenhemd met braniekraag draagt hij het witje en mis ik de blauw-wit ge streepte borstlap. Door een oom die seiner was m de tijd dat Jo seph Luns dat ook moet zijn geweest, heb ik me ooit uit la ten leggen dat de borstlap het schamel overblijfsel was van een dwarsgestreepte trui die onder het baaien hemd werd gedragen. Er behoorden, geloof Uc, zeven streepjes uit te steken boven het laagste punt van de diepe V-hals van baaienhemd of tropenhemd. Een van de eer ste dingen die we in dienst te doen kregen was lappen en naaien. Daartoe behoorde het aanzetten van knoopjes aan de schouderbanden van onze singlets, zoals onderhemden ge noemd werden. Die knoopjes, agn iedere bgnd,gen,,moesten op precies dezelfde hoogte zit ten anders hing je borstlap, die je eraan vastknoopte, nogal op vallend scheef. Eigenlijk was het aankleden bij de marine een heel gedoe want ook de braniekraag moest in het baaienhemd worden ge knoopt. Meestal stopten we hem er los in, maar dan moest je onderweg regelmatig in een spiegelruit kijken of de kraag nog goed zat. Overigens wordt vandaag de dag het beeld van de marine niet meer zo sterk door de braniekraag bepaald. Alleen jongere schepelingen dragen hem nog. Vroeger droe gen 411e korporaals en man- g schappen dat matrozenpak, on- S geacht hun leeftijd. Op elk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllli^ schip had je wel enkele 'ouwe eersteklassers', veteranen van voor de oorlog, die jaren in 'de Oost' hadden gezeten en die nooit tot de korporaals- of kwartiermeestersrang hadden weten door te dringen. Mannen §j van tegen de vijftig, oud genoeg om je vader te kunnen zijn, met braniekragen om. Soms konden E ze er vanaf door militair werk- gj man te worden: half burger, E half militair, maar in elk geval E voortaan aan de wal geplaatst en met een 'gewoon' uniform- E jasje aan. Terwijl ik deze herin- E neringen ophaal krijg ik waar- S achtig het gevoel dat ik zelf van E voor de oorlog ben. n Toen we Indië en Nieuw S Guinea nog hadden was het E uitgesloten dat iemand het al E tot commandant van een schip kon hebben gebracht zonder één keer de evenaar te zijn ge- passeerd. Nu kan dat wel en de E commandant van de Jan van Brakel was dan ook een van de vele baaren die op de evenaar bij Neptunus moesten komen E om zijn doop te ontvangen. E Een 'baar' is, zo legt Van Dale E uit, een onbevaren matroos, ook wel iemand die voor het E eerst in Indië kwam, meer in E het algemeen een nieuweling en E ook een nog niet ontgroende student van de KMA. Aan de E wat rauwe plechtigheid van de E Neptunus-doop besteedt het E Fairwind-blad veel aandacht en E het blijkt nog net zo'n smeer- E boel te zijn als in 1951, toen ik E zelf voor het eerst de evenaar E passeerde en van Neptunus de E doopnaam Sus Puitaal ontving. Neptunus deelt altijd uitslui- tend visachtige namen uit. Met satanisch genoegen E smeren de trawanten van Nep- 5 tunus de dopeling in met een E onbeschrijflijk smerige, stin- E kende brij. Vervolgens wordt E hij door de van hun eigen brouwsel walgende trawanten E achterover in een geïmprovi- E seerd bad gedompeld. Pas als de stinkende dopeling ook nog, E op de knieën gezeten, een E glaasje zout water heeft opge- E dronken wacht hem de verlos- E sende brandspuit. Het is even de tanden op elkaar zetten, E en dat is een troostrijke ge dachte terwijl je haren met een harde borstel worden inge smeerd met smurrie, volgens door kok en kabelgast bedacht recept. Ja en dan nog wat: de reis naar Australië is natuurlijk niet alléén maar een lolletje, zoals de eskader-commandant in het blad opmerkt. Er wordt flink geoefend en naar De Schelde in Vlissingen hoopt worden er ook nog fregatten verkocht. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. j 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8,30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan van de Ven Het bedenken van een misdrijf zou strafbaar moeten zijn. Aldus advi seert en commissie onder voorzitterschap van Van Veen, een strafrechtge- leerde. Aanleiding van het voorstel: het ontvoeren en doden van Gerrit-Jan Heijn. Als dit advies se rieus wordt genomen, be weegt het denken over strafbare zaken zich op een hellend vlak. Tot dusver is het beramen van een misdrijf buiten straf baarstelling gebleven. Het staat iedereen vrij zijn fanta sie de vrije loop te laten. In gedachten mag iedereen een ander van het leven beroven of een bank overvallen. Pra ten over dat soort zaken mag ook. (Beter gek gesproken dan gek gedaan, luidt een veel ge bruikt gezegde). Alleen uit voeren van een overval of een ontvoering is strafbaar. Ook de weg naar een mis drijf kan strafbare momenten opleveren. Hinderlijk volgen van een toekomstig slachtof fer mag als aanranding wor den vervolgd. Kopen en koes teren van schiettuig zonder vergunning valt onder verbo den wapenbezit. Meenemen van (vluchtauto's buiten me deweten van de eigenaar wordt als diefstal afgedaan. Volgens minister Korthals Altes zijn de strafbare mo menten op de weg naar een zwaar misdrijf niet voldoen de. Hij zou graag denken en praten (het plannen) ook als misdrijf willen aanpakken. En de commissie onder voor zitterschap van Van Veen blijkt het nu met hem eens te zijn. Van Veen en de zijnen willen op het beramen van een zwaar misdrijf een maxi- mum straf stellen, die twee derde van de straf op een overval of een ontvoering be draagt. De minister heeft in een emotionele opwelling bedacht, dat beramen van een misdrijf strafbaar zou moeten zijn. Persoonlijke betrokkenheid bij de zaak Gerrit-Jan Heijn - de twee waren goede kennis sen - lag daaraan ten grond slag. Een minister is niets menselijks vreemd, maar van een objectieve commissie Van Veen mag een andere instel ling worden verwacht. Komt die commissie tot een zelfde oordeel als opdrachtgever Korthals Altes, dan is het ge vaar groot dat een emotioneel element het strafrecht bin nensluipt. Beramers van zware mis drijven plegen over het alge meen niet met hun plannen te koop te lopen. De man, die Heijn ontvoerde en doodde, was en is een alledaags type. Niemand kon bevroeden, dat hij een zwaar misdrijf voor bereidde en had uitgevoerd. In de meeste gevallen blijken misdadigers gewone mensen. Zij zijn vriendelijk voor kin deren, lief voor dieren, helpen' een bejaarde de straat over steken. Voorkomen van mis drijven a la geval Heijn bete kent concreet, dat elke Neder lander scherp in het oog moet worden gehouden. Vanzelfsprekend weet de politie soms van een te plegen zwaar misdrijf. Toevallig heeft de Amsterdamse politie vorige week nog een groep bankovervallers ingerekend. Korthals Altes FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Al maanden werd de groep in het oog gehouden. Nadat zij hun voornemen hadden uitge voerd, en volgens de huidige wetgeving strafbaar waren, kon de politie ingrijpen. Een te prijzen staaltje speurwerk. Voor een bankoverval als in Amsterdam is het verande ren van de strafwet, zoals Korthals Altes en de commis sie Van Veen voor ogen staan, niet bedoeld. Zelfs als de mi nister het voorval aangrijpt om te kunnen zeggen 'zie je wel', dan hoeft niemand hem te geloven. De politie grijpt geen bende zware j ongens als zij weet, dat er een bankoverval in voorbe reiding is. Wat zou dan de aanklacht moeten zijn? Ver boden wapenbezit, diefstal van een auto, mogelijk het be ramen van een overval? Als de politie daarvoor in het ge weer komt en de bende staat voor de rechter, dan zal een lichte straf het gevolg zijn. De rechter kan immers niet an ders dan voor een poging tot overval veroordelen? Hij mag er niet van uitgaan, dat de bende een grote buit heeft be machtigd. In zo'n geval wacht de politie liever tot een zwaar vergrijp een zwaardere straf oplevert. Hoe langer een bende achter slot en grendel verdwijnt, hoe prettiger de politie zich voelt. Het risico, dat een in het oog gehouden, met naam en toenaam bekende bende na het plegen van een misdrijf geheel uit het oog verdwijnt, moet te verwaarlozen worden geacht. De politie weet met wie zij te maken heeft, waar de leden van de bende wonen of kunnen onderduiken. Mis lukt de arrestatie na de over val, dan is het oppakken na dien er niet moeilijker door geworden. Nee, de minister beoogt met zijn plan het beramen van een ontvoering in de kiem te smo ren. Hij wil iemand, die niet met een crimineel verleden is belast, van straat kunnen op pakken. Zo'n beramer hangt zijn voornemen niet aan de grote klok. Hij vertelt mis schien aan een enkeling wat hij van plan is, maar via het verklikkerscircuit van de grote criminaliteit kan hij niet worden gevangen. Waar uit wil de minister dan zijn informatie peuren? Hij gokt op informatie uit de samenleving. Iemand ziet zijn buurman met een auto van duistere herkomst, met een pakje waar best een re volver zou kunnen inzitten. Iemand hoort van een plan om een ontvoering op touw te zetten. Een geintje, een opge kropt gemoed, een op een re volver lijkend verjaardagsca deautje zijn dan voldoende om naar de politie te lopen. Vindt de politie in het erg ste geval een gestolen auto, een revolver, een plattegrond van de binnenstad dan moet zij dus aannemen dat er een overval wordt beraamd. Ze ker als er in de buurt geruch ten gaan over sinistere bedoe lingen van de bezitter ervan. Krijgt een gearresteerde gele genheid om zijn onschuld te bepleiten? Geloof het niet. Uit bij de wet verboden omkering van de bewijslast (je bent in het bezit van ongeoorloofd materiaal, dus zul je een over- val beramen), krijgt een gear resteerde geen kans. Hij I wordt mogelijk veroordeeld voor iets, dat hij zelfs niet van plan was. Het gevaar van een op emo-1 tionele gronden aangebrachte verandering in de strafwet bestaat uit het ontketenen van een heksenjacht. In oude auto's rondrijdende minder-1 heden, een sjofele figuur ach ter een keurig gekleed per-1 soon, een uitpuilende broek zak zijn stuk voor stuk aan leiding om iemand argwa nend te bekijken en aan te ge-1 ven. Een emotioneel pleidooi om I het beramen van misdrijven ook strafbaar te stellen, leidt gemakkelijk tot paniek in de samenleving. Pitbulls achter de voordeur, burgerwachten I op straat en na het ontsteken van de straatverlichting zeker niet meer naar buiten. Als Korthals Altes zijn idee wat beter had doordacht, zou hij hebben ingezien dat hij op die I manier voorstander is van de bange samenleving. Wil de minister van Justitie I werkelijk een oplossing voor zijn probleem, dan moet hjj met geld over de brug komen. Geld voor - telkens weer I wordt hem dat gezegd - meer politie, beter toegeruste poli tie, beter betaalde politie. Een I gemotiveerde agent met ple zier in zijn werk (daarvan ge tuigt de Amsterdamse bank overval ondanks alles ook) doet zelfs een angstige minis ter van Justitie versteld staan. Door Ad Burger NIET DE minister van Onderwijs, maar de rechter zal moeten uitmaken of katho lieke scholen islamitische meisjes-leerlin gen van school kunnen wegsturen omdat ze om religieuze redenen weigeren te vol doen aan bepaalde kledingvoorschriften. De vraag of scholen daartoe gerechtigd zijn, werd afgelopen week actueel op de Ooster- houtse lbo-scholengemeenschap De Brug. Die stuurde namelijk twee Marokkaanse meisjes van school af omdat ze om godsdienstige rede nen weigerden tijdens de gymles hun hoofd doekje af te doen. Dat in dit geval de rechter tot een oordeel moet komen, heeft te maken met de signatuur van de betrokken school. De Brug is namelijk een rooms-katholieke school, en mag om die reden, zoals alle bijzondere scholen, een eigen toelatingsbeleid voeren. Ze mag aspirant-leer lingen leerlingen weigeren, omdat ze niet vol doen aan de door haar gestelde toelatingseisen of zich niet naar de regels van de school willen schikken. Een voorbeeld: een bijzondere school mag van een leerling eisen dat hij of zij gods dienstonderwijs volgt. Dat dat niet altijd ge beurt, is een andere zaak. De vraag is nu of een school ook eisen kan stellen aan scholieren die al zijn toegelaten. De minister van Onderwijs heeft op dit punt over bijzondere scholen geen zeggenschap. Hij zou kunnen laten blijken dat hij het met de handelswijze van de directie van de Ooster- houtse scholengemeenschap niet eens, maar hij kan niets dwingend voorschrijven. Anders is het bij openbaar onderwijs. Open bare scholen moeten, zo is wettelijk omschre ven, namelijk „ieders godsdienst of ieders le vensovertuiging" eerbiedigen. En dus is het op een openbare school bijna onmogelijk om leer lingen bij voorbeeld kledingvoorschriften op te leggen dieJin strijd zijn met hun levensbe schouwing. Dat werd in 1989~rrog -duidelijk in Alphen aan den Rijn. Het openbaar onderwijs aldaar besloot het islamitische vrouwelijke leerlingen te verbieden op school hoofddoekjes te dragen om zo „de islamtische meisjes niet verder geï soleerd te doen raken in de klas". Het leidde tot protesten van de plaatselijke islamitische ge meenschap en tot vragen van het toenmalige PvdA-Kamerlid Van Ooijen. De minister van Onderwijs hoefde verder niet in te grijpen, omdat het gemeentebestuur, tevens schoolbestuur voor openbaar onderwijs, de bekritiseerde maatregel al had terugge draaid. Dat gebeurde met grote instemming van minister Deetman, die in antwoord op de Kamervragen schreef dat het „verbieden aan leerlingen een hoofddoekje te dragen, niet past in onze huidige samenleving". Zo'n direct ingrijpen van de overheid is in dit geval dus niet te verwachten. Maar tegen standers van de Oosterhoutse maatregel kun nen nog altijd terecht bij de rechter. Die kan namelijk onderzoeken in hoeverre de handel en wandel van de Oosterhoutse school in strijd is met bijvoorbeeld het algemeen geldende be ginsel dat in ons land geen onderscheid aan de hand van levensovertuiging gemaakt kan wor den. En daarvoor hoeven de belanghebbenden niet eens zelf naar de rechter te stappen. Een aantal ouders'van islamitische leerlingen van een leao-school in Helmond heeft namelijk al -de rechtbank in Den Bosch ingeschakeld om een uitspraak uit te lokken in een soortgelijk conflict. Ook daar ging het om twee, twaalfja rige, Marokkaanse meisjes; zij werden door hun ouders van de gemengde gym- en zwemles weggehouden, omdat zij het sporttenue te bloot vonden. Het gevolg: ook deze twee meisjes werden van school verwijderd. De uitspraak van de Bossche rechtbankpre sident, die op 16 november, wordt verwacht, zal ook in de Oosterhoutse affaire voor een deel duidelijkheid scheppen. Natuurlijk, de Ooster houtse zaak zal op onderdelen afwijken van de Helmondse, maar het principe is hetzelfde. Ook de koepel van katholieke besturenorga nisaties kijkt met enige spanning naar dat vonnis uit. De koepel wordt de laatste tijd steeds vaker bestookt met vragen over soort gelijke problemen, maar houdt zich in haar antwoorden steeds op de vlakte. Aan de hand van de gerechtelijke uitspraken wil de koepel een aantal richtlijnen formuleren, die door de scholen overigens vooral als suggesties moeten worden gezien. „Want wij kunnen niets dwin gend voorschrijven, de scholen blijven auto noom", aldus een woordvoerder. De Tweede Kamer houdt zich eveneens voorlopig op een afstandje. Het PvdA-Kamer lid John Lilipaly, belast met minderhedenbe leid in het onderwijs, wil eveneens, WSt.de uit- spiaak van de rechter afwachten voordat hij hierover bijvoorbeeld vragen stelt. „Dat heeft te mdfrerim^t de gewoonten iride Kamer, er worden geen vragen gesteld over zaken die on der de rechter zijn", aldus de PvdA'er. Hij zal de zaak echter wel aan de orde stellen wanneer de Kamer eind dit jaar met staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) overlegt over het minderhedenbeleid in het onderwijs. En daarbij zullen dan niet zozeer de juridi sche, maar vooral de onderwijskundige gevol gen van affaires als in Oosterhout centraal staan. Want mocht de Bossche rechtbankpresi dent de Helmondse scholengemeenschap - en daarmee indirect de Oosterhoutse - juridisch gelijk geven, de vraag blijft dan of ze ook uit onderwijskundig oogpunt gelijk hebben. Immers, het aantal klachten over het grote aantal 'drop-outs' bij etnische minderheden in het voortgezet onderwijs is al groot genoeg. Daarbij hoeven scholen niet nog eens een handje te helpen. „WHERE was George?". Die vraag heeft aan het begin van de campagne voor de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen een tijdje centraal ge staan. De vraag werd geop perd door aanhangers van de Democratische kandidaat Dukakis. Zij wilden op die manier duidelijk maken dat Dukakis' Republikeinse te genstander George Bush in de jaren dat hij onder Reagan vice-president was, op de be langrijke momenten steeds schitterde door afwezigheid. Een soortgelijke gewetens vraag wordt ook gesteld in het laatste nummer van het partij-orgaan van de Pacifis tisch Socialistische Partij (PSP), 'Bevrijding'. „Waar was Saar", lijkt de vaste co lumnist Rutger van Santen zich hardop af te vragen. En Saar staat in dit geval voor Saar Boerlage, ooit een be kende Nederlander vanwege haar strijd tegen de komst van de Olympische Spelen naar Amsterdam en sinds bijna een jaar voorzitster van de PSP. Boerlage werd destijds vol gens Van Santen vanuit de blauwe lucht gebombardeerd tot kopvrouw van de PSP. Niet erg kies, vonden veel partijgenoten. Zij zetten ech ter hun bezwaren overboord, gezien het grotere belang voor de PSP in actiekampioen Boerlage die de PSP naar buiten toe weer smoel zou ge ven en nieuw - niet in de laat ste plaats - publicitair leven in de brouwerij zou brengen. Niets van dat alles, conclu deert de 'Bevrijding-colum nist na een jaar Boerlage-be wind. Onder Boerlages lei eindredactie Ad Burger ding is het aantal wisselingen in het partijbestuur alleen maar toegenomen en ook pu blicitair loopt het nogal los, vindt Van Santen. „Geen vi sionaire toekomstplannen, actiemodellen en prikkelende interventies in actuele kwes ties", concludeert Van Santen, overigens een van de PSP'ers die een jaar geleden bij de be stuursverkiezingen tegen Boerlage stemden. Kortom: de kritiek is niet mals. Maar als het met Saar net zo afloopt als met George, valt de schade voor de PSP- voorzitster nog reuze mee. „MET Ruud Gullit win je eer der de verkiezingen dan met collega Hans Kombrink". (Elske ter Veld, PvdA-ka- merlid, in Elseviers) IS de Nederlandse politiek eerdaags weer een boeren partij rijk? Herleven de hel dere beschouwingen van boer Koekoek? Krijgt rechts Ne derland een nieuwe keuzemo- gelijkheid in de vorm van de Partij voor Ondernemers, Werknemers en Zelstandigen (POWZ)? Johannes Platte uit Doornswijk op de Veluwe moet het antwoord weten op deze vragen. Platte is net thuis van een inspanning op zijn landerijen, laat zijn vrouw telefonisch weten. Ze gaat 'm ev'n roep'n. Platte is een van de initiatiefnemers van de oprichting van POWZ. „De tijd is rijp voor een nieuwe boerenpartij. Net zo als in 1966 toen Koekoek be gon. De boeren zijn het kind van de rekening. Het is ook tijd dat de boeren weer eens rechts kunnen kiezen, want de WD laat ons ook in de steek. De VVD is ook niet meer vriendelijk voor de boer", zegt Platte, voorheen een aanhanger van Hendrik Koekoek. Boer Platte ziet zichzelf nog niet in de groene bankjes van de Tweede Kamer. Hij is zelf ook enigszins sceptisch over het toekomstig resultaat. Willemsen, de andere initia tiefnemer, is wat zelfverze- De Korte: .op de hoogte. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP kerder; hij denkt dat de POWZ zeker zes zetels haalt bij de volgende verkiezingen •in mei 1990, of zoveel eerder. Platte laat er geen misver stand over bestaan dat de POWZ - „Ik ben niet zo ge lukkig met de naam, mis schien wordt het toch weer Boerenpartij" - erg rechts is. Een van de programpunten is ook dat lastige, ontspoorde jongeren opgesloten moeten worden in een werkkamp. Binnenkort gaan de POW- Z'ers hun verkiezingspro gram samenstellen. Daarbij scoren criminaliteit en sala riëring van de politie hoog. En natuurlijk het landbouw beleid. Aan inkrimping van de veestapel vanwege de ver zuring van het milieu valt bij de POWZ niet te denken. Hoe de verzuring dan wel de we reld uitmoet, weet Platte nog niet. Daar moet'n ze het nog over hebb'n. „NEE", zei minister De Korte afgelopen vrijdag in zijn hoe danigheid als vice-premier, „over de zaak Faber-Smal- lenbroek is niet gesproken en minister Van Dijk heeft ook nog geen besluit genomen. Dat is op zijn vroegst begin volgende week te verwach ten". Faber en Smallenborek raakten na een avondje stap pen in Zwolle in een handge meen met wat jongelui. Vol gens de jongens omdat de burgemeesters de door de jongens gewezen route naar een seksclub wat lang von- .den, volgens de burgemees ters omdat ze op zoek waren naar de dienstauto van Smal- Ter Veld: .Gullit. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP lenbroek en waren lastig ge vallen door de knapen. Het conflict liep uit de hand toen Smallenbroek aangifte deed bij de politie. Van Dijk achtte vervolgens de tijd rijp voor een onderzoek door de rijks recherche. De Korte sprak zijn profe tische woorden na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad, die hij had mogen voorzitten omdat premier Lubbers nog met een jet-lag (hij was net terug van een dienstreis naar Indonesij te bed lag. De plaatsvervangend mi nister-president hield zijn persconferentie om half vier in de middag. Niet veel later ontving minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken en bur gemeestersbaas) de beide burgemeesters op zijn depar tement om het eindoordeel over de Zwolse-affaire uit te spreken. „Miezerig en futiel, maar U mag blijven zitten". F11, Pe Korte maar denken dat hij als plaatsvervanger ook echt van alles op de hoogte wordt gehouden. VOLKSHUISVESTING, ver- keer en waterstaat en de elec- triciteiswet zijn de drie on derwerpen waaraan de 1 Tweede Kamer deze week de meeste aandacht besteedt. J Staatssecretaris Heerma I (Volkshuisvesting) overlegt met de Kamer over zijn be groting, minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) doet hetzelfde. Aan de orde zullen ongetwijfeld komen de 400 miljoen vanaf 1990 voor de verbetering van wegen en spoor, de tolheffing in Duits land en de flitstrein. Ten slotte mogen de ministers De Korte (Economische Zaken) en Nijpels (Milieu) de Kamer I bij de behandeling van de j elektriciteitswet komen uit leggen hoe het nu precies zit I met de kernenergie: wordt een besluit hierover nu wel of niet deze kabinetsperiode ge nomen? De Korte zegt van wel, Nijpels heeft grote twij fels. De Senaat buigt zich van daag over het verzoek van de leden Vis (D66) en De Gaay Fortman (PPR) om minister Deetman (Onderwijs) op het matje te mogen roepen over diens plan om studenten in het hoger onderwijs niet lan ger dan zes jaar te laten stu deren. Een vrij unieke ge beurtenis: het zou het vierde interpellatie-debat na de oor log worden. Als de Senaat ak koord gaat met het voorstel, wordt Deetman volgende week onder meer gevraagd of hij binnenskamers inderdaad met aftreden heeft gedreigd op het moment dat het erop leek dat 'zijn' CDA zijn voor stel niet zou steunen. Van onze Haagse redactie PEN HAAG - De Wet op de Basisvorming, waarin het voortgezet onderwijs op nieuw wordt vormgegeven, is in strijd met de Grond wet. Die wet tast namelijk de vrijheid van onderwijs aan. De regering perst met de wet het voortgezet onderwijs na melijk in zo'n strak keurslijf, dat scholen niet langer zelf kunnen beslissen over 'inrich ting en inhoud' van het onder wijs. Daardoor is de wet in strijd met artikel 23 van de Grondwet, waarin het recht op vrijheid van onderwijs is vast gelegd. Uitkt DEN HAAG (ANP)- Minis ter Van Dijk van binnen landse zaken is bereid met de gemeenteraad van Smal lingerland over de vertrou wenscrisis rond burgemees ter Smallenbroek te praten. „De gemeenteraad zal in de eerste plaats duidelijk moeten maken waarom zij denkt dat deze burgemeester niet goed functioneert. Die argumenten heb ik nog niet gehoord", zei Van Dijk maandagavond voor deNOS-tv. De gemeenteraad van Smal lingerland nam gisteravond eenstemmig een motie van af keuring aan, waarin het ge drag van de burgemeester werd afgekeurd. „Alleen op basis van behoor lijke argumenten kan een mi nister ingrijpen in de carrière van een burgemeester. Ik kan niet op grond van een motie in een gemeenteraad ingrijpen in de positie van een burgemees ter", aldus de minister. Hij benadrukte dat een bur gemeester benoemd is en niet gekozen en dat een motie van wantrouwen geen effect heeft zoals bij een kabinet, dat moet aftreden als de Kamer een der gelijke motie aanneemt. Volgens Van Dijk ligt er in de affaire-Smallingerland ze ker een taak voor de Commis saris van de Koningin en de minister. Die is gericht op het oplossen van het probleem, al dus Van Dijk. Hij zei bereid te zijn grondig te kijken naar de zaak en de argumenten van raad en burgemeester te wegen „en te zien of aan die zaken voldoende argumenten te ont lenen zijn of deze burgemeester nog langer in Smallingerland gehandhaafd kan worden". Toen burgemeester Smallen broek om tien voor acht onder gejoel de raadszaal betrad, werd hij belegerd door tal van fotografen en cameraploegen. DAT het goed mis is met de Nederl ontgaan. Boze politie-agenten hei van wilde acties hun ongenoegen k de grote officiële landelijke actie v komen. De agenten zijn verontwaardigd, ontwaardigd omdat ze de afgelopi meer hebben gehad terwijl hun we worden. Verbijsterd omdat het kab zijn plan om agenten in te ruilen v bindingen. Verontrust over een voc te laten verhuizen van het stille plat stad. De acties hebben totnutoe in zo\ maar weinig Nederlanders zullen met de onrust die onder de veer staat. Voor de politie is het antwoor tot politiek succes zullen leiden, mi Het antwoord op die vraag is mo lijken voor de politie op het eers' plotselinge bondgenoot van de po Voorhoeve op. Hij vraagt om meer breictem°et worden 9ebruikt om d Dan echter volgt de scherpe re£ (Financiën), 's Lands schatbewaar nadat hij al geld voor milieu en be afgelopen moet zijn: er kan geen oen vrijgemaakt, dat is in strijd m< om de overheidsuitgaven in toom oeur naar de politie, door Voorhot narde klap dicht. ri k3u s is cle WD-fractie weer a 5®.^handeling van de politiebegr uaoen omzetten en om meer geld 7® 'n de Kamer in ieder geval reke ®.dds een meerderheid). Het zc ent doen aan de zeer gerechtva landse politie. de WD dat, onder druk var oetekent dat niet alleen dat d( n(?9 verder zal toenemen, het voor het image van Joris Voorhc n '!n zo n geval de ondankbare Li, art>eidsvoorwaarden voor e w ®ers en een afdoende bestriji o?,®1" ongeschikt moeten word yeiootsbelijdenis van dit kabinet.

de Stem | 1988 | | pagina 2