79.95 'Telematica moet ook in Zeeland' Scouting Axel knapt Gregoriuscentrum op DE GRAAF: INHOUD VAN DE VATEN IS NOG ONBEKEND Jubilarissen Scouting Hulst in de bloemetjes Honderden bezoekers Bazar Blaauwe Hoeve Jubilarissen bij FNV- bond St.-Jansteen Showband Axel naar concours in Arnhem iRLAMP N DAAR CITROEN W. DE BLOCK PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 2 DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 AXEL - Omdat de grond van de voormalige stortplaats Quaak waarschijnlijk erger vervuild is dan het Van Deventerplein, willen B en W van Axel 50.000 gulden uittrekken voor een nader on derzoek naar de verontreiniging. 'Geen paniek' Eikenhof Tiende expo St Jansteen geslaagd BARBE: ONDERZOEK VAN START Bliksemactie voor gezin uit De Klinge Wandelen in Prosperpolder Axel Kloosterzande St.-Jansteen Hulst Clinge Hengstdijk Koewacht Boschkapelle Nieuw-Namen Lamswaarde Graauw Walsoorden A12 I flexibele scharnierpunt PROMENADE 37 UZEN rraglov itesrf i m. 1 len helpende hand uit te steken kent u een slechtziende aan erkrijgbaar is bij de Nederlandse Blinden en Slecht-, is 2344, 3500 GH ion 030 - 93 11 41 122 Van onze correspondente AXEL - Er wordt letterlijk en figuurlijk aan de weg ge timmerd bij scouting Axel. Door de opbrengst van de verkoop van het zo succes volle kwartetspel van Axel en enkele donaties, kon mén eindelijk besluiten om het clubgebouw achter het Gre- goriuscentrum aan de Wal- straat aan een grondige op knapbeurt te onderwerpen. Enthousiaste ouders van jeugdleden hebben hun handen uit de mouwen gestoken. Het gebouw is al voorzien van een nieuw dak en een dertig meter lange voorgevel, die totaal was weggerot. Deze renovatie was hard nodig, aldus Jo Warnier, groepsleider van scouting Axel. „Qua ruimte is het een goed ge bouw voor ons, dat er sinds 1968 staat en wij enkele jaren gele den voor een schijnbedrag heb ben kunnen kopen, om het te renoveren." De financiën blijven natuur lijk toch een breekijzer. De to tale verbouwingskosten zijn geraamd op zo'n ƒ28.000. „Nu hopen we dat het nationaal jeugdfonds ons nog een onder steuning zal verlenen. Die aan vraag is inmiddels de deur uit. En met de nationale collecte voor Jantje Beton, die deze week wordt gehouden en al ja ren door de scouting Axel wordt gedaan, kan de op brengst ons doel een stap ver der doen verwezenlijken. Wat uiteindelijk ten goede komt aan de activiteiten van de scou tinggroep," aldus Jo Warnier. „Veel mensen beseffen nog niet wat scouting Axel doet en is. Sinds drie jaar zijn we nu bezig. We zijn met niets begon nen," vertelde Jo Warnier. „Gestart in de kelder van het Gregoriuscentrum hadden we na twee maanden al honderd jeugdleden. En nog steeds mel den zich nieuwwe leden aan. Daarom zouden wij ook graag ons twintig man sterke leiders team uitgebreid zien. Vooral aan gidsen hebben we een te kort. Onlangs is ook een nieuwe sjerpagroep gestart. Dat zijn meisjes die als gidsen klaar zijn en daarna door kun nen stromen naar de Sjerpa's. Scouting is niet geloofsgericht," benadrukte Jo Warnier. „Het is niet zoals men vaak denkt, dat er een christelijk tintje aan zit. Het is een internationale in stelling die door verschillende activiteiten vorming aan de jeugd wil geven." Onderzoek vervuiling Quaak Van onze verslaggever Het onderzoek zou nog dit jaar moeten plaatsvinden. In de grond van Quaak is onder andere arsenicum en lood aangetroffen. In tegenstelling tot de veront reiniging van het Van Deven terplein, is het bij Quaak nog verre van zeker dat de vervui ling zich niet in het grondwater heeft verspreid. Toch hecht burgemeester W. de Graaf evenveel waarde aan beide nog te beginnen onderzoeken, tot bekend is wat de vervuiling precies betekent. „We moeten voorzichtig zijn met nu al een oordeel uit te spreken", aldus De Graaf. „Er zijn inderdaad vaten gevonden op Quaak. Maar wat er precies in zit weten we nog niet. Er is alleen een indicatie. Voordat de uitkomst van de onderzoeken bekend is, is er absoluut geen reden voor paniek. Paniekvoet bal zou in dit vroege stadium funest zijn". Het college wil de vuilstort het eerst aanpakken omdat daar nog het minst van bekend is. Het Van Deventerplein komt voorlopig op de tweede plaats. B en W willen eerst met de be woners gaan praten voordat ze een vervolgonderzoek gaan uitvoeren. Dat de aandacht in eerst instantie uitgaat naar Quaak, heeft volgens De Graaf niets te maken met een ergere vervuiling. Op het lijstje dat de provincie bijhoudt van locaties met bodemverontreiniging, krijgt het Van Deventerplein zelfs een hogere prioriteit. Voor het onderzoek van het Van Deventerplein wil het col lege 40.000 gulden beschikbaar stellen. Dat bedrag komt voor rekening van het volgende be grotingsjaar. Quaak komt voor rekening van de nog lopende begroting. Op die manier blijft Axel voorlopig binnen de gren zen van de vijf gulden per per soon, die de gemeente per jaar achter de hand moet houden voor de aanpak van bodemver vuiling. Het voorstel voor het nader onderzoek van de oude stort plaats komt aan de orde tijdens de vergaderingen van de raadscommissies financieën en VROM, die donderdag en woensdag vergaderen. De com missie VROM begint woensdag om 20.00 uur en de financieën neemt donderdag om 19.00 uur een aanvang. Beide commissie adviseren B en W dan ook over het beschikbaar stellen van 40.000 gulden voor een- groen voorziening aan De Eikenhof in Koewacht. ST. JANSTEEN - Voor de tiende keer werd dit week end in De Warande de Steense expo gehouden. „En we zijn meer dan tevre den", aldus voorzitter Jan Weemaes van de Steense mid denstandsvereniging St. Pau- lus. „Het was fantastisch. Het aantal bezoekers overtrof ver dat van vorig jaar". In de feestelijk aangeklede stands werden nieuwe artike len en allerlei koopjes getoond. Op verschillende tijdstippen was er bovendien een mode show, waar vele modesnufjes te zien waren. Tijdens de expo was Karei Menu present om met een praatje en een kwink slag het geheel te animeren. Jo de Maat bekijkt zijn nieuwe stropdas. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente HULST - De Scouting Hulst heeft enkele jubilarissen zaterdag eens goed in de bloemetjes gezet. Op het buitencentrum 't Jagertje vond een gezellige avond plaats voor leiding en bestuur met een kort officieel ge deelte. Scouting Hulst vierde enkele jaren gele den het vijftig-jarig bestaan. Zaterdag werd voor de eerste keer in de Hulster historie een man gelauwerd die zich een halve eeuw inzette voor de vereniging. Jo de Maat doorliep in die vijftig jaar alle rangen. Hij begon als verkenner, kwam in de leiding, werd hopman en bekleedde ook een plaats in het districts commissariaat. Momenteel is hij nog steeds bestuurslid. Verder waren er nog twee zilveren jubilarissen: José van Troost-Verstrae- ten en Karei Blommaert die beiden veel werk verzetten in de groep. Koper was er voor de Pivo mensen Carlo de Waal en Theo Blommaert. Waarnemend voorzitster Bernadette van de Berghe sprak de jubilarissen toe en schonk hen een schildering van Ronny Ivens waarop treffend met symbolen hun scouting taken waren vastgelegd. Wethouder P. Weemaes van Hulst vierde zijn verjaardag en kon niet per soonlijk aanwezig zijn. Wel had hij er voor gezorgd dat er een speciale strop das was voor de oudste jubilaris. Ook kregen enkele jubilarissen een nationaal eerbetoon in de vorm van het zilveren waarderingsteken. (advertentie) AUTOBEDRIJF Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 IV. de Graaf: 'Er is abso luut geen reden voor pa- ntek'- - FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever MIDDELBURG - Directeur G. van Houweninge van het havenschap Terneuzen moet Zeeland het tijdperk van de telematica in leiden. Hij is voorzitter van een werkgroep die de Zeeuwse kansen op zo'n hypermo dern netwerk voor de uit wisseling van informatie, onder de loep neemt. Gedeputeerde R. Barbé voerde dit onderzoek naar 'de vijfde Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De Bouw- en Houtbond van het JNV afdeling St.-Jansteen "tèld de jaarlijkse feest avond in Den Ouden Arend. Verder was er een diner en na de huldiging was er een bingo en werd er gedanst. vervoersstroom' vrijdag in de statenvergadering op om aan te geven dat 'het college niet stil zit op sociaal-economisch ge bied'. Andere voorbeelden daarvan zijn volgens hem het Zeeuws innovatie-centrum, een informatica-project op de landbouwschool in Schoondijke en de rol die Zeeland krijgt toe bedeeld door de internationale Summer Schools. Vooruitkijkend naar 1992 was Barbé minder enthousiast over een door de staten geop perde samensmelting van de havenschappen Terneuzen en Gent. „Samenwerking is pri ma, maar dat moet je heel voorzichtig doen, van geval tot geval. Uiteindelijk zijn de structuren nog heel verschil lend en is de potentie van ons havenschap niet vergelijkbaar met het Gentse", aldus de gede puteerde, die meer heil zag in een samenwerking van de ha venschappen Terneuzen en Vlissingen. Van onze correspondent DE KLINGE (B) - Fa milie De Roeck uit De Klinge verloor vorige week bij een grote brand het huis en alle bezittingen. De scoutinggroep Chiro Inter hield het afgelopen weekeinde een bliksemac tie en zamelde ruim vijf duizend gulden in voor het gedupeerde gezin. Het was de pastoor die de jeugdgroep daartoe aan zette. Toen de chiro's dit weekeinde met hun acti viteiten begonnen, stond raadslid Van Duyse hen op te wachten om hen persoonlijk te bedanken voor hun inzet. Van onze correspondente HULST - Honderden kwa men naar de Bazar en expo sitie in het bejaarden- en verzorgingscentrum 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst. Het zag letterlijk zwart van de mensen en de spulletjes werden goed verkocht. De gezelligheid zat er van het allereerste moment in. Toen al gemeen directeur W. van Veg- chel zaterdag om 10.00 uur de bazar opende gingen de eerste honderd loten voor de bliksem- loterij en het Rad van avontuur vlot van de hand. Daarna barstte de verkoop en de run op het wafelkraam pas goed los. De waardering voor de vrijwil ligers die zich twee dagen lang hebben ingezet en het aardig warm kregen boven de wafel ijzers die voortdurend roodgloeiend stonden was groot. De bewoners beleven aan deze jaarlijkse bazar veel ple zier. Dobbelaer glorieerde. Hij Er waren heel wat leden op tamen dagen. Bistrictsbestuurder -o— m aanwezigheid van wndsraadslid A. Vervaet de /"-Jarige jubilarissen. Dit wa- J- van den Branden, G. «eyenberg, a. Hemelaar, J. n Be Puyenbroek en G. Sa- an. De feestelingen kregen en weren insigne en hun echtge- j °J®n een bloemetje, tri 4 j>rnaast werd door dis- j "Bestuurder Klein aan- ent besteed aan de verande- j, S van de kleuren van de uw- en Houtbond van rood ar geel en grijs. Kleuren die modernisering belichamen. G. Klein Van onze correspondent AXEL - In de Rijnhal te Arnhem wordt zondag 20 november een concoursfes tival gehouden. Een van de deelnemers is showband Axel. Showband Axel be schouwt deze deelname als een serieuze test vaor het komende wereldmuziek concours in Kerkrade. Deelnemen aan een concours is voor de leden altijd een span nende zaak. Een tijd van te vo ren worden de touwtjes lang zamer strakker aangetrokken en de puntjes weer op de i ge zet. Dat is ook nodig omdat toch altijd blijkt dat na de be ginfase van aanleren van de muziek en de show er onge merkt wat veranderingen zijn, die bijvorbeeld niet op de par tituren of choreografie staan vermeld. Deze zaken moeten in overeenstemming zijn omdat partituren en choreografie op gestuurd moeten worden. Er wordt tenslotte ook wat ver wacht in de eredivisie-show. Dit alleen al geeft spanning. Ook is het bestuur van mening dat, indien mogelijk, een keer per jaar deelname aan een con cours noodzakelijk is om ook nieuwe leden te laten wennen aan de spanning van een con cours. Het is dan gemakkelij ker voor de leden om bijvoor beeld de nog veel grotere span ning van het vier jaarlijkse Wereld Muziek Concours (WMC) te verwerken. De deel name aan het WMC in juli 1989 staat hoog in het vaandel van showband Axel. In Arnhem wordt de 'Going to the movies- show' uitgevoerd, met onder andere Rocky, Broadway, Flash Dance en Through the eyes. Voor supporters is het moge lijk om showband Axel te ver gezellen en te ondersteunen in Arnhem. Opgave bij de pen ningmeester van showband Axel, Levien Jansen, Irene- straat 15 te Axel of op woens dagavond in het clublokaal aan de Tuinstraat te Axel. Het ver trek is bepaald op 11.00 uur. De vermoedelijke terugkeer in Axel is rond middernacht. maakt een heel jaar lang mandjes van pitriet. De stukjes huisvlijt werden op prijs ge steld. Hij was zeer snel uitver kocht. De organisatie was zeer te vreden. De opbrengst is be stemd voor de aankoop van nieuw materiaal. De bewoners kunnen weer aan de slag voor de volgende bazar. Van onze correspondent PROSPERPOLDER - Wan delaars komen zondag 13 november flink aan hun trekken in de Prosperpol der, op de grens tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en België. Daar kan worden meegedaan aan drie wan delroutes plus een alterna tieve buggy-route. Het vertrek is tussen 10.00 en 15.00 uur aan het Jeugdcen trum te Prosperpolder. De 'Pol derroute' voert de wandelaars 7,5 kilometer lang over en langs de polderdijken. Ook de 'Atoomroute' van elf kilometer volgt voor een groot deel de Scheldedijk en langs, de naam zegt het al, het kerncentrale park van Doel. Daar wordt de wandelaar geconfronteerd met de scherpe tegenstelling tussen natuur en techniek. De 'Saeftingheroute' van 12,5 kilometer tenslotte loopt geheel over Zeeuws grondgebied rich ting natuurgebied Saeftinghe. Eindpunt van de drie tochten is steeds het Jeugdcentrum in Prosperpolder. De organisatie vap het wandelevenement is in handen van de Gemeentelijke Sportdienst van Beveren. BAZAR - De soos voor oude ren 't Trefpunt houdt woens dag 23 november een grote bazar in 't Trefpunt aan de Singelweg. Er zijn handwer ken te koop en men kan er koffie drinken en oliebollen eten. Ook wordt een loterij gehouden. Om ongeveer 16.00 uur komt de goedheiligman op bezoek. Ook draait het rad van avontuur, zijn er diverse spelen en is er een rommel markt. Om 21.00 uur is de trekking van de loterij. De openingstijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 HENGELEN - Na De laatste clubwedstrijd van zeehengel- vereniging De Vogel voor le den werd de eindstand be kend gemaakt. Uitslag da mes: 1. mevrouw Van Deur- sen, Kloosterzande; 2. me vrouw Van Duyse, Clinge; 3. mevrouw Van Hoye, Clinge. Jeugd: 1. Ralf Boeding, 2. Bas van Sikkelerus, beiden Kloos terzande. Heren: 1. J. Boe- ding, 2. H. van Sikkelerus, 3. K. van Kerkhoven, allen Kloosterzande. HENGELEN - Zeehengelver eniging De Vogel hield de laatste clubwedstrijd. Er werd gevist aan Zeedorp te Ossenisse en er namen 32 hengelaars deel. Uitslag: 1. H. Jonkheym 3440 punten, 2. M. van Bellen 3396, 3. R. Pieters 3328, pijp: K. Dieleman met 862 punten, allen Klooster zande. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd door De Stoere Spelers een kaarting gehouden waaraan 26 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. T. Kegels, 2. R. Verschuren, 3. F. de Waal, allen Kloosterzande. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging STEEN halen zaterdag 12 november vanaf 08.00 uur weer oud pa pier op. CARNAVAL - Met het car naval voor ogen wil de stich ting Steens Carnaval alle wa genbouwers, buurtverenigin gen en carnavalliefhebbers uitnodigen op een startavond. Zaterdag 12 november om 20.30 uur is iedereen die ideeën, vragen of suggesties heeft, welkom in café Sport. Het programma voor 1989 zal dan uitvoerig aan de orde ko men. Bovendien wordt die avond om ongeveer 21.00 uur de trekking nan de loterij ge houden. WANDELCLUB - De door het KVG opgerichte wandel- cub zag de tweede wandel tocht letterlijk in het water vallen. Daarom wordt de zelfde route aangehouden voor de tocht die 15 november wordt gehouden, aanvang 13.30 uur. Startpunt is café Speelhof op Den Bout te Hei kant. KAARTING - In zaal Oud- Antwerpen werd een kaar ting gehouden waaraan zes tien personen deelnamen. Uitslag: 1. F. Piessens, Clinge; 2. mevrouw Buysse, Hulst; 3. J. Sorber, Vogelwaarde. KAARTING - In zaal De Smidse werd door Harten Aas ean kaarting gehouden waar aan twintig personen deelna men. Uitslag; 1. mevrouw Van Kerkhoven, 2. mevrouw Blommaert, 3. F. Piessens, al len Hulst. KAARTING - In zaal De Smidse werd een kaarting ge houden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. F. de Nijs, 2. F. Veghers, 3. C. van Hooye, allen Hulst. KAMPIOENENDAG - De duivensociëteit De Snelle Duif houdt zondag 13 novem ber in zaal De Landhouw de jaarlijkse kampioenendag. Vanaf 09.30 uur kunnen de duiven voor de keuring wor den binnen gebracht, waarna ze om 10.30 uur gekeurd wor den door twee jurlyleden, L. van Helsland uit St-Jansteen en P. Sturm uit Kapellebrug. Rond 13.00 uur zijn de duiven te bezichtigen, waarna de huldiging is van de kampioe nen. Tevens worden de bekers uitgereikt. Tenslotte worden de geschonken bonnen bij op bod verkocht. SPELENMIDDAG - De Ka tholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag 11 november in gemeenschapshuis Malper- tuus een spelenmiddag. On der andere ballen gooien, ke gelen, vogelpiek, zuiver wer pen en stapelen. Voor de win naars zijn er prijzen. De spe len beginnen om 13.30 uur. SCHIETING - In zaal Bene lux wordt donderdag 17 no- KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 44 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. C. van Damme, Ter neuzen; 2. K. van Meelen, Hengstdijk; 3. P. Polijn, Hoofdplaat Jokeren: 1. me vrouw Kegels, Kloosterzande; 2. mevrouw Mahu, 3. me vrouw Verschuren, beiden Lamswaarde. KAARTING - In zaal Koe koek werd een kaarting ge houden waaraan veertig per sonen deelnamen. Uitslag: 1. P. Haulez, 2. P. van Kerkho ven, beiden Hulst; 3. A. van der Sijpt, Koewacht. KAARTING - In zaal Ons Vermaak werd een kaarting gehouden waaraan 36 perso nen deelnamen. Uitslag bie den; 1. L. Mannaert, Hengst dijk; 2. mevrouw Nicolaas, 3. J. Sponselee. allen Vogel waarde. Jokeren: 1. mevrouw van Vooren, Ossenisse; 2. me vrouw Van de Velde, Vogel waarde; 3. E. van Vooren, Os senisse. KAARTING - In zaal Thille- man werd een kaarting ge houden waaraan 52 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. G. Mariman, Graauw; 2. O. Conciere, Nieuwkerke; 3. K. Waterschoot, Nieuw-Namen. Jokeren: 1. mevrouw Taal man, Hengstdijk; 2. mevrouw Kegels, Kruispolderhaven; 3. mevrouw Lernout, Heikant. vember een bejaardenschie- ting gehouden, aanvang 14.00 uur. KAARTING - In gemeen schapshuis Malpertuus werd voor alle ouderen en gehandi capten van vijftig jaar en ouder een kaarting in jokeren gehouden. Er waren 48 deel nemers. Uitslag: 1. L. Buyze- Heyens, Clinge; 2. A. Mens, Hulst, 3. R. Himbrecht, Clin ge. Stand kampioenschap: 1. J. Mens, 2. A. Rottier, 3. U. Willaert. BINGO - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag 17 novem ber een bingomiddag, aan vang 13.30 uur. Er zijn leuke attracties, gratis koffie en een laatste superronde. SPELENMIDDAG - Aan de door de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen gehouden gezelschapsspelen middag namen zeventig per sonen deel. Uitslag heren: 1. P. Ras, Clinge; 2. E. Jonkers, Clinge; 3. L. Kegels, Heikant. Dames: 1. Boonman, Clinge; 2. Van de Velde, Stekene; 3. Geertruy, Clinge. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 48 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw Van Dries- sche, Lamswaarde; 2. me vrouw Esseling, Hulst; 3. me vrouw Verschuren, Klooster zande. Bieden: 1. M. van Ste- vendaal, Terhole; 2. L. van Goethem, Kloosterzande; 3. H. van de Berg, Westdorpe. KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan veertig personen deelnamen. Uitslag: I. mevrouw Van de Kelen, Clinge; 2. E. Kouyzer, Graauw; 3. C. van de Bran den, Kapellebrug. De vol gende kaarting is donderdag 10 november, aanvang 13.45 uur. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw halen zaterdag 12 november weer oud papier op. EHBO - In het gemeen schapshuis wordt ter geleg- neheid van het vijftigjarig ju- biluum van de EHBO een re ceptie gehouden. Deze duurt van 15.30 tot 17.30 uur. KAARTING - In zaal Rue du Nord werd een kaarting ge houden waaraan 46 personen deelnamen. Uitslag jokeren: 1. mevrouw Pauwels, Kloos terzande; 2. mevrouw De Waal, Ossenisse; 3. mevrouw Janssens, 's-Heerenhoek. Bie den: 1. E. Picavet, Klooster-' zande; 2. N. Lambert, Vogel waarde; 3. H. Janssens, Kloosterzande. GAAIBOLLEN - In zaal Rue du Nord werd een gaaibolling gehouden waaraan zestien personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: G. Dankaert, Hengstdijk; linker zij vogel: J, van Heese, Kloosterzande; rechter zij vogel: P. Dierikx, Walsoorden; grootste aantal (5): P. Arens, Kloosterzande.

de Stem | 1988 | | pagina 13