WANDELKRING WEST-BRABANT-ZEELAND GOED BIJ KAS 'Ziekenzorg komt in het geding' Terneuzen op zoek naar lunchruimte in Goes Ouderen Veste willen I een centrale keuken 'Onderzoek gevolgen van ouderenwerving' yil nu geen n werven APPORT 'SPECIALISTEN HEBBEN HANG NAAR MACHT EN GELD' UUR FOTOSERVICE PtP3 Vcrichoore HBBBMfSXERil .DE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 7 NOVEMBER 1988 IJZENDIJKE - De wandelkring West-Brabant-Zeeland kan de jeugd moeilijk bewegen om deel te nemen aan wandelmanifestaties. g Zelzaatse is veranderd Robe BV vestigt zich op Tholen Politie pakt man uit Ossendrecht CV De Mollen verbroederen Oorlog Ontslag Vertrouwen Deksel Feodaal Inbraken KODAK EXPRES QUALITY CONTROL ing tot de leiding van het voelt het college van B en r een actieve personeels- ntepolitie. Ie raad, maar het gemeente- .scampagne onder autochto- zijn met goed personeelsbe- jmenteel 7 aspirant-agenten nen het korps in Terneuzen, ïensen zag vertrekken, naar ril versterken. In de loop van bij. 'erneuzense korps een kleine I Het college meent dat dit bezet zouden worden bete- et behalen van hun diploma )it zou dan weer de positieve •vingscampagne teniet doen. •neuzen nu enige terughou- setest genomen. Die wees een promilage aan van 0.94. Tegen S. werd een proces verbaal opgemaakt en hij kreeg verder een rijverbod van drie uur opgelegd. TERNEUZEN - OP de krui sing Alvarezlaan-Roose- veltlaan verleende zater dagmorgen de automobilist P. K. uit Terneuzen geen voorrang aan een personen auto bestuurd door zijn plaatsgenoot A. R. Bij de botsing werden beide voer tuigen zwaar beschadigd. VI T6 Jeugd wandelt zeer weinig Van onze correspondent Een groot aantal leden vond afgelopen zaterdag tijdens de algemene ledenverga dering van de kring dat het hoog tijd is geworden dat de spaarpotjes van de wan delkring worden aangesproken. De kring, zo bleek, heeft 46.000 gulden achter de hand voor moeilijke tijden. Het voorstel van het bestuur van de wandel kring om een soort competitie te starten voor deelname aan wandeltochten bracht nogal wat beroering teweeg. Met deze competitie wil het kringbestuur op het promotiepad gaan. „Dit vergt alleen maar meer administratie", stelde mevrouw Crucq van Willen is Kunnen. „Verlaag het inschrijfgeld voor junioren, dat is promotie." Voorzitter Harthoorn dacht dat de tochten in de kring op zich alleen promotie zijn. „De wandelsport is niet aan het vergrijzen, ge tuige de deelname aan de internationale vier daagse. Daar loopt ontzettend veel jeugd", stelde hij. Toch kreeg het bestuur nogal wat kritiek te verwerken. „De contributie van de jeugdleden is gebaseerd op de inschrijfgelden van de bond", stelde mevrouw Crucq. „We moeten de jeugd in beweging krijgen. Dus als jullie de inschrijfgel den verlagen kunnen we dat met de contributie ook doen." Volgens Harthoorn was nu het groot ste probleem de jeugd aan de verenigingen te binden. De heer Knappers van THOR vond het voor stel van het bestuur niet geslaagd. „Kleine ver enigingen winnen dan altijd", stelde hij. „In Bel gië is het allemaal goedkoper. Ze zijn ons ver vooruit met hun gezamenlijke aanpak. Waar zijn we nu met al ons geld De slechte tijden zijn aangebroken. Er moet geld uitgetrokken worden voor jeugdleden. Ik stel voor er 20.000 tegenaan te gooien." Even daarvoor was bekend gemaakt dat de wandelkring maar liefst 46.000,- aan spaargeld heeft en deze achter de hand houdt voor slechtere tijden. Voorzitter Harthoorn was echter niet van zijn stuk te brengen. De Belgische tochten worden volgens hem allemaal gesponsord. „De tendens van potverteren hoor je steeds meer", reageerde hij. „Ons bestuursbeleid is gericht op de toe komst als er een terugloop komt of een finan ciële klap." Volgens de heer Fransen van De Vrijbuiters uit Terneuzen heeft de wandelsport verenging zelf te weinig middelen. „De avond vierdaagse in Terneuzen loopt omdat er kapi taal achter zit. Als vereniging heb je te weinig middelen. Zou de bond er eens geen geld be schikbaar voor kunnen stellen Door de stijgende kosten van de veerdienst is de belangstelling voor de Zeeuws-Vlaamse tochten van de 'overkant' minder geworden. „Ik wil het bestuur voorstellen de wandelaars van de overkant, dus de jeugdleden, subsidie te ge ven om de overtocht te betalen." Het bestuurs voorstel voor het opstarten van de competitie werd, ondanks de kritiek aan het adres van het bestuur toch met 192 stemmen voor en 150 tegen aangenomen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Terneuzense gemeentebestuur blijft zoeken naar oplossingen voor de gebrekkige huisvesting van sommige ambtelijke diensten. Een aantal gemeentelijke diensten zijn krap behuisd en zouden eigenlijk over meer ruimte moeten beschikken. Ook een ruimte om te lunchen voor het personeel is niet voor handen. Het college, in tegenstelling tot wat wethouder J. Doppe- gieter- Thiel van financiën beweerde bij de begroting voor 1989, kent een hoge prioriteit toe aan het vinden van een oplossing van laatstgenoemd probleem. Uit onderzoek is gebleken dat vijftig ambtenaren graag tussen de middag hun boterhammetjes op het stadhuis willen oppeuzelen, maar dat daar geen ruimte voor be- St33t. Het onderzoek naar een alternatief 'kantineruimte', zo belooft het college in de memorie van antwoord op vragen over de nieuwe begroting, wordt voortgezet. Ook de wethouders zijn in Terneuzen wat krap behuisd. Zij kunnen eveneens rekenen op een verdere speurtocht naar een betere huisvesting. In de loop van 1989 hoopt het gemeentebestuur oplossingen voor de huisvestingsproble matiek te hebben uitgedokterd. TERNEUZEN - Zondag morgen vroeg werd de auto-1 mobilist R. de W. uit Oost-1 burg nabij het sluizencora- plex door de gemeentepolitie verbaliseerd wegens het rij den onder invloed. De man I kreeg behalve een proces verbaal ook een tijdelijk rij verbod opgelegd. Datzelfde I overkwam de Belg M. W. uit Moerbeke. Hij werd vrij- dagavond laat op de Trac- taatweg aangehouden. BIERVLIET - Zaterdagmid dag is op de kruising Isabel- laweg-Uitweg de 10-jarige M.C. uit Biervliet gewond geraakt. Het kind stapte uit een auto en stak de weg over, juist toen A. de K uit Breskens langs kwam rij den. C. liep daarbij een j beenbreuk op en diverse kneuzingen. Per ambulance is hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. ZUIDZANDE - Op de Mo-1 lenweg is J.B. uit Spijke- nisse met R.R. uit Sluis in botsing gekomen. B, die richting Potjes reed, hield teveel links. R. kwam uit de tegenovergestelde richting. BRESKENS - Bij graaf werkzaamheden op camping Napoleonhoeve is een gra naat van 22 cm ontdekt. Het projectiel wordt door de mijnopruimingsdienst on schadelijk gemaakt. BRESKENS - Op de Mid- denhavendam zijn aan de geparkeerde vrachtauto van H.R. uit Breskens vernielin gen gepleegd. De ruitenwis-1 ser en een spiegel moesten het ontgelden. Ook een ven tiel aan de tank werd ver-1 nield. ie kanaalzone gemeentes. Er vordt uitgezonden van 's mor gens 8.00 tot 's avonds 19.00 uur. n de nieuwe programmering1S inder meer een programma jpgenomen dat speciaal is be- ioeld voor vrouwen. Er wordt ran meegewerkt door vrou- venorganisaties uit Terneuzen. j Dok wordt nu tweemaal dage-1 ijks een nieuwsprogramma ütgezonden, waarin plaatse- ijk en regionaal nieuws cen- craal staat. Reeds bekende pr°" gramma's als Sas van Gen Jentraal en de ZRO top 30 zijn gebleven, maar zijn verhuis" naar andere tijdstippen. .aterdagmorgen een woninS ledig verwoest. Twee bewo- nachtgewaad, tijdig in ve''_ ie bedraagt de schade ong nkele aanpalende woning het vuur met groot materie^ i de brand moet worden gez°° Van onze verslaggever ST. MAARTENSDIJK - Mi lieu-technisch adviesbu reau Robe BV heeft zich ge vestigd in het onderne mingscentrum van St. Maartensdijk op Tholen. Robe BV adviseert over alle fa cetten en factoren die het mi lieu betreffen. Niet alleen ten aanzien van bestaande milieu technische problemen, maar ook over milieu-preventieve maatregelen. Zo doet Robe BV bodemon derzoek en sanering, inzame ling en zuivering van afvalwa ter, luchtbehandeling, geluid hinder en inzameling en ver werking van talloze soorten af val. Ook begeleidt het bedrijf vergunningsaanvragen op het gebied van milieuwetgeving. Daarnaast heeft Robe een aantal waterzuiveringsinstal laties ontwikkeld. Deze instal latie reinigt en saneert grond water en is in opdracht van de provincie Noord-Brabant met succes beproefd in Etten-Leur. Recent heeft Robe ook der gelijke opdrachten uitgevoerd voor de gemeente Rotterdam en voor het Hoogheemraad schap Delftland. Van onze correspondent GOES - De gemeente politie van Goes heeft zaterdag de 31-jarige E. H. uit Ossen drecht aangehouden en in verzekering gesteld. De man werd betrapt toen hij twee kostuums, wat parfums en enkele polshorloges had ge stolen, ter waarde van circa 1500 gulden. Tijdens het verhoor bekende hij nog een aantal in Goes ge pleegde diefstallen, waaronder een video-camera van 3500 gul den en twee leren jassen met een gezamenlijke waarde van 1200 gulden. De politie acht niet uitgesloten dat de man nog meer op zijn kerfstok heeft. op de begane grond a-- dom van de familie De J- ul* der mensen, waarvan er za Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - De carnavalsvereniging 'De Mollen' in Nieuw- Namen begon zater dagavond met de 'war- ming-up' voor het na derende carnavalssei zoen. In zaal Thilleman werd de spits afgebeten met een drukbezocht verbroede ringsbal, dat alleen toe gankelijk was voor raden van elf en andere leden van comité's die de activi teiten in de komende we ken van lol en jolijt ge stalte moeten geven. Voor het feest waren de carnavalsverenigingen tet de hele gemeente Hulst uitgenmodigd. De Vossen (Hulst), de Dj er ken (Graauw), de Krieke- putters (Clinge) en een af vaardiging van de stich tte? Steens Carnaval maakten in de feestzaal hun opwachting. Tijdens de bijeenkomst werden de festiviteiten voor de komende maan den besproken en op elk aar afgestemd. Daarnaast stroomde het bier rijkelijk en klonk regelmatig de varna valsgroet. Het voorproefje op het komende voorjaarsfeest werd muzikaal luister bij gezet door disco-bar Edel weiss. TERNEUZEN - De bewoners van het ouderencomplex 'De Veste' willen dat van de keukenvoorziening en de gemeen schapsruimte in het wooncomplex een 'een sociaal restau rant' wordt gemaakt. Onder het verplegend personeel heerst grote onrust. Eind mei kwam het bijna tot een uitbarsting. Directeur P. de Wolf spreekt hier het personeel van het Julianaziekenhuis in Terneuzen geruststellend toe. foto de stem coh de boer ZIEK ZIJN en in een zie kenhuis verzeild raken is geen pretje. Ieder weet dat. Werken in ziekenhuizen- zeker in Zeeuwsch-Vlaan deren - is de laatste j aren ook bepaald geen lolletje. Net zo min als het besturen van die ziekenhuizen. De afgelopen tien j aar zijn de Zeeuwsvlaamse ziekenhui zen regelmatig in het nieuws geweest. Fusieperi kelen, onrust onder het personeel, gekibbel tussen de specialisten onderling en naar de directie toe, be stuurlijke problemen en bemoeienissen van ge meente-, provinciale- en rijksbestuurders gingen vooraf aan de bouw van het nieuwe streekzieken huis in Terneuzen. Op de vooravond van de inge bruikname van de instel ling, die in de plaats komt van de ziekenhuizen in Sluiskil, Terneuzen en Hulst, dreigt de bom onder het Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuisbestel, waarvan de lont al jaren brand, te ontploffen. Door Conny van Gremberghe IN HET najaar van hakte het bestuur van het Hulster Liduina-zieken- huis, na jaren vergeefse strijd voor het behoud van de bestuurlijke onafhanke lijkheid, de knoop door. Hulst trad toe tot de stich ting ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen'. Een stichting, die enkele ja ren ervoor gestalte gekre gen had toen het Oost- burgse Antoniusziekenhuis was toegetreden tot de zie kenhuisgroep Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de stap van de Hulstena ren werd de fundering gelegd waarop in de volgende jaren het nieuwe Zeeuwsvlaamse ziekenhuisbestel gebouwd moest worden. De stenen voor dat bestel werden aangereikt door hogere overheden. Er moesten meer dan tachtig bed den verdwijnen. Het zieken huis in Hulst eveneens. En de verouderde instellingen in Sluiskil en Terneuzen moesten wijken voor een nieuw streek ziekenhuis in Terneuzen, een modern, goed geoutilleerd ge bouw dat was toegerust om de intra-murale zorg in Oost-en Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen voor zijn rekening te nemen. De West-Zeeuwsch-Vlamingen konden hun heil blijven zoeken in het Oostburgse ziekenhuis. De toenmalige staatssecretaris voor volksgezondheid, drs. J.P. van der Reyden, bezegelde met één pennestreek lot en toe komst van het regionale zie kenhuisbestel. Voor Hulst, dat zich met hand en tand verzet had tegen de bouw van het nieuwe ziekenhuis in Terneu zen, had de staatssecretaris eind '85 nog een pijnstiller ach ter de hand, een uitgeklede buiten-polikliniek. De 'oorlog' tussen de gemeentebesturen en ziekenhuisbesturen was ten einde. Gezamenlijk kon nu ge bouwd worden aan het nieuwe zorgbestel voor de streek. Omdat de ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen' koos voor een organisatiemodel met een raad van toezicht - een ge zelschap notabelen afkomstig uit bedrijfsleven, bankwezen en de zachte sector - werden de meeste bevoegdheden op het gebied van bestuur en beheer toevertrouwd aan een vierkop pige directie. Binnen dat model moesten de medische staf ener zijds en het personeel, verte genwoordigd door een centrale ondernemingsraad, anderzijds als adviserende en consulte rende gesprekspartners funge ren. Met het oog op het door voeren van de reorganisatie werd afgesproken dat tussen directie, medici en Centrale Ondernemingsraad (COR) re gelmatig overleg zou plaats vinden. Aan dat overleg heeft het vanaf het prille begin geschort. Eind mei van dit jaar barstte bijna de bom, toen het perso neel het vertrouwen in de di rectie dreigde op te zeggen. De directie was naar het Geweste lijk Arbeidsbureau gestapt en had collectief ontslag aange vraagd voor 65 werknemers. Een stap die de COR de directie hoogst kwalijk nam. Temeer, omdat de directie altijd beloofd had om het aantal gedwongen ontslagen tot een minimum (hooguit tien) te beperken. Het personeel weigerde in de gebruikelijke witte kledij de ziekenhuizen binnen te stap pen. Er werd een dag gewerkt in het dagelijkse kloffie. De vakorganisatie snelden te hulp, personeelsbijeenkomsten volg den, waarin de directieleden werden uitgemaakt voor hui chelaars, leugenaars en sjache raars. De emoties laaiden hoog op, De COR, vakbondsbestuur ders en directie wisten elkaar, na uitvoerig overleg, weer te vinden. De collectieve ontslag aanvraag werd ingetrokken, de gewraakte lagere functiewaar dering werd opgeschort en voor de mensen die mogelijk op straat kwamen te staan zou vervangend werk binnen de ziekenhuizen worden gezocht. Het leek allemaal goed te ko men. De directie vulde deze zo mer de arbeidsplaatsen voor het nieuwe ziekenhuis in. De Honte zelf eindigde haar vol tooiing. Juist op de dag dat de eerste spulletjes uit het Elisa- bethziekenhuis werden overge bracht naar de nieuwe instel ling sloeg de vlam weer in de pan. De specialisten, amper hersteld van de emoties van de actie van de Landelijke Specialistenver- eniging (LSV), zeiden in een vergadering afgelopen week unaniem het vertrouwen op in de directie. De brief aan de raad van toezicht waarin deze stellingname verwoord werd ging echter pas donderdag de deur uit. De medici vonden dat de di rectie geen contact meer onder hield met de mensen op de werkvloer. Woordvoerder G. Widdershoven van de specia listen stelde dat aan de actie 'een opeenhoping van conflic ten vooraf was gegaan'. Als voorbeeld haalde Widdersho ven de wijze aan waarop de di rectie was omgesprongen met de secretaresses van de medi sche staf. Deze zijn nu nog in dienst van de heren doktoren, maar komen na ingebruik name van De Honte in dienst van de ziekenhuisgroep. Ge volg is dat ze binnen het grote verband minder betaald krij gen. Ook het eerste verhuis plan, waarmee de directie op de proppen kwam en waarin een tijdelijke herschikking van de specialismen over de verschil lende ziekenhuislokaties was opgenomen, zette kwaad bloed bij de heren doktoren. In sa menspraak met de COR kwa men de specialisten af met een betere opzet voor de verhuis- operatie. Met daarin een be perkte herschikking en het openhouden van het Elisabeth- ziekenhuis. Voorzitter ir. J. P. Korbee, voorzitter van de raad van toe zicht, koos afgelopen vrijdag - na verschillende telefoontjes met de directie - duidelijk par tij voor de ziekenhuisdirectie. De naar meer invloed hunke rende specialisten kregen het deksel op de neus, omdat de raad van toezicht zich unaniem schaarde achter het beleid van de directie. De COR wachtte als een spin in het web de actie van de spe cialisten af. Doelbewust, omdat de personeelsvertegenwoordi- gers niet van plan waren om voor de heren medici de hete kolen uit het vuur te halen. Toen de medische staf de brief aan de raad verzonden had, klom men weer op de barrica den. Terwijl de bode met het antwoord van de raad aan de medici het ziekenhuis in Sluis kil binnenstapte, werd onder het personeel een brief van de COR verspreid, waarin de on dernemingsraad het overleg met de directie opschorte. Een motie van wantrouwen, ver pakt in een andere bewoording. De COR is verbouwereerd, boos en teleurgesteld. Geen wonder. Directeur patiënten zorg B. van Oudenniel, die vo rig jaar stelde dat de Wet op de Ondernemingsraden (WOR) in Zeeuwsch-Vlaanderen in strijd met de 'couleur locale' was en een geheime commissie wilde vormen met enkele COR-leden, die dan wel de geheime infor matie zou krijgen waarom de COR steeds om vroeg, haalde in het jaarverslag over 1987, dat vorige maand het levenslicht zag, onbezonnen uit naar de COR. Hij meende dat 'de perso neelsvertegenwoordiging door onervarenheid niet in staat was om goede bijdragen te le veren voor het management van de ziekenhuizen.' De COR kan echter niet opti maal functioneren, omdat de directie weigert belangrijke zaken beschikbaar te stellen. Zaken, zoals een sociaal jaar verslag (verplicht volgens de WOR) en een medisch beleids plan (dat volgens ingewijden wel klaar is). De personeelsvertegenwoor diging is, nu de verhuizing naar De Honte praktisch voor de deur staat, uitermate onge rust. De bestuurlijke samen voeging van de verschillende ziekenhuizen tot een groep vergde onnoemelijk veel tijd, de opzet van de nieuwe organi satiestructuur kostte alle be trokkenen veel hoofdbrekens en nu staat de eigenlijke sa menvoeging van de verschil lende ziekenhuizen op stapel. Het klapstuk van de operatie. „Amper twee maanden voor die samenvoeging is de sfeer in de ziekenhuizen uiterst ge spannen. Er is grote onrust en onvrede. Zaken, die bijzonder demotiverend werken op het personeel, waarvan juist nu een enorme inzet wordt ge vraagd", meldt de COR in een persbericht naar aanleiding van de huidige crisis. De ziekenhuisperikelen lijken ogenschijnlijk aan de patiënten voorbij te gaan, maar dat is niet zo. De werkdruk voor het verplegend personeel is de laatste jaren in de Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuizen buiten sporig gestegen. Een gegeven dat door de directie in het jaar verslag over 1987 wordt onder kend. Volgens een woordvoer ster van het personeel is de 'sfeer in de ziekenhuizen door allerlei toestanden gewoon rot'. Ondanks een daling van het aantal werknemers steeg het aantal verzuimdagen wegens ziekte in de Kanaalzone-zie kenhuizen 1987 met ruim drie honderd. Ook het aantal zie kenhuisinfecties en bijna onge lukken in de ziekenhuizen nam de afgelopen twee jaar steeds toe, waarbij de kanttekening moet worden gemaakt dat de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhui zen er landelijk gezien nog steeds goed afkomen. Niettemin meent Marijke Henderiks, voorzitster van de Patiëntenvereniging 'Samen Beter', dat door de voortdu rende onrust in de ziekenhui zen in de regio de kwaliteit van de zorg aan het afbrokkelen is. „Rust op het front is in het belang van de patiënt, maar ook van het personeel, noodza kelijk. Het optreden van de medische staf in deze doet me niets. Zij denken ook nu weer aan hun eigen hachje. Als het aan die mensen zou liggen, zit ten we zo weer terug in de Mid deleeuwen. Dan hebben zij en zij alleen het in een ziekenhuis te vertellen. Ik ben ervan over tuigd dat de raad van toezicht zich dat ook realiseert. De enige oplossing om de hang naar macht en geld van de spe cialisten in te perken is hen in loondienst nemen. Iets waar wij al jaren voor pleiten", aldus de mevrouw Henderiks. De voorzitster van Samen Be ter betreurt het dat anno 1988 Zeeuwsch-Vlaanderen op het gebied van intra-murale zorg nog opgezadeld zit met een or ganisatiemodel daterend uit feodale tijden. „Destijds met de fusie van de besturen hadden wij er nog alle hoop op dat er een democra tisch bestuur aan het roer zou komen. Een bestuur, waarin patiënten, zorgorganisaties, ju risten en afgevaardigden van gemeenten zitting zouden heb ben. Daar is toen niets van te rechtgekomen. Wij, als patiën tenvereniging, wachten nog steeds op de statuten van de stichting Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. Niette min blijf ik erbij dat een hele boel problemen binnen de zie kenhuizen voorkomen hadden kunnen worden als er op be stuurlijk vlak een beetje open heid getoond zou worden. In het belang van werknemers, maar ook van patiënten, omdat die ook recht hebben om te we ten hoe ze behandeid worden", benadrukt mevrouw Hendriks. Dit blijkt uit de behoeftepeiling die onder de bewoners van ap partementencomplex werd ge houden. De resultaten van dit onderzoek werden vrijdag avond besproken tijdens de jaarvergadering van de bewo nerscommissie van 'De Veste'. „Voor veel bejaarden is het da gelijks bereiden van de warme maaltijd een zware belasting. Daarom heeft onze bewoners- commisie en kleine equête ge houden. De respons was over weldigend. Hoeveel bewoners in het zaalgedeelte de warme maaltijd uit de centrale keuken zouden willen gebruiken, we ten we nog niet. Wat wij willen is zo dicht mogelijk de oor spronkelijke opzet van het ouderencomplex benaderen, namelijk een serviceflat. Het is een lancune in het woonbe- stand van de woningbouwver eniging dat een dergelijke voorziening er nog niet is",al dus Janneke Dierx-Harms, voorzitster van de commissie. Zij maakte ook gewag van enkele negatieve reacties: „We waren verbijsterd door enkele negatieve reacties van - overi gens buitstaanders - die zelf nog lekker veilig zitten en lang nog niet toe zijn aan zorgbe hoefte. Naar een slogan van de vrouwenbeweging zou ik wil len zeggen, het gaat om de on afhankelijkheid van ons, oude ren. Sommige mensen denken dat de voorstellen alleen van de bewonerscommissie afkomen. Die hebben het fout. We zitten met de zorguitbreidingsplan- nen in De Veste op één lijn met de woningbouwvereniging en de gemeente Terneuzen. Bo vendien blijkt nu uit de en quête dat er ook werkelijk be hoefte aan bestaat. Dit alles is verheugend." De tijd dat de bewonerscom missie zich druk maakte om een belletje of een naambordje behoort tot het verleden. De be wonerscommissie heeft ur gente zaken aangepakt die kunnen leiden tot het verhogen van het woongenot in De Veste. „Aan de vergane glorie van onze schoonheid is weinig te doen, maar aan hiaten in de woonzorg daar is wel degelijk iets aan te veranderen. We moeten onze individuele zelf standigheid zo lang mogelijk bewaren, weigeren geleefd te worden en zelf de wegen zoe ken een zinvol bestaan op te bouwen." De bewonerscommissie staat dan ook een strijdbaar en alert ouderencontigent voor. Een van de nieuwe opvattingen die vrijdagavond te horen was, was het idee van een slaap- wacht. Janneke Dierx-Harms: „Persoonlijk ben ik geporteerd van een gediplomeerd ver pleegkundige die 's nachts in De Veste aanwezig is. Dit als onderdeel van de zorgverbre ding in De Veste." Na bespreking van het rap port van de kascommissie werd unaniem besloten de contribu tie tot 2,- op te trekken. Tijdens de rondvraag kwam naar voren dat de bewoners het laatste jaar nog al eens zijn op geschrikt door inbraken en in sluiping. Beloofd werd aan de bel te trekken bij de woning bouwvereniging voor meer preventieve maatregelen, zoals het aanstellen van een huis meester en een andere ingang voor de tandarts. Na de pauze was het tijd voor ontspanning en werden er enkele rondjes, bingo gespeeld. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland moet maar eens gaan onder zoeken wat de gevolgen zijn van 'ouderenwerving': het naar de provincie halen van gepensioneerden, die in het mooie en rustige Zeeland hun vrije tijd en spaarcentjes ko men besteden. „Is het een marktpartij of een marginale groep?" zei gedepu teerde W. Don, die een voorbe reidingsgroep aan het werk wilde zetten. Omdat het slijten van Zeeland als 'het Florida van Nederland' zo'n bijzonder initiatief is, mag het rijk daar volgens hem best wat geld voor over hebben. Don reageerde daarmee op opmerkingen van meerdere statenfracties, waaraan ook gedeputeerde E. Maris-Koster in een relaas over ruimtelijke ordening niet voorbij kon gaan. Zij had al voorlopige cijfers bij de hand: als Zeeland actief werft op de senioren-markt, zouden er zich tweehonderd meer ouderen in de provincie vestigen dan nu het geval is. Maar ze zat ook nog met een groot aantal vragen: 'wat bete kent het voor de zorgverlening', bijvoorbeeld, en: 'doen de ge meenten ook mee'. Van enkele gemeenten zijn al signalen bin nengekomen. Domburg zou weinig heil zien in de ouderen- markt, Aardenburg daarente gen gelooft er wel in. 'Al die dingen moeten we nog wel uit zien te vissen,' vond de gedepu teerde. Zij zag de ouderenwerving niettemin als een van de moge lijkheden om het vertrekover schot waarmee Zeeland al en kele jaren kampt, te verminde ren. De eer gunnend aan dé Stichting Zeeland, die het be dacht, wilde Maris-Koster ech ter ook het jongeren-model' niet weggooien. „Dat betekent zorgen voor werkgelegenheid en scholing, en in feite doen we dat nu ook al," vond de gedepu teerde. Daarbij plaatste ze wel na drukkelijk een kanttekening: „Zeeuwse jongeren moeten niet persé in deze provincie blijven. Als ze elders gelukkig kunnen worden, is dat prima. Maar ze moeten de keuzemogelijkheid hebben: blijven of wegtrekken. Die ontbreekt nu vaak." (ADVERTENTIE) iHulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162

de Stem | 1988 | | pagina 7