Referendum over Nieuw-Caledonië laat Fransen koud Shamir wijst Amerikaans vredesvoorstel af OUD-NEDERLANDERS ONTROERD DOOR BEZOEK KONINGIN 'Virus' ontwricht computers in VS HOMMEL B.V. BUITENLAND kantieüü politie: enorme wapen vondst jfficiële Mercedes l-dealer (ASPIK 36 - WASPIK ItEL AVIV (RTR) - De Israëlische I premier, Yitzhak Shamir, heeft af- I wijzend gereageerd op een poging Ivan de Verenigde Staten opnieuw I hun vredesvoorstel voor het Midden- I oosten naar voren te brengen. Dat I gebeurde tijdens een ontmoeting van I de Amerikaanse minister van defen ce, Frank Carlucci. I De Likud-partij van Shamir lijkt na de verkiezingen van dinsdag in Israël de beste positie in te nemen om met steun I van kleine rechtse en religieuze partijen bieding xpress Reizen g met Sallyline "P-P el, 01650-55855, lidSGR. Beierse Woud alleenstaanden De Smokkelhoek SYDNEY (ANP) - Koningin Beatrix heeft op de laatste dag van het officiële staatsbezoek aan I Australië het Holland Festival bezocht dat werd gehouden op de 'Fairfield Showground', enkele tientallen kilometers buiten Sydney. Met spoed Westduitse truidenberg i op ruime kavels 000,- v.o.n. in Inter Holding bv 41297. fe Veraridalux terrasoverkapping... een eigentijdse manier |||||giQg|^] van 'buiten wonen'. VERANDALUX De Beste veranda's komen uit Best EXTRA KLEINTJE w officiële Mercedes enz-dealer Dieven N I EUWSOVERZI CHT YN: schending mensenrechten in Israël Sprinkhanen slaan toe Gdansk op z'n kop voor Thatcher Algerijnse president: macht doorbreken _A64| DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 T21 foon 04168-1236 div. acc. 1985 div. acc. 1986 icdiv. acc. 1987 div. acc. 1987 icdiv. acc. 1986 div. acc. 1986 liediv. acc. 1986 div. acc. 1986 div. acc. 1985 div. acc. 1987 de volgende regering te vormen. De Amerikaanse minister van defensie die een driedaags bezoek aan de joodse staat afsloot, verklaarde dat het Ameri kaanse vredesvoorstel nog steeds op tafel ligt. Het voorstel van Carlucci's collega van buitenlandse zaken, George Shultz, behelst directe Arabisch-Israëlische be sprekingen tijdens een internationale vredesconferentie. Shamirs media-adviseur Avi Pazner verklaarde echter dat de eerste-minister had gezegd dat hij druk bezig was met het vormen van een nieuwe regering die noch haar relatie met de internationale ge meenschap zou veranderen, noch haar houding tegenover het vredesproces. Shamir is tegen een internatoonale vre desconferentie en heeft tijdens enkele vredesmissies van minister Shultz het Amerikaanse vredesintiatief afgewezen. Volgens Pazner had Carlucci de leider van Likud niet om een beslissing over het Amerikaanse voorstel gevraagd. Politieke waarnemers hebben spannin gen voorspeld tussen de VS en Israël, in dien de volgende Amerikaanse regering die in januari van het volgend jaar aan treedt, zou vasthouden aan het voorstel van Shultz. Shamir ontmoet Carlucci. FOTO AP den incl. vervoer p. luxe hotelovernachting l.o. in srondrit. vertrekdata 11- 21 dec. prijs 135.- p.p., Hollandse dag in Sydney ompl. verzorgde 10-daag- halfpension, ski-pas 8-daagse kerstreis naar het HP incl. excursies en veel extra's 559,-. Vertrek I 22/12. Aarzel niet, bal Kras Stervakanties 04199- 3622. 5-daagse Oudejaarsreizen speciaal voor naar Duitsland v.a. 659,-. Halfpension incl. excursies en feestelijke extra's. Vertrek 28/12. snel om het winterpro- gramma Kras Stervakan ties 04199-3622. caravans/ kampeerartikelen Kortingen tot 3000,- op de laatste 1988 modellen van Bürstner, Chateau en Hobby. Nog enkele fa- brieksnieuwe 1987 Cha teau's t.w. 908, 928 en 928T. Cantara met 400O,- korting. De 1989 modellen nu kopen, in 't voorjaar halen en betalen. Tevens 50 occasions. Stacaravans Atlas, B.K., Cosalt, Silverstar, Monta na. Kapelle, 01102-41623. Het festival is een jaarlijks terugkerende nostalgische reünie van Nederlandse emigranten waarvan de op brengst wordt gebruikt voor de bouw van tehuizen voor ex-Nederlandse bejaarden. kinderen en kleinkinderen. Om dit probleem op te lossen zijn de tehuizen van de grond geko men. Een derde, 'Avondrust', is in aanbouw. De koningin en prins Claus maakten een wandeling langs een divers aantal stalletjes waar allerhande Nederlandse attributen lagen uitgestald, va riërend van boerenkielen via poppen in Nederlandse kleder dracht tot bandjes met be roemde zeemansliederen, vro lijke kermisklanken en accor deon op volle toeren. Het samenzijn op het Hol land Festival werd muzikaal omlijst door een optreden van 'De Hilvo's', een muziekgezel schap samengesteld uit man schappen van HrMs Zuider kruis en HrMs Kortenaer. Na het bezoek stapte het hoge gezelschap weer in de door de Australische gastheren beschikbaar gestelde rij witte limousines. De 16 voertuigen, inclusief de bus met persmen sen, spoedden zich vervolgens richting Sydney en" 'wérden daarbij voorafgegaan en ge volgd door een reeks motorrij ders. Hiervoor werd gedurende korte tijd alle verkeer van de op- en afritten en zijwegen stilgelegd wat aanleiding gaf tot aanzienlijke files. Het Holland Festival wordt ieder jaar bezocht door onge- I veer 30.000 Nederlandse emi- granten, met een hoogtepunt op zaterdag. Vrijdag waren al en- Ikele duizenden mensen opge- komen om de koningin te ver- I welkomen. „Als zij op zaterdag Iwas gekomen dan had ze er I bijna niet doorgekund. Maar j a, de meeste Nederlanders hier hebben een eigen business, dan kan je niet zomaar weg hè", zo verklaarde een gepensioneerde aanwezige. Vele honderden hadden, ge- Itooid met oranje puntmutsen en vlaggetjes, op de hoofdtri bune plaatsgenomen in af wachting van de aankomst van de koninklijke colonne. Onder hen een groot aantal bejaarden uit de tehuizen 'Juliana Villa- ge' in Sydney en het 'Beatrix Village' in Melbourne. Deze tehuizen zijn met giften van de Nederlandse gemeen schap in Australië opgezet voor bejaarde ex-Nederlanders om dat velen van hen op latere leeftijd aanpassingsproblemen kregen. Met het vorderen van de jaren vielen zij vaak terug op oude gebruiken en de Ne derlandse taal. Hierdoor ver vreemdden zij sterk van hun nog slechts Engels sprekende Koningin tussen de oud-vaderlanders. FOTO ANP narlron Lm ir/>arou9n<! I VO (ADVERTENTIE) alle merken tourcaravans gevraagd. De allerhoogste prijzen. Ook 's avonds en weekends 053-338831 ilet, woonkamer, open keu- dkamer met 2e toilet. lar vast (annuïteiten met gs- 92,- netto per maand v.o.n./inbreng eigen geld men 50.000,- bruto p.jr. wordt u door de gemeente binnen haar gemeentelijke iddelend orgaan. oor iedere belangstellende, vestigingseisen. STUTTGART (RTR) - De Westduitse politie heeft bij een reeks invallen in wo ningen en gebouwen in in het Zwarte Woud een enorme hoeveelheid wapens ontdekt. Volgens de politie zijn in ver band met de wapenvondsten 11 mensen aangehouden. Er is geen aanwijzing dat zij banden hebben met terroristische or- 1 ganisaties. Met een veranda woont u 12 maanden per jaar 'buiten' in uw eigen tuin. Verandalux is de onbetwiste specialist op dit gebied en zorgt voor een veranda die past bij uw huis. Ultra-modern of siek van vormgeving. Verandalux levert kwaliteits veranda's waar u tientallen jaren onbezorgd plezier van heeft. De showroom is open van Vertel mij alles over terrasoverkappingen CO Tk In gefrankeerde envelop versturen naar Veranrfalux BV. 'I Poitbul 324. 5M0 AH Ban. maandag lot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. U kunt ook bellen of de bon insturen voor dokumentatie. Hallenweg 5-6, Best (Rijksweg Den Bosch-Eindhoven). Telefoon 04998-99099. NEW YORK (AP) - Een computervirus heeft zich genesteld in computers verspreid over de gehele Verenigde Staten. Het plaagt computers van bijna alle grote universitei ten en onderzoekscentra, inclusief die het ruimtevaartbureau NASA en van het mi nisterie van Defensie. Maar woordvoerders zeggen dat nog niets be kend is over schade aan de opgeslagen bestanden of de programma's. 'We zijn er niet door verlamd', zegt prof. Ja mes Bruce van de informatica-afdeling op het Massachusetts Institute of Technology (MTI) in Cambridge. 'Het dook midden in de nacht op en verspreidde zich razendsnel', aldus Bruce. Een computervirus is een klein programma dat stiekem van buitenaf in een computer wordt binnengebracht. Het vermenigvuldigt zichzelf en verspreidt zich over alle aan elkaar gekop pelde computers. Als er verbindingen zijn tussen computers van verschillende bedrijven en instituten maakt het virus daarvan ook gebruik. Een virus is uiterst moeilijk op te sporen. Het 'virus' teisterde ook de computers van het National Laboratorium in Li vermore, Calif onië, een instituut van Defensie. Het laboratorium ontwerpt atoomwapens en speelt een sleutelrol in de ontwikkeling van het Amerikaanse defen siesysteem in de ruimte, SDI. Of het 'virus' daar ernstige schade heeft aangericht is nog niet be kend. Volgens computer-veiligheidsdeskundigen is het 'virus' 'de grootste aanval uit de geschiedenis op de computers in dit land'. Maak een reclame met een Het helpt elefoon 04168-1236 div. acc. div. acc. etdiv. acc. div. acc. div. acc. div. acc. div. acc. itdiv. acc. div. acc. div. acc. div. acc. div. acc. div. acc. 1986 1986 1986 1986 1985 1987 1987 1986 1985 1985 I Door Bob van Huët PEPERDURE reclamecam pagnes en overwerk van Premier Michel Rocard ten sPijt, het referendum van zondag over de toekomst van het overzeese gebieds deel Nieuw-Caledonië laat de meeste Fransen koud. steekproef van het eerste televisienet wees een paar da- geleden uit dat toevallige teanten op straat nauwelijks «eten waar het problematische «land eigenlijk ligt. Onder .wrsica, Bij Afrika, In de oce aan en Ergens achter Australië, «aren enkele van de gegeven ?ntwoorden. Het laatste kwam "i de buurt. Afgaande op de opiniepeilin- fÈn aal een meerderheid van de fjezers zondag gewoon thuis- djven. Dat ligt mede aan een F®tore verkiezingsmoeheid, am een deel van het electo raat heeft dit j aar al zes keer de gang naar het stemhokje ge haakt voor respectievelijk residents-, parlements- en de partementale verkiezingen. an de ongeveer 40 procent vomers zouden de meesten ita Ze?en aan Rocards verzoe- "gsplan geven. Dat beoogt de ar onafhankelijkheid stre vende Kanaken (de autochto- che bevolking van Nieuw-Ca ledonië, die een minderheid vormt) en de zich daar juist te gen verzettende Caldoches (Europese kolonisten) tenmin ste tien jaar te 'verbroederen'. In 1998 zullen de kemphanen van gisteren zich in een nieuw referendum moeten uitspreken voor of tegen onafhankelijk heid. Tot die tijd zal de rege ring in Parijs het overzeese ge biedsdeel besturen en haar best doen de lokale economie te ont wikkelen. Extra aandacht krijgt de 'brousse'(de onvrucht bare noord en oostkant van het eiland), waar de Kanaken hun toevlucht hebben gezocht. De campagne voor het refe rendum was als verwacht zeer •tam. In Frankrijk, maar ook op Nieuw-Caledonië zelf, waar een soort gewapende vrede heerst. Vanwege de risico's af gang bij een extreem lage op komst hebben weinig politici hun nek uitgestoken. Ook pre sident Mitterrand niet. Het staatshoofd hield het voorzich tigheidshalve bij de gebruike lijke boodschap aan het parle ment en één televisieverkla ring, waarin hij zijn landgeno ten opriep het bestand tussen de strijdende partijen te beze gelen met een 'oui'. Fransen worden niet warm of koud van referendum. Alleen Michel Rocard, de ar chitect van akkoord, mocht zelf de kastanjes uit het vuur halen en hield grote meetings. Socia listen, communisten, liberalen en groenen hebben zich uitein delijk achter de premier ge schaard, zij het niet altijd van harte. Extreem rechts en het ultra linkse Kanaken Bevrijdings front zijn pertinent tegen Ro cards voorstellen, maar om te gengestelde reden. Le Pen be schuldigt de socialistische re gering ervan Nieuw-Caledonië te verraden en te verkwanselen „als Algerije", terwijl de ex treme Kanaken alleen genoe gen willen nemen met een on middellijke en volledige auto nomie. Tussen 'oui' en 'non' zweef den lange tijd de neo-gaullisten van oud-premier Chirac (RPR). In de geest van hun grote inspi rator, generaal De Gaulle, had den ze eigenlijk met de rege ring mee moeten stemmen. Maar na rijp beraad en grote interne strubbelingen - uiter aard aangewakkerd door de socialisten - besloot de RPR niet te kiezen en adviseerde stemonthouding. Cadeautjes wilde men pre mier Rocard niet doen, zeker niet als een 'ja' uitgelegd zou kunnen worden als een bewijs van onvermogen aan het adres van de vorige minister van overzeese gebiedsdelen, de neo- gaullist Bernard Pons, thans fractieleider in de Kamer. Zijn onverzoenlijke houding en pro- Caldoches beleid droeg ertoe bij dat de vlam begin dit jaar in de pan sloeg en een gijzeling door Kanaken van gendarmes eindigde in een bloedbad. De wonden van dat drama zijn op Nieuw-Caledonië nog steeds niet geheeld. De sinds de verkiezingsne derlaag stuntelende partij van Jacques Chirac werd nog eens extra in verlegenheid gebracht door Jacques Lafleur, de Nieuwcaledonische gaullisten leider en sterke man van de Caldoches. Hij schudde zijn aartsvijand, Kanakenleider Jean-Marie Tjibaou demon stratief de hand, na overleg met premier Rocard in Parijs. Waarnemers gaan ervan uit dat de spektaculaire koerswij ziging de 'havik' Lafleur is in gegeven om te voorkomen dat het Kanaakse onafhankelijk- heidsvuur te hoog oplaait. De Caldoches hopen dat de Kana ken zullen bijdraaien wanneer ze profiteren van de toegezegde economische hulp. „En wie denkt er aan onafhankelijk heid als de zaken goed gaan", aldus een uitgekookte kolonist. Niettemin verbood de RPR het aan Jacques Lafleur om in Frankrijk campagne voor het referendum te voeren. Jean-Marie Tjibaou deed dat wel, al trokken zijn meetings heël weinig publiek. Om zich beter te organiseren en toe komstige kaders op te leiden hebben ook de Kanaken inge stemd met een 'bestand' van tien jaar, zoals ligt opgesloten in het referendum. Daarbij speelt mee dat de Kanaken ge middeld veel meer kinderen hebben dan de Caldoches. Over niet al te lange tijd zijn de rol len omgedraaid en zullen zij op Nieuw-Caledonië de meerder heid vormen. Jean-Marie Tji baou: „We blijven altijd vech ten voor onafhankelijkheid, dat iedereen het weet" Het begrip 'paarden dief is smds ge ruime tijd geen eigentijds Nederlands meer. Dit komt wellicht om dat bij ons nog maar weinig paarden ge stolen worden. Maar in Engeland wordt de klok te ruggedraaid. Daar is de verwensing 'ge mene paardendief weer een krasse uitdruk king. Diefstallen van paarden doen er zich de laatste tijd vrij geregeld voor. De rovers hebben het hoofdzakelijk op pony's ge munt. Een Engelse pony is een paard waarvan de schofthoogte niet meer bedraagt dan 14,2 handen (1,45 m. voor niet-Brit- ten). Van karakter is hij onvoor stelbaar mak. Zelfs een kanon schot doet hem bij wijze van spreken niet eens schrikken. Dergelijke paardjes zijn zeer ge schikt voor kinderen. En aange zien de Britten nog steeds een paardrijdend volk zijn, bezitten heel wat jonge eilandertjes dan ook een eigen pony. Praktisch elk Engels meisje van wie de ouders er redelijk warmpjes in zitten beleeft in haar jeugd een zogeheten pony-fase. Dat is de tijd waarin ze per se een eigen rijdier wil hebben. Pas wanneer zijn jonge meesteres wat ouder is geworden en zij andere inte resses heeft, wordt de pony zon der pardon het gat van de deur gewezen. Alleen wanneer ze een echte paardenfanaat is, iemand die een aardje heeft naar prinses Anne, zal ze na verloop van tijd haar pony omruilen voor wat men in Engeland noemt een echt paard. Een dergelijk rijdier is geschikt voor ruitersport. Het heeft een heuse paardestal no dig. Maar de eigen pony, waar mee het meestal begint, wordt doorgaans ondergebracht in een schuurtje achter de ouderlijke woning. Ontbreekt daar de no dige ruimte, dan logeert het vreedzame dier op een stalhou derij. Het zachte seizoen brengt de pony onveranderlijk door in een naburige wei. Maar hij is daar tegenwoordig niet veilig meer. In het holst van de nacht komen paardendieven langs met hun lorry. De buit wordt vak kundig aan boord geloodst en pijlsnel weggereden. De vol gende morgen bloeden weer en kele kinderharten omdat hun pony verdwenen is. Soms wordt het dier diezelfde dag al verhan deld op een paardenmarkt. Een dergelijke verkoop brengt echter zelden meer dan 40 pond op. De meeste paardendieven maken dan ook liever van tevoren een vaste afspraak met mensen die een aantrekkelijke pony zoeken voor hun kind. „Wij komen morgen wel even langs met en kele geschikte exemplaren", be loven de leveranciers, „dan kan uw dochtertje haar keuze doen". Zij kennen altijd wel enkele goede adressen waar leuke po ny's als het ware op hen staan te wachten op gejat te worden. Vinden de dieven geen directe kopers, dan leveren zij hun vrachtje aan exporteurs. De bui tenlandse (hoofdzakelijk Fran se) vraag naar Engels paarde- Door Roger Simons vlees is groot. Exporteurs beta len gegarandeerd een paar hon derd pond voor elke pony die er niet ongezond uitziet. Naar de herkomst van het dier wordt nooit gevraagd. Het is een lucra tieve business. Er worden trou wens niet alleen paarden gesto len. Schapen, runderen en var kens zijn ook erg in trek. De to tale waarde van het Britse gesto len vee schommelt ieder jaar tussen het miljoen en de 2,5 mil joen pond. De sterke arm ver moedt dat in de huidige golf van 'rustling' (veediefstallen) veel oneerlijke boeren betrokken zijn. Sommige dieven gaan er zelfs op klaarlichte dag vandoor met hele kudden schapen en alle runderen of varkens uit de stal. Zogeheten intensieve bedrijven worden helemaal leeggeplun derd. Bepaalde regio's hebben al een 'Farmwatch' (boerderij- wacht) opgericht om dergelijke diefstallen te kunnen voorko men of de rovers op heterdaad te betrappen, 't Is (tóngend no dig dat de Engelse boeren hun stallen beter in de gaten houden, want bij King's Lynn, in Nor folk, werden kortgeleden 11 stie ren ontvreemd. Zij hadden een gezamenlijke waarde van 5000 pond. Een schapenfokker in Noord-Yorkshire die tijdens een vroegere raid beroofd was ge worden van 134 dieren, verloor in een tweede diefstal nog eens 120 lammeren van samen 7 .000 pond. Hij is er zeker van dat de rovers erg bedreven waren. „Zij maakten gebruik van goed ge trainde herdershonden die mijn schapen onverbiddelijk in een grote lony dreven", zegt hij. „Het zal w*l razend snel in zijn werk zijn gegaan en de autosnel weg - een gemakkelijke ont snappingsroute - lag vlakbij." NEW YORK (UPI/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin de voortdurende schending van de mensenrechten door Israël in de bezette gebieden wordt veroordeeld. In de resolutie, die met 130 stemmen vóór, 16 onthoudingen en twee stemmen tegen werd aangenomen, wordt regelmatige controle door de VN geëist. Alleen Israël en de Verenigde Sta ten waren tegen de resolutie. MANAGUA (IPS) - De sprinkhanenplaag in Midden-Amerika blijft een enorme bedreiging voor de landbouw in de regio. Daarvoor waarschuwde de coördinator van een speciale taak groep van de VN-Organisatie voor Voedsel en Landbouw (FAO), Orlando Astacio Cabrera. De insekten, die per dag hun eigen gewicht aan voedsel verslinden, hebben zich in de Costa- ricaanse provincie Guanacaste op 25.000 hectare graan gestort. In Nicaragua en Honduras zijn 2.800 hectare aangetast. In Ni- caraqua is de plaag de ergste sinds 1935. De FAO heeft aan Costa Rica, Nicaragua, Honduras en El Salvador het bestrij dingsmiddel Fenitrothion te beschikking gesteld. Dit produkt wordt ook in Afrika veel gebruikt. Door de droogte van vorig jaar is een klimaat ontstaan waarin de sprinkhanen goed ge dijen. GDANSK (RTR-DPA) - De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft in de Poolse havenstad Gdansk de verbo den vakbond Solidariteit een erg grote kracht genoemd die de Poolse communistische re gering niet kan negeren. That cher werd in de stad zeer en thousiast ontvangen door tien duizenden aanhangers van So lidariteit. „Niets kan u stop pen", zo zei de Britse premier tegen Walesa. Thatcher was duidelijk geroerd door het welkom dat haar in de stad waar Solidariteit ontstond, ten deel viel. Het was een emotioneel hoogtepunt van haar driedaagse bezoek aan Polen. Eerder had zij tegenover partijleider gene raal Wojciech Jaruzelski en premier Mieczyslaw Rakowski verklaard dat alleen een herstel van de democratie Polen wel varend kan maken (foto ap> ALGIERS (ANP) - De Algerijnse regering wil nu via volgende referenda het machtsmonopolie van de eenheidspartij te door breken, zo heeft president Chadli Benjedid verklaard voor de tv na het referendum van donderdag. Daarin zei ruim 92 pro cent van de bevolking ja tegen politieke hervormingen. Het re-, sultaat van dit referendum is een eerste grote wijziging van het politieke bestel in het land: scheiding van de bevoegdheden van de president en de premier en wel zo dat de premier door het parlement ter verantwoording kan worden geroepen. Doel van de tweede hervormingsfase is in de ogen van Benjedid dat ook niet-partij gebonden organisaties kandidaten voor be stuursposten kunnen stellen.

de Stem | 1988 | | pagina 5