Jopen node maken (KABINET NEEMT VOORSTEL GINJAAR-MAAS OVER: Passagierstrein ontspoord Kabinet: geen duidelijkheid over politie Overvallers doorzeven geldtransportauto ijn smaak is Ik ben vreden I )ere|ya THE SOCIETY SHOR Waterverontreiniging remt voortplanting vogels Scapadë Gemeenten mogen illegale casino's niet koesteren DE STEM COMMENTAAR Wij amuseren ons kapot BINNENLAND )ESTEM BINNENLAND ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 HOOF MISLUKT DOOR DEUGDELIJKHEID VAN SLOTEN ABP-affaire niet afgelopen DEN HAAG - Er mogen met in gang van 1 augustus 1989 voorlopig geen nieuwe scholen voor het (voortgezet) speciaal onderwijs (vso) meer worden gesticht. 'N ANDERE KIJK OP MODE BESTRIJDINGSMIDDELEN ROEIEN OOK SOORTEN WATERDIEREN UIT NIEUWSOVERZICHT Vergoeding voor sterilisatie-kind Verdachte ontvoering naar inrichting 'Minimumprijs brood handhaven' Snuffelhond ontdekt 21 kilo cocaïne Syriërs krijgen paspoort niet terug T5l T28 n bij de 1,3 miljard. Het al aardig wat van bezij- waarheid praten als je sdrag van 1,6 miljard >én miljard noemt. Ze- s daar nog 750 miljoen worden bijgeteld. Dan uit op 2,35 miljard, aver verwijderd van de Ijard die de regerings in het paasdebat ;den. is intussen donderdag 3 iber. Kombrink presen- het PvdA-alternatief. akt voor de laagstbe- n, alleenstaanden en :n beter uit dan het ka- plan. Het omslagpunt in jding tot de kabinets- :n ligt rond een bruto en van 45.000 guldea «ven komen de belas- talers er minder goed af Oort-volgens-het-ka- Een voorbeeld: een al- rdiener met 50.000 gul- u er in het kabinetsplan vooruit gaan, in het plan 2,6 procent. Over gemeen gaan de hogere ens er minder op voor- n bij het kabinet. Het blijft voor de meesten isitiefzij het dat het re- voor inkomens met aftrekposten, negatief tpakken. ribrink geeft zich alle de winst van K en V op V niet te vieren. Zijn po- om het offensief van en WD te bagatellise- de uitspraken van Kok ;n vergissinkje af te vallen in onvruchtbare Als je als PvdA de te rtij alle kans geeft om in open doel te schie- ïoet je je er later niet «klagen dat ze die doel- i ook makea Het be- van een weggegeven okte strafschop telt ook Toen besloot de voor- jm hervormde en gere- synodeleden nog eens, zonderlij k te laten stern- els zeggen namelijk dat, de Combisynode de een van beide partici- voorstel verwerpt, het ida is afgevoerd Welnu; leerden bleven unaniem van een nieuw en bin- bij de hervormden ble- eden voor en 26 tegen as het idee voorlopig af- ïdelgangen van de Com- druk gespeculeerd over van deze hervormde Is de hervormde ker- heilig en onaantast- rukt dat het tempo van Veg op vele fronten Er pothese te beluisteren die :t gedaan is met de hui- rmde kerk, zodra aan >rde wordt gemorreld kerkorde, in 1951 heel Dt stand gekomen, houdt gels-vrijzinnigen, gere- jionders en 'gewone' her tog bijeen. Een gezamen- ippen van alle drie de vleugels op een nieuw en rkstatuut, zit er bij de id der dingen niet in. Een lissing daaromtrent is al hoewel ook de gerefor- c haar orthodoxe vleugel :t daar blijkbaar makke- 'ereformeerden zijn met irden rijper voor kerk- 3an de hervormden. of vwo. Dat deze ver- wing zal leiden tot gelij- kansen moet daarom r worden vergeten. jas waarin de basisvor- is gestoken is trouwens te krap. Er komt geen ex- ruimte in het rooster, rdoor de vakken elkaar :n gaan opvreten. Er is al zend, door het opiniblad Jol', dat er van de ge- de 'vrij te besteden ruim- rijwel niets zal overblij- om echt vrij te besteden, onderwij sspecialisten in lamer zijn zich daar in- iels rot van geschrokken, r of dat omgezet zal wor- n daden, valt te betwij fe- Uitbreiding van het les- er kost extra geld en dat dit kabinet niet. larom is er ook alle reden looggespannen verwach- :n tèn aanzien van de ba- irming te temperen. Ook ou die óp een minder kemikkige wijze worden voerd dan de beleidsma- nu van plan zijn, dan nog je er geen wonderen van irwachten. In ieder geval gelijkere kansen. Die ko- pas als alle Nederlanders meer cultureel kapitaal hikken, anders gezegd als leer kwartjes dan dub- es zullen zijn. ALMERE (ANP) - Overval lers hebben gistermorgen in Almere-stad een overval uitgevoerd op een geld transportauto van de PTT. Zij beschoten de deuren van de auto, maar slaagden er niet in ze te openen. pe overvallers reden op een viaduct over de autosnelweg A6 nabij Almere-stad de geld transportauto klem en tracht ten de deuren van de auto te openen. Toen dit niet lukte schoten ze met automatische wapens op de sloten van de deuren van de geldauto. De chauffeur en zijn bijrijder wa ren na het klemrijden onmid dellijk achter in de gepantserde auto gedoken. Daardoor bleven zij volgens de politie onge deerd. Omdat ook een tweede po ging om de deuren van de geld auto met kogels te openen, mis lukte, staakten de daders hun pogingen en verdwenen in snelle vaart naar het parkeer terrein van een grootwinkelbe drijf in Midden. Daar stapten zij over in een vluchtauto. De politie, die via de mobili- fooncentrale van de beveili gingsdienst van de PTT, direct na de overval op de hoogte werd gesteld, heeft kort na de mislukte overval alle wegen rond Almere afgezet. Op de geldauto, die volgens de politie is doorzeefd met kogels van een groot kaliber, is een uitgebreid sporenonderzoek uitgevoerd. Ook de plaats op en rond het viaduct is afgezet om sporen of voetafdrukken van de daders te kunnen achterhalen. Auto doorzeefd, maar niet opengebroken. - foto anp Stop op speciale school MAASTRICHT - De Maastrichtse rechtbank kan nog steeds geen punt zetten achter de ABP-af faire. Eind januari, begin fe bruari begint de zaak te gen de bijna zeventigja rige J.L. uit Bavel. L. wordt ervan verdacht tonnen aan steekpennin gen aangenomen te heb ben in de tijd dat hij amb tenaar was bij het ABP. L. was een van de verwer vers van onroerend goed; dat hield in: hij moest er voor zorgen dat het ABP complexen woningen kon bouwen, kantoren kopen, kortom kon de directie voorstellen doen voor be leggingen in onroerend goed. Hiertoe had hij nauw contact met aanne mers en projectontwikke laars, maar hij was tevens adviseur van verschil lende bouwbedrijven. Van onze Haagse redactie Dat is een van de vier maatregelen om de groei van het speciaal onderwijs (voor kinderen met leer- en/en of op voedingsmoeilijkheden) te beperken, waartoe het kabinet op voorstel van staatssecretaris Ginjaar-Maas heeft be sloten. Ginjaar-Maas - foto de stem johanvangurp De stoptrein Utrecht-Zwolle kwam gistermorgen op een beveiligde spoorwegovergang in Putten in botsing met een tractor. De trein is met de voorste as ontspoord, waardoor beide sporen gestremd raakten. De inzittenden zijn met bussen afgevoerd. Bij het ongeluk raakte niemand gewond. - fotoanp (ADVERTENTIE) Albino Gardin, Browngreen, Closed, Gianni Bugli, Marc O'Polo, Mulberry, Reporter, You Me m men Ridderstraat 17 Breda Telefoon 076-147789 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet komt niet tegemoet aan het verzoek van PvdA-fractievoorzitter Kok om snel infor matie te geven over eventueel extra geld en personeel voor de politie. De stop op speciale scholen blijft drie jaar van kracht. Reeds ingediende verzoeken om het stichten van een nieuwe school voor (v)so worden wel afgehandeld, maar uiterst kri tisch bekeken. Een uitzonde ring geldt groeigemeenten: daar blijft stichting van scho len van speciaal onderwijs on der bepaalde voorwaarden mo gelijk. De andere door Ginjaar- Maas voorgestelde maatrege lenzijn: Meer aandacht voor leerlin gen met moeilijkheden in het 'reguliere' onderwijs (zorgver breding). Dat gebeurt door een betere bestrijding van onder wijsachterstanden, projecten (ADVERTENTIES) Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten \Ginnekenstraat 118 - Breda/ voor meer teamgericht werken en experimenten voor de Schoolbegeleidingsdienst. Door betere samenwerking tussen het speciale en reguliere onder wijs wil de staatssecretaris verder kinderen met moeilijk heden op de 'gewone' school kunnen helpen. Het bevriezen van de forma tie voor het (voortgezet) spe ciaal onderwijs op het niveau van het schooljaar 1987/1988. Dat houdt in dat als scholen meer kinderen opnemen, ze daarvoor geen extra personeel meer krijgen. Deze maatregel is door staatssecretaris Gin jaar-Maas al voor de zomer, en tegen de wens van een meer derheid van de Tweede Kamer in, doorgevoerd. Daarnaast wil ze ook de kosten voor materiaal bevriezen, op het niveau van .1988. Scholen voor dove, blinde en zeer moeilijk lerende kinde ren (zmlk) en ziekenhuisscho- 'ïèn vallen' niet onder die maat regel. Staatssecretaris Gipj aar- Maas wil de groei van het (v)so om financiële en maatschappe lijke redenen beteugelen. Een snel groeiend speciaal onder wijs gaat te veel geld kosten. I GRONINGEN (ANP) - Staatssecretaris Evenhuis van Economi sche Zaken heeft een waarschuwende vinger opgestoken richting I gemeentebesturen die een oogje toeknijpen wanneer onderwe- I reldfiguren illegale casino's en andere speelgelegenheden openen. Gemeenten die illegaal gokken toelaten handelen in strijd met de wet, aldus de staatssecretaris. Volgens Evenhuis zijn er vooral in het oosten van Nederland nogal wat gemeentebesturen die door wijziging van de plaatselijke politieverordening een legaal tintje proberen te geven aan illegale gokgelegenheden. Evenhuis wees erop dat deze opstelling van sommige gemeentebe sturen het voor justitie en politie bijzonder moeilijk maakt om op te treden tegen goklokalen die verboden zijn. DE AMERIKANEN blijven klagen over de vervelende, saaie en keurige verkiezingscampagne van de presidentskandidaten George Bush en Michael Dukakis. De democratische en republi- heinse kemphanen blijven hakketakken over ras en sex, abortus, hidden op school, eerbied voor de vlag, de grote en kleine crimi naliteit en een raketje meer of minder. De hoogbezongen Ameri kaanse waarden komen nauwelijks aan bod: het maatschappelijk Pluralisme, de tolerantie, de redelijke discussie, het zoeken naar compromissen, het streven naar een evenwichtige centrumpoli- "ak. En als de echte problemen, de enorme schuldenlast, de ar moede, de vrede en veiligheid, al aan de orde komen, vluchten ™sh en Dukakis in nietszeggende kreten. Bush en Dukakis 'amuseren de Amerikanen kapot' - in de frase van de televisiesocioloog Neil Postman - en zij adverteren zich cp de televisiestations letterlijk kapot. Afgaande op de platge- fapte clichés in hun verkiezingstoespraken en vaak leugenach- "9e reclamespots, staan ze nergens voor. Het lijken sprekende 9limlachende reclamepoppen, knap gemanipuleerd en gere üsseerd door enorme staven mediadeskundigen en politieke In een gisteren aan de Tweede Kamer verstuurde brief gaan de ministers Van Dijk (Binnen landse Zaken) en Korthals Al- tes (Justitie) niet in op de eis van WD-fractievoorzitter Voorhoeve dat er dat extra personeel moet komen. Voorhoeve uitte die wens vo rige week vrijdag in Assen, waarna Kok het kabinet dins dag verzocht om een reactie. Die reactie zou volgens de so ciaal-democratische voorman een eind kunnen maken aan de groeiende onrust onder de poli tie. Het kabinet laat zich daar echter niet over uit. Volgens vi ce-premier De Korte blijft een reactie achterwege omdat er een nauwe samenhang is tus sen de vraag of er meer politie moet komen en de voorstellen voor een ingrijpende herverka veling van politiepersoneel. „Die voorstellen hebben we pas kort binnen. Te kort om er al een oordeel over te kunnen vel len", aldus De Korte gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Om die reden gaan de minis ters in die brief evenmin in houdelijk in op het eveneens dinsdag gedane verzoek van Voorhoeve om duidelijkheid over de herverkavelingsplan nen. De door de Tweede Kamer gewenste informatie zal wel voor 12 december op tafel ko men. Dan vergadert de Kamer met de beide politieministers over de begroting van de poli tie. In de brief wordt verder ook niet ingegaan op de vraag of, en zo ja, hoeveel geld de rege ring wil spenderen aan betere arbeidsvoorwaarden bij de po litie. Die arbeidsvoorwaarden moeten een politie-carrière fi nancieel aantrekkelijker ma ken. In de brief staat slechts dat de beide ministers nog ko mende week met de bonden hierover gaan onderhandelen. JT Oscar Wilde. THE NAME BEHIND FASHION Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Den Bosch, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Heerlen, Hilversum, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Ottawa (Canada). Grote Markt 17, Breda. Tel. 076-221903. Ben treurige campagne - en dat is weer een van de Amerikaanse Paradoxen - hoeft niet per definitie een treurige of slechte presi dent op te leveren. Ondanks hun onvermogen het Amerikaanse •P'k aan te spreken of te enthousiasmeren, zijn Bush en Dukakis atelligente en kundige mensen die, ieder naar komaf en capaci- beproefd zijn op veel binnenlandse (Dukakis) en buiten- 'aidse (Bush) posten 17jrh^re^en ec'1ter zo weinig tot de verbeelding, dat nog weinigen cn kunnen voorstellen dat een van de twee volgende week tot o esident wordt gekozen. Honderd miljoen Amerikanen moeten ®n keuze maken tussen Bush en Dukakis. Wij in Europa hoeven as deze keer niet tekort gedaan voelen door niet te mogen stem- n v°or ook een beetje 'onze president'. DEN HAAG (ANP) - Ten gevolge van de verontreiniging van het opper vlaktewater met stoffen als PCB's (PolyChloorBifenyl) en pesticiden (bestrijdsmiddelen) leggen vogels minder eieren en komen veel minder kuikens uit dan normaal. De jonge vogeltjes, die wel uit het ei te voorschijn komen, groeien slecht en heb ben geringe levenskansen. Jonge vogels leggen helemaal geen eieren. Martin Scholten van het TNO-instituut voor Toegepast Marien Onderzoek in Den Helder is de eerste die een rechtstreeks verband heeft weten te leggen tussen het gehalte aan PCB's en pesticiden van het levende voedsel van vogels en een ver minderde voortplanting van deze dieren. Zes jaar lang werkte hij met kuif eenden die hij uit vervuild water afkomstige voedseldieren te eten gaf. De TNO-onderzoeker beschikte over twee groepen kuif eenden. Een groep werd gevoerd met driehoeksmosselen die uit het Haringvliet werden gevist. Dit water behoort tot de meest verontreinigde wa tergebieden van Nederland. De andere groep kreeg mosselen uit het betrekkelijk schone Markermeer te eten. Vergeleken met hun soortgenoten, die het Markermeer als voedselbron hadden, vertoonden de kuifeenden van het Ha ringvliet een verhoogde concentratie aan vervuilende stoffen in hun weefsels. Ze hadden ook kleinere nieren en geslacht sorganen. De kuifeenden, die jarenlang de sterk verontreinigde mosselen aten, gedragen zich zeer nerveus. Zij leggen wel eieren, zij het minder dan hun soortgenoten met een niet vervuilde voeding (vijf tot zes te genover acht tot negen), maar maken geen nest en broeden niet. Dit betekent volgens Martin Scholten dat vogels die alleen maar met PCB's en pesticiden vervuild voedsel eten, geen na komelingen krijgen. Ze broeden geen en kel ei uit. Ze zouden dus zonder meer uit sterven. 1. Om te zien wat de gevolgen van de wa- terverontreining zijn voor het embryo, legde de TNO-onderzoeker de eieren van deze kuifeenden in een broedmachine. Het resultaat was opmerkelijk. Slechts 39 pro cent van de eieren kwam uit. De eieren van de Markermeer-eenden leverden bijna allemaal (97 procent) kuikens op. De Haringvliet-eenden, waarvan de eitjes ook nog kleiner waren, hadden na komelingen die het niet zo best deden. Uit de broedmachine kwamen kuikens die slecht groeiden. Hun levenskansen waren zeer gering. Voorts constateerde Martin Scholten dat jonge vrouwtjes onder de eenden met vervuild voedsel pas laat geslachtsrijp werden. Bovendien stierf een kwart van hen aan het begin van het broedseizoen. Dit komt volgens de TNO-onderzoeker waarschijnlijk, omdat ze dan hun vetre- serves moeten aanspreken. Daarin hopen zich de schadelijke stoffen, zoals PCB's en pesticiden op. JX €7 15 Ik dacht even dat Paravisie, u weet wel die alternatieve, para normale beurs, ineens tal van lokale uitwassen gekregen had. 'Helers naar rommelmarkten' las ik in de krant, dus ik veron derstelde dat je je voortaan weer op rommelmarkten door handopleggers of strijkers kon laten genezen. De taal kan je soms op het verkeerde been zetten. Beide helers kunnen welsiwaar niet zonder jatten, maar de .ene maakt ge bruik van lange vingers en de andere niet. Dat is dus een heel- verschil en dat is dus een heel verschil. Dat de laatste categorie helers niet naar rommelmarkten gaat is natuurlijk wel jammer, want daar horen ze eigenlijk thuis. Het zou immers mooi zijn als kwakzalvers en wonderdokters weer aan opzichtige tenten op jaarmarkten en kermissen van verre te herkennen zouden zijn. Nu gaan ze schuil achter stemmige gevels en welklinkende na men en moet je maar afwachten of het ook in dit geval geen heler is die rap geld wil verdienen. Ik neem van geen enkele heler iets aan. Gestolen goed gedijt immers niet en volgens mij geldt dat ook voor vermeend goed Ik blijf maar met één vraag zitten. Als het niet gedijt, waar ko men al die uitwassen dan vandaan? MERIJN LEIDEN (ANP) - Als een vrouw ondanks sterilisatie toch zwanger wordt en een kind krijgt, moet ze recht hebben op schadevergoeding. Dit betoogt mr. C. Stolker in zijn proef schrift Aansprakelijkheid van de arts, in het bijzonder voor mislukte sterilisatie, waarop hij woensdag 9 november aan de Rijksuniversiteit in Leiden hoopt te promoveren. De onder zoeker acht het aannemlijk dat tenminste de kosten van de be valling en die van een nieuwe sterilisatie-ingreep dienen te worden vergoed. Ook derving van inkomsten door de vrouw en een deel van de kosten van een noodzakelijke verhuizing moe ten voor schadevergoeding in aanmerking komen. Hij vindt ook dat de opvoedingskosten van het ondanks de sterilisatie geboren kind moeten worden vergoed. DORDRECHT (ANP) - De 21-jarige C.C. die wordt verdacht van de ontvoering van baby Renee is op Jast van de rechter commissaris in een psychiatrische inrichting geplaatst. De vrouw is onderzocht door de districtspsychiater die ook heeft aangeraden haar in een inrichting haar voorlopige hechtenis door te laten brengea Zoals bekend nam de vrouw baby Renee Bos weg omdat zij in psychische moeilijkheden verkeerde. De ouders en baby Renee hebben een bezoek gebracht aan het politiebureau in Dordrecht. De ouders wilden het team per soonlijk bedanken en de politiemensen voelden de behoefte om Renee nu zelf eens te zien. De familie Bos bleef bijna een uur op het politiebureau. De politiemensen hebben Renee een bord en een kop gegevea Daarna zijn de ouders en baby Renee weer naar het Merwede-ziekenhuis gegaan waar zij nog voor onbe paalde tijd zullen blijven. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten wil de minimumprijs voor brood handhaven. Het vindt dit van wezenlijk belang voor een goede ontwikkeling van de branche. Als de minimumprijs wordt afgeschaft zal dit volgens hem leiden tot sluiting van on geveer 1.000 bakkerijen. Bovendien wordt de broodvoorziening op het platteland en in buitenwijken van de steden bedreigd. Het bestuur schrijft dit in brieven aan minister Braks van Landbouw en Visserij en staatssecretaris Evenhuis van Econo mische Zaken. ROTTERDAM (ANP) - Snuffelhond Billy van de douanere cherche op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven heeft een transport van 21 kilo cocaïne onderschept. De hond gaf aan dat in een kist die vanuit Peru naar Zestienhoven werd overgevlo gen vermoedelijk cocaïne zat. De kist was bestemd voor een 37- jarige inwoner van Rotterdam. Na een inval in de woning van de man aan het Walenburgerplein in de Maasstad bleek de kist een zestal tafelbladen te bevatten waarin de cocaïne verborgen was. De zending cocaïne heeft volgens een politie-woordvoer- der een groothandelswaarde van ongeveer twee miljoen gul den. ENSCHEDE (ANP) - De circa 200 Syrische asielzoekers in En schede hebben van de politie tot dinsdag de tijd gekregen een besluit te nemen over het voorstel van het ministerie van justi tie om afstand te doen van hun asielaanvraag. Trekken de Sy riërs dat verzoek in, dan moeten ze binnen een maand een land vinden waar ze als groep welkom zij a Slagen ze daar niet in, dan worden ze naar het door hen gevreesde geboorteland ge stuurd. De Syriërs kwamen uit wanhoop over het beleid van justitie naar het hoofdbureau van politie in Enschede om hun paspoort op te eisen. Ze kregen hun paspoort niet omdat de autoriteiten vrezen dat de Syriërs zullen onderduiken of via de groene grens naar de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) trekken om daar asiel te vragen.

de Stem | 1988 | | pagina 3