even._ UITBLAZEN PvdA zette de goal met 'Oort-alternatief' wagenwijd open Verrassende wending op jongste Combisynode Basisvorming zal van een dubbeltje geen kwartje maken Overvaller kabinet Blij met Bleifrei Wij amuseren c Gemeenten mc casino's niet k< DE STEM COM DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 WIM KOCK -DESTEM- GEREFORMEERDEN RIJPER VOOR KERKHERENIGING DAN HERVORMDEN ntiSTEM BINNENIN roof mislukt ABP-affaire niet afgelopen SINDS kort mag ik me rekenen tot de milieu bewuste rijders. Mijn nieuwe auto heeft een 'schone motor'. Geen ka talysator, want die kost vermogen, zo liet de autoverkoper me handig merken door me een proeftritje in zijn eigen wagen te laten maken. Vermogen wilde ik niet opofferen aan het milieu. Thuis, op het werk en zelfs in de kroeg moet je als man al voortdurend op je woorden en daden letten. De enige overgebleven plekken waar je je macho-lusten nog kunt botvieren zijn de zetel achter het autostuur en de trim baan. Aangezien ik geen spor tief type ben, moet ik het van m'n auto hebben. Kan ik het helpen dat ik als man geboren ben? Ik tank nu dus loodvrij. In september, in Duitsland, toen ik het milieu nog bezwadderde met lood merkte ik pas goed hoe de loodvrije benzine is op gerukt. Je moest goed opletten of je had de dunne uitloop van een loodvrije pomp in de inlaat van je tank zitten. Ik moest su per hebben, maar de groene en rode bordjes Bleifrei en Verblei- tel sprongen me zo opzichtig in it gezicht Een week later stond ik met een praktisch lege tank bij een benzinestation in Ludlow, een heel aardige stad met een be roemd vakwerkhuis in het grensgebied tussen Engeland en Wales. Ik had al gemerkt dat je in Engeland aReen maar loodvrije pompen kunt vinden door er navraag naar te doen bij stations die ze niet hebben. De kranten meldden in het ka der van de Nationale Loodvrije Benzineweek 1988 dat slechts anderhalf procent van de in Engeland verkochte benzine loodvrij is, terwijl ruim de helft van het Engelse wagenpark mo toren heeft die geschikt zijn om op loodvrij te rijden. De vrouw van de benzinepomp zei dat er in heel Ludlow en omgeving geen loodvrije pomp was. Geen nood. De woorden van de verkoper indachtig greep ik naar de super-slang. Nieuwe verrassing: de uitloop van die slang paste niet in de inlaat van mijn tank. Toch ge probeerd. Benzine over m'n schoenen. De meter op de pomp wees een fractie van een liter aan en vier pence. Onze eerlijkheid was ons geluk. Toen een van mijn reisgenoten naar binnen liep om te vragen of we die vier pence soms moesten betalen, zei de vrouw dat haar net te binnen geschoten was dat een pomp aan de andere kant van de stad sinds vorige week unleaded had. De vier pence nam ze aan. Vier keer heb ik de afgelo pen week in Engeland getankt en alle vier de keren moesten we eerst bij een of meer pom pen informeren naar het dichtst bijzijnde station met loodvrije benzine. De kwaliteitskrant The Independent wijt het uit blijven van enig sukses met loodvrij aan de onwetendheid van het publiek. In heel het Verenigd Koninkrijk staan nog maar 2200 loodvrije pompen. Slechts twee procent van de automobilisten vraagt naar loodvrij. Geen vraag, geen pompen. De regering en de oliemaatschappijen moeten daar wat aan doen, vindt de In dependent, door massaal het publiek te doordringen van het belang van loodvrije benzine. Wat mij intrigeerde in de berichtgeving rond de 'lood vrije week' was dat alle media eensgezind meldden dat meer dan de helft van de Britse auto's met een 'eenvoudige in greep van dertig tot zestig gul den' kan worden aangepast voor het gebruik van loodvrije benzine. Ik vraag me af of wij hier, ondanks de ruime ver spreiding van groene pompen, wel zo goed zijn geïnformeerd over de 'ins and outs' van Euro super, katalysators, S-motoren en eventuele 'geringe' en weinig kostende ingrepen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek^30301584 - Rabo rek. 101053738. het gezicht dat ik me aan elke pomp waar ik tankte ging voe len zoals ik me ook voel wan neer ik in een gezelschap de enige ben die rookt. Als roker ben je een paria en als super tanker ben je achterlijk en bo vendien een kindermishande laar. Want dat waren we na tuurlijk al lang weer vergeten: de loodvrije benzine is niet be dacht als middel in de strijd te gen de zure regen, maar om de hersentjes van jonge kinderen te ontzien. Ik zou dat ook niet (meer) geweten hebben ware het niet dat het in Engeland deze week Nationale Loodvrije Benzineweek 1988 was en kran ten en televisie plichtmatig doch uitgebreid aandacht be steedden aan het onderwerp. „Je mag, als er geen lood vrije pomp in de buurt is, ge rust een keer super tanken", had de verkoper gezegd, „daar lijdt of vervuilt de motor niet van." Al bij de eerste tankstop sloeg de verwarring toe. Men spreekt beurtelings van 'lood vrij', 'Euro-super' en 'Euro- loodvrij'. Op de loodvrije pomp stond een bord met de tekst: 'Euro-loodvrij vervangt nor maal'. 'Wat met normaal verge leken kan worden kan niet goed zijn voor mijn auto', dacht ik. Het instructieboekje bracht ook niet écht uitkomst. Voor mijn motortype, aangeduid als S6, was Euro-super de aanbevo len brandstof, stond er. Was die 'normaal vervangende Euro- loodvrije' hetzelfde als Euro-su per? De pompbediende was een weekend-invaller van middel- bare-schoolleeftijd en wist het dus ook niet. Ik aarzelde of ik wat super zou nemen, maar waagde toen de gok en vulde de tank, voor de zekerheid maar tot de helft, met Euro-loodvrij. Geen probleem. Hoe ze ook ge noemd wordt, er is maar één soort loodvrije benzine. Lesje geleerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiïf Door Max de Bok ZO simpel als het nieuwe belastingstelsel moet wor den, zo ingewikkeld ver liep in de PvdA-fractie de politieke strijd over 'Oort- volgens-het-kabinet'. Nog even de voorgeschiedenis. Het was de PvdA die het ini tiatief nam tot belastingher vorming. Samen met de WD'er De Grave vroeg PvdA-fiscalist Kombrink om een commissie. Het kabinet vond bankier Oort bereid daar zijn naam te lenen. Hij kwam met ver gaande voorstellen tot ver eenvoudiging. Hoofdpunten: de operatie kost niets, heffing van premies en belastingen wordt ineengeschoven, het huidige aantal tarieven (ne gen) wordt teruggebracht tot drie en veel aftrekposten ver dwijnen. Het zag er eenvoudig uit, er zat echter een grote 'maar' aan. Door 'Oort' zouden de minima er bijna 1,5 procent in koopkracht op achteruit gaan, de hogere inkomens véél meer vooruit. Daar kon geen sprake van zijn. Dat vond het CDA, dat vond ook de PvdA. Er was dus, zoals dat in het jargon heet, 'smeergeld' nodig om 'Oort' een socialer gezicht te geven. Tijdens het paasdebat in maart bereikten de rege ringsfracties een compromis. Ze berekenden dat er 2,7 mil jard gulden nodig is om de koopkracht van de lagere in komens te handhaven en knelpunten op te lossen. In de zomer werd het com promis verder uitgewerkt. Wat bleek De vereenvoudi ging had hoe langer hoe meer de trekken van een omvang rijke belastingverlaging ge kregen. In een royale bui had Willem Vermeend FOTO ANP minister Ruding liefst 4,1 mil- jard ingezet. Uit het rege ringsvoorstel kwam een be lastingvoordeel te voorschijn voor tweeverdieners op mini mumloon-niveau 25.761) van 0,7 procent, oplopend tot 7,3 procent bij een bruto loon van 45.000 en tot maar liefst 11,3 procent bij twee ton. Toen werd het september en oktober. De top van de PvdA-fractie bezon zich op een alternatief voor het rege ringsbeleid. Financieel spe cialist Wöltgens komt tot een optelsom van 4,4 miljard gul den aan te vervullen wensen. Als een andere rekenmeester, Kombrink, de vinger heft en 1,7 tot 2,3 miljard claimt als smeergeld voor 'Oort', komt de allang sluipende tegenstel ling tussen de pro-en de anti- Oortianen opnieuw tot leven. Wöltgens behoort met Ter Veld (verder te noemen W en V) tot de anti's, Kombrink en Vermeend (verderop K en V te noemen) tot de pro's. Wim Meijer, de eerste vice-voorzit ter die op zijn laatste Kamer benen loopt, probeert te be middelen. Niemand, ook K en V niet, weet op dit moment precies hoeveel Oort-volgens- de PvdA moet gaan kosten. Is het dan niet verstandig een bedrag van één tot anderhalf miljard te reserveren voor 'Oort', zo vraagt Meijer zich hardop af. W en V rekenen voor dat 'Oort' wel zonder smeergeld kan. Het ging toch niet om een belastingverla ging maar om -vereenvoudi ging En knelpunten kunnen worden opgelost door voorde len die het regeringsvoorstel de rijken biedt, af te romen ten gunste van de armeren. Dan nog resterende proble men voor de allerlaagste in komens, kunnen worden op gelost door herstel van de koppeling tussen lonen en uit keringen. Dan kiest fractieleider Kok, tot verrassing van K en V, voor W en V en torpedeert de laatste bemiddelingspoging van Meijer. Hij zet zo de goal wagenwijd open voor doel punten van CDA en WD. Al meteen bij de presenta tie van het PvdA-alternatief klinkt het uit die hoek dat de PvdA haar eigen kindje om zeep wil brengen. Het fiscale frefje van de WD-fractie, Frank de Grave, hekelt in het debat over de regeringsvoor nemens, 'het feit dat de PvdA afstand wil nemen van en geen geld uit wil trekken voor de Oort-operatie.' Direct na het Kamerdebat doen De Vries (CDA) en Voor hoeve (WD) er in het land nog een paar scheppen onge nuanceerd bovenop. 'De PvdA vervalt in de oude fouten'. 'De PvdA werkt zich in het isole ment'. In de fractietop wordt ge ween en geknars der tanden hoorbaar. Drie dagen later, vrijdag 21 oktober, ligt het ge raamte van een alternatief op tafel. Een voorlopig compro mis wordt bereikt. Er moet geld komen voor 'Oort', de nullijn van W en V valt niet te handhaven. In het weekeind van 29 op 30 oktober melden K en V aan Kok dat de laatste berekenin gen van Financiën hebben uitgewezen dat er 1,3 miljard aan smeergeld nodig is. Kok vertrekt de maandag daarop naar Kampen. In zijn tas een tekst vol zelfvertrouwen, waarin hij een op het eerste gehoor knap gemaskeerde draai neemt. Heeft de PvdA geen geld over voor 'Oort'? Kok:'De PvdA zal de ko mende tijd bewijzen dat de vereenvoudiging van het be lastingstelsel anders en beter kan, goedkoper en rechtvaar diger. De PvdA denkt dat met ruim één milj ard gulden - dus bijna drie miljard minder dan het kabinet - kan worden vol staan.' De woorden 'ruim één mil jard gulden' - die natuurlijk beter bekken dan één komma drie miljard - geven Voor hoeve en De Vries de kans om hun aanval op de PvdA aan te scherpen. Voorhoeve ontke tent, gesecondeerd door De Grave, een opzichtig offensief. 'Oort voor 1 miljard is een doodgeboren baby', doceert Joris. De Grave onderstreept die uitspraak met reeksen cij fers. Hoe kan Kok dat nou toch beweren De PvdA wil toch nog een aantal reparaties verrichten en die kosten bui ten het smeergeld om al 750 miljoen Dat wist Kok natuurlijk ook wel. Hij sprak in Kampen ook over de noodzakelijke re paraties voor alleenstaanden met lage inkomens en huis houdens met hoge ziektekos- Hans Kombrink FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ten. Maar het bedrag van 750 miljoen noemde hij niet. Dat mocht dus opgeteld worden bij zijn 'ruim één miljard'. Dat verzwijgen maakte het de regeringspartijen nog makke lijker om de PvdA in de hoek te drukken, hoewel zij zelf nog geen cent hebben gereser veerd voor die zaken. Voorhoeve meldt zich zelf aan voor het actualiteitenpro gramma 'Den Haag Vandaag' van dinsdagavond. De eindre dacteur heeft er wel oren naar en arrangeert een tweege sprek Voorhoeve-Kok. In de kring rond de WD-leider heet het 'dat Voorhoeve van avond Kok alle hoeken van de studio zal laten zien.' Het pakt anders uit. Kok drukt Voor hoeve superieur in de hoek, maar maakt niettemin toch weer dezelfde fout. Hij blijft spreken van 'ruim één mil jard' en herstelt de opgelopen schade niet echt. En dat ter wijl hem 's middags door Kombrink was gemeld, dat de meest recente technische be rekeningen van Financiën een kleine tegenvaller hadden doen zien: er moest nog 300 miljoen bij de 1,3 miljard. Het krijgt al aardig wat van bezij. den de waarheid praten als je een bedrag van 1,6 miljard ruim één miljard noemt. Ze ker als daar nog 750 miljoen moet worden bijgeteld. Dan kom je uit op 2,35 miljard. Niet zover verwijderd van de 2,7 miljard die de regerings- fracties in het paasdebat vastlegden. Het is intussen donderdag 3 november. Kombrink presen teert het PvdA-alternatief. Het pakt voor de laagstbe taalden, alleenstaanden en ouderen beter uit dan het ka binetsplan. Het omslagpunt in verhouding tot de kabinets plannen ligt rond een bruto- inkomen van 45.000 gulden Daarboven komen de belas tingbetalers er minder goed af dan in Oort-volgens-het-ka- binet. Een voorbeeld: een al leenverdiener met 50.000 gul den zou er in het kabinetsplan 5,2 op vooruit gaan, in het PvdA-plan 2,6 procent. Over het algemeen gaan de hogere inkomens er minder op voor uit dan bij het kabinet. Het saldo blijft voor de meesten wel positief, zij het dat het re sultaat voor inkomens met veel aftrekposten, negatief kan uitpakken. Kombrink geeft zich alle moeite de winst van K en V op W en V niet te vieren. Zijn po gingen om het offensief van CDA en WD te bagatellise ren en de uitspraken van Kok als een vergissinkje af te doen, vallen in onvruchtbare bodem. Als je als PvdA de te genpartij alle kans geeft om ballen in open doel te schie ten, moet je je er later niet over beklagen dat ze die doel punten ook maken. Het be nutten van een weggegeven uitgelokte strafschop telt ook. Door Jan Bouwmans NEEM even aan: het vitale be lang van het voetbal vergt een fusie van Ajax en Feijenoord. Niet alleen van de besturen, de elftallen en de diverse diensten, ook de vaste supportersschare van beide, die elkaar bij gelegen heid letterlijk te lijf zijn gegaan, moet tot één nieuwe en hechte aanhang worden samengesmeed. Waarbij men ten koste van bijna al les wil voorkomen dat een deel van de supporters afhaakt. Is dat geen onbegonnen werk En als die twee groten zich dan ook nog eens verplicht voelen om twee kleine clubjes die nog even de kat uit de boom willen kijken, op sleeptouw te nemen. Gekkenwerk? Toch is er zoiets gaande in protestants Neder land. In de jaren zeventig werden de eerste stapjes gezet in wat 'Samen op Weg' heet. De twee grootste protes tantse kerkgenootschappen-e Ne derlandse Hervormde Kerk (NHK) en de Gereformeerde Kerken in Ne derland (GKN) sloegen de weg in naar hereniging. Fusie dus. Deze weg werd ingesla gen nadat de gereformeerden zich bijna honderd jaar eerder van de hervormden hadden afgescheidea Toch is het herenigingsstreven in het Nederlandse protestantisme is niet uniek. Het is een tak van een bredere stroom. De basis ervoor is gelegd in 1973 met de zogeheten 'Konkordie van Leuenberg'. Deze konkordie of overeenkomst kwam tot stand na twintig jaar theologisch gesprek tus sen de kerken van Luther en die van Calvijn, de twee hoofdstromen van de Reformatie. Deze konkordie is intussen door tachtig protestantse kerken in Europa ondertekend. De Leuenber- ger konkordie is volgens dr. Karei Blei, secretaris-generaal van de her vormde kerk, in zoverre een eindsta tion, dat de felle leergeschillen tus sen lutheranen en calvinisten van de afgelopen eeuwen zijn bijgelegd. Maar Leuenberg is ook een begin, in de woorden van Blei: „We zijn nieuwe verplichtingen aangegaan." Die zijn in Nederland onder meer vertaald in de onduldbaarheid, dat hervormden en gereformeerden nog langer gescheiden zouden optrekken. De kerkorde van de hervormde kerk en geferormeerde kerken vor men de coördinaten voor de loop van het eenwordingsproces. Over nieuw te nemen stappen in Samen op Weg beslist in eerste instantie de Combi synode: de beide generale synoden in gezamenlijke zitting. Op de laatste ztting vorige maand heeft de Combisynode echter beslo ten in 1989 een extra zitting in te las sen. Dat kwam omdat een belang rijke stap vooruit, die men had wil len nemen, niet is gezet. Die stap vooruit betrof de acceptatie van de blauwdruk van het nieuwe kerkor ganisatiemodel. In een eerder sta dium had de Combisynode het prin cipiële besluit genomen dat de be staande hervormde kerkorde de ba sis zou zijn voor de toekomstige ene kerk. De gereformeerde kerkorde zou daar in worden gepast. In de blauwdruk, Schets '88 ge naamd, vonden vooral de hervormde synodeleden weinig meer terug van de hervormde kerkordelij ke basis. De Raad van Deputaten Samen op Weg, in zonderheid haar werkgroep toekomstige vormgeving, moet het huiswerk overdoen, maar heeft daarvoor geen twee jaar, maar een jaar tijd gekregen. Waarom? De ,druk van onderaf, van hervormde en gereformeerde gemeenten die al lan ger federatief samenwerken en steeds sterker belemmerd worden door bestaande regels en voorschrif ten, wordt met de dag groter. Maar niemand zal van de jongste Combisynodezitting de indruk heb ben overgehouden dat daar enige vooruitgang is geboekt. Stilstand lijkt dichter bij de waarheid. Toch gebeurde er op de jongste Combisy node iets, waardoor de diepere oor zaak van het trage tempo werd blootgelegd. Die diepere oorzaak komt erop neer dat de gereformeer den rijper zijn voor hereniging dan de hervormden. Het waren dan ook de hervormden die op de laatste combisynode op de rem trapten. Er komt onvermijdelijk een mo ment waarop een streep gehaald moet worden door het primaat van de bestaande kerkorden. Het laatste woord, dat de kerkorden nu nog heb ben, zal eens overgeheveld moeten worden naar een nieuw statuut. Dat is het oversteken van de onherroepe lijke drempel. Het moment dat met het overgaan, van die onherroepelijke drempel een begin wordt gemaakt, kwam op de laatste Combisynode voorzichtig aan de orde. Namelijk door te discussië ren over het idee om een statuut te gaan ontwerpen, waarin alle Samen op Weg-participanten hun gemeen schappelijk recht vastleggen. En daarbij vast'te leggen dat voor zover het statuut zou gaan afwijken van de kerkorden, het statuut bin dend is. Besluitvorming werd niet voorgesteld, maar de indienders van het idee hadden wel'met de moge lijkheid van besluitvorming reke ning gehouden door een ontwerp-be- sluit te presenteren. Toen gebeurde er iets onver wachts. De Combisynode nam het initiatief in eigen hand door besluit vorming te verlangen. Het modera- men wilde dat verhinderen met te wijzen op de Raad van Deputaten Samen op Weg die daar blijkens hun voorstel de tijd nog niet rijp voor zou achten. Waarop deze raad prompt meedeelde wel degelijk voor het doorhakken van de knoop te zijn. Toen moest het moderamen met de billen bloot: daar lag het struikel blok. En ineens scheurde het mode- ramen in tweeën. Het gereformeerde deel was evenmin tegen besluitvor ming: de zwarte piet lag publiekelijk bij het hervormde moderamen. Dat zat zichtbaar in verlegenheid. Na schorsing van de beraadslagingen kwam het toch tot een stemming. De synodeleden stemden in grote meer derheid voor het idee van een nieuw en bindend statuut. Om onduidelijke redenen moest de stemming worden overgedaan. Ge lijk resultaat. Toen besloot de voor zitter plots om hervormde en gere formeerde synodeleden nog eens, maar dan afzonderlijk te laten stem men. De regels zeggen namelijk dat, wanneer in de Combisynode de meerderheid een van beide partici panten een voorstel verwerpt, het van de agenda is afgevoerd. Weinig de gereformeerden bleven unaniem voor het idee van een nieuw en bin dend statuut, bij de hervormden ble ken er 20 leden voor en 26 tegen. Daarmee was het idee voorlopig af gevoerd. In de wandelgangen van de Com bisynode is druk gespeculeerd over de motieven van deze hervormde verijdeling. Is de hervormde ker korde soms heilig en onaantast baar En drukt dat het tempo van Samen op Weg op vele fronten Er viel een hypothese te beluisteren die luidt dat het gedaan is met de hui dige hervormde kerk, zodra aan haar kerkorde wordt gemorreld. Want die kerkorde, in 1951 heel moeizaam tot stand gekomen, houdt de drie vleugels-vrijzinnigen, gere formeerde bonders en 'gewone' her vormden-nog bijeen. Een gezamen lijk overstappen van alle drie de hervormde vleugels op een nieuw en bindend kerkstatuut, zit er bij de huidige stand der dingen niet in. Een principe beslissing daaromtrent is al te veel. En hoewel ook de gerefor meerde kerk haar orthodoxe vleugel heeft, ligt het daar blijkbaar makke lijker. De gereformeerden zijn met andere woorden rijper voor kerk- hereniging dan de hervormden. MIJN zoon zit op een ouder-vriendelijke school. Als hij door welke omstan digheid dan ook 's morgens niet op tijd in zijn klas zit (vijf vwo), wordt er zo'n kwartier later naar huis gebeld. 'Hij is er niet, weet u daar van?'. Als hij laag scoort voor proefwerken, komt er een briefje, dat aangeeft hoe hij gemiddeld voor die vakken staat. Dat zijn een paar voorbeelden van de wijze waarop die school probeert de ouders bij het onderwijs te betrekken. Zo zou het overal moeten gaan, maar dat is helaas niet zo. Je zult de ouders de kost moeten geven die van hun kind niet meer weten dan dat het na school meteen naar bo ven gaat om huiswerk te ma ken en dus denken dat het goed zijn best doet. Dan is het schrikken als er een rapport wordt meegebracht met cij fers in driekwartsmaat: 1,2,3, 1,2,3. Of ouders en leerling ko men aan het eind van de rit, na het eindexamen, tot de ontdekking dat het kind wel iswaar een diploma heeft ver overd, maar dat het daar geen duvel mee kan doen. Studeren aan de universiteit of door gaan met een hogere beroeps opleiding blijkt vrijwel kans loos omdat het diploma niet met voldoende 'zware vakken' is opgetuigd. Dat zou moeten verbeteren door de basisvorming, het pa radepaardje van de beide be windslieden op onderwijs, mi nister Wim Deetman én staatssecretaris Nell Ginjaar- Maas. Het wetsontwerp ligt er en vanaf 1994 wordt de basis vorming verplicht ingevoerd op alle scholen. Maar de schermutselingen zijn nu al in volle gang, want invoering vergt uiteraard een lange voorbereiding. Alle kinderen krijgen straks in de eerste drie klas sen van de middelbare school dezelfde veertien vakken op twee niveaus, een hoog en een laag opgediend. En het aantal vakken op het hoogste niveau bepaalt weer waar het kind na die drie jaar naar toe mag: mavo, havo of vwo. Zo zou de leerling al tijdens de eerste drie jaar van zijn middelbare schoolbestaan beter gestuurd kunnen worden in de richting van een zonnige toekomst. Met als filosofie dat alle kin deren door een gedegen start betere en gelijke kansen zul len krijgen in hun latere schoolleven. Maar werkt het allemaal wel zo simpel? Is succes ver zekerd als de school, zoals die van mijn zoon, goed commu niceert met de ouders? En is de toekomst wel zo zonnig als de leerling dank zij de basis vorming dezelfde en dus geen valse start maakt voor de ver dere schoolloopbaan. Een be langrijke vraag, want de schoolloopbaan is tenslotte bepalend voor wat je later wordt in de maatschappij. Hoe meer onderwijs, hoe meer levenskansen. Anders gezegd: word je door de basisvorming een kwartje als je maar voor een dubbeltje geboren bent. Het antwoord op die vraag is even simpel als teleurstellend: nee. Dubbeltjes worden in de meeste gevallen slechts kwarljes als je er met een wals overheen rijdt. De schoolloopbaan van een kind en zijn latere maat schappelijke functie wprden in hoge mate bepaald door een nieuwe vorm van kapitalis me: het bezit van cultureel kapitaal. Niet het inkomen van de ouders geeft de door slag bij wat ze hun kind mee geven, maar wat ze weten, denken, lezen enzovoort. Ouders, omgeving en buurt bepalen met welke culturele bagage het kind op school komt. Je moet als school van goede huize komen om dat pa troon te doorbreken. Invloed van gezin en omgeving zijn ontzettend groot. Een negatieve uitschieter in dit verband is het optreden van de Haagse Schoolvereni ging. Die wil de opleiding van de ouders zelfs verheffen tot toelatingscriterium voor hun in de ambassadebuurt gelegen basisschool. Het nieuwe kapi talisme ten voeten uit Die 'culturele bepaaldheid' levert bijvoorbeeld het vol gende probleem op. Als een kind van ouders met weinig cultureel kapitaal het slecht doet op school is de neiging groot om het maar naar een lager schooltype te sturen of het zelfs van school te halen. Ouders met veel culturele ba gage laten het kind gewoon een jaartje overdoen in de hoop dat ie het straks wel zal redden. Een uitzondering? Nee een trend, die je terug vindt in de onderwij sstatistie- ken. Nu kun je proberen om daar met de basisvorming iets aan te doen. Je houdt kinde ren de eerste drie jaar bij elk aar, bereidt hen goed voor en gunt hen de tijd om te kiezen. Dan komt het later wel goed met ze, zo luidt dan de filoso fie. Maar zo werkt het niet. Met de basisvorming worden de grote verschillen de eerste drie jaar alleen maar toege dekt. Met name door de twee niveaus waarop de vakken worden gegegeven. Daardoor wordt het voor de ouders nog ondoorzichtiger. De huidige situatie is vrij duidelijk: jou kind doet mavo, havo of vwo. Doet je kind echter basisvor ming, dan kom je er pas aan het eind van de drie jaar ach ter of het genoeg vakken op het hoge niveau heeft gedaan om door te kunnen gaan naar havo of vwo. Dat deze ver nieuwing zal leiden tot gelij- kere kansen moet daarom maar worden vergeten. De jas waarin de basisvor ming is gestoken is trouwens veel te krap. Er komt geen ex tra ruimte in het rooster, waardoor de vakken elkaar zullen gaan opvreten. Er is al berekend, door het opiniblad 'School', dat er van de ge plande 'vrij te besteden ruim te' vrijwel niets zal overblij ven om echt vrij te besteden De onderwij sspecialisten in de Kamer zijn zich daar in middels rot van geschrokken, maar of dat omgezet zal wor den in daden, valt te betwijfe len. Uitbreiding van het les rooster kost extra geld en dat heeft dit kabinet niet. Daarom is er ook alle reden de hooggespannen verwach tingen tën aanzien van de ba sisvorming te temperen. Ook al zou die óp een minder krakkemikkige wijze worden ingevoerd dan de beleidsma kers nu van plan zijn, dan nog hoef je er geen wonderen van te verwachten. In ieder geval geen gelijker e kansen. Die ko men pas als alle Nederlanders over meer cultureel kapitaal beschikken, anders gezegd als er meer kwartjes dan dub beltjes zullen zijn. ALMERE (ANP) - Overval lers hebben gistermorgen in Almere-stad een overval uitgevoerd op een geld transportauto van de PTT. Zij beschoten de deuren van de auto, maar slaagden er niet in ze te openen. De overvallers reden op een viaduct over de autosnelweg A6 nabij Almere-stad de geld- MAASTRICHT - De Maastrichtse rechtbank kan nog steeds geen punt zetten achter de ABP-af- faire. Eind januari, begin fe bruari begint de zaak te gen de bijna zeventigja rige J.L. uit Bavel. L. wordt ervan verdacht tonnen aan steekpennin gen aangenomen te heb ben in de tijd dat hij amb tenaar was bij het ABP. L. was een van de verwer vers van onroerend goed; dat hield in: hij moest er voor zorgen dat het ABP complexen woningen kon bouwen, kantoren kopen, kortom kon de directie voorstellen doen voor be leggingen in onroerend goed. Hiertoe had hij nauw contact met aanne mers en projectontwikke laars, maar hij was tevens adviseur van verschil lende bouwbedrijven. (ADVERTEI GRONINGEN (ANP) - Staatssecre sche Zaken heeft een waarschuwen gemeentebesturen die een oogje t( reldfiguren illegale casino's en ande Gemeenten die illegaal gokken toel; wet, aldus de staatssecretaris. Volg< het oosten van Nederland nogal wi wijziging van de plaatselijke politit proberen te geven aan illegale gokgf Evenhuis wees erop dat deze opstell sturen het voor justitie en politie bi te treden tegen goklokalen die verbc pE AMERIKANEN blijven klagen c treurige verkiezingscampagne ve George Bush en Michael Dukakis. I keinse kemphanen blijven hakketak bidden op school, eerbied voor de naliteit en een raketje meer of mine kaanse waarden komen nauwelijks Pluralisme, de tolerantie, de redelijl compromissen, het streven naar et 'iek. En als de echte problemen, de bloede, de vrede en veiligheid, al °ush en Dukakis in nietszeggende Bush en Dukakis 'amuseren de Arr van de televisiesocioloog Neil Pos PP de televisiestations letterlijk ka trapte clichés in hun verkiezingstot tige reclamespots, staan ze nergei ®P glimlachende reclamepoppen, I 9isseerd door enorme staven mc 9oeroes. Een treurige campagne - en dat is Paradoxen - hoeft niet per definitie °P te leveren. Ondanks hun int r an te sPreken of te enthousia to f u0r|te en kundige mensen die p't beproefd zijn op veel binner 'andse (Bush) posten. ^ipPreken echter zo weinig tot de jen kunnen voorstellen dat een v£ p esident wordt gekozen. Honderd one ^euze maken tussen Bush en ns deze keer niet tekort gedaan va en voor ook een beetje 'onze pres

de Stem | 1988 | | pagina 2