DESTEM AMERIKA MAG KEUS MAKEN TUSSEN KLEURLOOSHEID EN KLEURLOOSHEID ZATERDAG I MBER1988I ZATERDAG IQ 5 NOVEMBER 198810 itty Dukakis, de vrouw van de de mocratische presidentskandidaat Michael Dukakis, moest afgelopen weekeinde met ademhalingsmoeilijk heden in een ziekenhuis worden opgenomen. Dat ge beurde enkele dagen nadat ze in een ander zieken huis was behandeld voor rugklachten. Kitty Dukakis' moeilijkheden waren het enige zichtbare teken van de ontmoediging en de totale uitputting in het Dukakis- kamp. Michael Dukakis vocht intussen met alles wat in hem was verder om de niet meer weg te poetsen ach terstand op zijn tegenstander, de republikein George Bush, goed te maken. Aan stukken Geen alternatief Geen charisma Loze verzinsels Verouderd Andere realiteit synagogen in brand filler zelf maakte van een decreet: acties jr de partij worden saniseerd. Maar voor- ontstonden diende er orden opgetreden. desbetreffend telexbe- eiders was verzonden, e partijgenoten hen al te instrueren dat al- partij niet als aan- ontane acties' mocht werkelijkheid anders pogrom natuurlijk al iracht, met een hoofd- sche Beobachter van 8 is duidelijk dat het eze nieuwe daad zijn en. Het is een onbest- dat binnen onze gren- :nden joden nog hele teersen, ontspannings ken en als 'buitenland- het geld van Duitse :n, terwijl hun rasgeno ten tot de oorlog tegen titse ambtenaren neer- :n de namen van diege- het eens zijn met deze id, zoals we ook de na- hebben van hen, die in nberweek (vlak voor de München', waarmee oot-Brittannië een deel akije aan Hitier ver- 5) het Franse volk wil- tt oorlog tegen Duits- ezelfde krachten als in het zijn joden en geen oten in de Duitse am- zullen niet slechts het en nieuwe Duitse hou- ïvraagstuk, maar zullen signaal zijn voor die i tot nu toe niet inzagen standhouding tussen de elijk alleen in de weg door de internationale l togrom kon het nazire; Op 12 november 1938 Berlijn een bespreking aagstuk. Göring merkte at hij niet graag jood in e zijn. Als resultaat ilfde dag een eerste serie ie als 'verzoeningsmaat- getrakteerd. Geen ver- joden voor aangedaan 1. Het Duitse volk was de joden waren de mis- erden verantwoordelijk e aangerichte schade en op eigen kosten ogen- herstel te zorgen. Een adevergoeding moesten "tse nationaliteit boven- t betalen. later volgde nog een ver- irdening: joodse scholie- de lessen uitgesloten. Op erd joden te toegang tot en vermaakinrichtingen e november had Göring ikt, dat de duimschroe- en nog verder dienden te raaid. Bij 'een binnen af- laatsvindend buitenlands diende in Duitsland de g met de joden te worden na de pogrom op gang ivervolging met massale laar concentratiekampen van joodse bedrijven was een eindstadium, maar ende etappe. :rden steeds meer van al ises beroofd. De tijd van :migraties was aangebro- s werd gespekt: joden die ten, dienden nagenoeg al achter te laten. De emi- aan tot oktober 1941, ich in de strijd mengde en orlog tot de Tweede We- uitgegroeid. de reacties in het buiten erden van ongewoon hef- lauw. In alle gevallen ble- :hterwege. Het felst werd in de Verenigde Staten, sevelt: „Ik zelf kon niet :ulke dingen in de be- tigste eeuw nog zouden en. En om mij een duide- de toestand in Duitsland heb ik onze ambassadeur verslaggeving ontboden, ad zich vergist. De Duit- de 'beschaafde twintigste n zien dat het nog einde kon. AC DoorJo Wijnen Een verliezend kandidaat moet het spel tot het einde spelen, moet met opgehe ven hoofd verder gaan, moet geloven in het onmogelijke en moet - boven alles - de illusie gaande houden dat hij de uit eindelijke winnaar is. Dukakis' trage afgang en Bush' onver biddelijke opmars hebben de plot ge vormd van het-laatste bedrijf van het on mogelijke lange stuk theater dat 'De Pre sidentsverkiezingen van 1988' heette. De voorstelling zal de geschiedenis ingaan als veruit de smerigste, de gemeenste en meest leugenachtige van de laatste halve eeuw. Dat is des te opmerkelijker, omdat de twee hoofdrolspelers in feite fatsoen lijke, hardwerkende, enigszins kleurloze, maar zonder twijfel ook bekwame man nen zijn. Misschien zijn beider kleurloosheid, fatsoen en bekwaamheid de diepere oor zaak geweest van de tragedie die zich het afgelopen jaar aan het oog van de weinig geboeide Amerikaanse kiezers heeft ont rold. Want waar bedachtzaamheid het gebruik van krachtige argumenten belet, en waar kleurloosheid de boventoon voert, daar gaan de figuranten en de bij rollen - in dit geval de machtige mede werkers van de campagneteams - een te krachtige en te dominerende rol spelen. Op grond daarvan zou de conclusie wel eens kunnen luiden dat Bush niet echt wint en Dukakis niet echt verliest, maar dat het veel betere, meer ervaren, zeer doorgewinterde en keiharde cam pagneteam van George Bush het van het veel minder ervaren, enigszins terughou dende, alles behalve doorgewinterde, naïeve en zeker niet keiharde campagne-, team van Dukakis heeft gewonnen. Bush' team heeft het bovendien van de deskundigen, de politieke koffiedikkij kers en de pers gewonnen. Want geen van hun voorspellingen is uitgekomen. Hun vernuftig bedachte scenario's zijn door de realiteiten aan stukken geslagen. En hun vergissingen en misrekeningen zijn minstens even kenmerkend voor deze presidentscampagne geweest, als de leugens en beledigingen die de kandida ten elkaar - voornamelijk op instigatie van hun teams - naar het hoofd slinger den. Had het gilde der deskundigen en betweters zich minder op zijn eigen ver zinsels en meer op de stand van zaken aan het begin van de campagne gecon centreerd, dan was alles veel duidelijker geweest. Want vice-president en Reagan-lakei George Bush had van de meet aJf aan de beste papieren. Hij had het geld en het campagneteam om zich zeer nadrukke- Als George Bush president wordt dan Is dat vooral te danken aan zijn medewerkers, die geroutlneerder en vooral gehaaider waren dan die van Michael Dukakis. - f - foto ap Het is Bush' team dat wint Ben verkiezingsnederlaag lijkt voor Michael Dukakis ""ontkoombaar. HIJ kan zich vervolgens gaan wijden aan Spiegelingen over zijn politieke toekomst. - foto ap Bush en Dukakis ontmoetten elkaar voor een tv-debat. Het werd een ontmoeting tussen twee volstrekt kleurloze lig uren. -fotoafp lijk te presenteren. Hij kon bogen op een ruime arvaring, op 8 jaar in de onmid dellijke nabijheid van de macht, op 72 officiële bezoeken aan verre landen, op goede contacten met tal van staatshoof den en politieke leiders, op het directeur schap van de CIA en het ambassadeurs- schap bij de VN en in China. Bush is goedlachs, verstandig, bedachtzaam. Hij mist weliswaar de radicaliteit en de ideo logische bevlogenheid van Ronald Rea gan, maar juist daarom bood hij de Amerikanen een bijna ideaal alternatief. Als Amerika Bush zou kiezen, zou het de immens populaire Reagan niet hele maal op de mestvaalt van de geschiede nis hoeven gooien en zou het zich tegelij kertijd kunnen ontdoen van een presi dentiële retoriek die zoetjesaan stoffig, belegen en ineffectief begon te worden. En dat was waarschijnlijk precies wat Amerika een jaar geleden wilde en tot op de dag van vandaag nog steeds wil. De democraten hadden intussen geen al ternatief en zeker geen kandidaat. Die moest - bij wijze van spreken - aan het begin van de campagne nog geboren worden. De charismatische Newyorkse gouverneur Mario Cuomo het het al meteen afweten, waarschijnlijk, omdat hij de boven beschreven politieke reali teiten beter dan wie ook doorzag. Een Kennedy kwam in het democratisch kamp met voor. En zo kregen „de zeven dwergen", van wie de zwarte kandidaat Jesse Jackson de grootste naambekend heid had, hun kans. Wie waren de ande ren? De meeste Amerikanen hadden nog nooit van Gore, Dukakis, Babbitt, Si mon en Gephardt gehoord. Ze kenden alleen Gary Hart, die - net als Jackson - een overbüjfsel was uit de campagne van 1984; een man die alles in zich had om een finale blunder te maken. Die maakte hij dan ook meteen, door huis en bed te delen met een juffrouw van twijfelach tige reputatie. Bush had, althans in het republikeinse kamp, maar één echte tegenstander. Dat was Robert Dole. Maar Dole was een man met een te scherpe tong, een vernie tigende, bijna sardonische humor en iemand die net zo weinig ideëen had dan welke andere kandidaat dan ook. Bij de eerste echte voorverkiezing - die in New Hampshire - ging Dole vol komen onderuit. Dat bleef zo. Bij de de mocraten bleven alleen Dukakis en Jack son over. Jackson trok alle aandacht naar zichzelf en naar de democraten toe, maar hij kon evengoed geen president worden, omdat Amerika - hoe clichéma tig dat ook moge klinken - nog niet rijp voor een zwarte bewoner van het Witte Huis is. Zo bleef, halverwege de voorver kiezingen, alleen Michael Dukakis over. Hij was de kandidaat met wie de demo craten het, bij gebrek aan een betere, moesten doen. Dukakis had, merkwaardigerwijze, veel met zijn tegenstander George Bush ge meen. Hij wilde en kon niet echt iets of iemand zijn. Hij weigerde zich een libe raal te noemen, wat hij wel was. Hij was geen belastingverhoger, geen echte ont- wapenaar, geen pure economische ver nieuwer, geen man die de Amerikanen voorrekende hoe het met hun zwaar be leende toekomst verder moest, geen re kenmeester die wist hoe de enorme be- grotings- en handelstekorten ongedaan gemaakt kunnen worden, geen man van een nieuwe koers. Wat Dukakis miste was charisma en charme. Wat hij in overgrote mate had was angst om zich zelf bloot te geven. De meeste Amerika nen waren een beetje bang voor hem, omdat hij geen echte boodschap van hoop had, geen echt goede berichten met zich meebracht en persoonlijk niet ge schikt was om het moeizaam herstelde zelfvertrouwen van de gemiddelde Ame rikaan overeind te houden. Met Bush was het niet anders. Hij werd 'het doetje' genoemd, de man die overal bijzat, maar zijn mond niet open deed, iemand die persoonlijke passiviteit als politieke wijsheid verkocht, die de slippen van Ronald Reagan met een slaafse trouwhartigheid droeg, maar die tegelijkertijd volkomen ongrijpbaar was voor alle verdachtmakingen omtrent zijn contacten met de Panamese leider No riega en zijn rol in het Iran-Contra- schandaal. Bush had, net als Dukakis, ,niets te bieden. Maar hij had een gouden campagneteam, handenvol geld en een grote naamsbekendheid. En hij kon te ren op Reagans charisma en populariteit en op de gunstige economische wind die tijdens de campagne over het Ameri kaanse continent woei. Zo was het toen de campagne oegon en zo is het aan het einde van de moei zame rit naar de 8e november nog steeds. Tussen het begin en het einde van de campagne gebeurde het een en ander dat achteraf van niet al te grote betekenis blijkt te zijn geweest. Jackson maakte zijn onweerstaanbare opmars. Dukakis nam halverwege de zomer een zeer grote voorsprong in de opiniepeilingen. Gary Hart verdween van het toneel, maar keerde later terug voor zijn politieke zelf moordcampagne. Er was nog even sprake van dat de democratische con ventie in Atlanta er niet uit zou komen en dat Mario Cuomo vervolgens in het front zou worden gestuurd. Maar dat scenario heeft nimmer een serieuze kans gehad. Albert Gore zou op Super Tues day in het zuiden doorbreken, maar dat gebeurde niet. Jesse Jackson zou worden gecompenseerd met het vice-president- schap. Maar dat gebeurde evenmin. Met bovenstaande koffiedik-kijkerij werd de campagne opgeblazen, terwijl iedereen kon weten dat het loze verzinsels in- plaats van politieke realiteiten waren. Dukakis schoof de Texaan Lloyd Bentsen naar voren om Bush de defini tieve klap in het zuiden te geven. Die op zet lijkt eveneens te falen. Bush koos Dan Quayle als zijn 'running-mate' en in New Orleans gonsde het dan ook van de geruchten dat Bush zichzelf daarmee de genadeklap gaf en dat de man uit India na, die de dienst in Vietnam met behulp van geld en invloed ontliep, binnen en kele weken zou moeten terugtreden. Ook dat gebeurde niet. Het enige wat echt gebeurde was dat Dukakis in Atlanta en Bush in New Or leans de beste toespraken uit hun poli tieke carrières hielden. En dat had juist niemand verwacht. Na de conventies was het woord aan de campagneteams. Waren de twee kan didaten zeer aan elkaar gewaagd, hun electorale stoottroepen waren geen partij voor elkaar. Het gehaaide Bush-volk trok er keihard en meedogenloos op los, toonde geen enkele scrupule, beschul digde Dukakis van van alles en nog wat, joeg de gouverneur van Massachusetts binnen enkele weken in de verdediging, zette hem zelfs met de rug tegen de mum- en wierp hem genadeloos in de geruch tenmolen waarin hij - met behulp van de spreekwoordelijke goedgelovigheid van de Amerikaanse kiezer- terstond werd vermalen. Twee weken na de republikeinse con ventie waren alle echte politieke thema's onder het tapijt geveegd. Vriend en vij and begrepen weliswaar dat de cam pagne zich al te laag bij de grond be vond, maar voor Bush betekende dat pure winst en voor Dukakis de enige mo gelijkheid het vege lijf te redden. Het is al eerder gezegd: twee fatsoen lijke en zelfs goedmoedige mannen heb ben, als gevolg van een en ander, de meest smerige, in sommige opzichten zelfs de meest bizarre en in ieder geval de meest geldverslindende presidents campagne van de laatste halve eeuw op hun naam gebracht. Zelfs een meedogen loze politieke straatvechter als Richard Nixon kon uit de vergetelheid tevoor schijn treden om te melden dat het de slechtste campagne was die hij ooit had waargenomen. Dit keer had het republi keins orakel gelijk. Er is nog een conclusie te trekken uit dit weinig verheffende gevecht om het Witte Huis. Dat is dat de procedures op basis waarvan Amerika zijn president kiest hopeloos verouderd zijn, dat het minder dan ooit gaat om de kwaliteiten en be kwaamheden van de kandidaten, maar dat het alleen gaat om hoe ze op de kie zers overkomen. En dat laatste wordt niet zozeer door henzelf, maar door de publiciteit en met name door de televisie beslist. De Amerikaanse kiezer laat zijn stem busgedrag bepalen door de paar minuten dat hij de kandidaten waarneemt op het avondnieuws. Daarin wordt de kiezer met een virtuoze vluchtigheid over de gang van zaken geïnformeerd. De televi siemakers hebben geen tijd om een kan didaat uitvoerig te portretteren, omdat de kijkers geen tijd hebben om langer dan een minuut naar die portrettering te kijken. Dus worden de kandidaten door een samenzwering van commercie en desinteresse ingedikt tot een paar onwe zenlijke individuen, van wie de kijker slechts de meest saillante en tegelijker tijd meest nietszeggende uitspraken ho ren. De televisie heeft van George Bush en Michael Dukakis aldus karikaturen gemaakt. En beide heren hebben zich dat, alweer op instigatie van hun cam pagneteams, laten welgevallen. Dinsdag is alles voorbij. Dan kiest Amerika, naar alle waarschijnlijkheid, George Bush als president. Amerika doet dat niet omdat Bush de beste man is, maar omdat het Bush-team de gena deloze slag om de publiciteit op punten heeft gewonnen. Woensdag al kan de nieuwe president het knellende verkiezingsmasker afleg gen. Dan kan hij de leuzen en de slogans eindelijk vergeten en zijn door vele ver bale vuistslagen getroffen gezicht voor het eerst naar de realiteit keren. Het is een andere realiteit dan hij de kiezers en mogelijk zichzelf tijdens de campagne met zoveel nadruk heeft voorgehouden. Ervaring en fatsoen gaan plotseling weer tellen. Bekwaamheid, overtuigingskracht en doortastendheid wegen opnieuw zwaar. De man die in januari, na een triom fantelijke inhuldigingsrede op de trap pen van het Capitool in Washington voor vier jaar naar het Witte Huis gaat, zal zijn uiterste best doen deze campagne zo snel mogelijk te vergeten. En als hij een echt eerlijk en fatsoenlijk mens is, zal hij zich, na zijn eerste vergadering met zijn nieuwe kabinet, in alle oprechtheid afvragen waaraan hij is begonnen. Realiteiten en twijfels gaan hand in hand. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo blijven. Behalve in een verkie zingsjaar, zo hebben de Amerikaanse kiezers en de wereld de afgelopen maan den geleerd.

de Stem | 1988 | | pagina 29