Geringe vervuiling Tramstraat Actief Emancipatie in Betekoppenstad Dep SLECHTS OP EEN PLAATS VERONTREINIGDE GROND AANGETROFFEN Expositie geopend over ambitieus Stuvesande-proj eet Sas wil toch subsidie voor ophalen oud papier Witte, Boussen en de Bruin: Verzekeringen én onroerend goed U/itte-Boussen de Bruter Geen nader onderzoek in bodem ABC-comple: 'IK MOEST PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 SAS VAN GENT - De bodemverontreiniging van het toekomstige parkeerterrein in de Sasse Tramstraat valt mee. Op slechts één meetpunt moet met mi nerale oliën verontrei nigde grond worden verwijderd. 'DE TROTS VAN TERNEUZEN' Water [KANAALZONE Luxe Verzekering Sas van Gent VERDACHTE STOFFEN DIRECT AFGEVOERD MOGELIJK VROUWELIJKE LEUTVORS Jaarvergadering W aterschapsbond in Sas van Gent Werkgroep Vastenactie houdt een speelgoedbeurs Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen houdt vervolgcursus T)g STEM EXTRA Prachtmens T16 Uit het eindrapport van onderzoeks- en analysebu reau Depauw en Stokoe blijkt dat met uitzondering van dat ene punt de nor men nergens worden over schreden. Ook de resultaten van het on derzoek naar mogelijke ver spreiding via het grondwater geeft volgens de Sasse wethou der L. Marquinie (Milieu) geen reden tot maatregelen. „De zaak is grondig onderzocht, al les is nagelopen. Het blijkt ge lukkig enorm mee te vallen", aldus Marquinie. De plaats waar een te hoge concentratie van minerale oliën is geconstateerd, bevindt zich direct tegenover de super markt van de firma Mat- theeuws. Die firma is tevens eigenaar van het terrein dat is onderzocht. De gemeente heeft inmiddels overleg met de eige naar gepleegd over het afvoe ren van de verontreinigde grond. Om welke hoeveelheid het gaat is nog niet duidelijk. Marquinie: „Dat is nog moei lijk precies te bepalen, maar we verwachten dat het om een oppervlakte van enkele vier kante meters gaat en dan tot een diepte van één a twee me ter." Het is de bedoeling dat de verontreinigde grond in contai ners wordt opgeslagen en afge voerd naar de stortplaats. Daarbij zullen opnieuw mon sters worden genomen, terwijl de gemeente toezicht houdt op de werkzaamheden. In het gat Van onze verslaggever TERNEUZEN - Wethouder W. Gosselaar (Openbare Werken) van Terneuzen verrichtte vrijdag de offi ciële opening van de woon- expo over het prestigieuse Stuvesande-proj eet in hotel L'Escaut in Terneuzen. Stuvesande wordt de naam van een duur appartementen-com plex, dat verrijst op de plaats van het huidige openluchtbad in de Scheldestad. Het bouwproject, dat uitge voerd wordt door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten (BNG) vormt in feite de eerste fase van het plan om de Schel- deboulevard van Terneuzen de komende jaren wat meer uit straling te geven. Een speciale werkgroep heeft zich de afgelopen twee jaar gebogen op een 'opwaar dering' van de Terneuzense waterkant. Deze groep, waarin de initiatiefnemers van het plan de architect Bert Tooren- man en de Terneuzenaar José Dooms zitting hadden, klopte na de eerste schetsen te hebben uitgewerkt aan bij het Bouw fonds voor de realisering van het ambitieuze project. „Het Bouwfonds", zo liet H. Hierck, directeur Zuidwest- Nederland van BNG weten, „liep niet direct warm voor het plan, omdat er teveel vragen nog onbeantwoord waren ge bleven." De gevraagde ant woorden kwamen echter en de project-ontwikkelaar die als een nuchtere analyticus de haalbaarheid van het project toetste, werd langzaamaan en thousiast. Vandaar dat gisteren ook het startsein gegeven werd voor de wervings- en publici teitscampagne voor het luxe woonproject. Hierck stond even stil bij de bouw van het golfslagbad El dorado, dat aan de voet van de twee Stuvesande-gebouwen gerealiseerd zal worden. „Het is een misvatting dat het Bouwfonds aan dit zwempara dijs zal meebetalen. Het is niet zo dat BNG per verkocht Stu- vesande-appartement een be drag afdraagt ten behoeve van de realisatie van het zwembad. De situatie is zo dat het Bouw fonds van de naar rato af te ne men grond een redelijke grondprijs betaalt. Op haar beurt kan de gemeente uit deze middelen gelden onttrekken voor verschillende werken, zo als de aanleg van infrastruc tuur en een bedrag als dekking voor het risicodragend aandeel van de financiering van het zwemparadijs." Gosselaar, die van de organi satoren als openingshandeling geen doek van de maquette van de Terneuzense beeldende kun stenaar J. Verschuren mocht trekken, maar de expo gewoon open verklaarde, zei trots te zijn op het Stuvesande-project, dat ook als de 'trots van Ter neuzen' gelanceerd werd. Na eerste even de geschiedenis te zijn ingedoken, waarbij het de stadsontwikkeling be schreef, belandde de VTHD-wet houder bij het heden. „De rela tie met het water is in Terneu zen de laatste jaren onderbe licht geweest. Nu moet er een duidelijker accent gelegd wor den op de recreatie." Gosselaar noemde Stuve sande een 'goed project' en wenste de toekomstige bewo ners van de dure appartemen ten (prijs tussen de 215.000 gul den en 3,5 ton) veel tevreden woongenot toe. Vandaag en morgen kunnen belangstellenden tekeningen en maquette-van Stuvesande bekijken in het Terneuzens ho tel tussen 11.00 en 16.00 uur. Een overzicht van de maquette van het Stuvesande-project. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Vereni gingen in de gemeente Sas van van Gent die oud papier ophalen, krijgen volgend jaar waarschijnlijk toch subsidie. Burgemeester en wethouders stellen voor om daarvoor een bedrag van 2.350 gulden uit te trekken, ten laste van de post on voorziene uitgaven. In februari van dit jaar schre ven drie verenigingen - carna valsvereniging de Zuip-cilin- ders uit Westdorpe, Trimclub Altijd Zat uit Philippine en Harmonie de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent een brief aan de gemeente. Daarin vroegen ze om een ge meentelijke bijdrage voor het ophalen van oud papier. De verenigingen redeneerden dat, als het papier niet zou worden opgehaald, de gemeente duur der uit zou zijn, omdat er dan stortingskosten moeten worden betaald. Het college beoor deelde de situatie evenwel an ders. Het ging ervan uit dat de verenigingen genoeg aan het oud papier verdienden en stelde voor om het subsidiever zoek af te wijzen. De gemeenteraad ging niet met het voorstel accoord. Ze vond het verzoek van de ver enigingen redelijk en gaf B en W de opdracht om eens te in ventariseren hoeveel vereni gingen in het Sasse zich met het ophalen van oud papier be zighouden. Uit het daarop gehouden on derzoek blijkt nu dat zes ver enigingen goed zijn voor een jaarlijkse papierberg van 235 ton. Omgerekend zou het de ge meente 4400 gulden kosten als ze dat zelf moest storten. B en W stellen zich nog steeds op het standpunt dat, bij een goede oud papierprijs, de verenigingen voldoende in komsten hebben. „Beweegt de prijs zich echter langere tijd op een laag niveau, dan is er ken nelijk behoefte aan een stimu lerende maatregel", schrijft het college. Daarom stelt het voor om een subsidie van maximaal .2 cent per kilo beschikbaar te stellen. Die wordt gegeven als de papierprijs 3 cent of lager is. Bij een papierprijs van 4 cent wordt 1 cent subsidie gegeven en bij een prijs van 5 of meer is de subsidie nihil. Het voorstel wordt op dinsdag 8 november besproken door de commissie gemeente-financiën. De verga dering begint om 19.00 uur in het gemeentehuis. De bv, Witte, Boussen en De Bruin, is gevestigd aan de Axelsestraat in Ter neuzen. Het in 1979 opge richte bedrijf heeft vijf tien mensen in dienst en bestaat uit twee 'hoofdpo- ten': assurantie en onroe rend goed. De ontwikke ling van die twee poten loopt parallel aan die van het bedrijfsleven in de kanaalzone. Het bedrijf specialiseert zich in onder meer collectieve ziekte kosten-, pensioen- en brandverzekeringen voor bedrijven. Sterke troef is daarbij het niet gebonden zijn aan maatschappijen. Afgelopen woensdag kwam Witte, Boussen en De Bruin nog in het nieuws door de aankoop van twee leegstaande flatgebouwen in de Peter van Anrooylaan in Ter neuzen, waarbij het de bedoeling is dat er in één van de twee een hotel komt. In het andere ge bouw komen luxe appar tementen. Daarmee ver stevigt het bedrijf zijn po sitie van grootste particu liere verhuurder in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door Ronald Verstraten HET NIEUWS VAN de aan koop van de flats is nog warm als de eerste inschrijvingen voor dg. appartementen bin- 1 - (V Zaamsia# - w Sas van G«nt^ De heren (vlnr) Witte, Boussen en de Bruijn. 'We willen binnen aan aantal jaar de grootste niet-gebonden maatschappij van Zeeuwsch- Vlaanderen woraen.' FOTO WIM KOOIJMAN of kortere tijd via bedrijven gehuurd. „Onze filosofie is een beetje anders dan die van anderen: niet afwachten, maar zelf bedrijven benade ren", legt De Bruin uit. nenkomen. Tevredenheid bij de D. de Bruin: „Die apparte menten komen kwalitatief op zeer hoog peil te staan. Als we zeggen 'luxe', dan kun je er ook vanuit gaan dat het écht luxe is." De particuliere verhuur door Witte, Boussen en De Bruin nam sinds 1981 een grote vlucht. In dat jaar werd een groot deel van de 'erfenis van Rouw' overgenomen. Zo'n vijfhonderd particulie ren kwamen bij het bedrijf onder contract. Het aantal woningen, appartementen en bungalows dat het bedrijf verhuurt is inmiddels geste gen tot ruim 800. Bijna drie kwart van die woningen is te vinden in groot-Terneuzen. Veel woningen of apparte menten worden voor langere Ontwikkelingen in de ka naalzone, maar ook in de rest van Zeeuwsch-Vlaanderen worden met argusogen ge volgd. Als zich nieuwe bedrij ven vestigen, of als een be drijf nieuw of tijdelijk perso neel in dienst neemt, staat Witte, Boussen en De Bruin klaar. „We hebben alleen de pecht dat we een wachtlijst hebben. Wat dat betreft zul len we wel de enige zijn." Een ander verschil met bij voorbeeld woningbouwvere nigingen is de nadruk die op luxe ligt. „Dat is het voordeel van goede contacten met de bedrijven. Er wordt dan min der op de prijs gelet en meer op de kwaliteit. Dat geeft je een voorsprong op anderen. Eigenlijk is de 'Peter van An- rooy' daar ook een uitvloeisel van", zegt de Bruin. Die vraag naar kwaliteit is er altijd geweest, maar er was geen aanbod. „Het is een an der gebied dan dat van een woningbouwvereniging. Die is nu eenmaal sociaal gericht. Maar dat betekende in het verleden dat mensen die écht luxe zochten, verplicht waren om te kopen", aldus N. Bous sen. De Bruin vult aan: „Hoe vaak zie je niet dat een wo ning een simpel douchetje heeft, terwijl de huurprijzen wel op luxe zijn afgestemd? Eten normale voorziening als een keuken, met koelkast en dergelijke, of een badkamer moet er gewoon inzitten." Inspelen op wensen en ont wikkelingen. „En als het even kan: ook nog voor een verze kering of hypotheek zorgen", springt Boussen op de andere 'poot' over. Hij en M. Witte dragen zorg voor het assu rantie-deel, terwijl De Bruin zich vooral met de onroerend goed-poot bezighoudt. In de praktijk overlapt dat elkaar uiteraard regelmatig. „Ook op dat gebied onder scheiden we ons van colle ga's", stelt Boussen. „Wij zijn absoluut niet gebonden aan welke maatschappij dan ook. We kunnen, naar aanleiding van een concrete vraag, bij wijze van spreken de voor waarden van tien maat schappijen 'zeven'. Daardoor kun je objectief zijn in je voorlichting." Die geldt dan zowel particulieren als be drijven. „Toen we bijna tien jaar geleden begonnen zagen we dat industrieën en bedrij ven heel dikwijls verzekerin gen hadden buiten de regio. We zijn daar toen op inge sprongen door die markt te benaderen", aldus Boussen. Sterke punten zijn volgens hem de centrale vestiging van het bedrijf in Terneuzen, daardoor de betere bereik baarheid en het persoonlijk contact. „Bovendien ken je de situa tie ter plekke. Je kent de risi co's en kunt die beter beoor delen dan iemand die van buiten de regio hier naar toe moet komen", vult Witte aan. Hij benadrukt de kwaliteit van een verzekering: „Die moet je doorlopend in de ga ten houden, dat geldt ook voor collectieve verzekerin gen." De Bruin steekt dat streven niet onder stoelen of banken: „We willen binnen een aantal jaren de grootste niet-gebonden maatschappij in Zeeuwsch-Vlaanderen worden." Wie dat dan nu is: „Dat kun je niet bepalen, je kunt niet in een ander zijn portefeuille kijken, we heb ben alleen de indicatie dat we in ieder geval bij de grootste horen." Witte, Boussen en De Bruin gaan ook op vastgoed gebied niet stilzitten. Zo hebben ze bij de gemeente Sluis een plan ingediend voor het bou wen van 35 bungalows voor 50-plussers. Met dat project, aan de St. Annastraat, willen ze volgend jaar beginnen als gemeente en provincie ten minste hun fiat willen geven. KAARTING - De buurtvere niging Sint-Albert houdt zon dag 6 november in het gelijk namige buurtcentrum een prijskaarting in de spelsoor- ten bieden zonder roem en jo keren. Men kan inschrijven vanaf 13.30 uur en de kaar ting begint om 14.00 uur. Biervliet HOOGMIS - Tijdens de hoog mis op zondag 6 novembe speelt en zingt de WHnj groep uit Breskens in de r] kerk te Biervliet. Het then is „Heelheid der schepping' De dienst begint om 10.00 uur dat dan ontstaat wordt daarna de grond gestort van de boven laag van de rest van het ter rein. In die grond is hier en daar sprake van lichte veront reiniging, die echter overal be neden de gestelde normen blijft. Het was hoe dan ook de bedoeling om vijftig centimeter af te graven, voor het parkeer terrein wordt aangelegd. TERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Terneuze; acht het niet noodzakelijk om een nader onderzoek in stellen naar de mogelijke vervuiling van de bodem opde plaats waar volgend jaar de nieuwe Albert Heijn et Blokkervestiging komen. In opdracht van de gemeente hebben de gemeentelijke dienst voor openbare werken en de Heidemij op verschillende plaatsen op de bouwlocatie monsters genomen. Op grond van de resultaten van die kleinschalige onderzoeken meent milieuwethouder J. van Rooijen dat een nader onder zoek niet nodig is. Dat neemt niet weg dat in het eerste onderzoek van open bare werken, dat zich beperkte tot het nemen van grondmon sters op drie plaatsen op de bouwlokatie schadelijke stof fen werden aangetroffen zoals cadmium en olie-achtige sub stanties, die de C-waarde over schreden. Die normering houdt feitelijk in dat de vindplaats gesaneerd moet worden. Eten uitgebreider onderzoek van de Heidemij toonde aan dat het om zeer lijke verontreinigingshaarda ging. Op de plaats waar jam geleden olie en benzinetank van een tankstation in grond zaten heeft de gemeenii evenewei geen monsters nemen. Van Rooijen is echter de int ning toegedaan dat de meente haar verplichting voldoende heeft nagekome: „We hebben de bouwlokatie li. ten bemonsteren en de resulta ten van de onderzoeken wars niet verontrustend. Stuiten er echter bij de graafwerk zaamheden en de sloop aan die niet horen in de boden horen te zitten, dan zullen die terstond opgraven en v voeren. Dit om alle risico's vermijden." Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zaterdag 12 november houdt can» valsstichting De Betekoppen uit Sas van Gent het jaar lijkse prinsenbal in de bovenzaal van De Vlaanderen. Het bal begint om 20.00 uur met muzikale medewerking van de JLM-band en boerenkapel De Betestekers onder leiding van Roger Neyt. De Betekoppen heeft voor dit prinsenbal carnavalsvereni gingen uit de omgeving uitge nodigd. Daaronder De Koeters uit Westdorpe, De Zwartsnu- vers uit Sluiskil en de Mossel- krauwers uit Philippine. Hoofdmoot van het prinsenbal - traditioneel gehouden op of rond de elfde van de elfde - is de bekendmaking van de prins carnaval 1989. Inmiddels zijn de speculaties rond de nieuwe prins in Sasse carnavalskringen al aardig op gang gekomen. Het gerucht gaat zelfs dat een zekere 'An nie' een goede kans maakt. Mocht deze voorspelling uitko men, dan wordt Betekoppen stad het komende carnaval ge regeerd door een vrouwelijke leutvorst. Ook binnen de stich ting zelf is er sprake van een emancipatiegolf. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuwse Waterschapsbond houdt de jaarlijkse algemene verga dering op vrijdag 2 decem ber in 'De Vlaanderen' in Sas van Gent. Tijdens de bijeenkomst spreekt de hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat, ir. T. van der Meer, over de Wes- terschelde oeververbinding. Daaraan voorafgaand is er 's middags een excursie naar het onlangs in gebruik genomen pompstation 'De Braakman' van de WMZ. De jaarvergadering begint om 9.30 uur. Een half uurtje daarvoor is de ontvangst met koffie. Tijdens de recente jaarver gadering van De Betekoppa opperde stichtingslid Theo Boeye het idee 'dit jaar eens een carnavalsprinses te benoe men in navolging van het ge meentebestuur onder 1 van burgemeester mevrouw van Rest.' Door dit voorstel werden df gemoederen binnen de stich ting aardig verhit. Na een feilt discussie besloot men uiteinde lijk de 'prins-vacature' opentt stellen voor zowel mannelijk: als vrouwelijke kandidaten. Het prinsenbal van zaterd» 12 november zal uiteinde! duidelijk maken wie de s gaat zwaaien over Be1 penstad. De stichting hoopt oj een aantal vroege carnavals vierders uit Sas van Gent omstreken. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Vrijdaf 18 en zaterdag 19 novembe' houdt de werkgroep Vas tenactie uit Sas van Gffll een speelgoedbeurs in basisschool De Valcke- burcht. De beurs bestaat uit twee deelten. Vrijdag 18 novembe' kan men tussen 17.00 en 20.» uur overbodig en niet meer tl gebruiken speelgoed van hand doen. In overleg met» eigenaar wordt dan een ver koopprijs vastgesteld en de be doeling is dat de opbrengst ge lijkmatig verdeeld wordt helft van de opbrengst gaat!» naar de actie. Zaterdag 19 vember is de verkoopdag. T* sen 10.00 en 16.00 uur kan ieder een de school binnenlopen speelgoed kopen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Stichting Promotie Zeeuwsch-VW deren blijft actief. Sinds 4 oktober zijn dertig gidsen 1 met een vervolgcursus. „Vorig jaar zijn we met die cursus begonnen", zegt Tiny IV hout van de stichting. „Dertig enthousiaste mensen zijn nu b< nen aan de vervolgcursus". Komend weekend ontvangt de stichting 62 touringcaronded* mers uit België. Dat gebeurt in het kader van een studiereis vs» het Nederlands Bureau voor Toerisme en de SBBA, een belang®' vereniging voor de touringcarondernemers. De touringcaron»' nemers krijgen zondagavond een reisje over het kanaal van naar Terneuzen aangeboden. De reis begint bij Sas van Gent en eindigt op de Hoekse kade" Terneuzen. „Het is de bedoeling dat de ondernemers kennis®' ken met de mogelijkheden die Zeeuwsch-Vlaanderen te biec® heeft", aldus Tiny Maenhout. VIER jaar en twee maan den zat de kunstschilder Johannes Kollaard tijdens de Tweede Wereldoorlog gevangen. Twintig april 1941 pakten de Duitsers hem op in Utrecht. Samen met zijn broer werd hij ter dood veroordeeld. Dat werd later omgezet in le venslang. Kollaard kwam uiteindelijk terecht in de gevangenis in Siegburg. Daar had hij een goed con tact met pastoor Münster die hem vroeg voor de ka pel van de gevangenis twee tweeluiken te schilderen. Kollaard deed dat. Na de bevrijding keerde hij nog twee keer naar Siegburg nabij Bonn terug. Tijdens de laatste reis rijpte het idee de panelen naar Ne derland te halen. Dat leek niet te lukken. Ondanks de hulp van zijn zoon Joop en Duitse vrienden. Tot vo rige week donderdag. Toen kwam het verlossende te lefoontje. De panelen wa ren op weg naar Neder land. Na 44 j aar, een week voor zijn zeventigste ver jaardag. Door Romain van Damme OP een van de houten panelen staan zwarte vingerafdrukken. Iemand heeft de kratermond van een vulkaan fel rood ge schilderd. De pasteltinten zijn vervaagd. Over de schilderijen ligt een grauwe sluier. Johan Kollaard kijkt mistroostig naar zijn werk. Na een lange stilte zegt hij„Ja, dit is het belang rijkste werk dat ik ooit maakte. Misschien niet het mooiste, maar het meest waardevolle. Dit is een deel van mijn leven". In een ander kamertje in het huis van zijn zoon Joop in het Zeeuws-Vlaamse Waterland- kerkje ligt het paneel waarop Johan Kollaard de verrijzenis schilderde. „Dat heb ik al een beetje bijgewerkt. Maar het is nog lang niet klaar. Kijk maar, de kleuren zijn nog veel te hard. Dit alles weer in goede staat terugbrengen kost me ze ker een maand. We brengen nu de panelen van Waterland- kerkje naar Houten (Utrecht) waar ik woon. Daar heb ik een mooi atelier". Een groot deel van het verhaal heeft hij dan al verteld. Een verhaal waarin Johan Kol laard pastoor Münster van de gevangenis in Siegburg cen traal stelt. „Een prachtmens. Ik had een geweldig contact met hem. Ik ben protestant. Maar we konden uitstekend met elk aar praten. Hij redde me regel matig de kop. Als ik weer wat uitgehaald had, dan zei hij, 'Jo han, wat heb je weer gedaan' en ging aan het werk om me uit scfoMn :eei de Pastoor, Mailden jen maken'. als je

de Stem | 1988 | | pagina 22