POLITIERAPPORT Hulstér PvdA: Versloffen onderhoud fietspaden niet acceptabel STREEKCENTRUM TEVREDEN NA PRESENTATIE SZYDLOWSKIPLEIN Polikliniek in Hulst kan niet per januari '89 beginnen Tentoonstelling over zeehonden in Oostburg Renovatie stadswallen begonnen Expo in Sint Jansteen geopend KUNSTSTOF PUTTEN PLAATSELIJK NIEUWS IDRÉ DEES SPIEGELLAS WERK van 50 - 250 mm. pE STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1988 Aanrijding Geldkistje ontvreemd W eekenddienst Stern-redactie GETROUWD ÜR: ZEKER RETERI pendbureau in Oostburg. AXEL - De komst van Albert Heijn en nog een aantal winkels naar het Axelse Szydlowskiplein is door de middenstand goed ontvangen. 'ormule Uiterlijk VVD wil marktgelden Hulst fors opschroeven Onderhandelingen Gereedschap gestolen Koewacht Granaat gevonden Heikant Nieuw-Namen DAGVERPLEGING VEILIG GESTELD Winkeliers meebetalen aan plan binnenstad tzendbuieau 00.- INCL. APK )T 10.000.- JAF 10.000.- PEUGEOT>i F.J. Haarmanweg 21 euzen 11150-12035 P A ARN ARNESTEIN - POSTBUS 8021 -4330 EA MIDDELBURG -TEL. 01180-29353' Van onze verslaggever (ADVERTENTIE! HULST - In Hulst is ge start met de voorbereiding voor de eerste fase van de renovatie van de beplan ting op de stadswal- len.Tussen het Galgebol- werk en het Molenbolwerk zijn 52 monumentale iepen omgehakt. Afhankelijk van de weersom standigheden zal, zo hoopt wethouder G. van de Voorde, wellicht nog dit najaar wor den begonnen met de herbe planting. „En anders zeker komend voorjaar". In deze eerste fase wordt het traject tussen beide bolwerken her- beplant met 290 koningslin den. Hetzelfde type bomen dat bijvoorbeeld ook het dorpsplein in Zuiddorpe siert. Verspreid over het overig gedeelte van de wallen zijn ook nog 22 iepen geveld, die ten prooi zijn gevallen aan de iepziekte. Dat betekent dat er nu in totaal nog honderd iepen op de wallen staan. Tien jaar geleden waren er dat nog meer dan 400. Vooral de laatste jaren heeft de iep ziekte snel om zich heen ge grepen. De komende twee jaar zullen alle nog reste rende iepen worden gerooid en vervangen door konings linden. Behalve de 290 bomen die dit plantseizoen de grond in gaan komen er dan nog zo wat 600 stuks bij. „We hadden natuurlijk kunnen wachten tot de laat ste iep genseuveld zou zijn", zegt wethouder Van de Voor de. Maar daarop wilden wij niet wachten. Dan zouden de wallen er voor lange tijd kaal bij liggen. Vandaar dat we hebben besloten de renovatie in drie jaar te realiseren". Dat daarbij ook gezonde iepen het loodje moeten leggen kan niet worden voorkomen. Immers, als die dan later toch gerooid moeten worden zou meteen In de jaren dertig groeiden er nog honderden iepen op de stadswallen. (Foto: collec tie Eddy Taalman) V°°r redactionele zaken, liet voor advertenties of be zorgklachten, is dit week einde bereikbaar Conny van Gremberghe, telefoon 01150- 9612S' b g-g. 01153-1534, zon- ^gmiddag 01150-18924. de jonge aanplant vernield worden. Daarom is gekozen voor de rigoureuze aanpak. De gemeente heeft gekozen voor koningslinden om een homogene beplanting op de wallen te bewerkstelligen. Immers, ook nu al staan er op het traject van de eerste fase al linden. „Deze boom doet het goed in een droge zande rige bodem, zoals de wallen", zegt Van de Voorde. „Ik denk dat we met deze keuze weer tot een monumentale beplan ting kunnen komen". De wet houder heeft de jonge boompjes deze week geïn specteerd bij een boomkwe kerij van Staatsbosbeheer. „Dat zag er allemaal prima uit". Hulst heeft gekozen voor exemplaren van ruim tien centimeter dik met een lengte van zowat vier meter. „Dan is er toch meteen al wat van te zien". De operatie kan voor de gemeente kostendekkend verlopen door de houtop brengst van de gerooide iepen en een door Staatsbosbeheer toegezegde subsidie. rticulieren kje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, raham, openbare dank, r, mag best eens in de agina familieberichten, n duur hoeft het niet te kosten een tientje), olom 2,00. Eén grote 5. Voor het plaatsen van met een formaat van 35 wij 14,05 toeslag, op aanvraag. Bij niet- ordt 4,00 adm.kosten rden niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen één van onze kantoren, en stuurt u eveneens 2 ng naar Postbus 3229, riftelijke opgaven worden pteerd indien naam en ook indien uw betaling "houden ons het recht r opgaaf van redenen te igeren. lachten bereiken over de oudt de uitgever zich het am van de opdrachtgever d te geven. Ingsnieuws olom op donderdag. Sarina Donze en Glenn v.d. Bos. 28 okt. Axel. zonnedak 1980 0 Sport 1980 .0, schuifdak 1981 1981 art 1982 -X, zilver 1980 1981 rekhaak 1979 PEERAUTO iot J 9 benzine om, 35.000 km, 1983 LS1983 isser, radio1985 ,34.000 km!1982 speciaal >rtXR31600, rood, alen velgen, 1981 1984 yadway1986 C spec, uitv1987 ier1986 33.000 km 1986 .1 Accent junior... 1986 zeer compleet1987 3rofil trekhaak1986 gas1984 3, wit1985 Van onze verslaggever HULST - Het versloffen van het onderhoud aan fietspaden is voor de inwo ners van de gemeente Hulst een moeilijk te accepteren situatie. nat stelde de Hulster PvdA fractie tijdens de algemene be schouwingen bij de begroting. Met name gaat het de PvdA n regelmatig veel werk bij in Hulst en Oostburg. lijk) werk zoekt en u woont t, kom dan even langs voor en/of inschrijving, ermaanden hebben wij met vacatures in de horeca, itten wij elke maandag- an 10.00, tot 13.00 uur in 'Tiffanys' op Vismarkt 1. rg zijn wij elke woensdag en 10.00 tot 13.00 uur in De Eenhoorn', Markt 1. daarbij om die fietspaden die wellicht over een paar jaar in beheer bij de provincie komen en waaraan B en W niet teveel geld meer willen spenderen. Het betreft de fietspaden van Hulst naar Clinge, van Clinge naar Nieuw-Namen en het fietspad langs de Molenstraat naar Clinge. Mevrouw A. van Wees noemde de terughoudendheid van het college 'begrijpelijk', maar wees erop dat de wegen sanering nog wel tot 1991 a 1992 op zich zal laten wachten, 'als het al door gaat'. Volgens de PvdA is het nog maar de vraag waar de provincie straks de prioriteit zal leggen als men keuze's moet maken uit veel slecht onderhouden wegen en wenselijke fietspaden. „Feite lijk", voorspelde mevrouw Van Wees, „zal het erop neerkomen dat het misschien nog wel tot na 1995 zal duren voordat de fietspaden zullen worden ver beterd". Ze pleitte voor de opstelling van een meerjarenplan voor het onderhoud van fietspaden, waarbij ook nadrukkelijk de over te hevelen fietspaden be trokken moeten worden. Niet alleen omdat de eigen inwoners recht hebben op een goed fiets pad, maar ook naar verwach ting van de PvdA te zijner tijd voor een slecht fietspad zeker een hogere afkoopsom in re- keing zal worden gebracht. Ook het CDA waarschuwde bij monde van H. Vercauteren voor het versloffen van de fietspaden. „Die blijven onze aandacht vragen", stelde hij, „omdat anders zeer grote on derhoudskosten het gevolg zul len zijn en tevens de verkeers veiligheid in gevaar komt". De WD had er het gemeen telijk wensenlijst]e van vorig jaar nog eens op nageslagen. Daar prijkten toen nog forse bedragen op voor de fietspa den. De WD kan er nu niets meer van terugvinden. „Hele maal niet meer nodig of op nieuw doorschuiven naar de toekomst?", zo vroeg A. Hou- ben zich af. Axel blij met komst super Van onze verslaggever Donderdagavond presenteerde wethouder J. van Schaik de voorlopige plannen van projectontwikkelaar Property Management Services (PMS) aan de Strichting Streek- centrum. Volgens D. Oggel, voorzitter van het Streekcen- trum, reageerden de leden over het algemeen 'zeer en thousiast'. Hij was ook zeer te spreken over de 'open en eerlijke' ma nier waarop Van Schaik de plannen ontvouwde en met de middenstanders in gesprek ging. Desondanks plaatsen die wel enige kanttekeningen, waarop ze een antwoord van Van Schaik wenstten. Een van de zorgen van de middenstanders was de vrees voor overbewinkeling, omdat ze van mening zijn dat het win- kelbestand in Axel alle bran ches al in zich heeft. Van Schaik zei uit te gaan van een vrije invulling van het plein door PMS, maar dat om de vin ger aan de pols te houden er telkens contact zla zijn met het Streekcentrum of de onderne mers. „Iedereen heeft een be paalde formule en doelgroep. Er zak best een branche in de binnenstad zijn waarvan je zegt dat hét niet zö leuk is voor de betreffende ondernemer als er een winkel bijkomt. Maar daar zullen we iedere keer bij betrokken worden. De midden standers zullen in geen geval collectief bezwaar tegen de plannen indienen, individueel misschien wel, maar dat is tot nu toe nog niet uitgesproken". HULST - De WD in de Hulster gemeenteraad wil dat de marktgelden in drie aar tijd met dertig procent worden opgeschroefd. Daarmee, zo stelde A. Hou- ben tijdens de algemene be schouwingen, kan een 're delijke compensatie worden bereikt voor derving van de parkeergelden die die door het totaal van dit commer ciële gebeuren wordt ver oorzaakt'. Houben doelde daarmee op het feit dat de Grote Markt op maandagen in beslag wordt ge nomen door de marktkramers en dat daarmee de gemeente het nodige parkeergeld door de neus wordt geboord. Hij zette overigens grote vraagtekens bij te te verwachten opbrengst vanhet betaald parkeren. „Als dat niet gehaald wordt is de onvermijdelijke consequentie nat er dan weer pijnlijke maat regelen zodig zijn om het ont stane gat in de begroting te Willen", sprak hij pessimis tisch. De verschillende fracties Kwamen in hun algemene be schouwingen tot de slotsom dat de invoering van het betaald Parkeren bepaald niet vlekke loos is verlopen. Dat weerhield de PvdA-fractie er echter niet van een pleidooi te houden voor de uitbreiding van de betaald parkeren-zone met het 's Gra venhofplein. Daar zou in de vi sie van de PvdA dan echter al- 'een op zaterdag, zondag en maandag betaald moeten wor den. ._?°h J. van Dorsselaer d-linge voor Algemeen Belang) wees op de moeilijk start van ao parkeerautomaten. „We ho- ra dat wanneer alle hobbels ajn weggenomen, het mag bij dragen tot datgenem wat men vo°r ogen heeft, onder andere ooi bijdrage voor de financiële Ponkelen in de komende ja ren". Een tweede punt waarover de leden van het Streekcentrum nadere opheldering wilden, waren de overige plannen om de binnenstad op te knappen. Onderdelen van de nota bin nenstad zijn onder andere een andere manier van inrijden van de Zeestraat en een beter uiterlijk voor de Weststraat. Sommigen waren bang dat de nota nu op de lange baan te recht is gekomen en los was ge raakt van de ontwikkeling van het Szydlowskiplein. Van Schaik zei dat de twee ontwik kelingen weliswaar los van elkaar stonden, maar wel dege lijk in eikaars verlengde lig gen. Oggel toonde zich blij met de toezegging dat ook de rest van het centrum op afzienbare termijn wordt aangepakt. Van Schaik lichtte zijn presen tatie toe met de boodschap dat het college van B en W bij de komende onderhandelingen met PMS zo goed en goedkoop mogelijk uit de bus wilde ko men. Een aantal ondernemers vroeg zich af of de kwaliteit dan niet in het geding komt. Van Schaik stelde hen gerust door te zeggen dat hij bedoelde dat het gemeentebestuur er al les wil uithalen wat er in zit, zonder concessies te doen aan de kwaliteit. HULST - De voetganger C. van H. uit Hulst werd gister middag tijdens het overste ken van de Sportlaan aange reden door een personenauto bestuurd door B. van G. uit Hulst. Bij de aanrijding die volgde liep Van H. vermoede lijk een bovenbeenbreuk op. Hij werd per ambulance overgebracht GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag werd inge broken in een verdeelstation van de PZEM aan de Poel straat in Goes. Er werden twee tassen met duur gereed- schaps materiaal meegeno men ter waarde van ongeveer 5000 gulden. Men had zich toegang verschaft door het forceren van een deur. KAARTING - Afgelopen woensdag was er een kaar ting in de Vlasschaard waar aan 32 personen deelnamen. Uitslag: 1. Mevrouw V.d. Sijpt-Inghels. 2. Mevrouw I. Hommerin. 3. R. van Over loop. DANSAVOND - Volgende week zaterdag 12 november houdt de ouderenbond een dansavond in De Vlas schaard. Iedereen ouder dan vijftig jaar is welkom en de muziek is in handen van or kest The Williams. Tijdens de pauze is er een verloting. De aanvang is 20.00 uur. BILJARTEN - In het ge meenschapshuis Malpertuus speelden de ouderen van de katholieke bond een vriend schappelijke wedstrijd tegen de ouderen van Koewacht. Er werden in totaal tien partijen gespeeld. De bezoekers kwa men tot een produktie van 696 caramboles en wérden win naar. De thuisploeg ^behaalde slechts 516 caramboles. AARDENBURG - Bij de Aar- denburgste steenfabriek heeft men ingebroken in het kantoor. Door het verbreken van een raam is men binnen gekomen. De bedrijfsleider D. L. uit Sluis kwam bij de rijks politie aangifte doen. Er wordt een geldkistje met 300 gulden en 1500 Belgische franken vermist. SCHOONDIJKE - Op een perceel land van de heer H. heeft men een granaat gevon den van 40 bij 10 centimeter. Dit perceel bouwland ligt aan de Krabbendijk. De Mijnop- ruimingsdienst zal het project opruimen. ZIEKENMIDDAG - De na jaarsmiddag voor zieken en gehandicapten uit' Sint-Jan steen en Heikant is niet van daag (zaterdag) zoals eerder gemeld, maar dinsdag 8 no vember. Aanvang 14.00 uur in het gemeenschapscentrum 't Heike. EHBO - Een dezer dagen zal de EHBO afdeling Nieuw- Namen een beroep doen op de bevolking voor de jaarlijkse geldelijke bijdrage. De EHBO staat een heel jaar gratis ter beschikking voor de bevol king en ook het materiaal is gratis. Vandaar dat de EHBO hoopt dat de inwoners gul in de beurs tasten. KAARTING - Aan de kaar ting in café De Nachtegaal deden 46 kaarters mee. Uit slag: 1. G. Klippelaer en J. Vermeersen, 2. A. Thieleman en E. Ivens, 3. G. Beletter en J. van Campen. OUD PAPIER - De W Hul- sterloo haalt zaterdag 12 no vember weer oud papier op. De ophaling begint om 9.00 uur in de Hulsterloostraat. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De polikliniek, die Hulst krijgt ter compensatie van het gesloten Liduina-ziekenhuis, kan nooit op 1 januari 1989 van start gaan. Hoewel volgende week al een schets van de polikliniek op tafel komt, bete kent het dat 'gedurende een interim-periode' het oude ziekenhuis nog als zodanig in bedrijf blijft. Van onze verslaggever HULST - Zowel het CDA als de PvdA vinden dat de winkeliers en bedrijven moeten meebetalen aan de herinrichting van de Hul ster binnenstad. De PvdA heeft daar overigens al herhaaldelijk voor gepleit, maar tijdens de algemene be schouwingen stelde nu ook het CDA dat er een 'redelijke' bij drage van de bedrijven nodig is. CDA'er H. Vercauteren noemde het plan dat dit jaar is gepresenteerd een goede basis voor de aanpak van de binnen stad. Hij sprak de verwachting uit dat, vanwege de hoge kos ten, een gefaseerde aanpak noodzakelijk zal zijn. „Het Land van Hulst heeft recht op een goed uitgeruste buiten-polikliniek, en dat kost tijd," zei gedeputeerde W. Don gisteren in de statenvergade ring. Hij voegde er onmiddelijk goed nieuws aan toe: de bedden voor dagverpleging, die aan vankelijk dreigden te verval len, zijn nu veilig gesteld. Pa tiënten kunnen er bekomen van onderzoeken of kleine in grepen. Don vond de vertraging in de plannen niet verwonderlijk, oVndat het om een uniek en zeer gecompliceerd initiatief gaat. Grote winst is volgens hem de 'positieve grondhouding van Den Haag' tegenover het plan. Ook daarom tekenen de con touren van het medisch-sociaal centrum in het Land van Hulst zich nu duidelijk af. „Alleen de financiering is nog niet hele maal rond. Wellicht zal men daarvoor nog een beroep op de provincie doen," zo warmde Don de staten alvast wat op om de portemonnee te trekken. Ook de gemeente Hulst zal dat naar alle waarschijnlijkheid moeten doen. Van onze verslaggever OOSTBURG - De mensen kunnen vanaf maandag 7 november tot en met vrij dag 18 november in Den Hoekzak in Oostburg de tentoonstelling bezichtigen 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren'. De expositie is ingericht door het Zeeuws Museum Natuur- historie. De tentoonstelling wordt ge houden in het kader van het voorlichtingsproject 'Zeehon den in de Zeeuwse Wateren', een initiatief van de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat di rectie Zeeland en de directie NMF van het ministerie van Landbouw en Visserij. Deze drie instanties spannen zich er voor in dat de zeehond weer een vertrouwd beeld wordt in de Zeeuwse wateren. Er staan in Den Hoekzak een aantal panelen en vitrines op gesteld. Verder kunnen de be zoekers kijken naar een video waarop 'Pierre - de zeehond in het Veerse meer- het een en ander vertelt over zijn soortge noten en een 'zeehonden-blok kenspel'. Ook kunnen de mensen twee levensechte (opgezette) exem plaren van dichtbij bekijken. Met het meedoen aan een com puterspel kan de bezoeker zijn kennis over de zeehond testen. De PvdA wees erop dat er nu al jaren plannen gemaakt wor den, maar dat nu zo snel moge lijk moet worden begonnen. Mevrouw A. van Wees advi seerde een dringend beroep te doen op de knelpuntenpot van de provincie. Wat de bijdrage van de bedrijve betreft denkt de PvdA aan een verplichte baatbelasting voor alle winkels in de binnenstad. Op datzelfde stuk zijn nu alle bomen verdwenen. - foto wim kooijman genwoordigd, ook van elders zijn er exposanten. De voetbal vereniging Steen is eveneens present. Er zijn veel leuke at tracties, zoals een modeshow, een grote fotoraadwedstrijd met prachtige prijzen en de van televisie bekende spiraal. De expo '88 is vandaag van 14.00 tot 22.00 uur geopend en mor gen van 14.00 tot 19.00uur. - foto de stem/cohj de boer cht van ai de Wallen te I" In een feestelijk aangekleed gemeenschapscentrum De Warande wordt dit weekend voor de tiende keer de Steense expo gehouden. Honderden bezoekers kwamen gisteravond al een kijkje nemen op de gezinsbeurs, waar zo'n twaalftal standhouders een keur van hun artikelenassortiment laten zien. Niet alleen de middenstand van St. Jansteen is verte- it KI, 1531 GD Tcriicuzcn 01150 - 18600

de Stem | 1988 | | pagina 21