De derde geboorte van baby Renee Economische sancties blijken niet te werken even..L UITBLAZEN IN VIERDE Terug naar de boerderij Ontvoering niet echt unieke zaak Vluchten kan ni -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 4 NOVEMBER 1988 PAPIER VOOR UW PEN Mies Papa Wojtyla Ginjaar-Maas PAPIER VOOR UW PEN DE STEM BINNENLA De Koning: pensioenen omlaag Beslissing kerncent DE STEM CO ~jr -jS en weder dienen- 9 I de, schreef ik vorige week, verschijnt de eerstvolgende column vol gende vrijdag. Dat is van daag. 'Us en weder die nende' is een slag om de arm, het cliché van een bijgelovige die vreest dat een al te stellige aankondiging het lot en de goden verzoeken is. Over bepaalde cliché's moet echter niet te luchtig worden gedaan, want het scheelde maar weinig of ik had eerder deze week met zwaarbeladen auto en al onderaan een berghelling gelegen. Toen ik dat cüchê neer schreef kon ik niet vermoeden dat ik dagen later over een beijsde, éénsporige bergpas zonder vangrail zou rijden. De stroompjes, die anders continu langs de helling over de weg naar beneden sijpelen, waren bevroren en tussen de plakken ijs was de weg dik berijpt. De confrontatie met het ijs was on verwacht, net toen we aan de afdalig begonnen waren en vlak voor een rechterbocht, waar achter slechts verte te zien was en diepte te vermoeden. Het waren een paar benauwde se conden en het eerste waaraan ik dacht was niet een val- en rolpartij, maar het cliché dat ik vorige week vrijdag in deze ru briek had gebruikt. Het had die (zondag)nacht in de bergen van Wales acht graden gevroren. Op reis ben ik altijd vroeg wakker en de zon was nog niet op toen ik het condenswaas van mijn slaapka merraam veegde en zag dat vel den en bomen dik onder de rijp zaten, alsof het gesneeuwd had. Toen even later de zon uitsteeg boven de lage heuvelrug in de verte, veranderde het berijpte landschap in een glinsterend roodkoperen sprookjesland. Ik schoof het raam omhoog en snoof de prikkelende vrieslucht op, vermengd met de geur van koemest en schapen. We hadden de nacht door gebracht op Moat Farmde boerderij van Wyn en Gwyneth Jones, niet ver buiten het stadje Welshpool dat befaamd is om zijn maandagse schapenmark- ten. Van Wyn zagen we niet veel want die heeft elke dag tweehonderd zelfgefokte Frie zen te melken. Gwyneth is de gene die huis en keuken be stuurt, de gasten ontvangt, te eten geeft en te slapen legt. Voor haar (betalende) logés heeft zij drie slaapkamers, een mooie oude eetkamer met een groot houtvuur en een zitkamer ter beschikking. Ze kookt voor treffelijk en met haar kamers heeft ze een tijd geleden de Gwobr Ffermdy Cymru gewon nen, de Welse Prijs voor Boer derij-pensions. Gwyneth is ergens in de veertig, vriendelijk op een wat schuchtere manier en misschien iets té bezorgd dat ze het haar gasten niet genoeg naar de zin maakt. Een jaar of acht gele den, vertelt ze, de kinderen werden al wat groter, werd ze geattendeerd op een cursus in het naburige Newtown, waar je kon leren hoe je een farm gues thouse moest runnen. WIM KOCK Met vijven, allen vriendin nen sinds de schooljaren en ge trouwd met boeren, besloten ze, na de cursus te hebben afge maakt, een pension te begin nen. Ze gingen tegelijk een sa menwerkingsverband aan en een paar jaar geleden vonden ze zelfs aansluiting bij een nog groter, vrijwillig verband - Welsh Rarebits - waarin ook zorgvuldig geselecteerde, klei nere zelfstandige hotels samen werken. Gwyneth Jones lijkt zelf nog altijd een beetje ver baasd over dit getimmer aan de weg en bloost licht als ze de glanzende brochure toont waarin 'de vijf als groep in full colour zijn opgenomen. Rond de tijd dat Gwyneth Jones aan haar cursus begon, logeerden wij met de al bijna volwassen kinderen voor het laatst op een andere boerderij in Wales. Het was de laatste keer dat de kinderen mee op vakantie gingen. Mijn vrouw en ik dachten dat we voortaan met z'n tweeën wel voor hetzelfde geld in hotels terecht konden. Boerderij-pensions, dat dacht ik tenminste, waren voor ons een gepasseerd station. Een mens raakt immers gauw ver wend, wil steeds meer privé-fa- ciliteiten op zijn kamer hebben; zo weinig mogelijk - en zéker geen sanitaire voorzieningen- met anderen hoeven delen. Ho tels dus, maar intussen blijkt op de vakantieboerderij de tijd ook niet stil te hebben gestaan. Op mijn viersterren-hotel- kamer in Chester denk ik terug aan Moat Farm. Natuurlijk kan een pension niet op tegen de aanvullende faciliteiten die hotels bieden: sauna, fitness centre, squash kelder, zwembad en weet ik wat ze allemaal be denken om aan hun sterren te komen. Gaat het om basiscom- fort, de kamer, dan doen de ka mers van Gwyneth Jones nau welijks onder voor die van het hotel. Kleuren-tv, wekkerradio, douche met wc, koffie- en thee zetapparaat, schrijf- of toiletta fel: de boerderij biedt dat ook allemaal. In het hotel is de in richting neutraler. In de kamers van Moat Farm heeft mevrouw Jones haar persoonlijke smaak kunnen botvieren, een uitge sproken vrouwelijke smaak, zo dat wat ik als de schrijftafel pleeg te beschouwen, bij haar iets iets al te nadrukkelijk een toilettafel is. Op de boerderij zag ik de zon opkomen boven golvende velden. In Chester boven de rommelige contouren van de achterkant van een straat. Mis schien kan ik in Brittannië voortaan maar beter weer naar een boerderij gaan. Dan kan ik ook ophouden met klagen over de torenhoog gestegen hotelta rieven daar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllfr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, j 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Ranlrrolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Marja Klein Obbink en Paul de Schipper Baby Renee heeft pech ge had. Hij was de baby met zwart haar die het dichtst bij de deur lag. Dat heeft tot een tragisch, maar toch goed afgelopen avontuur geleid waarvan het nu bijna twee weken oude kind pas veel later zal horen. Het verhaal van baby Re- nee is het verhaal van de baby die drie keer werd geboren. Een reconstructie op basis van mededelingen van de Dordtse politie. Renee kwam ter wereld op donderdag 19 oktober als eer ste kind van Bettie (29) en Kees Bos (42). Dat gebeurde in het Merwedeziekenhuis in Dordrecht. Vijf dagen later bevond Renee zich nog in de wiegenkamer van het zieken huis. Zondagnacht om 00.30 uur sloop een jonge vrouw (21) via een zij-ingang het ziekenhuis binnen. Bekend terrein? Wel licht, want de vrouw was eer der in de psychiatrische afde ling van het ziekenhuis ver pleegd (PAAZ-afdeling). „Na 26 augustus", aldus de politie. Over wat er verder ge beurde het relaas van de D. Schoneveld, leider van het re cherche-bijstandsteam: „Ze wilde een baby met zwart haar en Renee heeft dat en lag het eerst bij deur. Ze heeft 'm gepakt en in een draagzak ge daan en is weer via de zij-in gang vertrokken". Op weg naar de zij-ingang liet de vrouw een stapelij e pa pieren vallen, waaronder een agenda, identiteitspapieren en een bankpasje. Ook liet ze een briefje achter met daarop het opschrift 'Eén baby 7.500 gul den, haven Vlissingen' en het tijdstip 12.50 uur. Het zou een dwaalspoor blijken. De vrouw stapte met de baby op de fiets en reed de nacht in op weg naar haar flatwoning in de Dordtse To renstraat. Van onze verslaggevers DORDRECHT - De ontvoe ring van baby Renee uit het ziekenhuis in Dordrecht is niet uniek voor ons land. In december 1982 deed zich in Zaandam al een soortge lijke zaak voor. Uit het Sint Johanneszie- kenhuis in die stad ver dween toen een acht dagen oude baby. Een 45-jarige vrouw bekende na een dag dat ze uit eenzaamheid het kind had meegenomen. Deze ontvoering haalde alleen de plaatselijke pers. De directie van het zieken huis 'De Heel' in Zaandam, waarin het Johannes na een fusie opging, toonde zich donderdagavond ver baasd over de publiciteit rond de baby uit Dordrecht. Uit het Zaandamse zieken huis verdween de afgelopen jaren nog een enkele keer Gisteravond werd de derde geboorte van baby Renee gevierd: medewerkers van de Dordtse politie deelden beschuit met muisjes uit. - fotoanp een baby, maar dat hield verband met familievetes. In maart 1985 werd uit het ziekenhuis RKZ in Hil versum een negen maanden oud kind meegenomen. Deze baby leed aan hersen vliesontsteking. De moeder, die uit de ouderlijke macht was ontzet, haalde haar zoontje weg. Moeder en kind werden in Den Helder teruggevonden. In juli 1985 verdween uit het Academisch ziekenhuis in Groningen een acht maanden oude baby. De da der bleek een man uit Oos- terwolde, die zo wilde voor komen dat zijn vriendin, de moeder van het kind, bij hem zou weglopen. De poli tie liet de aan het ruziënde paar zelf over. In de vroege maandagmid dag reed ze naar het Dordtse stadhuis om 'haar baby' bij de burgerlijke stand aan te ge ven. De ambtenaar legali seerde de tweede geboorte van baby Renee met de naam Nicolaas. In het ziekenhuis wordt de ontvoering om 01.00 uur ont dekt. Het Recherche-bij standsteam Zuid-West-Ne derland komt in aktie. Al in de loop van de morgen wer ken er 25 politiemensen aan de zaak. De informatie naar buiten toe is mondjesmaat. De politie ontwikkelt een vijf sporenbeleid. De moge lijkheden in volgorde van be langrijkheid: 1 Het wegnemen van het kind met het oogmerk van ver koop. Reëel vanwege het pa piertje dat bij de rechercheurs inmiddels 'het baby briefje' heet. Dit spoor heeft eerste prioriteit. Het leidt naar de veersteiger van de Provin ciale Stoombootdiensten Zee land in Vlissingen (vertrek tijd 12.50 uur). Daar komt de trein aan, daar is een vlucht weg, maar het leidt tot niets. 2 Psychische probleemgeval len. Uit verhoren van zieken huispersoneel is gebleken dat er op de baby-afdeling recent personen zijn geweest die al dus de politie „niet als patient herleidbaar waren". 3 Wraak, met als achterlig gende gedachte het jonge ge zin Bos te treffen. 4 Ontvoering voor losgeld. Wordt al snel als minder aan nemelijk beschouwd, want er wordt niets geëist. 5 Beroepsfout (verwisseling van baby's). Al de nacht van de ontvoering wordt die mo gelijkheid onderzocht en met een verwordpen. „Er blijkt geen aanleiding toe". Twee dagen na de ontvoe ring arresteert de politie een 33-jarige Rotterdammer van Turkse oorsprong als ver dachte. Een paar dagen blijft het stil. Ondertussen blijft er een stroom van tips binnenkomen, in totaal 400. Aan het onder zoek werken nu 40 tot 50 man. Ze maken soms dagen van 15 tot 20 uur. De Rotterdammer wordt zondagavond vrijgelaten. Hij liet een jaar geleden de papie ren in een telefooncel liggen die in het Merwedeziekenhuis zijn gevonden, maar dat be wijs is niet afdoende. Later zal de ontvoerster bekennen dat zij die papieren uit de te lefooncel heeft meegenomen. Zij woonde toen zelf ook nog in Rotterdam. Dan komt er een, wat de politie achteraf 'zeer serieuze tip' noemt, binnen. Het is een bericht van de Raad van de Kinderbescherming aan de Dordtse hoofdofficier van justitie. Via een vertrouwens arts loopt het spoor naar de vrouw in de Torenstraat. Woensdagavond, eergiste ren, begint de politie het pand te schaduwen. Donderdag morgen om 10 uur belt de re cherche aan: geen gehoor. „Toen hebben we de deur weggenomen", aldus Schone veld, de chef van het bij standsteam. In de woning vindt de politie niet alleen baby Renee en de pseudo- moeder, maar ook ba bykleertjes en een kompleet ingerichte babykamer. Uit vergelijking van vin gerafdrukken blijkt dat het deze vrouw is geweest die 'het babybriefje' in het Merwede ziekenhuis heeft achtergela ten. Ook de handschriftverge lijking is belastend. Het is dan een afgeronde zaak. Andere daders? „Vrijwel zeker niet", aldus T. Stehou- wer, hoofd van de justitiële dienst van gemeentepolitie Dordrecht. Niet alle motieven zijn dui delijk. Stehouwer, gister avond tijdens de alles-ophel- derende persconferentie: „Ze wilde dolgraag een kindje. Dat is al uit de verhoren ge bleken". Kort voor die persconferen tie in het politiebureau vier den de Dordtse speurders de derde, definitieve geboorte van baby Renee. Kantine- personeel deelde beschuit met muisjes rond. „Het idee van een inventieve geest hier op het bureau", aldus Stehouwer. Een lid van het bijstands team zegt na afloop over de nog verrassend vlotte ontkno ping: „Als politieman mag je bidden dat elke zaak zo af- loopt. Het is natuurlijk een criminele daad, maar eigen lijk is het heel, heel erg zie lig". Door Frits Kemperman ECONOMISCHE sancties zijn een middel dat altijd veel discussie oproept. Vragen over effectiviteit, kosten en samenwerking blijken vaak moeilijk te onderbouwen, meestal overheerst het sentiment en wordt er vanuit het ge voel geargumenteerd. En bij economische sancties denkt iedereen aan Zuid- afrika. Het Nederlandse Instituut voor Internationale Betrek kingen 'Clingendael' heeft een boekje uitgegeven waarin het fenomeen 'economische sanc ties' vanuit verschillende kanten wordt belicht met als doel het bij elkaar brengen van alle argumenten voor en tegen een economische boycot. Op die manier kan men snel beoordelen of een boycot nu wel of juist niet het beoogde effect zal hebben. Het wordt snel duidelijk dat economische sancties een verschrikkelijk moeilijk te hanteren middel zijn. Per slot van rekening is geld een van de belangrijkste drijfveren in het wereldbestel. Er zijn altijd mensen of landen te vinden die de regels willen ontduiken of op een speciale manier met de interpretatie omgaan. Maar niet alleen mensen ken nen een dergelijk gedrag, ook landen en verdragsorganisa ties - VN, NAVO en EG - blij ken op die manier met econo mie en geld om te springen. Hierdoor is de economische sanctie een moeilijk te hante ren middel en dat is meteen de zwakte ervan. Bij economi sche sancties wordt als excuus - om het niet te doen - meteen de effectiviteit genoemd. Een sanctie heeft altijd een effect maar of dat effectief te noe men is, blijft de vraag want dat is niet of nauwelijks te meten. Een voorbeeld van onmeet bare gevolgen is de olieboycot van de Arabische wereld van Nederland in 1973. Omdat mi nister Van der Stoel zich te pro-Israël had uitgelaten, draaiden de Arabieren de oliekraan dicht. Er is nu sinds 1973 wel een verandering in het denken in Nederland over de palestij nen waar te nemen maar of dat door de, enkele maanden durende, olieboycot komt blijft de vraag. Doel van de Arabieren was een ket tingreactie. Nederland zou de VS kunnen overtuigen en die zouden vervolgens Israël weer kunnen bewegen om een ander beleid tegen de Pales tij nen te gaan volgen. Als we het resultaat bekijken heeft de boycot maar weinig effect gehad. Een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen naar het effect van vier eco nomische sancties van de Verenigde Staten laat zien dat een sanctie slijt: hoe ouder de sanctie wordt, hoe minder kans van slagen er overblijft. In dit onderzoek is gekeken naar het effect van de sancties tegen Libië, Zuidafrika, Iran en Panama. Duidelijk is dat de sancties tegen Libië tot mislukken gedoemd zijn en die tegen Panama alle kans van slagen hebben. De sanc ties tegen Zuidafrika en Iran zijn niet kansloos. Wel is de aanvankelijk nog redelijke kans van slagen van de sanc tie tegen Zuidafrika na vijf jaar gehalveerd. De kosten-baten bereke ning van economische sanc ties valt in het nadeel van sancties uit. Uit een onder zoek naar 91 gevallen van na oorlogse sancties blijkt dat 59 gevallen onsuccesvol zijn, bij 35 gevallen de schade voor het doelwit slechts 0,1 procent van het nationaal inkomen be draagt en dat in 27 gevallen (de meest succesvolle) de schade één procent van het nationaal inkomen is. De to tale sanctieschade sinds de Tweede Wereldoorlog be draagt slechts een half pro cent van de wereldhandel. Een nuttige maatregel is de positieve sanctie. Om een land te stimuleren bepaalde maat regelen te nemen, kun je het belonen als het die maatregel neemt. Dit functioneert het beste in samenhang met ne gatieve sancties. Als een land geen maatregelen neemt kun je daarna overgaan tot straf maatregelen. Algemeen wordt nu aange nomen dat een land niet indi vidueel sancties moet nemen want dan is het effect, maar vooral de veel belangrijkere signaalfunctie, te gering. Daarom worden economische sancties voortaan vaak in in ternationaal verband geno men. Vooral de Verenigde Na ties en de Europese Gemeen schap zijn belangrijke instru menten, de NAVO blijkt hier voor minder geschikt. De NAVO is vooral een mi litair bondgenootschap waarin alleen stappen wor den genomen als alle leden het met elkaar eens zijn, en dat komt zelden voor ten aan zien van economische sanc ties. De laatste maatregelen zijn uit 1981 naar aanleiding van de situatie in Polen, tegen Polen en de Sovjetunie ge richt. De NAVO heeft dan als voordeel dat ze snel kan han delen. De hele procedure om de maatregelen in gang te zet ten was binnen twee maanden rond. Maar veel verder dan maatregelen tegen het Oost blok komt de NAVO niet. En Rusland is door zijn grootte en grondstoffenrijkdom nau welijks te treffen met econo mische sancties. De VN lijkt op dit moment het het beste forum voor sancties. Al voor de Tweede Wereldoorlog nam de voorlo per van de VN, de Volken bond, economische sancties tegen Italië naar aanleiding de inval in Etiopië in 1935. Deze sancties mislukten hele maal. De internationale ge meenschap wilde wel stappen tegen Italië maar het werkte absoluut niet. In de VN werden sinds de oprichting in 1948 wel vaak de mogelijkheden van sancties besproken maar meestal te- vergeeft. In 1965 werd er een boycot tegen Rhodesië afge kondigd. Deze liep tot de anafhankelijkheid in 1979. De sancties van de VN tegen Zuidafrika zijn echter nooit zover gegaan als tegen Rho desië. Wel is Zuidafrika de absolute topper wat betreft de discussie binnen de VN over maatregelen. In 1977 werd besloten tot economische dwangmaatre gelen tegen Zuidafrika. Dit was voor de eerste keer dat zoiets tegen een lidstaat ge beurde (Rhodesië was géén VN-lid). Verder dan dit ver plichte wapenembargo (ver bod op import van wapens uit Zuidafrika) is de VN niet ge gaan. Er is wel opgeroepen tot een vrijwillige wapenboycot (export van wapens naar Zuidafrika) maar uitbreiding van economische sancties wordt tegen gehouden door de grote handelspartners van Zuidafrika en dat zijn de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk, drie van de vijf, met vetorecht begiftigde, per manente permanente leden van de Veiligheidsraad van de VN. De maatregelen van de VN zijn overigens niet tegen de Apartheid gericht maar te gen de bedreiging van de vrede en veiligheid door Zuidafrika. Tenslotte is ook de EG ac tief op het gebied van econo mische sancties. In de jaren tachtig heeft de EG sancties genomen tegen Turkije (van wege de mensenrechten) Ar gentinië (Falklandoorlog) en Syrië (stopzetting wapenle veranties). De EG heeft de pretentie een gezamenlijk buitenlands beleid te voeren en probeert daarom een geza menlijk standpunt tegen Zuidafrika in te nemen. Vooral omdat de VN niet tot sancties tegen Zuidafrika komt, wordt nu geprobeerd om de EG sancties te laten ne men, maar de meeste lidsta ten willen liever zelf hun be leid inzake Zuidafrika bepa len. EG lidstaten zijn vooral bang voor de gevolgen voor hun eigen economie. Ook speelt de angst mee voor een massale remigratie vanuit Zuidafrika, er wonen honderduizenden blanken met Europese nationaliteiten, waaronder 50.000 Nederlan ders, die bij een eventuele af schaffing van de apartheid naar Europa komen. De han delscijfers van de EG met Zuidafrika vertonen nog steeds een stijgende lijn, zo wel voor invoer als uitvoer. Het argument dat Zuidafrika een grondstoffenmonopolie heeft is ook onjuist, anders was er door Europese landen allang en noodvoorraadplicht afgekondigd. Voor het EG-be- leid is vooral de houding van de VS van belang. De grote EG-leden Groot-Brittanië en de Bondsrepubliek kijken vooral daarheen wanneer zij hun beleid bepalen. Economische sancties zo blijkt uit het boekje van Clin gendael moeten vooral wor den gezien als een uiting van morele verontwaardiging. Het economische aspect van de zaak is moeilijk meetbaar en discutabel. Maar korte, re solute acties zullen altijd een belangrijk signaal blijven. Rozemond, S., (red) Economische Sancties, 's-Gravenhage 1988/ uitg. Clingendael Cahiers, nr. 10 Buiten de mensen, die vo rige week bij de 'show' van Mies hebben zitten genieten, zijn er ook mensen, (o.a. on dergetekende) die zich ma teloos hebben geërgerd aan deze schijnheilige verto ning. Wat was men toch be wogen met de gehandicapte medemens! Het droop er als het ware vanaf. Als men dit gevoel wil vertalen in recla me, heeft het nog succes ook. Degene, die van reclame houdt, kwam dan ook heel goed aan zijn/haar trekken. Het doel heiligt de midde len, niet waar? Ter meerdere eer en glorie werd deze vertoning opge luisterd door de aanwezig heid van zg. bekende Neder landers, blijkbaar moesten zij het bewijs leveren van de geloofwaardigheid van het doel. 'k Kan me voorstellen, dat vele gehandicapten, bij het aanschouwen van dit al les, gedacht hebben, daar gaan we weer, we moeten het hok weer in. Of het mens-zijn afhankelijk is van het gemis of het niet kunnen gebruiken van be paalde ledematen. Bij de Para-Olympische Spelen op Papendaal viel er te genie ten. Geen zielig gedoe, maar echte topsport. Veel be kende Nederlanders ben ik daar toen niet tegengeko men. De pers en andere me dia schonken praktisch geen aandacht aan dit gebeuren. Maar - we kunnen weer rustig gaan slapen, we heb ben het weer gefikst. Zo'n klein volk is toch maar tot grote daden in staat, niet waar? De vraag blijft echter (mocht het toch allemaal echt zijn): Waarom kunnen de spelen in Assen niet nor maal geregeld worden? Kwestie van mentaliteit misschien? Het antwoord hierop moet ik schuldig blij ven. Zundert B. J. v. d. Hart Een paus voor deze tijd, een jogi die mediteert, 'n grote 'meneer' die het Europees parlement een visie op de toekomst geeft, een man naar mijn hart, die van be weging houdt, en daarom ook zelf de wereld intrekt voor godsdienst en bescha ving én waardigheid. Papa Wojtyla. Die stem. Dat gevoel voor dictie als hij spreekt. Geen mysticus maar wél, zoals de BBC-se- rie (voortreffelijk!!!) laat zien een zuivere geest die tenminste nadenkt welke kant het opmoet met de 'we reld-familie'. Zonder er meteen economische munt uit te willen slaan. Dan wel andere enge belangen na streeft. Een katholiek is een opti mist, denk ik, die heus wel weet dat Onze Lieve Heer de cathechismus zelf niet geschreven heeft en een groter werk op het oog heeft: namelijk het in een punt laten samenvloeien van techniek, wetenschap en godsdiensten. Ik vind het daarom zo uitmuntend dat papa Woj tyla de nadruk legt op de menselijke waardigheid, niet omdat het zo lekker al gemeen en humanistisch klinkt, maar omdat het haaks staat op de platheid van de omgang, de ethiek en de moraal vandaag de dag. Een zichzelf respecterend individu die bewust leeft, nadenkt en mediteert is de lief van zijn naaste. Zo zit dat denk ik dan. Wat je tégen deze paus kunt hebben is dat hij on wrikbaar is, precies lijkt te weten waar hij op afstevent, in de wandelgangen van het Vaticaan soms een Ita liaanse kardinaal de schrik in de benen jaagt, wat teveel gevoel voor theater ten toon spreidt, misschien wat te modern zijn doel nastreeft, niet dat hij geen innerlijk heeft als voorbeeld voor ve len. Dat hij niet meteen van de kakstoel in de bidstoel is terecht gekomen, een nor maal bestaan geleid heeft, écht vroom' en godsdienstig voorkomt zonder zalvend te zijn, de BBC met humor te woord staat, maakt hem voor mij nog meer een man die in het werk van Teil bard de Chardin als een ini tiator staat met progres sieve bedoelingen en soms een vaderlijk vermaan 'Papa Wojtyla' die titel draagt hij met recht, vind ik. Breda Rinie Maas Graag wil ik reageren op datgene wat er over de lijs ten in het speciaal onder wijs geschreven staat in De Stem van 29 oktober (vraag gesprek met mevrouw Gin jaar-Maas). Volgens staats secretaris Ginjaar-Maas zijn deze lijsten niet langer geworden. En zij noemt ge- tallen. Getallen dat is voor deze dame belangrijk. Voor mij is mijn zoon belangrij ker, die volledig in de kou staat. Anderhalf jaar moet hij wachten. Voorlopig zit hij op de basisschool in een klas met veertig kinderen. Daar verzorgen twee part time onderwijskrachten de lessen. FÊFg! .ef®4 Als ouder kun je niet an ders dan de huisarts raad plegen. Immers medicijnen kunnen een aardig lapmid del zijn. Je kind regelmatig thuis houden is ook een al ternatief. Zo hopen wij het schooljaar 1989-1990 te be reiken. Dan pas kan hij le ren met getallen om te gaan. Nu op negenjarige leeftijd zeggen getallen hem niets. Hi] komt niet verder dan één, één kind in de knel is één teveel. Het wordt de hoogste tijd dat de staatsse cretaris ook deze trieste werkelijkheid te horen krijgt. Én daarna zou ze nog eens moeten nadenken over haar beleid. Breda A.M. Brondijk Korte-Van Hemel foto de stem/johan van gurp Dee ROTTERDAM (ANP) - Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft in Rotterdam tijdens een studiedag over de ge volgen van de vergrij zing gewaarschuwd voor te hoge pensioen kosten. De noodzakelijke stijging van de pensioenpremies betekent tevens een stij ging van de arbeidskos ten, waar ze deel vanuit maken. Hierdoor zouden werkgelegenheid en con currentiekracht kunnen worden geschaad, aldus de bewindsman. Eventuele maatregelen om de pensioenkosten te beperken moeten tot stand komen in overleg tussen werkgevers en werknemers, zo zei de mi nister. Hij deed echter wel enkele suggesties. De Koning bepleitte on der meer een verkleining tussen het in de pensioen regeling vastgelegde pen sioen van 70 procent van het laatst verdiende bruto loon en het vaak hogere netto-pensioen. Dat kan worden bereikt door loon- bestanddelen als pen sioenpremie of premies geheel of gedeeltelijk bui ten de pensioengrondslag te houdea va. va dr be vc Di m he VJ di hi s1 Zij mi lei zij DEN HAAG (ANP) - Minister groot dat de beslissing over he nieuwe kerncentrales in 1989 kan Tijdens het debat over zijn begrotin minister voor het milieubeheer dat zinningsstudie, die half oktober zou 1989 kan worden beëindigd. Nijpels staat voorts op het stand] bouw van eéri of twee nieuwe kerni meerderheid door het parlement 1, Brede Maatschappelijke Discussie o\ zo breed mogelijk draagvlak nodig, eenstemming tussen de drie grote fr: DEBOODCHAP VAN minister Nijpe yneid niets te wensen over. Het is- ons milieu en degene die vervuilt za iedereen - van groot tot klein, van e teerd0' - krijgt in de nabije toekd Pe P'annen van Nijpels zullen op v iath 9en van de Nederlandse be on!* zo niet langer kan doorgaan h n over de abominabele kwaliti en de steeds verder gaande verzurir egemiddelde Nederlander milieube ,i'® ommekeer in het denken heeft c ge activiteit aangezet. Zij willen act irali da9en 'n Den Haag is gebruil ken met de 2'eli9e honderd miljoen I - de milieuvervuiling af te stopt -.r®'meer. veel meer geld op tafel r. lan een kans van slagen te gever -n.iio 00rheen principiële keuzes ml 3Jno fal bijvoorbeeld niet steeds or Tnu a aan economische belangenl dpnJ 5 'ar|dbouwers zullen de dans icci discussies in de Tweede H i/nnrl keliik geassocieerd met I 3ioan^ndeel is dat terecht. De inter dinnor!v2uits,oot aan ammoniak Toe delen is een ramp voor het c brn£ m°e,en we oppassen dat de K arnctirf°[ldel:)0k w°rdt uitgeroepen. 'en®1'9® bedreigers voor het milieu, ll /an h boeren zou al te simpel zijrl Becm?landere kant is de situatie de anrtpr „arde maatregelen gebode dolitipki2"en de boeren dat in hun f aan tno hebben zij er echter erhan 2l'n Minister Braks van Lani de dra2?[plicdt om °P korte termijn beer k°men. Vluchten in halfl

de Stem | 1988 | | pagina 2