tie Minister somber over kosten van rechtshulp ame LANDBOUWSCHAP DREIGT MET UITBARSTINGEN BOEREN Politie steekt auto in brand m e^elH Tweede Kamer kiest voor harde aanpak verzuring hopeloos verdeeld BINNENLAND TJE Kom ns thuis met Manna... T6. IRRTEM BINNENLAND DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 - FOTODESTEM/JOHANVANGURP )EN HAAG - Het Landbouwschap is tegen ver- [lèining van de veestapel. 3verleg KLM-personeel: voedsel geen loon in natura CDA EN WD OVERTUIGD VAN NOODZAAK DRASTISCHER MILIEUBELEID DE STEM COMMENTAAR - FOTODESTEM/JOHANVANGURP Philips neemt werk aan in Zuidafrika NIEUWSOVERZICHT Korter wachten op rij-examen Motorrijtuigenbelasting omhoog Ontvluchting samenloop omstandigheden Geen wettelijke regeling DNA-test Amsterdamse haven vol auto's Nederlander eet gezonder v vervangen door ;en die heulen met nd. 500.000 functies door de dorre lat. Die middelmaat iet zadel. Tsjechoslo- een land a la de Sov- nder Brezjnev, met atie van dien". van de kant van IV iets te verwachten Tsjechen? Renner in niet: „Gorbatsjov in deze dogmatische i z'n beloop. Tsjecho- Roemenië, Bulga- concentrereert zich atie thuis. Zolang hij de handen vol heeft, regime zoals dat van >raag hem goed uit", lat het met de oppo- rjechoslowakije zelf? De beweging Charta niet aan bij de ge- olking. Veel te intel- n te individueel. Een reging als Solidari- >len, die oproept tot en acties, bestaat et. Tsjechen zijn toch olk dat op de barri- nt". echische jeugd ver- 'het kan ons niet louding'. We wach- overleven het wel. ogie zegt hen heie ts meer. Dat is het schil met mijn gene- zouden niet gedurfd ns aan de ideologie te :n. Dat de jeugd dat oet, vind ik toch een ïtpuntje", aldus Dr. iner. /an onze Haagse redactie )EN HAAG - Minister Corthals Altes (Justitie) is liet erg optimistisch ge temd over pogingen van Jen onafhankelijke werk groep om een systeem van «financierde rechtshulp te Intwerpen dat de overheid üet al teveel geld kost. Ie bewindsman laat dat duide- ijkmerken in zijn schriftelijke intwoord op vragen van de \veede Kamer in de eerste ter- lijn van de behandeling van eJustitie-begroting. e strijdkrachten van idere Kamer-reizen iciële standpunt van de delegatie er niet ositie van de militai- in de orde te stellen, lamelijk ook een in- or, al was het slechts inaamse grondwet is sraad, een nog steeds end orgaan, ook een strijdkrachten en D66 zijn de par- linge overleggen met n de militairen naar ,Ik wil te weten ko- ïtsverhouding is tus- en andere groeperin- glas. Gezien eerdere irtij is duidelijk dat ook gedoeld wordt die volgens deskun it te zien is, maar 'op iegelijk 'in de coulis- mag op geen enkele m de militairen ver- dende standpunt van parlement. Onbeves- naankopen in Brazi- ikenis van de Suri- 3 Is 'ontwikkelingsle- stelt, zullen dan ook, naamse verwachting, T28 Korthals Altes schrijft dat hij rekening moet houden met de mogelijkheid dat de com missie er niet in zal slagen een financieel beheersbaar systeem van rechtshulp in elkaar te zet ten. Volgens hem is het maken van zo'n systeem bijzonder moeilijk. Het probleem is namelijk dat er een systeem van rechtshulp moet komen waarbij in prin cipe iedereen uit de vooral la gere inkomensklassen een be roep kan doen op een (deels) door de overheid betaalde ad vocaat. Tegelijkertijd moeten de kosten voor de overheid ech ter betaalbaar blijven, ook al maken steeds meer mensen ge bruik van de gefinancierde rechtshulp. De minister is er absoluut geen voorstander om de kosten van rechtshulp nog verder te laten oplopen. Dat is in strijd met het voornemen van de ka binet om de zogenaamde open einde-regelingen (regelingen waarvan niet bekend is hoeveel ze zullen gaan kosten) terug te dringen. Bovendien vindt Korthals Altes het niet juist aan de kosten van rechtshulp geen enkele financiële beper king wordt opgelegd, terwijl dat bij andere posten op zijn begroting wel het geval is. In zijn antwoord bestrijdt de minister van Justitie de visie van de Nederlandse rechters dat de werkdruk voor rechters zo hoog en het personeelstekort zo groot is, dat ze nauwelijks meer kunnen functioneren. Volgens Korthals Altes heeft de rechterlijke macht sinds 1982 voldoende personeelsuit breiding gekregen. De rechters zijn niet stiefmoederlijk be deeld. Hij illustreert dat met cijfers: sinds 1982 is de begro ting voor de rechtspraak en rechtshandhaving met 29 pro cent gestegen; dat is meer dan elk ander onderdeel van de be groting van het ministerie van Justitie. De minister erkent dat van de groei van de rechterlijke macht met 2000 formatieplaat sen zoals die in 1983 geraamd werd, slechts een deel is gerea liseerd. Maar volgens Korthals Altes is die raming door gewij zigd beleid en verminderde groei niet nodig gebleken. Korthals Altes wijst daarbij onder meer op efficiency-ver- betering en vereenvoudiging van regels. Korthals Altes Geen inkrimping veestapel' Ban onze Haagse redactie [ladat bekend werd dat de bossen veel ernstiger lijden nder ammoniak uit mest dan tot nu toe werd aangeno men, werd de druk vanuit de milieubeweging en de op- sitie in de Tweede Kamer de veestapel met 40 procent e verminderen, groot. Cisteren dreigde de voorzitter [van het Landbouwschap, lornbos, dat overdruk tot uit- larstingen onder de veehou- lers zal leiden en niet tot resul- jaat. Het is beter de bedrijfstak stimuleren tot meedenken fver oplossingen dan te dreigen met inkrimping, aldus Doorn- linister Nijpels (Milieu) heeft iet Landbouwschap uitgeno- ligd voor structureel overleg iver de mestproblemen. Het -andbouwschap heeft de uit- lodiging met tegenzin aan- raard en onder de uitdrukke- ijke voorwaarde dat minister Iraks (Landbouw) bij de ge- Trekken aanwezig moet zijn. Doornbos: „Het is duidelijk lat wij alléén de minister van andbouw verantwoordelijk louden voor het milieubeleid n de landbouw." Deze uit- fcpraak wekte bevreemding bij u. jjjpels' departement omdat pijpels minister van Milieube- ïeer is en niet Braks, die overi- op hun betalingsba- en landen met over- en (Japan). Ierland bevindt zich in lerkwaardige situatie iet een relatief groot :hot heeft op de beta- jalans, maar tegelij- d een van de hoogste cieringstekorten van itwikkelde landen. Dit ent dat om met name ïationaal gezien een j/ichtige situatie te be- n de particuliere beste- zal moeten worden be- ird, zoals CDA en WD pleiten. dtiek is dus niet alleen westie van geld verde- naar dient ook geba te zijn op een stelsel nternationale economi- afspraken, bijvoor- zoals deze zijn vastge- door het Internationale itaire Fonds. Mijn me- is dan ook dat u deze wel erg simpel onder andacht van de lezer gebracht. U legt het en de WD ook nog een itie op een uitspraak ie oude Henry Ford in lond; socialisten: jullie :n elke kleur auto kie- ils-ie maar zwart is. Na irtikel gelezen te heb- is er weinig fantasie nodig om hier een an- variatie op te beden- commentator zegt te- ie lezers: jullie mogen politieke partij kiezen et maar de Partij van rbeid is. Als dit de me- van de redactie is, is uw goed recht, maar oor dienen dan wel de e argumenten aange- en te worden. De moge- eid bestaat dat op deze 'er de lezer misleid It, hetgeen naar ik aan- nooit uw bedoeling zal e Zwaluwe rd Hoeve - FOTODESTEM/JOHANVANGURP gens tegenstander is van een verkleinde veestapel. Het Landbouwschap heeft gisteren tijdens de behandeling van de milieubegroting een brief verspreid onder de Ka merleden. Daarin wijst het Landbouwschap op de honder den miljoenen die de boeren moeten investeren in de mest- opslag en -verwerking. „Bij een verdergaand mi lieubeleid moeten de maatrege len gefaseerd worden inge voerd. Anders moet het rijk de kosten maar betalen", schrijft het Landbouwschap. SCHIPHOL (ANP) - De Vereniging van Nederlands Cabinepersoneel VKC is in het; verweer gekomen tegen een belastingmaatregel, die is opgelegd voor het gebruik van maaltijden aan boord door vliegend personeel in dienst van de KLM. Door deze maatregel, die per 1 oktober van kracht is gewor den, gaan de salarissen van de ongeveer vijfduizend KLMers er tussen de 10 en 25 gulden netto per maand op achteruit. De inspectie loonbelasting te Hoofddorp heeft de KLM opge legd zich te houden aan de al vele jaren bestaande regeling inzake ontvangen loon in natu ra. De KLM moet nu per 1 ok- tober een bedrag bij het inko men van het vliegend personeel tellen. Maaltijden die vliegers, boordwerktuigkundigen en ca binepersoneel tijdens de vlucht gebruiken zijn volgens deze in spectie loon in natura. AGENTEN van de Dordtse politie kijken toe hoe een politiewagen brandt. Zij hadden de brand zelf gesticht als protest tegen het politiebeleid van de regering. De brandende auto was een tot politie-auto omgebouwd wrak. - fotoanp JE UITSLAG VAN de verkiezingen maakt het opnieuw keihard Melijk: Israël is een hopeloos verdeelde natie. Zelfs de nu al «n jaar durende Palestijnse volksopstand en de daaruit voort- heiende dramatische gevolgen, hebben het Israëlische volk er llet toe kunnen bewegen om een duidelijke keuze te maken. De "ee grootste politieke partijen - Likud en de Arbeiderspartij - hbben bijna evenveel zetels behaald, öt heeft tot gevolg dat zowel Likud-premier Shamir als minister Buitenlandse Zaken Peres van de Arbeiderspartij voor de sa- ihnsteiiing van een coalitie de gevangenen zijn van de religieuze Mjen, die het verrassend goed hebben gedaan. Hoewel de religieuze splinters zich uit tactische overwegingen '°9 op de vlakte houden, mag worden verondersteld dat zij bij ïjwkeur willen regeren met de behoudende Likud-partij van jjamir. De Israëlische premier gaat er in ieder geval van uit dat het geval zal zijn. De eerste toenaderingspogingen van Shamir «desplintergroeperingen geven duidelijk aan dat hij een rege- lri9 van nationale eenheid niet zit zitten. De meningsverschillen tussen Shamir en Peres zijn zo diep end dat de opstelling van de Likud-leider nauwelijks verras- se hkan worcien genoemd. Shamir is er echter nog niet. Hij be at heel goed dat de religieuze partijen de machtspositie waarin verkeren ten volle zullen willen uitbuiten. Shamir zal conces- moeten doen die ook zijn achterban niet zullen aanstaan, uhamir is echter tot veel bereid, omdat hij vóór alles niet nog j«ts vier jaar met de door hem verfoeide 'vredesduif' Peres in regering wil zitten. Wanneer de besprekingen tussen Likud de religieuze partijen zouden uitmonden in een regeringscoa- Ihh dat rampzalige gevolgen voor het vredesproces in het Wen-Oosten. Shamir heeft zich namelijk vanaf het eerste mo- n' uitermate fel gekeerd tegen het door Peres gesteunde idee a"een internationale vredesconferentie, uhamir is er voorstander van om de problemen in 'eigert huis' Le'ossen. Vrij vertaald betekent dat: nog harder optreden te- |Ln de Palestijnse opstandelingen van de bezette gebieden en 'stichten van nog meer Joodse nederzettingen in die omstre ed gebieden. Het is dramatisch dat Shamir - en naar nu is gebleken ook een dol deel van de Israëlische kiezers - niet wil inzien dat de rjuse staat het zich niet kan veroorloven om te kiezen voor een ~dts-orthodox isolement. De Palestijnse kwestie kan alleen op «nationaal niveau worden opgelost. Het is vooral een taak van je'enigde staten - een van de weinige echte vrienden die Is- J heeft overgehouden - om ze dat desnoods op keiharde wijze «ik te maken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De regerings partij en CDA en WD zeg gen bereid te zijn de verzu ring van het milieu dras tisch en met harde maatre gelen aan te pakken. Het CDA verkondigde gisteren tijdens de behandeling van de milieubegroting, dat de fractie een verscherpte reductie van de verzurende stoffen zal on dersteunen. Ook de WD ver klaarde zich voorstander van verscherping van het milieube leid. Desnoods met geld van het rijk dat dan wel van een an dere begroting moet worden weggehaald om stijging van de uitgaven te voorkomen. In januari praat de Kamer over de definitieve evaluatie van de verzuring. Minister Nij pels (Milieu) komt dan met een voorstel de verzuring met tach tig procent te reduceren tot het jaar 2000. De nieuwste cijfers over de ammoniakvervulling en het uitlekken van het alar merende Nationaal Milieu- leidsplan, waren voor alle frac ties reden om aan te dringen op een ingrijpend milieubeleid. CDA-woordvoerster Oomen: „Het antiverzuringsbeleid moet zo zijn dat er geen verdere schade meer zal onstaan." WD'er Te Veldhuis hield zich Nijpels wat meer op de vlakte. Tradi tiegetrouw beklemtoonde hij dat belangrijke beleidsaanpas singen alleen kunnen in Euro pees verband. Oomen wilde zich niet uitla ten over verkleining van de veestapel en kwam daarover in botsing met Nijpels (Milieu). Die viel haar in de rede toen ze steun aan een verscherpt beleid toezegde. „Betekent dit dat het CDA ook voor inkrimping van de veestapel kiest?" Oomen beet Nijpels toe: „U zit hier om te regeren. Niet om een ammoniakstudie, waar voor uzelf opdracht heeft gege ven, bij de Kamer neer te gooien zonder daaraan conclu sies te verbinden. Ga maar in overleg met Braks en kom dan zelf maar met een voorstel over de veestapel." De WD zette voor het eerst in deze kwestie de deur op een kier. Te Veldhuis vond dat vooralsnog moet worden ge probeerd via technische oplos singen het mestprobleem te verhelpen. „Als dat uiteindelijk niet lukt, moet de overheid met de boeren gaan praten over een verkleining op puur vrijwillige basis." PvdA en CDA willen dat Nijpels zijn eisen aan de uit stoot van nieuwe grote stook- centrales verscherpt. Zij zijn bevreesd dat Nijpels de oude normen blijft handhaven waardoor de centrales veel te veel kooldioxide (broeikasef- fect) uitstoten. PvdA-woordvoerster Van Rijn-Vellekoop pleitte voor het instellen van een milieubureau dat dezelfde functie krijg als het Centraal Planbureau voor de economie. Zo'n bureau rap porteert regelmatig hoe het er voorstaat met het milieu, wat de macro-economische kosten zijn en of het beleid moet wor den bijgesteld. Daarnaast wil de PvdA dat de bestrijdings middelen over de gehele linie snel en drastisch worden be perkt. „De industrie heeft al voor de meeste middelen goede ver vangers en er zijn geavan ceerde spuittechnieken die het gebruik tot minder dan de helft terug brengen." De PvdA vindt bescherming van alleen de drinkwatergebieden te weinig omdat bestrijdingsmiddelen zich tijdens een jaren durend proces in de bodem verspreiden en zo in het grond- en opper vlaktewater komen. De PvdA wil verder dat er, in navolging van de Nationale Grondreinigingsbank, een lan delijk afgifte- en verwerkings centrum komt voor chemisch afval. De Kamer bleek mild ge stemd tegenover Nijpels, die opvallend weinig kritiek kreeg over zijn gevoerde beleid. Wel verweten de fracties Nijpels onvermogen het milieubeleid te coördineren binnen het kabi net, waardoor 'de ministers van Economische Zaken, Land bouw, Verkeer en Waterstaat steeds weer besluiten nemen die niet stoelen op Nijpels' visie op milieu'. Vandaag antwoordt de minister op de wensen en de kritiek van de Kamer. (ADVERTENTIE) lil Neelie Smit-Kroes: 'Niet zeuren, maar doen!'. Koken met Jaapjflosse. 10 Jaar Paus. Mode: Maak 'n joggingpak! Als u een abonnement op MANNA neemt, krijgt u een EXCLUSIEF QUARTZ BUROKLOKJE GRATIS! Vul de bon in en stuur deze zónder postzegel naar: MANNA, Antwoordnr. 10140, 5600 VB Eindhoven. I ij JA, ik neem een jaarabonnement op MANNA a 50,- en^V?'i IJ ontvang een fraai BUROKLOKIE GRATIS! Ik wacht i met betalen tot ik de acceptgiro heb ontvangen. Naam: Woonplaats:_ l kunt ook bellen: 040- -152950 EINDHOVEN (ANP) - Phi lips Lighting treedt op als hoofdaannemer bij de uit breiding van de verlichting in het sportstadion van de universiteit van Port Eliza beth in Zuidafrika. Philips was in het verleden al betrokken bij verlichtingspro jecten maar dan slechts als on deraannemer. Een woordvoer der van Philips in Eindhoven heeft dit desgevraagd meege deeld. Wat kunnen wij Nederlanders toch lekker zwammen. Er hoeft ergens maar iets ernstigs te gebeuren of elders staat rap een hotemetoot op om luidkeels te verklaren dat hij bij hem niet zo erg is. We are the champignons, wat zwammen betreft. Waar we ook graag over zwammen, is over de uitkomsten van onderzoeken. Nederland is helemaal enquêtemaf. Bijna alles is al onderzocht en in cijfers of pittige conclusies ver vat. Je staat soms versteld van de uitkomsten. Een nieuw opzienbarend feit werd ontdekt door de Bredase ere onderzoekers een groot areaal Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. Nijvere onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de Oosterschelde bevaarbaar diep water heeft. De Bredase hogeschool deed het onderzoek in opdracht van een watersportersclub. Die club is tegen het plan om van de Oosterschelde een ontoegangekelijk natuurmonument te maken. Die watersporters zitten behoorlijk omhoog met dat plan. Doordat er in de loop der eeuwen tienduizenden schepen de Oosterschelde doorkruist hebben, wist ik dat de Oosterschelde geschikt was voor scheepvaart, maar dat er een groot areaal aan bevaarbaar diep water was, had ik mijn stoutste dromen niet durven vermoeden. Soms worden er dingen onderzocht die we allang weten. Het onderzoeksresultaat dat jongens beter kunnen rekenen dan meisjes verbaast me dan ook absoluut niet. Hebben mannen immers niet altijd de vrouwen moeten helpen bij het vermenigvuldigen? MERIJN RIJSWIJK - In de toekomst hoeven kandidaten nog maar zes weken te wachten op het afleggen van het rij-examen. Dat geldt zowel voor het eerste examen als voor het herexamen. Momenteel moet 7 tot 9 weken worden gewacht op het afleggen van het eerste examen en voor een herexamen is de wachttijd 7 tot 8 weken. Dit houdt verband met het feit dat het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) volgende maand start met een geautomatiseerd planningssysteem. Met behulp van dit nieuwe systeem kan het CBR meer rekening houden met de persoonlijke wensen van kandidaten en examinatoren. DEN HAAG - Alle automobilisten en motorrijders moeten vanaf 1 januari 1989 tot en met 1 januari 1996 jaarlijks ƒ.25 meer motorrijtuigenbeslasting betalen ter bestrijding van de files en verbetering van het openbaar vervoer in de Randstad Voor vrachtwagens en autobussen stijgt het jaarlijkse tarief met ƒ.50. Automobilisten moeten er echter rekening mee hou den dat na die periode op een andere manier het autogebruik extra belast wordt, zo liet minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gisteren aan de Tweede Kamer weten. Zij blijft met het idee spelen om na die periode van zeven jaar het zoge naamde 'road-pricing' in te voeren: automobilisten krijgen dan na een bepaalde periode een rekening gepresenteerd voor het bij hen geregistreerde weggebruik. DEN HAAG (ANP) - De massale ontvluchting van tien gedeti neerden uit de gevangenis Schutterswei in Alkmaar is het ge volg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden en niet van het ontbreken van voldoende technische en/of perso nele voorzieningen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van Justitie antwoordt dit op vragen uit de Tweede Kamer. Ten tijde van de ontvluchting waren vijf van de twaalf uitvoerende personeelsleden aan de normale postenbezetting onttrokken. Dat hield van verband met het onderzoek van de recherche naar de steekpartij die die middag had plaatsgevonden. Er was geen extra personeel opgeroepen en evenmin was het dagpro gramma van de gedetineerden beperkt in verband met deze si tuatie. DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes is vooralsnog niet van plan een wettelijke regeling te treffen ten aanzien van het gebruik van een DNA-test door de rechter. Het is in de eerste plaats aan de rechter zelf te bepalen in hoeverre hij een DNA- test wil laten meewegen bij de bewijsvoering. In schriftelijke antwoorden op opmerkingen van de Tweede Kamer bij het de bat over de begroting van Justitie sluit de minister niet uit dat in de rechtspraktijk alleen behoefte bestaat aan DNA-onder- zoeken indien de verdachte daarmee instemt. De Amsterdamse politie is begonnen met het opdreggen van een nog onbekende hoeveelheid auto's uit het water van de Amerikahaven. Amateurduikers hadden er het onderwater autokerkhof ontdekt. Waarom de wagens daar zijn gestort en door wie is niet bekend.foto anp AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlandse consumenten eet nu gezonder dan twee jaar geleden. Ze letten op verse produkten, zoals groenten en fruit, en richten zich op gezonde voedingsmiddelen als aardappelen, melk en volkoren brood. Dit blijkt uit een onderzoek dat werd gepresenteerd op een symposium over gezond eten in Amsterdam. Mevrouw drs. H. Scholtes van het adviesbureau Bakkenist, Spits en Co, dat het onderzoek verrichtte, zei op grond van de resultaten dat de eet gewoonten van dit deel van de bevolking duidelijk zijn veran derd. De interesse voor gezond eten is toegenomen. De trend is onmiskenbaar. Het is geen modeverschijnsel meer. Er is sprake van een fundamentele verandering. De mensen die zijn geïnteresseerd in gezond eten, hebben een betrekkelijk hoog inkomen en een hoge opleiding. Ze doen veel aan sport, roken en drinken weinig. Ze gebruiken niet zo vaak afhaalmaaltijden en tussendoortjes. Onder hen bevinden zich veel vrouwen.

de Stem | 1988 | | pagina 3