Welke Bush komt in Witte Huis? Tsjechoslowakije zit midden in de stagnatie 'Open' opstelling kamerleden bij bezoek aan Suriname inister s ANDBOUW Vk?.Ö?- de stem com in HISTORICUS RENNER: APATISCHE JEUGD KLEIN LICHTPUNTJE Hopeloos verdet -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 T5 j dE STEM BINNENLAN 3EN HAAG - Het Landbom ièining van de veestapel. Overleg mricR *- VOOR UW PEN Abortus (6) Vreemde talen Sorry! Greenpeace Bomen rotten K Vice-president en presidentskandidaat voor de Re publikeinen George Bush. - foto afp Door Tom Raum DE Republikeinen verheu gen zich in de opiniepeilin gen, die voorspellen dan hun kandidaat de presi dentsverkiezingen gaat winnen. Maar, zo vragen velen zich af, welke George Bush zal in het Witte Huis zetelen. Een gema tigde? Of een zwaar conser vatieve? Recente uitlatingen van Bush hebben het er niet gemakkelijker op gemaakt. Dinsdag zei Bush voor het eerst iets over de rechters die hij als president in het mach tige Opperste Gerechtshof zou benoemen. „Ik zal gematigde personen met conservatieve opvattingen benoemen", be loofde de kandidaat. Daar werd niemand wijzer van en veel politieke analisten zagen er het zoveelste bewijs in van Bush' gespleten politieke per soonlijkheid. Zal Bush het conservatisme van Ronald Reagan voortzet ten? Of zal hij weer de gema tigde Bush van weleer wor den?. De man die in zijn cam pagne tegen Reagan voor de Republikeinse nominatie in 1980 zich een voorstander toonde van gelijkberechti ging, een tegenstander was van een grondwettelijk abor tusverbod ëh die Reagans voorstellen voor belastingver laging bestempelde als 'vood- oo-economie.' Welke George Bush? De Republikeinen weten het zelf ook niet. De gematigde James Jeffords zegt: „In wezen is Bush gematigder dan hij zich de laatste jaren toonde. Ik denk dat sommige nogal con servatieve standpunten van Reagan, zoals dat over abor tus, bij Bush wat meer op de achtergrond zullen raken. Tenminste, dat hopen we." Anderzijds zegt David Car men, de voormalige politieke adviseur van de aartsconser vatieve Jack Kemp, over Bush: „Hij is in feite Reagan rechts gepasseerd in sommige kwesties, zoals abortus en de zogeheten familievraagstuk ken. Ik denk dat hij een con servatieve president zal zijn." Politiek analist William Schneider, verbonden aan het American Enterprise Institu te, zegt dat het met Bush vlees noch vis is: „Er zijn genoeg bewijzen voor beide interpre taties. De gematigden denken dat hij een van hen is:' „Die goeie ouwe George, we ken nen hem al jaren. Maar hij heeft tegelijkertijd een harde ideologische campagne ge voerd, conservatief in alle grote sociale kwesties. Hij zal moeten kiezen welke George Bush hij eigenlijk is." Tijdens zijn campagne heeft Bush zich een warm voorstander getoond van nieuwe ontwapeningsakkoor den met de Sovjetunie. Hij leek minder bevlogen dan Reagan op het gebied van het Amerikaanse ruimte-verde- digingsconcept SDI, en hij heeft benadrukt voorstander te zijn van troepenverminde ringen in Europa. Maar wat het thuisfront betreft heeft Bush met de conservatieve vlag gezwaaid: hij toonde zich fel tegen de beperking van het wapenbezit in de VS, voorstander van de doodstraf, hij eiste een abor tusverbod en sprak bij herha ling over de noodzaak van de verplichte dagelijkse eed op de vlag in Amerikaanse schoolklassen. Maar tegelijkertijd hul digde hij gematigde, zo niet linkse 'standpunten in zijn pleidooien voor een scherpere milieuwetgeving en voor een verhoging van het minimum loon, zij het dat hij daaraan toevoegde dat het minimum loon voor jongeren naar bene den moest. Bovendien heeft Bush zich omringd met veel gematigde politici, mannen wellicht zijn kabinet gaan vormen. (AP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per'maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. j 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties(tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Rsjnlf rolatioc* Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Hans Rooseboom „In Tsjechoslowakije zul len 'glasnost' en 'perestroj ka' geen kans krijgen. Het regime in Praag zit vast in het zadel en de kameraden hopen dat de hele politiek van Gorbatsjov in de Sov jetunie een fiasco wordt, en dat zij het zullen over leven". Dat meent Dr. Hans Renner (42), historicus en weten schappelijk medewerker in de moderne Oosteuropese ge schiedenis aan de Rijksuni versiteit Groningen. Hij is Tsjech van geboorte en woont sinds 1968, toen tanks en troe pen een einde maakten aan de 'Praagse lente', in Nederland. Renner schreef onlangs het boek 'Van Benes tot Jakes - naoorlogse geschiedenis van Tsjechoslowakije', en woens dag hield hij een lezing aan de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg over de ac tuele situatie in zijn geboorte land. Tsjechoslowakije, inge klemd tussen een opstandig Polen en een hervormingsge zind Hongarije, maakt een uitzichtloze en sombere pe riode door. Het dogmatische regime-Jakes zit vast in het zadel; het Kremlin, onder lei ding van Gorbatsjov bezig met grote schoonmaak in eigen land, is allang blij met de rust die in Tsjechoslowa kije gehandhaafd wordt; en de Tsjechoslowaakse jeugd Het regime in Praag zit vast in het zadel. De bevolking probeert er af en toe tegen in opstand te komen, zoals afgelopen weekeinde. - fotoanp munt uit in passiviteit en des interesse. Veel kans dat de nieuwe wind in Moskou zal over waaien naar Tsjechoslowa kije is er volgens dr. Renner niet. Een tweede 'Praagse len te' zit er niet in. „De voornaamste oorzaak daarvan is dat de hervor mingsgezinde generatie is uit geroeid. Alle mensen die iets zouden kunnen of willen ma ken van nieuwe openheid en hervormingen zijn verdwe nen. In de jaren '70 hebben 500.000 kaderfunctionarissen in Tsjechoslowakije hun baan verloren, en die banen zijn in gevuld door de mensen die het nu nog altijd voor het zeggen hebben", zo legt de historicus Renner uit. Tsjechoslowakije heeft na de Tweede Wereldoorlog een heel andere ontwikkeling doorgemaakt dan de andere Oostbloklanden, en die ont wikkeling is de oorzaak van de huidige stagnerende toe stand in het land, anders dan in bijvoorbeeld Polen en Hon garije. „Na de oorlog keerde het Tsjechoslowaakse volk zich in groten getale af van de demo cratische regering Benes, die werd vereenzelvigd met het vooroorlogse regime, het re gime dat het land in de klau wen van de Duitsers had ge dreven", legt Renner uit. „Bijna twee miljoen vol wassen Tsjechen meldden zich aan als lid van de Com munistische Partij. De Russen hadden het land immers van de Duitsers verlost. Het com munisme had enorme aan trekkingskracht op de 13 mil joen inwoners van Tsjecho slowakije, veel meer dan in de buurlanden. De communisti sche machtsovername in 1948 was voor de meeste Tsjechen dan ook helemaal geen ramp". Toen in 1956 een ongekende onrust en contrarevolutie uit brak in Hongarije en Polen, bleef het in Tsjechoslowakije rustig. Renner: „De Partij had alles in handen. De Partij was groot en was vooral niet ver deeld, zoals elders. Daarom gebeurde er in 1956 niets". „Maar", zo nadert Renner het heden meer en meer, „in de boezem van de Partij nam de oppositie tegen de stalinist Novotny langzamerhand steeds grotere vormen aan. Er zaten in de Partij honderd duizenden overtuigde com munisten die nog meenden dat het communisme viel te hervormen. Mensen zoals Dubcek, die geloofden in com munisme met een menselijk gezicht". Zo kon het uiteindelijk ko men tot de 'Praagse lente', dat halve jaar in 1968 gedurende hetwelk de hele wereld de adem inhield: vanuit de gele deren van de Communistische Partij zelf was een beweging aan de macht gekomen die het gezag van Moskou tartte. Renner: „We weten hoe het met de Praagse perestrojka is afgelopen. Vijfhonderddui zend soldaten maakten er vanuit alle buurlanden een eind aan, de een iets minder enthousiast dan de ander". „Het lot van Dubcek is ge deeld door 500.000 andere her vormingsgezinde communis ten. In de nasleep van '68 zijn ze er allemaal uitgegooid. Het gehele intellectuele kader werd in de jaren '70 vervan- gea U moet u voorstellen in Nederland: alle schrijvers monddood. Geen Mulisch en Hermans meer. Alle krante redacties vervangen door journalisten die heulen met het bewind. 500.000 functies ingenomen door de dorre middelmaat. Die middelmaat zit nu in het zadel. Tsjechoslo wakije is een land a la de Sov jetunie onder Brezjnev, met alle stagnatie van dien". Valt er van de kant van Gorbatsjov iets te verwachten voor de Tsjechen? Renner meent van niet: „Gorbatsjov laat het in deze dogmatische landen op z'n beloop. Tsjecho slowakije, Roemenië, Bulga rije. Hij concentrereert zich op de situatie thuis. Zolang hij thuis nog de handen vol heeft, komt een regime zoals dat van Jakes in Praag hem goed uit". Hoe staat het met de oppo sitie in Tsjechoslowakije zelf? Renner: „De beweging Charta '77 slaat niet aan bij de ge wone bevolking. Veel te intel lectueel en te individueel. Een massabeweging als Solidari teit in Polen, die oproept tot stakingen en acties, bestaat bij ons niet. Tsjechen zijn toch al geen volk dat op de barri caden klimt". De Tsjechische jeugd ver toont een 'het kan ons niet scheien-houding'. We wach ten af, we overleven het wel. „De ideologie zegt hen hele maal niets meer. Dat is het grote verschil met mijn gene ratie. Wij zouden niet gedurfd hebben ons aan de ideologie te onttrekken. Dat de jeugd dat nu wel doet, vind ik toch een klein lichtpuntje", aldus Dr. Hans Renner. IN 1978, bijna op de kop af tien jaar gele den, bracht een delegatie van het Neder landse parlement een bezoek aan Surina me, de voormalige kolonie die drie jaar daarvoor onafhankelijkheid had verkre gen. Afgesproken werd toen dat in principe elke drie jaar een dergelijk bezoek zou plaatsvin den. Aanstaande zaterdag vertrekt opnieuw een parlementaire delegatie richting Paramaribo. Het is de tweede in de geschiedenis van de Su rinaamse onafhankelijkheid. De gebeurtenis sen in de afgelopen tien jaar, met name de pe riode van het militair bewind in Suriname (1980-1987), dwarsboomden voor de Tweede Kamer de driejaarlijkse afspraak. De parlementaire ploeg die tussen 5 en 12 november in Suriname een groot aantal ge sprekken zal voeren, bestaat uit leden van de vaste Kamercommissies voor buitenlandse za ken en ontwikkelingssamenwerking. Voorzit ter van de delegatie is de CDA-er De Boer. In zijn gezelschap reizen Aarts (CDA), Pronk en Melkert (PvdA), Weisglas (WD) en Tommei (D66). Aarts en Pronk zijn de enige twee leden die ook in 1978 al van de partij waren. De reis volgt op bezoeken die Nederlandse bewindslieden dit jaar aan Suriname brachten. In maart ging minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken overzee om officieel het diplomatieke contact te herstellen met het land dat in november 1987 voor een burgerregering had gekozen. De bewindsman toonde zich dui delijk opgetogen over een aantal volgens hem toen al zichtbare stappen op het pad van demo cratisering. In mei vertrok minister Bukman van Ont wikkelingssamenwerking. Aan hem de taak om het ontwikkelingsverdrag uit 1975, dat Ne derland na de zogenoemde decembermoorden in Suriname in 1982 had opgeschort, weer in werking te stellen. Ook zou Bukman met zijn Surinaamse gesprekspartners afspraken ma ken over de besteding van de 1,6 miljard gul den die Suriname krachtens dat 'unieke' ver drag met Nederland nog tegoed heeft. In dat laatste slaagde de minister pas bij een tweede bezoek, in juli. Den Haag en Parama ribo kwamen overeen dat tot circa de tweede helft van volgend jaar een bedrag van 100 mil joen gulden aan 'overbruggingshulp' zou wor den besteed. Daarna kan Suriname in beginsel jaarlijks aanspraak maken op een bedrag van 200 miljoen gulden, op basis van een door de Surinaamse regering op te stellen macro-eco nomisch plan. Het uitblijven van een 'bestellijst' voor de overbruggingshulp heeft bij de Nederlandse regering tot groeiende irritatie geleid. Ook de Tweede Kamer heeft duidelijk gemaakt dat meer voortvarendheid verwacht wordt bij de besluitvorming. Bovendien viel in september, tijdens mondeling overleg met Van den Broek en Bukman, kritiek van de Kamer te beluiste ren op de terughoudendheid waarmee de rege ring in Den Haag het democratiseringsproces in Suriname volgt. Een 'belangrijke mijlpaal', zo noemde Mel kert in het PvdA-blad Voorwaarts het ko mende bezoek aan Suriname. Het is een bezoek dat zowel vanwege de geschiedenis van het ontwikkelingsverdrag in de periode 1975 tot 1982 als vanwege de gebeurtenissen in de maanden sinds het bezoek van Van den Broek als gevoelig kan worden bestempeld. Ook van Surinaamse zijde zijn de verwachtingen ge spannen te noemen. De leden van de Kamerdelegatie zijn, in de aanloop van hun reis, zeer terughoudend met het doen van mededelingen over hetgeen zij in Suriname aan de orde wensen te stellen. PvdA-er Pronk heeft zich zelfs 'een maand stilte' opgelegd om 'de effectiviteit van het be zoek niet te verstoren'. Delegatie-voorzitter De Boer: „Kijkend naar deze reis mag men de zuivere verhoudingen niet uit het oog verliezen: het ontwikkelings verdrag is een verdrag tussen twee soevereine naties." .1 l Andere leden vallen hem hierin bij. „De de legatie komt niet met allerlei vooropgezette plannen in de hoge hoed", zegt D66-lid Tom mei. „Wij hebben niets te onderhandelen, dat doet de regering. Wij komen alleen maar kij ken". Toch geeft ook Tommei aan dat van vrij blijvendheid uiteraard geen sprake kan zijn. Hij wijst, evenals WD-er Weisglas, op zijn parlementaire verplichtingen ten aanzien van de 'Nederlandse belastingbetaler', die er recht op heeft te weten hoe Suriname het fikse be drag van 1,6 miljard aan ontwikkelingsgeld denkt te besteden. Een groep binnen de Surinaamse gemeen schap met wie de delegatie geen ontmoeting zal hebben, zijn de militairen, die tot eind vorig jaar officieel de macht hadden. Bezoeken aan vertegenwoordigers van de strijdkrachten van een land zijn ook bij andere Kamer-reizen geen regel, zo luidt het officiële standpunt van de parlementariërs. Toch zullen leden van de delegatie er niet aan willen ontkomen de positie van de militai ren in hun gesprekken aan de orde te stellen Het Nationaal Leger is namelijk ook een in terne politieke machtsfactor, al was het slechts door het feit dat in de Surinaamse grondwet is vastgelegd dat in de Staatsraad, een nog steeds samen te stellen controlerend orgaan, ook een plaats is toebedeeld aan de strijdkrachten Met name PvdA, WD en D66 zijn de par tijen die in eerdere mondelinge overleggen met de regering de positie van de militairen naar voren hebben gebracht. „Ik wil te weten ko men hoe precies de machtsverhouding is tus sen regering, parlement en andere groeperin gen", zegt WD-er Weisglas. Gezien eerdere opmerkingen van zijn partij is duidelijk dat met 'andere groeperingen' ook gedoeld wordt op de militairen, de groep die volgens deskun digen "vanuit de zaal' niet te zien is, maar 'op het politieke toneel' wel degelijk 'in de coulis sen' blijkt te staan. Het ontwikkelingsgeld mag op geen enkele wijze de machtspositie van de militairen ver sterken, aldus het eensluidende standpunt van Nederlandse regering en parlement. Onbeves tigde berichten over wapenaankopen in Brazi lië, maar zeker de betekenis van de Suri naamse strijdkrachten als 'ontwikkelingsle- ger', zoals de grondwet stelt, zullen dan ook, naar Nederlandse en Surinaamse verwachting, aan de orde komen. (ANP) yan onze Haagse redactie PEN HAAG - Minister Korthals Altes (Justitie) is niet erg optimistisch ge stemd over pogingen van €n onafhankelijke werk groep om een systeem van gefinancierde rechtshulp te ontwerpen dat de overheid liet al teveel geld kost. .3 bewindsman laat dat duide- ijk merken in zijn schriftelijke ntwoord op vragen van de veede Kamer in de eerste ter- ij n van de behandeling van Justitie-begroting. hij, de mij fin var ten vai mo er mo cip ger roe doe voc dek Geer Van onze Haagse redactie Jadat bekend werd dat de bossc nder ammoniak uit mest dan to ien, werd de druk vanuit de mi lositie in de Tweede Kamer de v e verminderen, groot. Jisteren dreigde de voorzitter /an het Landbouwschap, Joornbos, dat overdruk tot uit- larstingen onder de veehou- iers zal leiden en niet tot resul- aat. Het is beter de bedrijfstak e stimuleren tot meedenken >ver oplossingen dan te dreigen net inkrimping, aldus Doorn- x)s. Minister Nijpels (Milieu) heeft iet Landbouwschap uitgeno digd voor structureel overleg over de mestproblemen. Het landbouwschap heeft de uit nodiging met tegenzin aan- raard en onder de uitdrukke- ijke voorwaarde dat minister üraks (Landbouw) bij de ge sprekken aanwezig moet zijn. Doornbos: „Het is duidelijk dat wij alléén de minister van jandbouw verantwoordelijk ïouden voor het milieubeleid in de landbouw." Deze uit spraak wekte bevreemding bij Nijpels' departement omdat Nijpels minister van Milieube heer is en niet Braks, die overi- Het verlies van normen en waarden verklaart meteen waarom in Papier voor Uw pen van 22 oktober L. van Sas Mgr. Bomers geen goede herder vindt. Volgens Van Sas zou de meerderheid van het Nederlandse volk abor tus goedkeuren. God zegt: 'Gij zult niet doden'. Als herder moet Mgr. Bomers de gelovigen waarschuwen en het zonde besef terug brengen. Als men berouw heeft, is verge ving mogelijk en hoeft men niet met schuldgevoel te le ven. Ook de moordenaar aan het kruis had berouw, zodat Jezus zelf hem het pa radijs beloofde. Halsteren M. v.d. Beek Enkele weken geleden ver scheen in De Stem een arti kel waarin met het vreemde-talenonderwijs de vloer werd aangeveegd. Er zou niets van deugen. Na ja renlang gezwoegd te hebben op Frans, Duits of Engels zou de gemiddelde middel bare scholier in het buiten land met de mond vol tan den staan. Hem zou alleen overbodige ballast zijn bij gebracht. En dit met 1992 voor de deur, het jaar van verder gaande Europese eenwor ding. Ondergetekende, werkzaam aan de Petrus Canisiusmavo in Steenber gen, is door ouders van leer lingen enkele malen over deze kwestie aangesproken. Vandaar dat hij besloot deze keer de geuite kritiek op het onderwijs maar eens niet zonder meer te laten passe ren. Op mavo's wordt immers veel tijd aan vreemde talen besteed. Een leerling die nog geen examenpakket heeft gekozen, besteedt er zes of negen uur per week aan. Wie in drie vreemde talen examen doet is daar twaalf uur per week mee zoet. Af gezien van het huiswerk wel te verstaan. Als dat geen rendement zou hebben, was het treurig met het onderwijs gesteld. De keuze van de leerlingen wijst echter in een andere richting. Van de examen kandidaten op de Petrus Canisius in Steenbergen kiest iedereen Engels. De keuzepercentages voor Frans en Duits schommelen respectievelijk rond de veertig en zestig procent. De leerlingen stellen dus ver trouwen in het talenonder wijs. Volgens de leraren te recht. Het moderne onderwijs zoals de Petrus Canisius dat kent, ruimt immers veel plaats in voor leren luiste ren en spreken. Beide on derdelen worden in aparte schoolonderzoeken getoetst. Daarnaast echter wordt ook veel tijd besteed aan andere onderwerpen. Van leerlin gen wordt ook verwacht dat ze brieven kunnen schrijven en vrij moeilijke teksten kunnen begrijpen. Alle aan dacht kan dus niet uitgaan naar luisteren en spreken, zoals critici soms wensen. Ook andere zaken komen aan de orde. De praktijk leert echter dat leerlingen na een mavo opleiding zich redelijk kun nen uitdrukken in een vreemde taal. Een probleem is vaak wel dat er een te lange periode ligt tussen het moment waarop men de school verlaat en het mo ment waarop de vreemde taal toegepast wordt. Ener zijds is men dan uiteraard het nodige vergeten. Ander zijds is in de tussentijd de kennis van de moedertaal toegenomen, zodanig dat de kennis van de vreemde taal in verhouding kleiner is ge worden. Maar om daar nou het vreemde-talenonder wijs de schuld van te ge ven.... Steenbergen Th. Gladdines Ook ondergetekende be hoort tot de ruim 4,7 miljoen kiezers die het kabinet zo wel in 1982 als in 1986 in het zadel hebben gezet. Volgens een niet-aflatende schrijver in deze rubriek zou ik mij daarvoor moeten schamen (De Stem 21 okt.). Maar ja, ik doe dat absoluut niet. Zelfs ben ik van mening dat iedereen in Nederland dankbaar voor de kabinet ten Lubbers mag zijn. Deze ploegen hebben de nauwe lijks voorstelbaar moeilijke en ondankbare taak op zich genomen een doodzieke eco nomie weer gezond te ma ken. Zij hebben de schrik barende afbraak van werk gelegenheid weten te stop pen en nu weer enkele jaren laten verkeren in een aan zienlijke groei. Zij hebben erop gehamerd dat over heid, werknemers en werk gevers elkaar nodig hebben. Zo is er de laatste zes jaar zeer veel in positieve zin ge beurd. Volgens oud-PvdA-pro- minenten als vader Drees en Piet Lieftinck is het rode kabinet (met witte rand) van '73-'77 met zijn onge remde uitgaven en hoge col lectieve lasten in wezen aso ciaal geweest. Juist als je oog hebt voor de zwakken in de samenleving, is het toen op termijn misgegaan. Al leen in een vitale economi sche situatie kunnen de loonkosten worden opge bracht die voor uitkeringen nodig en wenselijk zijn. Wat links vaak zo hinder lijk maakt, is het voorbij gaan aan het fiasco van de zeventiger jaren. Zij hebben toen de stevigste vinger in de staatspap gehad. Hier mee wil ik geenszins sugge reren, dat men socialisten beter links kan laten liggen. Om over mijzelf maar eens wat te noemen: op een van mijn boekenplanken staan uit recente publicaties 'Het geheim van de schatkist' van de socialist dr. Flip de Kam en 'De arme kant van Nederland' naast 'Venster op sociale zekerheid' door een keur van hoogleraren en 'De smalle beurs breed uitgemeten'. Het illustreert tevens, denk ik, mijn opvat ting dat beleidszaken steeds ter discussie mogen staan Het is allemaal niet zo sim pel als vaak wordt voorge geven. Hierbij moet ik wel bekennen dat, gezien de his torie, ik bij vraagtekens de socialisten niet het eerst het voordeel van de twijfel geef. Sorry! Etten-Leur drs. H. Howens Zeer grote bewondering koester ik voor alle protest acties van Greenpeace, waar iedereen lid van zou moeten zijn! Voor slechts 12,50 per jaar kunt u hun werk ondersteunen plus krijgt u jaarlijks viermaal hun uitgebreid informatie blad. Greenpeace wijst op alle gevaren die vooral wit- te-boordencriminelen van chemische fabrieken ver oorzaken met vaak illegale lozingen van onder meer kankerverwekkend gif wat men de grond, lucht of zee en rivieren inspuit. Vooral de generatie na ons zal, als ze het mogen beleven, de re kening gepresenteerd krij gen voor het verder bestaan. De club van Rome waar schuwde ook al jaren over de steeds verdergaande mi lieuvervuiling. Kunnen die 'knappe' koppen in labora toria van chemische fabrie ken hun troep niet binnens huis houden? Heel de we reld gaat langzaam naar de bliksem Zie het gat in de ozonlaag, zure regen, zieke vissen enz. Greenpeace stelt dit regelmatig aan de kaak. Terecht en met de groot scheepse ontbossingen moet men ook acuut stoppen, want zo gaat al onze zuur stof naar de knoppen! Greenpeace, hulde en lof voor uw strijd voor een be tere leefbaarheid. Zowel voor mens als dier! Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij U stelt in uw commentaar d.d. 22-10-1988 'Kiezen in de politiek dreigt vaak verengd te worden tot een kwestie van geld. Maar er is nü ge noeg geld, dus gaat het om de keuze wat we daarmee doen'. U veroordeelt hetgeen CDA en WD willen doen,- namelijk particuliere beste dingen bevorderen., U bent met de PvdA voorstander om meer geld uit te geven aan zaken als werk, milieu e.d. Ik wil de redactie er graag op wijzen dat in de loop van de jaren tachtig er grote onevenwichtigheden zijn ontstaan tussen landen met tekorten (Verenigde Staten) op hun betalingsba lans en landen met over schotten (Japan). Nederland bevindt zich in de merkwaardige situatie dat het een relatief groot overschot heeft op de beta lingsbalans, maar tegelij kertijd een van de hoogste financieringstekorten van de ontwikkelde landen. Dit betekent dat om met name internationaal gezien een l evenwichtige situatie te be reiken de particuliere beste ding zal moeten worden be vorderd, zoals CDA en WD dit bepleiten. Politiek is dus niet alleen een kwestie van geld verde len, maar dient ook geba seerd te zijn op een stelsel van internationale economi sche afspraken, bijvoor beeld zoals deze zijn vastge legd door het Internationale Monetaire Fonds. Mijn me ning is dan ook dat u deze zaak wel erg simpel onder de aandacht van de lezer heeft gebracht. U legt het CDA en de WD ook nog een variatie op een uitspraak van de oude Henry Ford in de mond; socialisten: jullie mogen elke kleur auto kie zen als-ie maar zwart is. Na uw artikel gelezen te heb ben, is er weinig fantasie voor nodig om hier een an dere variatie op te beden ken. De commentator zegt te gen de lezers: jullie mogen elke politieke partij kiezen als het maar de Partij van de Arbeid is. Als dit de me ning van de redactie is, is dat uw goed recht, maar hiervoor dienen dan wel de juiste argumenten aange dragen te worden. De moge lijkheid bestaat dat op deze manier de lezer misleid wordt, hetgeen naar ik aan neem nooit uw bedoeling zal zijn. Hooge Zwaluwe Gerard Hoeve - gern verl H gist van brie mer Lan den moe opsl lieu len voer kost het? vc, lo SCI Ver Cat het een is of. van doo dier Doo oktc den, onge er t nett 1 Braks - foto de stem/johan van gurp JE UITSLAG VAN de verkiezingen nr juidelijk: Israël is een hopeloos verde ten jaar durende Palestijnse volksops 'loeiende dramatische gevolgen, hebt net toe kunnen bewegen om een duic wee grootste politieke partijen - Like lebben bijna evenveel zetels behaald. Dit heeft tot gevolg dat zowel Likud-f ten Buitenlandse Zaken Peres van de lenstelling van een coalitie de gevang tertijen, die het verrassend goed hebbi Hoewel de religieuze splinters zich i i°g op de vlakte houden, mag worde oorkeur willen regeren met de beh tfiamir. De Israëlische premier gaat ei n! h 9eva'za' ziin- De eerste toenade de splintergroeperingen geven duic ln9 van nationale eenheid niet zit zitter De meningsverschillen tussen Shar laand dat de opstelling van de Likuc :®!]d kan worden genoemd. Shamir is telt heel goed dat de religieuze partije verkeren ten volle zullen willen uitt moeten doen die ook zijn achterba Shamir is echter tot veel bereid, om ®is vier jaar met de door hem verfo ten regering wil zitten. Wanneer de b [tip F. rel'9'euze partijen zouden uitmo 1®' .beeft dat rampzalige gevolgen vo raden-Oosten. Shamir heeft zich nan fan ultermate fel gekeerd tegen het c an een internationale vredesconferent bhanijc is er voorstander van om de 'lossen. Vrij vertaald betekent da t ,e Palestijnse opstandelingen va van nog meer Joodse nee aen gebieden. is dramatisch dat Shamir - en n< °ot deel van de Israëlische kiezers ■Pnklse staat het zich niet kan veroorlo "-ms-orthodox isolement. De Palesti ie vationaa'niveau worden opgelost ve'emgde staten - een van de weii lm'n®eft overgehouden - om ze dat d Gelijkte maken.

de Stem | 1988 | | pagina 2