»laadje FONS v. DORST b.v. College Axel wil geld voor onderzoek bodemverontreiniging GROTE OEFENING OM OVERNAME BB-TAKEN TE TESTEN Verhuizing van ziekenhuizen is begonnen 'Grote eerbied voor groen Zeeland gepast' 'Resultaat van kamerdebat voor landbouw nihil' Ondernemingsraad wil onderhoud met raad van toezicht 'Tuinhuisje Vaartstraat Oostburg niet slopen' ETE DONDERDAG 3 NOVEMBER 1988 lakon 1 Vi liter AUTOBEDRIJF HULST - Het Rode Kruis in Zeeuwsch-Vlaande ren is nu al klaar voor de overname van een deel van de taak die de opgeheven Bescherming Be volking had bij de rampenbestrijding. Minder geld versterken zeedijken MAGAZIJN ELISABETHZIEKENHUIS NU IN TERNEUZEN WAGNER: GEMEENTEN OP EEN LIJN KRIJGEN WORDT ERG MOEILIJK IMIlffi Grijstinten Noord-zuid Kwaliteit ZLM-VOORZITTER VAN DER MAAS: RAADSLEDEN WILLEN ANDER PLAN Monument bij verdronken Land van Saeftinghe A5 859 Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* Donderdag geopend tot 21.00 uur DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever AXEL - B en W van Axel willen veertigduizend gulden uit de ge meentekas halen voor een nader onderzoek van de bodemveront reiniging op het Van Deventer- plein. De gemeenteraad kan in december hiervoor een voorstel verwachten. Het college verwacht dat de kostprijs van het onder zoek ongeveer in de buurt van het genoemde bedrag zal liggen. Iedere gemeente in Nederland moet jaarlijks vijf gulden per inwoner op zij leggen voor bodemsanering. In Axel betekent dat zestigduizend gul den per jaar. Het onderzoek van het Van Deventerplein valt binnen de eigen bijdrage van Axel. Als het on derzoek meer zou kosten, zouden pro vincie en rijk bijspringen. Die betalen wel het grootste deel van eventuele sanering. De gemeente draagt daar aan tien procent bij, maar sanering kost altijd veel meer dan een onder zoek. Het nieuwe onderzoek naar de verontreiniging met lood en cyanide moet uitwijzen in hoeverre sanering noodzakelijk is. Het college van Axel denkt aan de hand van de tot nu toe beschikbare gegevens dat het allemaal wel zal meevallen. Het grondwater onder de verontreinigde tuinen is niet aange tast. Bij sanering is verwijdering van de bovenste laag grond waarschijn lijk voldoende. Uit niets is tot nu toe gebleken dat er sprake is van ernstig en acuut gevaar voor de volksgezond heid. Burgemeester W. de Graaf: „Wij zijn niet zodanig verontrust dat wij zeggen dat er van vandaag op morgen al iets moet gebeuren. Het onderzoek moet dat duidelijk maken". Het college van Axel is van plan het principe 'de vervuiler betaalt' te hanteren. De provincie wees er al op Rode Kruis is nu al paraat Van onze verslaggever Officieel neemt het Rode Kruis dat werk per 1 januari over. Om de nieuwe taak aan de bevolking te presenteren en de paraatheid te testen, is er zaterdag 12 november een grote oefening ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Helmond zal op dinsdag enbaar bij inschrijving verkopen: de Gen. Maj. de Ruyter van I-kasten 100 cm, tafels, aanwezig Drongelseveer te Drongelen. banden, auto-onderdelen, Klein Arsenaal, Dubbeistraat 90, 'heiminakazerne, Putseweg 80, Axel. Rijkswaterstaat, Prins Hendrik- afgekeurd gereedschap, Vlissingen. oorden, aanwezig in de :hoiengemeenschap, Bezichtiging: maandag 7^ dag 8 nov. 1988, telkens va" 'heer 9.00-12.00 uur en 14.00-1°* uur. Kavellijsten en verkoopvooi^ den zijn gratis verkrijgbaar tl® de kijkdagen ter plaatse waat goederen zijn opgeslagen. Er worden geen kavellijsten P" post toegezonden. De oefening van het Genees kundig Peloton krijgt de naam Parade '88. De Zeeuws- Vlaamse colonneleidingen heb ben vijf maanden gewerkt aan de voorbereiding van de oefe ning. Niets mocht naar buiten uitlekken. De honderdzestig mensen die aan de oefening deelnemen, krijgen pas op het laatste moment te horen voor welke ramp ze moeten opdra ven. Volgens P. Apers, voorlichter van het Rode Kruis Zeeuwsch- Vlaanderen, is de snelheid waarmee het peloton heeft in gespeeld op de nieuwe taak te danken aan de goede samen werking tussen de verschil- DEN HAAG (ANP) - Minis ter Smit heeft 24 miljoen gulden uit haar budget voor de versterking van de zee dijken gehaald. Dit bleek gisteren uit een brief aan de Tweede Kamer. De mi nister schrijft dat zij het geld voor andere dingen nodig heeft. De bewindsvrouw had voor 1988 aanvankelijk 154 miljoen gulden beschikbaar om de dij ken langs de kust te versterken met het oog op mogelijke zware stormen. Dat blijkt nu nog 130 miljoen gulden te zijn. Van dit bedrag zijn nu nog enkele mil joenen over. Zij heeft een kleine 21 miljoen gulden ge bruikt voor nieuwe werken. lende colonnes in de streek: „Wij denken dat het peloton paraat is". Zowel bij oefenin gen als bij de opleiding tot lid van het Geneeskundig Peloton probeert het Rode Kruis zoveel mogelijk een lijn te trekken. J. Valckx, regio-coördinator voor Zeeuwsch-Vlaanderen: „En eenheid van opleiding betekent ook eenheid van werken". Bij de oefening is zelfs de Nationale Commandant van de Rode Kruis Colonnes, B. Hof man, uitgenodigd. Net als com missaris van de koningin C. Boertien en de gemeentebestu ren. Helemaal nieuw in de oefe ning is de inbreng van een groep die de opvang en verzor ging op de plek des onheils op zich neemt. De groep bestaat uit 24 mensen, voornamelijk afkomstig uit de welfare-afde ling van het Rode Kruis. Naast de directe hulp aan gewonden, is immers ook aandacht nodig voor de mensen die bijvoor beeld hun hele bezit zijn kwijt geraakt of door de ranp in ver warring zijn. Het Geneeskundig Peloton komt bij de rampenbestrijding alleen in actie op verzoek van bijvoorbeeld de brandweer. De ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen "kunnen volgens Valckx op dit moment in het geval van een grote ramp met veel slachtoffers ieder onmid- delijk tien mensen opvangen in verband met de capaciteit van de operatiekamers. Het genees kundig Peloton vangt de slachtoffers op, biedt eerste hulp en zorgt ervoor dat ze in een ambulance terechtkomen als er voor hen plaats is in het ziekenhuis. Zolang dat niet het geval is, vangen de Rode Kruis mensen hen op. Als gevolg van een defect aan de lift moesten de verhuizers de spullen via de trap naar het magazijn van de het nieuwe ziekenhuis De Honte brengen. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever TERNEUZEN - Woensdag arri veerden de eerste verhuiswagens bij het nieuwe streekziekenhuis de Honte aan de rand van de Terneu- zense bebouwing. Medewerkers van het in ziekenhuisver huizingen gespecialiseerde bedrijf Deu- dekom uit Rotterdam brachten woens dagochtend de inventaris van het maga zijn van het Elisabethziekenhuis in Sluiskil over naar de Honte. Een transport dat verliep zonder veel problemen. Op het eind van de dag prijkten de artikelen in de spiksplinter nieuwe rekken in het magazijn van het nieuwe streekziekenhuis. Volgens directeur patiëntenzorg B. van Oudenniel van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen worden er de ko mende weken geen andere spulletjes verhuisd. „Het zal nog enkele weken stil zijn, maar op 7 december wordt het grootste deel van de inboedel overge bracht naar het streekziekenhuis. Op 14 december is het de beurt aan de patiën ten. Dat zal overigens voor Zeeuwsch- Vlaamse begrippen een vrije uniek ge beuren worden," aldus de directeur. Door Jan Jansen WASSENAAR - „Dat wa ter, die eilanden, uniek." Mr. G. Wagner, voormalig topman van Shell, en niet alleen door het kabinet Lubbers, maar ook door het Zeeuws provinciebestuur mgehuurd als adviseur, wordt er bijna lyrisch van. zal geen toeval zijn dat Rust ook hij in de 'strageti- sche toekomstverkenning' van de provincie die kwali teit van Zeeland voorop wil stellen: natuur- en milieu behoud. ffij herinnert zich met kenne- genoegen de toch niet on omstreden vestiging van Shell ln Moerdijk. Een eilandje waar ganzen broeden bleef behou- en, oen teken tussen het woud van pijpen en schoorstenen dat industrie-gigant oog heeft voor het milieu. „Wist je trou wens dat van de jaarlijkse in vesteringen van Shell zo'n ntig procent naar het milieu gaat?" Jteeland-kwaliteitsland, dat Preekt Wagner aan. Natuur, ™ueu, welzijn zijn even be- angnjk als de vanouds be ende economische trekpaar- 11waarvan er in Sloegebied en Kanaalzone een paar de Zeeuwse horizon staan te ver vuilen. Gedeputeerde Staten stellen er in hun strategische verkenningen iets tegenover, daarbij geholpen door een 'klankbordgroep' onder leiding van de inmiddels 72-jarige Wagner. Ondanks 'veel van dergelijke verzoeken', die hij lang niet al lemaal kan honoreren, aarzelde Wagner niet lang, toen GS hem aanzochten. Want Zeeland is bijzonder, hij kende er al wat gedeputeerden (Don, Barbé, Ventevogel) en vond het 'een interessante vraag, dus leuk om te doen'. Ze zijn het kennelijk eens geworden. Hij waagt zich in z'n comfortabele Wassenaarse werkkamer niet aan uitspra ken die de Zeeuwse politiek zouden kunnen prikkelen, wil GS nu niet voor de voeten lo pen. Geeft toe dat het geen ver haal is geworden waar de von ken van af spatten. „Maar er staat wel verschrikkelijk veel in." Dat de noodzaak om de verschillende politieke richtin gen in het Zeeuws bestuur op een lijn te krijgen, heeft geleid tot grijstinten, vindt-ie maar een twijfelachtige veronder stelling. „Is er geen politieke overeen stemming, dan is het ook niet goed. En nu kennelijk weer niet. Besef wel dat straks de bewijslast is omgekeerd. Je zult met een erg goed verhaal moeten komen om af te wijken van dit stuk." En dat vindt Wagner al een hele winst, ook al omdat de verkenning uitgaat van een samenhangend beleid, zoals de bedoeling was. Een groot probleem ziet hij in het op dezelfde lijn krijgen van de Zeeuwse gemeenten. Want de provincie heeft maar beperkte bevoegdheden. „Tja, die beper kingen kennen we, maar toch: als men deze verkenning als nuttig aanvaardt, dan zal men er bij alle grote vraagstukken rekening mee moeten houden." Dat de verantwoordelijke gedeputeerde Ventevogel nog een paar slagen om de arm houdt, vindt hij verstandig. „Dit is nog maar de eerste fase; later komen de concrete plan nen. En het is nu toch al meer dan een vaag praatje." Een van de grootste vraagstuk ken is naar zijn idee de noord zuid verbinding door Zeeland. De WOV is 'geen dispuut' en dat Zeeland de A58 als belang rijkste oost-west verbinding 'heel actief zal moeten gebrui ken' staat ook vast. Maar hoe gaan de lijntjes vanuit Rotter dam in zuidelijke richting lo pen? De dammenroute wordt een 'Zeeland-boulevard' voor toeristen. „Die route mag je niet verindustrialiseren." Maar de politiek krijgt een harde noot te kraken met de vraag of de WOV moet aan sluiten op een vierbaansweg, die via Goes en de Zeelandbrug naar het noorden leidt. Dat die route bestemd wordt voor het 'zakelijk verkeer' lijkt Wagner logisch, maar over de breedte laat-ie zich liever niet uit. Komt later het concrete plan: verdubbeling van de Zeeland- brug? Hij weet het niet. Alleen dit: te veel dagtoerisme kan Zeeland niet hebben. Kwaliteit, het toverwoord uit de strategische verkenning, vindt hij in deze tijd 'een eis voor allen'. 'Grote eerbied voor groen Zeeland' is er een logisch uitvloeisel van. Zelfs nieuwe bedrijven stellen volgens hem hoge eisen aan het milieu, eer der dan afgeschrikt te worden door scherpe milieu-eisen van de overheid. Het klinkt alle maal logisch. „Maar dat het zo centraal staat in deze verken ning, dat zou tien, vijftien jaar geleden toch niet zijn gebeurd. G. Wagner: 'Maak van Zeeland geen Rijnmondje' Het is trouwens niet alleen aardig en mooi, maar levert ook nog economisch rendement op." De werving van senioren bij voorbeeld. Him welgevulde beurs kan Zeeland van pas ko men. Daarnaast is er natuur lijk het Westerscheldebekken, waarvan de economische po- - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP tenties genoegzaam bekend zijn. Maar dan ontpopt Wagner zich toch weer bijna als een mi lieu-activist, en trapt op de rem. „Maak er geen Rijn mondje van. Zeeland heeft zo veel positieve milieufacetten dat je heel voorzichtig moet zijn om daaraan afbreuk te doen." dat de Nederlandse Stikstof Maat schappij (NSM) in Sluiskil vroeger grond van het bedrijfsterrein op het huidige Van Deventerplein stortte. Als keihard komt vast te staan wie de dader is van de vervuiling, wil het college die voor de kosten van een schoonmaakoperatie laten opdraaien. De Graaf wijst erop dat zoiets 'een moeilijke procedure' is, die onder an dere via de landsadvocaat loopt. Er kunnen jaren overheen gaan, voordat' er een uitspraak komt. Van onze verslaggever GOES - Overheid en po litiek negeren volgens voorzitter H. van der Maas van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij (ZLM) de akkerbouwsec tor volledig. Het resultaat van de parlementaire de batten over de land bouwbegroting is 'wel haast nihil te noemen'. „De structurele problemen worden niet of nauwelijks erkend. Behoud van concur rentiekracht in de akker- bouwsector is - zo denkt men klaarblij kelij k - voor Nederland economisch on belangrijk," zo vervolgde Van der Maas deze week te genover de ledenraad van de ZLM zijn klaagzang over de politiek, minister Braks en de EG. Hij vindt dat de ZLM moet blijven pleiten voor 'een breedwerkende, doel matige en substantiële na tionale investeringsrege ling', speciaal voor de ak kerbouwer. Daarnaast zijn goede overbruggingsrege lingen nodig met gegaran deerd bedrijfskrediet van banken en overheid. Dat de landbouworgani saties zichzelf niet kunnen verstoppen in deze barre tij den, maakte de ZLM-voor- zitter ook duidelijk. Zij heb ben 'per definitie de verant woordelijkheid om zelf voorwaardescheppend be leid te voeren'. Als voorbeeld noemde Van der Maas de zuidwestelijke stichting 'Stimulering Plantaardige Produktie'. Maar verwacht er geen wonderen van, waarschuwde hij ook. „Die zullen niet gebeuren. We zullen veel meer zelf moeten doen in de naaste toekomst." VERVOLG VOORPAGINA Of de COR de medische specia listen zullen volgen is een tweede. „Al wat we weten is dat het vertrouwen is opge zegd. De argumenten van de medische staf om dat te doen kennen we niet. Hoe dan ook zouden wij toch graag van de Raad van Toezicht willen ho ren wat de status van deze di rectie nog is," aldus Meyfroyt. De specialisten, ook gister avond nog in vergadering bij een, lieten bij monde van woordvoerder G. Widdersho- ven weten (nog) niet op de zaak in te willen gaan. „Het is nog allemaal wat prematuur. Het kan zijn dat zaken die wij nu van plan zijn straks niet door gaan of net wel. Wat we doen gaan staat nog niet vast. Van daar dat ik ook niet verder op de kwestie wens in te gaan," benadrukte hij. Ook directeur patiëntenzorg van de ziekenhuisgroep, B. van Oudenniel, onthield zich van commentaar. Hij bevestigde wel dat er problemen waren gerezen, maar wenste niet in te gaan op nadere vragen. „Ik heb nog geen brief van de specialis ten ontvangen en van mij kan moeilijk verwacht worden dat ik uitspraken ga doen op basis van geruchten," stelde Van Oudenniel. De ziekenhuisdirec teur wilde ook niet ingaan op het dreigement van de medici om de verhuisoperatie te boy cotten, een actie die het zieken- huisbestel in de regio zonder meer op stelten zou zetten. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburgse leden van de commissie openbare werken willen niet dat het tuinhuisje aan de Vaartstraat nummer 2 in Oostburg tegen de vlakte gaat. Volgens de commissie die gisteren onder meer over de tuinhuisjes vergaderde, moet het bestemmingsplan aange past worden. Het college van B en W heeft de eigenaresse, mevrouw A. de Smit-van Goethem, eerder la ten weten dat haar tuinhuisje zonder vergunning geplaatst is. Het huisje zal daarom moeten verdwijnen. Volgens het college past het tuinhuisje niet in het geldende bestemmingsplan 'Nabij Het Groote Gat'. De grond moet ge bruikt worden als tuin en voor niets anders. De Smit heeft vervolgens een bezwaarschrift ingediend te gen de afbraak en de raadsle den van Oostburg gevraagd het bestemmingsplan te laten wij zigen. H. Lippens (CDA) wil graag aan de vraag van De Smit vol doen. Lippens: „De bergingen in de bejaardenwoningen aan de Vaartstraat zijn van mini male afmetingen. Je kunt daar weinig in kwijt. Ik vind het lo gisch dat die mevrouw een tuinhuisje laat bouwen waar ze wat spullen in kwijt kan. Het tuinhuisje is maar anderhalf bij twee meter. Ik vind niet dat we moeilijk moeten doen". K. Malcorps (WD) vindt dat er ook voor de omliggende tui nen iets geregeld moet worden. „Als we een voorbereidingsbe- sluit nemen dan schept dat pre cedenten. De mensen op de an dere percelen kunnen dan ook een aanvraag indienen voor een tuinhuisje. Ik vind dat we voor de Vaartstraat met uni forme tuinhuisjes moeten ko men. Eventuele nieuwe huisjes moeten dan ook voldoen aan anderhalf bij twee meter". Het college van Oostburg worstelt de laatste tijd met veel aanvragen voor tuinhuisjes. De mini-gebouwtjes die de afgelo pen tijd her en der 'als padde stoelen uit de grond verrezen', mochten eigenlijk volgens het bestemmingsplan niet ge bouwd worden. Een bestem mingsplan gaat uit van een tuin en niet van een tuinhuisje. Er bestaat wel een artikel die zegt dat er in bepaalde 'krui- ime lbo rnelgevallen' een tuinhuisje ge- iuwd mag worden. Om wat meer lijn in het tuinhuis-beleid te brengen wil het college er van uitgaan dat aanvragen voor huisjes die zonder bouwvergunning ge bouwd zijn, moeten worden ge weigerd. Verder zullen de ver enigingen van eigenaren en be langhebbenden duidelijk ge'in- formerd moeten worden over beleidswij zigingen. Maar nu de commissieleden besloten hebben om het tuin huisje aan de Vaartsstraat te laten staan, blijft de gemeente met de aanvragen voor tuin huisjes worstelen. HULST - De stichting Het Zeeuws Landschap gaat bij het Verdronken land van Saeftinghe een monument en een informatiebord plaatsen. Deze worden woensdag 23 no vember onthuld. Er is steeds veel steun geweest van derden en er zijn aanmerkelijke inves teringen verricht ten behoeve van een goed natuurbeheer in het Zeeuws-Vlaamse natuur reservaat. De gunstige effecten hiervan, zoals het herstel van een beweidingsregiem met schaapskudden, worden steeds meer en meer zichtbaar. Ter afsluiting van de inves teringsfase wordt het monu ment en het informatie-bord geplaatst. Op 23 november wordt om 16.00 uur in Emma- haven direct nabij het café 'Het verdronken Land' een wel komswoord uitgesproken door voorzitter T. Vogel. De mede werker van Natuur- en land schapsbeheer T. Klarenberg houdt een toespraak en ver richt de onthulling. Om 16.30 uur is er een receptie in boven genoemd café.

de Stem | 1988 | | pagina 11