Jongens rekenen beter dan meisjes PVDA, D66 EN WD HONOREREN KLACHT RECHTERS Schadeclaims kosten belastingbetaler miljoenen I )ete|ya 4Verwijdering tussen Europa en nationale parlementen' :men BINNENLAND Politieke verschillen Politie zit overvallers al maanden op de hielen nESTEM BINNENLAND WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 T5' ONDERZOEK CITO EN SVO WIJST UIT: Twee man voor betrokkenheid bij Alphens gifschandaal gearresteerd DE STEM COMMENTAAR RUDING BEPLEIT HERINVOERING 'DUBBELMANDAAT' Bommelerwaard verontreinigd door champignonteelt SMIT-KROES WEIGERT RAPPORT ZOUTSCHADE VRIJ TE GEVEN NIEUWSOVERZICHT Appeloogst 20 procent gegroeid Steun nodig voor arme schrijvers VVD reageert woedend op uitspraken Kok Bomalarm bij synagoge Universiteit start advocatenpraktijk Gokverslaving beperkt probleem Dramatische aantasting inheemse vissen Uitlevering van Kipp twijfelachtig' T28 proken dat aUeminis- goede voorbeeld zou- 31 en voor minstens .ent van de ambtena- .andicapten in dienst nemen. Alleen het mi- van WVC (Welzijn, izondheid en Cultuur) i de buurt met 3,8 pro- nanciën, Economische n Justitie zitten op 3 VROM (Volkshuis- Ruimtelijke Orde- Milieu) zit op 3,3 pro- 'rieste achterblijvers departement van de pn mevrouw Lubbers, isterie van Algemene net iets meer dan nul Defensie en Buiten aken die ook nog on- procent zitten, ministerie waar De staatssecretaris is, So- aken en Werkgelegen- tot nu toe blijven ste- iets meer dan twee het schaamrood van kaken te krijgen. De Boet het prima met zijn cht tegen de bedrijven, a ondermijnt je positie lijk wel als je zelf niet eigen norm haalt", gehandicaptenraad, an de lagere overheden: aar grote verschillen. als Amsterdam en lam nemen relatief ihandicapten in dienst, ir geval meer dan de De provincies Gelder- n Noord-Holland doen ïns meer dan is afge- n. Noord-Brabant blijft j achter, hoewel deze ;cie in ieder geval niet de norm van drie pro bij de overheid zit de degenheid niet. Daar- loet je bij de bedrijven ïarktseetor zijn, bij de •ie, de dienstverleners, fdden- en kleinbedrijf, rijven als die grote pa- >riek die zegt dat zeven kt van de werknemers icapt is, maar waar- woordvoerder de be- ;mt als de FNV wil we- iar die mensen dan wel Of bij dat grote com- rijf dat zegt dat het is dat iemand die er en die gehandicapt niet wordt ontslagea rijf neemt helaas geen licapten in dienst. „Wij nu eenmaal een hele medische keuring, daar i ze niet doorheem" [juist voor die gevallen }igen verantwoordelijk- wil de overheid een i-regeling. Het VNO |dat voorbarig: „Het is ikelijk dat onderne- |n veel meer tijd krijgen [h in te stellen op de ver ing die de WAGW op- 6tel dus. In de tussentijd de gehandicapten het doen met een mooi [entrum in Assen. Om de doden. artig: „Ik moet eerlijks- lalve toegeven dat dat t punt van buitenlands voor verbetering vat- is. Maar in het staats- in bestuurlijke zin ben elijk bij." iltgens werpt de veron- elling dat hij nu de ge verfde opvolger is van Kok als fractievoorzit- vanneer deze in een vol- kabinet zou worden op men, ver van zich. Wat achtiger reageert hij als operen dat door de keuze de fractie de weg naar ninisterschap voor Wölt- is afgesneden. „Ik weet en noch het ander. Mocht :n kabinet met de PvdA ;n dan moet ook een re- Se continuïteit van de fr- leiding gewaarborgd len. Dat ik nu vice-voor- r ben, wil nog niet zeggen ik dan voorzitter word. hang allemaal van het >op van de kabinetsfor- e af." e grootste lariekoek aller i." Dat is Wöltgens reac- P de vraag wat hij eraan doen om het veronder- e isolement van de PvdA oorbreken. „Het grootste leem zou zijn als we ons de kiezers zouden isole- lk heb niet de indruk dat iet geval is. Ik krijg ge- van al die raadgevingen CDA en VVD aan de A Zelfs van de goedbe- ie raadgevingen van een als Van Mierlo, die ik igens zeer graag mag. We n zelf wel wat ons te doen We zijn oud en goed ge- om zelf redelijk uit de m te kunnen." Van onze Haaagse redactie DEN HAAG - Jongens kun nen aan het eind van de ba sisschool op bijna onderde len beter rekenen dan meis jes. Dat blijkt uit een onderzoek van het instituut voor toetsont wikkeling Cito en het Instituut voor Onderzoek van het On derwijs (SVO) naar de reken- vaardigheid van leerlingen op de basisschool. Uit het onderzoek wordt ver- I der duidelijk dat kinderen uit Nederlandse gezinnen over de gehele linie betere rekenresul- taten halen dat kinderen uit buitenlandse gezinnen. Daarnaast vergaat het kin deren die niet blijven zitten be ter dan doublerende leerlingen. Tenslotte scoren kinderen die rekenen hebben geleerd via moderne lesmethoden beter dan kinderen die op traditio nele wijze hebben leren optel len en vermenigvuldigen. Het onderzoek wijst verder uit dat leerkrachten op de ba sisschool en in het voortgezet onderwijs en ouders hogere verwachtingen van de reken- vaardigheid van kinderen heb ben dan de praktijk rechtvaar digt. Volgens onderwijsdes kundige dr. A. Treffers hoeft dat nog niet te betekenen dat de Tekenvaardigheid van de Nederlandse leerlingen slecht is. Integendeel, internationaal onderzoek wijst uit dat Neder land, na Japan, in de wereld het best scoort als het gaat om het peil van het rekenonder wijs. De reden dat de ouders te hoge verwachtingen hebben, kan volgens hem heel goed ge legen hebben aan de vraagstel ling. De onderzoekers hebben als norm voor het beheersen van de leerstof gehanteerd dat een leerling tachtig procent van de vragen goed moet be antwoorden. „Voor leraren is het moeilijk vantevoren in te schatten hoe een leerling dan scoort. Immers, voor leraren is doorgaans een zes - iets meer dan vijftig procent van de ma terie beheersen - al voldoende", aldus Treffers. Tegen die achtergrond vindt Treffers, die gevraagd werd commentaar te leveren op het rapport, het onzin om aan de hand van de resultaten een ab soluut waarde-oordeel over het peil van het rekenonderwijs. De waarde van het rapport is volgens onderzoeker Wijnstra dat het over een tijdje gebruikt kan worden om te kijken in hoeverre de kwaliteit van het rekenonderwijs is veranderd. „Als we dan weer een onder zoek houden naar het rekenen op de basisschool, hebben we, in tegenstelling tot nu, verge- lij kingsmateriaal". Meer personeel rechtbanken I Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA, D66 en WD, vinden dat minister Korthals Altes (Justitie) in ieder ge val volgend jaar de rechtbanken meer personeel moet geven. Volgens de oppositiepartijen mag dat best extra geld I kosten, de WD liet zich daarover gisteren niet uit. Daarmee honoreren deze frac ties de enkele weken geleden geuite klacht van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak (NVR) over het voorne men van Korthals Altes om het personeel voor de rechterlijke macht niet uit te breiden Dat heeft volgens de NVR tot ge volg dat rechters, door het ont breken van vooral voldoende administratief personeel, hun werk niet meer kunnen doen. De klacht vond gisteren tij dens de eerste termijn van de behandeling van de begroting DEN HAAG (ANP) - In het onderzoek naar het gif schandaal in Alphen aan den Rijn zijn opnieuw twee mensen gearresteerd. De twee werkten ten tijde van mogelijke illegale stortin gen op de voormalige vuil stortplaats. Justitie ver denkt hen van het aanne men van steekpenningen. Zeven maanden geleden kwam de stortplaats in het nieuws omdat er mogelijk duizenden vaten gif zouden liggen. Na on derzoek zijn in ieder geval twee grote gifconcentraties aange troffen. Het justitieonderzoek richt zich met name op de han del en wandel van de vuil- transporteur Kemp uit Hazers- woude. Justitie verwacht het onderzoek binnenkort te heb ben afgerond. Meer arrestaties worden niet uitgesloten. van het ministerie van Justitie duidelijk weerklank in de Ka mer. De fracties verwierpen de suggestie van Korthals Altes dat de werkdruk van de recht banken te verlichten is door verdergaande automatisering en het versimpelen van be paalde procedures. WD-Kamerlid Korthals vroeg de minister af te zien van de blokkade voor het aantrek ken van personeel die hij de rechterlijke macht per 1 ja- nauri 1989 heeft opgelegd. Vol gens hem is het funest voor het functioneren van het rechts systeem dat de werkdruk zo groot is dat er een enorme ach terstand in het afhandelen van zaken is. Kosto (PvdA) betoogde dat door de bezuinigingspolitiek van de minister de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht in gevaar dreigt te ko men. Door geldgebrek kan de rechter zijn werk niet meer fatsoenlijk uitvoeren, aldus de PvdA-woordvoerder. Hij deed een klemmend appèl op de re geringsfracties om hem daarin te steunen. Ook Wolffensper- ger (D66) liet zich in soortge lijke bewoordingen uit. Hij vindt dat de NVR van de Ka mer alle steun moet krijgen. De oppositiepartijen braken ook een lans voor meer geld voor rechtshulp aan mensen uit de lagere inkomensgroepen. Ook hiervoor wil Korthals Al tes het budget bevriezen. Het resultaat zal zijn, aldus de ad vocaten en de bureaus voor rechtshulp, dat lang niet ieder een meer geholpen kan worden. PvdA, D66 en de kleine linkse partijen zijn daar fel tegen, maar hier kan Korthals Altes rekenen op het stilzwijgend in stemmen van CDA en WD. CDA-zegsman Van der Burg noch WD'er Korthals vielen de bewindsman op dit punt aan. I ONDERLINGE RUZIES tussen de coalitiepartners CDA en WD hebben in het kabinet Lubbers-ll meer de aandacht getrokken ban conflicten met de oppositie. De grootste tegenspeler van de regeringspartijen - de PvdA - ging in haar streven om zo redelijk mogelijk over te komen zo ver dat de vraag gerechtvaardigd was I of er nog wel sprake was van echte politieke verschillen. En als hie er dan al waren, dan werden ze in ieder geval door fractie voorzitter Wim Kok miet nadrukkelijk in het openbaar aange scherpt. Aan die gezapige toestand lijkt voorlopig een einde te zijn geko men. Tijdens de Algemene Beschouwingen nam Wim Kok na drukkelijk afstand van het door CDA en WD uitgestippelde be- 'eid. Vooral de besteding van de belasting-verlaging van ruim 4 triljard was het doelwit van de kritiek van de socialistische voor in. in plaats van een ruimhartige behandeling van de midden inkomens zei Kok liever te kiezen voor het rechttrekken van de "ïininum-inkomens. Tevens moest er in de visie van de PvdA TOer geld worden uitgetrokken voor het milieu, voor de bestrij ding van de criminaliteit en voor de bestrijding van de langdurige werkloosheid. In de dagen erna legden CDA en WD - die de afgelopen twee I laar als kat en hond hebben geleefd - een opvallende eensge- zindheid aan de dag. Blij als ze waren om eindelijk weer een ge meenschappelijke vijand te kunnen bestrijden, hoonden zij de 'deeén van Kok weg. deze ging niet in op de weinig concrete beschuldiging als zou de zich weer als de 'grote potverteerder' aan het gedragen Zlin. Fijntjes wees hij er op dat sommige plannen die door zijn Partij naar voren waren gebracht - milieu en meer politie - door ee coalitie werden opgepakt. Maar niet in voldoende mate, zo joeent de oppositieleider. Volgens de PvdA kan met één miljard belastingverlaging worden volstaan. d® WD - die zich al jaren sterk maakt voor belastingverlaging - heeft woedend gereageerd. WD-fractievoorzitter Voorhoeve j neeft laten weten geen enkel vertrouwen te hebben in het alterna te plan van de PvdA. het gebissebis over het al dan niet juist hanteren van de cijfers al nog wel even voortduren. Al het water van de zee kan echter ™et wegwassen dat de minimum-inkomens in Nederland er de ®a ste zes jaar alleen maar op achteruit zijn gegaan en dat het ™e' het milieu nog slechter is gesteld dan de grootste pessimist "da durven veronderstellen. Wanneer er zich dan een forse fi- hancieie meevaller voordoet, lijkt het niet zo logisch om bij de erdeling ervan een belangrijk accent op de beter betaalden te °99en. Er is weinig fantasie voor nodig om te concluderen dat er maatschappelijk nuttiger bestedingen denkbaar zijn. Een van de verdachten wordt na een inval opgebracht. AMSTERDAM (ANP) - Het politieteam dat de bende oprolde die met behulp van de nagemaakte geldauto de NMB een aanzienlijke hoe veelheid geld afhandig maakte, blijkt deze groep al enkele maanden in de gaten te hebben gehouden. Daardoor was de politie in staat de hele overval op de voet te volgen en korte tijd nadat het delict gepleegd was in te grijpen. Hoofdinspecteur R. Grave, die de leiding van het politieteam heeft, maakte dit bekend. - FOTO ANP De politie is de hele nacht voorafgaande aan de actie van de bende paraat geweest in de omgeving van de garage in Zwanenburg waar de nage maakte geldauto stond. Nadat die wagen in alle vroegte ver trok, volgde een stoet van zo'n vijftien tot twintig auto's met politiemensen. Een helikopter en een vliegtuigje stonden klaar om assistentie te verle nen. Nadat de geldauto enige tijd in het westelijk havengebied van Amsterdam op 'en neer had gereden, zette hij omstreeeks kwart voor tien plotseling koers naar de NMB bij de markthallen in Amsterdam. De daar voorgeschreven proce dure voor het afhalen van geld werd zonder problemen ge volgd, waarna de geldcasettes werden overgedragen aan de nep-geldlopers. Zij verlieten daarop meteen het terrein en reden de Haarlemmerweg op. Op dat moment greep de po litie in. De geldwagen werd klemgereden en de inzittenden werden aangehouden, nadat ze eerst nog probeerden te ontko men door in de vaart te sprin gen. Tegelijkertijd werden ook enkele compagnons die het transport met een personen auto en een bestelbus begeleid den aangehouden. Korte tijd later deed de politie op acht adressen in Amsterdam en om geving invallen. Totaal heeft de politie negen mensen aange houden. De politie verdenkt de leden van de bende ervan nog zeker bij zo'n tien tot twintig andere overvallen betrokken te zijn geweest. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Kamerleden moet ook weer lid kunnen worden van het Europees parle ment. Zo'n dubbelmandaat dat aanvanke lijk bestond, maar werd afgeschaft, moet in ere worden hersteld. Het zal de nationale parlementen weer dichterbij het Europese parlement brengen. Dat betoogde minister Ruding (Financiën) giste ren op een bijeenkomst van Europese journalis ten. Ruding zei zich zorgen te maken over het democratisch gehalte van het toekomstige Europa als de grenzen tussen de diverse landen zijn vervaagd. Maar de bewindsman vindt dit probleem niet zo groot dat vooralsnog de een wording van Europa moet worden tegengehou den. Ruding meent dat het een blunder was van de nationale parlementen om de dubbelmandaten te verbieden. Sinds het moment dat Kamerleden niet meer zitting mochten hebben in het Euro pese parlement is er verwijdering opgetreden, aldus Ruding. De bewindsman zei in te zien dat het voor kleine fracties moeilijk is om de dubbele parlementaire baan - in Den Haag en in Straats burg, Luxemburg of Brussel - op zich te nemen. „Maar je moet eerst het verbod om twee functies te combineren wegnemen," zei Ruding. Van onze verslaggever ARNHEM - Het oostelijk deel van de Bommeler waard in Gelderland is plaatselijk verontreinigd door het gebruik van be strijdingsmiddelen in de champignonteelt. Het gaat om verontreiniging van de bodem en het opper- vlaktewater.In West-Brabant waar zich ook een concentratie van champignogkwekers be vindt, hoeft niet gevreesd te worden voor verontreiniging van het oppervlakte-water. Burgemeester P. Wijgergangs van Standdaarbuiten, een ge meente met 30 tot 35 grote kwe kers wijst op een nadrukkelijk verschil met de situatie in de Bommelerwaard. „Daar zijn het veelal nog houten kweekbakken die met allerlei chemische goedjes ont smet moeten worden. In onze gemeente zijn vrijwel alle kwe kers overgestapt op metalen bakken. Die kunnen vrijwel zonder chemicaliën gereinigd worden. Bovendien zijn alle kwekerijen, op een enkele na, aangesloten op de riolering. Het nieuws vanuit de Bomme lerwaard heeft mij niet bang gemaakt. Voor mij is het een signaal de milieudienst te laten kijken naar die ene kwekerij die nog niet aangesloten is op het rioolnet". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) weigert het rapport over de pekelschade die acht Gelderse fruittelers leden, openbaar te maken om te voorkomen dat ande ren die schade hebben door het bestrooien van gladde- wegen, ook bij de staat ver haal halen. „Ik heb ook verantwoordelijk heid tegenover de belastingbe taler. Wanneer iedereen schade door zoutstrooien gaat claimen, kost dat de staat miljoenen", vertelde minister na afloop van het debat met de Kamer. Als de fruittelers schade kunnen clai men, kan bijvoorbeeld iedere automobilist die lakschade krijgt door pekel, dat ook, ver duidelijkte ze. Tijdens het debat weigerde zij opnieuw de Kamer deze in formatie te geven. Het WD- Kamerlid Blauw vroeg de mi nister of zij bang is voor het scheppen van een precedent. Hij kreeg daarop geen ant woord van de minister. De minister kwam gisteren opnieuw in botsing met de Ka mer over de kwestie fruittelers. Deze fruittelers leden in 1985 ieder om en nabij de honderd duizend gulden schade aan hun bomen doordat Rijkswater staat wegen bepekelde. De telers schakelden zelf geen schade-expert in, omdat zij vol vertrouwen waren dat zij inzage zouden krijgen in de schadetaxatie door Rijkswa terstaat. Dat vertrouwen is voor de Tweede Kamer nu al een jaar de reden om van Smit- Kroes te eisen dat zij het rap port openbaar maakt. Enkele Kamerleden hebben het rapport gelezen. „Er staat niets bijzonders in. De minister is bang zich aan koud water te branden", zei Blauw. Ook PvdA-woordvoerster Swildens, PPR-fractievoorzitter Beckers en CDA'er Reitsma verweten de minster onbehoorlijk be stuur tegenover de fruittelers .die tot vorig jaar een rotsvast geloof in de overheid hadden. „En dat blijkt nu buitengewon dom van ze", zei Swildens. Smit-Kroes gaf echter geen duimbreed tegemoet. Zij vindt dat de rechter nu maar moet uitmaken of de staat onrecht matig heeft gehandeld. Zij is niet van plan het enige bewijs materiaal dat de fruittelers hebben, het rapport van Rijks waterstaat, aan hen te gevea „Wie eist, bewijst", zei de mi nister onaangedaan. Een van de gedupeerde fruittelers is inmiddels in be roep gegaan bij de Raad van State. Dit verzoek om open baarmaking van het rapport wordt eind januari behandeld. De uitspraak volgt zes weken later. 15 Hebt u al wel eens een kwabaal gezien of een beekforel? Nee? Dan hebt u pech, want die inheemse zoetwatervissen zijn nau welijks meer te vinden, want nagenoeg uitgestorven. Inder daad, door het milieu. De Stichting Natuur en Milieu meldt dat 20 van de 46 in heemse zoetwatervissoorten met uitroeiing bedreigd wor den. Onze rivieren en plassen zijn zo ongezond dat er amper nog leven in zit. Gif gaat zo van de wal in de sloot. Ik weet het, deze rubriek is de laatste tijd een opsomming van klachten over wat er allemaal mis is met het milieu. Ik zou ook wel anders willen en grappen maken dat zoveel kabaal over een kwabaal overbodig is, maar helaas. Het milieu komt er in dit land meestal met een aal-moes af en dat geldt zeker voor het water. Neelie Smit-Kroes drinkt dapper glaasjes Rijnwater, maar ondertussen ligt de de Kroeskarper (nee, geen familie) op apegapen. De vlagzalm heeft de vlag halfstok hangen en de ruisvoorn gaat geruisloos ten onder. Als meerval nog meer valt blijft er helemaal niets meer van over en voor de zeelt is het lauw loene. Zelfs het simpele stekelbaarsje dreigt voorgoed uit onze bin nenwateren te verdwijnen. Leg je kinderen straks maar eens uit dat je vroeger die visjes hebt gevangen. Weg dus met de donderstenen die het water verpesten, leve de donderkopjes. MERIJN DEN HAAG - De oogst van Nederlandse appelen is dit jaar 20 procent groter dan vorig jaar. De totale opbrengst bedraagt zo'n 400 miljoen kilo. Het goede resultaat is een gevolg van het goede weer tijdens de bloei in het voorjaar, én van moderne teeltmethoden. Een van de kenmerken van de moderne teelt methoden is dat er meer en kleinere bomen per hectare worden aangeplant. De tijd voordat een boom vruchten geeft is sterk verkort. Een boom levert na één jaar reeds appels. Het totale areaal van 15.000 ha is overigens gelijk gebleven. DEN HAAG - Hoogstens tien Nederlandse schrijvers kunnen zonder steun van het Fonds voor de Letteren financieel rond komen. De andere 35 top-auteurs kunnen het niet stellen zon der beurs. De Nederlandse vertalers zijn bijna zonder uitzon dering steunbehoevend. Dat blijkt uit het beleidsplan van de stichting Fonds voor de Letteren. Het fonds pleit voor een ver hoging van de bijdrage van het ministerie van WVC met 2,5 miljoen. Van dat bedrag kunnen de 35 'armlastige' top-auteurs tot en met 1992 een bijdrage ontvangen, zodat hun inkomen uit komt op een jaarbedrag van 56.000. Het Fonds voor de Lette ren wijst erop dat overheidssteun voor schrijvers en vertalers onontbeerlijk is vanwege de geringe omvang van het Neder landse taalgebied. DEN HAAG - WD-fractieleider Voorhoeve heeft gisteren een woedend offensief ingezet tegen de mededeling van PvdA-lei- der. Kok dat belas'tingvereenvoudiging vêërgöedko'pèr kan dan kabinet en regeringsfracties willen. Voorhoeve noemde de bewering van Kok daflh de plannen van het kabinet de belastingverlaging het best uitpakt voor de bestbetaalden 'onjuist' Bovendien hekelde hij Kok omdat deze maandagavond in Kampen zei dat de PvdA denkt dat de belas tinghervorming en -verlaging (plan-Oort, zoals bijgesteld door het kabinet) niet vier miljard maar slechts ruim eén miljard gulden hoeft te kosten. Voor de synagoge in de Fol- kingestraat in Groningen houdt een politieman in burger een tas vast, die aanleiding was voor een bomalarm. In de tas, waarop anti-semitische leuzen waren geschreven, werd na onderzoek door de EOD ongevaarlijk materiaal gevonden. FOTO ANP MAASTRICHT - 'De Rechtspraktijk' heet Maastrichts jongste advocatenkantoor. Het kantoor ligt in de Lènculenstraat, naast de rechtenfaculteit en dat is geen toeval. De Rechtspraktijk RL is het eerste advocatenkantoor in Nederland, dat door een uni versiteit is opgericht. De twee advocaten Willem de Roos en Harry Bogaard, die het kantoor bemannen, staan op de loon lijst van de universiteit. En op hun kantoor werken rechtenstu denten, die - onder begeleiding van Bogaard en de Roos - advo caatje spelen. De dosis praktijk-ervaring, die ze daar opdoen, zal hen, zo is de bedoeling, sterken op weg naar een juridische carrière. DEN HAAG - Gokverslaving is een ernstig, maar beperkt maatschappelijk probleem. Mede daarom is er geen aanleiding voor een algemene herbezinning op het kansspel in het alge meen. Dat schrijft staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) in antwoord op vragen van het CD A-Kamerlid Krajenbrink. Die was met de vragen gekomen na een alarmerend rapport over gokverslaving van de Rijksuniversiteit Utrecht. Volgens Korte-Van Hemel ligt het aantal gokverslaafden in Nederland tussen de 10- en 20.000. Dat is ongeveer even veel als het aantal mensen dat verslaafd is aan drugs. Het aantal mensen met een alcoholprobleem ligt met 650.000 vele malen hoger. UTRECHT (ANP) - Van de 46 inheemse soorten zoetwatervis sen in Nederland zijn er zeker twintig sterk bedreigd of zelfs uitgestorven. Dit geldt voor onder andere beekforel, vlagzalm, meerval en kwabaal. Voor zestien andere vissoorten, waartoe kroeskarper, ruisvoorn, zeelt en stekelbaars behoren, is de leef omgeving kritiek geworden. Zelfs enkele algemene soorten, zo als de paling en de snoek, gaan de laatste jaren in aantal ach teruit. Dat staat in het maandblad van de Stichting Natuur en Milieu (SNM) van november. Die achteruitgang is vooral het gevolg van chemische verontreiniging, vermesting en verzu ring van oppervlaktewateren. DEN HAAG - Er zijn grote praktische bezwaren tegen de uit levering van de in Argentinië woonachtige Nederlandse oor logsmisdadiger A. Kipp aan ons land. Die bezwaren zijn zo groot dat de landelijke officier van justitie die belast is met de vervolging van oorlogsmisdaden, in het verleden van een ver zoek om uitlevering heeft afgezien. Of dat in de toekomst wel zal gebeuren, is zeer twijfelachtig. Minister Korthals Altes (Justitie) antwoordt dat in vragen van het WD-Kamerlid Wiebenga. De minister schrijft dat het uitleveringsverdrag tussen Nederland en Argentinië, dat dateert uit 1893, geen ruimte laat voor de uitlevering van Kipp.

de Stem | 1988 | | pagina 3