BURG Geen bezwaren tegen woonwagens in Axel HERINRICHTING SZYDLOWSKIPLEIN NEEMT VASTE VORM AAN Axel spaart burgers, maar heeft zelf niet veel te besteden Gezellig ternen bij Jac Polfliet ené iTUIF DE STEM SCHIETINGEN Axel staat klaar voor Zeeuws-V laamse omroep 'thuis" KORT IN Feestavond bouwbond St. Jansteen PLAATSELIJK NIEUWS Zonnebloem organiseerde vakantieweek in Deurne Cursus synthesizer op Muziekschool Terneuzen DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 1 MUUR rijsbewuste ter IUIFKAR" INE be sfeer genieten van Specialiteiten idePaauw wildgerechten. ESTAURANT wen, AXEL - De herinrich ting van het Szydlows- kiplein in Axel neemt steeds vastere vormen aan. Volgens wethou der van financieën J. van Schaik (PvdA) is het zo goed als zeker dat Albert Heijn daar een nieuwe winkel gaat bouwen, die de kern vormt van een uitge breider winkelbestand. WETHOUDER NIET ONTEVREDEN I ea-io Benen fiches Lange lijst Steunik Zuiddorpe Kloosterzande Heikant lIBBRLANDl Imoatóerweri T22 A12 y|? 5ns sfeervol ingericht i2e Chinese gerech- ONDERS xclusieve specialitei- leslaurant irneuzen i Eet smakelijk en tot iO-14615 HOTEl-CAFE-RESTAURAMT MARKT 23 UZENOUKE TEL 01176-1234 .01140-13446 jhotels [FFET en ERVICE Tel: 01170-2327 ivoor Eten en partijen - i partijtje tot ±35 pers. een keuze uit 40 nr- mu's n. Tel. 01150-95863 RESTAURANT de kerstdagen al menu. van harte wel- lj leren. SLUIS tel. 01154-1339 olledig koud buffet ikbaar voor verga- Ander gezicht centrum Axel Van onze verslaggever Van Schaik zei gisteren tij dens de presentatie van de gemeentebegroting voor 1989: „Of er komt niks, of Albert Heijn komt inder daad". Projectontwikkelaar Property Management Services (PMS) is door B en W uitgekozen om het plein een nieuw gezicht te ge ven. PMS heeft inmiddels een kant-en-klaar plan op het Axelse stadhuis afgeleverd. „En dat ziet er keurig uit. Al is misschien niet alles te realise ren", meent Van Schaik. Bur gemeester W. de Graaf spreekt van een 'praatplan' waarover het laatste woord nog niet is gevallen, maar dat zeker per spectieven biedt. Het is de bedoeling van PMS dat het Ahold-concern ook de bouwkosten van de rest van het plein gaat betalen. Daarover zijn nu onderhandelingen gaande. Een dezer dagen pre senteert het Axelse college de plannen van de projectontwik kelaar aan de middenstand. B en W zouden graag zien dat de bibliotheek naar het Szydlows- kiplein verhuist. Ook over dat onderwerp is de knoop nog niet doorgehakt. Nadat de midden stand inspraak heeft gehad, onderhandelt de gemeente op nieuw met PMS. Een ander onderdeel van de 'face-lift' voor de binnenstad is de sloop van vervallen panden in het gebied rond de Ooster straat. Inmiddels is het laatste pand door de gemeente aange kocht. Alleen over een paar ga rages is nog geen duidelijkheid. Het college verwacht dat de meeste bewoners van het ge bied in de zomer van volgend jaar verhuisd zijn. De Regio nale Woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen wil in het gebied zestien woningen bouwen. „Wij vinden dit project zo belangrijk", zegt Van Schaik, „dat we erop rekenen dat dit door de provincie ook belang rijk wordt geacht". Hij doelt hiermee op de toezegging van de woningen uit het contingent dat de provincie in 1989 van Den Haag mag verdelen. Dat moet nog gebeuren, maar de provincie heeft toch al 150.000 gulden extra subsidie gegeven voor het plan Oosterstraat. Axel geeft ook de particu liere woningmarkt een rol in de opknapbeurt. Er is 50.000 gul den uitgetrokken voor de ver betering van vijf huizen in de Molenstraat, en B en W hopen dat dit werk volgend jaar ge daan wordt. De bouw van 27 bejaardenwoningen aan de Burchtlaan en de Buitenweg begint volgend jaar. Van Schaik is verheugd dat Axel nu eindelijk aan de weg gaat timmeren. „Axel heeft zo veel potenties voor de toe komst, dat we moeten zorgen dat we die uitbuiten", stelt hij. Hij denkt alvast vooruit aan de op handen zijnde ingebruik name als industriegebied van de Axelse Vlakte. „De mensen die daar komen te werken, kunnen kiezen uit Axel en Westdorpe als ze dicht bij hun werk willen wonen. Ik denk dat ze dan voor Axel willen kiezen. We moeten daar klaar voor zijn". Wethouder Van Schaik: .Potenties voor de toe komst. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever AXEL - Het beeld van de gemeentebegroting '89 van Axel kent twee kanten. Aan de ene kant is er geen lastenverho ging voor de burgers, maar er is ook weinig ruimte voor nieuwe uitgaven. Zo ziet wethouder van finan ciën J. van Schaik de gisteren gepresenteerde cijfers voor het nieuwe jaar. Al met al springt Axel er volgens hem niet slecht uit. Het niet verhogen van ge meentelijke belastingen en ta rieven is in overeenkomst met het beleidsplan dat de 'rege ringsfracties' van de raad aan het begin van de huidige zit tingsperiode met elkaar af spraken Vorig jaar zag de begroting er al rooskleuriger uit dan ja renlang gebruikelijk was. Die trend heeft zich dit jaar door gezet. Axel voldoet met een re serve van 400.000 gulden ruim schoots aan de gestelde nor men. Volgens Van Schaik is de ervaring van de laatste jaren dat Axel hiermee niet voor on aangename verassingen kan komen te staan. En voor zover dat nu bekend is, zijn die ook niet te verwachten. Voorts is er 142.750 gulden 'nieuw besteed bare ruimte', maar dat is vol- gebns van Schaik een 'theore tisch bedrag'. Hiervan betaalt Axel volgend jaar bijvoorbeeld de vervanging van de lagedruk autospuit van de brandweer, 120 lantaarnpalen en het mate rieel van de sneeuwploeg. „En j dat zijn eigenlijk geen nieuwe dingen", licht Van Schaik toe. Een post springt er eigenlijk uit: B en W reserveren 50.000 gulden voor bodemsanering. Maar het is nog niet duidelijk wdt Axel volgend jaar kwijt is aan bijdragen aan bodemsane ring. Behalve kleine sanerin gen bij de oude gasfabriek en de voormalige stortplaats De Quaak komt er waarschijnlijk eek nog een onderzoek met sa nering aan het Van Deventer- Plein, waar de provincie zware verontreinigingen aantrof. Waarschijnlijk zijn de stoffen, lood en cyanide, afkomstig van de Nederlandse Stikstof Maat schappij in Sluiskil. Van Schaik wil aan de vervuiling van het Van Deventerplein nog Seen namen verbinden zolang er geen harde bewijzen zijn. Wel zegt hij„We moeten er in dit soort gevallen naar streven dat het principe 'de vervuiler betaalt' ook in de praktijk toe- Sepast wordt". I Een andere zorg van Axel is de staat van de riolering. Ieder I jaar is er 170.000 gulden voor «GBUD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Kantoren I Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon- dammers op pagina 2. I Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der neim (editie-chef), Romain Damme, Peter v'eienhalm, Conny van wemberghe, Ronald emtraten, Cor de Boer l °to). Ton Koomen (sport), [fes: Jan Jansen. I s,; Eugène Verstraeten I SP'v. editiechef), Joep I Tommeien. Retentie-exploitatie ^Pecteur Zeeland: 95839nU'prfvé tel- 01150" onderhoud beschikbaar. Maar net als vrijwel iedere andere gemeente in Nederland kampt ook Axel met een achterstand. Vroeg of laat moet daar geld» voorkomen. Ook het sociaal-cultureel werk blijft volgend jaar buiten schot, ondanks ook dit jaar weer door het rijk opgelegde bezuinigingen. Volgens Van Schaik is Axel in het verleden altijd al terughoudend geweest als het om subsidies aan ver enigingen gaat. „Nu er minder geld is, komt dat daardoor niet zo hard aan", zegt hij. Burge meester W. de Graaf is onder de indruk van dit gegeven. Hij zegt uit zijn werkperiode in Groningen de ervaring te heb ben dat gemeenten bezuinigin gen van het Rijk meestal on middellijk op de verenigingen afwentelen. „Dat is hier niet het geval. Daar neem ik mijn petje voor af", stelt De Graaf, die als nieuw benoemde burge meester nauwelijks betrokken is geweest bij de voorbereiding van de begroting. „Mijn hand tekening staat er wel onder", grapte hij gisteren. „Maar ge lukkig heb ik deskundigen om mij heen die er wel alles van afweten". De Axelaars gaan volgend jaar wel zeventien gulden meer betalen aan reinigingsrechten. Dit is echter geen verhoging om de gemeentekas te spekken, maar een doorberekening van de huur van de per 1 januari in te voeren mini-containers. Het college is er van overtuigd dat de verhoging van 82 naar 99 gulden per perceel gemakkelijk wordt terugverdiend door het niet meer gebruiken van plas tic vuilniszakken. De gemeenteraad mag zich in een vergadering in het stad huis op donderdag 15 december uitspreken over de begroting voor '89. ST. JANSTEEN - De leden van de Bouw- en Houtbond FNV afdeling St. Jansteen houden vrijdag 4 november hun jaarlijkse feestavond in zaal Den Ouden Arend. Districtsbestuurder G. Klein zal dan in aanwezigheid van bondsraadslid A. Vervaet een aantal mensen huldigen van wege hun 25-jarig lidmaat schap van de FNV: J. van den Branden, G. Bleyenberg. A. Hemelaar, J. van Puyenbroek en G. Saman. Na de huldiging is er een bingo en gelegenheid tot dansen. De aanvang is 19.30 uur. Een avondje ternen in café De Ster in Hulst. Links onder in de foto is een tafeltje met de benen fiches gemonteerd. - FOTO ERIK OSSEWAARDE. NEE, we hadden er nog nooit van gehoord, van ternen. Van puken wel na tuurlijk en van bieden, met en zonder roem, ook. Wie kent het kaartspel jo keren niet of bank van Monte Carlo? En dan het tegenwoordig zo populaire spel brug, meestal aange duid met de term bridge en uitgesproken als bwids of nog vreemder zodat het helemaal niet meer op En gels lijkt. Ternen was nieuw. Bij toeval -of niet natuurlijk- liepen we eens binnen in het Hulster café De Ster in de Overdam- straat en uitbater Jac Polfliet wees ons erop. Het wordt daar al ruim honderd jaar of meer gespeeld. Staf Buyse en ega, de voorgangers van Jac, spelen het al vijftig jaar en Staf zijn grootvader speelde het ook al. Het spel moet oud zijn; de be nen fiches die erbij horen zijn het zeker en buiten De Ster schijnt het nergens (meer) ge speeld te worden. Er zijn ook maar tien, twaalf mensen meer die het kennen. Het groepje op de foto is niet com pleet. Meestal speelt men iedere maandagavond met twee ta fels. Twee keer vier man dus. Waarom maken we daar nu zoveel drukte over? Wel, om dat het dus kennelijk om iets aparts gaat. Maar, dat zeggen we er direct bij: als iemand weet dat dit ook elders ge speeld wordt, dan horen we dat graag, zeer graag zelfs. Want, en dan komen we met een aan de tweede reden, het Streekmuseum de Vier Am bachten in Hulst richt ko mendjaar een tentoonstelling in over spelen en spellen van toen en nu. Dat nu heeft dan betrekking op spelen van weleer die nu nog beoefend worden. Vier-op-een-rij en Onderuit horen daar dus dui delijk niet bij. Wel: schreven, kaartspelen, stekhoef ijzer, kallen en dergelijke. Een aantal mensen is op zoek naar die dingen. We hebben hier wel eens eerder over ge schreven en waarschijnlijk komen we er nog wel eens op terug. Er ligt al een respecta bele lijst van spelen en spel letjes bedreven door volwas^ senen of kinderen, maar uit dat ternen blijkt weer dat er altijd onverwachte dingen voor de dag kunnen komen. Wie denkt iets te weten of te hebben, bijvoorbeeld oude fiches, hinkelstenen of ijzeren bonken (die hebben we al, al weet je nooit of het iets aparts is) kan contact opnemen met de heren J. Gremmen (12617) of E. Bogaerd (15430) beiden uit Hulst. Desnoods met on dergetekende, maar die geeft het dan ook maar weer door. Wat spullen betreft: het gaat om gebruiken gedurende een seizoen nietwaar, niet om te hebben, tenzijOok kinder spelen worden meegenomen, we noemden 'inkelen' al, maar kende u ook het spel letje om luciferskopen tot ontploffing te brengen met een spijker en een sleutel aan een touwtje? De schacht van de sleutel of hoe heet dat, moest dan wel hol zijn. Die zie je niet veel meer. Heeft u er nog een liggen? Kijk eens aan, voor drie, vier maanden, zou dat mogelijk zijn? De beschrijving van een aantal kinderspelletjes kre gen we van A. van Huffel uit Kruispolder, die ze speelde onder andere op het school plein te Lamswaarde. We hebben het nu over de jaren twintig tot dertig, ruim een halve eeuw geleden dus. Eén spelletje was als volgt. Aan school was toen op zo'n halve meter boven de grond een 'steunik': een uitstekende richel van zo'n halve steen breed. De ene speler stond op die richel met de handen ge kruist op de borst. Er werd een liedje bij gezongen: Sientje waar is je vader? Al in de molenstraten. Wat doet hij daar? Koffie malen Tinge linge laren, Rechtsom, keer je maar om! Op dat bevel moest de per soon op de steunik ronddraai en. Viel hij eraf, dan werd er gewisseld, hij moest nu staan en zingen. Zo hebben we nog meer, maar elders werden mis schien heel andere dingen ge speeld. We willen er ook nog bij zeggen dat Alois, die veel knutselt - begin 1989 zijn zijn miniaturen in Den Dullaert te zien- momenteel werkt aan een verkleinde liggende wip. Dat is een attribuut bij de handboogsport. Van gaai- en krulbollen weten we veel, van maliebollen veel minder. Dat laatste is trouwens uit de streek verdwenen, denken we, dus informatie als spelre gels, foto's, plaatsen van oude banen en dergelijk zijn wel kom. En misschien liggen er nog wel ergens bollen, wie weet. Dus, schroom niet, denkt u iets te weten, neem contact op. Hebben of weten we het al, dan is er nog geen man overboord. Tot slot een mededeling en een waarneming. De zeehon den van de Westerschelde ko-- men ter sprake in Leven en Laten Leven op zondag 6 no vember op BRT 1. Het begint om twintig over zes. Jan Boom zag veertig kraanvogels in het Speel mansgat vlak bij Paal in het Verdronken Land van Saef- tinghe. Dat was op 27 oktober. Denkt u een vlucht ganzen te zien, kijk dan eens goed, mo gelijk zijn het kranen. Prach tige vogels en het geluid is onmiskenbaar: kroe-kroe- kroe, geen ga-gak of daarom trent. Van onze verslaggever AXEL - Tegen de inrichting van een woonwagenkamp met zes staanplaatsen aan de Liniedijk in Axel zijn bij de gemeente geen bezwaar schriften binnengekomen. Halverwege het volgend jaar gaat de inrichting van het ter rein dus zonder oponthoud be ginnen. Daarvoor is in de be groting voor 1989 360.000 gulden beschikbaar. B en W van Axel zijn op dit moment met een aannemer aan het onderhande len over de prijs van het werk. Volgens wethouder van fi nanciën J. van Schaik (PvdA) is voor het grootste deel al be kend wie er aan de Liniedijk komen te wonen. Vier wagens die nu nog op het terrein in Koewacht staan, verhuizen hoogstwaarschijnlijk naar het nieuwe terrein. „We moeten in principe het eerst aan onze eigen inwoners denken", ver klaart Van Schaik. „Dat doen we bijvoorbeeld met bejaar denwoningen, dus ook met woonwagens". Hij benadrukt dat het maken van de plannen in zeer goed overleg met de woonwagenbe woners is verlopen. Sommigen van hen wilden zelfs meehel- VOORSTELLING - De Axelse Dorus- en Jantje- Koopmans-imitator Steven- dael geeft dondermiddag 3 november een voorstelling in De Lindenhof. Het optreden begint om 13.45 uur en is gra tis toegankelijk voor alle ouderen. JANTJE BETON - In het ka der van de landelijke collecte voor het nationaal jeugd- fonds, beter bekend als Jantje Beton, komt de scoutingg- groep Canisius in de week van 7 tot 13 november aan de deur om een bijdrage. Dit ge beurt in Kloosteizande, Osse- nisse, Walsoorden en Hengst dijk. Voor de moeite is een deel van de opbrengst be stemd voor de scouting. BALLETINSTRUCTIE - Uit heel Zeeland waren 44 majo- retten naar clubgebouw Kloortje gekomen om enkele uren bezig te zijn met ballet onder leiding van Lilian But ler van de gelijknamige bal letschool uit Terneuzen. Om dat de meisjes dansinstructie gewend zijn, kon er veel ge daan worden. De middag werd gehouden door show band Kloortje in samenwer king met de Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond. Er was voor het onderdeel ballet gekozen omdat dit van steeds groter belang wordt bij het majorette- en twirlgebeuren. ZIEKENMIDDAG - Traditie getrouw wordt de najaars middag voor zieken zaterdag gehouden in gemeenschaps centrum 't Heike. Om 14.00 uur worden de zieken en be jaarden uit St.-Jansteen en Heikant verwacht. De mid dag begint met een misvie ring die wordt voorgegaan door pastoor Van Leemput en waarbij het bejaardenkoor de gezangen verzorgt. Daarna is is een koffiepauze, waarna een cabaret-voorstelling volgt. Tijdens de middag wordt ook een verloting ge houden. HEIKANT - Zaal De Block, twintig schutters: eerste hoge vo gel: E. d'Hondt, Zuiddorpe; tweede hoge en tweede zij vogel; R. Herrewegh, Heikant; eerste zijvogel: J. van Kerkhoven, St.- Jansteen; grootste aantal (5): me vrouw Koemans, Terneuzen. YERSEKE - Diana, 36 schutters: Wip 1: eerste hoge, derde en vierde zijvogel: J. Boelens, Wil lem Teil; tweede hoge vogel: L. de Koeyer, Diana; eerste zijvo gel: N. Schipper St.-Andries; tweede zijvogel: J. van Steenber gen, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge vogel: B. Meijer, St.-An- dries; tweede hoge vogel: M. Kriekaart, Diana; eerste zij vogel: R. de Meester, St.-Andries; tweede zij vogel: H. Franse; derde zij vogel: J. van Steenbergen, bei den Willem Teil; vliegende vo gels; L. de Jonge ADLM en L. Veerhoek, Vooruitgang. WOLPHAARTSDIJK - Zaal Os- sewaarde, Doel naar Hoger, 29 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. Rentmeester, Willem Teil; eerste zijvogel: N. Schipper St.-An- dries; eerste klep: W. Remijnse, Edele Handboog; tweede klep: J. Rentmeester, Willem Teil; derde klep: C. Stouthamer, Edele Handboog; grootste aantal (6): R. van de Kamp, Doel naar Hoger. Wip 2: eerste hoge vogel: C. Rentmeester, Willem Teil; tweede hoge en vierde zij vogel: B. Meijer, St.-Andries; derde hoge vogel: Ch. Korstanje, Doel naar Hoger; eerste zijvogel: J. Rentmeester, Willem teil; tweede zijvogel; W. Remijnse, Edele Handboog; derde zijvogel: A. Dekker, Doei naar Hoger; groot ste aantal (7): J. Rijk; vliegende vogels: L. de Jonge en A. Clarijs, allen ADLM. WESTDORPE - Zaal 't Oude Raedthuys, 40 schutters: hoge vo gel: M. de Meyer; eerste zijvogel: E. de Smet, beiden Wachtebeke; tweede zijvogel: F. Dobbelaar; grootste aantal: A. Dobbelaar, beide Vogelwaarde. Van onze correspondent HULST - In de week van 22 tot 29 oktober hebben twintig perso nen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen een vakantie-uitstapje ge maakt naar het Brabantse Deurne. De organisatie hiervan was in handen van De Zonnebloem, die er ook voor zorgde dat er twintig begeleiders meegingen, naast de staf van vijf personea Het gezelschap verbleef in het St.-Willibrord Missiehuis en maakte van daaruit uitstapjes naar onder andere het klok kenmuseum te AsteaEr was een gevarieerd programma op gesteld, met onder andere een diaserie over de streek, zang van een ouderenkoor, bonte avond met zanger/organist Ruud van der Heijden, een picknick binnen en een Bra bantse koffietafel. Er viel ook nog wat te vieren. Jannie Doppegieter maakte voor de dertiende keer als leid ster zo'n vakantie mee en mocht daarvoor een wandbord in ontvangst nemea Bovendien werd zij door afgevaardigden van het Missiehuis onderschei den als ere-gastvrouw van het Missiehuis. Moe keerde het gezelschap zaterdag terug in het Zeeuwse. Als herinnering kregen alle gasten een groepsfoto, een her inneringsalbum en een vaantje mee naar huis. Bovendien werd de afspraak gemaakt dat ze eind november allen samenko men in Sluiskil om nog eens lekker te kunnen napraten en foto's kijken en uitwisselen. Van onze verslaggever AXEL - Axel is klaar om deel te nemen aan een re gionale radio- en televisie omroep in Zeeuws-Vlaams verband. B en W hebben hier een potje met 220.000 gulden voor achter de hand. Volgens wethouder J. van Schaik (PvdA) zijn de plannen hiervoor desondanks nog in 'een pril stadium'. Axel heeft volgens hem met de Neder landse Kabel Maatschappij (NKM) afgesproken dat Zeeuwsch-Vlaanderen eerst helemaal 'bekabeld' moet wor den. Daarna zal de NKM de ge meenten rond de tafel roepen om te spreken over een geza menlijke omroep. De NKM is nu nog bezig om de radio- en televisiekabel in Axel aan te leggen. Het is nog niet duidelijk of de onrenda bele gebieden in de gemeente wel of geen kabel krijgea Van Schaik: „De raad moet hierover beslissen. We kunnen in geen geval het tarief voor aanslui ting voor alle inwoners verho gen, want met hen is een be paald bedrag overeen geko men. Dat betekent dus dat mensen die op een moeilijke plaats wonen en een aanslui ting willen, dit in onze ogen zelf moeten betalen. Maar voor alle duidelükheid: het college be schouwt de kabel als een privé aangelegenheid tussen de bur gers en de NKM. Eerst moet duidelijk worden wat de extra kosten zijn. De raad moet daarna een besluit nemen". pen aan de groenvoorziening als dat nodig mocht blijken. „Het is opvallend dat er nu in Sas van Gent zoveel commotie is na het bekendmaken van mogelijke locaties", zegt de wethouder. „Terwijl wij in Axel geen enkel bezwaar ho ren". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Ter- neuzense Muziekschool begint zaterdag met een workshop voor synthesi zerspelers. De cursus duurt veertien lessen en is bedoeld voor iedereen die in de techniek van de synthesizer en al zijn randgebieden is geïn- terresseerd. Coördinator muzikale vorming A. Kaï;- reman: „Het programme ren, de drumcomputer, mi- di-interface en zelfs de toe passing naar de home-com puter komen aan de orde. Enige vooropleiding of speelervaring is niet ver eist, zodat de cursus toe gankelijk wordt voor ieder een". „Veel bezitters van een synthesizer komen vaak niet veel verder dan het spelen met de reeds inge- programmeerde mogelijk heden. Dat men echter aan zienlijk meer kan met dit instrument, -willen we in deze cursus tonen". Mare Verschelden, docent aan de muziekscholen van Ter neuzen en Rotterdam, gaat de cursus leiden. De eerste bijeenkomst aanstaande zaterdag is een introductie les en begint om 13.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 15