899 599 569 irvnen m-. VASTGOEDBEDRIJF KOOPT FLATS VAN ANROOYLAAN TERKEUZEN Zeeland mag veel minder bouwen dan was gevraagd Jaar niet rijden en 2000 gulden boete voor dronken rijder Toch kans op vestiging bondswinkel Terneuzen van DORST sies uit ale Staten )rovincie Joord-Brabant IENS ixe vaatwasser jroocautomaat i -5kg. M1| links- en rechts-l draaiend I rvs trommel 10llandia BSil wasautomaati ER EN HD1168 STOP BM ONZE SH0WR00MI WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 t27 GEDEPUTEERDE TELEURGESTELD Lichtpunten Burgemeester Kilometers DISTRICT FNV OPTIMISTISCH: V rouwenberaad van het CDA in Goes bijeen ooto PHILIPS REISSTRIJKER 2x10 kops ES Marconistraat 4 ast Torro - tel. 01100-14224 SSINGEN Hermesweg 23 <oopcenter Groenendijk 01184-12563 5NEUZEN Schependijk 9 01150-12423 3DELBURG t.o. tref center enhouwerssingel 4 01180-14406 seeldingen kunnen afwijken Alle Toyota modellen in voorraad! Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasior HOLLANDIA DUO KOFFIEZETTER I ber 1988 komen de volgende es en bijstand aan Gedeputeerde nbare vergadering bijeen in het ertogenbosch. enen energie bineerde vergadering rnische zaken en financiën Ttische zaken, organisatie en atie ir en waterstaat. rorende stukken zijn ter baar en liggen tevens ter inzage i" et Provinciehuis. eid ten aanzien van de, op de iderwerpen in te spreken. U dient vergadering te melden bij de sbetreffende commissie, ijk. Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND Flat wordt goedkoop hotel Van onze verslaggever TERNEUZEN - Een van de al bij na een j aar leeg staande flats aan de Peter van Anrooylaan in Terneuzen wordt een goedkoop hotel. De twee flats zijn door het Terneuzens vastgoedbedrijf Witte Bousen bv gekocht van de Woningbouw vereniging Terneuzen. De koopovereenkomst tussen de woningbouwcoörporatie en de projectontwikkelaar werd deze week, na maanden lange onderhandelingen, gesloten. Het bedrag dat met de over dracht is gemoeid, is niet be kend, maar D. de Bruin, direc teur van het makelaarsbedrijf, gaf te kennen dat er miljoenen mee gemoeid zijn. Nog voor het eind van dit jaar moet begonnen worden met de restauratie van de ver waarloosde flats in het ene woonblok. Het andere gebouw wordt ingericht als hotel met beperkte voorzieningen. Het is de bedoeling dat de uitbaters van het Churchillhotel in Ter neuzen ook deze voorziening zullen exploiteren. In eerste instantie was het de bedoeling dat de beruchte flats een bestemming zouden krij gen als luxe-wooneenheden voor ouderen. Witte Bousen hebben daar echter, na een uit gebreid marktonderzoek, vanaf gezien. „De ene flat," zo liet direc teur De Bruin gisteren weten, „wordt behoorlijk onder han den genomen. We willen van de huidige negentig appartemen ten een kleiner aantal luxe ap partementen maken. Speciaal bestemd voor huurders en ko pers die comfort op prijs stel len. We denken dan, als het om huren gaat, om huurbedragen ruim boven de 700 gulden. Met lagere huurbedragen zouden we de woningbouwvereniging concurrentie aandoen en dat is niet de bedoeling," aldus De Bruin. Inmiddels zijn architecten al aan het dokteren geslagen om de juiste indeling voor de ap partementen op papier te zet ten. De Bruin verwacht dat, als de afgifte van vergunningen soepel verloopt, nog voor het eind van dit jaar met de ver bouwing begonnen kan wor den. Die verbouwing zal zich niet alleen beperking tot het inte rieur van de flats. De buiten kant van de woonblokken krijgt eveneens een totaal an der aanzicht. Het andere gebouw wordt binnen afzienbare tijd omge toverd in een hotel voor men sen met een kleine beurs. „Uit onderzoeken is gebleken dat er in Terneuzen een gebrek aan een dergelijke voorziening is. Er zijn wel hotels, maar die opereren toch in de wat duur dere prijsklassen en niet ieder- Van onze verslaggever MIDDELBURG - Voor 1989 heeft de provincie Zee land van staatssecretaris Heerma aanzienlijk minder gesubsidieerde woningen toegewezen gekregen dan het advies van Gedeputeerde Staten luidde. Zeeland had in totaal 1100 nieuwbouwwoningen in de gesubsidieerde sector ge vraagd; de staatssecretaris heeft er uiteindelijk 628 toe gewezen: 246 sociale wo ningbouw, 227 premiekoop woningen, 44 premie-huur woningen en elf in de vrije sector met bijdrage. Vorig jaar kreeg Zeeland in de ge subsidieerde sector 874 wo ningen toegewezen. De flat aan de Peter van Anrooylaan die is gekocht door Witte Bousen een die Terneuzen voor zijn werk aandoet is manager of zo, vandaar dat we denken dat we met een low-budgethotel een gat in de markt kunnen vul len," aldus De Bruin. Wat de laatste bewoner van de flats in de Peter van An rooylaan betreft, B. Kinds, die nooit is ingegaan op het ver zoek van de woningbouwvere niging Terneuzen omdat hij de verhuispremie van 4000 gulden te laag vond, voorziet De Bruin geen problemen. „We zullen proberen om alles met die man in der minne te schikken," al dus De Bruin. Wethouder W. Gosselaar (openbare werken) voorziet weinig problemen als het om de realisering van de plannen van het vastgoedbedrijf gaat. „Ik weet momenteel nog te weinig van de deal af, maar ik kan me voorstellen dat als er geen pla nologische problemen in het spel zijn alles gewoon door kan gaan. Dat de flats verkocht zijn is evenwel voor de buurt geen slechte zaak, want aan leeg stand hebben we ook niks," al dus Gosselaar. Wat de verkoop van de flats betekent voor de financiële po sitie van de woningbouwvere niging, is volgens Gosselaar nog niet geheel duidelijk. „Ik neem aan dat de verkoop ge daan is voor een bedrag dat ho ger ligt dan de boekwaarde van de gebouwen. Wat de effecten zijn op de positie van de wo ningbouwvereniging kan ik al- - foto de stem cor j. de boer leen zeggen na een uitgebreide kosten-baten analyse," aldus Gosselaar. De Bruin op zijn beurt is van mening dat de verkoop voor eenieder een goede zaak is. „Het gaat hier om een vrij unieke zaak. Elders in Neder land, onlangs nog in Helmond, gaan flats zonder meer tegen de vlakte. Op andere plaatsen wordt afgetopt en in Terneuzen wordt er tenminste nog iets met de niet meer in trek zijnde flats gedaan." „Wat wij nu krijgen is nog eens een daling met een kwart", aldus een lichtelijk teleurgestelde gedeputeerde Esther Maris-Koster. Niet temin zag zij toch lichtpun ten in de toewijzing. Aan vankelijk wilde Heerma aan Zeeland geen enkele pre miewoning toewijzen en dit compenseren via een hogere toewijzing van sociale wo ningen. Hiertegen kwam het provinciebestuur in verzet, wat uiteindelijk resulteerde in een toewijzing van 227 premiewoningen. „Altijd nog 208 minder dan door ons werd gevraagd", aldus de gedeputeerde. Zorgelijk vindt zij ook de toewijzing van 44 premie woningen in de huursector. Met spanning wordt op het provinciehuis dan ook ge wacht op de herverdeling van het overgebleven con tingent 1988. Gehoopt wordt dat hieruit nog eens vijftig woningen aan Zeeland wor den toegewezen. „Komen die woningen er niet, dan bete kent dat, dat het Maisbaai- project op het terrein van de voormalige Vitrite in Mid delburg voorlopig niet uit gevoerd kan worden", zegt Maris-Koster. Overigens wees de gede puteerde op een andere - po sitieve - ontwikkeling in de Zeeuwse woningbouw. Het blijkt dat steeds meer wo ningen in de vrije sector ge bouwd worden. Die zijn, mits planologisch verant woord, niet aan een maxi mum gebondea „In Zeeland waren dat er vorig jaar 700. De verschuiving van gesub sidieerde naar vrije bouw is een tendens die in onze pro vincie steeds meer doorzet". Het provinciale contin gent voor verbetering van huurwoningen noemde Ma ris-Koster 'redelijk'. „Er zit echter één pijnpunt. De ge meenten hebben voor 600 woningwetwoningen, ge bouwd na 1968, subsidie voor verbetering gevraagd. Daarvan zijn er maar 84 toe gewezen." t 'Dit mag nooit verloren gaan' VIJFTIEN JAAR GELEDEN liepen 165 mensen de route Hoofdplaat-Knokke. Zij volgden de weg die de Canadese bevrijders in 1944 aflegden. Gisteren waren er in alle vroegte 2100 wandelaars, voor het merendeel Belgen, naar het dorp aan de Wes- terschelde gekomen om deel te nemen aan de 33 kilometer lange jubileummars. Tot grote tevredenheid van de heemkundige kringen Cnoc is Ier uit Knokke, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, wandelclub WNZB uit de Belgische kustplaats en de ge meenten Oostburg, Aardenburg en Sluis. De organisatoren van de mars verwel komden onder anderen de Canadese ambassadeur in België, J.Asselin, in Hoofd plaat. De mars is een traditie die volgens de aanwezigen nooit verloren mag gaan. „Dit is ongelooflijk, dit is prachtig", zei Ken Harber, een van de twee Canadese veteranen die voor het eerst na 44 j aar weer terug was in Vlaanderen. Door Romain van Damme HOOFDPLAAT - In het dorpshuis van Hoofdplaat vinden ze elkaar snel. Victor Billett en Piet de Winde. Een Canadese veteraan en een oud-Bressiaander die de be vrijding van nabij meemaak te. Op een velletje papier uit een zakagenda wordt de si tuatie van toen getekend. „Daar ben ik geland". Als lid van de Highland Light Infantry of Canada was Victor Billet een van de eerste Canadezen die in de herfst van 1944 landden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Veel van zijn kameraden sneuvel den en werden begraven in de dijk. „Hun graven, die nu op het Canadees kerkhof in Ade- gem liggen, werden verzorgd door mevrouw De Koeijer-De Bruyne, toen een meisje van een jaar of twintig", vertelt George van Vooren. „Billett heeft die vrouw onlangs opge zocht". Piet de Winde woont nu in Amsterdam maar is 1 novem ber telkens in Hoofdplaat. „In de nacht van 27 op 28 septem ber in 1944 zwom ik van num mer zeven naar de hoek van de Nieuw-Neuzenpolder, zeg maar de plek waar nu Dow staat. Ik deed dat om bij de Canadezen te komen en hen te vertellen dat ze de bommen op de verkeerde plekken gooi den. Ze bleven bijvoorbeeld Breskens bombarderen. Uit alles bleek dat ze niet wisten hoe de situatie hier was. Ik heb ongeveer 6,5 kilometer gezwommen om ongezien bij hen te komen". Als Victor Billet en Piet de Winde hun ervaringen uit wisselen is Hoofdplaat weer dat rustige dorp aan de Wes- terschelde. De 2100 wande laars zijn dan al lang op weg naar Knokke. Ook burge meester E. Jongmans van Aardenburg. „Ik vind dat je als burgemeester uit de streek deze mars een keer gelopen moet hebben. Ja, ik haal het zeker. Ik heb geoefend. Een rondje Eede en een rondje Heille. Dat moet voldoende zijn. Het lukt me wel". Jongmans is nog wel in Hoofdplaat als bij de Wester- scheldedijk de eerste plech tigheid van die dag plaats vindt. Een toespraak van C. du Fossé, vice-voorzitter van de heemkundige kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen die ook bij het monument in de De groep wandelaars op weg naar Knokke. Paulinapolder het woord voert. Daar spreekt ook bur gemeester C. Ockeloen van Terneuzen de aanwezigen toe. Met het leggen van bloemen wordt de korte herdenkings plechtigheid besloten. Later op de dag zijn er nog ontvang sten in Oostburg en uiteraard Knokke. Bloemen en een krans bij het monument nabij Retranchement - foto's de stem/corj.de boer Terug in Hoofdplaat komt Gerard Adriaansens handen tekort om al die bekenden te begroeten. De landbouwer uit het Hazegras nabij Knokke heeft de mars in het leven ge roepen. „Met een aantal para commando's liepen we mar sen in deze omgeving. Bij voorbeeld van Knokke naar Oostburg. 's Avonds dronken we dan bij mij op de boerderij een goede pint". In Canada sprak Adriaan sens een jongen die vertelde dat zijn vader gesneuveld was tijdens de Tweede Wereldoor log in Europa. „Ja, die jongen wist niet eens in welk land zijn vader overleden was. Dat greep me aan, en toen kwam ik op het idee om die mars van Hoofdplaat naar Knokke te lopen. Om al die gesneuvelde Canadezen te eren. In het eer ste jaar namen er 165 mensen deel. Drie bussen hadden we. Een jaar later waren de Ca nadezen er bij". Die Canadezen komen uit het Westduitse Lahr waar ze ge legerd zijn. Begeleid door pi- pers (doedelzakspelers) lopen ze van Hoofdplaat naar Knokke. „Ja, dit doet me ze ker wat", zegt een van hen. „We lopen hier nu in alle vrij heid, op grond waar keihard gevochten is door landgeno ten". In Oostburg zoekt Prosper Thijs uit Gent sporthal de Veerhoek, waar een verzor- gingspost is. Verzorging heeft hij niet nodig. „Maar ik ben mijn maten kwijt. Het is de vierde keer dat ik meeloop. Om de bevrijding te herden ken? Welnee, al was ik zestien toen de oorlog voorbij was. Ik heb het bewust meegemaakt. Maar ik loop om de kilome ters. Ik ben graag in de bui tenlucht, ik wandel veel. En zeg nu zelf, dit is toch een prachtige dag om te lopen". Dat vindt de 76-jarige Ken Harber ook. 44 jaar geleden was hij in Vlaanderen. „Ik landde in Normandië en kwam naar hier. Bij het Leo- poldskanaal raakte ik ge wond. Voor ik terugkeerde naar Canada heb ik zes maanden in een Londens zie kenhuis gelegen. Ik vind het prachtig om dit mee te maken. Ongelooflijk wat de mensen hier doen. Dit moet blijven, de kinderen van nu moeten we ten wat er gebeurd is. Dit is een prima manier om de jeugd erbij te betrekken. Dit meemaken doet me geweldig goed". Van onze correspondente MIDDELBURG - In de avond van 9 april reed de 45-ja- rige H.B. uit Hulst door zijn woonplaats, waarbij een buurtbewoner opmerkte dat de auto slingerend de gehele breedte van de weg in beslag nam. Een telefoontje naar de politie bracht twee surveillanten op het spoor van B. die even later werd aangehouden. En toen bleek dat er inderdaad veel alcohol in het spel was (2.01). Bovendien bleek B. rond te rij den met een vals kenteken en was de auto niet verzekerd. Voor B. was het de vijfde keer dat hij voor iets dergelijks te recht moest staan, en dinsdag kreeg hij van de politierechter in Middelburg dan ook het volle pond: twee weken voor waardelijk, een boete van in totaal ƒ2000 en een jaar van de weg af. Voor de 29-jarige M.G. uit Waarde was het de tweede keer dat hij voor het rijden onder invloed de gang naar de poli tierechter maakte. Hij werd op 15 januari in Goes betrapt op het rijden met een alcoholpro millage van 2.21 en dat kwam hem te staan op een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van ƒ2000 en een voorwaardelijke rij-ontzegging van negen maanden, met de bijzondere voorwaarde dat hij gedurende een jaar zijn motorvoertuig tij dens de weekenden moet laten staan. Overigens was G. zo ge schrokken van dit nieuwe feit, dat hij beloofde vrijwillig een cursus verkeersveiligheid te volgen. De 24-jarige C.R. uit het Bel gische Wachtebeke werd tot tweemaal toe betrapt op het rijden onder invloed. Op 9 augustus van het vorig jaar ge beurde dit in Axel met een al coholpromillage van 1.47 en op 7 februari van dit jaar (even eens in Axel) met 1.44. De Belg werd veroordeeld tot ƒ1500 en negen maanden niet rijden. Van onze verslaggever TERNEUZEN/MIDDELBURG - De wat pessimistische teneur in het jaarverslag 1987 van het FNV-district Zee land over de vestiging van een vakbondswinkel in Ter neuzen is dezer dagen omgeslagen in optimisme. Vorig j aar leek het erop dat een vakbondswinkel in Terneuzen een onvervulde wens zou blij ven. „Er zijn echter nieuwe ontwikkelingen en wij hebben goede hoop dat toch begin 1989 een vakbondswinkel in Ter neuzen kan gaan beginnen", zegt districtsbestuurder Tjeu Strous. In het kader van de actie FNV 2000 is een projectgroep 'Vakvereniging in de buurt' van start gegaan onder voor zitterschap van Jan Schuller, op zijn beurt ook voorzitter van de Hout- en Bouwbond. Op verzoek van de werkgroep is de Erasmus-universiteit een on derzoek begonnen naar de be hoefte van vakbondsaanwezig heid in de regio. „En op grond van het onder zoek gaat de projectgroep be kijken waar er een winkel moet komen. En ik heb het idee dat de kansen voor Terneuzen, door ons indertijd aangemeld, er goed voorstaan. Ik heb de idee dat men in Rotterdam toch wel gevoelig is voor de vrij geï soleerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen, een ex tra reden dus om een dergelijke voorziening van de grond te krijgen", aldus Strous. Van onze verslaggever GOES - Het bestuur van het CDA-vrouwenberaad Zee land houdt op maandag 21 november een bijeenkomst in Goes. Spreker is mevrouw H. Even huis-van Essen, voormalig lid van de Tweede Kamer. Even huis zal praten over 'de ouder wordende vrouw'. Het bestuur van het CDA- vrouwenberaad heeft voor dit thema gekozen, omdat de nota Ouderenbeleid momenteel in de belangstelling staat. De bijeenkomst voor leden en niet-leden in De Prins van Oranje begint op maandag 21 november om 14.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 13