EIS Hogewoning stapt later op Tenniskermis der ij delheid SPORT LAFOND Judokond loopt kans op een fikse boete Karpov en Kasparov delen Russische titel PUBLICITEIT OVERVALT JOS SASSE NA TRIOMF IN FRANKFURT SPORTPRUS EENTE TENISSE 18a van de Ijke Ordening 1 bouwservice vissers DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 HARREVELD - „Kun je me iets te eten maken, mijn handen beven van de honger." Zijn vrouw doorziet hem echter met een glimlach. „Ach wel nee, dat komt niet van de honger, je maakt je ge woon veel te druk". Handbalsters hooguit derde Overheid verdient aan sport Kools derde bij veldrit in België Alemao geveld door leveraandoening Boete voor tv-beelden in stadion Moordlustige boksfamilie aangeklaagd WK dammen '90 in Nederland A56 "lisse maakt ter voldoe- tikel 19a, lid 4, van de ting bekend dat met in- I gedurende 14 dagen tg algemene zaken ter <antooruren ter inzage Regionale Zeeuwsch- jing tot het plaatsen van Elzenstraat 8 te Vogel- an de voorschriften van stemmingsplan „Vogel- ssbetreffende lokatie de 'keersdoeleinden" rust. ermee in strijd, irs zijn echter voorne- an artikel 10a, lid 1van irdening, vrijstelling van isplan te verlenen, irinzagelegging kan een gen genoemd bouwplan •gemeester en wethou- 1988. van Hontenisse, issen. n van een repara- el Gentsevaart 21 Internationale Ju- gevestigd aldaar. lemeente Hulst brengt, an de Wet op de Ruim- are kennis, dat het col- n wethouders voorne^' n artikel 19 van de Wet ig en artikel 50, lid 8, ining te verlenen voor atieloods aan de Gent- kadastraal Hulst, sectie emmingsplan „Buiten- het perceel waarop de gebouwd heeft de be- eleinden, voor aan de ie bedrijven" (La7(zg)). werkzaam is in de agra- plan in strijd met de ter ling. oer 1988 ligt het bouw- agen op de afdeling al- ieentesecretarie, kamer e. heeft tegen het bouw- le voornoemde termijn rgemeester en wethou- De burgemeester, Mr. F.A.W. Jacobs. ïststof panelen (ook i IG BIEDT U VER- ERIEUB! aandagmiddag tot en met VRIJDAG KOOPAVOND at 10 Terneuzen 1150-12971 hof m m mm I Stenenbrug,) met Vissers Slematic keukens en sanitair Tevens leveren wij bouwmaterialen en sierbestrating DE STEM cnmstmll-Ktatmt- HIIHWI- mt Van onze sportredactie ZEIST - De wraking van de leden van het Sectiebestuur Betaald Voetbal, Jacques Hogewoning en Henk Hut, js voorbij. Na langdurig intern overleg binnen de Centrale Spelers Baad (CSR), die de wraking aankondigde, en gesprekken van de Raad met het sectiebe stuur, is besloten dat vice- voorzitter Hogewoning per 31 december 1989 aftreedt. Dat maakten de CSR en de KNVB maandagavond in een geza- menlijke verklaring bekend. De CSR kondigde een paar weken geleden aan Hogewo ning en Hut tijdens de bonds vergadering van de KNVB te zullen wraken. Formele aanlei ding tot de opvallende actie van de CSR, slechts een keer eerder voorgekomen, was een procedurefout van de KNVB. De raad was te laat op de hoogte gesteld van de her nieuwde kandidatuur van Ho gewoning en Hut. Achter die formele reden lag echter een grote mate van on tevredenheid over het beleid van beide bestuursleden. Of zo als CSR-voorzitter Theo van Seggelen het maandag duide lijk maakte: „Wij hebben twee mogelijkheden om tot wraking van personen over te gaan: on geschiktheid als bestuurslid en/of een geschonden vertrou wensrelatie. Van beide was vooral in het geval Hogewo ning sprake. Wij blijven dan ook achter de kritiek op het sectiebestuur, met name op Ho gewoning, staan. Maar met de oplossing zoals die nu door ons is afgedwongen, hebben wij vrede". Het definitieve vertrek van Hogewoning - Hut kan zich op nieuw kandidaat stellen voor een volledige periode - wordt op verzoek van de KNVB en de Amsterdamse vice-voorzitter uitgesteld tot 31 december 1989. In eerste instantie voelde Ho gewoning veel voor een nieuwe ambtstermijn van drie jaar. Dat zou dan in ieder geval zijn laatste periode worden. Door de wrakingsactie van de CSR kwam dat voornemen onder druk te staan. Hogewoning twijfelde daarna lang of hij nog wel door moest gaan. Het feit dat de KNVB volgend jaar het 100-jarig bestaan viert was een van de redenen voor de Amsterdammer tot akkoord te gaan met het bereikte compro mis. Jacques Hogewoning foto anp Ik ben er mooi druk mee Door Domien Esselink Gistermidag, kwart voor vijf, Jos Sasse staat op het punt af te reizen naar Hilversum voor het programma Sport Studio om de NSF-prijs in ontvangst te nemen. De trofee, die gepaard gaat met een gevulde enveloppe (2500 gulden), is zijn deel als waarde ring voor de overwinning in de marathon van Frankfurt. De warme hap schiet er daardoor bij in en de telefoon rinkelt een dag na de verras sende zege bijna onophoude- CHARTRES (ANP) - Ne derland mag over twee jaar opnieuw proberen de mon diale B-groep van het da meshandbal te bereiken. De ploeg van trainer Ton van Linder verloor maandag in Chartres de sleutelwed strijd tegen Zweden. Door de nederlaag van 17-26 (9- 16) is de derde plaats tijdens het Europese kwalificatie toernooi in Frankrijk het hoogst haalbare. De finale gaat tussen Zweden en Frankrijk; beide finalisten plaatsten zich voor het toernooi om de B-titel, dat volgend jaar in Denemarken wordt gehou den. Nederland ontmoet op de slotdag Spanje. Beste speelster aan Neder landse kant was Esther Hage- man, die zes keer doel trof. Twee van haar treffers kwa men tot stand uit strafworpen. Nederland werd weggespeeld door Mia Hermansson, die een aardige kans maakt de beste speelster van het toernooi te worden. Via persoonlijke dek king door Ingrid Wagner dacht Van Linder de Zweedse ster te bedwingen, na tien minuten echter kwam de doelpunten productie op gang. Hermansson sou zeven keer raak schieten. Uitslagen: groep A: IJsland - Por tal 19-19 (12-9), Frankrijk - Spanje 16-12. groep B: Zwitserland - Italië 24-17 (8-8), Nederland - Zweden 17-26 (9-16). Doelpunten- maaktsters Nederland: Hageman w2, Geitz 5, Dekeling en Wagner 2, Vonhof en De Gooyer 1. Topscorer Zweden: Hermansson 7/4. lijk. De atleet uit Harreveld in de Achterhoek moet duidelijk nog wennen aan zijn nieuwe status, komt niet tot rust en slaakt een zucht. „Als ik dit al lemaal had geweten, dan had ik het iets rustiger aan gedaan, ik ben er maar mooi druk mee", bekent Sasse met een benepen lachje. Een grote aarden kruik en een glimmende beker staan als herinnering aan de triomf in Frankfurt in de woonkamer. Eigenlijk twee troostprijzen, want voor de winnaar stond gisteren aan de finish een witte automobiel van Duitse makelij klaar, mits de winnaar sneller zou zijn dan twee uur en der tien minuten. De Achterhoeker liet de chronometer evenwel vijftien seconden te laat stoppen. „Dat is jammer", erkent Sasse, „maar je kunt nu eenmaal niet alles hebben. Ik ben allang blij met de eerste plaats". Slechts vijftien seconden, zo op het oog een te verwaarlozen verschil. „Bij veertig kilometer zat die 2.13 er nog wel in, in dat laatste stuk volgde echter nog een helling", verklaart de tim merman uit Harreveld. „Alles speelt dan een rol. Je kunt in die laatste kilometer wel gaan versnellen, maar voor hetzelfde geld klap je op vijfhonderd me ter van de finish in elkaar en dan heb je helemaal niets". Spijt van zijn vier-en-een- half jaar geleden gemaakte be sluit om de voetbalschoenen te verruilen voor loopschoenen, heeft Sasse allerminst. Zijn 23- jarige broer Guido, die afgelo pen zaterdag de halve mara thon van Etten-Leur op z'n naam schreef, is zijn grote in spiratiebron geweest. „Zonder Guido was ik misschien ook niet gaan lopen en zou ik nu ook niet zo bekend zijn ge weest", grinnikt de pupil van de trainers Gerard Tebroke en Hans Prinsen. De Harrevelder is razend snel doorgestoten naar de na tionale top. Na het aflopen van regionale wedstrijden - overi- Jos Sasse met beker en kruik voor het in Harreveld opgehangen spandoek, met de tekst: 'Welkom Jos Sasse, Sieger in Deutschland'. - fotohenkwesterveid gens tot ergernis van de orga nisatoren: „Overal vonden ze het vervelend dat ik meedeed omdat ik altijd won, maar je moet nu eenmaal een onder grond hebben voor de grotere wedstrijden" - werd hij zich langzamerhand bewust van zijn kwaliteiten op de langere afstand „Het ging vanzelf verder", blikt Sasse terug. „In de mara thon van Maassluis fungeerde ik als haas en liep erg sterk. Ik stapte eruit na 25 kilometer, maar had geen spierpijn. Als ik 'm had uitgelopen, was ik mis schien ook wel op 2.13 of 2.14 uitgekomen". Jos Sasse is nu een geves tigde naam in de marathonwe reld, al maakte hij al voor 'Frankfurt' deel uit van de na tionale wegselectie van de KNAU. Ook hij wordt nu dus geconfronteerd met de opvol ging van bondscoach Wim Ver hoorn door Bob Boverman. In tegenstelling tot het trio John Vermeule, Gerard Nijboer en Marti ten Kate die vasthouden aan Verhoorn, houdt Sasse zich op de vlakte. „Ik pas me gewoon aan. Die andere man (Bob Boverman, red.) ken ik ook helemaal niet. Je moet niet vergeten dat ik nog maar een jaar meeloop. Ik weet er nog maar weinig van, ik weet het dan ook nog niet". En na een korte stilte: „Ik denk toch wel dat ik voor Verhoorn kies, maar er moet geen con flict door ontstaan". DEN HAAG (ANP) - De Judobond Nederland loopt de kans wet een geldboete van 8000 gulden te worden geconfron teerd. De Nederlandse herenploeg trok zich dit weekeinde op het laatste moment terug voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor teams in Visé. Acht keer het inschrijfgeld van de duizend gulden is de maxi mum straf", zegt Henk van Oosten, een van de vice-voorzitters van de Europese Judo Unie maandag. Nederland trok zich terug nadat de loting was verricht. Tegenstander in de eerste ronde zou 'rankrijk zijn, dat zonder enige moeite en tegenstand de Euro pese titel veroverde. la "Sie 'ate termijn spreekt natuurlijk in het nadeel van Neder- and verklaart Van Oosten, die dit voorjaar terugtrad als voor atter van de JBN. „Bovendien werd de Nederlandse afzegging met met redenen omkleed. De EJU-mensen zagen een aantal Ne derlandse judoka's op de tribune zitten, dat roept natuurlijk vra- T?a was ^ter geweest de achtergronden uiteen te zetten", iijdens de eerstkomende bijeenkomst van het algemeen be tuur van de EJU, die in januari in Wenen wordt gehouden, zal de mat worden bepaald. Van Oosten, die desgevraagd bereid is ach- gronden toe te lichten, verwacht niet dat het maximum zal ma a gevraagd. „Je maakt internationaal geen beste beurt, aar het is de eerste keer dat Nederland op deze wijze over de schreef gaat", zegt Van Oosten. in Visé nam Frankrijk de Europese titel over van de Sovjet- mue, dat niet had ingeschreven. Vermoed wordt dat de Sovjets af- Olym Waren a's Sev°lg van de tegenvallende prestaties tijdens de Door Léon Krij nen ANTWERPEN - Geld, geld en geld. Daar, en in die volgorde van belang rijkheid, gaat het om bij het 'Euro pean Community Championship' (ECC), de tenniskermis der ijdelheid die gisteren weer begonnen is in Ant werpen. Voor de zevende maal oogt het ruim vijf tigjarige en krakkemikkige Sportpaleis als een oude dame, die voor deze ene week voorzien is van een tijdelijke face-lift, een nieuwe jurk, dikke lagen make-up en een nieuwe pruik. Honderden meters groen en wit linnen, duizenden vierkante meters groene vloer bedekking en tientallen VIP-tenten zijn aaneengekoppeld tot een dorp waar gefla neerd wordt als ware het de Boulevard des Anglais op een zomerse avond. Gezien worden, daar gaat het om op de tribunes, in de wandelgangen en in de behuizingen van de sponsors. Dat er in de immense hal zelf ook nog getennist wordt is bijzaak. Punt één loopt de bezoeker een gerede kans een fikse verkoudheid op te lopen in de tochtige verbindingen tussen al die noodbehuizingen, waar de temperaturen varieren van nul tot dertig graden, punt twee barst het van de televisie-monitoren waarop iedere op de baan geslagen bal be keken kan worden, training of wedstrijd. De zevende keer al weer, dus aan het bestaansrecht van het ECC hoeft al lang niet meer getwijfeld te worden. De spon sors staan nog steeds in rijen voor de deur, aanstaande zondag wordt de miljoenste bezoeker in zeven jaar verwacht en de aanwezige tennissers roepen om het hardst dat het ECC het best georgani seerde toernooi ter wereld is. Ze zouden wel gek zijn om iets anders te verkondigen, want nergens anders is de eliminatie in de eerste ronde altijd nog goed voor het lieve sommetje van ruim 16.000 gulden. Er zijn weliswaar toer nooien waar de totale prijzenpot meer be draagt dan de ruim twee miljoen gulden die deze week in de Sinjorenstad verdeeld wordt, maar daar graaien dan ook aan zienlijk meer deelnemers uit de ruif dan de 24 gelukkigen die in Antwerpen een balletje mogen komen slaan. Vijfendertigduizend gulden voor wie een enkel potje wint, een ton voor de derde ronde, twee ton voor de halve finales, drie ton voor de verliezend finalist en vieren- eenhalve ton voor de winnaar. Dat schiet lekker op. Verliezers in Antwerpen kijken doorgaans niet al te chagrijnig. In de zes voorgaande edities hebben John McEnroe en Ivan Lendl de meeste kruimels van de koek broederlijk verdeeld. Vier maal trok Lendl aan het langste eind, tweemaal mocht McEnroe het witgouden, met dik 1400 diamanten bezette racket aan de borst koesteren. In 1985 won Lendl voor de derde maai in vijf jaar, waarmee hij zich eigenaar van het eerste racket mocht noemen. Er werd een nieuw exemplaar gefabriceerd, weer ter waarde van een slordig miljoen in gul dens, waarop McEnroe in '86 de eerste op tie nam en Lendl vorig j aar de tweede. Beiden zijn uiteraard weer aanwezig, maar beiden zijn ook over hun top heen. McEnroe is dat al langer, hij is na enkele rampjaren op de tiende plaats van de we reldranglijst beland, Lendl raakte in sep tember voor het eerst in drie jaar zijn eer ste plaats op die ranglijst kwijt aan Mats Wilander. De Zweed geeft uit sentimentele overwegingen deze week de voorkeur aan het Grand Prix toernooi in Stockholm. Daar spelen vrijwel al zijn landgenoten onder de toppers, maar dat was ingecalcu leerd in Antwerpen. Naast het al ge noemde duo titelverdedigers was het ECC in eerste instantie redelijk sterk bezet met ondermeer Connors, Cash, Leconte en Mayotte. Zowel Connors als Cash moest zich echter geblesseerd terugtrekken, waardoor het 'tableau der reekshoofden' zoals in Antwerpen de geplaatste spelers genoemd worden, danig toegetakeld werd De kwaliteit van de rest van het deelne mersveld staat geenszins in verhouding tot de hoogte van het prijzengeld. Chesno- kov, Cahill, Jaite, Hlasek, Gomez en ook nog ene Schapers, het zijn allemaal jon gens die een meer dan redelijke bal kun nen slaan, maar het zijn geen publieks trekkers. Niet dat dat voor het ECC veel uit maakt. De bezoekers komen toch wel, ook al moesten de off cieel verstrekte aantellen ieder jaar al met een flinke korrel zout ge nomen worden. Dat die miljoenste bezoe ker er komt, staat nu al vast, ook al prij ken er zelfs tijdens de finale op zondag weer de nodige lege gaten op de tribunes. In de voorgaande zes jaar heeft het Sport paleis niet een keer echt volgezeten, maar toch werd na afloop van ieder finaleweek end steevast schaamteloos medegedeeld dat de boel uitverkocht was. Die miljoen ste bezoeker komt er dus heus wel, ook al moet er weer met twee pennen geschreven worden. Dienaangaande had de gemeente Breda een aardige bijdrage kunnen leveren aan het gegoochel met de bezoekersaantallen De organisatie heeft namelijk met de ge dachte gespeeld om ter gelegenheid van de vestiging van het Europese hoofdkantoor van multinational Esso in Breda alle be zoekers van die stad een vrijkaartje te verstrekken voor een van de sessies in het begin van de week. Daar is van af gezien uit vrees dat men dan voor het eerst echt 'nee' zou moeten verkopen bij een doordeweekse sessie. „Want ook Bredanaars zijn Hollanders," bedachten de Belgen, „en als die iets voor niets kunnen krijgen zullen ze het niet la ten...." Uitslagen eerste ronde: Horst Skoff (Oos) - Yaya Doumbia (Sen) 6-2,6- 2, Claudio Mezzadri (Zwi) - Jerome Potter (Fra) 8-1,6-1. NIEUWSOVERZICHT ALMERE (ANP) - Na de Olympische Spelen van Seoul maakte chef de mission Wim Cornells zich boos over het sportbeleid in Nederland. NOC-voorzitter Henk Vonhoff maakte snel zijn excuses. Wat blijkt nu; een beter sportkli- maat in Nederland is niet alleen wenselijk, maar econo misch gezien ook profijtelijk. Tegenover de 1,4 miljard gulden die de overheid aan de sport uitgeeft, incasseert zij ruim 3 miljard aan een veelheid van belastingen en retributies, zoals loon- en inkomsten-, vennoot- en omzetbelastingen en sociale premies. Dat blijkt uit de cijfers in het rapport 'De macro-econo mische betekenis van Sport' van de Stichting voor Econo misch Onderzoek, dat in opdracht van het ministerie van WVC is vervaardigd en maandag in Almere aan staatsse cretaris Dees is aangeboden ST. LIEVENS-ESSE (ANP) - De Nederlandse wielrenner Huub Kools is maandag bij een veldrit in het Belgische plaatsje St Lievens-Esse als derde geëindigd. Hij had een achterstand van vijftien seconden op de Belgische winnaar, Danny de Bie. Diens landgenoot Wim Lambrecht werd tweede. NAPELS (Reuter) - De Braziliaanse middenvelder Alemao, die speelt bij Napoli, is minstens twee maanden uitgescha keld door een ontsteking van de lever. „De testen hebben de verwachtingen bevestigd. Alemao heeft virale hepatitis", aldus clubarts Emilio Acampora maandag. De oorzaak van de infectie is niet duidelijk. Na- poli kocht de Braziliaanse international in juli voor meer dan acht miljoen gulden van Atletico Madrid. In Napels vormt hij met landgenoot Careca en de Argentijn Maradona het trio toegestane buitenlanders bij clubs uit de serie A. BERN (SID) - De Zwitserse voetbalkampioen Xamax Neu- chatel moet ruim 20.000 gulden boete betalen aan de UEFA, omdat de club tijdens het Europa Cup-duel van woensdag tegen Galatasaray op een videoscherm beelden van het duel vertoonde. Daarnaast raakt de vroegere club van René van der Gijp 15.000 gulden kwijt omdat toeschouwers voorwer pen op het veld gooiden en de genomen veiligheidsmaatre gelen niet streng genoeg waren. De Turkse kampioen, vorig seizoen in de eerste ronde uitge schakeld door PSV, is gedwongen tot het betelen van zo'n 28.000 gulden. In de tweede helft bestormden Koerden het veld. Zij maakten met spandoeken de Zwitsers er op attent dat hun volk in Turkije zou worden onderdrukt. De wed strijd moest door de actie worden onderbroken. De trainers Gilbert Gress (Neuchatel) en Mustafa Denizli (Galatasaray) mogen een Europees duel niet op de bank zitten. SPORTPRIJSVRAGEN De trekking van lotto 43 le verde geen winnaar van zowel de eerste als de tweede prijs op. Op de derde prijs maakten 21 deelnemers aanspraak. Zij ontvangen elk bruto 20.153,90. LOTTO De uitslag van lotto 43 is: Eer ste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 21 winnaars, die elk bruto 20.153,90 ontvangen. Vierde prijs: 2987 winnaars, die elk 141,00 ontvangen. Vijlde prijs: 51073 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. geen winnaar. Vijl cijfers goed: 4 winnaars. Vier cijlers goed: 14 winnaars. Drie cijlers goed: 229 winnaars. Twee cij lers goed: 2273 winnaars. Toto 43: Eferste prijs: 27 win naars, die elk 797,30 ontvangen. Tweede prijs: 523 winnaars, die elk 27,40 ontvangen. Derde prijs: 4133 winnaars, die elk 8,60 ontvangen. TOTO-GELIJK CIJFERSPEL Cijferspel 43: Zes cijlers goed: Toto-gelijk 43: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 11 winnaars, die elk 191,10 ont vangen. Vierde prijs: 322 win naars, die eik 10,00 ontvangen. MOSKOU (DPA) - Schaak-wereldkampioen Gari Kaspa rov en rivaal Anatoli Karpov delen de Russische titel. Dat heeft de nieuwe voorzitter van de nationale schaakbond, Vitali Sevastjanov, in een maandag verschenen vraagge sprek met het partijblad Pravda gezegd. Met de beslissing komt een einde aan maanden durende discussies over het vergeven van het kampioenschap. De strijd om de titel eindigde deze zomer met Kasparov en Karpov op de gedeelde eerste plaats. Om toch een kampioen te kunnen aanwijzen, kwam de schaakbond met een wat vreemde oplossing: degene die zich voor een bepaalde datum als eerste bereid verklaarde verder te spelen, zou tot kam pioen worden uitgeroepen. Als beiden zich zouden melden, werd verder gespeeld. Liet nie mand van zich horen, dan mocht geen schaker zich lands kampioen noemen. Op de afgesproken dag had alleen Karpov van interesse blijk gegeven, maar de bond week af van de toezegging en SYDNEY (SID) - De Australische kampioen boksen in het zwaarge wicht Dean Waters en zijn vader/trainer Cec worden ervan verdacht hun buurman te heb ben vermoord. Het slachtoffer, de 39-ja- rige Alan Hall, werd in juni door een aantal schoten gedood. Volgens de politie is de daad ingegeven door ja loezie. De twee aange klaagden zijn tot 20 maart 1989, als de zaak voor komt, vrijgelaten na het betelen van een borgsom. onthield hem de titel. Het ne men van het besluit werd uit gesteld na een vergadering van de bond. Tijdens die bijeen komst in Moskou werd de voor malige kosmonaut Sevasljanov tot voorzitter benoemd en het salomonsoordeel over de titel strijd geveld: zowel Karpov als Kasparov is Russisch kam pioen schaken. PARAMARIBO (ANP) - Nederland heeft maandag avond in Paramaribo de or ganisatie van het wereld kampioenschap dammen voor 1990 toegewezen gekre- gea Het bestuur van de FMJD wil voor 31 juli 1989 schriftelijke garanties omtrent alle voor waarden waaronder het toer nooi wordt gehouden KNDB- voorzitter Wim van Dongen claimde ook de organi satie van de volgend jaar te houden tweekamp om de we reldtitel, mits Sij brands daar bij betrokken is. De wereld- dambond heeft een aanbieding op zak in ieder geval de helft van uit 20 partijen bestaande wedstrijd in de Verenigde Sta ten te spelen. Op het congres nam de pen ningmeester van de wereld- dambond, 4a Nederlander Aad Ivens, na acht jaar afscheid. Zijn opvolger, eveneens uit Ne derland, is nog niet bekend.

de Stem | 1988 | | pagina 7