Wellicht openbaarmaking dossiers over kontakten Mafia en politiek NEDERLAM) START UITWISSELING TOP-ECONOMEN MET INDONESIË Opnieuw politiek schandaal in België Presidentscampagne draagt vaak 'smerig' karakter BUITENLAND DE STEM BUITENLAND DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 T21 JAKARTA (ANP) - Premier Lubbers heeft maandag op de eerste dag van zijn bezoek aan Indonesië in een 'open en reëel onderhoud' met de Indonesische president Suharto onder meer de kwestie van de mensenrechten gesteld. Uitwisseling LIBERALEN VERDACHT VAN FRAUDE Senang MICHAEL DUKAKIS GEEFT EINDELIJK TOE EEN 'LIBERAAL' TE ZIJN Aardbeving treft Algerije Twee Nederlanders spoorloos in Peru Imelda Marcos wast handen in onschuld SU herziet 'knevelwetten' Twee Britten ontkennen in Heizelproces Argentijnse ex-president krijgt 12 jaar Massaherdenking Indira Gandhi Ortega verwacht invasie van Contras NAVO vreest populariteit Gorbatsjov PESTEM FINANC1Ë Nederlandse directeur staat zevende Maxwell krijgt voet aan de grond in VS P AMSTERDAMS Kalme beurs in middag wat terug Door onze correspondent Gerard Kessels ROME - Voor het eerst ontstaat er in Italië bereidheid om de contac ten tussen de Siciliaanse mafia en de politiek serieus te gaan onder zoeken. De roep om publicatie van de 164 ge heime dossiers van politici die betrok ken zouden zijn bij de mafia wordt steeds luider. Ook het regionale parle ment van Sicilië heeft in Rome aange drongen op openbaarmaking van de dossiers. Het gaat hier om oud materiaal. De 164 dossiers werden tussen 1968 en 1972 samengesteld door de parlementaire anti-mafia-commissie. De dikste dos siers hebben betrekking op politici die voor een deel nog steeds actief zijn. De meeste aandacht is er voor Salvatore Lima, lid van het Europees parlement voor de christendemocraten en de oud ministers Gioia (christendemocraat) en Gunnella (republikein). Ook het dossier van de christende mocratische oud-burgemeester van Palermo Vito Ciancimino is volumi neus. Tot nu toe is Ciancimino de enige politicus die ter verantwoording ge roepen wordt voor zijn contacten met de georganiseerde misdaad. Het proces tegen hem begint binnenkort. Van de parlementaire anti-mafia- commissie, die de dossiers verzamelde, zijn nog maar weinig leden in leven. De meest prominente leden, zoals de communistische afgevaardigde Pio de la Torre en de linkse Cesare Terra nova werden door de mafia vermoord. Terranova werd geliquideerd toen hij het parlement verlaten had en als rechter-commissaris in Palermo de mafia bestreed. De dossiers kunnen openbaar ge maakt worden door een besluit van het parlement en de senaat. De voor zitter van het parlement, de commu niste Nilde Iotti en haar collega van de senaat, de republikein Giovanni Spa- dolini, hebben al laten weten dat zij zich niet tegen publicatie zullen ver zetten. Het initiatief zal echter van de volksvertegenwoordiging uit moeten gaan. Maar daar kunnen de in op spraak geraakte parlementariërs re kenen op machtige beschermers. Zo hoort de in zijn geheel in diskre diet geraakte oude garde van de chris tendemocraten van Sicilië tot de stro ming van Giulio Andreotti in de partij. Een politicus als Lima wordt door Aiw dreotti tot de laatste snik verdedigd. Zonder deze steun zou Lima al tien jaar volledig van het politieke toneel zijn verdwenen. Hoewel Lima wat in de luwte geparkeerd is in Straatsburg, heeft hij nog steeds grote invloed in Sicilië. Hij verdedigt daar de oude garde van de Democrazia Cristiana te gen een nieuwe generatie in de partij die geleid wordt door Leoluca Orlan do, de burgemeester van Palermo. Orlando is ongelooflijk populair ge worden door de dingen gewoon bij hun naam te noemen. Hij ontketende on langs een storm van protest binnen zijn partij door te zeggen dat de mafia zich maar al te vaak verschuilt „achter het gezicht van de staat en zijn instan ties". Voor iedereen was duidelijk dat Orlando doelde op politici als Lima. Orlando behoort tot de stroming van partij-secretaris en premier Ci- riaco de Mita. Zodoende vindt de con frontatie in Sicilië tussen Orlando en Lima op landelijk vlak zijn spiegel beeld in de verhouding tussen De Mita en Andreotti. De geheime dossiers bevatten rijp en groen. Er zitten gegevens in van de justitie, maar ook krantenknipsels en anonieme brieven. Het strafrechtelijke gewicht vap en groen. Er zitten gege vens in van de justitie, maar ook kran tenknipsels en anonieme brieven. Het strafrechtelijke gewicht van de dos siers lijkt daarom betrekkelijk gering na bijna twintig jaar. Maar politiek zouden ze nog het nodige teweeg kun nen brengen. Lubbers kaart executies aan Premier Lubbers tijdens de kranslegging bij de Erebegraafplaats Menteng Pulo. foto anp Lübbers heeft in het besloten gesprek van anderhalf uur met Suharto vooral de humanitaire aspecten van recente executies van twee communistische activisten aangesne den, zo verklaarde hij na afloop. In het onderhoud heeft de mi nister-president Suharto uit de doeken gedaan hoe Nederland aankijkt tegen het feit dat de executies zijn gevolgd twintig jaar na het uitspreken van de doodvonnissen, 'een combinatie van vonnis en executie die voor Nederland moeilijk is te begrij pen', aldus Lubbers. Nederland legt één miljoen gulden op tafel voor een vijfja rig uitwisselingsprogramma voor Indonesische en Neder landse top-economen. Premier BRUSSEL (ANP) - België zit weer met een politiek schandaal. Er bestaan sterke aanwijzingen dat het Libe rale Studiecentrum 'Paul Hymans' voor miljoenen gul dens heeft gefraudeerd. Het centrum, dat werkt voor zowel de Nederlands- als de Franstalige Liberale Partij in België (PW en PRL) wordt er van verdacht zwart geld te hebben doorgesluisd naar de partijkassen. Verder zou het centrum gefingeerde schen kingsattesten hebben afgege ven aan bedrijven die daarvoor een belastingaftrek kregen. Dat zou zich allemaal heb ben afgespeeld in de jaren 1985 tot en met 1987. Er zouden drie voormalige ministers bij be trokken zijn: oud-minister van justitie Jean Gol, oud-minister van financiën Paul Hatry, en oud-minister van verkeer Her man de Croo. Het parket zou van plan zijn om de opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van dit drietal te vragen, maar het heeft dat nog niet bevestigd. Liberale kopstukken ont kennen dat er bij het centrum onregelmatigheden zouden zijn gepleegd. Oud-minister Jean Gol spreekt over een juridische komedie en een anti-liberale hetze. Herman de Croo zegt er niet eens van op de hoogte te zijn dat er een onderzoek werd ingesteld. Naar zijn weten, zo zei hij, 'is er bij het centrum nooit wat onwettigs gebeurd'. Oud-minister De Croo zegt verder dat de jaarlijkse begro ting van het centrum slechts een half miljoen gulden omvat, (ADVERTENTIE) en dat er dus nooit sprake kan zijn van een miljoenenfraude. Het centrum mag attesten af geven aan schenkers die daar voor belastingaftrek kunnen krijgen. Als personen of bedrij ven ons meer geven dan de wet toestaat is dat hun zaak, en niet de onze, aldus de vroegere be windsman. - Maar een feit is dat de Bij zondere Belasting Inspectie (BPI) vele maanden gestoken heeft in een onderzoek bij het centrum. De BPI heeft het dos sier overgemaakt aan het par ket van Brussel. Lubbers overhandigde dit ge schenk maandagavond in de vorm van een certificaat, als soort tegoedbon, aan de Indo nesische president Suharto bij het staatsbanket ter gelegen heid van het officiële bezoek aan Indonesië. In zijn rede typeerde de mi- nister-president het uitwisse lingsprogramma als Neder landse blijk van waardering voor het 'voortschrijdende en succesvolle' Indonesische pro ces van economische ontwikke ling. De kennis van de Indone sische academici op econo misch terrein is de afgelopen jaren met sprongen vooruitge gaan. Die kennis kan ook Ne derlands onderzoek ten dienste staan, maar belangrijker nog, bijdragen tot een beter inzicht in de moeilijkheden waarmee nieuwe industrielanden zich zien geconfronteerd, zo zei Lubbers. Zowel president Suharto als premier Lubbers onderstreepte de uitstekende banden tussen Nederland en Indonesië sinds 25 jaar. De vroegere koloniale verhouding heeft de betrekkin gen lange tijd danig parten ge speeld. Dieptepunt daarbij was de kwestie-Nieuwguinea toen Indonesië in 1958 alle Neder landers het land uitzette en de Nederlandse taal verbood om dat ons land Nieuwguinea wei gerde af te staan. De Indonesische president Suharto (rechts) met het echtpaar Lubbers tijdens een rondgang over het terrein van het Merdeka-paleis. - fotoanp Sinds die zaak Nieuwguinea in 1962 is geregeld werd de ver standhouding evenals de eco nomische banden allengs beter. „Toen ik hier aankwam voelde ik mij meteen senang (op mijn gemak)", zo verwoordde Lub bers het ten overstaan van zijn Indonesische gastheer. Suharto vatte zijn, evenals Lubbers' vooral economisch getinte toespraak samen met de opmerking dat het bezoek van de Nederlandse premier en de minister van buitenlandse zaken Van den Broek het we derzijdse begrip heeft vergroot, de vriendschap nog eens heeft verstevigd en dat het ook nieuwe mogelijkheden opent voor samenwerking tussen beide landen. Wat Nederland betreft is er aan economische orders uit In donesië nog het nodige weg te halen. Nederland staat als vijfde op de lijst van investeer ders in Indonesië en is als han delspartner ver overvleugeld door de Verenigde Staten, Ja pan en de Bondsrepubliek Duitsland. Het handelsresul taat beloopt jaarlijks rond de 500 miljoen gulden. Om de con currentieslag van met name Japan straks niet helemaal te verliezen is met Lubbers een zware delegatie van topindus triëlen naar Jakarta afgereisd om aldaar met Indonesische gesprekspartners de basis te leggen voor contracten op de langere termijn. De captains of industry, onder leiding van oud-VNO-voorzit- ter Van Veen, willen in het bij zonder hun hoogwaardige ken nis en produkten aan de man brengen in de sectoren land bouw, vervoer en communica tie. Lubbers speelde daar reeds op in tijdens een toespraakje maandagmiddag voor de Indo nesische Nederlandse Associa tie, een soort lokale Kamer van Koophandel met Indonesische en Nederlandse bedrijven als leden. Lubbers ten overstaan van die INA: „Kijkend naar de handelsrelaties tussen onze twee landen moet mij van het hart dat in mijn visie het han delsvolume veel te laag is. Op de lange termijn bekeken moe ten we het met onze economi sche en commerciële betrek kingen beter gaan doen". Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - Enkele weken geleden kregen dui zenden kiezers in de Ameri kaanse staat Maryland per post een drukwerkje toege stuurd waarin de democra tische presidentskandidaat Michael Dukakis stond af gebeeld naast de moorde naar en verkrachter Willie Lorton. De begeleidende tekst luidde: 'Is dit uw ge zinsteam voor 1988?'. Het drukwerk was afkomstig van de republikeinse partij-af deling in Maryland en was on dertekend door haar voorzitter Donald E. Fleming. Pas nadat Dukakis het no dige kabaal had gemaakt over het pamflet en nadat verschil lende republikeinen schande hadden gesproken over de laag-bij-de-grondse campagne van hun eigen partijbesloot de campagneleider van George Bush - James Baker - zondag het document in het openbaar te veroordelen met de medede ling dat zijn campagneteam 'nu eenmaal niet alles kan contro leren'. Het pamflet geeft aan tot welke diepten de verkiezings campagne in de VS is gevallen. Willie Lorton zat wegens moord gevangen in Dukakis' thuisstaat Massachusetts. Toen hij een weekeinde op proefver lof werd gestuurd, verkrachtte Lorton een vrouw en keerde niet meer naar zijn gevangenis terug. Die gebeurtenis is door de republikeinen aangegrepen om Dukakis zwart te maken en zijn rehabilitatieprogramma voor gevangenen in de scherpst mogelijke bewoordingen te he kelen. In een poging de republi keinse aanvallen af te slaan, liet de Dukakis-campagne brieven uitgaan waarin op de 'leugens' van Bush werd gewe zen en waarin bovendien werd gezegd dat 'er harde bewijzen bestaan dat de Bush-Quayle- campagne is geïnfiltreerd door nazi-activisten'. In Missouri kregen de kie zers een republikeinse bro chure in hun brievenbus waarop een door de tralies van een gevangenis gestoken hand een monopoly-kaartje vast hield, met de tekst: 'U kunt de gevangenis verlaten, u bent een vrij man'. Onder de tekening stond: 'Met de vriendelijke groeten van Michael Dukakis. Hij laat veroordeelde ver krachters, moordenaars en drugshandelaars vrij. En een maal vrij verkrachten en moorden ze opnieuw'. In dezelfde staat verscheen een Dukakis-pamflet met de foto van een hash-rokende tie ner erop. Daaronder stond: 'En wij verliezen'. Op een eveneens door de democraten rondge stuurde prentbriefkaart stond: 'We steunen de eed van trouw aan de Amerikaanse vlag. Maar de republikeinen sturen wapens aan landen die onze vlag verbranden'. Ook in tal van televisie-spots gaan de kandidaten zich met hele en halve leugens en bele- Michael Dukakis met de trein op weg naar de volgende bijeenkomst. digingen te lijf. Op dit ogenblik worden miljoenen dollars in zulke advertenties gestoken en nog eens miljoenen in het ver zenden van allerlei propagan damateriaal. Alleen al in de staat Ohio hopen de democra ten deze week 25 miljoen pam fletten en de republikeinen 4 miljoenen brieven aan kiezers de deur uit te doen. De plaatse lijke partij-afdelingen krijgen van zowel Bush als Dukakis rond de 50 miljoen dollar om aan gedrukt propagandamate riaal te besteden. Hoofdthema's van deze post- campagne: misdaad, belastin gen, wapenbezit, de doodstraf en arbortus. Dukakis wordt door zijn tegenstanders voor namelijk omschreven als de man die de belastingen ver- - foto ap hoogt, de misdadigers op vrije voeten stelt, de doodstraf wil afschaffen en abortus toelaat. Bush wordt omschreven als een man die vriendelijke be trekkingen onderhoudt met dictators die veel geld verdie nen aan de drugshandel op de VS, die liegt als het om de be lastingen gaat, die de wapen wedloop verhevigt en die het vrije bezit van wapens toestaat. De miljoenen drukwerkjes die de kiezers in hun brievenbus sen aantreffen, gaan zelden over meer 'ingewikkelde' vraagstukken als de ontwape ning, het buitenlands beleid, de Amerikaans begroting etc. De Bush-campagne stuurt het materiaal vooral naar de lager betaalden en minder ge schoolden. Nu al staat vast dat, als gevolg van deze campagne, miljoenen kiezers - die afgelo pen zomer nog van plan waren op Dukakis te stemmen - naar het kamp van George Bush zijn overgelopen. Tijdens hun laatste verkie zingsdebat hebben Dukakis en Bush elkaar beloofd op te hou den met het verspreiden van leugens en beledigingen, maar aan die belofte hebben ze zich niet gehouden. Intussen is de kritiek op de vaak ronduit 'smerige' campagne algemeen, maar dat weerhoudt beide par tijen er niet van elkaar via de televisie en door middel van miljoenen pamfletten soms zeer grove beledigingen naar het hoofd te slingeren, waarbij de waarheid in veel gevallen zeer in het gedrang komt. Vooral de republikeinen hebben zich genadeloos op Du kakis geworpen en hem voor de voeten geworpen dat hij een 'li beraal' is. Tegen die laatste kwalificatie heeft Dukakis zich altijd met kracht verzet, maar het afgelopen weekeinde gaf hij - onder druk van miljoenen liberale democraten die zich door hun eigen kandidaat in de steek gelaten voelden - toe dat hij „een liberaal in de zin van Franklin Roosevelt, Harry Truman en John Kennedy is." Dukakis daagde Bush an dermaal uit voor een televisie debat aan de vooravond van de verkiezingen op 8 november. Bush heeft voor die avond maar liefst een half uur zend tijd op de grote netwerken ge kocht, hetgeen zijn campagne vele miljoenen dollars zal gaan kosten. N I euwsoverzicht ALGIERS (REUTER) - Een krachtige aardbeving heeft maan- dag de omgeving van Algiers getroffen. Er vielen zeker 57 ge. wonden, onder wie tien kinderen die verwondingen opliepen toen hun cshool instortte. Het treinverkeer tussen Algiers en Oran kwam door de beving stil te liggen. Ook het wegverkeer ondervond problemen omdat er drie bruggen waren ingestort De beving had een kracht van 5,4 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in de Middellandse Zee, circa 50 kilometer ten westen van Algiers. In de hoofdstad zelf is geen schade aange- richt CUSCO (AFP/ANP) - De politie in Peru is op zoek naar twee Nederlandse toeristen, die rond 6 oktober in het gebied rond Cusco, in het zuiden van Peru, zijn verdwenen. Dat hebbende autoriteiten van Peru meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde maandag deze informatie. De twee Nederlanders, de 25-jarige Gerard de la Hayze en de 26-jarige Josephine Knüppe, beiden uit Amsterdam, waren op weg naar de Machu Picchu in het Andesgebergte. Ze onderbra ken hun reis op 5 oktober in Huayllabamba, zo heeft een West- duitse toerist, die hen vergezelde, meegedeeld. NEW YORK (RTR) - Imelda Marcos (zie foto), de echtge note van de verdreven Fili- pijnse president Ferdinand Marcos, heeft zich maandag onschuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde feiten. De 59-jarige gewezen 'first lady', die is aangeklaagd we gens fraude en plundering van de Filipijnse schatkist om onroerend goed te kopen in Manhattan, moest in New York voor de federale recht bank verschijnen. De in een aquamarijne baljapon geklede mevrouw Marcos zat meer dan drie kwartier in de rechtszaal. Terwijl haar advoka- ten met de openbare aanklagers erover beraadslaagden hoe zij de borgsom van vijf miljoen dollar bij elkaar moest krijgen,zat Imelda met een zakdoek in haar handen geklemd. Volgens oog getuigen die in de zaal met een verrekijker de kleinste bewe gingen van mevrouw Marcos registreerden, waren haar ogen gevuld met tranen. Rechter John Keenan gaf de advokaten 72 uur de tijd om met een borgsom op de proppen te komen MOSKOU (AP) - De twee wetten die in de Sovjetunie tiental' len jaren lang zijn gebruikt om dissidenten de mond te snoeren en op te sluiten zullen worden herzien Een van de twee wetten zal worden geschrapt en de tweede zal worden herschreven om misbruik te voorkomen. Sovjet-minister van justitie Boris Kravtsov zei tegen het pers bureau Tass dat de artikelen 70 en 190 al enige tijd niet meer worden gebruikt. Artikel 190 is de wet die 'anti-Sovjet verbiedt. Die wet zal volledig uit het wetboek van strafrecht verdwijnen, aldus Kravtsov. Artikel 70, dat 'anti-Sovjet agita tie en propaganda' verbiedt, zal worden uitgebreid met aantal specifieke voorbeelden van verboden gedrag, zodat het gebruik van het artikel beperkt wordt. BRUSSEL (AP) - Twee Britse voetbalfans die maandag wer den verhoord aan het begin van de derde week van het Heizel proces in Brussel, hebben gezegd dat zij niet met gewelddadige plannen naar Brussel waren gekomen voor de rampzalige voetbalwedstrijd. Ook ontkenden zij iemand te hebben gesla gen BUENOS AIRES (RTR) - Een civiele rechtbank heeft de voor malige president Leopoldo Galtieri van Argentinië en twee an dere leden van de vroegere militaire junta veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf voor hun rol in de Falkland-oorlog van 1982. De openbare aanklager Luis Moreno Ocampo had zwaar dere straffen geëist en wilde onder meer 20 jaar gevangenis straf voor Galtieri. De rechtbank bevestigde de 12 jaar gevangenisstraf waartoe een militair tribunaal Galtieri in 1984 had veroordeeld, wegens veronachtzaamheid en incompetentie in het conflict met Groot-Brittannië. De oorlog om de archipel in het zuiden van de Atlantische Oceaan duurde tien weken en resulteerde ineen nederlaag voor Argentinië. Drie andere officieren, de gene raals Mario Menendez en Omar Parada en vice-admiraal Juan José Lombardo, werden vrijgesproken De civiele rechtbank bevestigde daarmee de eerdere uitspraak van de militaire jus titie. NEW DELHI (RTR) - Meer dan één miljoen mensen hebben maan dag in de Indische hoofdstad New Delhi de moord op premier Indira Gandhi, vier jaar gele den, herdacht. De bij eenkomst was één van de grootste die ooit in de Indische hoofdstad is gehouden, zo zei de poli tie. Op hetzelfde mo ment demonstreerden in de stad ongeveer 100.000 boeren tegen het land bouwbeleid van Indira Gandhi's zoon en opvol ger, Rajiv. Rajiv Gandhi sprak tij dens de bijeenkomst die was georganiseerd door zijn Congres-I partij, de aanwezigen toe en leek met zijn redevoering het startsein te willen ge ven voor zijn herverkiezingscampagne- Gandhi moet vóór vi jaar december nieuwe verkiezingen uitschrijven. De premi® prees de prestaties van zijn regering en kleineerde de poging® van de oppositie een gemeenschappen] k front te vormen MANAGUA(IPS) - De Nicaraguaanse president Daniel OrW verwacht dat binnenkort 3000 Contras het land zullen bini®1' vallen. Tijdens een toespraak tot de bevolking, afgelopen vti' dag uitgezonden op radio en tv, zei Ortega dat de contra's"111 wapens en munitie zijn voorzien en klaar staan om de g# over te steken. Volgens de president, die niet zei waarop hij zijn beschuldig' gen baseert, willen de anti-Sandinisten profiteren van de clu11 waarin de orkaan 'Joan' het land heert achtergelaten. Militairen langs de grens waarschuwden een week geleden®1 opstandelingen op Hondurees grondgebied de aandacht W» ken met mortiervuur en granaten. BRUSSEL - De navo-Assemblee, het 'parlement' van de IjJ vo, maakt zich ernstig zorgen over de toenemende popular^ van Gorbatsjov in het westen. Een meerderheid van de kid® in West-Europa heeft wat ontspanning en ontwapening ber van de Sovjet-leider de hoogste verwachtingen. Dat blijkt uit een rapport van de franse parlementariër ques Genton dat op de eerstvolgende zitting van de Asser# aan de orde komt. Volgens Genton is de populariteit van batsjov in het westen vooral te wijten aan zijn 'anti-kerf pen-retoriek'. AMSTERDAM (ANP) - Een algemeen directeur van een Nederlands bedrijf met een omzet van 260 miljoen per jaar verdient 355.000 (sala ris plus jaarlijkse bonus). Hiermee bezet Nederland de zevende plaats in de wereld ranglijst voor totale beloning. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek door het inter nationale managementbureau Towers Perrin Forster Crosby in twintig landen. Het inkomen van de Neder landse directeur ligt dicht te gen de honorering aan van de Fransen en Belgen van respec tievelijk ƒ366.000 en ƒ362.000. Het ligt 12 procent hoger dan het inkomen van de Britse di recteur 316.000) maar blijft 11 procent ten achter bij dat van de Westduitsers 399.000). Wanneer echter wordt geke ken naar het nettosalaris zakt de Nederlandse directeur ge zien zijn koopkracht naar de veertiende plaats. Wat koop kracht betreft hebben direc teuren van vergelijkbare on- derneminmgen in de VS de hoogste totale honorering, zo wel vóór als na belastingaftrek. De hoogste kosten van le vensonderhoud maken de Ja panse directeuren. Van de 20 onderzochte landen staan zij op een derde plaats qua totale be loning, maar ze vallen terug naar een zestiende plaats wan neer op de koopkracht wordt gelet. NEW YORK (RTR) - De Britse uitgever Robert Maxwell is erin geslaagd voet aan de grond te krijgen op de Amerikaanse markt. Zondagavond liet hij weten voor 750 miljoen dollar het grootste deel te kopen van de Official Airlines Guides (OAG), een divisie van Dun and Bradstreet die zich bezig houdt met de elektronische pu blicatie van vliegtarieven, vluchtschema's en vertrektij den van vliegtuigen. OAG geeft ook tijdschriften uit over de reiswereld, waaron der Frequent Flyer, Pocket Flying Guide en Travel Age. Het is voor het eerst dat Maxwell erin is geslaagd een vrij grote transactie in de VS af te sluiten. Eerdere pogingen om de uitgever Harcourt Brace over te nemen strandden. (ADVERTENTIE) N t rr a 0 b c< h c< dc ts j£ 01 k; bi D to hi bc WVISTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs is de nieuwe week in een rustige stemming begonnen. Vrije dagen op dinsdag in een aantal Europese landen wierpen hun schaduwen al vooruit. De stemming was licht verdeeld met in de middag een lichte teruggang, maar de af faire bleef beperkt. In aandelen werd voor "°9 peen half miljard omgezet, waarbij tiet grootste deel voor de internationale fondsen was bestemd. Dit gold ook voor de optiebeurs waar Philips met 5600 con tracten koploper was. De kleine winsten die sommige hoofd- tondsen aan het begin van de dag lieten zien, smolten in de middag weg toen Wall street flink lager opende. Het slot van het liedje was een licht lagere beurs waarbij de verliezen echter zeer beperkt bleven, te stemmingsindex sloot 0,1 punt lager op 101,8 na eerst een halve punt hoger te zijn geweest. Op de lokale markt mocht niet worden gehandeld in aandelen Van Berkel in af wachting van een bericht. Dit bericht, dat 'n de vooravond verscheen, maakte ge wag van opnieuw miljoenenverliezen en de zoveelste herstructurering. Vast was Nutricia waarvoor 5 meer werd betaald op 244. Op de parallelmarkt was LCI »ast met een winst van 2,20 op 32,50.. te obligatiemarkt was fractioneel lager. Alt alg aig inte Ind sch ban ver har cbs rem wa; Ho AEC Ahc Akz AB Aire Aim Am Ass Bol: Bor Büh C.S Dor Else Fok Gist Heir Hoo Hun Int.l KIN Kon Kon Nat, N.M Ned Nijv

de Stem | 1988 | | pagina 4