I )esreiyd LANDELIJKE BUREAUS: STRAKS NEE TEGEN 50.000 KLANTEN Zilveren harpen uitgereikt 'Bukman verwaarloost politieke taak' Uittocht van jachtvliegers gestopt Kok: PvdA blijft tegen belastingverlagingen Volwassen relatie ir BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR T5 QE STEM BINNENLAND DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 T28 3K DEN HAAG - De landelijke bureaus voor rechts hulp vrezen het komend jaar 'nee' te moeten ver kopen aan zo'n 50.000 klanten, als minister Kort hals Altes (Justitie) vasthoudt aan zijn plan om geen extra geld voor de bureaus voor rechtshulp uit te trekken. Hospita liet bejaarde van 78 kreperen NIEUWSOVERZICHT Nog steeds tips over ontvoerde baby Renee Betere bescherming tegen de fiscus CNV: uitbreiding Vermeend/Moor Onvrede over minderhedenbeleid Bazen zien stelen door de vingers Het juiste nummer Smit-Kroes drinkt bronwater Rijn Advocaat: AWW discrimineert weduwnaars J ruk van de na- milieut«weging groteren zijn scherp# gehe- iren, nauwelijks de eersite fase vet, krijg» voor hi® kiezen hun minister afnemen. zijn beleid van sparen ten ook langer kunnen De milieugevol- zich op, ie vraag eid groeit Braks noch vijand met Int dat deveesta- ar niet mag uit- ir dat hij in geen rbod wil. Sterker, economisch weer aat met de var- staat tój uit- Het uiteindelijke zijn dat veel boe- ere produktie ten gaan aan zeer in- lieu-eisen, :n die tijd is het te iets van de bossen ils werkgebied - ordelijk zijn voor nheid. Sctieltema aver voor inper- werkvandecas- arthals Altes, die er van is om alle ntlasten. De mi- daarom toe naar m, waarin alle len voor de rech- nen. De 'gewone' t, bijna alle geval- roon' ofwel 'klein', n schikking door inen worden afge- mee raakt de vlieg poot kwijt. ,ers in Nederland et pimt hun aan- uit te breiden tot r het werkterrein gever. Waar de een gaan, kan de an- de rechtsgemeen- dienst zijn. En als reen wet van infe- liteit levert, is met toetsing een euvel en. Zie de terug- kracht in de Har- vet van minister kabinet echter op gen bezuinigings- ian krijgt de rech- cans om leemten te misslagen op te den duur zal blij- vlieg zonder potep ls alleen niets heeft meer dan zoemend in staat is. iS1*» foto anp ft. Dat staat natuur beetje raar, de Rijksvoorlich nst gebeld. „Ja, ja, het wel op", is daar de /eactie. Navraag bij indse Zaken leert dat inesische ambassade ijd" twee levensgrote an Ruud en Ria had te „We wisten niet voor waren". Fluks ;o's uit het archief ge- opgezonden. Daar de foto's door een lo- unseelartiest tot por- omgevormd En ter telling-, Ria Lubbers en jogging-pak aan. zien is de kraag van ichte wintermantel. Indonesië. lij de behandeling roting van Milieu moeten geven op wie in Nederland ijk de zeggenschap >ver het milieubeleid: er Nijpels of diens col- Braks (Landbouw) en iroes (Verkeer), iamer heeft het verder er het mobiliteitsfonds dd voor de betere be arheid van de R de fondsen voor wo- iuw en de privatisering ^M. de andere kant ihof buigen e Senaat zich 0 ing van de Wet usie, nodig et oprukkende van ant- de nu van het .e leden over de et bloed verband aids-vi- )EN HAAG (ANP) - Het lonflict tussen de belangen- itrenigingen van militairen to staatssecretaris Van jiouwelingen van Defensie mier zijn pakket maatrege ls om het tekort aan vlie- (ers terug te dringen en de uittocht van vliegers naar je burgerluchtvaart te itoppen is opgelost. (a informeel overleg hebben beide partijen maandag over stemming bereikt waarbij tan Houwelingen de belangen- verenigingen enigszins tege moet is gekomen. Deze kondig den vorige week nog aan het conflict voor advies voor te leg gen aan de geschillencommis sie voor ambtenarenzaken, de commissie-Albeda. Het geschil draaide om de lengte van de verplichting om als vlieger in dienst te blijven (de dienverplichting), de pro centuele verhouding tussen de vliegtoelages voor verschil lende soorten vliegers en de te rugval in inkomen na de ac tieve vliegperiode. Op deze punten is nu een compromis bereikt, aldus een woordvoer der van Defensie. Belangenverenigingen en staatssecretaris hebben zich gevonden op een dienverplich ting van 12 jaar. Van Houwe lingen wilde aanvankelijk 15 jaar, terwijl de belangenvere nigingen de huidige acht jaar het absolute maximum vonden. De procentuele verhouding tussen de vliegtoelages van de drie categorieën vliegers (F-16- jachtvliegers, overige vliegers en boordwerktuigkundigen) wordt voorts gewijzigd. De be langenverenigingen wilden de bestaande verhouding van 100- 85-50 handhaven, maar het compromis is uitgekomen op 85-70-45. Aan het bezwaar van de be langenverenigingen dat vlie gers na hun actieve vliegpe riode hun inkomen met 40 pro cent zien duikelen is tenslotte ten dele tegemoetgekomen. De vliegers krijgen de keuze de zo genaamde bindingspremie in eens te laten uitbetalen of in termijnen. Kiezen zij voor het laatste dan blijft de inkomens achteruitgang na de vliegpe riode tot aan het functioneel leeftijdsontslag op 55 jaar be perkt tot 20 procent, aldus De fensie. Van Houivelingen - fotodestem/johanvangurp Doodklap voor rechtshulp Vin onze Haagse redactie De Tweede Kamer bespreekt vandaag en donderdag de tegroting van Justitie met de bewindsman. De voorzitter van de Lande- en omdat het werk voor de bu- Organisaties Bureaus voor Rechtshulp (LOB), mr. J. Soppe, kondigde gisteren aan dit de bureaus hun werk pas goed kunnen doen als ze acht tien man extra personeel mo gen aantrekken. Dat is nodig omdat de bu reaus door de jaren heen steeds meer klanten hebben gekregen Van onze verslaggever MEIJEL - In het zie kenhuis van Roermond is afgelopen weekeinde de 78-jarige L. Vrenken uit Meijel overleden door ondervoeding en verwaarlozing. Het echtpaar, waarbij de vrijgezel sinds twee jaar in de kost was - mevrouw O.V. (35) en haar man J.V. (36) - is gisteravond door de rijkspolitie van Neder- weert gearresteerd. Het echtpaar, dat geen familie van het slachtoffer is, wordt verdacht van dood door schuld. Afgelopen vrijdag werd een Nederweertse huis arts bij de heer Vrenken geroepen. De man was ernstig ziek. De arts liet de 78-jarige meteen over brengen naar het zieken huis in Roermond. Daar overleed hij in de loop van zaterdagavond. Sectie heeft gisteren uitgewezen dat de man is gestorven aan ondervoeding en al gehele verwaarlozing. reaus steeds ingewikkelder wordt. Bovendien moet de minister afzien van zijn voornemen om dertig man personeel terug te halen, die de bureaus tijdelijk erbij hebben gekregen om de gevolgen van de sociale stelsel herziening en de invoering van de Wet Studiefinanciering te kunnen opvangen. „Volgens de minister kan dat best, omdat de invoeringsproblemen over zou den zijn. De praktijk wijst uit dat dat geenszins het geval is", aldus Soppe. Het gevolg van het bevriezen van het budget voor de bureaus zal zijn dat potentiële klanten niet langer bij de bureaus, maar bij de 'normale' advoca tuur moeten aankloppen. Soppe vindt dat geen oplossing, omdat de minister ook het bud get voor rechtshulp door de ad vocatuur wil bevriezen. Bovendien zijn volgens Soppe juridische medewerkers van het bureau voor rechtshulp voor -zaken die niet voor de rechtbank worden uitgevoch ten, voor de overheid goedko per dan pro-deo-advocaten. Uit cijfers van het LOB blijkt dat het aantal klanten van de bureaus voor rechtshulp is gestegen van 260.000 in 1983 tot en met 330.000 in 1987. Ook voor dit jaar wordt weer een stijging verwacht: de eerste helft van dit jaar is er al sprake van een toename van vijf pro cent in vergelijking met 1987. Daar komt bij dat de zaken steeds ingewikkelder zijn ge worden, niet in de laatste plaats omdat het aantal pro blemen dat betrekking heeft op een conflict tussen burger en overheid sinds 1983 met veertig procent is toegenomen. Maandag zijn in theater Gooiland in Hilversum de Zilveren Harpen 1988 uitgereikt. De Zilveren Harp is een aanmoedi gingsprijs voor jonge artiesten, die op bijzondere wijze hebben bijgedragen aan de promotie van muziek en teksten van Ne derlandse componisten en tekstschrijvers. Onderscheiden werden De Meisjes, Rene Froger en Fatal Flowers. Op de foto De Meisjes met in hun midden Rene Froger. - fotoanp KAMPEN (ANP) - De PvdA zal de komende tijd bewij zen dat de vereenvoudiging van het belastingstelsel an ders en beter: dat betekent goedkoper en rechtvaardi ger kan. NEDERLAND VERKEERT ten aanzien van Indonesië in een enigszins duale positie. Als ex-kolonisator draagt ons land een zekere mate van historische verantwoordelijkheid voor de huidige situatie in Indonesië. Voormalige kolonies zijn echter extra gevoe- 'B- en niet ten onrechte - voor kritiek van vroegere heersers. Eén verkeerd begrepen woord blijkt veel kwaad aan te kunnen Dchtenwaardoor zinvol discussiëren vaak niet meer mogelijk Mjkt te zijn. Vanuit die achtergrond is het wel verklaarbaar dat achtereenvol gende Nederlandse regeringen een politiek van uiterste voorzich- i'Qheid hebben betracht. Het is bekend dat in Indonesië op grote schaal mensenrechten worden geschonden, maar de Neder- andse regering heeft tegen die toestanden nog nooit echt krach- "9 geprotesteerd. 09 Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek js als het ware de verpersoonlijking van die terughoudendheid, mincipiële zaken scoren bij hem niet zo hoog. Kwesties als het schenden van mensenrechten gaat hij niet compleet uit de weg, haar tot nu toe heeft hij zich niet als een krachtig pleitbezorger van de onderdrukten laten kennen. J1® was daarom misschien maar goed dat minister-president Lubbers vorige week - als plaatsvervanger van Van den Broek - "at Kamerdebat over onder meer twee executies in Indonesië voerde. De niet zo klinisch opererende Lubbers beloofde de 'weede Kamer dat hij deze kwestie en de zaak van 'andersden- I Kanden' in een gesprek met president Suharto aan de orde zou Dit zei PvdA-fractievoorzitter Kok maandagavond tijdens een bijeenkomst van de PvdA-af- deling Kampen. De gecombi neerde vereenvoudiging en verlaging van belastingen die het kabinet voor ogen staat, vergt ruim vier miljard gulden. De PvdA denkt dat met ruim eéri miljard kan worden vol staan. Volgens Kok is die enorme besparing mogelijk zonder dat mensen met een inkomen bene den 50.000 gulden per jaar er slechter afkomen dan bij de voorstellen van het kabinet. De PvdA vindt het niet nodig dat mensen met een inkomen bo ven 50.000 gulden er vele pro centen in koopkracht op voor uit gaan als gevolg van een operatie die vereenvoudiging van belastingen heet. De mil jarden guldens die het kabinet boven deze inkomensgrens wil verjubelen, kunnen volgens de PvdA maatschappelijk veel nuttiger worden besteed. „De PvdA was en is een groot voorstander van een ver eenvoudiging van het belas tingstelsel. De PvdA was en is tegen een verlaging van de be lastingen die leidt tot een forse koopkrachtstijging omdat er veel andere belangrijke priori teiten in onze samenleving zijn. Als CDA en WD zoveel geld beschikbaar hebben, laten ze dan eens beginnen met het toe passen van de koppeling tussen lonen en uitkeringen in 1989," aldus Kok. Wat eens begon als een ver eenvoudiging is nu een operatie geworden die vele miljarden guldens kost en die vooral de hogere inkomens ten goede komt. Kok noemt het een got spe om te beweren dat de PvdA dwars ligt als zij zich tegen deze gang van zaken verzet. Een en ander betekent dat de PvdA zich niet met de voorstel len van het kabinet in het ka der van de operatie-Oort zal kunnen verenigen indien deze niet behoorlijk worden bijge steld. De PvdA-fractieleden Vermeend en Kombrink wil den de plannen van het kabinet steunen, maar zij hebben tij dens de fractiediscussie kenne lijk de pin op de neus gekregen. Kok wanhoopt nog niet want hij heeft de laatste weken en kele interessante ontwikkelin gen in het regeringskamp waargenomen. Tijdens de alge mene beschouwingen vonden CDA en WD ineens ook dat er meer geld nodig is voor een schoon milieu en betere ver keersverbindingen. J uibers en uiteraard ook Van den Broek hebben zich aan die be- I we gehouden. In het onderhoud met de Indonesische president I hal?' bet tbema 'mensenrechten' niet uit de weg gegaan. Hoe (ta v duicleliik zij hun gastheer hun standpunten hebben dui- "®J|k gemaakt valt niet te zeggen, maar het is in ieder geval een "istpunt dat er überhaupt over gesproken is. S was a"e °Pzichten ook het meest geschikte moment om •er de dissidenten in Indonesië te spreken. Indonesië ziet Ne erland als toekomstig bruggehoofd voor het onderhouden van «onomieche relaties met Europa. Op deze manier wil het ook e*rw» bet iaar van de geplande Europese eenwording - zijn van I naar ^uroPa veiüg gesteld zien. Wanneer de in het kielzog ren bubbers opererende zakenlieden die handreiking accepte don dat tot wederzijds voordeel leiden. Eén ding moet de In- nesische regering echter duidelijk zijn: een relatie is pas vol- ^«sen wanneer ook gevoelige onderwerpen ter discussie kun- DEN HAAG (ANP) - Minister Buk man voor ontwikkelingssamenwer king is een competente manager, maar hij verwaarloost zijn politieke taak. Bukman moet in zijn beleid veel meer nadruk gaan leggen op econo mische, handels- en politieke aspec ten. Dit zei het PvdA-Tweede-Kamerlid Mel- kert maandag in Den Haag op een bijeen komst over het Midden-Amerika-beieid van de minister. Het ontwikkelingsbeleid is techniek ge worden. De politieke dimensie is verdwe nen, stelde Melkert vast. Grote nadruk ligt op hulp via de Wereldbank onder het motto: als wé het neutraal houden, hou den we alles op het rechte spoor. Dat ter wijl de activiteiten van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank met hun aanpassingsbeleid vaak bijdraagt aan vergroting van de armoede, meent de socialist. Hij vindt dat de uitvoering van het beleid in handen moet worden gege ven van een rijksdienst voor ontwikke lingssamenwerking. De steun aan de democratisering die de minister centraal heeft gesteld in het nu een jaar oude regioprogramma Midden- Amerika in zijn begroting is volgens Mel kert tezeer in het vage gebleven. Algemeen directeur H. Kruijssen van de katholieke hulporganisatie Cebemo stelde vast dat de Nederlandse regering haar voornemens om de democratisering Minister Bukman - fotodestem/johanvangurp te steunen niet heeft uitgevoerd. Hulppro gramma's worden aangekondigd zonder dat de noodzakelijke verbinding met de democratisering wordt gelegd, laat staan dat wordt aangegeven hoe hierover met de regeringen van de verschillende lan den is gesproken, aldus Kruijssen. Hij stelde vast dat de situatie rond de mocratisering en mensenrechten in Mid den-Amerika ronduit slecht is en dat een trend naar verbetering met de beste wil van de wereld niet te construeren is. De Midden Amerika Koördinatie (MAK), waarin twaalf kerkelijke organi saties samenwerken, vindt in een notitie over het Midden Amerika-beleid dat de ministers Van den Broek en Bukman geen poging hebben gedaan dit beleid te toet sen en uit te diepen. Volgens MAK moet die toetsing plaatsvinden op vier punten: vergroting van sociale rechtvaardigheid, versterking van de rechtsstaat, vergro ting van de nationale onafhankelijkheid en beëindiging van "geweld in de samenle ving. Op grond van deze maatstaven vindt MAK dat El Salvador en Honduras niet in aanmerking moeten komen voor bilate rale hulp (van land tot land). Nicaragua moet daarentegen meer steun ontvangen, met name voor de ontwikkeling van de Atlantische kust en voor kleine producen ten. Het CDA-Tweede-kamerlid De Hoop Scheffer zei op de bijeenkomst er geen be hoefte te hebben de meetlat langs de lan den te leggen. Hij zei een tegenstander te zijn van het straffen van landen, maar als uit een oogpunt van mensenrechten El Salvador en Honduras van hulp moeten worden uitgesloten moet dat volgens hem ook gelden voor Nicaragua. Hij consta teerde een toenemende repressie in dat land. JX €7 15 Weet u nog, dat we vroeger op school leerden dat bij Alkmaar de victorie begon? Tegenwoordig is het daar wel eventjes an ders. Waar we vroeger hele horden Spanjolen tot staan brach ten, daar kunnen we nu niet eens een stuk of tien misdadigers bedwingen. Is het Schutterswei of wij schutteren? En, echt waar, die directeur van de Alkmaarse gevangenis heet nog wel Boeij. De boei die hij nu nog heeft, zal er wel een van schaamte zijn. Onze taal wordt alsmaar onooglijker en onmogelijker. Zo had Ed Nijpels het gisteren over het bevriezen van de uitstoot van auto's. Hoe had Ed dat gedacht, een de ozonlaag aantastend koelelementje rond elke knalpijp? Laat Ed gewoon zeggen dat het afgelopen moet zijn met die uitlaatgassen. Van zijn beeldend taalgebruik trekken de meeste automobilisten zich toch niets aan. Ze doen gewoon wat extra anti-vries in de motor en scheuren er weer lustig op los. Er is maar één afdoende oplossing voor al die uitstoot: voor taan moet de uitlaat gewoon in de cabine gemonteerd worden. Dan heeft iedereen er snel schoon genoeg van. MERIJN DORDRECHT (ANP) - Er komen nog steeds tips binnen bij de Dordtse politie over de precies een week geleden ontvoerde baby Renee. In totaal zijn er nu ruim 400 tips binnen gekomen, aldus een woordvoerster van de politie maandagmorgen. De politie heeft nog steeds hoop dat het jongetje weer terug komt. Over het onderzoek wil de politie niets meer kwijt dan dat het 'over vele kanalen' loopt. Renee is maandag twaalf da gen oud. In de nacht van zondag op maandag vorige week werd hij ontvoerd uit het Merwedeziekenhuis in Dordrecht. De raadsman van de vrijgelaten verdachte wilde maandagmorgen bevestigen noch ontkennen dat zijn cliënt werd aangehouden omdat zijn identiteitspapieren in de buurt van de plaats waar baby Renee verdween waren gevonden. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat belastingplichtigen beter moeten worden beschermd tegen de soms ongebreidelde macht van de fiscus. Die heeft de laatste jaren door uitbreiding van de wetgeving als gevolg van de fraudebestrijding onevenredig grote macht gekregen. De fracties van PvdA, CDA en WD eisen in een motie dat be lastingplichtigen straks hun voorlopige aanslag kunnen laten toetsen door de fiscale rechter. De huidige wet voorziet niet in de mogelijkheid dat men bezwaar kan aantekenen tegen een voorlopige aanslag en/of in beroep kan gaan. Minister Korthals Altes (Justitie) verzet zich daar hevig tegen. 'Voor uitbreiding van het beroep op de rechter zal onherroepe lijk geld op tafel moeten komen omdat het aantal belastin grechters ontoereikend is', aldus de minister. En dat geld heeft hij niet. Bovendien vreest hij een stormloop op de rechter. Daarom acht hij zich niet in staat de motie uit te voeren. ïlTRÉCHT jANP) - De christelijke vakcentrale CNV acht uit breiding van de wet Vermeend/Moor (loonkostensubsidie bij het in dienst nemen van langdurig werklozen) het meest kans rijk in het beraad binnen het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA). In het CBA gaan overheid, werkge vers en werknemers de komende maand aanbevelingen ont werpen voor de cao-onderhandelaars om concrete afspraken te maken over het in dienst nemen van langdurig werklozen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is niet tevreden over het gevoerde minderhedenbeleid omdat er te weinig resultaten worden geboekt. Ook over dat beleid voor het komende jaar maakt de Kamer zich zorgen. De fracties uitten hun zorgen maandag tijdens de uitgebreide commissievergadering van de vaste Kamercommissie voor het minderhedenbeleid. De WD sprak in dit verband van een dood tij. Daar wilde coördinerend minister Van Dijk (binnenlandse zaken) niets van horen. 'Voor tevredenheid over bereikte resultaten is nu totaal geen grond, maar er zijn wel degelijk vooruitgangen ge boekt', aldus de minister. DEN HAAG - Het Nederlandse bedrijfsleven ziet 'schrikba rend veel' strafbaar gedrag van werknemers door de vingers. En als de leiding intern wel optreedt, doet een ruime meerder heid van de bedrijven geen aangifte bij de politie. Daarbij kan het gaan om diefstal, verduistering, valsheid in geschrifte, het 'lospraten' van goederen in het eigen bedrijf of het sjoemelen met declaraties, het zogenaamd 'creatief boek houden'. Tot die conclusie komt de vakgroep strafrecht en cri minologie van de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Op de pagina Consument van gisteren heeft onder het arti keltje 'Droogtrommels maken nogal eens veel herrie' een ver keerd telefoonnummer gestaan. Het juiste nummer van de stichting VWO is 070-469427. ROTTERDAM (ANP) - Het water uit het Zwitserse Tho- mameer, de bron van de Rijn, dat door studenten uit vier Rijnlan den in een es tafette naar Rotterdam werd gebracht, is maandag middag in Rot terdam door minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat opgedronken. Zij deed dit om te onderstrepen dat het Rijnwater overal zo schoon moet wor den als aan de bron. Het estafette-stokje met het bronwater werd de minister over handigd door de laatste deelnemer aan de 1350 kilometer lange estafette langs de oevers van de Rijn, de Nederlandse atleet Han Kulker. UTRECHT (ANP) - Ook weduwnaars moeten recht krijgen op een uitkering krachtens de Algemene Weduwen- en Wezen wet. Die AWW discrimineert want terwijl weduwen altijd recht hebben op AWW - of ze miljonair zijn of bijvoorbeeld werk hebben doet niet ter zake - komen weduwnaars nooit voor AWW in aanmerking. sfegi? Dat stelde advocaat mr J. Polak maandag VoiS&cSëentrale Raad van Beroep in Utrecht. Dit hoogste bëEOëp^mfêge Sn üit- keringszaken zal het verlossende wöord övér de vraag of de AWW mannen discrimineert;?M^weduwnaars alsnog aanspraak kunnen maken op zo'n uitkering:

de Stem | 1988 | | pagina 3