Braks kan niet langer kool en geit sparen Rechterlijke macht: vlieg zonder poten LANDELUKI Egypte kampt met zelfde problemen als Algerije Volwassen relati KABINET EEN HINDERPAAL OP WEG NAAR EEN TOEKOMST MET MEER WERK Hospita liet bejaarde van 78 kreperen DE STEM COMA -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 VEEHOUDERIJ VERSTIKT DE BOSSEN NOG ERGER DAN AANGENOMEN Schuld Verbaal-taal Gênant Haags hoogstandje Fanclub Winterjasje Agenda DE STEM BINNENLAN DEN HAAG - De landelij ke hulp vrezen het komend jaar kopen aan zo'n 50.000 klanter hals Altes (Justitie) vasthou geen extra geld voor de bure uit te trekken. PRESIDENT Mubarak van Egypte heeft een serie eco nomische noodmaatregelen getroffen in een poging te voorkomen dat in zijn land soortgelijke rellen losbar sten als vorige maand in Algerije het geval was. Hierbij vielen honderden doden en de situatie was zo ernstig dat de staat van beleg werd afgekondigd. De maatregelen bestaan on der meer uit een bevriezing voor onbepaalde duur van door de overheid vastge stelde prijzen en acties om een einde te maken aan de voedsel- en kledingtekorten. Deze overheidsbeschikkin gen vallen samen met pogin gen van functionarissen van het Internationaal Monetair Fonds om Egypte ertoe over te halen het land een stren gere economische discipline op te leggen. Egypte kampt veelal met dezelfde problemen als Alge rije, zoals een hoge werkloos heid onder jongeren, dalende inkomsten uit olie, tekorten van consumptiegoederen, woningnood en een spiraals gewijze stijging van de prij zen, die volgens onoficiële schattingen 40 procent per jaar bedraagt. Algerije telt een bevolking van 27 miljoen, die van Egypte is bijna twee maal zo groot. Het nieuwe pakket maat regelen was het resultaat van een begin deze week gehou den spoedbij eenkomst van het kabinet. Zes uur duurde de zitting en was daarmee de langste sinds de crisis na de moord op president Sadat in 1981. Galal Abul-Dahab, de mi nister van binnenlandse za ken en bevoorrading, liet we ten dat hij bezig was met het opvolgen van presidentiële instructies. De bevoorra dingssector zou erop toezien dat er geen tekorten meer zouden zijn voor een groot aantal primaire goederen zo als suiker (op het moment al leen verkrijgbaar op de zwarte markt), olie, thee, graan, meel, gevogelte en groente. De minister zei dat de op dracht die hij had gekregen één van de resultaten was van de spoedzitting en dat de regering had beloofd buiten landse valuta te verstrekken voor het importeren van be paalde goederen die niet of onvoldoende door het het eigen land geleverd konden worden. Het zichtbare resultaat van de maatregelen is dat er weer kleding te koop is in de staatswinkels. Toch blijft de enorme kloof tussen arm en rijk in het land bestaan, die in Algerije leidde tot de mas sale protesten. Onder de Egyptenaren die beneden de minimumgrens leven neemt het verzet tegen deze situatie ook hand over hand toe. „Het is vrij logisch dat een land waarin sommigen be reid zijn 300.000 Egyptische ponden (omgerekend onge veer 400.000 gulden) aan be lasting te betalen voor een geïmporteerde Mercedes en anderen op begraafplaatsen wonen omdat ze geen huis hebben, in de problemen dreigt te komen", legde een Egyptische zakenman uit. „Als het hier tot een opstand komt, is dat het directe ge volg van de schrille tegen stellingen tussen arm en rijk." De voor president Muba rak meest verontrustende parallellen met Algerije zijn de daling van de Egyptische olie-opbrengsten, als gevolg van de val van de olieprijzen op de wereldmarkt, en de twee miljoen werkloze afge studeerden. Soms moeten die vijf jaar wachten eer ze te werk worden gesteld volgens een overheidsgarantie-sys- teem, dat nog dateert uit de tijd van Nasser en ingevoerd werd om de studentenprotes ten te onderdrukken. Net als Algerije ziet de re gering zich tevens gecon fronteerd met een groeiend islamitisch fundamentalis me, dat voornamelijk gecon centreerd is in de sloppen wijken van de grote steden en op de universiteiten. Een week nadat de rellen waren uitgebroken in Algerije mar cheerden circa tweehonderd extremistische moslims met spandoeken door de straten van Cairo. Ze protesteerden tegen de prijsstijgingen en eisten de vrijlating van hun gevangen genomen makkers. De actievoerders overtra den hiermee een regerings verbod op demonstraties en ze werden later ook uit elk aar gedreven door veilig heidstroepen. Ze schreeuw den anti-regeringsleuzen en een nog niet eerder gehoorde kreet: „Er is maar één God en dat is Allah. Mubarak is de vijand van Allah!" Toen de universiteiten weer opengingen, net op het moment dat de Algerijnse re gering de crisis enigszins on der controle kreeg, hielden tweehonderd studenten van de Alexandria universiteit een demonstratie waarin ze him steun betuigden aan de Algerijnse opstand. Enkele dagen geleden werd bekend dat het politici van de oppositie tot aan de studentenverkiezingen, die voor volgende maand ge pland staan, verboden was het terrein van de Egyptische universiteiten te betreden. In de laatste aflevering van het weekblad 'Liwa'al Islam' in Cairo, verscheen een achtergrondverhaal over de situatie in Egypte. Hierin wordt gesteld dat de politieke en economische omstandig heden op het moment veel explosiever zijn dan in 1981, ten tijde van de moord op Sa- dat. De leider van de Libe rale Partij, dr. Helmi Murad, is één van de regeringsoppo nenten die een bijdrage le verde aan de reportage. (THE TIMES) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.HM Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: f 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. f 1,- per maand, j 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 9 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rejs^230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Wouke van Scherrenburg HET LIJKT ONGELOOF LIJK maar met de bossen is het allemaal nog erger dan we dachten. Na reek sen van alarmerende cij fers over aan verzuring stervende bomen, zijn af gelopen week nieuwe schokkende cijfers aan de onheilslij st toegevoegd. De intensieve veehouderij verwoest de bossen in veel ernstiger mate dan tot nu toe werd aangenomen. Cijfers van de Katholieke Universiteit Nijmegen tonen aan dat het effect van de uit stoot van, uit mest vrij komen de, ammoniak drie keer zo groot is als de officiële cijfers aantonen. „Bossen zuigen am moniak op als een spons", zegt ir. Jan Franssen van de Stich ting Natuur en Milieu. In de gebieden West- en Oost-Brabant, Midden- en Oost-Gelderland en noorde lijk Limburg komt ieder jaar acht tot veertien keer zoveel ammoniak in de bodem te recht als het bos kan verwer ken. Ook in relatief schone gebieden als de Wadden, werd door de KUN vijf keer teveel ammionak geconstateerd. Deze nieuwste cijfers, geme ten in veertien bossen, wor den bevestigd door de Land bouwuniversiteit Wagenin- gen en de Rijksuniveristeit Utrecht. „Als we nog een deel van de bossen willen redden, zullen veehouderij, parlement en ka binet eindelijk moeten accep teren dat nog dit jaar een be gin moet worden gemaakt met de, overigens peperdure, ammoniakbestrijding en een inkrimping van veertig pro cent van de veestapel", be klemtoont Franssen. De roep om een verkleinde veestapel klinkt al langer. Sinds de landbouwbegroting vorige week in de Tweede Ka mer heeft ook de PvdA zich bij de roependen geschaard. Tijdens diezelfde begro tingsbehandeling werd zon neklaar dat het een roep in de woestijn zal blijven. Zeker, landbouwminister Braks, CDA en WD praten bewogen over hun zorg over het milieu maar meer dan het bewijzen van lippendienst is het niet. Wanneer Braks spreekt over duurzame landbouw, lijkt hij niet te begrijpen dat het begrip duurzaamheid een landbouw die de komende ge neraties geen milieuschade levert, inhoudt. Duurzame landbouw, sprak de bewinds man, moet samengaan met handhaving van de export en zonder inkomstenverlies voor de boer. Er lijkt weinig aan deze uitspraak te mankeren. Maar de makke zit 'm in de vol strekte voorrang die Braks geeft aan het geld. Omschake ling naar een duurzame land bouw, en dat moet dan ook nog binnen tien jaar gebeu ren, kan niet zonder veren te laten. En Braks is daartoe niet bereid. Typerend is zijn denken -en dat van CDA en WD- over het mestprobleem. On geacht de keiharde feiten over verzuring, blijft de bewinds man halfslachtig kiezen voor oplossingen in langdurige fa- Hij heeft gelijk wanneer hij stelt dat lang niet alle boeren de milieu-investeringen kun nen betalen. Hij heeft ongelijk met zijn herhaalde uitroep dat pas sinds de jaren '80 de milieugevolgen van mest be kend zijn. Al begin jaren '70 constateerde de milieubewe ging dat mest verzuurt. Mede dank zij Braks' veel te late er kenning van het probleem, hebben boeren te weinig aan dacht aan de misère geschon ken en verzuimd te investeren in de tijd dat er nog voldoende subsidies waren te vergeven. Alleen al daarom heeft Braks een schuld in te lossen. Hij zou als eerste, en dwars tegen het regeerakkoord in, moeten pleiten voor een ver- zuringsfonds. Alle vervuilers betalen heffingen die in het fonds vloeien en zo betalen de minder belaste sectoren mee aan de sectoren die wel hoge investeringen moeten doen. Braks dreigt zolangzamer- hand tussen wal en schip te raken. De druk van de na tuur- en milieubeweging wordt steeds groter en zijn beleid steeds scherper gehe keld. De boeren, nauwelijks gewend aan de eersfte fase van de mestwet, krijgen meer maatregelen voor hun kiezen en zullen dat hun minister niet in dank afnemen. Braks zal zijn beleid van kool en geit sparen dan ook niet veel langer kunnen voortzetten. De milieugevol gen stapelen zich op, de vraag om hard beleid groeit. Braks helpt vriend noch vijand met zijn standpunt dat de veesta pel weliswaar niet mag uit breiden maar dat hij in geen geval een verbod wil. Sterker, wanneer het economisch weer wat beter gaat met de var- kensmesterij, staat hij uit breiding toe. Het uiteindelijke resultaat zal zijn dat veel boe ren, een grotere produktie ten spijt, failliet gaan aan zeer in- grij pende milieu-eisen. Maar tegen die tijd is het te laat om nog iets van de bossen te redden. Door Jan van de Ven DE rechter voelt zich een vlieg. Een vlieg in handen van een sadist. De vlieg wordt een voor een de po ten uitgetrokken. De vleu gels mag hij houden, want daar is hij vlieg voor. Zon der vleugels zou de vlieg geen vlieg zijn. En om te vliegen zijn poten overbo dig. Waant de rechter zich een vlieg; hij beschouwt het kabi net als degene die poten uit trekt. Onder het mom van be zuinigingen dwingt de rege ring de rechterlijke macht met minder mankracht te la ten werken. Met name minis ter Korthals Altes zou graag zien, dat rechters doelmatiger, georganiseerder, kortom: be- leidsafhankelijker gaan wer ken. Tot groot ongenoegen van de rechters, die meer willen dan ordinair rechtspreken (hun vleugels behouden). Met behoedzaam bezuinigen kan de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in stand blijven en de kwaliteit van de rechtspraak gewaarborgd. De manier waarop Korthals Al tes met goedvinden van zijn collega-ministers te werk gaat is zo drastisch, dat onaf hankelijkheid verdwijnt en kwaliteit verloren dreigt te gaan. De poten worden uitge trokken En dat in een jaar, waarin - bij gelegenheid van 150 jaar Hoge Raad - een nieuwe, op gedrongen taak voor de rech ter zo nadrukkelijk op de voorgrond is geschoven. Blijkt uit snel ingewikkelder wor den van samenleving en recht niet, dat de wetgever in deze turbulentie door onmacht be vangen niet tot wetgeving komt? Is het niet de rechter lijke macht, lees: Hoge Raad, die dit manco opvangt met aan het rechtsgevoel beant woordende jurisprudentie (nieuwe wetgeving)? Twee gedenkboeken kun nen model staan voor verle den, heden en vooral toekomst van de Hoge Raad: 'De plaats van de Hoge Raad in het hui dige staatsbestel' en 'Een por tret', beide uitgegeven door Tjeenk Willink in Zwolle. Rechtsgeleerden en juristen werkzaam bij de Hoge Raad vertellen daarin onder andere over de wetgevende functie en andere (nieiiwe) werkzaam heden. Volgens professor M. Schel- tema blijft de wetgevende ar beid in de toekomst niet tot de Hoge Raad beperkt. Ook la gere rechters zullen zich in hun uitspraken op het pad der wetgeving gaan begeven. Daartoe geinspireerd door Hoge Raad en maatschappij. „De rechter draagt vrijmoedi ger bij aan de ontwikkeling van de samenleving", meent Scheltema. Om de rechtseenheid zeker te stellen moet de rechter zich wel op de weg van de wetge ver begeven. Hij is tot een ob jectievere belangenafweging in staat, aldus Scheltema, dan de wetgever, die ambtenaren haastig ontwerpen in elkaar laat knutselen. Niet ter ver sterking van de rechtszeker heid, maar om overheids macht veilig te stellen. Het re sultaat is er naar. Volgens Scheltema wordt de matige kwaliteit van onze wetgeving getekend door gecompliceerd heid, detaillering, slechte toe pasbaarheid. H. Ras, president van de Hoge Raad, ziet zich ook an derszins geplaatst voor uit breiding van werkzaamhe den. Rechtzoekenden beper ken hun strijdpunten niet meer tot uitsluitend Neder landse regels. Steeds vaker zoeken zij hun gelijk bij inter nationale verdragen: het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens, het Europees Sociaal Handvest, het recht van de Europese Ge meenschappen. HR-raadslid P. Mout ves tigt de aandacht op een bij zondere bijkomstigheid: in ternationale regels en rechten dwingen de nationale rechters niet in een ondergeschikte rol. Zij versterken juist zijn be lang. Met een beroep op met name grondrechten uit de verdragen wordt de Hoge Raad in de gelegenheid ge steld wet aan verdrag te toet sen. In feite toetst hij indirect wet aan grondwet, omdat daarin mede de nationale grondrechten zijn geregeld. Binnenkort buigt de Hoge Raad zich ook over de vraag of de rechter de wet mag toet sen aan het Statuut voor het Koninkrijk. De president van de Haagse rechtbank meent (in een oordeel over de Har monisatiewet van minister Deetman) van wel, omdat het recht op toetsen met zoveel woorden in het Statuut wordt genoemd. Is de Hoge Raad het met hem eens, dan raakt de wetgever materieel helemaal ondergeschikt aan de rechter lijke macht. De wetgever (regering en parlement) moet niets van dat toetsen hebben. Hij heeft dat vastgelegd en lang hebben rechters zich eraan gehouden: geen toetsing van wet aan grondwet. Nu dat wel gebeurt, begeeft de rechter zich buiten zijn bevoegdheden, aldus het verweer. Ook al is zo'n aantij ging niet terecht, zij voedt wel de woordenstroom, die gekant is tegen een sterkere positie van de rechterlijke macht. De gewone rechtszoeker heeft geen boodschap aan machtspolitieke verschuivin gen. Hij wil zijn gelijk. Uit wet of verdrag, het maakt hem niet uit. Om het met Ras te zeggen: „Verdragen speel den onder andere een rol op het gebied van het familie recht (ouderlijke macht ook buiten huwelijk mogelijk), het stakingsrecht en met betrek king tot de gedwongen op name krachtens de krankzin nigenwet". Advocaten-generaal Frankx en Mok voegen eraan toe, dat ook een beroep op EG- regels wordt gedaan. Zo heeft de rechter in Luxemburg in samenspraak met de Hoge Raad in 1976 bepaald, dat tuinders in het Westland de zoutlozende kalimij nen in Frankrijk voor het geeft niet welke rechter konden dagen: de Nederlandse of de Franse. Alles overziende voorziet professor Scheltema een toe neming van de werkdruk voor de cassatierechter. Mo gelijk uitmondend in speciale satie van rechters, hetgeen Scheltema niet zou toejui chen. Specialisatie - het kie zen voor bijvoorbeeld milieu recht, gezondheidsrecht, euro pees recht als werkgebied - zou niet bevordelijk zijn voor de rechtseenheid. Scheltema pleit dan liever voor inper king van het werk van de cas satierechter. Net als Korthals Altes, die er voorstander van is om alle rechters te ontlasten. De mi nister werkt daarom toe naar een systeem, waarin alle zware gevallen voor de rech ter verschijnen. De 'gewone' criminaliteit, bijna alle geval len zijn 'gewoon' ofwel 'klein', zou met een schikking door justitie kunnen worden afge daan. Daarmee raakt de vlieg alweer een poot kwijt. De rechters in Nederland staan op het punt hun aan dachtsveld uit te breiden tot de leemte op het werkterrein van de wetgever. Waar de een verstek laat gaan, kan de an der creatief de rechtsgemeen schap van dienst zijn En als de wetgever een wet van infe rieure kwaliteit levert, is met rechterlijke toetsing een euvel te verhelpen. Zie de terug werkende kracht in de Har monisatiewet van minister Deetman. Gaat het kabinet echter op de ingeslagen bezuinigings- weg door, dan krijgt de rech ter niet de kans om leemten te vullen en misslagen op te vangen. Op den duur zal blij ken, dat de vlieg zonder poten aan vleugels alleen niets heeft en tot niet meer dan zoemend rondtollen in staat is. VRAAG: voor welke beroeps groep is de volgende zin symptomatisch? „En wat denken wij dat wij hier staan te doen?" Het antwoord laat zich mak kelijk raden. Een zin als bo venstaande kan alleen maar uitgesproken zijn door een politie-agent. Dienders bedie nen zich namelijk van een proza dat, zowel in gesproken als in geschreven vorm, zijns gelijke in Nederland niet kent. Wie ooit een willekeurig proces-verbaal heeft gelezen, kan dat beamen. Of neem nu de brief waarin de hoofdbesturen van de poli tiebonden ACP, NPB en ANPV hun kaderleden in strueren over de grote lande lijke politie-actiedag op maandag 14 november. Ook daarin fraaie staaltjes van die zogenaamde 'verbaal- taal'. Een voorbeeld: „Rond 12.30 uur dient er massaal naar buiten getreden te worden teneinde op strategische na der te bepalen punten in con tact te treden met het publiek teneinde deze bekend te doen geraken met de 4 hoofdlijnen van onze wensen c.q. onge noegens". Of wat te denken van de volgende zinsnede: „Ter on dersteuning van een en ander denken wij aan het volgende materiaal, centraal door de respectievelijke hoofdbestu ren te vervaardigen en uit te zetten: A-4-pamfletten met daarop de hoofdpunten van kritiek en eisen welke wij hebben. Van de zijde van de respectievelijke hoofdbe sturen wordt verder zorg ge dragen voor een pamfletten in A-3 formaat waarop eisen kort en bondig worden aan gegeven". Een hele troost voor Van Dijk en Korthals Altes. Poli- tie-agenten blijven ten allen tijd politie-agenten, zelfs als ze verschrikkelijk biros zijn. NEE, hij vond de actie niet hypocriet en evenmin ge neerde hij zich achteraf voor het feit dat hij op de buis zijn steun aan de actie had ver kondigd. Vice-premier Ru- dolf de Korte werd vrijdag EINDREDACTIE AD BURGER tijdens de wekelijkse pers conferentie, waar hij de naar Indonesië afgereisde premier Lubbers verving, het vuur na aan de schenen gelegd over zijn medewerking aan de Avro-actie voor de Wereld- spelen voor Gehandicapten in 1990 in Assen. De Korte vond alle opwin ding daarover volstrekt over bodig. De actie was „fantas tisch gelukt" en daarom diende er geen plaats te zijn voor „muggeziften en kinne sinne", aldus de vice-premier ferm en vastbesloten. Dat bedrijven die het goede doel ondersteunden, in ruil daarvoor gratis reclamezend tijd kregen, was volgens de minister van Economische Zaken gebeurd met instem ming van zijn collega van WVC, Brinkman. Niets om je over op te winden, oordeelde De Korte. Ook de kritiek van de Ge handicaptenraad - de actie drukt mindervaliden weer in het hoekje van zielige, hulp behoevende mensen - was aan De Korte niet besteed. De vice-premier had donderdag- De Korte .fantastisch. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP avond zelfs een tijdje de tele fooncentrale bemand en toen kunnen constateren dat ook familieleden van gehandicap ten opbelden om geld voor het goede doel te geven. Waarmee voor hem het onomstotelijke bewijs geleverd was „hoe de actie leeft en dat de kritiek van de Gehandicaptenraad niet terecht was". Evenmin wilde De Korte het optreden in het pro gramma van werkgevers voorzitter Van Lede „hypo criet" noemen. Van Lede wordt verweten in het pro gramma goede sier te willen maken, terwijl de werkge versorganisaties zelden thuis geven als hen gevraagd wordt mee te werken aan het opne men van gehandicapten in het arbeidsproces. Volgens De Korte hebben die dingen „niets met elkaar te maken" en moest het een van het an der „los gezien worden". Dat vreesden we dus al. „Het lijkt geen parlement, maar meer een gekneveld voorleeshuis". (Piet Blauw, WD-landbouw- woordvoerder tijdens de be grotingsbehandeling.) WAAR de 'gewone' vergade ringen van de Tweede Kamer in de grote zaal doorgaans nogal wat publiek trekken, moeten de vergaderingen van de vele commissies die de Ka mer telt, het vaak zonder toe schouwers doen. Zo ook de Vaste Kamercommissie voor Onderwijs die vorige week met staatssecretaris Nell Ginjaar-Maas overlegde over de opheffing van kleine ba sisscholen. Slechts een enkele belangstellende journalist en wat vertegenwoordigers van belangenorganisaties bevolk ten de ongemakkelijke toe- schouwersstoelen in een van de vele kleine zaaltjes van het Kamercomplex. Groot was dan ook ieders verbazing toen halverwege de vergadering de deur openging en een aanzienlijk contingent, voornamelijk in stemmig grijs gestoken dames de zaal betrad. Na eerst geïnfor meerd te hebben wie die Het lijkt wel ofRia Lubbers een jogging-pak aan heeft KONINGIN Beatrix heeft haar prins Claus bij zich als ze iets officieels doet, zoals het afleggen van staats- en werkbezoeken. Dat moet om dat ze koningin is en Claus prins-gemaal. De een is zon der de ander officieel niet echt compleet; dat schrijft het protocol voor. Wat voor koninginnen en prinsen geldt, geldt niet voor regeringsleiders. Premiers van een land kunnen best zonder hun eega naar het buitenland. Van Agt nam nooit zijn 'Eutie' mee; die bleef mijmerend in de Heilig- Landstichting achter. Premier Lubbers is wat anders gebakken, en anders zijn Ria wel. Zij begeleidt de zer dagen de premier op een werkbezoek aan Indonesië. En dat ze als 'first-lady' ge zien wil en mag worden, was kennelijk ook de Indonesische gastheren opgevallen. In de straten van Djakarta prijken de manshoge portret ten van generaal-staatshoofd Soeharto en zijn vrouw en daarnaast de naar het leven geschilderde conterfeitsels van het echtpaar Lubbers. Twee frisse gezichten, zo te zien, met Hollandse bravoure. Alleen iets scheelt er toch aan. Het lijkt wel of Ria Lub bers een soort jogging-pak - FOTO ANP aan heeft. Dat staat natuur lijk een beetje raar. Toch de Rijksvoorlich tingsdienst gebeld. „Ja, j a, het lijkt er wel op", is daar de eerste reactie. Navraag bij Buitenlandse Zaken leert dat de Indonesische ambassade „enige tijd" twee levensgrote foto's van Ruud en Ria had gevraagd. „We wisten niet waar ze voor waren". Fluks twee foto's uit het archief ge rukt en opgezonden Daar werden de foto's door een lo kale penseelartiest tot por tretten omgevormd. En ter geruststelling: Ria Lubbers had geen jogging-pak aan. Wat we zien is de kraag van een lichte wintermantel. Leuk in Indonesië.., dame in dat mooie rode vest was die steeds aan het woord was („Dat is de staatssecreta ris van Onderwijs"), gingen ze zitten om vervolgens gela ten alle details over het in- standhoudingsbeleid over zich heen te laten komen. Commissievoorzitter Van Leijenhorst (CDA) bracht enige tijd later wat licht in de duisternis. Midden in de dis cussie greep Van Leijenhorst de gelegenheid „om de dames uit Nieuwerkerk aan den IJs- sel van harte welkom te he ten". En enige tijd daarna verdwenen de dames, die in tussen waren bijgepraat over de y-min- en de y-plus-va- riant en de HOP-operatie, weer net zo geruisloos als ze gekomen waren. Waarbij Van Leijenhorst zijn verlan gen om de dames, waar schijnlijk lid van zijn per soonlijke fanclub, ook nog uitgebreid uit te zwaaien, amper en met moeite kon on derdrukken. DE Tweede Kamer behandelt deze week twee begrotingen: die van Justitie en die van Milieu. Bij Justitie zal er ze ker aandacht zijn voor de po sitie van mensen die zijn aan gewezen op gratis of gedeel telijke rechtshulp. Hun posi tie loopt gevaar nu het kabi net besloten heeft dat de kos ten van rechtshulp niet ver der mogen groeien. Minister Nijpels zal deze week bij de behandeling van de begroting van Milieu ant woord moeten geven op de vraag wie in Nederland nu werkelijk de zeggenschap heeft over het milieubeleid: minister Nijpels of diens col lega's Braks (Landbouw) en Smit-Kroes (Verkeer). De Kamer heeft het verder nog over het mobiliteitsfonds (het geld voor de betere be reikbaarheid van de Rand stad), de fondsen voor wo ningbouw en de privatisering van DSM. Aan de andere kant van het Binnenhof buigen de leden van de Senaat zich over de wijziging van de Wet bloed transfusie, nodig in verband met het oprukkende aids-vi rus. DEN HAAG (ANP) - Het TT conflict tussen de belangen- II verenigingen van militairen en staatssecretaris Van Houwelingen van Defensie ver{ over zijn pakket maatrege- len om het tekort aan vlie- con| gers terug te dringen en de gen uittocht van vliegers naar sie de burgerluchtvaart te com stoppen is opgelost. H leng Na informeel overleg hebben als beide partijen maandag over- (de eenstemming bereikt waarbij cent Van Houwelingen de belangen- vlie; Dooc Van onze Haagse redactie De Tweede Kamer bespreekt vai begroting van Justitie met de bew De voorzitter van de Lande lijke Organisaties Bureaus voor Rechtshulp (LOB), mr. J. Soppe, kondigde gisteren aan dat de bureaus hun werk pas goed kunnen doen als ze acht tien man extra personeel mo gen aantrekken. Dat is nodig omdat de bu reaus door de jaren heen steeds meer klanten hebben gekregen Van onze verslaggever MEIJEL - In het zie kenhuis van Roermond is afgelopen weekeinde de 78-jarige L. Vrenken uit Meijel overleden door ondervoeding en verwaarlozing. Het echtpaar, waarbij de vrijgezel sinds twee jaar in de kost was - mevrouw O.V. (35) en haar man J.V. (36) - is gisteravond door de rijkspolitie van Neder- weert gearresteerd. Het echtpaar, dat geen familie van het slachtoffer is, wordt verdacht van dood door schuld. Afgelopen vrijdag werd een Nederweertse huis arts bij de heer Vrenken geroepen. De man was ernstig ziek. De arts liet de 78-jarige meteen over brengen naar het zieken huis in Roermond. Daar overleed hij in de loop van zaterdagavond. Sectie heeft gisteren uitgewezen dat de man is gestorven aan ondervoeding en al gehele verwaarlozing. en or reau wore Be afzie derti halei erbij gevo herz de kum mini invo den dat aldu H< van zal z niet maai tuur Sopp omd. get v voca Bc Sopp van voor rech ten, per U blij! van is gi tot voor stijg helf van cent D: steec wore plaa blerr een over proo NEDERLAND VERKEERT ten aanzie e2i?sz'ns duale positie. Als ex-kolonis z«kere mate van historische verantwoo situatie in Indonesië. Voormalige koloni JB - en niet ten onrechte - voor kritie ten verkeerd begrepen woord blijkt v [ichten, waardoor zinvol discussiëren bl'Jkt te zijn. Vanuit die achtergrond is het wel verkl 9ende Nederlandse regeringen een poli 'igneid hebben betracht. Het is bekend schaal mensenrechten worden gesci andse regering heeft tegen die toestan "9 geprotesteerd. De Nederlandse minister van Buitenlan pri het ware de verpersoonlijking v: ineipjëie zaken scoren bij hem niet scnenden van mensenrechten gaat hij vonLtot nu toe heeft hii 2ich niet als en de onderdrukten laten kennen. h?KKWas daarom misschien maar go uDbers vorige week - als plaatsvervar r! Kamerdebat over onder meer twe Tul De niet 20 klinisch opereren ko ®?de Kamer dat hij deze kwestie en stellen0'een 9esprek met President l^sen uiteraard ook Van den Broe ziin 9ePouden- In het onderhoud met t harHZI' thema 'mensenrechten' nie dpi,iuen du'delijk zij hun gastheer hun winl?e™akt valt niet te ze99en. maa stpunt dat er überhaupt over gespro ou<LVlas in alle opzichten ook het mer dnru 5 h'ssidenten in Indonesië te sp de al als toekomstig bruggehoofd na ?£°"om'sch.e relaties met Europa, o. exrwt 1 Jaar van de geplande Eu van I aaar Eur°Pa veilig gesteld zien. ren ui1 T?rs °Perer®nde zakenlieden don'Jlan £at tot wederzijds voordeel feit "nesische regering echter duidelijk z hen^? ^'anneer °°k gevoelige onden en worden gesteld.

de Stem | 1988 | | pagina 2