Federatie van jeugdwerk 'aangemoedigd' 'Wel visserij op de Oosterschelde' 'Epilej taboes: De \fereni Wethouder tikt openbare school Breskens open Uitvoering dorpsplan St.-Kruis in laatste fase COLLEGE HEEFT GEEN BEZWAAR TEGEN PLANNEN SCHIETINGEN Z AKENNIEU W S Tentoonstelling Vogel vreugd druk bezocht Aquarellen in Nieuw vliet NELLEKE JOO PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 1 NOVEMBER 1988 OOSTBURG - De Maatschap Milliano- Baars wil, in samen werking met de Ver eniging Zeeuwind, een windmolen in Oost burg laten bouwen. Afgewezen PvdA-fractie: Uitreiking van Freedom Awards is te elitair NA GESPREK MET GEDEPUTEERDE GS SCHRIJVEN BRAKS: Directeur GGD vertrekt naar Bergen op Zoom Oostburg Retranchement Slager in prijzen Knit en Knit open Streepjescode AH Historie diamant Bruidsmodezaak open DE STEM VANZEELA Boos T20 Van onze correspondent SINT-KRUIS - In het kerk dorp St.-Kruis is een begin gemaakt met de uitvoering van de laatste fase van het 'Dorpsplan St.-Kruis', na melijk de reconstructie van de straten. Het dorpsplan St.-Kruis, het eerste in zijn soort in de pro vincie Zeeland, is in een re cordtijd verwezenlijkt, dank zij forse subsidies van het Rijk en de provincie Zeeland en eigen middelen van de gemeente Aardenburg. Op dit ogenblik wordt ge werkt aan de reconstructie van de Dorpsstraat, die een totaal ander aanzicht zal krijgen. Er komen, ook al door de aanwe zigheid van het dorpshuis in de onmiddellijke omgeving, veel parkeerplaatsen en er worden bomen geplant. Eerder werd een riolering aangelegd en nu krijgt de straat een geheel nieuw wegdek. Na de Dorp straat wordt ook een deel van de Roeselaerestraat onderhan den genomen. Zaken die in een eerder stadium in het kader van het dorpsplan werden uit gevoerd zijn de verwerving van bouwgrond in de kern van St-Kruis, de aanleg van een groensingel rond het sportveld, de restauratie van de toren van de NH Kerk, die eigendom van de gemeente is, de renovatie van het dorpshuis, de plaatsing van speeltuigen voor de jeugd en de aanleg van een ontmoe tingsplaats. Als de woningbouw in St.- Kruis van de grond kan komen en ook de NH kerk in 1990 zal zijn gerestaureerd, zal het uit de Middeleeuwen stammend dorp een behoorlijke face-lift hebben ondergaan. Vanuit de andere gemeente is er nog steeds belangstelling voor het dorpsplan. Bij de recente ope ning van het dorpshuis memo reerde de commissaris van de koningin dat dit plan nog altijd een voorbeeld-functie heeft. Kortgeleden vergaderden ook de welzij nsambtenaren van Zeeuwsch-Vlaanderen in St- Kruis om er nader te worden geïnformeerd met betrekking tot de mogelijkheden die dorpsplannen bieden en om ter plaatse te bekijken wat er in korte tijd is gerealiseerd. Oostburg krijgt windmolen Van onze verslaggever De constructie, met een masthoogte van dertig me ter, moet op een terrein bij het bedrijf aan de Bakker straat 58 komen. Woendagochtend buigt de com missie openbare werken zich over de plannen van de kaas makerij aan de Bakkerstraat. De Verenigde Zeeuwind heeft een tijdje terug een haal- baarsheidsonderzoek laten verrichten. Uit het onderzoek bleek dat er gewerkt moet wor den met een molen met een masthoogte van dertig meter en een wiekdiameter van ne gen meter. In juli van dit jaar wees de werkgroep Stedebouwkundige het plan nog af. De hoogte van de molen zou in strijd zijn met het provinciale beleid op het gebied van windenergieprojek- ten. Maar het landbouwbedrijf De Milliano en de Zeeuwind gaven de strijd niet op. Het be stuur van Zeeuwind heeft een gesprek gehad met burgemees ter J. Kruize en kwam met meer informatie voor de stede bouwkundig werkgroep. In de tweede gespreksronde over de windmolen eind augustus, kwam de werkgroep er niet uit. Er kon geen eensluidend advies gegeven worden. De conclusie van de werkgroep was wel, dat de provincie maar een prin cipe-uitspraak over het wind molenplan moest geven. Maar zo'n uitspraak van ho gerhand hoeft waarschijnlijk niet meer, want het provinciale beleid over de windmolens gaat veranderen. Er ligt een advies om de bouw van molens met een masthoogte van dertig me ter en een totale hoogte van veertig meter mogelijk te ma ken. Omdat de molen van De Mil- liano-Baars dertig meter hoog moet worden, ziet het dage lijkse bestuur van Oostburg geen redenen meer om de bouw van de windmolen in Oostburg tegen te gaan. De commissie openbare wer ken vergadert morgen na de commissie planologie, die om 9.00 uur in het gemeentehuis begint. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De uitrei king van de Four Freedoms Awards, om de twee jaar in Middelburg, is een in drukwekkende plechtig heid, maar staat te ver af van het Zeeuwse publiek. De PvdA-fractie in provin ciale staten bepleit daarom 'een ruime verspreiding' van de uitgesproken teksten en een minder afstandelijk en elitair karakter van de plechtigheid. „Waarom komen de striemende boodschappen over emancipa tie en gerechtigheid van de prijswinnaars niet verder dan een manifestatie in een kerk op zaterdagmorgen?", zo vraagt de fractie zich af in de alge mene beschouwingen over de provinciebegroting 1989. „Gaat het dan toch alleen om repre sentatie en Zeeland-promotie? Wij verzoeken het college om hieraan over anderhalf jaar veel meer aandacht te beste den," aldus de PvdA, die daar overigens "niet meer geld voor over heeft. Wethouder H. Thomaes bewerkt met een grote vinger het levende toetsenbord. - FOTO WIM KOOYMAN BRESKENS - De leerlingen van de openbare lagere school Breskens gingen zaterdagcohtend naar Oostburg om op het gemeentehuis de koker met daarin de opdracht om de school te openen te halen. In estafette liepen zeven groepjes van vijf kinderen terug naar het Oranje plein in Breskens, waar de muziek hen opwachtte om naar de school te bege leiden. Wethouder H. Thomaes kreeg de koker aangeboden, waarna hij met een grote vinger op een levende type machine van kinderen de letters in typte. Op een groot computerscherm kwam de tekst tevoorschijn 'OBS Breskens enter'. Op dat moment had den veel kinderen gewacht en konden de ballons de lucht in. In de school gaf wethouder Thomaes "leerkrachten en ouderraad een groot compliment over het optimisme en de organisatie. Velen werden bedankt, onder wie mevrouw Niermans voor een gift en de heer Vermeulen. Die overhandigde directeur P. Loonen 3700,- die hij bijeen gebracht had via sponsors om deze dag mogelijk te ma ken. Als blijk van dank werd aan ve len een zeefdruk uitgereikt door de heer Loonen, voorstellende de school en enkele herkenningspunten van Breskens. 's Middags was er een open huis waarvan ruim duizend mensen ge bruik maakten. De scholengemeen schap 'Oostdijke' uit Oostburg ver zorgde tijdens het open huis de drank jes en hapjes. Tijdens de fototentoonstelling wa ren ongeveer 300 foto's te bezichtigen, waarvan de oudste dateerde uit 1890. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeven Zeeuwse instellingen voor jeugdwerk voelen zich na een gesprek met gedepu teerde E. Maris-Koster 'aangemoedigd' om door te gaan met het vormen van een een federatie. Het ver groot de kans dat de nieuwe federatie op 1 januari 1990 een feit is. „Ik heb er be wondering voor dat ze elk aar op deze manier hebben gevonden," gaf ook de gede puteerde na het gesprek uiting aan haar optimisme. Zij zette de zeven instellingen vorig jaar zelf op het spoor van nauwere samenwerking door een balletje op te gooien over 'doelmatiger en dus zuiniger werken'. Dat past volgens haar trouwens ook in de door pro vinciale staten vastgestelde uitgangspunten van jeugd werkbeleid. De betrokken instellingen zijn het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk, de overkoepelende Zeeuwse or ganisatie voor sociaal cultureel werk, de samenwerkende kin derdagverblijven, de katho lieke en hervormde jeugdra den, Scouting Zeeland en de katholieke plattelandsjonge ren. Zij gaven al in juni te ken nen een federatie te willen vor men. Als het doorgaat komt er een organisatie, waarbij alle vijf tien medewerkers in dienst zijn, die de gebouwen huurt, begrotingen indient, admini stratief werk doet, en die het werk van de zeven clubjes zo veel mogelijk op elkaar af stemt. Een belangrijke voor waarde is wel dat de identiteit van de afzonderlijke instellin gen herkenbaar blijft. Als er een geschikt gebouw is te vin den komen de zeven, waarvan er enkele nu al samenhokken, wellicht ook onder een dak. Volgens woordvoerder Ton Veraart van de instellingen vergt de federatievorming nog wel veel tijd en energie. Om die Maris-Koster: .Bewondering - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER reden is in het gesprek met de gedeputeerde gevraagd om ex tra geld voor de aanstelling van een 'proces-begeleider' voor een half jaar of een jaar. Maris-Koster kon er geen vol mondig ja op geven, zodat dat probleem nog niet van tafel is. „Dan maak je het weer duur der, en dat is juist niet de be doeling. Maar er zijn een paar suggesties gedaan om het op te lossen," zo heette het na het ge sprek. Aan de federatievorming zit nog een schaduwkant, waar over zowel de gedeputeerde als de instellingen teleurgesteld zijn: de Zeeuwse federatie van christelijk jeugdwerk doet niet mee. Deze club betrok pas een eigen honk aan het Veerse Meer, en zal wel op eigen benen blijven staan. Niettemin zal de nieuw te vormen federatie ruimte laten voor toetreding van andere organisaties. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Minister Braks van Landbouw en Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Met ingang van 1 februari 1989 is drs. R. Bakker uit Geers- dijk benoemd tot directeur patiëntenzorg van zieken huis Lievensberg te Bergen op Zoom. Bakker (33 jaar, gehuwd en va der van twee kinderen) is mo menteel directeur van de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland. Hij deed na een opleiding tot basisarts, aangevuld met so ciale geneeskunde en bedrijfs kunde, ervaring in de patiën tenzorg op bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zijn benoeming tot directeur patiëntenzorg in het Bergse Lievensberg is met instemming van alle geledingen binnen het ziekenhuis tot stand gekomen. Visserij moet de beroepsvis serij op de Oosterschelde met kleinere schepen niet verbieden. Want daarmee komt hij aan het brood van honderden inwoners van Colijnsplaat, en brengt hij de omzet van de pas ver nieuwde vismijn in dat dorp in gevaar. Gedeputeerde Staten schrijven dat aan de minister naar aan leiding van diens notitie Gar nalenvisserij. Daarin wordt een verbod van de sleepnetvis serij in de hele Oosterschelde aangekondigd, omdat die zich niet meer zou verdragen met het beheer van de visstand. GS zijn met hun verweer niet over een nacht ijs gegaan: ook de stuurgroep Oosterschel de, die vooral de natuurbelan- gen moet bewaken, vindt dat de vissersvloot uit Colijns plaat - zo'n twintig schepen - door mag vissen. Daarbij er kennen ze wel het belang van de Oosterschelde als 'kraamka mer' voor vele vissoorten. Om die reden krijgt de minister ge lijk als hij grotere kotters uit het gebied wil weren. Het ma ximum zou volgens de brief ge steld kunnen worden op vis sersschepen van 300 pk. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde een vrije wedstrijd met 15 paren. Uitslag: 1. mevrouw Ris- seeuw-de heer Ouweneel, 2. echtpaar Verhelst, 3. de heren Eleveld-Lako. HOBBYDAG - Zaterdag houdt de Dorpsraad van Re tranchement een hobbydag met en voor de inwoners van het dorp. Bedoeling ervan is dat de mensen elkaar op en andere wijze ontmoeten door kennismaking met eikaars creativiteit. Ook niet-inwo- ners zijn welkom voor een be zoek aan dorpshuis d'Ouwe Schoole van 10.00 tot 17.00 uur. HULST - Zaal De Blaauwe Hoe ve, bejaardenschieting met deel name van 40 personen. Hoge vo gel: A. Roels, Graauw; eerste en tweede zijvogel: A. de Bakker, Kieldrecht; grootste aantal (6): J. Warrens, Nieuw-Namen. KOEWACHT - Zaal De Oude Molen, bejaardenschieting met deelname van 29 personen. Hoge vogel: R. de Smet, Koewacht; eerste zijvogel: E. Janssens, Moerbeke; tweede zijvogel: R. de Smet, grootste aantal (4): A. van Hooye, beiden Koewacht. KOEWACHT - Zaal De Vlieger, bejaardenschieting met deel name van 40 personen. Hoge vo gel: A. van de Branden, St.-Jan steen; eerste zijvogel: G. Deyaert, St.-Gillis Waas; 'tweede zijvogel: H. de Smet, Koewacht; grootste aantal (6); L. Verstraeten, St.- Jansteen. KLOOSTERZANDE - Zaal Mo lenhof, bejaardenschieting met deelname van 36 personen. Hoge vogel: F. de Meyer, Ossenisse; eerste zij vogel: D. de Gruytenaer, tweede zijvogel: J. Burm, beiden Kloosterzande; grootste aantal (5): F. Reunis, St.-Jansteen. CLINGE - Zaal De Troubadour met 38 personen. Hoge vogel: J. de Vet, eerste zij vogel en grootste aantal (6): R. Ringoot, tweede zij- vogel: J. de Rooy, allen Clinge. KOEWACHT - Zaal De Oude Molen met 42 personen. Hoge vo gel en eerste zijvogel: F. de Waal, tweede zijvogel: J. Vermeire, grootste aantal (5): A. de Smet, allen Koewacht. HULST - Zaal W. Blommaert met 39 personen. Hoge vogel: D. Heene, Eeklo, eerste zij vogel: P. van Cauteren, tweede zij vogel: W. Kuyper, grootste aantal (4): J. Vernlmmen, allen Hulst. KAFELLEBRUG - Zaal Fabie met 48 personen. Eerste hoge vo gel: J. Piessens, Paal; tweede hoge vogel: A. van de Branden, St.-Jansteen; eerste zijvogel: A de Vilder, St.-Pauwels; tweede zijvogel: G. Blommaert, Clinge; derde zijvogel: G. Cockheyt, Ka- pellebrug, vierde zij vogel: G. Colleman, St.-Pauwels; grootste aantal (6): W Ongenae, Heikant. LAMSWAARDE - Zaal De Vier Jaargetijden met 31 personen. Eerste hoge vogel: J. de Kort, Os senisse; tweede hoge vogel: J. Leeraert, St.-Jansteen; eerste zijvogel: F. Asselman, Klooster zande; tweede zijvogel: P. Huls hout, Lamswaarde; grootste aan tal (5): P. Neve, Kloosterzande en mevrouw Hulshout, Lamswaar de. HULST - De Batavieren, staande wipschieting met 108 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: W. Ja cobs, Hulst; tweede hoge vogel: H. Sorber, eerste zijvogel: E. de Bakker, tweede zij vogel: A. de Baar, allen Graauw; derde zijvo gel: J. Bruggeman, Westdorpe; vierde zijvogel: B. Herman, Zuiddorpe. Wip 2: eerste hoge vo gel: M. Baars, Stekene; tweede hoge vogel: J. Verstraeten, Zuid dorpe; eerste zijvogel: L. Ver meulen, Nieuw-Namen; tweede zijvogel: F. van Swaal, derde zij vogel: G. Ducheine, beiden Hulst; vierde zijvogel: A. Asselman, Graauw. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap met 31 personen. Hoge vogel: R- Lijbaart, Oos- teeklo; eerste zij vogel: F. Fontey- ne, tweede zijvogel: R. Crane, grootste aantal (4)A, Morem, al len Hoofdplaat. KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger met 56 personen. Hoge vogel; O. Windey, Moerbeke; eerste zij vogel: F. Herman, tweede zijvo gel: L. Thijssen, grootste aantal (3)O. Zaman, allen Koewacht KAPELLE, 31 okt. - Fruitveiling: Cox Orange Pippin, 3700 kg, kl. 2 55/60 33, 60/65 62, 65/70 95-96, 70/75 115, 75/80 110, 80/85 87, 85/90 44. Gloster, 4300 kg, kl. 1 70/80 54, 80/90 42-43, Elstar, 700 kg, kl. 1 65/70 46, 70/75 88, 75/80 93, 80/85 79, 85/90 46. Golden Delicious, 17.600 kg, kl. 1 60/70 46-49, 70/80 41-61, 80/90 37-52, 90+10 38, kl. 2 70/80 39-42, 80/90 37. Goudreinet- te, 100 kg, kl. 2 75/85 32. Rode Bos koop, 13.700 kg, kl. 1 75/85 54, 85/95 46-49, 95+10 34, kl. 2 65/70 31, 75/85 32-46, 85/95 32-36. Jona gold, 11.900 kg, kl. 1 70/80 51-82, 80/85 39-66, 85/90 37-87, 90/95 32- 77, 95+10 61, kl. 2 70/80 35-45, 80/85 33-45, 85/90 32, 90/95 32. Conference, 1100 kg, kl. 2 55/65 107-109, 65/75 98-109. Gieser Wil deman, 1300 kg, kl. 2 45/50 43-44, 50/55 64-67, 55/60 105-108, 60/70 122-131. Winterrietpeer, 500 kg, kl. 1 70/80 47, 80/90 48. Totaal aantal colli 7861. Voorverkoop Conference 155/65 139-140,165/75 153-155, II45/55 89. Groenteveiling: Cherry tomaten, 10 doos, kl. 1100. Krul andijvie, 20 kg, kl. 2 A 30. Andijvie natuur, 90 kg, kl. 1 A 67, kl. 2 A 54. Bloem kool natuur, 90 st, kl. 106 140, kl. 2 06 60-70, 08 60-100, 10 40. Breek- peen, 130 kg, kl. 1 05 30,20 27. Ra dijs bos, 20 bos, kl. 1 MI 31. Sprui ten ongeschoond, 20 kg, kl. 1 A 70. Witlof, 280 kg, kl. 1A 250-320, kl. 2 B180. Prei, 30 kg, kl. 1A 73. Rode kool, 490 kg, kl. 1 Al 15, BI 7-9, kl. 2 Al 26, BI 22. Savooiekool groen, 50 kg, kl. 1 A 19-20. Wittekool, 20 kg, kl. 2 Cl 4. Kroten kg, 7 kg, kl. 1 A 19, MI 19. Uien kg, 150 kg, kl. 2 BO 28, MI 29. Peterselie bs, 20 bos, kl. 116. Knolselderij met blad, 120 st, kl. 1 10 36, kl. 2 08 15-21. Late aardappelen, 850 kg, kl. 1 DR12, KR 59-114, kl. 2 BO 18, MI 8-25. Totaal aantal colli 7861. AMSTERDAM, 31 okt. - Aardap- peltermijnmarkt: In bintje 40- 50mm, oogst 1988, werden 2 con tracten verhandeld voor levering april tegen ƒ24,20 per 100 kg. De stemming was kalm. In bintje 50mm, oogst 1988, werden 72 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ29,70 tot ƒ29,00 per 100 kg. De stemming was flauw. KLOOSTERZANDE - Slager T. Schakelaar uit Klooster zande heeft flink wat prijzen in de wacht gesleept tijdens de internationale slagersvak beurs in Utrecht. Aan dit driejaarlijkse evenement de den dit keer zo'n 12.500 deel nemers uit allerlei Handen mee. Schakelaar schreef in voor acht categorieën. Dat le verde hem vier keer zilver op in de salades en buffet vis schotels, drie keer brons in diverse vleeswaren en een eervolle vermelding voor zijn salade-party schotels. HULST - Vrijdag opende Knit en Knit pullshop haar deuren voor het publiek. De zaak is gevestigd in de Gent sestraat nummer 3 in Galerij de Koek te Hulst. Eigenaar Pascal van Keelen heeft een grote collectie sweaters en vrijetijdsbroeken in voor raad. Er werd de hele nacht doorgewerkt om het één en ander tijdig voor elkaar te krijgen. TERNEUZEN - De Albert Heijn-supermarkt te Terneu- zen neemt met ingang van 7 november tien nieuwe kassa meubels in gebruik, die voor zien zijn van scanningappa- ratuur. Door dit systeem wordt de streepjescode op elk artikel Van onze correspondent IJZENDIJKE - Vogelvere niging Vogelvreugd'79 hield afgelopen weekeinde een zeer druk bezochte vogel- expo in het jeugdgebouw in IJzendijke. Districtsbestuurder C. van Bostelen roemde het bestuur en zijn leden voor de goede orga nisatie. Zowel zaterdag als zon dag was de belangstelling uit stekend. De vogelbeurs op zon- dagmiddag bleek een schot in de roos. Bijna 300 vogels ver wisselend van eigenaar. Zondagavond verzorgde Vo gelvreugd-voorzitter Johan Torbij n, geassisteerd door Ka rin van Rijen, de prijsuitrei king. Kampioenen: Pigment zonder rood kamp. EK: A. de Lijzer. Zonder rood kamp. OK: W. Wieme. Met rood kamp. EK: H. Maas. Met rood kamp. UK: A. van de Bunder. Satinetten/phaeo's kamp EK: Jeannine Janssens. Phaeo's kamp OK: A. Stokkerman. Vetstof zonder rood kamp. EK: E. van Vlierberghe. Zonder rood kamp. OK: E. van Vlierberghe. Met rood: kamp. EK: L. Verlinde. Vorm en postuurkan. kamp. EK: G. van Grol. Vorm en postuurkan. kamp OK: G. van Grol. Europese vogels kamp. EK: W. Verschaeve. Europes vogels kamp. OK: W. Ver schaeve. Bastaarden kamp. EK: W. Ver schaeve. Zebravinken kamp EK: A. de la Ruelle. Zebravinken kamp. OK: E. van Vlierberghe. Tropische vogels kamp. EK: F. Doens. Tropische vogels kamp. OK: Den nis Doens. Grasparkieten kamp. EK: M. A. Boidin. Grasparkieten kamp. OK: J. Son- nevylle. Grote parkieten kamp. EK: J. Jan sen. Grote parkieten kamp. OK: A. la Gasse. Tropische duiven kamp. EK: F. Delnad. Tropische duiven kamp. OK: J. Vinke. Grondvogels kamp EK: F. Delnad. Grondvogels kamp. OK: M. de Cousemaker. Algemeen kampioen jeugd EK: A. Stokkerman. Algemeen kampioen jeugd OK: Dennis Doens. Clubkampioen jeugd: Dennis Doens. Clubkampioen dames: Tini Tor bij n. Clubkampioen senioren: F. Doens. Clubkampioen derby: F. Doens. Kampioen alle stammen: A. Stok kerman. Wisselbeker: F. Doens. afgetast. Hierdoor kan met behulp van een computer feilloos het af te rekenen be drag worden aangegeven op de kassabon. Het systeem is nieuw voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Alle bestaande Albert Heijn vesti gingen zullen vóór 1990 tot dit systeem zijn overgegaan. KLOOSTERZANDE - In de zaak van juwelier De Vilder, Hof te Zandeplein 22 te Kloosterzande, zullen in de week van 1 tot 5 november voorlichtingsdagen worden gehouden over de geschiede nis van de diamant. Er zullen tevens dia's worden vertoond over het slijpen en winnen van diamanten. Ver der zal men in de zaak de ge reedschappen kunnen bezich tigen die hiervoor nodig zijn. Voorbeelden van beroemde en historische stenen zullen worden tentoongesteld. TERNEUZEN - Donderdag om 16.00 uur heropent burge meester C. Ockeloen de gemo derniseerde zaak van Bruids mode Lucky Day in Terneu- zen. Ad en Ton Dieleman openden hun zaak precies vijf jaar geledea De zaak is nn wat gemoderniseerd. Van onze verslaggever NIEUWVLIET - Twaalf aqua rellisten exposeren moment®' in restaurant De Travalje of camping De Pannenschuur i» Nieuwvliet. In de tentoonstelling staat he' Zeeuwse landschap centraal' De twaalf aquarellen zijn he' resultaat van de schilderswe ken die van 9 tot 23 juli plaats vonden onder leiding van W Cremers en Jan v.d. Velden. tentoonstelling duurt tot 1 ia' „GERARD heeft zijn eerste baa Leuk! Terwijl hij toch epilepsie heeft. Advertenties met deze tekst zijl menteel regelmatig in de dagbl; vinden. Een op de 150 Nederlanc heeft epilepsie, velen van hen w kunnen werken, dank zij onder medicijngebruik. Dit jaar word ringsartsen, personeelsfunction Door Willy van Leeuwen OOSTBURG - Er zijn veel vormen van epilepsie, maar de meest voorkomende epi leptische aanval (grand mal) is de bekendste. De patiënt raakt plotseling bewusteloos hetgeen gepaard gaat met een korte periode van massale sa mentrekking van vrijwel alle lichaamsspieren. Dan volgt een geleidelijke overgang naar een stadium met tong- beet, urinelozing en wilde be wegingen. Na een paar minu ten wordt de 'zieke' als gerad braakt wakker. Nelleke Joosse en Gina Rottier kunnen erover mee praten. Sinds korte tijd zijn ze de nieuwe contactpersonen voor lotgenoten, want beiden hebben ook epilepsie. „We willen epilepsie in het juiste daglicht stellen," begint Gina Rottier haar verhaal. „Via de media, maar ook via goede voorlichting met behulp van dia's, voorlichtingsavonden of folders." Mensen die epilepsie hebben worden volgens Gina en Nelleke vaak door de om geving verkeerd beoordeeld. Het ziekteverschijnsel epi lepsie is al heel oud. In de tijd van Julius Caesar kwam vol gens Gina het eerste geval al voor. Nelleke: „Nu is er ge lukkig meer openheid, vooral bij sollicitaties kan dit goed zijn. Veel mensen willen ech ter verbergen dat ze epilepsie hebben, omdat ze anders geen werk kunnen krijgen." Gina kan bij dergelijke voor oordelen heel boos worden. „Ze denken dat het een sto ring in je hersenen is, zodat men maar gelijk concludeert dat je gek bent," weet ze. „Als he is, tw Ne vo he G tic ee ik Ie zo ke hs he te vc st ri; dc he de ge re G Z' jj- n d s! v b n w il b L C d v d b 1; 1< n v z E hoef verenigde spaarbank 4556' ^5"5-6Viaoi P; H Is 1 Ï.-P -'■* Het gemak Steeds meer mensen ontdekken Voordeel-rekening. Normaal betaalt u 50,- Nu krijgt u de laatste maanden va slechts f. 50,- tot 1 januari 1990. gratis de grootste credit card ter we slechts f 15,-), maar ook een co betaalsysteem. Gratis Visa Card, met ruim wereldwijd, waarvan 18.500 in Gratis één of twee Eurocheque Gratis gebruik van Eurocheque Gratis bankafschriften en envek Voordelig rood staan.

de Stem | 1988 | | pagina 16