Welzijn begint bij de voeten BEWEGINGSLEER ISMAKOGIE KOST GEEN MOEITE De ideale man is een fijngevoelige denker Makkelijke gehaktbal zeer exotisch bereid Droogtrommels maken nogal eens veel herrie D66: V, W* Agentje pe DE STEM DE STEM CONSUMENT MAANDAG 31 OKTOBER 1988 Rugpijn Te vroeg Anne Seidel - Se Voordeel Uitrusten Spierspelletje PROFIELSCHETS VAN AANTAL BEROEMDE PARFUMHUIZEN MODE Huiselijk Hij past Dichterlijk Strik Das In de Consumentenbijlage van vrijdag: Opnieuw twee nieuwe middenklasse-auto's ge test. AAN TAFEL PESTEM BIN AMERSFOORT - ger niet onder all kunnen blijven kie openbaar vervoer g Discussie Stimulering S3 Door Huub Jansen U bent een vrouw en mannen roepen U regelmatig na dat u - want u loopt op naaldhakken - een lekker kontje hebt, ook al is uw rugholte helemaal ingezakt door het lopen op diezelfde naaldhakken? Met an dere woorden: u wilt wel mooi en gezond zijn maar daar niet al te veel voor doen. Dat kan door ismako- gie te beoefenen. Wat is ismakogie? Het is een woord dat in ieder ge val niet in de Van Dale staat, maar het best om schreven kan worden als een houdings- en bewe gingsleer voor het alledaagse leven. Door speci fieke oefeningen kunnen spieren, gewrichten en vooral de wervelkolom weer zo worden gebruikt dat mensen zich beter bewegen, waardoor ze zich gezonder voelen. Een leer die gevolgd kan worden door vrouwen en mannen. In de regio Breda worden de ismakogie-principes gedoceerd door Diana Auener uit Terheijden. Deze voormalige zwemlerares en schoonheidsspecialiste beoefent haar praktijk, salon Onyx geheten, op drie kamers in haar huis. Daar tracht ze met trai ningsoefeningen en aromatherapie - het werken met leem, pure en essentiële oliën - de klachten van klanten te verhelpen. „Veel mensen klagen over rugpijn," zegt ze. „En dat hun ledematen en gewrichten stroef zijn. Ge dacht wordt dat dit nu eenmaal bij het ouder wor den hoort, maar dat is helemaal niet waar. Door een verfijnde vorm van gymnastiek kunnen men sen hun houding verbeteren zodat ze hun spieren beter gebruiken. Daardoor worden spieren die an ders zouden verslappen, zoals de bovenarm- en bo venbeenspieren verstevigd en worden gewrichten en ruggewervels ontlast. Het begint bij de voeten; door het intensief trainen van de voetspieren gaat het bloed beter stromen en vervolgens wordt van uit de voeten de spierketting naar de rest van het menselijk lichaam in gang gezet. Het lichaam is 'n totaal geheel; als je voeten niet goed staan, heeft dat vergaande gevolgen." Diana Auener is een enthousiaste, enigszins ver warde prater. Dat komt, zoals ze zelf zegt, omdat ismakogie haar dermate boeit dat ze er teveel tege lijk over wilt vertellen. Haar enthousiasme gaat zo ver dat ze de verslaggever, die klaagt dat hij nogal moe is omdat hij te vroeg moest opstaan, allerlei oefeningen laat doen om die vermoeidheid te ver drijven. Om de gevolgen van ismakogie te verdui delijken haalt Diana Auener veelvuldig voorbeel den uit haar eigen omgeving aan. „Door een algemeen verkeerde houding, bijvoor beeld het compleet onderuit gezakt voor de tv zit ten, zie je dat mannen die nog niet zo oud zijn 'tie ten' krijgen, een hangbuik of een kwabbig gezicht. Vrouwen op naaldhakken krijgen vaak te horen dat ze een lekker kontje hebben, maar ze krijgen er ook een ingevallen rugholte door, hun buik gaat hangen en ze krijgen - want ze willen die dikke buik weg hebben - ingevallen schouders. Nuis het zottigheid om te zeggen dat ze geen naaldhakken meer mogen dragen, maat als je haar de schouw burg gaat of naar een etentje, kun je je naaldhak ken terwijl je zit toch ook uitdoen." De ismakogische leer werd veertig jaar geleden ontwikkeld door de Weense schoonheidsspecialiste Anne Seidel, die inzag dat onvolmaaktheden in het gezicht te maken hadden met een verkeerd gebruik van de voeten. Deze kettingreactie vanuit de voe ten, via benen, rug en nek naar het hoofd, vormt samen met een juiste houding het uitgangspunt van ismakogie. Na jarenlange studie en onderzoeken ontwierp de inmiddels 87-jarige Anne Seidel oefe,- ningen die ertoe bijdroegen dat mensen zich beter bewogen en zich zodoende gezonder gingen voelen. Anne Seidel stond erop dat cursisten alleen mon deling van haar bevindingen kennis konden ne men; ze wilde niets op schrift stellen. Nu dat is ver anderd, is ismakogie bijzonder populair in de rest van Oostenrijk, in Zwitserland, Duitsland en Italië. Ook in Nederland begint het te lopen. In ons land Diana Auener met enkele van haar attributen. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP bestaat sinds '84 de Anne Seidel Ismakogie Vereni ging, die nu 33 leden heeft. Deze zijn allen erkende ismakogie-docenten die aan het einde van hun op leiding van Anne Seidel zelf hun diploma kregen uitgereikt. Diana Auener: „Ik heb nu veertien cursisten en laatst vertelde een van hen dat ze de voordelen van ismakogie bemerkte tijdens het wachten in de rij voor de supermarktkassa. Vaak zie je mensen dan over hun winkelwagentje staan hangen of puffend van de ene op de andere voet wiebelen omdat het zo lang duurt. Maar het werkt veel beter als je je drie steunpunten op je voetzolen opzoekt, vervol gens zorgt dat de 'grondspanning' juist is en je voelt het meteen in de rest van je lichaam. Het geeft je rust en het is goed voor je geest, want je li chamelijke en geestelijke welstand beïnvloeden elk aar onderling. Het prettige van ismakogie is dat je het altijd en overal kunt doen. Het maakt niet uit of je aan tafel zit op kantoor of in de rij voor de kassa in een winkel staat. Wat dat betreft, is isma kogie uitstekend voor luie mensen die toch gezond willen zijn. Het beoefenen van ismakogie zie ik meer als het regelmatig doen van de afwas in je eigen lichaam waardoor je op een gezonde manier, met weinig klachten, ouder kunt worden." Dat ismakogie niet slechts iets is voor 'zweverige' mensen verduidelijkt Diana Auener door een ver haal van haar zoon, die toch aan krachtsport doet. „Mijn zoon zit op het conservatorium in Tilburg, onderdeel van de Hogeschool der Kunsten. Zo ziet hij regelmatig dat balletdanseressen na een inten sieve training over de leuning van een stoel hangen om uit te rusten. Hij ziet echt in dat dit verkeerd is en dat je er op den duur alleen nog vermoeider door wordt. Je kunt stellen dat wij mensen te ver van de basis zijn weggegaan. We hebben van moe der natuur alles voor een gezond leven meegekre gen en ik vind dat je je natuurlijke ritmiek in ere moet houden. Als een hond moe is staat hij of met de tong uit de bek of hij ügt helemaal plat. Mensen meten zich vaak allerlei vreemde houdingen aan om zogenaamd uit te rusten." Ismakogie, zie het als een spierspelletje voor achter het bureau of tijdens de afwas. Diana Auener zet nog enkele resultaten van ismakogie op een rij: „Doorgezakte of koude voeten kunnen tot het ver leden behoren, evenals de dikke buik. Daarnaast kan door oefeningen de stoelgang verbeterd wor den en rimpels en plooien in het gezicht effectief bestreden worden. Kortom, door ismakogie krijg je niet alleen een minder overbelast lichaam, het maakt je ook zelfverzekerder." Voor tien keer komen vraagt ze 95. Door Carla Wijnstroot TEKENING KA TIN KA HOFSTEDE De Ideale Man is veranderd. Hij hoeft er niet meer stoer en krachtig uit te zien, hij sSg hoeft ook geen jonge god te zijn, of een gespierde atleet, of een gladde rokkenja ger. Integendeel, de Ideale Man is een fijngevoelig mens. Kwetsbaar, soms. Een ingetogen persoon. Een denker. Je herkent hem niet op het eerste gezicht, je moet 'm (leren) kennen. Zo ongeveer is immers de pro fielschets van de man zoals beroemde parfumhuizen hem voor ogen hebben bij het creëren van een nieuwe After Shave. Want volgens Dior, die binnenkort met een nieuwe geur voor mannen, 'Fahrenheit', op de markt ver schijnt, is die man 'op zoek naar nieuwe waarden die buiten conventionele normen en systemen lig gen. Hij is volhardend in zijn wil om een grotere innerlijke harmonie te veroveren. Weegt materiële waarden af tegen meer subtiele, esthetische, ro mantische waarden'. Einde citaat. Exit Macho man, dus. In beeld komt een gewone, aardige man - zijn bril eigenlijk aan vervanging toe - die graag droomt van avontuur en verre reizen, maar the zich er niet roekeloos in laat storten. Maar dat hoeft ook niet. Hij droomt, hij mijmert, hij leest en hij verlangt. Ziet u hem voor u? Dan is de opzet van Dior volle dig geslaagd en zullen er vele vrienden, vaders en verliefde partners rond de feestdagen worden ver blijd met bovengenoemde fles. Huiselijk is-ie ook. En cultuurminnend. Leest Proust en Guy de Maupassant, maar ook de on voorstelbare avonturen van Redmond O'Hanlon, zoekt perfectie in alles wat hem omringt en dat is te zien aan de manier waarop hij werkt, woont en aan de manier waarop hij zich kleedt. Het Spaanse parfumhuis Puig hanteert dan ook de slogan 'The Culture of Pleasure' voor de nieuwe mannengeur 'Sybaris'. En de man in de advertentie vertegenwoordigt een synthese van de cultuur van verschillende genera ties. De Sybarisman is een 'Uomo Universale', waardeert de culturele tradities evenzeer als de avantgarde kunst. En daarom zal hij nieuwe, door dachte stromingen in de mannenmode evenzeer kunnen waarderen. En zoekt de juiste combinaties van degelijke kwaliteit en nieuwe vormen. Waarmee dan ook maar meteen wordt afgerekend met dat oer-Hollandse, quasi-onverschillige bij het kopen van kleding: „die broek past goed, ik neem 'm in grijs en in bruin, dan kunnen we weer een poos vooruit. Hoeveel krijgt u van me?" Dat gaat nu anders. In de mannenmode gaat het immers om subtiele details, waar dan ook met zorg en precizie naar wordt gezocht. Valt een winkel, een merk of, nog beter, een verkoopservice in de shiaak, dan zal de klant terugkomen. Deze herfst zit de mannenmode vol 'dichterlijke vrijheden'. Enerzijds in traditionele vormen en ma terialen: ribcords, tweeds, fraaie wollen ruiten en soepele wollen gebardines voor op het eerste ge zicht heel 'gewone' jasjes en broeken. Anderzijds zien we nieuwe, meer bewerkte stoffen als iets inge krompen wol, ingeweven jacquards en een grote variatie in fantasiemotieven in tricot. Maar een echte kenner zal uit een arsenaal van wel dertig grijze bandplooibroeken alleen oog hebben voor het bijzondere model met de verhoogde tailleband, de zorgvuldige plooiverwerking, de extra wijde, maar sluik en soepel vallende pijpen. Zijn jasje heeft iets kortere revers dan de andere jasjes, en de combinatie van het inktblauwe in de vage ruit van zijn jasje met de sobere mauve-grijs tint van zijn broek past bijna volmaakt bij het oos terse paisley van zijn das. De avantgarde-man kleedt zich bij tijd en wijle 'dandy-like', en combineert bovenstaande met een geborduurd vest en een losse strik in plaats van een das. Beide artikelen, dus ook die stropdas, zijn be duidend terug in de belangstelling. Een beetje he renmodezaak moet een interessante collectie in huis hebben, want let op! Een das wordt weer een aardig geschenkartikel. Er zijn dan pok wel hele fraaie exemplaren bij: de 'Corneille-das', voor de meester zelf ontworpen en beschilderd voor The Society Shop, werd een 'col lectors item' en was binnen no time uitverkocht. Maar er zijn meerdere mooie: met ingeweven jachthonden-portret, met gedetailleerde sporttafe- relen en complete symfonie-orkesten. Het zou een begin kunnen zijn voor een nieuwe kijk op de eigen klerenkast. Door Marijke Prins Gehakt is gemakkelijk en snel te bereiden en niet duur. Reden waarom in Nederland, waar de culinaire traditie nogal eens wordt bepaald door de kooktijd en de geldbuidel, veel gehikt wordt gege ten. Slagers zijn in de afgelopen jaren in een groot gat in de markt ge sprongen omdat mensen wat meer verlangden dan de gehaktbal met oud brood en nootmuskaat. Zij verkopen 'Bretons' en 'Indisch' gehakt, kant-en-klare mengsels die gretig aftrek vinden gezien de hoeveelheden waarin zij in de toonbank liggen. Met een beetje fan tasie en weinig meer moeite kan een eigen 'buitenlands' gehakt worden gemaakt. In het onderstaande recept worden Franse krui den en oosterse specerijen vriendschappelijk gemengd. Gehakt in de oven Voor vier personen Voorbereidingstijd: 15 minuten Kooktijd: 30 minuten 500 gram rundergehakt of: 250 gram rundergehakt en 250 gram half-om-half 1 grote ui 1 teen knoflook 1 middelgrote-tomaat 1 theelepel provenpaalse kruiden 1 mespunt kerrie 1 theelepel gemalen laos 1 theelepel ketoembar 2 theelepels mosterd 2 theelepels sambal oelek 1 losgeklopt ei 2 beschuiten of: vergelijkbare hoeveelheid paneermeel 3 eetlepels mais- of zonnebloemolie eventueel peper en zout naar smaak of: 1 groentebouillonblokje Snij de ui en de knoflook in kleine stukjes en fruit ze 5 minuten heel licht met de laos, ketoembar, kerrie en de ongekruide sambal, sambal oelek (de sambal verliest een groot deel van zijn heetheid door het fruiten). Doe dan de helft van het gehakt erbij en zorg al roerend dat het rul blijft. Haal het mengsel uit de pan, laat het af koelen en meng het met de rest van het gehakt, het losgeklopte ei, het paneermeel, de zeer fijngesneden tomaat, de provengaalse krui den, mosterd en eventueel zout en peper naar smaak of het fijngek- ruimelde bouillonblokje. Het oogt mooi om het gehaktbrood in een glazen cakevorm te doen, maar iedere kleine, hoge ovenschotel is geschikt. Zet het gehaktbrood 30 minuten in een op 200 graden voorverwarmde oven (stand 3-4). Wie een korstje op het gehakt wil, moet de laatste 7 a 8 minuten de oven op zijn hoogste stand zetten. De schotel laat zich goed combineren met vele soorten groente, zo als bloemkool, broccoli, spinazie en ook de lichtere koolsoorten. Omdat het gehakt al zoveel aroma heeft, hoeven de groenten niet speciaal gekruid te worden. Ze kunnen op de Chinese manier be reid worden: licht fruiten in wat olie en korte tijd laten stoven na-''1 dat er een scheutje water bij is gedaan. Ook de spinazie kan zo be handeld worden. Aardappelpuree completeert het geheel. De maaltijd kan besloten worden met warme bananen, die overi gens wel k la minute moeten worden klaargemaakt. «f Warme bananen Voor vier personen Voorbereidingstijd: 10 minuten Baktijd: 5 minuten 4 rijpe bananen 20 gram boter 50 gram rozijnen sap van 2 sinaasappels 1 zakje vanillesuiker 1 mespunt kaneel Laat de rozijnen enkele minuten weken in lauw water. Schil de ba nanen en snij ze overlangs doormidden. Pers de sinaasappels uit en vermeng het sap met de vanillesuiker en de kaneel. Verhit de boter totdat hij net niet bruin is en bak de bananen hierin twee minuten per kant. Breng het sinaasappelsap samen met de rozijnen tegen de kook aan. Leg de bananen op een voorverwarmde schotel en giet hierover het sap. j m'; Veel droogtrommels zijn luidruchtig, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Dit wordt beves tigd door een enquête onder bezitters van droogtrommels, waaruit blijkt dat het merendeel het geluid dat deze apparaten produceren hinderlijk vindt. Men ondergaat dit als veel storender dan het geluid van een was automaat, vooral omdat het zolang duurt. Dat deze geluidshinder niet hoeft op te treden, blijkt wel uit het feit dat enkele drogers uit het onderzoek rustig en niet hinderlijk zijn. In het onderzoek waren 46 droogtrommels betrokken, waar van 30 met een luchtafvoer naar buiten en 16 die het vocht uit de lucht in de droger condenseren. Behalve dit onderscheid zijn de drogers in te delen in apparaten met tijdklok en apparaten met droogprogramma's. De prijzen van droogtrommels variëren van 400 tot 1.950. Voor de condensdrogers betaalt u het meest. De prestaties van de drogers waren over het algemeen rederijk, met enkele uitschieters. Sommige drogers bleken zeer lang over het drogen te doen, zelfs na de maximum-looptijd van de tijdklok was het wasgoed nog niet droog. Bij het drogen van katoen kon dat op lopen tot 170 minuten. Grote stukken zoals lakens gingen dan proppen. Drogen gebeurt niet altijd gelijkmatig. Soms zaten er nog vochtige stukken tussen, terwijl andere stukken overdroog waren. Ook de vochtigheidsregelaars van de programmadrogers blijken nog niet altijd goed te werken: soms was het wasgoed nog te nat en moest nog worden nagedroogd. De stichting VWO heeft berekend dat het drogen van 10 kg goed gecentrifugeerd katoenen wasgoed per week tot kastdroog onge veer 80 per jaar aan elektriciteit kost. De gebruiksaanwijzing blijkt voor de fabrikanten nog steeds een sluitpost te zijn. Slechte vertalingen en spelfouten komen vaak voor. De resultaten van het onderzoek zijn in de vorm van een brochure verkrijgbaar bij de stichting VWO, tel. 070-469474. .ff Prins Charles: goede i Van onze Haagse redactie In het belang van het de veiligheid in het vi keuzevrijheid gesteld moet er zijn mensen voer gebruik te maken Deze principiële stellinj veroorzaakte in het DO gres van afgelopen zal een levendige discussie de voor-en tegenstander een volstrekte keuzevr Onder de tegensri schaarden zich de woori ders namens de D66-frac Eerste en Tweede Kame singa en Wolffensperge discussie werd in het vo van de tegenstanders be door verwerping van vcx len om aan het belei 'verkeer en vervoer' als punt, toe te. voegen de ning van het fundam recht van iedere burg( zich te verplaatsen. D66 kiest voor vermin van het autogebruik en stimulering van het ope vervoer. Het bestuursve om van de inkomsten uit tingen en accijnzen op dc schaf en gebruik van de een vast percentage te g< ken om het openbaar v< te bekostigen, haalde he Onder aanvoering van de wethouder van Nijmegen hoef, schrapte het congre 'onlogische' passage. AGENTJE PESTEN. Dit v kwalijke spelletje is in he geslopen. Van een cons meeste van de tientallen over de politiehoofden Mooie en dure rapporten nen der wijzen niet verm lenmand. Volgens het regeerakkooi paraat, in het kader van plan, in 1990 met ruim 20( en beter werk (meer coi credo van het kabinet. D Geen diender uit zijn u sterktes van de politiekoi maar hoe het er met de staat, weet niemand te ve De ministers Van Dijk (E (Justitie) kregen een half van hun politiemannen, t< vrijmaken voor overuren ministers gingen een bee sen allerminst gelukkig ac Vorige week verscheen I deeld', waarin een volksv aangekondigd. De politie de politiek maakten er koi Alle plannen en ideeën v: gemeen: ze mochten ge volgens het politieke jargc En dat terwijl de politiemt een steeds grotere werki mende kleine criminaliteit. En dan komt Korthals Alts klaren, dat het kabinet m trekken 'als de samenlev worden besteed aan de i sen en aan de sterkte, vc ker, de minister reageerd ook wij met instemming hand-op-de-knip-beleid v dat botte nee - als het o met open ogen kon zien ondergraven, o.a. door g Wie? Zou de ommezwaa kiezingen van 1990 te m; net ontkennen, maar in I' des ongetwijfeld hoog sc blijkbaar altijd vooruitzier

de Stem | 1988 | | pagina 2