Verrassende ontknoping controverse in judobond BRAZILIAAN GRIJPT WERELDTITEL VIA ACHTSTE ZEGE Miranda Pluk wint paard s prim geil SPORT Amerikaans voetbal nog steeds in de lift NEDER Nijssen wint Grand Prix toernooi in Bergen de stem sp Knappe z Aardenbu DE STEM SPORT 4 MAANDAG 31 OKTOBER 1988 SUZUKA - Brazilië heeft de wereldtitel in de formule I behouden. Op het huiscircuit van Honda in Suzuka ging de titel van Nelson Piquet over in de handen van McLaren-coureur Ayrton Senna. Snelste Parijs Steffi Graf NIEUWSOVERZICHT Brons voor judodames Snelle marathon van Chicago Van Kempen blijft onbetwiste leider Marathonschaatsers naar Ottawa IJZENDIJKE - D heren van het Ne YVC en Dynamo voor de thuisploeg gen en titelkandid tieklasse dames d Marathon en won T12 VISE (ANP) - De moeilijkheden binnen de Nederlandse Judo Bond met betrekking tot de deel neming aan de Europese titel strijd voor landenteams, hebben zaterdag een verrassende ontkno ping gekregen. Op het moment dat de herenploeg op het punt stond af te reizen, een lid was zelfs al onderweg, belde bonds coach Chris de Korte de resterende geselecteerden op. Zijn mededeling kwam voor de judoka's als een koude douche: Wij nemen niet deel aan de titelstrijd in Visé. Als reden gaf de getergde coach op het plotselinge afmelden van lichtge wicht Guno Berenstein voor het toer nooi. Het had daarna volgens De Korte door het ontbreken van reser ves geen zin meer aan het evenement deel te nemen. Die afloop was verrassend. Na een week vol problemen leek alles toch nog goed uit te pakken. De moeilijk heden begonnen met een volgens De Korte en judoka's veel te late in schrijving, waardoor de voorberei ding op het evenement, dat al lang op de kalender stond, te kort werd. Financiële problemen lagen aan de late aanmelding ten grondslag. Voor de dames was een sponsor gevonden, voor de heren niet. Oud-bondsvoor zitter Van Oosten stelde toen het geld voor zijn afscheidsreceptie ter be schikking. Voor de judoka's Spijker en Buiting hoefde het toen al niet meer. Hun plaatsen werden ingenomen door Henneveld en Raven. Van harte ging het niet, het bestuur van hun vereni ging liet per express-brief zelfs weten de judoka's onder protest af te laten reizen. „Deze gang van zaken is een trieste zaak voor het judo in Nederland", stelde vader Henneveld zaterdag. „Wij kunnen in Visé echter niet ont breken. In de brief hebben wij de bond dat laten weten. Dit zorgt voor slechte publiciteit en daardoor wordt de kans op sponsors weer verkleind. Het bestuur heeft in deze foutief ge handeld". De beslissing voor het terugtrekken van de Nederlandse ploeg werd zater dagmorgen genomen door vice-voor- zitter Toon Harks van de judobond. Belast met de topsport binnen de JBN, meende hij dat na het afmelden van Berenstein, ziek, dat afvaardi ging naar Visé geen zin meer had. „Harks heeft mij toen, omdat er geen goede vervanger voorhanden is, opdracht gegeven de rest van de ploeg af te melden", stelde' bondscoach Chris de Korte zaterdagavond. „Ik heb in deze niets beslist. Als coach ben ik in dienst van de bond en heb ik een opdracht, want dat was het, slechts uit te voeren". De bondscoach voelt zich door de gang van zaken van deze week 'goed ziek'. „Vanaf 5 oktober, de dag na de Spelen, ben ik bezig met het Europees kampioenschap. Ik heb het bestuur twee voorstellen gedaan. Eerst om een hele ploeg, dus met reserves, naar Vi sé te sturen. Dat mocht niet. Toen ik drie extra krachten wilde meenemen, werd dat ook afgekeurd. Constant heeft het bestuur tegengewerkt. Uit eindelijk heb ik deze week onder de douche nog judoka's moeten vragen of ze mee wilden. Eigenlijk had ik ook helemaal geen geld om de jongens te laten eten. En nu dit. Ik ben het goed zat. Al tijden probeer ik op te boksen tegen de onwil binnen het bestuur. Dat is opgebouwd uit individuen die slechts één ding voor ogen staat: Hoe behoud ik mijn baantje. Beleid is een vreemd woord voor ze. Nu er geen voorzitter is (Henk van Oosten is al opgestapt red.), is er niemand die een beslissing neemt. Een oplossing voor de problemen lijkt mij dan ook slechts voorhanden als er een nieuwe voor zitter is. Op hem is mijn hoop geves tigd. Met de resultaten van Seoul, goud en brons, en de grote aandacht van de media, is niets gedaan door het bestuur. Als het niet snel beter wordt, moet ik dan ook maar wat anders gaan zoeken. Ik weiger de Zwarte Piet toegespeeld te krijgen". Senna blijft Prost voor De 28-jarige in Sao Paulo geboren en in Monte Carlo wo nende Braziliaan behaalde in Suzuka in de race om de Grote Prijs van Japan, de voorlaatste in het wereldkam pioenschap, zijn achtste seizoenzege. Door de overwinning werd Senna onbereikbaar voor zijn enige rivaal, stalgenoot Alain Prost. De Parij zenaar werd tweede, voor de zevende keer in deze jaargang naast zes victo ries. McLaren beklemtoonde zijn dominante positie in de formule I door op het door John Hugenholz uit Zandvoort ont worpen circuit van Suzuka zijn achtste dubbele zege in dit sei zoen bij te schrijven. De Belg Boutsen werd op eerbiedwaar dige afstand in een Benetton derde. Voor Senna vormde de ver overing van de wereldtitel in de formule I een obsessie. Prost vertaalde de gedrevenheid van zijn teamgenoot met: „de dag dat Ayrton de wereldtitel wint, zal hij zich wellicht realiseren dat er nog andere dingen in het leven zijn dan de formule I." Senna gold bij zijn entree in de formule I in 1984 als een zeer begenadigd talent en huive ringwekkend brokkenpiloot. De Braziliaan leerde gevoel voor snelheid in de formule 1600 en 2000 en werd in Groot- Brittannië kampioen in de for mule 3. Aanleiding voor de To- leman-renstal de vurige Zuid amerikaan in 1984 onder con tract te nemen. In zijn eerste formule I-seizoen behaalde hij een tweede plaats, in de straten van Monaco, en eindigde hij als negende in het wereldkam pioenschap. De overstap naar Lotus, dat meer mogelijkheden te bieden had, was een logische. In 1985 behaalde hij in Esto- ril in Portugal zijn eerste Grand Prix-zege. Er volgde nog een, in Francorchamps, maar de brokken waren talrij ker. Zeven keer stond hij op po- le-positie, slechts twee keer buitte hij zijn snelheid uit. Hij werd vierde in het WK. De twee daaropvolgende jaren verliepen identiek, twee over winningen per seizoen, vele po- Ie- posities en vierde en derde in de klassementen om de we reldtitel. De wereldtitel kwam in zicht met de aanbieding van McLa ren. De door Honda-turbo's aangedreven bolides waren met afstand de snelste in de formule I. De professionele be geleiding door Honda, die de beste ingenieurs aantrok en al leen dit seizoen al veertig mil joen gulden stak in de formule I, vormde de ideale voedings bodem voor de ambitieuze cou reur. Weerwerk had hij alleen te verduren van zijn ploeg- makker Alain Prost, de koele rekenaar uit Parijs en ervaren routinier die jnet twee wereld- Het gaat niet echt goed met Nigel Mansell. Via de wagen van Nelson Piquet maakt hij een overstapje. fotoanp titels in de knip geen last van druk of stress kende. Na de Grote Prijs van België in Francorchamps kon er voor Senna eigenlijk niets meer mis gaan. Van de elf races had hij er zeven, inclusief een serie van vier, gewonnen. Toch liet hij zich daarna op een dwaalspoor zetten. In Monza viel hij uit in gewonnen positie, in Portugal en Spanje scoorde hij bij elkaar vier punten, terwijl Prost twee keer winnend over de streep scheurde en de kop heroverde in het WK-klassement. Senna werd nerveus. Hij be gon de ingenieurs van Honda verwijten te maken. Die. zou den de wagen van Prost zuini ger afstellen. Hij verbruikte veel meer benzine dan de Fransman. Het gezeur begon Honda zo te vervelen, dat de Japanse teamleiding voor de race op het eigen circuit in Su zuka op aanraden van formule I-baas Ecclestone eèn officële verklaring uitgaf, waarin het de gelijke kansen van Senna en Prost garandeerde. Het com muniqué gaf Senna zoveel ver trouwen dat hij zijn twaalfde pole-positie in dit seizoen ver overde. De aantrekkelijkste start plaats vormde geen waarborg voor een vlekkeloze opening. Senna vertrok miserabel en kwam na de eerste van de een envijftig ronden van 5859 meter als achtste door. Prost, als tweede vertrokken, maakte geen fout en nam de leiding. De Fransman behield lange tijd zijn voorsprong, maar werd opgehouden door achterblij vers. „Ik heb heel veel tijd ver loren om achterblijvers te pas seren", verklaarde de Frans man zijn nederlaag. „In Suzuka zijn eigenlijk maar twee korte stukken geschikt om in te ha len. Dat betekent te vaak gas terugnemen en tijdverlies." Na zijn mislukte start zette Senna een knappe inhaalrace in. Iets over de helft, in de 28e ronde, nam hij Prost te pakken. De Fransman had juist een in- haalmoeuvre ingezet om Gu- gelmin en De Cesaris te dubbe len, toen Senna triomfantelijk voorbij stoof. Prost zag Senna niet meer terug. In de reste rende ronde nam de Braziliaan ruim dertien seconden voor sprong. Zijn achtste zege was de sleutel naar de wereldtitel. Over veertien dagen, in Ade laide, kan Prost in punten nog gelijk komen, maar zijn voor sprong in overwinningen (8-6) wordt in dat geval doorslagge vend. De Oostenrijker Berger staat over veertien dagen op de derde plaats. De Ferrari-rijder werd in Suzuka vierde. Hij was er in Japan niet helemaal met zijn gedachten bij. Hij over weegt zijn domicilie te zoeken in Monte Carlo. Niet zoals vele collega's uit belasting-techni sche overwegingen, maar orr de militaire dienst in Ooster rijk te ontlopen. Maar dai moet hij wel jaarlijks de GP op Zeltweg laten gaan. Uitslag GP van Japan: 1. Senna (Bra) McLaren 298.809 km in 1.33.26,173, 2. Prost (Fra) McLaren 13,363, 3. Boutsen (Bel) Benetton 36,109, 4. Berger (Oos) Ferrari 1.26,714, 5. Nannini (Ita) Benetton 1.30,603, 6. Patrese (Ita) Wil liams I.37,615, 7. Nakajima (Jap) Lotus 1 ronde, 8. Streilf (Fra) AGS 1 ronde, 9. Alliot (Fra) Larrousse 1 ronde, 10. Gugelmin (Bra) March 1 ronde, II. Alboreto (Ita) Ferrari 1 ronde, 12. Palmer (GBr) Tyrrell 1 ronde; snelste ronde: Senna 1.46,326 (gem. 198.735 km/uur) Stand om het wereldkampioen schap, na aftrek: 1. Senna 87 pun ten, 2. Prost 84, 3. Berger 41, 4. Boutsen 29,5. Alboreto 24,6. Piquet (Bra) 16, 7. Nannini, Warwick (GBr) 15, 9. Capelli (Ita) 14, 10. Mansell (GBr) 12. APELDOORN (ANP) - Na de overwinning vrijdag in de keuzestof toonde de Amerikaanse juniorenploeg zich za terdag in Apeldoorn ook superieur in de toestelfinales van de interlandwedstrijd tegen de Nederlandse turnsters. Het houden van toestelfinales, geen gewoonte in een inter landwedstrijd, bood de moge lijkheid de turnsters nog een keer in actie te komen. Nor maal worden in een twee daagse ontmoeting de keuze en verplichte stof afgewerkt. Omdat de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Bond (KNGB) zo kort na het Olym pisch toernooi van Seoul geen tegenstander van formaat kon vinden, die bereid was de per 1 januari geldende nieuwe ver plichte oefenstof reeds in wed strijdverband te turnen, werd de toevlucht genomen tot toe stelfinales. In Apeldoorn mochten de beste acht turnsters, met een maximum van vier per land, op de vier toestellen nogmaals hun kunnen tonen. De uitste kend geschoolde Ameri- kaantjes, die vrijdag ook al de eerste drie plaatsen in het indi viduele klassement van de vierkamp bezetten, wonnen drie van de vier onderdelen. Alleen het eerste, het paard- springen, leverde een Neder landse overwinning op. Mi randa Pluk, die na het onver wacht veroveren van de natio nale titel in het voorjaar een stuk zelfbewuster is geworden, zag haar gestrekte Joertsjenko beloond met 9,70 punten. Zij evenaarde daarmee haar score uit de vierkamp. Juliet Bangerter, een 14-jarige turn ster uit Scottsdale in Arizona, bewees in Apeldoorn haar klasse. De Amerikaanse ju niorkampioene, vrijdag eerste in het individuele klassement, kwam in-dé toestelfinales drie maal op het erepodium. Zij ze gevierde op evenwichtsbalk, waarop zij ondermeer een losse radslag met halve draai maak te. De balk bleek ook zaterdag weer de nodige problemen op te leveren. Van de acht deelneem sters turnden alleen Bangerter en Miranda Pluk zonder wan kelingen. Juliet Bangerter ein digde als tweede op de brug en de vloer. Op dat laatste onderdeel moest zij de klassering evenwel delen met Miranda Pluk, die imponeerde met een hoog ge sprongen dubbele salto in de eerste serie en een dubbele schroef. Amy Scherr, een turn ster uit de school van de ex- Roemeen Bela Karoly, won de vloeroefening. De uitslagen zijn: Sprong: 1. Mi randa Pluk (Ned) 9,70+9,70=19,40, 2. Amy Scherr (VSt) 9,70+9,65=19,35, 3. Stephanie Woods (VSt) 9,65+9,65=19,30,4/5. Juliet Bangerter (VSt) 9,60+9,60=19,20 en Elisabeth Crandall (VSt) 9,60+9,60=19,20, 6. Kim Zmeskal (VSt) 9,60+9,55=19,15, 7. Simone Veldman (Ned) 9,50+9,40=18,90, 8. Sylvia Smal (Ned) 9,00+9,10=18,10. Brug ongelijk: 1. Jenny Ester (VSt) 9,80+9,80=19,60, 2. Bangerter 9,60+9,65=19,25, 3. Susanne Beere- poot (Ned) 9,50+9,50=19,00, 4. Pluk 9,55+9,35=18,90, 5. Veldman 9,30+9,35=18,65 en Janie Martodrono (Ned) 9,65+9,00=18,65,7. Erica Stokes (VSt) 9,60+9,00=18,60, 8. Crandall 9,60+8,45=18,05. Balk: 1. Bangerter 9,35+9,75=19,10, 2. Stokes 9,55+9,40=18,95, 3. Marto drono 9,60+9,00=18,60, 4. Woods 9,30+9,25=18,55, 5. Veldman 9,15+9,30=18,45, 6/7. Scherr 9,20+9,15=18,35 en Pluk 9,00+9,35=18,35, 8. Beerepoot 9,00+8,85=17,85. Vloer: 1. Scherr 9,75+9,70=19,45, 2/3. Bangerter 9,70+9,65=19,35 en Pluk 9,70+9,65=19,35, 4. Woods 9,55+9,50=19,05, 5. Nicole Fajardo (VSt) 9,45+9,55=19,00, 6. Beerepoot 9,45+8,95=18,40, 7. Wendy Tol (Ned) 9,35+9,00=18,35. BERGEN (ANP/SID) - Tom Nijssen is bezig aan een sterke periode in zijn nog korte loopbaan als be roeps-tennisspeler. De net 24 jaar oud geworden Limburger zette een voor lopige kroon op zijn goede spel van de laatste weken door het met 75.000 dollar gedoteerde ATP-toernooi in de Noorse stad Bergen te winnen. In de eindstrijd versloeg de Nederlander met opvallend gemak de sterker ingeschatte Canadees Grant Connell in twee sets: 6-3,6-1. Nijssen mocht daardoor 15.000 dollar, zo'n dertigdui zend gulden, op zijn bankre kening bijschrijven. Het was de belangrijkste toernooi zege van een Nederlandse speler dit jaar. Paul Dogger won in Lissabon een evene ment van 50.000 dollar. Het is de tweede keer dat Nijssen zich dit jaar op de voorgrond weet te plaatsen. De eerste keer gebeurde dat op een wijze die hem pijn deed. Op grond van matige prestaties in de Davis Cup ontmoeting tegen Senegal, werd hij door bondscoach Franker niet alleen overladen met kritiek maar ook uit de ploeg gezet. Nijssen vond de opmerkin gen van Franker ('geen goede mentaliteit') onterecht en moet wraak hebben gezwo ren. Hij deed op de enig juiste manier: door goed te preste ren. Hij won het toernooi in Toulouse, met de Westduitser Osterthun, en bereikte de eindstrijd in Frankfurt, met de Tsjechoslowaak Navratil. De winst in Bergen is niet alleen opmerkelijk door de winst op Connell, de nummer 116 van de wereld. In het toer nooi won de 24-jarige ook van de meer aansprekende Zwe den Svantesson en Lundgren, respectievelijk rond de 90e en 110e plaats op de wereldrang lijst bivarkerend. Finale: Nijssen (Ned)-Connell (Can) 6-3,6-1. De organisatoren van het Grand Prix-tennistoernooi in Parijs op binnenbanen heb ben zondag na afloop van de finales verklaard, dat het toch al hoge prijzengeld van 1,1 miljoen dollar volgend jaar naar 1,3 miljoen dollar getild zal worden. Volgens toernooidirecteur Patrice Clerc is de kans dan groot, dat hij zeven van de spelers uit de top tien van de wereldranglijst kan strikken. Voor de editie van dit jaar kwamen alleen de nummers acht (Mayotte) en tien (Le- conte) opdraven. De nummer één, de Zweed Wilander, trok zich op het laatste moment ziek terug. De winnaar, Amos Mansdorf uit Israël, was voor het toernooi 33e van de wereld. Hij streek met zijn eerste prijs van 262.000 dollar meer op dan de open Franse kampioen op buitenbanen. Clerc had ook ernstige kri tiek op het gedrag van het publiek in sportpaleis Bercy. Vooral tijdens de partij van dinsdag tussen McEnroe en Leconte gingen de toeschou wers tekeer. Clerc: „Het ge drag van de mensen ging werkelijk alle perken te bui- Amos Mansdorf mag niet klagen: in Parijs sloeg hij de afgelopen dagen ruim 520.000 gulden bij elkaar. - fotoanp ten. Dat had niets meer met sportiviteit van doen". Hij kondigde aan, dat de organi satoren een 'opvoedings-cam- pagne' gaan houden om de toeschouwers tot meer kalmte te bewegen, zodat de spelers zich beter kunnen concentre ren. Mansdorf versloeg in de eindstrijd simpel de Ameri kaan Brad Gilbert in drie sets: 6-3,6-2,6-3. Halve finales: Gilbert (Vst)- Mayotte (Vst) 7-5, 6-3; Mansdorf (Isr)-Hlasek (Zwi) 7-6, 7-6, finale: Mansdorf-Gilbert 6-3,6-2,6-3. Steffi Graf heeft de reeks van toernooi-overwinningen weer opgepikt. De pauze die de Westduitse nummer één van de wereld inlaste na het vol maken van het Gouden Grand Slam, de winst bij de Spelen in Seoul, heeft haar spel aangetast maar haar su prematie nauwelijks. Bij het toernooi in de Britse badplaats Brighton ver overde Graf haar 29e toer- nooi-zege in haar nog maar zo korte loopbaan. De Bul gaarse Manuela Maleeva had in de eindstrijd van het met 250.000 dollar (ruim een half miljoen) gedoteerde evene ment niets in te brengen. Simpel schreef Graf het grootste deel van het prijzen geld op haar bankrekening bij, de elfde toernooi-winst in 1988 was een feit binnen een uur. Halve finales: Graf (WDl)-McNeil 6-2, 5-7, 6-4, Manuela Maleeva (Bul)-Shriver (VSt) 7-6 (7-5), 2-1 opg, finale: Graf (Wdl)-Manuela Maleeva (Bul) 6-2,6-0. VISE (ANP/AFP) - De Nederlandse damesploeg is zaterdag de strijd om de Europese judotitel in de Belgische stad Visé de derde plaats geëindigd. In de strijd om een bronzen medaille versloeg Oranje Spar zonder enige probleem met 3-0. Eerder in het toernooi had( de Nederlandse judoka's gewonnen van West-Duitsland verloren van Groot-Brittannië. De titel werd veroverd door Britse dames die in de eindstrijd België versloegen met 3-1, Uitslagen: linale: Groot-Brittamüë-België 3-1. om het brons: Neii land-Spanje 3-0. 48 kg: Jessica Gal-Veguillas onbeslist; 52: Akki mans-Munoz onbeslist; 56: Jenny Gal-Blasco onbeslist; 61: Gros v,- van Gomez op shido; 66: Stoeltjes-Garcia onbeslist; 72: Van Dorss wint van Cortabitarte op keikoku; +72: Seriese wint van Medina ippon, Frankrijk-West-Duitsland 3-3 (23-20), Nederland-West-Duj land 2-1; Nederland-Groot-Brittannië 2-3. CHICAGO (AFP) - De Mexicaan Alejandro Cruz heeft zond) de internationale marathon van Chicago gewonnen. De 21-j rige Cruz legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 8n nuten en 57 seconden, een nieuw Mexicaans record en de j gende beste tijd van dit seizoen. Hij verbeterde zijn persoonij record, dat sinds de marathon van Los Angeles op 2.13.14 stor aanzienlijk. Cruz had een voorsprong van 23 seconden op nummer twee, Sovjetrus Jakov Toltsikov, die met 2.09.20 eveneens een nieu nationaal record vestigde. Derde werd de Kenyaan Rich! Kaitany in 2.09.39. De eerste zes lopers bleven beneden de 2 en 12 minuten. Bij de dames won de Amerikaanse Lisa Weidenbach na sp nende strijd in 2 uur, 29 minuten en 18 seconden. Weidenbai miste in 1984 en 1988 de Olympische Spelen omdat ze beide nt len vierde werd in de Amerikaanse selectiewedstrijden. De It; liaanse Emma Scaunich, die tweede werd, versloeg in de einj sprint de Britse Paula Fudge (2.29.46 om 2.29.47). De winnaar zowel bij de dames als de heren, kregen een bedrag van 50.# dollar (ongeveer 100.000 gulden), de nummers twee 30.000 doft en de nummers drie 20.000 dollar. Uitslag: heren: 1. Cruz (Mex) 2.08.57, 2. Toltsikov (Sov) 2.09.20,3. Ka tany (Ken) 2.09.39, 4. Matiyas (Por) 2.10.19, 5. O'Reilly (VSt) 2.11.50 Brace (GBr) 2.11.50, 7. Alcala (Mex) 2.12.11, 8. Froude (VSt) 2.12.®' Rios (Por) 2.12.53,10. Binns (GBr) 2.13.32. dames: 1. Weidenbach (VSt) 2.29.18, 2. Scaunich (Ita) 2.29.46, 3. Fudi (GBr) 2.29.47, 4. Ruckle (Aus) 2.31.19, 5. Jones (VSt) 2.32.03, 6. Catia (VSt) 2.32.29. AMSTERDAM (ANP) - Het marathonseizoen is zaterdagavoi in Amsterdam begonnen waar het de laatste drie jaar ophielt met een overwinning voor Richard van Kempen. Op de Jaap Edenbaan bewees de rietdekker uit Nieuwveenta overvloedde dat hij de sterkste van het peloton is, wanneer ie op een eindsprint aankomt. Dat Yep Kramer bij de massa! aankomst tweede werd, was evenmin een verrassing. De uitslag van de scbaatsmarathon in Amsterdam is: 1. Van Kemta (Nieuwveen), 2. Kramer (Oudeschoot), 3. Veldkamp (Den Haag),( Kasper (Arnhem), 5. Takken (Schellingwoude), 6. Hagen (Lisse),7.t Boer (Edam), 8. Van der Pauw (Ankeveen), 9. Wedman (Amsterdam 10. Huitema (Rhoden), 11, Henk van Benthem (Ens), 12. Ruitenta (Oldebroek), 13. Manden (Wapserveen), 14. Jasch (WD1), 15. Evert va Benthem (St Jansklooster), 16. Jonker (Wytgaard), 17. Vundenn (Raalte), 18. Semplonius (Lemmer), 19. Bakker (Wijnjewoude), Grimbergen (Rijnsburg). Dames: 1. Van Tol (Nes aan de Amstel), Tomporowska (Lisse), 3. Hoogendijk (Ermelo), 4. Van der Meer (Jub bega), 5. Hospes (Rotstergaast). AMSTERDAM (ANP) - Een tiental Nederlandse marathon schaatsers doet op 11 februari op KNSB-kosten mee aan ee internationale wedstrijd in Canada. De ranglijstaanvoerdei in verschillende categorieën (A, B, dames en veteranen) den na de wedstrijd op 3 december afgevaardigd door de beg; leidingscommissie marathon. Daarnaast stuurt de BCM nog een aantal rijders uit de top de A-categorie. De wedstrijd in Ottawa staat te boek als a officieuze wereldtitelstrijd. Organisator Luc Bégin heeft de laatste weken de acht Eu» pese landen afgereisd om de krachtmeting in het kader van bi Wintercarnaval een internationaal karakter te geven. E aantal Nederlandse marathonploegen stelt zijn deelneming hankelijk van eventuele tv-publiciteit. Op dezelfde dag wordt op de Weissensee in Oostenrijk ook a marathonwedstrijd gehouden. LTC-voorzitter Hans Bram liet zaterdag in Amsterdam weten dat de KNSB Nederlands schaatsers geen toestemming zal geven aan de wedstrijd Oostenrijk deel te nemen. „De datum voor de Canadese we; strijd is anderhalf jaar geleden al vastgesteld", aldus Brand De Canadese schaatsbond heeft evenwel verzuimd de wed strijd op de agenda te zetten. Volgens Aart Koopmans, organisator van de wedstrijd in Os tenrijk, kan de KNSB de marathonschaatsers toestemnèi niet weigeren. Hij verklaarde zondagavond; „Er bestaat sinl drie j aar een regel, dat rijders niet in het buitenland mogen rij den als er in Nederland een kampioenschap wordt gehoudea Daar is op 11 februari geen sprake van. Die wedstrijd in Ot tawa is voor een stuk of tien man voor wie de reis b wordt. De rest zou dan een startverbod hebben. Volgens mij dat onmogelijk, want er is geen kampioenschap in Nederlam Er is na afloop van de marathon in Amsterdam zaterdag vals voorlichting gegeven". SAN FRANCISCO (Reuter) - De voetbalbond van de Vei enigde Staten (USSF) gaat bouwen aan een nationaal elft met toekomst. De ploeg moet in de eindronde van het w reldkampioenschap in 1990 in Italië ervaring opdoen# vier jaar later in het eigen WK-toernooi met de toonaai® vende landen te kunnen wedijveren. en verloren van de Sovjet unie.De situatie van de Amffl kaanse voetballers is verge® baar met die van de Ned; landse volleyballers. Voor f veertien staat de nationale» lectie centraal. De bond wilt 1994 jaarlijks veertig wedstrij den spelen en 150 dagen te nen. Slechts incidenteel zullen veertien nog in clubverb» voornamelijk indoor, mogi uitkomen. De USSF gaat er uit dat de periode van zes j voldoende moet zijn om k hoogste niveau te bereiken.' groep zal in de toekomst uit# breid worden. Bovendien zal de USSF of nieuw een poging doen een g® tere open lucht competitief poten te zetten. Moments oefent alleen het indoor-vd bal een redelijke zuigkracht op het Amerikaanse publie Voor het normale Europe voetbal bestaat weinig belang stelling, omdat de show-el menten ontbreken. Ondanks mislukking van 1985 wil1 USSF andermaal in de slag»1 sponsors voor een echte con# titie. Aan die competitie mog; de veertien eventueel wel doen. De USSF heeft de organisatie van het wereldkampioenschap van 1994 in de knip. Hoewel soccer in 1985 met het faillisse ment van de professionele North American Soccer League bijna van de sportieve kaart verdween, bleef een kleine in- doorcompetitie overeind. Ook waren er machtige za kenlieden die hun geloof in het bestaansrecht van soccer in de Verenigde Staten behielden. Die wisten met vooral sterke financiële argumenten de we reldfederatie (FIFA) ervan te overtuigen de eindronde in 1994 aan Amerika te geven. Voor de USSF betekende dat de impuls bouwstenen aan te dragen voor een eigen sterk nationaal team. Dit weekeinde gaf de USSF een lijst met namen van veer tien spelers uit, die zich gaan voorbereiden op Italië 1990 en het eigen toernooi in 1994. Voet bal heeft bij de veertien de hoogste prioriteit. In hun le vensonderhoud wordt voorzien door de bond. Tot de veertien behoren der tien spelers die in Seoul aan het Olympisch toernooi deelna men. Daar werd gelijk gespeeld tegen Argentinië en Zuidkorea Van onze sportmedewerker HULST-Smash 2000 in de hoogste afdeling van het Hulsterse be volleybal voor een st zorgd door Broomc met 2-1 te verslaan. A kop van de ranglijst b deze klasse echter We dat afgelopen week ir van W Heyndrickx w Smash 2000 leek in de ee van het duel tegen Bro mie eenvoudig wegge worden. De ploeg van Verstraeten nam resolu 10-0-voorsprong en leek mee rechtstreeks op de af te stevenen. Deze supr kreeg zijn terugslag toe dacht 'binnen' te zijn. dachte die het team va voerder Ferry van C niet deelde. Via gedege Yo Van onze volleybalmedewe SC Morres kwam dui en verloor met 0-3.1 Athanatos nipt met 3 heren met 3-1 baas o Promotieklasse dames: WAARTS-MARATHO (15-5,15-6,15-11) - In d twee sets bouwde Voo constant een voorspro Marathon viel ook in de set flink tegen, vooral de pass helemaal niet verf kwam. In de derde ste set ging het meer g tot 8-8. Voorwaarts blee goed doorgaan en zeg uiteindelijk nog met 15-1 SC MORRES-DYNAM (9-15, 3-15, 11-15) - SC de laatste weken goed o is tegen Dynamo niet g~ de bak gekomen. Dyna een goede aanval en enk ren waren er leuke rail: waren iets beter," aldus van Eek na afloop va voor hun zo teleurstelle lopen partij. Aanvallen Dynamo maar door, zo derde set ook in Hulste lies eindigde. Eerste klasse dames: NATOS-MARATHON (15-1, 2-15,10-15,15-11, Een vreemde wedstrijd Van onze sportmedewerke TERNEUZEN - I tweede klasse van he lingsvoetbal op heeft Aardenburg knappe 5-2-zege belr Renesse. Groede won eens door gastheer T met 1-4 te verslaan, sterloo, dat vrij was aan de leiding en ko lachen. Concurrent Boys speelde namelij 1-1 gelijk tegen Volh terwijl Graauw m zelfde cijfers ge moest nemen in het d gen Sluis. RENESSE-AARDENB 5 - Aardenburg was de wedstrijd iets sterk* drukte dit verschil in dc ten van De Rijcke (3x), en Tellier uit. Halverwej het scorebord 1-2 aan. CORN BOYS-VOLHA1 1-1 - De thuisclub was maar vond de weg m doel moeilijk. Nadat Pas der Vliet voor 1-0 had g bepaalde Karei Looy na vatting de eindcijfers op TERHOLE-GROEDE 1- biter Rietjens van Ko hield de zaken kort. Gel recht wees hij Groed strafschoppen toe. Stra pen die Eric van de Hem der mankeren benutte. Vercruysse en Jack v Hooft namen de overig Groede-treffers voor hu ning. Peter Leendertse voor de thuisclub bij e stand. OUWERKERK-SDO 5-1 speelden fel met veel me de middenlinie," stel Ouwerkerk-coach. Verwest bepaalde de ru via een kopbal op 1-0, Peter Bezemer (2x), Erv der Maat en Eric Bleiji c naar 5-0 tilden. GRAAUW-SLUIS 1-1 zwakke vertoning," men vanuit de Graa stuurskamer. Williair Passel knalde 1-0 waarna Harry Hazen 1 de tweede' helft op hoogte bracht.

de Stem | 1988 | | pagina 12